Wawasee 2010 XCountry

October 09, 2010


Results By Time to Run (www.timetorun.net)

Overall Finish List - Girls


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1      1  Bre Robinson          Wawasee                                11:59.94  6:27/M        
    2      2     39  Mason Vanhouten       Indian Springs                         12:00.58  6:27/M        
    3      3     35  Lexie Lahr            Indian Springs                         12:01.86  6:28/M        
    4      4      4  Lori Scoles           Wawasee                                12:02.40  6:28/M        
    5      5      3  Madison Miller        Wawasee                                12:18.89  6:37/M        
    6      6      7  Bridget Yoder         Wawasee                                12:22.82  6:39/M        
    7      7      2  Courtney Linnemeir    Wawasee                                12:23.44  6:39/M        
    8      8     90  Brooke Rhodes         Lakeview                               12:26.07  6:41/M        
    9      9    164  Ellie Bearss          Edgewood                               12:30.18  6:43/M        
   10     10    113  Hannah Stoffel        Riverview                              12:33.44  6:45/M        
   11     11    165  Hannah Dawson         Edgewood                               12:34.09  6:45/M        
   12     12    189  Brooke Wagoner        Lincoln                                12:36.74  6:46/M        
   13     13    238  Marissa Jamison       Crestview                              12:45.32  6:51/M        
   14     14    239  Alexis Aldred         Crestview                              12:46.02  6:52/M        
   15     15     33  Shelby Allison        Indian Springs                         12:47.51  6:52/M        
   16     16    275  Aliyah Jackson        Riverview                              12:50.84  6:54/M        
   17     17    188  Allie Wright          Lincoln                                12:51.42  6:55/M        
   18     18      5  Hannah Wilczynski     Wawasee                                13:00.89  6:59/M        
   19     19     38  Maddie Lahr           Indian Springs                         13:01.69  7:00/M        
   20     20     36  Paige Walter          Indian Springs                         13:01.88  7:00/M        
   21     21     44  Jenna Deathe          Indian Springs                         13:04.70  7:02/M        
   22  (< 5)    149  Bridget Nemitz        Whitko                                 13:09.12  7:04/M        
   23     22    116  Taryn Doering         Riverview                              13:15.42  7:07/M        
   24     23     37  Samina Qureshi        Indian Springs                         13:17.05  7:08/M        
   25     24    166  Emma Hayward          Edgewood                               13:20.19  7:10/M        
   26     25    192  Libby Read            Lincoln                                13:20.97  7:10/M        
   27     26    191  Alyssa Clyde          Lincoln                                13:22.21  7:11/M        
   28     27      6  Shelby Swartz         Wawasee                                13:23.44  7:12/M        
   29     28     89  Kendra Paton          Lakeview                               13:24.20  7:12/M        
   30     29    243  Jenna Henline         Crestview                              13:26.61  7:13/M        
   31     30    241  Carley Sturm          Crestview                              13:30.48  7:15/M        
   32     31    112  Kelsy Coles           Riverview                              13:31.77  7:16/M        
   33     32    194  Rachel Rettig         Lincoln                                13:36.53  7:19/M        
   34     33    170  Mikaela Till          Edgewood                               13:37.38  7:19/M        
   35     34    169  Audrey Rich           Edgewood                               13:47.48  7:25/M        
   36     35    193  Abby Patrick          Lincoln                                13:58.70  7:31/M        
   37     36    111  Alexandra Short       Riverview                              14:01.20  7:32/M        
   38     37    240  Aniah Aldred          Crestview                              14:07.68  7:35/M        
   39     38    242  Ashleigh Miller       Crestview                              14:11.04  7:38/M        
   40     39    115  Breanna Rittenhouse   Riverview                              14:13.34  7:39/M        
   41     40    202  Elise Patrick         Lincoln                                14:20.80  7:42/M        
   42     41    244  Kelsie Vogleman       Crestview                              14:25.28  7:45/M        
   43     42     92  Tahya Bruce           Lakeview                               14:26.31  7:46/M        
   44     43    114  Abbey Ness            Riverview                              14:28.48  7:47/M        
   45     44     91  Alexis Winters        Lakeview                               14:34.07  7:50/M        
   46     45     93  Elzabeth Brown        Lakeview                               14:42.16  7:54/M        
   47     46    167  Alexis Himes          Edgewood                               15:00.26  8:04/M        
   48     47     94  Analiese Helms        Lakeview                               15:05.21  8:07/M        
   49     48     95  Shannon Winslow       Lakeview                               15:07.36  8:08/M        
   50  (< 5)    151  Abby Smith            Whitko                                 15:50.02  8:31/M        
   51     49    168  Shawna Ousley         Edgewood                               15:57.64  8:35/M        
   52  (< 5)    150  Deanna Shockney       Whitko                                 16:55.20  9:06/M        
   53  (< 5)    148  Adrianna Holst        Whitko                                 17:33.60  9:26/M        

Team Summary Report - Girls


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Wawasee                                23               1   4   5   6   7  18  27         
        Top  5 Times: 12:13.50
        Average Time: 12:13.50

    2 Indian Springs                         59               2   3  15  19  20  21  23         
        Top  5 Times: 12:34.70
        Average Time: 12:34.70

    3 Edgewood                              111               9  11  24  33  34  46  49         
        Top  5 Times: 13:09.86
        Average Time: 13:09.86

    4 Lincoln                               112              12  17  25  26  32  35  40         
        Top  5 Times: 13:09.57
        Average Time: 13:09.57

    5 Riverview                             115              10  16  22  31  36  39  43         
        Top  5 Times: 13:14.53
        Average Time: 13:14.53

    6 Crestview                             123              13  14  29  30  37  38  41         
        Top  5 Times: 13:19.22
        Average Time: 13:19.22

    7 Lakeview                              167               8  28  42  44  45  47  48         
        Top  5 Times: 13:54.56
        Average Time: 13:54.56

 Inc. Whitko                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 
        Average Time: 


Overall Finish List - Boys


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     96  Cameron Hoskins       Lakeview                               10:20.81  5:33/M        
    2      2     97  Michael Compton       Lakeview                               10:31.20  5:39/M        
    3      3    174  Dominic Kurosky       Edgewood                               10:46.60  5:47/M        
    4      4     98  Jacob Deboest         Lakeview                               10:51.88  5:50/M        
    5      5    156  Derek Miller          Whitko                                 10:54.91  5:52/M        
    6      6     13  Zach Cockrill         Wawasee                                11:00.19  5:55/M        
    7      7    175  Daniel Messenger      Edgewood                               11:05.38  5:58/M        
    8      8      8  Troy Carolus          Wawasee                                11:07.37  5:59/M        
    9      9     10  Bailey Yoder          Wawasee                                11:10.80  6:00/M        
   10     10     11  Michael Miller        Wawasee                                11:13.10  6:02/M        
   11     11    119  Keenan McKinzie       Riverview                              11:13.22  6:02/M        
   12     12      9  Jaxon Bame            Wawasee                                11:13.38  6:02/M        
   13     13     99  Ricardo Ochoa         Lakeview                               11:17.86  6:04/M        
   14     14     64  Hunter Langeloh       Indian Springs                         11:20.19  6:06/M        
   15     15    173  Sterling Hay          Edgewood                               11:21.92  6:06/M        
   16     16    245  Alec Justice          Crestview                              11:22.54  6:07/M        
   17     17    101  Matt Anthony          Lakeview                               11:24.22  6:08/M        
   18     18     68  Andrew McFarland      Indian Springs                         11:27.48  6:09/M        
   19     19     12  Tyler Griffith        Wawasee                                11:31.54  6:12/M        
   20     20     67  Brad Johnson          Indian Springs                         11:36.82  6:14/M        
   21     21    154  Jonathon Johnson      Whitko                                 11:39.06  6:16/M        
   22     22     65  Cross Dietrich        Indian Springs                         11:42.81  6:17/M        
   23     23    246  Hunter Hollowell      Crestview                              11:50.13  6:22/M        
   24     24    248  Tyler Hamilton        Crestview                              11:50.13  6:22/M        
   25     25     14  Sam Griner            Wawasee                                11:53.42  6:23/M        
   26     26    117  Nolan Betterly        Riverview                              11:58.22  6:26/M        
   27     27     69  Nick Compton          Indian Springs                         11:59.78  6:27/M        
   28     28    123  Logan Worsham         Riverview                              12:01.36  6:28/M        
   29     29     70  Evan Sauers           Indian Springs                         12:02.86  6:28/M        
   30     30     66  Spencer Klimek        Indian Springs                         12:07.88  6:31/M        
   31     31    155  Daniel Kirkham        Whitko                                 12:09.91  6:32/M        
   32     32    102  William Kois          Lakeview                               12:11.85  6:33/M        
   33     33    172  Evan Hansen           Edgewood                               12:18.02  6:37/M        
   34     34    247  Christian Jones       Crestview                              12:22.25  6:39/M        
   35     35    100  Nick Light            Lakeview                               12:23.80  6:39/M        
   36     36    171  Eric Cusick           Edgewood                               12:26.71  6:41/M        
   37     37    153  Cole Eberly           Whitko                                 12:28.16  6:42/M        
   38     38    120  Austin Lange          Riverview                              12:35.06  6:46/M        
   39     39    249  David Prather         Crestview                              12:35.81  6:46/M        
   40     40    121  Alex Riggers          Riverview                              12:38.04  6:48/M        
   41     41    250  Dillion Valenti       Crestview                              12:39.50  6:48/M        
   42     42    198  Damien Krueger        Lincoln                                12:40.44  6:49/M        
   43     43    152  Evan Cozad            Whitko                                 12:41.92  6:49/M        
   44     44    122  Riley Killen          Riverview                              12:42.06  6:50/M        
   45     45    196  Andrew Miller         Lincoln                                12:42.64  6:50/M        
   46     46    118  Sam Daugherty         Riverview                              12:52.64  6:55/M        
   47     47    177  Wyatt Slone           Edgewood                               13:02.86  7:00/M        
   48     48    199  Dyland Noble          Lincoln                                13:04.82  7:02/M        
   49     49    251  Logan Scheiber        Crestview                              13:10.69  7:05/M        
   50     50    197  Zacc Hutchings        Lincoln                                13:15.30  7:07/M        
   51     51    223  Zach Ballard          Lincoln                                13:20.17  7:10/M        
   52     52    162  Lane Wolf             Whitko                                 13:24.96  7:12/M        
   53     53    160  Josh Mix              Whitko                                 13:39.60  7:20/M        
   54     54    176  Nathan Miller         Edgewood                               13:45.28  7:24/M        
   55     55    200  Garrick Nate          Lincoln                                13:50.20  7:26/M        
   56     56    195  Kameron Ray           Lincoln                                13:52.76  7:27/M        

Team Summary Report - Boys


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lakeview                               37               1   2   4  13  17  32  35         
        Top  5 Times: 10:53.19
        Average Time: 10:53.19

    2 Wawasee                                45               6   8   9  10  12  19  25         
        Top  5 Times: 11:08.97
        Average Time: 11:08.97

    3 Edgewood                               94               3   7  15  33  36  47  54         
        Top  5 Times: 11:35.73
        Average Time: 11:35.73

    4 Indian Springs                        101              14  18  20  22  27  29  30         
        Top  5 Times: 11:37.42
        Average Time: 11:37.42

    5 Crestview                             136              16  23  24  34  39  41  49         
        Top  5 Times: 12:00.17
        Average Time: 12:00.17

    6 Whitko                                137               5  21  31  37  43  52  53         
        Top  5 Times: 11:58.79
        Average Time: 11:58.79

    7 Riverview                             143              11  26  28  38  40  44  46         
        Top  5 Times: 12:05.18
        Average Time: 12:05.18

    8 Lincoln                               236              42  45  48  50  51  55  56         
        Top  5 Times: 13:00.67
        Average Time: 13:00.67