2010 NHMLC Cross Country Championship

October 13, 2010


Results By Time to Run (www.timetorun.net)

Overall Finish List - Girls

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

355

Grace Walther Woodside

11:21.00

6:06/M

 

2

2

280

Stacey Metzger Maple Creek

11:30.90

6:11/M

 

3

3

277

Madison Fruchey Maple Creek

11:39.99

6:16/M

 

4

4

375

Bailey Beery Bellmont

11:43.44

6:18/M

 

5

5

356

Emily Eifert Woodside

11:53.75

6:23/M

 

6

6

226

Krista McCormick Dekalb

11:53.93

6:23/M

 

7

7

278

Kori Halter Maple Creek

11:53.95

6:23/M

 

8

8

222

Ashlyn Teders Dekalb

11:55.75

6:24/M

 

9

9

295

Sydney Willis New Haven

11:56.46

6:25/M

 

10

10

276

Nicole Fosnough Maple Creek

11:57.44

6:25/M

 

11

11

376

Emily Gunsett Bellmont

11:58.20

6:26/M

 

12

12

281

Cassie Pontius Maple Creek

11:59.80

6:27/M

 

13

13

275

Cendra Deardorf Maple Creek

12:05.73

6:30/M

 

14

14

259

Lexie Lahr Indian Springs

12:07.15

6:31/M

 

15

15

357

Natalie Mowery Woodside

12:07.27

6:31/M

 

16

16

239

Kassidy Crow East Noble

12:07.73

6:31/M

 

17

17

223

Taylor Beachy Dekalb

12:09.01

6:32/M

 

18

18

201

Matea Knispel Carroll

12:10.20

6:32/M

 

19

19

221

Jade Bollet Dekalb

12:10.73

6:32/M

 

20

20

260

Mason Van Houten Indian Springs

12:11.65

6:33/M

 

21

21

224

Caren Hernandez Dekalb

12:23.22

6:39/M

 

22

22

227

Taylor Jones Dekalb

12:23.52

6:39/M

 

23

23

279

Grace Hess Maple Creek

12:24.44

6:40/M

 

24

24

377

Bailey Christlieb Bellmont

12:27.98

6:42/M

 

25

25

317

Sara Devoe Norwell

12:32.83

6:44/M

 

26

26

335

Maddie Faber Summit

12:34.59

6:45/M

 

27

27

316

Sarah Bauermeister Norwell

12:35.77

6:46/M

 

28

28

202

Annalise Anderson Carroll

12:36.81

6:46/M

 

29

29

378

Allyson Norby Bellmont

12:37.39

6:47/M

 

30

30

255

Shelby Allison Indian Springs

12:37.60

6:47/M

 

31

31

339

Emma Robinson Summit

12:38.15

6:48/M

 

32

32

358

Abby Clarke Woodside

12:48.45

6:53/M

 

33

33

338

Maddie Distelrath Summit

12:49.43

6:53/M

 

34

34

296

Brooke Imel New Haven

12:51.13

6:55/M

 

35

35

203

Bailey Goodwin Carroll

12:51.87

6:55/M

 

36

36

225

Carly Bassett Dekalb

12:52.91

6:55/M

 

37

37

204

Shea Petre Carroll

12:53.75

6:56/M

 

38

38

322

Heather Phillips Norwell

12:55.62

6:57/M

 

39

39

336

Mary Podlaski Summit

12:56.94

6:57/M

 

40

40

359

Elise Cloonan Woodside

12:57.05

6:58/M

 

41

41

258

Paige Walter Indian Springs

12:57.47

6:58/M

 

42

42

256

Kristen Shively Indian Springs

12:58.18

6:58/M

 

43

43

361

Margaret Little Woodside

12:59.17

6:59/M

 

44

44

337

Cassie Straub Summit

13:00.02

6:59/M

 

45

45

319

Monica Frauhiger Norwell

13:00.87

6:59/M

 

46

46

379

Amberly Gutierrez Bellmont

13:02.53

7:00/M

 

47

47

343

Ashley Szymanski Summit

13:03.73

7:01/M

 

48

48

341

Elizabeth Swink Summit

13:03.85

7:01/M

 

49

49

323

Abby Springer Norwell

13:04.73

7:02/M

 

50

50

257

Samina Qureshi Indian Springs

13:05.53

7:02/M

 

51

51

262

Maddie Lahr Indian Springs

13:07.11

7:03/M

 

52

52

207

Leah Plummer Carroll

13:13.35

7:06/M

 

53

53

299

Hayley Newman New Haven

13:14.15

7:07/M

 

54

54

205

Cassidy Yant Carroll

13:14.42

7:07/M

 

55

55

206

Lydia Badders Carroll

13:15.30

7:07/M

 

56

56

315

Hannah Aschliman Norwell

13:17.87

7:08/M

 

57

57

297

Paige Boatright New Haven

13:20.81

7:10/M

 

58

58

298

Megan Wallace New Haven

13:22.02

7:11/M

 

59

59

318

Halley Edington Norwell

13:34.37

7:18/M

 

60

60

380

Marie Fisher Bellmont

13:37.79

7:19/M

 

61

61

240

Jenna Boese East Noble

13:39.58

7:20/M

 

62

62

360

Morgan Kloster Woodside

13:39.85

7:20/M

 

63

63

300

Brittany Grubel New Haven

13:45.87

7:24/M

 

64

64

301

Lauren Shephard New Haven

14:09.99

7:36/M

 

65

65

241

Sierra Heiman East Noble

14:45.88

7:56/M

 

66

66

381

Camile Peden Bellmont

14:51.31

7:59/M

 

67

67

242

Regan Hamilton East Noble

16:17.31

8:45/M

 

68

68

243

Rachel Smolinski East Noble

18:26.30

9:55/M

 

69

69

244

Haley White East Noble

18:31.73

9:57/M

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Maple Creek

34

2

3

7

10

12

13

23

 

 

Top 5 Times: 59:02.08---Average Time: 11:48.42

 

2

Dekalb

71

6

8

17

19

21

22

36

 

 

Top 5 Times: 1:00:32.64---Average Time: 12:06.53

 

3

Woodside

93

1

5

15

32

40

43

62

 

 

Top 5 Times: 1:01:07.52---Average Time: 12:13.50

 

4

Bellmont

114

4

11

24

29

46

60

66

 

 

Top 5 Times: 1:01:49.54---Average Time: 12:21.91

 

5

Indian Springs

147

14

20

30

41

42

50

51

 

 

Top 5 Times: 1:02:52.05---Average Time: 12:34.41

 

6

Carroll

170

18

28

35

37

52

54

55

 

 

Top 5 Times: 1:03:45.98---Average Time: 12:45.20

 

7

Summit

173

26

31

33

39

44

47

48

 

 

Top 5 Times: 1:03:59.13---Average Time: 12:47.83

 

8

Norwell

184

25

27

38

45

49

56

59

 

 

Top 5 Times: 1:04:09.82---Average Time: 12:49.96

 

9

New Haven

211

9

34

53

57

58

63

64

 

 

Top 5 Times: 1:04:44.57---Average Time: 12:56.91

 

10

East Noble

277

16

61

65

67

68

69

 

 

Top 5 Times: 1:15:16.80---Average Time: 15:03.36

 
 

Overall Finish List - Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

365

Brayden Law Woodside

09:53.78

5:19/M

 

2

2

230

Mark Beckmann Dekalb

10:07.61

5:26/M

 

3

3

285

Kevin Salter Maple Creek

10:16.32

5:31/M

 

4

4

232

Alex Rodecap Dekalb

10:23.08

5:35/M

 

5

5

231

Evan Freed Dekalb

10:23.63

5:35/M

 

6

6

286

Ben Schwartz Maple Creek

10:24.24

5:35/M

 

7

7

287

Cameron Clements Maple Creek

10:30.71

5:39/M

 

8

8

233

Sam Comfort Dekalb

10:38.74

5:43/M

 

9

9

288

Alex Lewis Maple Creek

10:42.35

5:45/M

 

10

10

290

Jacob Schmeling Maple Creek

10:45.01

5:47/M

 

11

11

234

Ryan Olsen Dekalb

10:49.95

5:49/M

 

12

12

289

Drake Donalson Maple Creek

10:51.47

5:50/M

 

13

13

384

Adam Garner Bellmont

10:52.33

5:51/M

 

14

14

325

Nathan Garver Norwell

10:56.04

5:53/M

 

15

15

345

Sam Barron Summit

11:01.91

5:55/M

 

16

16

346

Andrew Chaney Summit

11:03.92

5:56/M

 

17

17

326

Austin Boucher Norwell

11:06.00

5:58/M

 

18

18

245

Joe Vandiver East Noble

11:07.30

5:59/M

 

19

19

265

Hunter Langeloh Indian Springs

11:11.02

6:01/M

 

20

20

366

Bere Clarke Woodside

11:11.22

6:01/M

 

21

21

246

Matthew Kline East Noble

11:14.56

6:02/M

 

22

22

235

Trey Beachy Dekalb

11:16.76

6:03/M

 

23

23

386

Conner Gallogly Bellmont

11:18.49

6:05/M

 

24

24

267

Andrew McFarland Indian Springs

11:22.00

6:07/M

 

25

25

211

Austin Carpenter Carroll

11:24.64

6:08/M

 

26

26

248

Tyler Klinger East Noble

11:25.93

6:08/M

 

27

27

236

Clay Travis Dekalb

11:29.16

6:10/M

 

28

28

291

Wesley Garrison Maple Creek

11:31.92

6:12/M

 

29

29

212

Brendan Holland Carroll

11:33.42

6:13/M

 

30

30

214

Jacob Redding Carroll

11:35.14

6:14/M

 

31

31

385

Sean Andrews Bellmont

11:36.70

6:14/M

 

32

32

266

Cross Dietrich Indian Springs

11:37.79

6:15/M

 

33

33

347

Collin Smith Summit

11:42.70

6:17/M

 

34

34

367

Ben McGuire Woodside

11:43.49

6:18/M

 

35

35

369

Ben Dvorak Woodside

11:45.16

6:19/M

 

36

36

352

Phillip Thain Summit

11:47.28

6:20/M

 

37

37

268

Brad Johnson Indian Springs

11:47.88

6:20/M

 

38

38

350

Luke Rose Summit

11:55.50

6:24/M

 

39

39

270

Spencer Klimek Indian Springs

11:56.34

6:25/M

 

40

40

370

Sam Dvorak Woodside

11:58.04

6:26/M

 

41

41

368

Eric Breneman Woodside

11:58.21

6:26/M

 

42

42

269

Evan Sauers Indian Springs

11:58.61

6:26/M

 

43

43

213

Isaac Carpenter Carroll

11:59.68

6:27/M

 

44

44

271

Nick Compton Indian Springs

12:00.34

6:27/M

 

45

45

329

Cody Shively Norwell

12:00.84

6:27/M

 

46

46

328

Duke Wang Norwell

12:01.48

6:28/M

 

47

47

390

Clayton Sheehan Bellmont

12:01.92

6:28/M

 

48

48

217

Daniel Gulyas Carroll

12:02.12

6:28/M

 

49

49

215

Wyatt Gottschalk Carroll

12:02.61

6:28/M

 

50

50

387

Jacob Fuelling Bellmont

12:06.08

6:30/M

 

51

51

388

Mason Averill Bellmont

12:06.61

6:30/M

 

52

52

305

Josh Hiatt New Haven

12:11.03

6:33/M

 

53

53

327

Noah Steffen Norwell

12:14.68

6:35/M

 

54

54

371

Dana Batt Woodside

12:19.73

6:37/M

 

55

55

330

Seth Cole Norwell

12:20.55

6:38/M

 

56

56

389

Mason Mendez Bellmont

12:23.85

6:39/M

 

57

57

249

Phillip Phan East Noble

12:29.85

6:43/M

 

58

58

348

Sam Hagedorn Summit

12:38.30

6:48/M

 

59

59

247

Nathan Palmer East Noble

12:39.56

6:48/M

 

60

60

216

Hayden Turnbow Carroll

12:42.41

6:50/M

 

61

61

306

Trever Kraner New Haven

12:44.76

6:51/M

 

62

62

351

Logan Carpenter Summit

12:47.78

6:52/M

 

63

63

332

Hunter Searles Norwell

12:55.65

6:57/M

 

64

64

307

Colen Rigby New Haven

13:13.29

7:06/M

 

65

65

251

Sean Bowers East Noble

13:42.76

7:22/M

 

66

66

250

Daniel Kane East Noble

13:50.89

7:26/M

 

67

67

309

Marcous Howell New Haven

14:17.43

7:41/M

 

68

68

310

Aaron Burns New Haven

14:39.39

7:53/M

 

69

69

308

Bobby Joe Freeman New Haven

14:50.26

7:58/M

 

70

70

311

Chrristian Manning New Haven

14:51.71

7:59/M

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Dekalb

30

2

4

5

8

11

22

27

 

 

Top 5 Times: 52:23.01---Average Time: 10:28.60

 

2

Maple Creek

35

3

6

7

9

10

12

28

 

 

Top 5 Times: 52:38.63---Average Time: 10:31.73

 

3

Woodside

130

1

20

34

35

40

41

54

 

 

Top 5 Times: 56:31.69---Average Time: 11:18.34

 

4

Summit

138

15

16

33

36

38

58

62

 

 

Top 5 Times: 57:31.31---Average Time: 11:30.26

 

5

Indian Springs

151

19

24

32

37

39

42

44

 

 

Top 5 Times: 57:55.03---Average Time: 11:35.01

 

6

Bellmont

164

13

23

31

47

50

51

56

 

 

Top 5 Times: 57:55.52---Average Time: 11:35.10

 

7

Carroll

175

25

29

30

43

48

49

60

 

 

Top 5 Times: 58:35.00---Average Time: 11:43.00

 

8

Norwell

175

14

17

45

46

53

55

63

 

 

Top 5 Times: 58:19.04---Average Time: 11:39.81

 

9

East Noble

181

18

21

26

57

59

65

66

 

 

Top 5 Times: 58:57.20---Average Time: 11:47.44

 

10

New Haven

312

52

61

64

67

68

69

70

 

 

Top 5 Times: 1:07:05.90---Average Time: 13:25.18