Indian Springs 2010 XCountry

September 11, 2010


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Girls

Girls Reserve

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

403

Nicole Fosnough Maple Creek

12:40.04

6:49/M

 

2

2

412

Sarah Morris Maple Creek

13:05.19

7:02/M

 

3

3

407

Kassidy Kreilach Maple Creek

13:07.37

7:03/M

 

4

4

563

Grace Davis Summit

13:12.31

7:06/M

 

5

5

269

Morgan Von Seggern Indian Springs

13:15.58

7:07/M

 

6

6

620

Bridget Yoder Wawasee

13:17.56

7:08/M

 

7

7

408

Emma Lietzke Maple Creek

13:20.57

7:10/M

 

8

8

401

Mia Depillo Maple Creek

13:24.01

7:12/M

 

9

9

621

Molly Swartz Wawasee

13:25.05

7:13/M

 

10

10

581

Betsy Schroeder Summit

13:29.48

7:15/M

 

11

11

270

Maddie Lahr Indian Springs

13:31.75

7:16/M

 

12

12

672

Taylor Durbin West Noble

13:33.71

7:17/M

 

13

13

414

Rachel Schwartz Maple Creek

13:35.99

7:18/M

 

14

14

461

Megan Campbell Northridge

13:36.10

7:19/M

 

15

15

623

Stephany Mejia Wawasee

13:39.19

7:20/M

 

16

16

622

Abigail Mejia Wawasee

13:40.61

7:21/M

 

17

17

624

Delanie Bame Wawasee

13:41.58

7:21/M

 

18

18

584

Becca Reed Summit

13:41.84

7:21/M

 

19

19

273

Natalia Johnson Indian Springs

13:43.31

7:22/M

 

20

20

663

Grace Ness West Noble

13:45.81

7:24/M

 

21

21

404

Danielle Gombas Maple Creek

13:48.09

7:25/M

 

22

22

271

Karina Rubrake Indian Springs

13:52.65

7:27/M

 

23

23

267

Abby Atkins Indian Springs

13:55.25

7:29/M

 

24

24

670

Makenna Taylor West Noble

14:01.96

7:32/M

 

25

25

576

Elizabeth Swink Summit

14:03.71

7:33/M

 

26

26

665

Kelsey Clark West Noble

14:09.67

7:36/M

 

27

27

125

Hailey Henderson Dekalb

14:13.47

7:39/M

 

28

(> 7)

406

Abby Harper Maple Creek

14:15.63

7:40/M

 

29

(> 7)

418

Carly Wilkins Maple Creek

14:16.39

7:40/M

 

30

28

656

Alejandra Zamarippa West Noble

14:21.17

7:43/M

 

31

29

464

Hannah Berger Northridge

14:22.13

7:43/M

 

32

(> 7)

420

Abbie Young Maple Creek

14:22.45

7:43/M

 

33

30

22

Camille Kocks Carroll

14:22.99

7:43/M

 

34

(> 7)

419

Stephanie Wolfe Maple Creek

14:23.81

7:44/M

 

35

(> 7)

402

Megan Doty Maple Creek

14:27.75

7:46/M

 

36

31

565

Leah Force Summit

14:30.54

7:48/M

 

37

32

265

Cari Ann Freed Indian Springs

14:31.05

7:48/M

 

38

33

667

Vicky Carrizales West Noble

14:31.43

7:48/M

 

39

34

24

Shawna Pakalniskis Carroll

14:31.67

7:48/M

 

40

35

346

Elise Patrick Lincoln

14:32.58

7:49/M

 

41

36

465

Katelyn Kilmer Northridge

14:32.75

7:49/M

 

42

37

289

Jayla Wigent Indian Springs

14:35.26

7:50/M

 

43

38

582

Ava Vanhelfteren Summit

14:35.47

7:50/M

 

44

39

662

Brittany Pyle West Noble

14:35.80

7:50/M

 

45

40

21

Emily Jovevski Carroll

14:42.46

7:54/M

 

46

41

579

Kristen Koteskey Summit

14:42.91

7:54/M

 

47

42

628

Hannah Winters Wawasee

14:44.83

7:55/M

 

48

43

360

Morgan Oberly Lincoln

14:47.15

7:57/M

 

49

(> 7)

274

Elizabeth Russell Indian Springs

14:48.09

7:57/M

 

50

(> 7)

399

Danielle Degitz Maple Creek

14:50.70

7:58/M

 

51

(> 7)

284

Avery Sparks Indian Springs

14:52.48

8:00/M

 

52

44

352

Kirstin Riise Lincoln

14:53.07

8:00/M

 

53

(> 7)

562

Megan Crawford Summit

14:54.53

8:01/M

 

54

(> 7)

288

Avery Litterland Indian Springs

14:55.53

8:01/M

 

55

(> 7)

421

Maddie Holsworth Maple Creek

14:57.11

8:02/M

 

56

(> 7)

568

Harley Heinerich Summit

14:57.45

8:02/M

 

57

45

463

Rylee Dahlman Northridge

14:58.68

8:03/M

 

58

46

126

Brook Snyder Dekalb

14:59.16

8:03/M

 

59

47

128

Keziah Lehman Dekalb

14:59.21

8:03/M

 

60

48

28

Cierra Weimer Carroll

15:00.25

8:04/M

 

61

(> 7)

279

Taylor Stezel Indian Springs

15:01.79

8:04/M

 

62

(> 7)

653

Taylor Cordero West Noble

15:02.00

8:05/M

 

63

49

336

Chase Holzwort Lincoln

15:02.60

8:05/M

 

64

50

30

Morgan Blotkamp Carroll

15:03.64

8:05/M

 

65

(> 7)

564

Lauren Didier Summit

15:04.51

8:06/M

 

66

51

627

Megan Rhodes Wawasee

15:07.35

8:08/M

 

67

(> 7)

575

Allison Sandys Summit

15:08.32

8:08/M

 

68

52

42

Alexis Lemley Carroll

15:08.57

8:08/M

 

69

53

41

Makayla Jennings Carroll

15:11.20

8:10/M

 

70

(> 7)

15

Miranda Bearman Carroll

15:12.75

8:10/M

 

71

(> 7)

415

Alexis Seibel Maple Creek

15:15.95

8:12/M

 

72

(> 7)

626

Elizebeth Zorn Wawasee

15:16.65

8:12/M

 

73

(> 7)

36

Briana Van Carroll

15:27.31

8:18/M

 

74

(> 7)

37

Kathryn Wiegner Carroll

15:29.68

8:19/M

 

75

(> 7)

409

Lauren Lytle Maple Creek

15:30.45

8:20/M

 

76

(> 7)

413

Madeline Nirmaier Maple Creek

15:31.62

8:21/M

 

77

(> 7)

45

Kayla Norris Carroll

15:35.21

8:23/M

 

78

54

347

Grace Hilty Lincoln

15:35.72

8:23/M

 

79

(< 5)

510

Caroline McMasters St. Charles

15:37.39

8:24/M

 

80

55

130

Courtney Lynch Dekalb

15:37.55

8:24/M

 

81

(> 7)

570

Elle Kreamer Summit

15:38.01

8:24/M

 

82

(< 5)

488

Hannah Perkins Prairie Heights

15:39.28

8:25/M

 

83

(> 7)

674

Araceli Flores West Noble

15:40.71

8:25/M

 

84

(> 7)

410

Kalie McCormick Maple Creek

15:40.93

8:25/M

 

85

56

131

Dawn Gentis Dekalb

15:40.95

8:25/M

 

86

(> 7)

29

Bailey Berndt Carroll

15:41.09

8:26/M

 

87

57

348

Madison Thorne Lincoln

15:41.19

8:26/M

 

88

(> 7)

283

Dayna Kyler Indian Springs

15:42.22

8:26/M

 

89

58

132

Alyssa Imus Dekalb

15:43.60

8:27/M

 

90

(> 7)

671

Kellie Waring West Noble

15:48.57

8:30/M

 

91

59

466

Laura Hanson Northridge

15:49.71

8:30/M

 

92

(> 7)

655

Janelle M. Miller West Noble

15:50.94

8:31/M

 

93

(> 7)

43

Amber McKissick Carroll

15:51.63

8:31/M

 

94

(> 7)

286

Kailee Merrills Indian Springs

15:52.65

8:32/M

 

95

(> 7)

23

Sadie Krohn Carroll

15:54.05

8:33/M

 

96

60

350

Janessa Salazar Lincoln

15:54.12

8:33/M

 

97

61

228

Lyndsea Bontrager Fairfield

15:54.21

8:33/M

 

98

(> 7)

561

Emily Combs Summit

15:54.74

8:33/M

 

99

62

225

Brooklyn Straw Fairfield

16:01.18

8:37/M

 

100

63

467

Corrina Mocherman Northridge

16:02.00

8:37/M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

101

(> 7)

353

Melissa Slater Lincoln

16:08.64

8:40/M

 

102

64

755

Kayla Vaillancourt Lakeland

16:10.61

8:42/M

 

103

(> 7)

33

Julie Ho Carroll

16:11.50

8:42/M

 

104

65

129

Mallorie McCoy Dekalb

16:12.56

8:43/M

 

105

(> 7)

354

Shayla Beagle Lincoln

16:12.71

8:43/M

 

106

(> 7)

666

Mariah Allard West Noble

16:14.12

8:44/M

 

107

(< 5)

507

Tricia Newell St. Charles

16:14.55

8:44/M

 

108

66

469

Brianna White Northridge

16:15.82

8:44/M

 

109

(> 7)

400

Alyssa Delpriore Maple Creek

16:16.17

8:45/M

 

110

(> 7)

573

Katie Moster Summit

16:16.97

8:45/M

 

111

(> 7)

394

Anneke Allart Maple Creek

16:17.11

8:45/M

 

112

(> 7)

659

Leslie Villalobos West Noble

16:17.17

8:45/M

 

113

(> 7)

560

Olivia Barfell Summit

16:18.04

8:46/M

 

114

(> 7)

26

D'Aundrea Simpkins Carroll

16:18.32

8:46/M

 

115

(> 7)

405

Shelby Gutierrez Maple Creek

16:20.47

8:47/M

 

116

(> 7)

566

Kourtney Hancock Summit

16:26.05

8:50/M

 

117

(> 7)

349

Kirsten Pressler Lincoln

16:28.06

8:51/M

 

118

67

182

Natalie Nichols Edgewood

16:29.02

8:52/M

 

119

(> 7)

654

Jesenia Salas West Noble

16:29.90

8:52/M

 

120

(> 7)

266

Jocelyn Sherbahn Indian Springs

16:30.46

8:52/M

 

121

(> 7)

135

Celeste Newhard Dekalb

16:32.72

8:53/M

 

122

(> 7)

362

Haliegh Wylie Lincoln

16:36.08

8:55/M

 

123

(> 7)

677

Taylor Rose West Noble

16:38.94

8:57/M

 

124

68

224

Calyn Howell Fairfield

16:39.34

8:57/M

 

125

(> 7)

574

Emma Poor Summit

16:39.67

8:57/M

 

126

69

751

Kayla Markwell Lakeland

16:39.75

8:57/M

 

127

70

757

Madison Weir Lakeland

16:40.04

8:58/M

 

128

(> 7)

468

Kortney Haarer Northridge

16:40.57

8:58/M

 

129

(> 7)

138

Biley Kimmell Dekalb

16:42.63

8:59/M

 

130

(> 7)

411

Julia Molter Maple Creek

16:45.96

9:00/M

 

131

(> 7)

134

Erica Myers Dekalb

16:50.41

9:03/M

 

132

(> 7)

272

Christen Wheeler Indian Springs

16:51.25

9:04/M

 

133

71

190

Laura Bixler Edgewood

16:52.17

9:04/M

 

134

(> 7)

572

Madison Mitchell Summit

16:52.51

9:04/M

 

135

72

749

Mattea Holton Lakeland

16:52.80

9:04/M

 

136

73

746

Darrian Combs Lakeland

16:54.26

9:05/M

 

137

74

192

Cylie Marshall Edgewood

16:56.08

9:06/M

 

138

(> 7)

133

Raven Blair-Lewis Dekalb

17:00.11

9:08/M

 

139

(> 7)

278

Machenzie Hendry Indian Springs

17:00.54

9:08/M

 

140

(> 7)

136

Kelly Frederick Dekalb

17:03.13

9:10/M

 

141

(> 7)

38

Haley Brouwer Carroll

17:06.45

9:12/M

 

142

(> 7)

139

Shandell Weicht Dekalb

17:06.98

9:12/M

 

143

(> 7)

25

Hannah Piggott Carroll

17:07.24

9:12/M

 

144

(> 7)

31

Emily Drake Carroll

17:08.32

9:13/M

 

145

75

191

Madi Mutchler Edgewood

17:11.58

9:14/M

 

146

(> 7)

356

Hannah Demont Lincoln

17:13.45

9:15/M

 

147

76

226

Aimee Miller Fairfield

17:13.61

9:15/M

 

148

(> 7)

577

Megan Waldorf Summit

17:13.83

9:15/M

 

149

(> 7)

137

Kayla Lilly Dekalb

17:14.84

9:16/M

 

150

(> 7)

35

Katelyn Tepper Carroll

17:16.34

9:17/M

 

151

(> 7)

417

Amberly Velasquez Maple Creek

17:19.68

9:19/M

 

152

(> 7)

351

Jenna Wood Lincoln

17:24.38

9:21/M

 

153

(> 7)

287

Laura Doehrman Indian Springs

17:31.51

9:25/M

 

154

(> 7)

422

Melanie Sollberger Maple Creek

17:36.65

9:28/M

 

155

(> 7)

44

Rebecca Mundroff Carroll

17:43.00

9:32/M

 

156

(< 5)

511

Gabrielle Cheever St. Charles

17:50.43

9:35/M

 

157

(> 7)

657

Adriana Bonilla West Noble

17:54.30

9:37/M

 

158

(> 7)

567

Emma Hartman Summit

17:55.16

9:38/M

 

159

(> 7)

673

Jazlyn Guerra West Noble

17:55.79

9:38/M

 

160

77

227

Sera Miller Fairfield

17:56.08

9:38/M

 

161

(> 7)

47

Jayla Turney Carroll

17:56.58

9:38/M

 

162

(> 7)

275

Kaitlyn Longenbaugh Indian Springs

17:56.92

9:38/M

 

163

78

194

Nia Mattern Edgewood

18:08.59

9:45/M

 

164

(> 7)

668

Cerstin Frey West Noble

18:11.66

9:47/M

 

165

(> 7)

569

Kimberly Kelley Summit

18:16.95

9:49/M

 

166

(> 7)

140

Haleigh Noe Dekalb

18:25.56

9:54/M

 

167

79

742

Abby Bainbridge Lakeland

18:28.47

9:56/M

 

168

80

229

Catherine Davis Fairfield

18:39.49

10:02/M

 

169

(> 7)

18

Katelyn Brown Carroll

18:43.88

10:04/M

 

170

(> 7)

658

Barbie Pena West Noble

18:44.24

10:04/M

 

171

(> 7)

40

Delia Hendershot Carroll

18:45.86

10:05/M

 

172

(> 7)

280

Brittney Kinney Indian Springs

18:55.13

10:10/M

 

173

(> 7)

625

Autumn Felix Wawasee

19:01.39

10:13/M

 

174

(> 7)

16

Allison Boyle Carroll

19:05.27

10:16/M

 

175

(> 7)

361

Lauren Winkler Lincoln

19:10.94

10:18/M

 

176

(> 7)

27

Kassandra Till Carroll

19:11.07

10:19/M

 

177

(> 7)

358

Alexis Aistrop Lincoln

19:16.04

10:22/M

 

178

(> 7)

34

Sara Miller Carroll

19:23.08

10:25/M

 

179

(< 5)

106

Alex Burke Concord Jr.

19:35.71

10:32/M

 

180

(> 7)

282

Rhea Young Indian Springs

19:36.74

10:32/M

 

181

81

230

Kari Schrock Fairfield

19:41.13

10:35/M

 

182

82

754

Catheryne Sievers Lakeland

19:41.31

10:35/M

 

183

(< 5)

509

Maggie Blackwell St. Charles

19:48.89

10:39/M

 

184

(> 7)

355

Megan Sutton Lincoln

19:51.00

10:40/M

 

185

(> 7)

758

Celeste Wentworth Lakeland

19:51.67

10:40/M

 

186

(> 7)

750

Marissa Keller Lakeland

19:53.15

10:41/M

 

187

(> 7)

416

Ashley Thomas Maple Creek

19:55.52

10:42/M

 

188

(> 7)

285

Brittney Erne Indian Springs

19:57.90

10:44/M

 

189

(> 7)

398

Sidney Bower Maple Creek

19:59.89

10:45/M

 

190

(> 7)

268

India Dietrich Indian Springs

20:25.60

10:59/M

 

191

(> 7)

357

Alyssa Short Lincoln

20:30.26

11:01/M

 

192

(> 7)

359

Sophia Smith Lincoln

20:36.14

11:05/M

 

193

(> 7)

17

Daryan Bredemeyer Carroll

20:43.20

11:08/M

 

194

(> 7)

20

Alexis Flickinger Carroll

20:45.40

11:09/M

 

195

(> 7)

281

Megan Cummings Indian Springs

20:52.82

11:13/M

 

196

(> 7)

277

Mahley Shepherd Indian Springs

20:54.54

11:14/M

 

197

(> 7)

365

Hannah Walker Lincoln

21:03.74

11:19/M

 

198

(> 7)

19

Victoria Colon Carroll

24:46.63

13:19/M

 

Team Summary Report - Girls

Girls Reserve

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Maple Creek

21

1

2

3

7

8

13

21

 

 

Top 5 Times: 1:05:37.18---Average Time: 13:07.44

 

2

Wawasee

63

6

9

15

16

17

42

51

 

 

Top 5 Times: 1:07:43.99---Average Time: 13:32.80

 

3

Indian Springs

80

5

11

19

22

23

32

37

 

 

Top 5 Times: 1:08:18.54---Average Time: 13:39.71

 

4

Summit

88

4

10

18

25

31

38

41

 

 

Top 5 Times: 1:08:57.88---Average Time: 13:47.58

 

5

West Noble

110

12

20

24

26

28

33

39

 

 

Top 5 Times: 1:09:52.32---Average Time: 13:58.46

 

6

Northridge

183

14

29

36

45

59

63

66

 

 

Top 5 Times: 1:13:19.37---Average Time: 14:39.87

 

7

Carroll

202

30

34

40

48

50

52

53

 

 

Top 5 Times: 1:13:41.01---Average Time: 14:44.20

 

8

Lincoln

225

35

43

44

49

54

57

60

 

 

Top 5 Times: 1:14:51.12---Average Time: 14:58.22

 

9

Dekalb

231

27

46

47

55

56

58

65

 

 

Top 5 Times: 1:15:30.34---Average Time: 15:06.07

 

10

Fairfield

344

61

62

68

76

77

80

81

 

 

Top 5 Times: 1:23:44.42---Average Time: 16:44.88

 

11

Lakeland

348

64

69

70

72

73

79

82

 

 

Top 5 Times: 1:23:17.46---Average Time: 16:39.49

 

12

Edgewood

365

67

71

74

75

78

 

 

Top 5 Times: 1:25:37.44---Average Time: 17:07.49

 

Inc.

Concord Jr.

1 finishers

 

 

 

Inc.

Prairie Heights

1 finishers

 

 

 

Inc.

St. Charles

4 finishers

 

 

 
 

Overall Finish List - Boys

Boys Reserve

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

442

Jacob Schmeling Maple Creek

11:16.36

6:03/M

 

2

2

688

Joey Deluna West Noble

11:19.78

6:05/M

 

3

3

427

Braden Clements Maple Creek

11:28.53

6:10/M

 

4

4

430

Ben Hippensteel Maple Creek

11:35.11

6:14/M

 

5

5

691

Joe Barrientos West Noble

11:40.35

6:16/M

 

6

6

444

Trevor Springer Maple Creek

11:44.79

6:18/M

 

7

7

423

Jacob Till Maple Creek

11:46.03

6:20/M

 

8

8

436

Adam Millhouse Maple Creek

11:46.07

6:20/M

 

9

9

141

Clay Travis Dekalb

11:46.53

6:20/M

 

10

10

687

Alex Deluna West Noble

11:46.89

6:20/M

 

11

11

435

Stone Miguel Maple Creek

11:53.48

6:23/M

 

12

(> 7)

434

Chris Meyer Maple Creek

11:53.65

6:23/M

 

13

12

676

A Hall West Noble

11:55.12

6:24/M

 

14

13

326

Matt Anthony Lakeview

12:12.69

6:34/M

 

15

14

601

Collin Smith Summit

12:12.88

6:34/M

 

16

15

679

Cris Ibanez West Noble

12:14.72

6:35/M

 

17

16

144

Cameron Stokes Dekalb

12:16.43

6:36/M

 

18

17

142

Kyle Baldwin Dekalb

12:16.55

6:36/M

 

19

18

629

Sam Griner Wawasee

12:16.97

6:36/M

 

20

(> 7)

443

Grant Smith Maple Creek

12:17.20

6:36/M

 

21

19

290

Evan Sauers Indian Springs

12:17.73

6:36/M

 

22

(< 5)

528

Tyler Goshe St. Joe

12:29.45

6:43/M

 

23

20

151

Graham Burris Dekalb

12:29.62

6:43/M

 

24

21

695

Alberto Bonilla West Noble

12:31.95

6:44/M

 

25

22

696

Salvador Campos West Noble

12:32.08

6:44/M

 

26

23

632

Adam Baker Wawasee

12:32.20

6:44/M

 

27

24

145

Jonathan Moss Dekalb

12:38.64

6:48/M

 

28

25

146

Chris Hamlin Dekalb

12:38.70

6:48/M

 

29

26

589

Jake Hersha Summit

12:39.59

6:48/M

 

30

27

148

Jeff Spillers Dekalb

12:40.27

6:49/M

 

31

28

296

Tim Hearld Indian Springs

12:41.83

6:49/M

 

32

(> 7)

683

Jonathan Bonilla West Noble

12:41.87

6:49/M

 

33

(> 7)

704

Urial MacIas West Noble

12:42.15

6:50/M

 

34

29

58

Jordan Price Carroll

12:42.56

6:50/M

 

35

(> 7)

438

Alex Parnin Maple Creek

12:43.99

6:50/M

 

36

30

599

Bryce Kord Summit

12:44.65

6:51/M

 

37

(> 7)

143

Landon Larowe Dekalb

12:45.60

6:51/M

 

38

31

302

Daniel Watts Indian Springs

12:46.56

6:52/M

 

39

32

72

James Reynolds Carroll

12:47.71

6:52/M

 

40

(> 7)

152

Tyler Applegate Dekalb

12:50.06

6:54/M

 

41

33

65

Collin Hile Carroll

12:53.20

6:56/M

 

42

(> 7)

689

Angel Barraza West Noble

12:55.32

6:57/M

 

43

(> 7)

147

Scott Beckmann Dekalb

12:56.00

6:57/M

 

44

(> 7)

680

Josh Barba West Noble

13:00.51

6:59/M

 

45

(> 7)

690

Jorge Hernandez West Noble

13:01.34

7:00/M

 

46

34

525

Sam Lonsway St. Charles

13:01.91

7:00/M

 

47

35

297

Holden Schaefer Indian Springs

13:05.43

7:02/M

 

48

36

325

William Kois Lakeview

13:07.56

7:03/M

 

49

(> 7)

440

Marq Salay Maple Creek

13:10.39

7:05/M

 

50

(> 7)

439

Colfax Putt Maple Creek

13:14.37

7:07/M

 

51

37

322

Sam Schroedl Lakeview

13:14.57

7:07/M

 

52

(> 7)

426

Ryan Bussen Maple Creek

13:14.88

7:07/M

 

53

(> 7)

149

Matt Irwin Dekalb

13:18.56

7:09/M

 

54

(> 7)

150

Sam Griffin Dekalb

13:19.52

7:10/M

 

55

(> 7)

698

Erick Contreras West Noble

13:21.57

7:11/M

 

56

38

50

Zachery Crocker Carroll

13:22.14

7:11/M

 

57

(> 7)

693

Jorge Reyes West Noble

13:26.94

7:13/M

 

58

39

516

Zach Malmstrom St. Charles

13:27.27

7:14/M

 

59

40

52

Alexander Flickinger Carroll

13:29.40

7:15/M

 

60

(> 7)

432

Brian Karkosky Maple Creek

13:30.88

7:15/M

 

61

(> 7)

686

Alex Baker West Noble

13:31.19

7:16/M

 

62

41

630

Marcos Mejia Wawasee

13:32.83

7:17/M

 

63

(> 7)

437

Nick Mullan Maple Creek

13:36.46

7:19/M

 

64

(> 7)

154

Tucker Wells Dekalb

13:37.16

7:19/M

 

65

42

596

Adam Stanczak Summit

13:37.33

7:19/M

 

66

43

323

Zach Schori Lakeview

13:38.15

7:20/M

 

67

(< 5)

726

Alex Stutzman Westview

13:39.05

7:20/M

 

68

44

585

Patrick Bassett Summit

13:39.51

7:20/M

 

69

45

513

Patrick White St. Charles

13:40.23

7:21/M

 

70

46

86

Matt Troyer Churubusco

13:41.49

7:21/M

 

71

47

328

Ethan Cook Lakeview

13:41.60

7:21/M

 

72

(> 7)

429

Jack Givens Maple Creek

13:42.84

7:22/M

 

73

48

87

Reed Geiger Churubusco

13:43.90

7:22/M

 

74

49

305

Devon Stoll Indian Springs

13:47.75

7:25/M

 

75

50

306

Chase Johnson Indian Springs

13:48.98

7:25/M

 

76

(< 5)

173

Sean Bowers East Noble

13:50.50

7:26/M

 

77

51

327

Andrew Smith Lakeview

13:50.58

7:26/M

 

78

(> 7)

685

Juan Puente West Noble

13:54.12

7:28/M

 

79

52

49

Thomas Cody Carroll

13:54.88

7:28/M

 

80

53

519

Andrew Fuze St. Charles

13:55.88

7:29/M

 

81

54

633

Jacob Claassen Wawasee

13:57.60

7:30/M

 

82

55

634

Markus Baldacci Wawasee

13:58.18

7:31/M

 

83

56

515

Zach Campbell St. Charles

13:59.23

7:31/M

 

84

(> 7)

681

Marco Carrizales West Noble

14:00.00

7:32/M

 

85

57

518

Patrick Rorick St. Charles

14:01.56

7:32/M

 

86

(> 7)

425

Jacob Brennan Maple Creek

14:02.18

7:33/M

 

87

58

291

Nick Weber Indian Springs

14:02.91

7:33/M

 

88

59

75

Kristoffer Volkert Carroll

14:03.95

7:33/M

 

89

(> 7)

292

Aaron Frank Indian Springs

14:04.06

7:34/M

 

90

(< 5)

491

Nick Delancey Prairie Heights

14:05.68

7:34/M

 

91

(< 5)

490

Kyle Garman Prairie Heights

14:05.99

7:34/M

 

92

(> 7)

55

Ross Kimbrell Carroll

14:06.42

7:35/M

 

93

60

591

Cole Lombardo Summit

14:08.34

7:36/M

 

94

61

524

Tom Lonsway St. Charles

14:08.73

7:36/M

 

95

62

594

Eric Schlutz Summit

14:09.00

7:36/M

 

96

(> 7)

428

A.j. Freiburger Maple Creek

14:09.26

7:36/M

 

97

(> 7)

512

Adam Renno St. Charles

14:10.46

7:37/M

 

98

63

189

Nate Mills Edgewood

14:12.96

7:38/M

 

99

(> 7)

682

Diego Tayahua West Noble

14:16.65

7:40/M

 

100

(> 7)

517

Steve Moore St. Charles

14:18.20

7:41/M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

101

(< 5)

473

Josh Middleton Northridge

14:18.66

7:41/M

 

102

(> 7)

697

Justin Contreras West Noble

14:18.73

7:41/M

 

103

(> 7)

523

Nick Kacprowizc St. Charles

14:19.96

7:42/M

 

104

(> 7)

669

Raul Moreno West Noble

14:20.29

7:42/M

 

105

(> 7)

48

Jesse Appel Carroll

14:21.08

7:43/M

 

106

64

88

Ty Backman Churubusco

14:21.89

7:43/M

 

107

65

231

Kelby Goudey Fairfield

14:22.47

7:43/M

 

108

(> 7)

520

Jack Stefanek St. Charles

14:23.86

7:44/M

 

109

(< 5)

545

Nick Dewald St. Vincent

14:24.85

7:45/M

 

110

(> 7)

67

Justin Smethers Carroll

14:27.12

7:46/M

 

111

(> 7)

590

Isaiah Jarmus Summit

14:27.46

7:46/M

 

112

(< 5)

543

Joe Hunnicutt St. Vincent

14:28.92

7:47/M

 

113

(< 5)

531

Jacob Andrews St. Joe

14:29.40

7:47/M

 

114

(> 7)

603

Logan Pollander Summit

14:30.70

7:48/M

 

115

(< 5)

728

Coby Knowles Westview

14:31.14

7:48/M

 

116

(> 7)

595

Aaron Siders Summit

14:33.23

7:49/M

 

117

66

636

Brandon Lopez Wawasee

14:34.32

7:50/M

 

118

(> 7)

597

Austin Villagomes Summit

14:38.32

7:52/M

 

119

(> 7)

304

Connor Tonkel Indian Springs

14:38.84

7:52/M

 

120

(> 7)

300

Trefor Gatchell Indian Springs

14:39.66

7:53/M

 

121

(< 5)

471

David Prendergast Northridge

14:40.24

7:53/M

 

122

(> 7)

701

Troy Barrientos West Noble

14:41.54

7:54/M

 

123

(> 7)

64

Nathanael Falater Carroll

14:42.36

7:54/M

 

124

(< 5)

470

Brandon Kramer Northridge

14:42.56

7:54/M

 

125

(> 7)

588

Billy Guerrero Summit

14:43.07

7:55/M

 

126

67

324

Zach Maulsby Lakeview

14:43.48

7:55/M

 

127

(< 5)

172

Cameron Diehm East Noble

14:44.24

7:55/M

 

128

(> 7)

514

Ray Harper St. Charles

14:44.24

7:55/M

 

129

(> 7)

57

Andrew Lefebvre Carroll

14:46.79

7:56/M

 

130

(< 5)

108

Dakota Robinson Concord Jr.

14:47.34

7:57/M

 

131

(> 7)

303

Keaton Akin Indian Springs

14:48.39

7:57/M

 

132

(< 5)

175

Collin Truelove East Noble

14:49.42

7:58/M

 

133

(< 5)

472

Blake Mawhorter Northridge

14:49.94

7:58/M

 

134

(> 7)

56

Coleman Krohn Carroll

14:52.04

8:00/M

 

135

(> 7)

298

Stewart Ioane Indian Springs

14:53.78

8:00/M

 

136

(> 7)

153

Will Schaab Dekalb

14:54.04

8:01/M

 

137

(> 7)

593

Blaigh Rushing Summit

14:57.70

8:02/M

 

138

68

232

Austin Burton Fairfield

14:59.46

8:03/M

 

139

69

737

Devonte Pettyjohn Lakeland

15:01.41

8:04/M

 

140

(> 7)

299

Brendon Slagel Indian Springs

15:04.22

8:06/M

 

141

(< 5)

544

Jack Marketos-Lenhart St. Vincent

15:04.25

8:06/M

 

142

(> 7)

702

Javier Flores West Noble

15:05.01

8:07/M

 

143

70

344

Chris Noodwang Lincoln

15:05.49

8:07/M

 

144

(> 7)

441

Carson Sanderson Maple Creek

15:08.55

8:08/M

 

145

(< 5)

530

Jacob Strack St. Joe

15:11.33

8:10/M

 

146

(> 7)

70

Kristian Buckler Carroll

15:12.77

8:10/M

 

147

(> 7)

431

Nick Kaplan Maple Creek

15:13.35

8:11/M

 

148

(> 7)

62

Duncan Bowie Carroll

15:18.53

8:14/M

 

149

(> 7)

74

Anthony Taube Carroll

15:18.58

8:14/M

 

150

71

237

Ethan Miller Fairfield

15:20.55

8:15/M

 

151

72

371

John Hunter Lincoln

15:21.40

8:15/M

 

152

(> 7)

294

Kyle Trigg Indian Springs

15:21.72

8:15/M

 

153

73

739

Spencer Shank Lakeland

15:21.78

8:15/M

 

154

74

91

Tristan Creech Churubusco

15:25.10

8:17/M

 

155

75

740

Cole Smith Lakeland

15:29.50

8:19/M

 

156

76

239

Ben Nusbaum Fairfield

15:30.08

8:20/M

 

157

(> 7)

592

Payton McKibben Summit

15:35.46

8:23/M

 

158

77

635

Chris Prater Wawasee

15:36.16

8:23/M

 

159

(> 7)

600

John Leone Summit

15:36.31

8:23/M

 

160

78

368

Garrick Nate Lincoln

15:37.46

8:24/M

 

161

79

367

Colin Graber Lincoln

15:38.35

8:24/M

 

162

(> 7)

675

Matt Campos West Noble

15:39.98

8:25/M

 

163

80

366

Zach Moser Lincoln

15:42.70

8:26/M

 

164

(> 7)

637

Charles Impey Wawasee

15:43.39

8:27/M

 

165

81

369

Garrett Fox Lincoln

15:43.97

8:27/M

 

166

(> 7)

54

Raymond Huffman-Gray Carroll

15:45.10

8:28/M

 

167

(> 7)

445

Luke Winteregg Maple Creek

15:46.34

8:29/M

 

168

(> 7)

605

Chris Torres Summit

15:50.72

8:31/M

 

169

(> 7)

587

Jake Davis Summit

15:50.79

8:31/M

 

170

82

372

Curtis Smith Lincoln

15:53.24

8:32/M

 

171

(> 7)

377

Cameron Carter Lincoln

15:53.30

8:32/M

 

172

83

196

William Smith Edgewood

15:59.11

8:36/M

 

173

(> 7)

375

Ricky Cooper Lincoln

16:00.50

8:36/M

 

174

(> 7)

374

Keith Longanecker Lincoln

16:01.02

8:37/M

 

175

(< 5)

727

Kegan Watson Westview

16:01.13

8:37/M

 

176

84

235

Ryan Geiger Fairfield

16:05.69

8:39/M

 

177

(> 7)

53

Deandre Green Carroll

16:07.96

8:40/M

 

178

(> 7)

66

Luke Ott Carroll

16:09.04

8:41/M

 

179

85

200

Nicholas Hawn Edgewood

16:10.69

8:42/M

 

180

(> 7)

301

Hunter Kingis Indian Springs

16:11.20

8:42/M

 

181

(> 7)

63

Quinn Coolidge Carroll

16:14.04

8:44/M

 

182

(> 7)

60

Alejandro Velazquez Carroll

16:21.41

8:47/M

 

183

86

89

Jared Ostler Churubusco

16:24.20

8:49/M

 

184

(> 7)

155

Jack Bassett Dekalb

16:27.29

8:51/M

 

185

(> 7)

59

Travis Sloffer Carroll

16:28.83

8:51/M

 

186

(> 7)

61

Jesse Zahler Carroll

16:32.74

8:53/M

 

187

87

90

Cole Lybarger Churubusco

16:33.20

8:54/M

 

188

(> 7)

156

Jacob Meyers Dekalb

16:34.51

8:54/M

 

189

(> 7)

684

Humberto Pizana West Noble

16:38.65

8:57/M

 

190

(> 7)

692

Pedro Guerrero West Noble

16:39.44

8:57/M

 

191

(> 7)

307

Triston Linn Indian Springs

16:46.87

9:01/M

 

192

(> 7)

526

Kevin Lamaster St. Charles

16:49.60

9:02/M

 

193

88

199

Dylan Schaefer Edgewood

16:54.36

9:05/M

 

194

(> 7)

705

Travis Lee West Noble

16:56.27

9:06/M

 

195

(> 7)

373

Christian Radican Lincoln

16:56.99

9:06/M

 

196

89

738

Dillon Sawyer Lakeland

17:04.50

9:11/M

 

197

90

197

Sam Dian Edgewood

17:06.58

9:12/M

 

198

91

741

Trace Withrow Lakeland

17:30.78

9:25/M

 

199

92

233

Jaylyn Yoder Fairfield

17:34.98

9:27/M

 

200

(> 7)

602

Keith Vlot Summit

17:37.61

9:28/M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

201

93

729

Jacob Bainbridge Lakeland

17:52.83

9:36/M

 

202

94

234

Dawson Smallwood Fairfield

18:02.34

9:42/M

 

203

95

198

Dyllion Cole Edgewood

18:04.56

9:43/M

 

204

(> 7)

293

Sid Syrdram Indian Springs

18:11.00

9:47/M

 

205

(> 7)

295

Ashtin Green Indian Springs

18:13.84

9:48/M

 

206

(> 7)

379

Aaron Hall Lincoln

18:13.92

9:48/M

 

207

(> 7)

378

Aaron Whitley Lincoln

18:14.14

9:48/M

 

208

(> 7)

706

Jonathan Cavazos West Noble

19:27.58

10:27/M

 

209

(> 7)

522

Elijah O'Connell St. Charles

19:38.00

10:33/M

 

210

(> 7)

424

Cameron Allart Maple Creek

19:38.06

10:33/M

 

211

(> 7)

700

Steve Correa West Noble

19:46.47

10:38/M

 

212

(> 7)

236

T.j. Jensen Fairfield

21:19.89

11:28/M

 

213

(> 7)

51

David Dixon Carroll

24:05.80

12:57/M

 

Team Summary Report - Boys

Boys Reserve

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Maple Creek

21

1

3

4

6

7

8

11

 

 

Top 5 Times: 57:50.82---Average Time: 11:34.16

 

2

West Noble

44

2

5

10

12

15

21

22

 

 

Top 5 Times: 58:56.86---Average Time: 11:47.37

 

3

Dekalb

86

9

16

17

20

24

25

27

 

 

Top 5 Times: 1:01:27.77---Average Time: 12:17.55

 

4

Summit

156

14

26

30

42

44

60

62

 

 

Top 5 Times: 1:04:53.96---Average Time: 12:58.79

 

5

Indian Springs

162

19

28

31

35

49

50

58

 

 

Top 5 Times: 1:04:39.30---Average Time: 12:55.86

 

6

Carroll

172

29

32

33

38

40

52

59

 

 

Top 5 Times: 1:05:15.01---Average Time: 13:03.00

 

7

Lakeview

176

13

36

37

43

47

51

67

 

 

Top 5 Times: 1:05:54.57---Average Time: 13:10.91

 

8

Wawasee

191

18

23

41

54

55

66

77

 

 

Top 5 Times: 1:06:17.78---Average Time: 13:15.56

 

9

St. Charles

227

34

39

45

53

56

57

61

 

 

Top 5 Times: 1:08:04.52---Average Time: 13:36.90

 

10

Churubusco

318

46

48

64

74

86

87

 

 

Top 5 Times: 1:13:36.58---Average Time: 14:43.32

 

11

Fairfield

364

65

68

71

76

84

92

94

 

 

Top 5 Times: 1:16:18.25---Average Time: 15:15.65

 

12

Lincoln

379

70

72

78

79

80

81

82

 

 

Top 5 Times: 1:17:25.40---Average Time: 15:29.08

 

13

Lakeland

397

69

73

75

89

91

93

 

 

Top 5 Times: 1:20:27.97---Average Time: 16:05.59

 

14

Edgewood

409

63

83

85

88

90

95

 

 

Top 5 Times: 1:20:23.70---Average Time: 16:04.74

 

Inc.

Concord Jr.

1 finishers

 

 

 

Inc.

East Noble

3 finishers

 

 

 

Inc.

Northridge

4 finishers

 

 

 

Inc.

Prairie Heights

2 finishers

 

 

 

Inc.

St. Joe

3 finishers

 

 

 

Inc.

St. Vincent

3 finishers

 

 

 

Inc.

Westview

3 finishers