Wawasee 2010 XCountry

October 09, 2010


Results By Time to Run (www.timetorun.net)

Overall Finish List - Girls

Girls Reserve


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     17  Abigail Mejia         Wawasee                                12:34.07  6:45/M        
    2      2     18  Stephany Mejia        Wawasee                                13:00.04  6:59/M        
    3      3     19  Delanie Bame          Wawasee                                13:08.60  7:04/M        
    4      4     16  Molly Swartz          Wawasee                                13:26.46  7:13/M        
    5      5     45  Karina Rubrake        Indian Springs                         13:36.88  7:19/M        
    6      6     21  Elizebeth Zorn        Wawasee                                13:42.83  7:22/M        
    7      7     42  Abby Atkins           Indian Springs                         13:48.36  7:25/M        
    8      8     47  Natalia Johnson       Indian Springs                         13:49.33  7:26/M        
    9      9    258  Synclair Williams     Crestview                              13:51.92  7:27/M        
   10     10     40  Cari Ann Freed        Indian Springs                         13:54.37  7:28/M        
   11     11     15  Rachel Rozow          Wawasee                                13:54.68  7:28/M        
   12     12     48  Elizabeth Russell     Indian Springs                         13:55.68  7:29/M        
   13     13    204  Madison Thorne        Lincoln                                14:05.65  7:34/M        
   14     14    203  Morgan Oberley        Lincoln                                14:08.37  7:36/M        
   15     15     62  Avery Litherland      Indian Springs                         14:10.85  7:37/M        
   16     16     63  Jayla Wigent          Indian Springs                         14:16.22  7:40/M        
   17     17    207  Janessa Salazar       Lincoln                                14:27.33  7:46/M        
   18  (> 7)     53  Taylor Stezel         Indian Springs                         14:28.09  7:47/M        
   19     18    259  Meghan Underwood      Crestview                              14:28.33  7:47/M        
   20     19    254  Erica Freise          Crestview                              14:32.94  7:49/M        
   21     20    124  Erin Burke            Riverview                              14:38.19  7:52/M        
   22  (> 7)     58  Avery Sparks          Indian Springs                         14:40.70  7:53/M        
   23  (> 7)     60  Kailee Merrills       Indian Springs                         14:41.33  7:54/M        
   24     21     23  Hannah Winters        Wawasee                                14:51.95  7:59/M        
   25     22    132  Alyse Omillian        Riverview                              14:54.69  8:01/M        
   26     23    211  Grace Hilty           Lincoln                                14:58.43  8:03/M        
   27     24    208  Shayla Beagle         Lincoln                                15:00.77  8:04/M        
   28     25    209  Kirsten Pressler      Lincoln                                15:02.31  8:05/M        
   29  (> 7)     22  Megan Rhodes          Wawasee                                15:04.25  8:06/M        
   30     26    213  Haliegh Wylie         Lincoln                                15:18.24  8:14/M        
   31     27    131  Kylie Kaiser          Riverview                              15:24.01  8:17/M        
   32     28    179  Cylie Marshall        Edgewood                               15:25.73  8:17/M        
   33  (> 7)     20  Autumn Felix          Wawasee                                15:29.73  8:19/M        
   34     29    130  Sara Fryman           Riverview                              15:34.30  8:22/M        
   35     30    256  Rachel Michaud        Crestview                              15:45.96  8:28/M        
   36  (> 7)    206  Kirstin Riise         Lincoln                                15:48.13  8:30/M        
   37  (> 7)     41  Jocelyn Sherbahn      Indian Springs                         15:50.13  8:31/M        
   38     31    129  Gabi Riggers          Riverview                              16:01.31  8:37/M        
   39     32    182  Natalie Nichols       Edgewood                               16:04.93  8:38/M        
   40  (> 7)    212  Melissa Slater        Lincoln                                16:06.08  8:39/M        
   41  (> 7)     57  Dayna Kyler           Indian Springs                         16:08.08  8:40/M        
   42  (> 7)     52  Machenzie Hendry      Indian Springs                         16:08.40  8:40/M        
   43  (> 7)     61  Laura Doehrman        Indian Springs                         16:09.16  8:41/M        
   44     33    181  Madi Mutchler         Edgewood                               16:17.90  8:45/M        
   45  (> 7)     49  Kaitlyn Longenbaugh   Indian Springs                         16:49.35  9:02/M        
   46     34    128  Johanna Ashley        Riverview                              16:52.45  9:04/M        
   47  (> 7)    216  Lauren Winkler        Lincoln                                17:00.24  9:08/M        
   48     35    257  Kayla Stuttle         Crestview                              17:02.18  9:09/M        
   49     36    178  Laura Bixler          Edgewood                               17:12.15  9:15/M        
   50     37    180  Nia Mattern           Edgewood                               17:30.24  9:25/M        
   51     38    127  Lashawn Putt          Riverview                              17:33.97  9:26/M        
   52  (> 7)     54  Brittney Kinney       Indian Springs                         18:29.43  9:56/M        
   53  (> 7)     56  Rhea Young            Indian Springs                         18:31.75  9:57/M        
   54  (> 7)    218  Alexis Aistrop        Lincoln                                19:15.73 10:21/M        
   55  (> 7)     59  Brittney Erne         Indian Springs                         19:19.51 10:23/M        
   56  (> 7)     43  India Dietrich        Indian Springs                         21:01.70 11:18/M        
   57  (> 7)     55  Megan Cummings        Indian Springs                         21:27.39 11:32/M        
   58  (> 7)    126  Hannah Middlebrooks   Riverview                              21:57.17 11:48/M        
   59  (> 7)    221  Victoria Leazenby     Lincoln                                25:46.60 13:51/M        

Team Summary Report - Girls

Girls Reserve


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Wawasee                                16               1   2   3   4   6  11  21         
        Top  5 Times: 13:10.40
        Average Time: 13:10.40

    2 Indian Springs                         42               5   7   8  10  12  15  16         
        Top  5 Times: 13:48.92
        Average Time: 13:48.92

    3 Lincoln                                91              13  14  17  23  24  25  26         
        Top  5 Times: 14:32.11
        Average Time: 14:32.11

    4 Crestview                             111               9  18  19  30  35                 
        Top  5 Times: 15:08.27
        Average Time: 15:08.27

    5 Riverview                             129              20  22  27  29  31  34  38         
        Top  5 Times: 15:18.50
        Average Time: 15:18.50

    6 Edgewood                              166              28  32  33  36  37                 
        Top  5 Times: 16:30.19
        Average Time: 16:30.19


Overall Finish List - Boys

Boys Reserve


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    260  Zach Baldridge        Crestview                              12:02.29  6:28/M        
    2      2     27  Adam Baker            Wawasee                                12:06.28  6:30/M        
    3      3     71  Jake Matteson         Indian Springs                         12:08.40  6:31/M        
    4      4    104  Sam Schroedl          Lakeview                               12:23.72  6:39/M        
    5      5     77  Tim Hearld            Indian Springs                         12:25.18  6:41/M        
    6      6     24  Greg Griffith         Wawasee                                12:30.01  6:43/M        
    7      7    274  Luke Juillerat        Crestview                              12:31.98  6:44/M        
    8      8     83  Daniel Watts          Indian Springs                         12:39.27  6:48/M        
    9      9    108  Zach Maulsby          Lakeview                               12:42.18  6:50/M        
   10     10     26  Nate Haines           Wawasee                                12:43.53  6:50/M        
   11     11    134  Cody Jones            Riverview                              12:49.76  6:53/M        
   12     12    105  Andrew Smith          Lakeview                               12:54.69  6:56/M        
   13     13    267  Michael May           Crestview                              12:54.94  6:56/M        
   14  (< 5)    161  Sam Lepley            Whitko                                 12:55.64  6:57/M        
   15     14    270  Graham Sereno         Crestview                              12:57.09  6:58/M        
   16     15     85  Connor Tonkel         Indian Springs                         13:03.32  7:01/M        
   17     16    107  Ethan Cook            Lakeview                               13:05.72  7:02/M        
   18     17     72  Nick Weber            Indian Springs                         13:08.64  7:04/M        
   19     18     78  Holden Schaefer       Indian Springs                         13:11.83  7:05/M        
   20     19     86  Devon Stoll           Indian Springs                         13:12.08  7:06/M        
   21  (> 7)     84  Keaton Akin           Indian Springs                         13:13.31  7:06/M        
   22     20    272  Jacob Vinson          Crestview                              13:21.98  7:11/M        
   23     21    269  Luke Pulver           Crestview                              13:27.49  7:14/M        
   24     22     31  Brandon Lopez         Wawasee                                13:32.12  7:17/M        
   25     23    264  Dawson Hertel         Crestview                              13:34.09  7:18/M        
   26     24     25  Marcos Mejia          Wawasee                                13:37.35  7:19/M        
   27     25    133  Aidan Hinesley        Riverview                              13:40.64  7:21/M        
   28  (> 7)     73  Aaron Frank           Indian Springs                         13:40.78  7:21/M        
   29     26    139  Austin Kaylor         Riverview                              13:45.84  7:24/M        
   30  (> 7)     87  Chase Johnson         Indian Springs                         13:46.08  7:24/M        
   31  (> 7)    266  Matt Hunt             Crestview                              13:49.04  7:26/M        
   32     27     30  Chris Prater          Wawasee                                13:49.53  7:26/M        
   33     28    224  Johnd Hunter          Lincoln                                13:50.93  7:26/M        
   34  (> 7)     81  Trefor Gatchell       Indian Springs                         13:52.25  7:27/M        
   35  (> 7)    265  Alex Hosler           Crestview                              13:54.92  7:28/M        
   36     29     28  Jacob Claassen        Wawasee                                13:55.85  7:29/M        
   37  (> 7)     32  Charles Impey         Wawasee                                14:04.92  7:34/M        
   38     30    231  Ricky Cooper III      Lincoln                                14:14.03  7:39/M        
   39     31    186  Nate Mills            Edgewood                               14:15.50  7:40/M        
   40  (< 5)    157  Nick Crosson          Whitko                                 14:23.44  7:44/M        
   41     32    109  Connor Hershberger    Lakeview                               14:26.52  7:46/M        
   42     33    110  Colton Andrews        Lakeview                               14:28.73  7:47/M        
   43     34    226  Zach Moser            Lincoln                                14:31.26  7:48/M        
   44  (> 7)    261  Logan Boyer           Crestview                              14:33.72  7:49/M        
   45     35    145  Matt Goines           Riverview                              14:35.70  7:50/M        
   46     36    228  Curtis Smith          Lincoln                                14:37.59  7:52/M        
   47     37    146  Tyler Henry           Riverview                              14:42.87  7:54/M        
   48  (> 7)     80  Brendon Slagel        Indian Springs                         14:43.69  7:55/M        
   49     38    185  Nick Hawn             Edgewood                               14:48.45  7:57/M        
   50     39    140  Chase Shepard         Riverview                              14:48.80  7:57/M        
   51  (> 7)     79  Stuart Ioane          Indian Springs                         15:00.56  8:04/M        
   52     40    184  Sam Dian              Edgewood                               15:03.23  8:05/M        
   53     41    141  Andrew Killen         Riverview                              15:04.11  8:06/M        
   54  (> 7)    271  Cameron Stuttle       Crestview                              15:10.43  8:09/M        
   55     42    233  Cameron Carter        Lincoln                                15:12.04  8:10/M        
   56     43    227  Colin Graber          Lincoln                                15:16.96  8:12/M        
   57     44    232  Aaron Whitley         Lincoln                                15:21.18  8:15/M        
   58  (> 7)    225  Garrett Fox           Lincoln                                15:25.84  8:17/M        
   59  (> 7)    229  Will Boyd             Lincoln                                15:32.50  8:21/M        
   60  (> 7)     88  Triston Linn          Indian Springs                         15:33.87  8:22/M        
   61  (> 7)     29  Markus Baldacci       Wawasee                                15:37.87  8:24/M        
   62  (> 7)    273  Alex Wiedenhoft       Crestview                              15:43.87  8:27/M        
   63  (> 7)     82  Hunter Kingis         Indian Springs                         15:45.38  8:28/M        
   64     45    183  Dyllion Cole          Edgewood                               15:47.17  8:29/M        
   65  (> 7)    143  Dustin Adamson        Riverview                              15:47.35  8:29/M        
   66  (> 7)    262  Brandon Briggs        Crestview                              15:53.28  8:32/M        
   67  (> 7)    142  Izaak Coon            Riverview                              16:05.27  8:39/M        
   68  (> 7)     76  Ashtin Green          Indian Springs                         16:06.00  8:39/M        
   69  (> 7)    235  Isaias Frias          Lincoln                                16:18.57  8:46/M        
   70  (> 7)    135  Josh Rakoczy          Riverview                              16:22.17  8:48/M        
   71  (> 7)    236  Keith Longanecker     Lincoln                                16:28.05  8:51/M        
   72  (> 7)     75  Kyle Trigg            Indian Springs                         16:29.12  8:52/M        
   73  (> 7)    136  Jacob Koons           Riverview                              16:43.24  8:59/M        
   74  (> 7)    263  Tony Ditzler          Crestview                              16:44.78  9:00/M        
   75  (> 7)    230  Christian Radican     Lincoln                                16:44.79  9:00/M        
   76  (> 7)    234  Aaron Hall            Lincoln                                16:51.89  9:04/M        
   77     46    187  Dylan Schaefer        Edgewood                               16:52.67  9:04/M        
   78  (> 7)     74  Sid Syrdram           Indian Springs                         17:02.84  9:09/M        

Team Summary Report - Boys

Boys Reserve


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Indian Springs                         48               3   5   8  15  17  18  19         
        Top  5 Times: 12:40.96
        Average Time: 12:40.96

    2 Crestview                              55               1   7  13  14  20  21  23         
        Top  5 Times: 12:45.66
        Average Time: 12:45.66

    3 Wawasee                                64               2   6  10  22  24  27  29         
        Top  5 Times: 12:53.86
        Average Time: 12:53.86

    4 Lakeview                               73               4   9  12  16  32  33             
        Top  5 Times: 13:06.57
        Average Time: 13:06.57

    5 Riverview                             134              11  25  26  35  37  39  41         
        Top  5 Times: 13:54.96
        Average Time: 13:54.96

    6 Lincoln                               170              28  30  34  36  42  43  44         
        Top  5 Times: 14:29.17
        Average Time: 14:29.17

    7 Edgewood                              200              31  38  40  45  46                 
        Top  5 Times: 15:21.40
        Average Time: 15:21.40

 Inc. Whitko                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: