Northrop Bruin Invitational XCountry 2010

September 11, 2010


Results by Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Girls

Senior Girls

High School Teams


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 3)    131  Cara Fisher              6-Northrop                          19:36.42  6:19/M    12
    2  (< 3)     37  Cayla Pusey              2-Concordia                         20:03.29  6:28/M    12
    3      1    226  Erin Rockey             10-Westview                          20:42.92  6:41/M    12
    4      2     71  Alyssa Casselman         3-East Noble                        21:07.93  6:49/M    12
    5  (< 3)     35  Morgan Adair             2-Concordia                         21:18.86  6:52/M    12
    6  (< 3)    186  Stephanie Rhodes         8-Wawasee                           21:20.74  6:53/M    12
    7      3    225  Tabitha Lehman          10-Westview                          21:28.85  6:55/M    12
    8      4     98  Madeline Keisler         5-Northside                         22:00.14  7:06/M    12
    9  (< 3)    132  Cortney Bobb             6-Northrop                          22:10.74  7:09/M    12
   10  (< 3)    187  Nicole Rhodes            8-Wawasee                           22:45.57  7:20/M    12
   11      5    228  Sandra Bellaire         10-Westview                          22:48.04  7:21/M    12
   12      6     72  Ashton Conley            3-East Noble                        22:58.08  7:25/M    12
   13  (> 3)    227  Kaitlyn Mast            10-Westview                          23:17.40  7:31/M    12
   14      7     73  Laura Liechty            3-East Noble                        23:33.03  7:36/M    12
   15      8     97  Ashley Jacobs            5-Northside                         23:45.06  7:40/M    12
   16      9    100  Mackenzie Reader         5-Northside                         26:52.87  8:40/M    12
   17  (< 3)    156  Claudia Alcala           7-Warsaw                            27:04.54  8:44/M    12
   18  (< 3)    160  Cora Tabor               7-Warsaw                            27:32.71  8:53/M    12

Detail Team Results - Girls

Senior Girls

High School Teams

Team -   10 Westview    Finish Position -     1

  Team Score (places):   9  Team Score (times):   1:04:59.81   Average Time: 21:39.94

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    226  Erin Rockey            12       1            1    20:42.92     20:42.92    00:00.00
    2    225  Tabitha Lehman         12       3            4    21:28.85     42:11.77    00:45.93
    3    228  Sandra Bellaire        12       5            9    22:48.04   1:04:59.81    02:05.12
    4    227  Kaitlyn Mast           12   More Than  3          23:17.40   1:28:17.21    02:34.48

Team -    3 East Noble    Finish Position -     2

  Team Score (places):  15  Team Score (times):   1:07:39.04   Average Time: 22:33.01

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     71  Alyssa Casselman       12       2            2    21:07.93     21:07.93    00:00.00
    2     72  Ashton Conley          12       6            8    22:58.08     44:06.01    01:50.15
    3     73  Laura Liechty          12       7           15    23:33.03   1:07:39.04    02:25.10

Team -    5 Northside    Finish Position -     3

  Team Score (places):  21  Team Score (times):   1:12:38.07   Average Time: 24:12.69

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     98  Madeline Keisler       12       4            4    22:00.14     22:00.14    00:00.00
    2     97  Ashley Jacobs          12       8           12    23:45.06     45:45.20    01:44.92
    3    100  Mackenzie Reader       12       9           21    26:52.87   1:12:38.07    04:52.73

Team -    2 Concordia    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     37  Cayla Pusey            12   Less Than  3          20:03.29     20:03.29    00:00.00
    2     35  Morgan Adair           12   Less Than  3          21:18.86     41:22.15    01:15.57

Team -    6 Northrop    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    131  Cara Fisher            12   Less Than  3          19:36.42     19:36.42    00:00.00
    2    132  Cortney Bobb           12   Less Than  3          22:10.74     41:47.16    02:34.32

Team -    7 Warsaw    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    156  Claudia Alcala         12   Less Than  3          27:04.54     27:04.54    00:00.00
    2    160  Cora Tabor             12   Less Than  3          27:32.71     54:37.25    00:28.17

Team -    8 Wawasee    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    186  Stephanie Rhodes       12   Less Than  3          21:20.74     21:20.74    00:00.00
    2    187  Nicole Rhodes          12   Less Than  3          22:45.57     44:06.31    01:24.83

Overall Finish List - Boys

Senior Boys

High School Teams


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     80  Charles Melton           5-Northside                         16:29.49  5:19/M    12
    2      2     81  Mackenize Neukam         5-Northside                         16:44.32  5:24/M    12
    3      3     65  Dominick Engle           3-East Noble                        17:15.83  5:34/M    12
    4      4     79  Randy McComb             5-Northside                         17:29.54  5:38/M    12
    5  (< 3)     75  Jason Boyle              4-Eastside                          17:36.37  5:41/M    12
    6      5     32  Nick Butz                2-Concordia                         17:40.74  5:42/M    12
    7  (< 3)    185  Thunder Olsen            8-Wawasee                           17:56.12  5:47/M    12
    8      6     66  Spencer Brachula         3-East Noble                        18:00.00  5:48/M    12
    9  (> 3)     77  Jeveil Lee               5-Northside                         18:02.05  5:49/M    12
   10      7     67  Joel Brachula            3-East Noble                        18:23.88  5:56/M    12
   11  (< 3)    223  Jerry Yoder             10-Westview                          18:33.49  5:59/M    12
   12  (> 3)     68  Sam Taylor               3-East Noble                        18:38.98  6:01/M    12
   13  (< 3)     76  Matt Frisby              4-Eastside                          18:39.83  6:01/M    12
   14      8     33  Kyle Rodgers             2-Concordia                         18:51.25  6:05/M    12
   15      9     13  Andrew Flegge            1-Blackhawk Chistian                18:59.24  6:07/M    12
   16  (> 3)     69  Jake Oury                3-East Noble                        19:05.49  6:09/M    12
   17     10     34  Matt Sheafer             2-Concordia                         20:05.74  6:29/M    12
   18     11     12  Dakota Michael           1-Blackhawk Chistian                20:16.69  6:32/M    12
   19     12     11  David Swygart            1-Blackhawk Chistian                21:59.60  7:05/M    12
   20  (< 3)    212  Gary Lyons               9-Wayne                             22:34.52  7:17/M    12
   21  (< 3)    211  Morgen Goehring          9-Wayne                             23:00.12  7:25/M    12
   22  (< 3)    130  Charles Smith            6-Northrop                          24:50.60  8:01/M    12
   23  (< 3)    224  Dillon Miller           10-Westview                          26:30.23  8:33/M    12

Detail Team Results - Boys

Senior Boys

High School Teams

Team -    5 Northside    Finish Position -     1

  Team Score (places):   7  Team Score (times):     50:43.35   Average Time: 16:54.45

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     80  Charles Melton         12       1            1    16:29.49     16:29.49    00:00.00
    2     81  Mackenize Neukam       12       2            3    16:44.32     33:13.81    00:14.83
    3     79  Randy McComb           12       4            7    17:29.54     50:43.35    01:00.05
    4     77  Jeveil Lee             12   More Than  3          18:02.05   1:08:45.40    01:32.56

Team -    3 East Noble    Finish Position -     2

  Team Score (places):  16  Team Score (times):     53:39.71   Average Time: 17:53.24

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     65  Dominick Engle         12       3            3    17:15.83     17:15.83    00:00.00
    2     66  Spencer Brachula       12       6            9    18:00.00     35:15.83    00:44.17
    3     67  Joel Brachula          12       7           16    18:23.88     53:39.71    01:08.05
    4     68  Sam Taylor             12   More Than  3          18:38.98   1:12:18.69    01:23.15
    5     69  Jake Oury              12   More Than  3          19:05.49   1:31:24.18    01:49.66

Team -    2 Concordia    Finish Position -     3

  Team Score (places):  23  Team Score (times):     56:37.73   Average Time: 18:52.58

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     32  Nick Butz              12       5            5    17:40.74     17:40.74    00:00.00
    2     33  Kyle Rodgers           12       8           13    18:51.25     36:31.99    01:10.51
    3     34  Matt Sheafer           12      10           23    20:05.74     56:37.73    02:25.00

Team -    1 Blackhawk Chistian    Finish Position -     4

  Team Score (places):  32  Team Score (times):   1:01:15.53   Average Time: 20:25.18

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     13  Andrew Flegge          12       9            9    18:59.24     18:59.24    00:00.00
    2     12  Dakota Michael         12      11           20    20:16.69     39:15.93    01:17.45
    3     11  David Swygart          12      12           32    21:59.60   1:01:15.53    03:00.36

Team -    4 Eastside    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     75  Jason Boyle            12   Less Than  3          17:36.37     17:36.37    00:00.00
    2     76  Matt Frisby            12   Less Than  3          18:39.83     36:16.20    01:03.46

Team -    6 Northrop    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    130  Charles Smith          12   Less Than  3          24:50.60     24:50.60    00:00.00

Team -    8 Wawasee    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    185  Thunder Olsen          12   Less Than  3          17:56.12     17:56.12    00:00.00

Team -    9 Wayne    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    212  Gary Lyons             12   Less Than  3          22:34.52     22:34.52    00:00.00
    2    211  Morgen Goehring        12   Less Than  3          23:00.12     45:34.64    00:25.60

Team -   10 Westview    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    223  Jerry Yoder            12   Less Than  3          18:33.49     18:33.49    00:00.00
    2    224  Dillon Miller          12   Less Than  3          26:30.23     45:03.72    07:56.74