Veterans 1/2 and 5K 2010 5 K

Age Group Results

November 13, 2010


Results By Time to Run (www.timetorun.net)

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Brooke Werstler                   Larwill  IN           775   14        7     20:32.06    6:37/M             
Top

Overall Female Master Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Nicole Smith                      Larwill  IN           758   40       48     27:06.46    8:45/M             
Top

Female 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Sydney Willis                     Fort Wayne  IN        807   14       16     21:48.66    7:02/M             
       2    Maddie Distelrath                 Fort Wayne  IN        697   11       17     21:57.63    7:05/M     00:08.97
       3    Courtney Linnemeier               Milford  IN           732   14       19     22:15.09    7:11/M     00:26.43
       4    Shelby Allison                    Columbia City  IN     677   13       21     22:49.73    7:22/M     01:01.07
       5    Madison Miller                    Syracuse  IN          804   12       25     23:26.54    7:34/M     01:37.88
       6    Annetta Stangland                 Albion  IN            760   13       26     23:27.38    7:34/M     01:38.72
       7    Delanie Bame                      Pierceton  IN         679   11       27     23:28.41    7:34/M     01:39.75
       8    Molly Swartz                      Syracuse  IN          765   12       28     23:28.62    7:34/M     01:39.96
       9    Mason Vanhouten                   Columbia City  IN     770   11       33     23:47.69    7:40/M     01:59.03
      10    Stephanie Rhodes                  Pierceton  IN         749   18       34     23:49.49    7:41/M     02:00.83
      11    Paige Walter                      Columbia City  IN     774   14       35     23:50.89    7:41/M     02:02.23
      12    Hannah Wilczynski                 Syracuse  IN          776   13       36     24:08.16    7:47/M     02:19.50
      13    Shelby Swartz                     Syracuse  IN          766   14       37     24:12.04    7:48/M     02:23.38
      14    Elizabeth Zorn                    Warsaw  IN            780   11       41     25:44.13    8:18/M     03:55.47
      15    Emily Hively                      Churubusco  IN        715   15       69     31:04.69   10:01/M     09:16.03
      16    Hannah Imel                       Roanoke  IN           720   17       71     31:32.04   10:10/M     09:43.38
      17    Hannah Berghoff                   Laotto  IN            684   15       94     38:45.57   12:30/M     16:56.91
      18    Felicia Davis                     Fremont  IN           695   17      111     48:11.74   15:33/M     26:23.08
      19    Madelyn Donaldson                 Bel Alton  MD         699   13      122     58:56.96   19:01/M     37:08.30
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Ashley Anglin                     Fort Wayne  IN        678   27       31     23:38.16    7:37/M             
       2    Whitney Oler                      Churubusco  IN        740   23       32     23:39.12    7:38/M     00:00.96
       3    Jennifer Baxter                   Larwill  IN           811   27       44     26:07.66    8:25/M     02:29.50
       4    Megan Brown                       Columbia City  IN     688   25       60     29:11.48    9:25/M     05:33.32
       5    Brittany Jorgensen                Mundelein  IL         723   21       75     31:47.59   10:15/M     08:09.43
       6    Brandy Palmer                     Columbia City  IN     741   28       88     36:12.63   11:41/M     12:34.47
       7    Tricia Neary                      Columbia City  IN     739   24       97     39:16.85   12:40/M     15:38.69
       8    Tiffany Gordon                    Churubusco  IN        708   27       98     39:47.12   12:50/M     16:08.96
       9    Jessica Lewis                     South Whitley  IN     731   24      101     41:09.04   13:16/M     17:30.88
      10    Aly Wagner                        Collinsville  IL      772   27      119     57:27.15   18:32/M     33:48.99
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Charlotte Mosier                  Columbia City  IN     738   30       42     25:54.80    8:21/M             
       2    Dona Trejo                        Naperville  IL        768   32       43     26:02.26    8:24/M     00:07.46
       3    Jane Sievers                      Columbia City  IN     755   32       49     27:32.24    8:53/M     01:37.44
       4    Jill Wilson                       Columbia City  IN     777   36       50     27:32.33    8:53/M     01:37.53
       5    Stephanie Miquelon                Columbia City  IN     737   37       54     28:39.54    9:15/M     02:44.74
       6    Kristen Horrell                   Claypool  IN          819   31       58     28:58.55    9:21/M     03:03.75
       7    Tina Swartzendruber               Bremen  IN            767   31       59     29:06.72    9:23/M     03:11.92
       8    Tara Vanhouten                    Columbia City  IN     771   38       65     30:20.99    9:47/M     04:26.19
       9    Cindy Bockelman                   Columbia City  IN     686   34       66     30:22.27    9:48/M     04:27.47
      10    Heather Nave                      South Whitley  IN     822   33       67     30:35.16    9:52/M     04:40.36
      11    Denise Johnson                    Columbia City  IN     722   38       72     31:42.89   10:14/M     05:48.09
      12    Tamara Scribner                   Roanoke  IN           754   38       76     32:03.46   10:20/M     06:08.66
      13    Amanda Dillon-Deutsch             Columbia City  IN     696   30       78     34:19.01   11:04/M     08:24.21
      14    Angie Schmitt                     Warsaw  IN            751   33       80     35:12.79   11:21/M     09:17.99
      15    Tracie Wise                       Warsaw  IN            778   34       81     35:12.85   11:21/M     09:18.05
      16    Alysia Pfeiffer                   Waterloo  IN          743   39       82     35:16.44   11:23/M     09:21.64
      17    Lindsey Grossnickle               Leesburg  IN          810   35       84     35:40.86   11:30/M     09:46.06
      18    Amy Henderson                     Columbia City  IN     712   30       87     36:08.53   11:39/M     10:13.73
      19    Debbie Lee                        Fort Wayne  IN        730   39       93     38:41.77   12:29/M     12:46.97
      20    Jody Grant                        Columbia City  IN     709   38      102     41:33.46   13:24/M     15:38.66
      21    Amy Ellet                         Huntington  IN        703   37      106     45:18.98   14:37/M     19:24.18
      22    Nichole Paneck                    Hollywood  MD         742   30      123   1:02:12.43   20:04/M     36:17.63
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Andrea Beck                       Columbia City  IN     683   45       52     28:16.24    9:07/M             
       2    Dena Marble                       Fort Wayne  IN        736   44       62     29:24.78    9:29/M     01:08.54
       3    Michelle Lucarelli                Huntertown  IN        735   40       92     37:56.70   12:14/M     09:40.46
       4    Robin Smallwood                   Churubusco  IN        756   40       95     39:01.90   12:35/M     10:45.66
       5    Cindy Riemersma                   North Manchester  I   750   43       96     39:16.61   12:40/M     11:00.37
       6    Larisa Brown                      Columbia City  IN     687   42       99     40:47.04   13:09/M     12:30.80
       7    Pamela Eggers                     Jenison  MI           701   42      100     40:52.40   13:11/M     12:36.16
       8    Michelle Elliott                  Macomb  IL            704   41      104     43:39.88   14:05/M     15:23.64
       9    Tonette Dahms                     Columbia City  IN     693   43      107     45:54.60   14:48/M     17:38.36
      10    Shelly Dixon-House                Fort Wayne  IN        698   40      110     46:17.85   14:56/M     18:01.61
      11    Diane Barnett                     Higginsport  OH       823   47      112     49:06.63   15:50/M     20:50.39
      12    Dee Davis                         Fremont  IN           694   48      113     49:38.55   16:01/M     21:22.31
      13    Tina Donaldson                    Bel Alton  MD         700   41      118     56:58.32   18:23/M     28:42.08
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Pam Wolfe                         Fort Wayne  IN        779   57       56     28:53.90    9:19/M             
       2    Jill Stevenson                    Northville  MI        762   54       79     35:06.13   11:19/M     06:12.23
       3    Jennine Fairchild                 Churubusco  IN        757   50       83     35:19.33   11:24/M     06:25.43
       4    Carol Laidig                      Mishawaka  IN         728   55       85     35:42.13   11:31/M     06:48.23
       5    Roberta Craig                     Lagrange  IN          821   55       90     37:39.42   12:09/M     08:45.52
       6    Deb Fitzcharles                   Churubusco  IN        705   54       91     37:55.06   12:14/M     09:01.16
       7    Janet Joshua                      Wixom  MI             816   58      115     54:26.06   17:34/M     25:32.16
       8    Jayme Wagner                      Collinsville  IL      773   55      120     57:31.71   18:33/M     28:37.81
       9    Deborah Baucom                    Hollywood  MD         682   52      126   1:05:26.63   21:06/M     36:32.73
Top

Female 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Joanne Pontorno                   Waldorf  MD           745   73      124   1:02:13.03   20:04/M             
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Lance Wood                        Waterville  OH        817   19        1     16:02.57    5:10/M             
Top

Overall Male Master Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Brad Knapp                        Churubusco  IN        725   49        8     20:32.85    6:37/M             
Top

Male 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Ryan Smith                        Albion  IN            759   15        2     17:16.36    5:34/M             
       2    Brayden Law                       Fort Wayne  IN        729   13        3     17:45.95    5:44/M     00:29.59
       3    Austin Yoder                      Cromwell  IN          809   16        4     19:22.72    6:15/M     02:06.36
       4    Luke Griner                       N. Webster  IN        806   10        5     20:10.74    6:30/M     02:54.38
       5    Troy Carolus                      Leesburg  IN          690   15        6     20:10.83    6:30/M     02:54.47
       6    Jaxon Bame                        Pierceton  IN         680   13       11     21:04.80    6:48/M     03:48.44
       7    Bailey Yoder                      Cromwell  IN          808   15       12     21:08.44    6:49/M     03:52.08
       8    Sam Griner                        N. Webster  IN        805   11       15     21:46.50    7:01/M     04:30.14
       9    Ryan Zorn                         Warsaw  IN            781    9       53     28:23.80    9:09/M     11:07.44
      10    Abhijit Risley                    Temperance  MI        813   10       64     29:57.19    9:40/M     12:40.83
      11    Travis Jorgensen                  Mundelein  IL         724   17       68     31:02.47   10:01/M     13:46.11
      12    Logan House                       Ossian  IN            718    9       73     31:45.03   10:15/M     14:28.67
      13    Ben Boettcher                     Adrian  MI            814   13      103     41:47.40   13:29/M     24:31.04
      14    Ryan House                        Ossian  IN            719    6      109     46:15.44   14:55/M     28:59.08
      15    Jacob Pontorno                    Angola  IN            744    6      117     56:27.47   18:13/M     39:11.11
      16    Joshua Pontorno                   Angola  IN            746    8      125   1:05:26.43   21:06/M     48:10.07
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Patrick Quinn                     Fort Wayne  IN        748   26       13     21:18.42    6:52/M             
       2    Joseph Johnson                    Fort Wayne  IN        785   26       22     22:52.72    7:23/M     01:34.30
       3    Ryan Kreider                      Columbia City  IN     727   27       23     22:54.03    7:23/M     01:35.61
       4    Steven Elder                      Warsaw  IN            702   23       24     23:21.10    7:32/M     02:02.68
       5    Josh Stedman                      Kokomo  IN            761   29       63     29:51.97    9:38/M     08:33.55
       6    Ryan Trieschman                   Columbia City  IN     769   28      105     45:08.56   14:34/M     23:50.14
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Scott Allison                     Columbia City  IN     676   39       39     24:52.02    8:01/M             
       2    Aaron Polly                       Phoenix  AZ           818   32       45     26:15.63    8:28/M     01:23.61
       3    Tim Hill                          Delaware  OH          713   31       46     26:30.40    8:33/M     01:38.38
       4    Jake Schrader                     Columbia City  IN     752   33       47     26:37.89    8:35/M     01:45.87
       5    Adam House                        Fort Wayne  IN        717   35       74     31:45.50   10:15/M     06:53.48
       6    Brent Bockelman                   Columbia City  IN     685   36       86     36:08.43   11:39/M     11:16.41
       7    Dan Barnhart                      South Whitley  IN     681   38       89     36:15.03   11:42/M     11:23.01
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Garrett Carolus                   Leesburg  IN          689   45        9     20:38.63    6:39/M             
       2    Lawrence Kuznar                   Albion  IN            812   47       14     21:39.76    6:59/M     01:01.13
       3    Abel Rosado                       Fort Wayne  IN        820   45       18     22:03.58    7:07/M     01:24.95
       4    David Geiger                      Churubusco  IN        706   49       20     22:36.46    7:17/M     01:57.83
       5    Ken Swartz                        Syracuse  IN          764   44       30     23:36.76    7:37/M     02:58.13
       6    Anthony Hively                    Churubusco  IN        714   40       38     24:44.19    7:59/M     04:05.56
       7    Doug Fahl                         Columbia City  IN     411   43       61     29:12.82    9:25/M     08:34.19
       8    David Scribner                    Roanoke  IN           753   46       77     32:41.84   10:33/M     12:03.21
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Bryan Gross                       Fort Wayne  IN        710   53       10     20:53.24    6:44/M             
       2    Mark Crickmore                    Columbia City  IN     691   50       29     23:30.26    7:35/M     02:37.02
       3    Mark Hodges                       Columbia City  IN     716   57       40     25:40.86    8:17/M     04:47.62
       4    Rick Imel                         Roanoke  IN           721   56       70     31:31.91   10:10/M     10:38.67
       5    Matt Dahms                        Columbia City  IN     692   51      108     45:55.02   14:49/M     25:01.78
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Steve Butler Sr                   Fort Wayne  IN        662   64       51     28:14.24    9:06/M             
       2    Fred Stoffel                      Larwill  IN           763   60       57     28:55.87    9:20/M     00:41.63
       3    Phillip Gordon                    Centralia  MO         707   61      114     54:25.84   17:33/M     26:11.60
       4    Von Joshua                        Wixom  MI             815   62      116     54:26.42   17:34/M     26:12.18
Top

Men 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Dick Harnly                       Fort Wayne  IN        711   73       55     28:52.97    9:19/M             
       2    Pete Pontorno                     Waldorf  MD           747   74      121     58:55.71   19:00/M     30:02.74