Northrop Bruin Invitational XCountry 2010

September 11, 2010


Results by Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Girls

Freshman Girls

High School Teams


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    134  Anna Bearss              7-Warsaw                            20:02.18  6:28/M    9 
    2  (< 3)     17  Marina Konow             2-Concordia                         20:09.16  6:30/M    9 
    3      2     43  Courtney Casselman       3-East Noble                        20:49.72  6:43/M    9 
    4      3    137  Kara Millington          7-Warsaw                            21:49.81  7:02/M    9 
    5  (< 3)    107  Patricia Bolton          6-Northrop                          21:55.55  7:04/M    9 
    6      4     42  Bryttany Lang            3-East Noble                        22:04.12  7:07/M    9 
    7      5     46  Sirahia Ostermeyer       3-East Noble                        22:04.25  7:07/M    9 
    8  (> 3)     44  Kara McLaughlin          3-East Noble                        22:05.34  7:07/M    9 
    9      6    136  Madeline Hooks           7-Warsaw                            22:31.79  7:16/M    9 
   10      7     94  Jalyn Radziminski        5-Northside                         22:57.89  7:24/M    9 
   11  (> 3)    138  Connor Steffe            7-Warsaw                            23:00.68  7:25/M    9 
   12  (> 3)     45  Alexia Zawadske          3-East Noble                        23:14.93  7:30/M    9 
   13      8     93  Brianna Koester          5-Northside                         23:21.18  7:32/M    9 
   14  (> 3)    135  Courtney Etchison        7-Warsaw                            24:20.97  7:51/M    9 
   15  (< 3)    105  Karen Klopsch            6-Northrop                          24:56.76  8:03/M    9 
   16  (> 3)     47  Lizzie Maggart           3-East Noble                        24:57.04  8:03/M    9 
   17  (< 3)      1  Alexis Pierce            1-Blackhawk Chistian                25:20.54  8:10/M    9 
   18      9    193  Teshlynn Martin-Shuttl   9-Wayne                             25:49.15  8:20/M    9 
   19     10     95  Veronica Bone            5-Northside                         26:05.60  8:25/M    9 
   20     11    196  Samantha Striker         9-Wayne                             26:27.48  8:32/M    9 
   21  (> 3)     48  Rachel Kline             3-East Noble                        26:59.87  8:42/M    9 
   22     12    191  Daisy Cardenas           9-Wayne                             29:19.75  9:27/M    9 
   23  (> 3)    192  Da'Shana Edwards         9-Wayne                             32:15.84 10:24/M    9 
   24  (> 3)    190  Sheila Bojcic            9-Wayne                             32:16.01 10:25/M    9 
   25  (> 3)    195  Ameenoh Outlaw           9-Wayne                             32:43.56 10:33/M    9 
   26  (> 3)    194  Jennifer McGee           9-Wayne                             39:55.10 12:53/M    9 

Detail Team Results - Girls

Freshman Girls

High School Teams

Team -    7 Warsaw    Finish Position -     1

  Team Score (places):  10  Team Score (times):   1:04:23.78   Average Time: 21:27.93

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    134  Anna Bearss            9        1            1    20:02.18     20:02.18    00:00.00
    2    137  Kara Millington        9        3            4    21:49.81     41:51.99    01:47.63
    3    136  Madeline Hooks         9        6           10    22:31.79   1:04:23.78    02:29.61
    4    138  Connor Steffe          9    More Than  3          23:00.68   1:27:24.46    02:58.50
    5    135  Courtney Etchison      9    More Than  3          24:20.97   1:51:45.43    04:18.79

Team -    3 East Noble    Finish Position -     2

  Team Score (places):  11  Team Score (times):   1:04:58.09   Average Time: 21:39.36

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     43  Courtney Casselman     9        2            2    20:49.72     20:49.72    00:00.00
    2     42  Bryttany Lang          9        4            6    22:04.12     42:53.84    01:14.40
    3     46  Sirahia Ostermeyer     9        5           11    22:04.25   1:04:58.09    01:14.53
    4     44  Kara McLaughlin        9    More Than  3          22:05.34   1:27:03.43    01:15.62
    5     45  Alexia Zawadske        9    More Than  3          23:14.93   1:50:18.36    02:25.21
    6     47  Lizzie Maggart         9    More Than  3          24:57.04   2:15:15.40    04:07.32
    7     48  Rachel Kline           9    More Than  3          26:59.87   2:42:15.27    06:10.15

Team -    5 Northside    Finish Position -     3

  Team Score (places):  25  Team Score (times):   1:12:24.67   Average Time: 24:08.22

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     94  Jalyn Radziminski      9        7            7    22:57.89     22:57.89    00:00.00
    2     93  Brianna Koester        9        8           15    23:21.18     46:19.07    00:23.29
    3     95  Veronica Bone          9       10           25    26:05.60   1:12:24.67    03:07.71

Team -    9 Wayne    Finish Position -     4

  Team Score (places):  32  Team Score (times):   1:21:36.38   Average Time: 27:12.13

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    193  Teshlynn Martin-Shuttle9        9            9    25:49.15     25:49.15    00:00.00
    2    196  Samantha Striker       9       11           20    26:27.48     52:16.63    00:38.33
    3    191  Daisy Cardenas         9       12           32    29:19.75   1:21:36.38    03:30.60
    4    192  Da'Shana Edwards       9    More Than  3          32:15.84   1:53:52.22    06:26.69
    5    190  Sheila Bojcic          9    More Than  3          32:16.01   2:26:08.23    06:26.86
    6    195  Ameenoh Outlaw         9    More Than  3          32:43.56   2:58:51.79    06:54.41
    7    194  Jennifer McGee         9    More Than  3          39:55.10   3:38:46.89    14:05.95

Team -    1 Blackhawk Chistian    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      1  Alexis Pierce          9    Less Than  3          25:20.54     25:20.54    00:00.00

Team -    2 Concordia    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     17  Marina Konow           9    Less Than  3          20:09.16     20:09.16    00:00.00

Team -    6 Northrop    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    107  Patricia Bolton        9    Less Than  3          21:55.55     21:55.55    00:00.00
    2    105  Karen Klopsch          9    Less Than  3          24:56.76     46:52.31    03:01.21

Overall Finish List - Boys

Freshman Boys

High School Teams


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 3)     92  Scott Neukam             5-Northside                         17:52.59  5:46/M    9 
    2      1    163  Adam Doll                8-Wawasee                           17:55.73  5:47/M    9 
    3      2     16  Nathan Sutaphong         2-Concordia                         18:06.76  5:50/M    9 
    4      3    169  Austin Yoder             8-Wawasee                           19:03.79  6:09/M    9 
    5  (< 3)    213  Devin Sharick           10-Westview                          19:07.57  6:10/M    9 
    6      4    166  Austin Krizman           8-Wawasee                           19:22.24  6:15/M    9 
    7      5     38  Jonathan Kane            3-East Noble                        19:26.78  6:16/M    9 
    8  (> 3)    162  Joey Bornman             8-Wawasee                           19:28.70  6:17/M    9 
    9  (< 3)    214  Kyle Bontrager          10-Westview                          19:33.81  6:18/M    9 
   10      6     15  Zach Panning             2-Concordia                         19:40.04  6:21/M    9 
   11      7    102  Josh Davis               6-Northrop                          19:55.53  6:25/M    9 
   12      8    104  Dillan Wagner            6-Northrop                          20:00.85  6:27/M    9 
   13  (> 3)    167  Jake Smith               8-Wawasee                           20:56.95  6:45/M    9 
   14      9     14  Alex Fortmeyer           2-Concordia                         21:25.88  6:55/M    9 
   15     10    103  Ryan Swanson             6-Northrop                          21:46.09  7:01/M    9 
   16  (> 3)    168  Matt West                8-Wawasee                           22:22.78  7:13/M    9 
   17  (< 3)    188  Montana Hall             9-Wayne                             22:46.65  7:21/M    9 
   18  (> 3)    101  Alex Arlic               6-Northrop                          22:47.55  7:21/M    9 
   19  (> 3)    164  Grant Hoffert            8-Wawasee                           23:26.06  7:34/M    9 
   20     11     40  Shea Targgart            3-East Noble                        24:30.31  7:54/M    9 
   21  (< 3)    189  Benjamin Penrose         9-Wayne                             24:58.97  8:03/M    9 
   22     12     41  Reid McNamara            3-East Noble                        25:00.80  8:04/M    9 
   23  (> 3)    165  Ben Johnson              8-Wawasee                           29:18.27  9:27/M    9 

Detail Team Results - Boys

Freshman Boys

High School Teams

Team -    8 Wawasee    Finish Position -     1

  Team Score (places):   8  Team Score (times):     56:21.76   Average Time: 18:47.25

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    163  Adam Doll              9        1            1    17:55.73     17:55.73    00:00.00
    2    169  Austin Yoder           9        3            4    19:03.79     36:59.52    01:08.06
    3    166  Austin Krizman         9        4            8    19:22.24     56:21.76    01:26.51
    4    162  Joey Bornman           9    More Than  3          19:28.70   1:15:50.46    01:32.97
    5    167  Jake Smith             9    More Than  3          20:56.95   1:36:47.41    03:01.22
    6    168  Matt West              9    More Than  3          22:22.78   1:59:10.19    04:27.05
    7    164  Grant Hoffert          9    More Than  3          23:26.06   2:22:36.25    05:30.33
    8    165  Ben Johnson            9    More Than  3          29:18.27   2:51:54.52    11:22.54

Team -    2 Concordia    Finish Position -     2

  Team Score (places):  17  Team Score (times):     59:12.68   Average Time: 19:44.23

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     16  Nathan Sutaphong       9        2            2    18:06.76     18:06.76    00:00.00
    2     15  Zach Panning           9        6            8    19:40.04     37:46.80    01:33.28
    3     14  Alex Fortmeyer         9        9           17    21:25.88     59:12.68    03:19.12

Team -    6 Northrop    Finish Position -     3

  Team Score (places):  25  Team Score (times):   1:01:42.47   Average Time: 20:34.16

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    102  Josh Davis             9        7            7    19:55.53     19:55.53    00:00.00
    2    104  Dillan Wagner          9        8           15    20:00.85     39:56.38    00:05.32
    3    103  Ryan Swanson           9       10           25    21:46.09   1:01:42.47    01:50.56
    4    101  Alex Arlic             9    More Than  3          22:47.55   1:24:30.02    02:52.02

Team -    3 East Noble    Finish Position -     4

  Team Score (places):  28  Team Score (times):   1:08:57.89   Average Time: 22:59.30

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     38  Jonathan Kane          9        5            5    19:26.78     19:26.78    00:00.00
    2     40  Shea Targgart          9       11           16    24:30.31     43:57.09    05:03.53
    3     41  Reid McNamara          9       12           28    25:00.80   1:08:57.89    05:34.02

Team -    5 Northside    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     92  Scott Neukam           9    Less Than  3          17:52.59     17:52.59    00:00.00

Team -    9 Wayne    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    188  Montana Hall           9    Less Than  3          22:46.65     22:46.65    00:00.00
    2    189  Benjamin Penrose       9    Less Than  3          24:58.97     47:45.62    02:12.32

Team -   10 Westview    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    213  Devin Sharick          9    Less Than  3          19:07.57     19:07.57    00:00.00
    2    214  Kyle Bontrager         9    Less Than  3          19:33.81     38:41.38    00:26.24