JA FunFest 5K 2010 5 K

Age Group Results

August 14, 2010


Results by Time to Run www.timetorun.net

Overall Female Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Haley Heath Lafontaine IN

603

14

20

19:54.03

6:25/M

 

 

Overall Female Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Fatima Hofer North Manchester IN

619

42

81

26:01.13

8:24/M

 

 

Overall Female Grand Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Marcie Coulter-Kern North Manchester IN

481

50

113

27:46.90

8:57/M

 

 

Female 14 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Haley Heath Lafontaine IN

603

14

20

19:54.03

6:25/M

 

2

Karla Singer North Manchester IN

662

14

76

25:47.43

8:19/M

05:53.40

3

Taylor Cook Peru IN

461

12

78

25:49.71

8:20/M

05:55.68

4

Brigit Nemitz Pierceton IN

493

13

83

26:04.80

8:25/M

06:10.77

5

Corinne Zay Huntington IN

612

13

110

27:31.57

8:53/M

07:37.54

6

Maddi Burton North Manchester IN

633

14

119

28:12.34

9:06/M

08:18.31

7

Katie Hensley North Manchester IN

467

14

136

29:46.77

9:36/M

09:52.74

8

Clara Burdette North Manchester IN

613

11

137

29:50.33

9:37/M

09:56.30

9

Krisy Mize North Manchester IN

629

14

144

30:41.04

9:54/M

10:47.01

10

Emily Haecker North Manchester IN

577

14

148

31:01.38

10:00/M

11:07.35

11

Kaitlyn Mack Troy OH

521

10

154

31:20.56

10:06/M

11:26.53

12

Brooklyn Howard North Manchester IN

511

10

165

32:24.99

10:27/M

12:30.96

13

Sydney Snep North Manchester IN

490

14

168

33:40.27

10:52/M

13:46.24

14

Kelsey Eichenauer North Manchester IN

494

9

173

35:17.96

11:23/M

15:23.93

15

Annika Flora Las Cruces NM

510

6

176

35:31.69

11:27/M

15:37.66

16

Paige Blocher Roann IN

535

14

187

38:23.84

12:23/M

18:29.81

17

Kelsey Lotz Laketon IN

531

14

188

38:23.90

12:23/M

18:29.87

 

Female 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Andrea Sharfman North Manchester IN

455

17

26

21:02.58

6:47/M

 

2

Paige Woods North Manchester IN

608

17

32

22:03.19

7:07/M

01:00.61

3

Darien Rodriguez North Manchester IN

627

16

57

23:53.83

7:42/M

02:51.25

4

Kelsi Custer North Manchester IN

632

15

68

25:02.05

8:05/M

03:59.47

5

Kaytlin Smith Fort Wayne IN

657

16

72

25:34.46

8:15/M

04:31.88

6

Mackenzie Coulter-Kern North Manchester IN

480

18

73

25:35.84

8:15/M

04:33.26

7

Lille Terrill North Manchester IN

569

16

75

25:46.52

8:19/M

04:43.94

8

Amy Collett North Manchester IN

523

16

80

25:58.71

8:23/M

04:56.13

9

Hannah Sharfman North Manchester IN

456

17

84

26:05.75

8:25/M

05:03.17

10

Addy Naragon North Manchester IN

533

18

85

26:07.63

8:25/M

05:05.05

11

Lauren Wagoner North Manchester IN

575

17

87

26:09.35

8:26/M

05:06.77

12

Meredith Littlefield North Manchester IN

634

16

88

26:13.99

8:27/M

05:11.41

13

Julia Hofmann North Manchester IN

536

15

91

26:39.35

8:36/M

05:36.77

14

Shea Rager Roann IN

626

17

97

26:54.98

8:41/M

05:52.40

15

Emily Grant North Manchester IN

609

16

101

27:02.95

8:43/M

06:00.37

16

Claire Brumbaugh-Smith North Manchester IN

568

16

102

27:06.99

8:45/M

06:04.41

17

Erica McKinley North Manchester IN

532

15

107

27:22.02

8:50/M

06:19.44

18

Laurel Ruppert North Manchester IN

567

16

108

27:22.04

8:50/M

06:19.46

19

Crysten Custer North Manchester IN

628

16

118

28:08.82

9:05/M

07:06.24

20

Hayleigh Collett North Manchester IN

524

15

120

28:14.54

9:06/M

07:11.96

21

Marina Meinert North Manchester IN

572

18

123

28:37.00

9:14/M

07:34.42

22

Alyssa McKee Silver Lake IN

504

16

135

29:40.94

9:34/M

08:38.36

23

Kira Schutte North Manchester IN

525

17

141

30:25.76

9:49/M

09:23.18

24

Emily Neild North Manchester IN

557

16

143

30:39.36

9:53/M

09:36.78

25

Sarrah Dierks North Manchester IN

635

16

145

30:45.58

9:55/M

09:43.00

26

Claire McLaughlin North Manchester IN

513

15

146

30:54.42

9:58/M

09:51.84

27

Mariah Mobley North Manchester IN

515

15

161

31:46.94

10:15/M

10:44.36

28

Kelley Bowers North Manchester IN

502

18

163

32:11.07

10:23/M

11:08.49

29

Taylor Byers North Manchester IN

573

16

164

32:13.29

10:24/M

11:10.71

30

Karissa Jimenez North Manchester IN

503

15

169

33:40.98

10:52/M

12:38.40

31

Katie Eash North Manchester IN

548

18

191

39:37.25

12:47/M

18:34.67

 

Female 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Kessie Karg North Manchester IN

559

23

46

23:21.65

7:32/M

 

2

Kendra Betke Oak Park IL

530

24

54

23:43.28

7:39/M

00:21.63

3

Katherine Pea Fort Wayne IN

605

21

59

24:00.51

7:45/M

00:38.86

4

Elizabeth MacIas Ligonier IN

579

23

62

24:25.15

7:53/M

01:03.50

5

Meg Sorg North Manchester IN

598

23

82

26:04.56

8:25/M

02:42.91

6

Caroline Andersen North Manchester IN

602

21

86

26:08.43

8:26/M

02:46.78

7

Amy Vogel North Manchester IN

541

23

103

27:08.96

8:45/M

03:47.31

8

Hannah Reed North Manchester IN

641

21

106

27:20.72

8:49/M

03:59.07

9

Cami Naragon North Manchester IN

475

23

121

28:18.22

9:08/M

04:56.57

10

Elaina Johns North Manchester IN

644

21

122

28:22.38

9:09/M

05:00.73

11

Elizabeth Strahammer Monroe IN

590

22

134

29:38.77

9:34/M

06:17.12

12

Cori Martin Fort Wayne IN

591

23

150

31:09.10

10:03/M

07:47.45

13

Emily Casper North Manchester IN

549

21

190

39:37.05

12:47/M

16:15.40

 

Female 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Greta Wright Bolingbrook IL

658

29

60

24:13.47

7:49/M

 

2

Tasha Bryant New Haven IN

518

25

70

25:30.15

8:14/M

01:16.68

3

Myra Witte South Whitley IN

487

28

99

26:56.10

8:41/M

02:42.63

4

Hannah Burnworth North Manchester IN

593

29

109

27:26.64

8:51/M

03:13.17

5

Anna Roemke Fort Wayne IN

660

26

115

27:49.02

8:58/M

03:35.55

6

Tonya Welsh Warsaw IN

576

28

116

27:58.80

9:01/M

03:45.33

7

Carrie Clothier Warsaw IN

543

26

152

31:15.21

10:05/M

07:01.74

8

Jill Baker Columbia City IN

610

28

171

34:50.28

11:14/M

10:36.81

9

Kelly Goike North Manchester IN

483

29

172

34:50.51

11:14/M

10:37.04

10

Jan Eichenauer Las Cruces NM

508

28

177

35:33.01

11:28/M

11:19.54

11

Katie Harness North Liberty IN

574

25

183

36:07.61

11:39/M

11:54.14

12

Jodi Ann Intelicato Fort Wayne IN

578

27

196

42:24.53

13:41/M

18:11.06

13

Emma Hetrick Columbia City IN

551

27

202

47:27.11

15:18/M

23:13.64

 

Female 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Megan Yoder Fort Wayne IN

584

30

40

22:52.89

7:23/M

 

2

Tracy Trump North Manchester IN

587

32

65

24:44.05

7:59/M

01:51.16

3

Amanda Eviston Urbana IN

466

30

90

26:32.03

8:34/M

03:39.14

4

Heidi Wieland North Manchester IN

527

31

124

28:40.05

9:15/M

05:47.16

5

Amy Thompson St. Joseph MI

606

33

127

29:00.69

9:21/M

06:07.80

6

Cortney Dommer New Haven IN

514

30

157

31:35.57

10:11/M

08:42.68

7

Fran Eviston-Ball Huntington IN

465

34

170

33:51.69

10:55/M

10:58.80

8

Colleena Jimenez North Manchester IN

453

34

186

38:06.70

12:17/M

15:13.81

9

Emily Reid Huntington IN

495

31

193

40:23.78

13:02/M

17:30.89

10

Heather Lawrence Mint Hill NC

463

34

199

43:28.37

14:01/M

20:35.48

 

Female 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Jodi Brewer North Manchester IN

468

37

94

26:45.87

8:38/M

 

2

Jennifer Howard North Manchester IN

528

36

125

28:40.08

9:15/M

01:54.21

3

Tamara Oltman Fort Wayne IN

485

35

159

31:42.45

10:14/M

04:56.58

4

Tracey Myers North Manchester IN

554

38

180

35:49.10

11:33/M

09:03.23

5

Mandy Fierstos North Manchester IN

614

35

182

35:55.88

11:35/M

09:10.01

6

Amanda Shambarger Laketon IN

507

35

185

37:59.30

12:15/M

11:13.43

7

Jessica Gunderson Peru IN

560

35

194

41:00.55

13:14/M

14:14.68

8

Bernadette Clark North Manchester IN

545

37

195

42:20.54

13:39/M

15:34.67

9

Dottie Cole Columbia City IN

648

35

197

42:42.46

13:46/M

15:56.59

10

Jeanne Eichenauer Las Cruces NM

492

38

204

50:41.68

16:21/M

23:55.81

 

Female 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Fatima Hofer North Manchester IN

619

42

81

26:01.13

8:24/M

 

2

Deb Asher South Whitley IN

580

44

112

27:41.06

8:56/M

01:39.93

3

Kelly McKee North Manchester IN

500

42

155

31:21.47

10:07/M

05:20.34

4

Julie Mack Troy OH

517

43

175

35:31.53

11:27/M

09:30.40

5

Rhonda Mickey Fort. Wayne IN

562

41

179

35:33.71

11:28/M

09:32.58

6

Lori Zimmerman North Manchester IN

491

40

203

50:41.29

16:21/M

24:40.16

 

Female 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Rhonda Snover North Manchester IN

539

47

96

26:48.26

8:39/M

 

2

Anne Clark North Manchester IN

489

47

104

27:10.06

8:46/M

00:21.80

3

Amy Ford Wabash IN

594

47

117

28:03.78

9:03/M

01:15.52

4

Jennifer Goodrich Vincennes IN

616

46

184

36:40.31

11:50/M

09:52.05

 

Female 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Marcie Coulter-Kern North Manchester IN

481

50

113

27:46.90

8:57/M

 

2

Lorie Sorg North Manchester IN

599

50

156

31:34.66

10:11/M

03:47.76

3

Luci Spitznogle Logansport IN

555

52

192

39:48.53

12:50/M

12:01.63

 

Female 55 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Phyllis Suelzer Fort Wayne IN

596

57

139

30:12.87

9:45/M

 

2

Carol Core Munster IN

473

64

149

31:05.66

10:02/M

00:52.79

3

Jane Wilson North Manchester IN

496

55

198

42:46.17

13:48/M

12:33.30

4

Becky Butler Fort Wayne IN

592

59

200

44:43.62

14:25/M

14:30.75

 

Overall Male Open Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Matthew Helm Warsaw IN

526

23

1

15:53.48

5:07/M

 

 

Overall Male Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Dave Bussard Elkhart IN

558

50

2

16:19.68

5:16/M

 

 

Overall Male Grand Master Winners

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Dave Bussard Elkhart IN

558

50

2

16:19.68

5:16/M

 

 

Male 14 and under

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Mathew Fahs-Brown North Manchester IN

622

14

15

19:30.19

6:17/M

 

2

David Fahs-Brown North Manchester IN

623

14

18

19:45.22

6:22/M

00:15.03

3

Brennan France North Manchester IN

472

14

37

22:35.99

7:17/M

03:05.80

4

Derek Miller South Whitley IN

636

14

42

22:59.61

7:25/M

03:29.42

5

Brandon Mack Troy OH

520

12

66

24:53.42

8:02/M

05:23.23

6

Noah Augustus Wabash IN

650

12

69

25:19.37

8:10/M

05:49.18

7

Tristin Burnette North Manchester IN

642

14

74

25:44.17

8:18/M

06:13.98

8

Nathaniel Smith Perrysburg OH

571

14

105

27:11.80

8:46/M

07:41.61

9

Ross Messer North Manchester IN

499

14

126

28:45.72

9:16/M

09:15.53

10

Jake Schannep North Manchester IN

457

11

129

29:09.80

9:24/M

09:39.61

11

Andrew Longanecker North Manchester IN

631

14

140

30:23.72

9:48/M

10:53.53

 

Male 15 to 19

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Evan Boucher Markle IN

589

17

6

17:14.39

5:34/M

 

2

Alex Sharfman North Manchester IN

454

17

13

19:20.89

6:14/M

02:06.50

3

Jared Monce North Manchester IN

563

16

14

19:28.39

6:17/M

02:14.00

4

Dallas Asher South Whitley IN

582

16

16

19:36.79

6:19/M

02:22.40

5

Justin Dill North Manchester IN

630

15

17

19:42.57

6:21/M

02:28.18

6

Arren Reust North Manchester IN

624

15

19

19:49.65

6:24/M

02:35.26

7

Jonathan Burd Huntington IN

459

15

25

20:55.24

6:45/M

03:40.85

8

Payton Sorg North Manchester IN

547

16

31

22:00.98

7:06/M

04:46.59

9

Tom Naragon North Manchester IN

534

15

34

22:15.73

7:11/M

05:01.34

10

Grey Harris North Manchester IN

625

17

56

23:49.70

7:41/M

06:35.31

 

Male 20 to 24

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Matthew Helm Warsaw IN

526

23

1

15:53.48

5:07/M

 

2

Kyle Cline

621

24

5

17:08.13

5:32/M

01:14.65

3

Deno Mgliorini North Manchester IN

640

24

21

19:59.67

6:27/M

04:06.19

4

Nicholas Fenton Fort Wayne IN

600

23

33

22:09.93

7:09/M

06:16.45

5

Stephen Hendricks South Bend IN

663

21

47

23:28.25

7:34/M

07:34.77

6

Nathaniel Stoops North Manchester IN

464

23

48

23:30.00

7:35/M

07:36.52

7

Dustin Burgan North Manchester IN

647

24

51

23:33.58

7:36/M

07:40.10

8

Aaron Cripe North Manchester IN

607

24

55

23:45.67

7:40/M

07:52.19

9

Rickie Witte Fort Wayne IN

552

24

71

25:32.76

8:14/M

09:39.28

 

Male 25 to 29

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Sam McFadden Fishers IN

451

25

4

16:56.79

5:28/M

 

2

Josh Wolfe Auburn IN

645

25

7

17:51.50

5:45/M

00:54.71

3

Jody Sarber North Manchester IN

617

25

8

17:53.83

5:46/M

00:57.04

4

Adam Pyle North Manchester IN

620

25

28

21:27.57

6:55/M

04:30.78

5

Levi Haupert Peru IN

565

25

41

22:55.84

7:24/M

05:59.05

6

Kyle Glass Indianapolis IN

638

25

67

24:58.39

8:03/M

08:01.60

7

Kedric Miller Ossian IN

586

28

114

27:48.95

8:58/M

10:52.16

8

Timothy Clothier Warsaw IN

544

25

128

29:08.14

9:24/M

12:11.35

9

Jake Gappa Sioux Falls SD

509

27

178

35:33.11

11:28/M

18:36.32

10

Greg Hetrick Columbia City IN

550

27

201

47:26.55

15:18/M

30:29.76

 

Male 30 to 34

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Daren Grange Warsaw IN

652

30

9

18:07.79

5:51/M

 

2

Clint Witte South Whitley IN

488

31

43

23:02.18

7:26/M

04:54.39

3

Christopher Judy Fort Wayne IN

661

32

93

26:43.92

8:37/M

08:36.13

 

Male 35 to 39

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Chris White Granger IN

449

36

3

16:51.34

5:26/M

 

2

Ray Placencia Garrett IN

566

36

12

19:20.04

6:14/M

02:28.70

3

Tracy Blocker Huntington IN

653

39

24

20:52.03

6:44/M

04:00.69

4

Jon Hullinger Wabash IN

474

36

30

21:49.25

7:02/M

04:57.91

5

Chad Cook Peru IN

460

37

38

22:44.90

7:20/M

05:53.56

6

Ron France Bremen IN

505

37

50

23:32.54

7:35/M

06:41.20

7

Troy Baer Urbana IN

588

37

58

23:57.33

7:44/M

07:05.99

8

Randall Garriott Chesapeake VA

637

38

61

24:24.32

7:52/M

07:32.98

9

Steve Martinsky Fort Wayne IN

540

36

63

24:34.14

7:55/M

07:42.80

10

Jamie France North Manchester IN

471

35

77

25:47.78

8:19/M

08:56.44

11

Brian Lawrence Mint Hill NC

462

37

131

29:21.96

9:28/M

12:30.62

12

Andrew Flinn Silver Lake IN

469

37

138

29:53.62

9:38/M

13:02.28

13

David Oltman Fort Wayne IN

484

36

162

31:47.02

10:15/M

14:55.68

14

Matt Howard North Manchester IN

512

37

166

32:27.16

10:28/M

15:35.82

 

Male 40 to 44

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Eril Augustus Wabash IN

649

42

27

21:16.20

6:52/M

 

2

Matt Scott Warsaw IN

646

41

29

21:38.51

6:59/M

00:22.31

3

Dale Bussey Uniondale IN

479

42

39

22:48.24

7:21/M

01:32.04

4

Rod Burton Fort Wayne IN

583

41

95

26:46.56

8:38/M

05:30.36

5

Rick Espeset North Manchester IN

486

40

100

26:58.67

8:42/M

05:42.47

6

Shawn Schneider North Manchester IN

604

41

111

27:40.04

8:55/M

06:23.84

7

Mike Rees Peru IN

651

44

142

30:36.11

9:52/M

09:19.91

8

Andy Zay Huntington IN

611

44

147

30:59.53

10:00/M

09:43.33

9

Craig Mickey Fort Wayne IN

561

44

151

31:12.69

10:04/M

09:56.49

10

Seth Wilson North Manchester IN

497

43

174

35:25.00

11:25/M

14:08.80

11

Daniel Myers North Manchester IN

553

40

181

35:51.14

11:34/M

14:34.94

 

Male 45 to 49

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Jeff Hedrick Warren IN

643

48

22

20:09.18

6:30/M

 

2

Glenn Sharfman North Manchester IN

450

48

35

22:17.45

7:11/M

02:08.27

3

Kevin Steffe Warsaw IN

501

48

49

23:32.21

7:35/M

03:23.03

4

Mark Goodrich Vincennes IN

615

48

64

24:36.05

7:56/M

04:26.87

5

Allen Mack Troy OH

522

45

98

26:55.58

8:41/M

06:46.40

 

Male 50 to 54

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Dave Bussard Elkhart IN

558

50

2

16:19.68

5:16/M

 

2

Brian Vansoest Logansport IN

639

50

11

18:57.33

6:07/M

02:37.65

3

David Gvard

664

53

45

23:10.20

7:28/M

06:50.52

4

Jim Burd Huntington IN

458

52

52

23:37.15

7:37/M

07:17.47

5

Duane Brickel Fort Wayne IN

601

51

53

23:38.79

7:37/M

07:19.11

6

Stephen Hilker Fort Wayne IN

477

54

79

25:54.04

8:21/M

09:34.36

7

Dan Naragon North Manchester IN

516

52

92

26:39.38

8:36/M

10:19.70

8

Joe Messer North Manchester IN

498

51

153

31:17.87

10:05/M

14:58.19

9

Mark Sorg North Manchester IN

597

50

158

31:35.65

10:11/M

15:15.97

10

Mark Haupert Peru IN

564

51

160

31:46.30

10:15/M

15:26.62

11

Mark Smith Perrysburg OH

570

50

167

32:28.12

10:28/M

16:08.44

 

Male 55 and over

Place

Name City

Bib No

Age

Overall

Time

Pace

Time Back

1

Brad Altevogt Fort Wayne IN

452

55

10

18:45.13

6:03/M

 

2

Phil Suelzer Fort Wayne IN

595

58

23

20:39.65

6:40/M

01:54.52

3

Mike Nixon South Whitley IN

538

59

36

22:26.17

7:14/M

03:41.04

4

Brad Camp North Manchester IN

482

56

44

23:04.21

7:26/M

04:19.08

5

Ted Little North Manchester IN

659

57

89

26:17.34

8:29/M

07:32.21

6

Mark Jones North Manchesster IN

542

57

130

29:14.19

9:26/M

10:29.06

7

Steve Butler Sr Fort Wayne IN

478

64

132

29:29.80

9:31/M

10:44.67

8

Timothy Roberts Wabash IN

476

59

133

29:33.23

9:32/M

10:48.10

9

Kent Trickle Laketon IN

506

62

189

39:17.32

12:40/M

20:32.19