Veterans 1/2 and 5K 2010 1/2 Marathon

Age Group Results

November 13, 2010


Results by Time to Run www.timetorun.net

Men: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Valerie Hardesty                  Huntertown  IN        455   25       16   1:27:49.96    6:42/M             
Top

Overall Female Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Deb Deren                         White Lake  MI        402   51       51   1:40:04.59    7:38/M             
Top

Female 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Anna Aldrich                      Fremont  IN           329   15       29   1:32:14.79    7:02/M             
       2    Alli Beitler                      Goshen  IN            358   18       34   1:33:58.91    7:10/M     01:44.12
       3    Jenica Corbett                    Goshen  IN            394   18       47   1:37:37.97    7:27/M     05:23.18
       4    Mercedes Zello                    Columbia City  IN     655   16       49   1:38:47.50    7:32/M     06:32.71
       5    Karla Folker                      Goshen  IN            415   19      109   1:53:24.78    8:39/M     21:09.99
       6    Heather Wick                      Columbia City  IN     638   19      113   1:53:40.22    8:41/M     21:25.43
       7    Lynelle Yoder                     Goshen  IN            652   19      145   2:00:05.41    9:10/M     27:50.62
Top

Female 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Molly Shirey                      Huntington  IN        603   20       27   1:31:30.93    6:59/M             
       2    Jamie Lyberg                      Ada  MI               518   26       37   1:35:40.71    7:18/M     04:09.78
       3    Julie Bock                        Columbia City  IN     366   28       54   1:40:30.43    7:40/M     08:59.50
       4    Amy Petersheim                    Goshen  IN            558   24       56   1:40:59.74    7:43/M     09:28.81
       5    Tammy Lyberg                      Big Rapids  MI        519   21       61   1:42:15.05    7:48/M     10:44.12
       6    Erin Helmuth                      Goshen  IN            466   20       67   1:43:51.48    7:56/M     12:20.55
       7    Alita Yoder                       Goshen  IN            650   20       68   1:43:51.71    7:56/M     12:20.78
       8    Heather Hyden                     Wabash  IN            483   22       76   1:46:31.22    8:08/M     15:00.29
       9    Cassie Lemberg                    Fort Wayne  IN        510   24       81   1:47:07.63    8:11/M     15:36.70
      10    Jessica Warriner                  Fort Wayne  IN        631   26       82   1:47:11.08    8:11/M     15:40.15
      11    Cassie Neureiter                  Nashville  TN         542   27       88   1:48:40.66    8:18/M     17:09.73
      12    Qian Zhu                          Willowbrook  IL       656   28       90   1:49:16.51    8:20/M     17:45.58
      13    Leah Thill                        Goshen  IN            616   20      103   1:52:03.48    8:33/M     20:32.55
      14    Gabrielle Brown                   Dunlap  IL            377   29      106   1:52:51.58    8:37/M     21:20.65
      15    Tiffany Steinbrunner              Rockford  OH          608   23      108   1:53:23.00    8:39/M     21:52.07
      16    Audge Cormany                     Columbia City  IN     395   21      112   1:53:39.85    8:41/M     22:08.92
      17    Margaret Johnson                  Fort Knox  KY         487   25      132   1:57:06.59    8:56/M     25:35.66
      18    Audree Ousley                     Huntington  IN        550   28      142   1:58:51.86    9:04/M     27:20.93
      19    Kristen Barker                    Chicago  IL           349   24      150   2:01:22.58    9:16/M     29:51.65
      20    Gina Gordon                       Wixom  MI             673   28      163   2:03:48.67    9:27/M     32:17.74
      21    Janet Hilger                      Fort Wayne  IN        467   23      169   2:04:41.33    9:31/M     33:10.40
      22    Tonya Welsh                       Warsaw  IN            634   28      170   2:04:50.28    9:32/M     33:19.35
      23    Stacy Thomas                      Warsaw  IN            617   25      171   2:04:50.48    9:32/M     33:19.55
      24    Vickie Coyle                      Columbia City  IN     396   28      172   2:05:32.60    9:35/M     34:01.67
      25    Christy Garau                     Columbia City  IN     424   29      179   2:07:03.10    9:42/M     35:32.17
      26    Maranda Weliver                   Camby  IN             633   28      184   2:10:21.45    9:57/M     38:50.52
      27    April Birts                       Fort Wayne  IN        364   29      191   2:12:29.48   10:07/M     40:58.55
      28    Elizabeth Bear                    Columbia City  IN     355   29      194   2:12:52.27   10:09/M     41:21.34
      29    Kaylea Bennett                    Fort Wayne  IN        360   23      198   2:13:12.71   10:10/M     41:41.78
      30    Mackenzi Lechlitner               Wakarusa  IN          507   21      201   2:13:55.54   10:13/M     42:24.61
      31    Whitney Goeglein                  Nappanee  IN          434   25      205   2:14:55.86   10:18/M     43:24.93
      32    Jamie Votava                      Ann Arbor  MI         624   26      207   2:15:02.12   10:18/M     43:31.19
      33    Nicole Karis                      Ann Arbor,  MI        492   26      208   2:15:02.60   10:18/M     43:31.67
      34    Tasha Farris                      Columbia City  IN     412   25      209   2:15:08.50   10:19/M     43:37.57
      35    Tiffany Griggs                    Sturgis  MI           441   27      221   2:17:09.11   10:28/M     45:38.18
      36    Alisa Houmand                     Sandy  UT             477   25      242   2:21:38.75   10:49/M     50:07.82
      37    Colette Beasley                   Jeffersonville  IN    356   25      261   2:27:36.15   11:16/M     56:05.22
      38    Angela Green                      Fort Wayne  IN        440   26      262   2:27:53.61   11:17/M     56:22.68
      39    Leah Forrester                    Colon  MI             417   22      268   2:30:58.48   11:31/M     59:27.55
      40    Nancy Herron                      Churubusco  IN        661   23      282   2:41:01.79   12:17/M   1:09:30.86
      41    Brigitte Sanchez                  Portage  IN           585   25      283   2:41:56.62   12:22/M   1:10:25.69
      42    Michelle Kummernuss               Auburn  IN            500   25      286   2:43:29.58   12:29/M   1:11:58.65
      43    Jodie Spriggs                     Kettering  OH         606   25      289   2:45:53.83   12:40/M   1:14:22.90
      44    Mariah Yager                      Fort Wayne  IN        647   28      291   2:46:56.40   12:45/M   1:15:25.47
      45    Laura Ginn                        Indianapolis  IN      430   27      297   2:50:14.82   13:00/M   1:18:43.89
      46    Judy Rainier                      Wilmington  DE        573   27      300   2:54:30.80   13:19/M   1:22:59.87
      47    Tarra Hammen                      Braidwood  IL         451   26      303   2:54:59.26   13:21/M   1:23:28.33
      48    Melissa Wetzel                    Toledo  OH            636   27      306   3:03:53.36   14:02/M   1:32:22.43
      49    Sarah Niedbalski                  South Bend  IN        544   29      307   3:03:53.60   14:02/M   1:32:22.67
      50    Kala Smith                        Columbia City  IN     604   22      312   3:08:20.67   14:23/M   1:36:49.74
      51    Angela Hoffman                    Columbia City  IN     471   23      320   3:32:52.72   16:15/M   2:01:21.79
Top

Female 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Erin Brady                        Fort Wayne  IN        373   39       69   1:44:00.93    7:56/M             
       2    Sara Bauer                        New Haven  IN         353   36       74   1:46:17.99    8:07/M     02:17.06
       3    Alicia Labelle                    Elmhurst  IL          501   39       75   1:46:24.42    8:07/M     02:23.49
       4    Jennifer Lasceski                 Lapeer  MI            506   32       94   1:49:25.90    8:21/M     05:24.97
       5    Karla Barnhart                    South Whitley  IN     351   35       97   1:50:06.54    8:24/M     06:05.61
       6    Sarah Pappano                     Bloomington  IN       554   30      123   1:55:23.68    8:48/M     11:22.75
       7    Nichole Knell                     Centerville  OH       498   36      128   1:56:07.01    8:52/M     12:06.08
       8    Misty Wallin                      Fort Wayne  IN        627   32      135   1:57:41.14    8:59/M     13:40.21
       9    Sarah Schmitt                     Columbia City  IN     592   31      143   1:59:32.12    9:07/M     15:31.19
      10    Maureen Freeeman                  Columbia City  IN     420   34      147   2:00:13.40    9:11/M     16:12.47
      11    Kirsten Ziembo                    Fort Wayne  IN        657   31      151   2:01:25.62    9:16/M     17:24.69
      12    Tanna Wright                      Winona Lake  IN       645   38      152   2:01:27.15    9:16/M     17:26.22
      13    Heather Cook                      Columbia City  IN     392   39      156   2:02:45.26    9:22/M     18:44.33
      14    Tina Stinson                      Columbia City  IN     612   37      161   2:03:29.18    9:26/M     19:28.25
      15    Lori Williams                     Monclova  OH          640   37      173   2:05:37.21    9:35/M     21:36.28
      16    Kashia Harris                     Centerville  OH       459   38      176   2:06:38.13    9:40/M     22:37.20
      17    Sarah Askey                       Beavercreek  OH       343   33      177   2:06:38.70    9:40/M     22:37.77
      18    Rena Potts                        Fort Wayne  IN        565   33      183   2:09:17.03    9:52/M     25:16.10
      19    Janice Felger                     Churubusco  IN        413   38      187   2:11:46.66   10:04/M     27:45.73
      20    Chable Johnson                    Columbia City  IN     486   35      188   2:11:51.71   10:04/M     27:50.78
      21    Tammy Collier                     Pierceton  IN         391   39      189   2:12:24.31   10:06/M     28:23.38
      22    Karen Williams                    Huntington  IN        639   32      199   2:13:20.54   10:11/M     29:19.61
      23    Laura Reed                        Constantine  MI       575   34      213   2:15:46.02   10:22/M     31:45.09
      24    Rebecca Shingledecker             Centreville  MI       601   34      214   2:15:46.08   10:22/M     31:45.15
      25    Jodi Mikesell                     Columbia City  IN     532   34      216   2:16:13.70   10:24/M     32:12.77
      26    Shannon Lemmon                    Columbia City  IN     452   32      217   2:16:13.84   10:24/M     32:12.91
      27    Julie Hartzler                    Syracuse  IN          462   38      218   2:16:15.36   10:24/M     32:14.43
      28    Lisa Claypool                     Columbia City  IN     387   34      220   2:16:51.47   10:27/M     32:50.54
      29    Rae Anne Kern                     Huntington  IN        495   38      222   2:17:19.71   10:29/M     33:18.78
      30    Christie Swiczkoski               Toledo  OH            615   36      224   2:17:23.86   10:29/M     33:22.93
      31    Stacey Hartman-Harley             Mendon  MI            461   33      226   2:18:51.32   10:36/M     34:50.39
      32    Laurie Miner                      Columbia City  IN     533   39      238   2:21:30.23   10:48/M     37:29.30
      33    Tara Eisenhut                     Huntington  IN        408   37      245   2:22:29.16   10:53/M     38:28.23
      34    Erika Hinga-Smith                 Three Rivers  MI      470   32      249   2:23:31.50   10:57/M     39:30.57
      35    Melinda Bontrager                 Nappanee  IN          368   33      251   2:24:01.62   11:00/M     40:00.69
      36    Joanna Geigley                    Centreville  MI       428   32      252   2:24:46.79   11:03/M     40:45.86
      37    Lori Shields                      Oxford  IN            600   37      259   2:27:24.81   11:15/M     43:23.88
      38    Leslie Peel                       Auburn  IN            556   38      263   2:28:17.35   11:19/M     44:16.42
      39    Arden Robertson                   Fort Wayne  IN        230   33      264   2:30:09.96   11:28/M     46:09.03
      40    Tricia Schrader                   Three Rivers  MI      594   39      265   2:30:46.87   11:31/M     46:45.94
      41    Amy Bowman                        Fort Wayne  IN        372   39      266   2:30:49.18   11:31/M     46:48.25
      42    Ginger Buesching                  Fort Wayne  IN        378   39      270   2:31:14.47   11:33/M     47:13.54
      43    Davonna Gynn                      Fort Wayne  IN        448   38      272   2:34:23.49   11:47/M     50:22.56
      44    Joy Miller                        Lafayette  IN         668   32      278   2:39:52.84   12:12/M     55:51.91
      45    Kelly Yurkanin                    Fort Wayne  IN        654   35      293   2:47:43.75   12:48/M   1:03:42.82
      46    Jenni Bertels                     Ft Wayne  IN          362   36      294   2:47:43.97   12:48/M   1:03:43.04
      47    Faith Thor                        Van Wert  OH          618   32      295   2:50:01.33   12:59/M   1:06:00.40
      48    Cindi Allrich                     West Des Moines  IA   335   37      301   2:54:33.99   13:19/M   1:10:33.06
      49    Georgette Sheffield               Garrett  IN           598   34      305   3:03:38.33   14:01/M   1:19:37.40
      50    Chrissy Sarrazin                  Fort Wayne  IN        587   32      309   3:04:30.79   14:05/M   1:20:29.86
      51    Dottie Cole                       Roann  IN             389   35      311   3:06:43.59   14:15/M   1:22:42.66
      52    Betsy Williamson                  Fort Wayne  IN        641   38      313   3:14:44.05   14:52/M   1:30:43.12
      53    Cecilee Ruesch                    Anchorage  AK         583   35      317   3:23:12.17   15:31/M   1:39:11.24
      54    Crystal Ruesch                    Anchorage  AK         584   30      319   3:23:12.58   15:31/M   1:39:11.65
Top

Female 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Kristin Labelle                   Mount Pleasant  MI    502   42       58   1:41:42.03    7:46/M             
       2    Carol Reiss                       Hudsonville  MI       222   42       77   1:46:36.12    8:08/M     04:54.09
       3    Linda Anderson                    Fort Wayne  IN        339   49       84   1:47:39.78    8:13/M     05:57.75
       4    Karen Scranton                    Grandville  MI        597   42       99   1:50:58.92    8:28/M     09:16.89
       5    Judith Darland                    Holland  MI            68   49      101   1:51:06.92    8:29/M     09:24.89
       6    Colleen Cady                      Grand Blanc  MI       382   43      107   1:53:05.22    8:38/M     11:23.19
       7    Tina Vandersaul                   Columbia City  IN     621   41      124   1:55:27.82    8:49/M     13:45.79
       8    Greta Yoder Slater                Indianapolis  IN      666   40      131   1:57:00.96    8:56/M     15:18.93
       9    Christina Schimmel                Fort Wayne  IN        590   40      136   1:57:41.29    8:59/M     15:59.26
      10    Kathleen Anderson                 Fort Wayne  IN        338   43      137   1:57:48.56    9:00/M     16:06.53
      11    Christine Hutchins                Fort Wayne  IN        482   47      139   1:58:39.31    9:03/M     16:57.28
      12    Kelly Mize                        South Whitley  IN     535   48      144   2:00:02.29    9:10/M     18:20.26
      13    Laura Niedzwiecki                 Standish  MI          545   45      146   2:00:07.96    9:10/M     18:25.93
      14    Michele Babin                     Goshen  IN            347   42      166   2:04:17.98    9:29/M     22:35.95
      15    Kelly Hinga                       Portage  MI           469   41      178   2:06:41.13    9:40/M     24:59.10
      16    Stacey Anderson                   Warsaw  IN            340   45      185   2:10:37.15    9:58/M     28:55.12
      17    Christine Fairchild               Albion  IN            667   49      200   2:13:55.09   10:13/M     32:13.06
      18    Tricia Abbott                     Munster  IN           326   42      202   2:14:15.44   10:15/M     32:33.41
      19    Peg Booms                         Minden City  MI       369   44      206   2:14:55.94   10:18/M     33:13.91
      20    Klorissa Moody                    Rolling Prairie  IN   536   42      211   2:15:37.48   10:21/M     33:55.45
      21    Leanne Kidd Hill                  White Pigeon  MI      496   44      212   2:15:44.78   10:22/M     34:02.75
      22    Michelle Risley                   Temperance  MI        578   43      219   2:16:40.65   10:26/M     34:58.62
      23    Candy Evans                       Roanoke  IN           410   43      223   2:17:19.92   10:29/M     35:37.89
      24    Pamela Butler                     Grandville  MI        380   46      228   2:18:52.67   10:36/M     37:10.64
      25    Vanessa Harpenau                  Columbia City  IN     457   40      229   2:19:28.60   10:39/M     37:46.57
      26    Patti Grimm                       Churubusco  IN        442   46      231   2:19:43.67   10:40/M     38:01.64
      27    Suzi Eberle                       Fort Wayne  IN        407   46      232   2:19:54.08   10:41/M     38:12.05
      28    Terry Powers                      Winona Lake  IN       566   47      246   2:23:06.33   10:55/M     41:24.30
      29    Lorraine Deffenbaugh              Winona Lake  IN       399   47      253   2:24:48.26   11:03/M     43:06.23
      30    Sheila Mark                       Sturgis  MI           524   43      258   2:27:10.85   11:14/M     45:28.82
      31    Diane Catron                      Warsaw  IN            664   43      273   2:35:34.95   11:53/M     53:52.92
      32    Kerri Hamilton                    Fort Wayne  IN        450   43      275   2:37:03.84   11:59/M     55:21.81
      33    Cindy Brooke                      West Lafayette  IN     36   40      279   2:40:11.19   12:14/M     58:29.16
      34    Michelle Pontorno                 Angola  IN            563   45      304   3:01:49.17   13:53/M   1:20:07.14
      35    Sandi Schaefer                    Fort Wayne  IN        588   44      314   3:18:51.90   15:11/M   1:37:09.87
      36    Nancy Foutch                      Fort Wayne  IN        419   42      315   3:18:51.90   15:11/M   1:37:09.87
Top

Female 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Susan Barna                       Livonia  MI           350   57      105   1:52:19.92    8:34/M             
       2    Julie Manger                      Kendallville  IN      523   56      115   1:53:55.19    8:42/M     01:35.27
       3    Brenda Worrell                    Warsaw  IN            644   51      134   1:57:33.45    8:58/M     05:13.53
       4    Kathleen Scheumann                Auburn  IN            589   58      138   1:57:52.41    9:00/M     05:32.49
       5    Terri Gross                       Fort Wayne  IN        444   55      140   1:58:40.21    9:04/M     06:20.29
       6    Robin Allbaugh                    Delphi  IN            333   57      193   2:12:48.09   10:08/M     20:28.17
       7    Leann Ventrone                    Three Rivers  MI      622   51      234   2:20:19.45   10:43/M     27:59.53
       8    Sally Chappell                    Winona Lake  IN       383   55      248   2:23:19.54   10:56/M     30:59.62
       9    Jacqueline Yeomans                Three Rivers  MI      649   51      255   2:26:15.91   11:10/M     33:55.99
      10    Deb Vanderford                    Columbia City  IN     620   52      276   2:37:54.23   12:03/M     45:34.31
      11    Judi Pownall                      Warsaw  IN            568   52      285   2:43:04.62   12:27/M     50:44.70
      12    Laura Foss                        Columbia City  IN     418   51      298   2:50:29.69   13:01/M     58:09.77
      13    Wanda Melion                      Portage  IN           530   59      299   2:54:22.06   13:19/M   1:02:02.14
      14    Vicky Myers                       Columbia City  IN     539   57      308   3:03:59.62   14:03/M   1:11:39.70
      15    Pat Mack                          Gurnee  IL            520   59      310   3:04:43.59   14:06/M   1:12:23.67
      16    Marta Harshbarger                 Fort Wayne  IN        460   57      316   3:19:11.18   15:12/M   1:26:51.26
      17    Meredith J. Hoffman               Columbia City  IN     472   55      321   3:32:52.96   16:15/M   1:40:33.04
      18    Diane Post                        Ft Wayne  IN          564   53      323   3:33:39.98   16:19/M   1:41:20.06
Top

Female 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Jeanne Kelly                      Kettering  OH         494   60      290   2:45:54.55   12:40/M             
       2    Pamela Gordon                     Centralia  MO         437   60      302   2:54:41.28   13:20/M     08:46.73
Top

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Bryan Hazel                       Fort Wayne  IN        464   24        1   1:12:28.41    5:32/M             
Top

Overall Male Masters Winners

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Matt Jones                        Lagrange  IN          489   40        7   1:17:34.11    5:55/M             
Top

Male 19 and under

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Matt Perkins                      Wolcottville  IN      557   17        3   1:15:04.90    5:44/M             
       2    Nick Lagemann                     Lagrange  IN          503   16        4   1:15:20.79    5:45/M     00:15.89
       3    Andrew Witkowski                  Goshen  IN            643   18        6   1:15:45.46    5:47/M     00:40.56
       4    Sam Moore                         Fort Wayne  IN        538   14       25   1:30:32.41    6:55/M     15:27.51
       5    Lowell Ritter                     Elkhart  IN           579   18       39   1:35:53.53    7:19/M     20:48.63
       6    Josh Ware                         Fort Wayne  IN        630   16       40   1:35:56.29    7:19/M     20:51.39
       7    Davon Geiger                      Churubusco  IN        427   16       41   1:36:54.88    7:24/M     21:49.98
       8    Connor Hogeston                   Churubusco  IN        473   15       42   1:36:54.92    7:24/M     21:50.02
       9    Jacob White                       Angola  IN            637   17       46   1:37:37.13    7:27/M     22:32.23
      10    William Niner                     Maumee  OH            547   14       86   1:48:29.75    8:17/M     33:24.85
      11    Cody Bigger                       Edgerton  OH          363   19       96   1:50:00.88    8:24/M     34:55.98
      12    Alec Justice                      Huntington  IN        490   14      125   1:55:46.54    8:50/M     40:41.64
      13    Christian Jones                   Huntington  IN        488   14      181   2:07:32.00    9:44/M     52:27.10
Top

Male 20 to 29

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Sam Bird                          Columbia City  IN     660   20        2   1:13:28.22    5:36/M             
       2    Jacob Gunderkline                 Goshen  IN            447   20        5   1:15:30.64    5:46/M     02:02.42
       3    David Horst                       Goshen  IN            476   21        8   1:17:44.48    5:56/M     04:16.26
       4    Paul Versluis                     Goshen  IN            623   21        9   1:18:07.29    5:58/M     04:39.07
       5    Doug Alles                        Fort Wayne  IN        334   23       11   1:19:13.83    6:03/M     05:45.61
       6    Nick Bouwman                      Goshen  IN            370   22       13   1:22:55.89    6:20/M     09:27.67
       7    Chad Shellabarger                 Huntington  IN        599   20       19   1:28:46.15    6:47/M     15:17.93
       8    Dietrich Alderfer                 Goshen  IN            328   21       20   1:29:06.45    6:48/M     15:38.23
       9    Heath Trampe                      Fort Wayne  IN        619   28       22   1:29:36.88    6:50/M     16:08.66
      10    Luke Diehl                        Huntington  IN        404   23       28   1:31:31.07    6:59/M     18:02.85
      11    Josh Delp                         Goshen  IN            401   21       31   1:32:17.47    7:03/M     18:49.25
      12    Cody Brown                        Columbia City  IN     376   26       43   1:37:14.69    7:25/M     23:46.47
      13    Jeff Lamaster                     Auburn  IN            504   29       64   1:42:39.28    7:50/M     29:11.06
      14    Pete Gaffney                      South Bend  IN        423   27       80   1:47:07.50    8:11/M     33:39.28
      15    Tianyi Luo                        Gary  IN              517   23       85   1:47:53.24    8:14/M     34:25.02
      16    Sri Hari Krishn Narayanan         Chicago  IL           540   29       87   1:48:32.77    8:17/M     35:04.55
      17    Ben Shinneman                     Columbia City  IN     602   20       89   1:49:14.10    8:20/M     35:45.88
      18    Tyler Stouder                     Warsaw  IN            613   24       95   1:49:54.95    8:23/M     36:26.73
      19    Jason Palmer                      Northville  MI        551   26      129   1:56:22.68    8:53/M     42:54.46
      20    Samuel Littrell                   Monroeville  IN       514   28      130   1:56:55.29    8:55/M     43:27.07
      21    Dane Schipp                       Indianapolis  IN      246   24      154   2:01:34.38    9:17/M     48:06.16
      22    Dusting Goeglein                  Nappanee  IN          433   25      167   2:04:23.75    9:30/M     50:55.53
      23    Justin Phillips                   Belbrook  OH          560   28      174   2:06:19.37    9:39/M     52:51.15
      24    Brian Johnson                     Fort Knox  KY         485   24      203   2:14:17.32   10:15/M   1:00:49.10
      25    Ashutosh Mahajan                  Willowbrook  IL       521   29      225   2:18:29.08   10:34/M   1:05:00.86
      26    Jeremy Barrett                    Indianapolis  IN      352   26      237   2:21:05.48   10:46/M   1:07:37.26
      27    Jeremy Brice                      Churubusco  IN        375   21      244   2:22:19.71   10:52/M   1:08:51.49
      28    Peter Sanchez                     Portage  IN           586   23      257   2:26:48.92   11:12/M   1:13:20.70
      29    Jared Pease                       Auburn  IN            555   23      267   2:30:51.80   11:31/M   1:17:23.58
      30    Aj Arnett                         New Haven  IN         341   25      269   2:31:09.87   11:32/M   1:17:41.65
      31    David Pranger                     Ft Wayne  IN          569   27      322   3:33:39.93   16:19/M   2:20:11.71
Top

Male 30 to 39

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Keith Bock                        Columbia City  IN     367   33       32   1:33:00.86    7:06/M             
       2    Nathaniel Mauck                   Lagrange  IN          527   30       44   1:37:19.15    7:26/M     04:18.29
       3    Jeremy Boardman                   Somerset  IN          365   34       48   1:38:41.57    7:32/M     05:40.71
       4    Patrick Hilger                    Fort Wayne  IN        468   34       50   1:39:57.96    7:38/M     06:57.10
       5    Mike Niedbalski                   South Bend  IN        543   38       59   1:42:02.72    7:47/M     09:01.86
       6    Jeremy Freeman                    Columbia City  IN     421   35       62   1:42:32.90    7:50/M     09:32.04
       7    Adam Gordon                       Wixom  MI             674   30       83   1:47:24.75    8:12/M     14:23.89
       8    Scott Rubush                      West Chester  PA      581   32       91   1:49:18.78    8:21/M     16:17.92
       9    Joseph Cleland                    Pierceton  IN         388   36       92   1:49:19.80    8:21/M     16:18.94
      10    Jason Zumbaugh                    Edgerton  OH          659   32       98   1:50:36.18    8:27/M     17:35.32
      11    Christopher Pontorno              Angola  IN            562   38      100   1:51:01.69    8:28/M     18:00.83
      12    Scott Burns                       Fort Wayne  IN        379   31      117   1:54:28.17    8:44/M     21:27.31
      13    Tracy Horrell                     Claypool  IN          475   35      127   1:55:59.76    8:51/M     22:58.90
      14    Adam Anderson                     Columbia City  IN     336   30      148   2:00:14.69    9:11/M     27:13.83
      15    Adam Schmitt                      Columbia City  IN     591   31      149   2:00:33.72    9:12/M     27:32.86
      16    Stan Hartzler                     Syracuse  IN          463   36      160   2:03:28.41    9:25/M     30:27.55
      17    Timothy Belko                     Round Lake  IL        359   30      168   2:04:34.98    9:31/M     31:34.12
      18    Chad Collier                      Pierceton  IN         390   37      190   2:12:29.12   10:07/M     39:28.26
      19    Jody Claypool                     Columbia City  IN     663   34      196   2:13:03.67   10:09/M     40:02.81
      20    Steven Ziembo                     Fort Wayne  IN        658   37      197   2:13:07.61   10:10/M     40:06.75
      21    John Markley                      Markle  IN            525   37      247   2:23:14.82   10:56/M     50:13.96
      22    Joseph Graber                     Three Rivers  MI      439   39      254   2:25:57.17   11:08/M     52:56.31
      23    Kyle Beasley                      Jeffersonville  IN    357   35      260   2:27:35.92   11:16/M     54:35.06
      24    Robert Lane                       White Pigeon  MI      505   35      274   2:36:29.19   11:57/M   1:03:28.33
      25    Jeff Stefancic                    West Lafayette  IN    671   37      280   2:40:19.66   12:14/M   1:07:18.80
      26    Andrew Grossnickle                Leesburg  IN          445   36      284   2:42:28.61   12:24/M   1:09:27.75
      27    Nathan McClellan                  Camby  IN             528   37      296   2:50:02.04   12:59/M   1:17:01.18
      28    Cameron Ruesch                    Dearborn  MI          582   32      318   3:23:12.46   15:31/M   1:50:11.60
Top

Male 40 to 49

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Manuel Martinez                   Fort Wayne  IN        526   47       10   1:18:52.41    6:01/M             
       2    Brad Cooper                       Columbia City  IN     393   48       12   1:20:37.09    6:09/M     01:44.68
       3    Kevin Miller                      Lawton  MI            202   44       14   1:24:18.60    6:26/M     05:26.19
       4    Hiroshi Yamauchi                  Ann Arbor  MI         648   42       15   1:26:00.86    6:34/M     07:08.45
       5    Kirby Glick                       Howe  IN              431   48       17   1:27:59.69    6:43/M     09:07.28
       6    Yoshitaka Naruse                  Rochester Hills  MI   541   47       18   1:28:05.94    6:43/M     09:13.53
       7    Shelby Pankratz                   Wyoming  MI           552   41       23   1:29:53.48    6:52/M     11:01.07
       8    Wendell Aldrich                   Columbia City  IN     331   42       24   1:30:05.13    6:53/M     11:12.72
       9    Kermit Hogeston                   Churubusco  IN        474   42       26   1:30:47.82    6:56/M     11:55.41
      10    Todd Aldrich                      Fremont  IN           330   49       33   1:33:55.81    7:10/M     15:03.40
      11    Sam Kincaid                       Marion  IN            497   46       36   1:35:35.97    7:18/M     16:43.56
      12    Todd Findley                      Fort Wayne  IN        414   40       38   1:35:42.28    7:18/M     16:49.87
      13    Jeffrey Wardell                   Saginaw  MI           628   46       53   1:40:26.75    7:40/M     21:34.34
      14    Terry Quillen                     Tullahoma  TN         572   48       57   1:41:29.88    7:45/M     22:37.47
      15    Jeffrey Metzger                   Fort Wayne  IN        531   49       60   1:42:04.59    7:47/M     23:12.18
      16    John Christensen                  Fort Wayne  IN        386   41       65   1:42:47.69    7:51/M     23:55.28
      17    Joe Griner                        North Webster  IN     443   45       66   1:42:49.82    7:51/M     23:57.41
      18    Thomas Niner                      Maumee  OH            546   45       71   1:45:21.80    8:03/M     26:29.39
      19    Matthew Giloth                    South Bend  IN        429   43       72   1:45:41.39    8:04/M     26:48.98
      20    Nathan Mayhew                     Grand Rapids  MI      669   42       73   1:45:48.30    8:05/M     26:55.89
      21    Aaron Halvas                      Byron Center  MI      449   42       78   1:46:51.32    8:09/M     27:58.91
      22    James Martin                      Topeka  IN            670   43       93   1:49:20.04    8:21/M     30:27.63
      23    Scott Atkin                       Zionsville  IN        345   47      102   1:51:37.67    8:31/M     32:45.26
      24    Scott Gabriel                     Fort Wayne  IN        422   40      110   1:53:32.02    8:40/M     34:39.61
      25    Brian Catron                      Warsaw  IN            665   44      114   1:53:42.56    8:41/M     34:50.15
      26    Eric Anderson                     Columbia City  IN     337   41      116   1:54:13.89    8:43/M     35:21.48
      27    Nathan Notter                     Fort Wayne  IN        548   42      118   1:54:30.79    8:44/M     35:38.38
      28    Marc Estes                        West Lafayette  IN     90   40      119   1:54:50.85    8:46/M     35:58.44
      29    Joe Ritzel                        Dayton  OH            580   44      126   1:55:55.87    8:51/M     37:03.46
      30    Steve Heeter                      Bloomington  IN       465   43      141   1:58:51.05    9:04/M     39:58.64
      31    Robert Elliott                    Macomb  IL            409   45      159   2:03:22.80    9:25/M     44:30.39
      32    Randy Snodgrass                   Princeville  IL       605   47      162   2:03:32.55    9:26/M     44:40.14
      33    Michael Barasch                   Fort Wayne  IN        348   42      164   2:03:56.97    9:28/M     45:04.56
      34    James Mize                        South Whitley  IN     534   44      180   2:07:10.27    9:42/M     48:17.86
      35    Thomas Weinkauf                   Elkhart  IN           632   49      186   2:11:27.02   10:02/M     52:34.61
      36    Douglas Scranton                  Grandville  MI        596   44      227   2:18:52.51   10:36/M   1:00:00.10
      37    Michael Hoyt                      Mccordsville  IN      480   43      230   2:19:36.54   10:39/M   1:00:44.13
      38    Mark Young                        Columbia City  IN     653   42      236   2:20:57.67   10:46/M   1:02:05.26
      39    Steve Butler                      Grandville  MI        381   47      243   2:21:46.04   10:49/M   1:02:53.63
      40    Randy Steele                      Markle  IN            607   42      250   2:23:45.16   10:58/M   1:04:52.75
      41    Michael Stevenson                 Adrian  MI            267   40      256   2:26:38.48   11:12/M   1:07:46.07
      42    Chad Ware                         Fort Wayne  IN        629   43      277   2:38:29.43   12:06/M   1:19:37.02
      43    Mark Dinius                       Huntington  IN        405   44      292   2:46:58.11   12:45/M   1:28:05.70
Top

Male 50 to 59

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Kim Lefever                       Columbia City  IN     508   54       21   1:29:30.02    6:50/M             
       2    Carl Hansen                       Auburn  IN            454   54       30   1:32:16.88    7:03/M     02:46.86
       3    Steve Gorsuch                     Mishawaka  IN         438   57       35   1:35:28.91    7:17/M     05:58.89
       4    Richard McNeil                    Rochester  IN         529   51       45   1:37:19.66    7:26/M     07:49.64
       5    Phil Winkler                      Fort Wayne  IN        642   58       55   1:40:55.19    7:42/M     11:25.17
       6    Dave Petersheim                   Goshen  IN            559   55       63   1:42:34.34    7:50/M     13:04.32
       7    Rev. John Patri Riley, Csc        South Bend  IN        577   53       70   1:44:47.18    8:00/M     15:17.16
       8    Brian Eberhart                    Mishawaka  IN         406   52      104   1:52:16.32    8:34/M     22:46.30
       9    Steven Kahl                       Fishers  IN           491   50      111   1:53:35.76    8:40/M     24:05.74
      10    Stephen Glick                     Goshen  IN            432   58      120   1:54:53.40    8:46/M     25:23.38
      11    Lance Brauchla                    Laotto  IN            374   54      121   1:54:56.07    8:46/M     25:26.05
      12    Chuck Wagner                      Collinsville  IL      625   53      133   1:57:24.93    8:58/M     27:54.91
      13    Robert Stevenson                  Northville  MI        610   55      153   2:01:30.38    9:16/M     32:00.36
      14    Michael Lewellen                  Fort Wayne  IN        512   52      155   2:02:06.78    9:19/M     32:36.76
      15    Chris Croy                        Fort Wayne  IN        398   54      157   2:02:49.90    9:23/M     33:19.88
      16    Dale Schulze                      Fort Wayne  IN        595   57      158   2:03:21.96    9:25/M     33:51.94
      17    Douglas Pownall                   Warsaw  IN            567   55      165   2:04:11.20    9:29/M     34:41.18
      18    Mark Lenyo                        South Bend  IN        511   51      175   2:06:31.15    9:39/M     37:01.13
      19    Wayne Beachy                      Ligonier  IN          354   51      182   2:07:39.49    9:45/M     38:09.47
      20    Greg Hunt                         Rolling Prairie  IN   481   55      192   2:12:46.65   10:08/M     43:16.63
      21    Mark Gershman                     Scottsdale  AZ        104   52      204   2:14:52.21   10:18/M     45:22.19
      22    Mark Delbrugge                    Southgate  MI         400   59      215   2:16:03.39   10:23/M     46:33.37
      23    Phil Walker                       Columbia City  IN     626   59      287   2:43:37.99   12:29/M   1:14:07.97
Top

Male 60 to 69

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Steve Knouff                      Warsaw  IN            499   61       52   1:40:13.82    7:39/M             
       2    Richard Panning                   Angola  IN            553   61       79   1:47:02.86    8:10/M     06:49.04
       3    Randall Riley                     Southington  OH       576   61      122   1:55:02.00    8:47/M     14:48.18
       4    Roger Bentley                     Coloma  MI            361   60      195   2:12:56.00   10:09/M     32:42.18
       5    Richard Craig                     Lagrange  IN          397   63      210   2:15:10.30   10:19/M     34:56.48
       6    Allen Albert                      Fort Wayne  IN        327   67      233   2:19:54.92   10:41/M     39:41.10
       7    John Derheimer                    Greensburg,  IN       403   67      239   2:21:31.03   10:48/M     41:17.21
       8    Greg Purcell                      Wayland  MI           571   62      240   2:21:31.90   10:48/M     41:18.08
       9    Rich Stephenson                   Monroeville  IN       609   63      271   2:32:17.85   11:37/M     52:04.03
Top

Men 70 and over

    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace     Time Back
       1    Bud Stiffler                      Anderson  IN          611   72      235   2:20:28.90   10:43/M             
       2    Bill Harris                       Grabill  IN           458   72      241   2:21:32.02   10:48/M     01:03.12
       3    Edward Gebhart                    Albion  IN            426   73      281   2:40:29.30   12:15/M     20:00.40
       4    Dave Bowden                       New Haven  IN         371   71      288   2:45:17.52   12:37/M     24:48.62