Courthouse Classic 5K 2011

Age Group Results

June 18, 2011


Results By Time to Run (www.timetorun.net)


Men: 0-13 14-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Women: 0-13 14-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99

5K

Overall Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melissa Gillette Goshen IN 66 28 13 18:59.80 18:59.80 6:07/M
2 Anna Aldrich Fremont IN 220 16 27 20:28.17 20:28.17 6:36/M
3 Rachael Baker Goshen IN 13 22 35 21:17.43 21:17.43 6:52/M
Top

Overall Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Roe Angola IN 184 41 28 20:34.27 20:34.27 6:38/M
Top

Overall Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paula Turk Elkhart IN 191 53 71 23:22.79 23:22.79 7:32/M
Top

Female 13 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cassie Pontius Fort Wayne IN 127 12 36 21:28.81 21:28.81 6:55/M
2 Jessica Vandiver Rome City IN 194 12 68 23:18.09 23:18.09 7:31/M
3 Morgan Campbell Lagrange IN 209 12 139 27:29.70 27:29.70 8:52/M
4 Abygayl Carey Monee IL 25 9 211 33:19.71 33:19.71 10:45/M
Top

Female 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Coral Whaley Fort Wayne IN 167 15 49 21:59.88 21:59.88 7:05/M
2 Brigit Nemitz Pierceton IN 117 14 64 23:04.99 23:04.99 7:26/M
3 Hayley Beckwith Angola IN 212 15 132 27:04.79 27:04.79 8:44/M
4 Jana Olson Angola IN 214 15 144 27:36.71 27:36.71 8:54/M
5 Jourdan Staley Angola IN 215 15 148 27:45.45 27:45.45 8:57/M
6 Bailey Stoy Pleasant Lake IN 213 15 153 27:56.45 27:56.45 9:01/M
7 Hope Brewer Lagrange IN 241 15 198 31:37.87 31:37.87 10:12/M
8 Jacquelynn Allan Sturgis MI 2 14 210 33:11.88 33:11.88 10:42/M
Top

Female 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kayla Rothi Bristol IN 186 16 52 22:08.39 22:08.39 7:08/M
2 Tammy Munro Huntington IN 115 16 60 22:55.50 22:55.50 7:24/M
3 Ariel Miller Sturgis MI 177 17 67 23:14.67 23:14.67 7:30/M
4 Rebekah Hobbs Howe IN 77 18 100 25:26.97 25:26.97 8:12/M
5 Maddie Keisler Fort Wayne IN 86 18 119 26:22.05 26:22.05 8:30/M
6 Mary Eschenfelder Beaver PA 286 17 145 27:42.57 27:42.57 8:56/M
7 Amber Humphreys Sturgis MI 81 18 202 32:30.40 32:30.40 10:29/M
8 Morgan Gronis Lagrange IN 262 18 236 39:26.47 39:26.47 12:43/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kaitlyn Cooper Sturgis MI 31 21 109 25:47.23 25:47.23 8:19/M
2 Karlie Grate Lagrange IN 208 23 115 26:15.59 26:15.59 8:28/M
3 Ally Boots Lagrange IN 206 19 149 27:49.23 27:49.23 8:58/M
4 Emily Heintz Royal Oak MI 285 23 191 30:42.68 30:42.68 9:54/M
5 Jessica Gordon Athens MI 68 21 230 37:13.84 37:13.84 12:00/M
6 Christina Pena Ligonier IN 125 19 241 44:34.55 44:34.55 14:23/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rebecca Fraley Ashley IN 58 28 112 26:02.15 26:02.15 8:24/M
2 Kristin Doversberger Granger IN 46 26 136 27:14.84 27:14.84 8:47/M
3 Sarah Arver Bronson MI 9 29 155 28:03.59 28:03.59 9:03/M
4 Jessica Lang Wolcottville IN 265 29 163 28:22.17 28:22.17 9:09/M
5 Jenna Kline Mendon MI 87 26 176 29:23.93 29:23.93 9:29/M
6 Katie Hamlin Sturgis MI 72 26 186 30:20.71 30:20.71 9:47/M
7 Amy MacKreth Elkhart IN 99 26 190 30:40.49 30:40.49 9:54/M
8 Crystal Vroman Sturgis MI 160 29 196 31:32.22 31:32.22 10:10/M
9 Bhumi Patel Lagrange IN 123 26 205 32:36.60 32:36.60 10:31/M
10 Tiffany Devine Howe IN 42 25 206 32:38.04 32:38.04 10:32/M
11 Angela Yoder Sturgis MI 170 26 207 32:39.81 32:39.81 10:32/M
12 Kristin Panning Noblesville IN 273 29 209 32:47.75 32:47.75 10:35/M
13 Amy Barkby Sturgis MI 14 27 223 35:07.79 35:07.79 11:20/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Hartman Goshen IN 73 30 92 24:42.48 24:42.48 7:58/M
2 Betsy McLnturff Fort Wayne IN 278 31 95 25:12.40 25:12.40 8:08/M
3 Elise Davis Goshen IN 39 34 134 27:13.17 27:13.17 8:47/M
4 Jessica Bruick Kendallville IN 23 32 156 28:05.55 28:05.55 9:04/M
5 April Moore Kendallville IN 113 30 164 28:23.01 28:23.01 9:09/M
6 Krista Shields Noblesville IN 190 33 168 28:31.53 28:31.53 9:12/M
7 Mindy Bobay Kendallville IN 21 32 174 29:16.82 29:16.82 9:26/M
8 Crystal Renshaw Hudson IN 182 30 178 29:37.37 29:37.37 9:33/M
9 Annie Miller Fishers IN 271 30 182 30:05.48 30:05.48 9:42/M
10 Carrie Gillenwater Ft Wayne IN 64 33 183 30:10.25 30:10.25 9:44/M
11 Alisha Nettleman Sturgis MI 118 33 194 31:23.65 31:23.65 10:07/M
12 Celia Pena Kendallville IN 124 32 208 32:39.85 32:39.85 10:32/M
13 Sara Snyder Scotts MI 144 32 229 37:13.69 37:13.69 12:00/M
14 Jessica Barkby Goshen IN 17 30 234 38:00.96 38:00.96 12:15/M
15 Kari Mauck Lagrange IN 101 32 238 43:12.27 43:12.27 13:56/M
16 Amy Zehr Kendallville IN 196 34 242 44:42.77 44:42.77 14:25/M
17 Carissa Prater Wawaka IN 129 31 245 46:09.98 46:09.98 14:53/M
DQ Tracia Gregory Huntertown IN 69 32 --- --- 0:00/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Monica Keil Lagrange IN 85 37 56 22:29.99 22:29.99 7:15/M
2 Joann Alleshouse Howe IN 3 39 61 22:58.32 22:58.32 7:25/M
3 Amanda Carey Monee IL 26 37 81 23:57.57 23:57.57 7:44/M
4 Kerri Walz Kendallville IN 164 37 96 25:17.18 25:17.18 8:09/M
5 Benita Lewis Sturgis MI 92 36 101 25:31.28 25:31.28 8:14/M
6 Caroline Talmage Lagrange IN 244 37 105 25:37.41 25:37.41 8:16/M
7 Kristine Brown Middlebury IN 249 36 121 26:34.86 26:34.86 8:34/M
8 Stephanie Fish Bremen IN 55 39 138 27:26.25 27:26.25 8:51/M
9 Dawn Brown Lagrange IN 22 36 158 28:07.82 28:07.82 9:04/M
10 Kim McKibbin Shipshewana IN 200 35 161 28:19.02 28:19.02 9:08/M
11 Wendy Andrews White Pigeon MI 6 36 167 28:25.96 28:25.96 9:10/M
12 Susan Howe Hudson IN 80 39 171 28:49.28 28:49.28 9:18/M
13 Marcia Miller 110 39 187 30:24.60 30:24.60 9:48/M
14 Gwen Pursell South Bend IN 130 35 214 33:38.25 33:38.25 10:51/M
15 Amy Allan Sturgis MI 1 37 217 34:09.47 34:09.47 11:01/M
16 Stephanie Fry Wolcottville IN 59 35 226 35:36.01 35:36.01 11:29/M
17 Karen Bauer Staunton VA 19 38 243 45:43.54 45:43.54 14:45/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jody Schlemmer Fort Wayne IN 279 42 51 22:06.94 22:06.94 7:08/M
2 Katrina Godzisz Elkhart IN 67 40 82 24:02.15 24:02.15 7:45/M
3 Shelly Steury Goshen IN 267 40 93 24:49.28 24:49.28 8:00/M
4 Diana Lynn Middlebury IN 96 41 125 26:41.86 26:41.86 8:36/M
5 Debbie Fuller Angola IN 60 42 126 26:44.16 26:44.16 8:37/M
6 Dawn Miller Shipshewana IN 248 40 127 26:49.02 26:49.02 8:39/M
7 Christine Messick Goshen IN 106 43 128 26:49.99 26:49.99 8:39/M
8 Jenny Kline Kendallville IN 88 42 147 27:45.20 27:45.20 8:57/M
9 Kari Parker Lagrange IN 181 41 157 28:07.56 28:07.56 9:04/M
10 Holly Walters Angola IN 161 42 165 28:25.72 28:25.72 9:10/M
11 Jill Cooper Sturgis MI 30 44 203 32:30.65 32:30.65 10:29/M
12 Tonya Domer Lagrange IN 44 44 204 32:33.32 32:33.32 10:30/M
13 Nanette Lambright Goshen IN 224 41 216 34:02.95 34:02.95 10:59/M
14 Lori Leu Howe IN 199 43 235 38:53.41 38:53.41 12:33/M
15 Becki Jacquay Columbia City IN 82 41 239 43:25.28 43:25.28 14:00/M
16 Vickie Smith Howe IN 142 41 244 45:43.90 45:43.90 14:45/M
17 Michelle Miller Lagrange IN 277 40 251 48:57.90 48:57.90 15:47/M
18 Renea Boots Lagrange IN 203 43 256 52:13.04 52:13.04 16:51/M
19 Angie Capp Middlebury IN 222 44 259 56:34.17 56:34.17 18:15/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Deb Miller Goshen IN 243 48 91 24:28.45 24:28.45 7:54/M
2 Dawn Yoder Lagrange IN 171 46 103 25:36.89 25:36.89 8:15/M
3 Shari Shank Wolcottville IN 139 48 106 25:41.75 25:41.75 8:17/M
4 Dawn Wyatt Mendon MI 169 49 143 27:35.37 27:35.37 8:54/M
5 Jane Stahl Sturgis MI 145 47 192 30:58.94 30:58.94 9:59/M
6 Stephanie Ordway Fremont IN 120 46 224 35:18.31 35:18.31 11:23/M
7 Risa Herber Wolcottville IN 288 47 228 37:09.52 37:09.52 11:59/M
8 Carla Gocppinger Howe IN 246 47 231 37:21.23 37:21.23 12:03/M
9 Cindy Miller Sturgis MI 108 47 233 37:55.05 37:55.05 12:14/M
10 Mehalai Arivoli Coldwater MI 7 47 237 39:27.24 39:27.24 12:44/M
11 Christine Sackett Bronson MI 240 45 247 46:21.59 46:21.59 14:57/M
12 Sherry Johnston Lagrange IN 83 46 252 48:58.06 48:58.06 15:48/M
13 Kari Miller Shipshewana IN 109 46 253 48:58.14 48:58.14 15:48/M
14 Teresa Ehret Howe IN 49 47 258 55:20.93 55:20.93 17:51/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Macharri Vorndran-Jones Brownsburg IN 245 51 85 24:11.45 24:11.45 7:48/M
2 Loretta Lecount Elkhart IN 242 53 89 24:20.25 24:20.25 7:51/M
3 Joan Ambrose Portage MI 4 50 133 27:09.46 27:09.46 8:45/M
4 Susan Crosby Kendallville IN 37 50 169 28:37.35 28:37.35 9:14/M
5 Dorthea Ruhl Angola IN 133 51 170 28:41.94 28:41.94 9:15/M
6 Celia Geark Mendon MI 63 54 184 30:12.35 30:12.35 9:45/M
7 Connie Williams Topeka IN 201 52 197 31:36.27 31:36.27 10:12/M
8 Joann Boots Lagrange IN 204 53 248 47:53.64 47:53.64 15:27/M
9 Sue Pipher Lagrange IN 252 50 250 48:50.41 48:50.41 15:45/M
10 Cindy Stalter Middlebury IN 188 54 254 49:46.74 49:46.74 16:03/M
11 Mary Taylor Constantine MI 223 50 260 56:52.58 56:52.58 18:21/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roberta Craig Lagrange IN 35 55 227 36:18.06 36:18.06 11:43/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Betty Nelson Columbia City IN 116 65 123 26:37.77 26:37.77 8:35/M
2 Earlene Panning Angola IN 121 62 180 29:57.58 29:57.58 9:40/M
3 Sherry Nidlinger Fort Wayne IN 282 60 200 31:57.56 31:57.56 10:18/M
4 Joan Gary Fremont IN 62 74 221 34:34.85 34:34.85 11:09/M
5 Dorothy Nisley Lagrange IN 179 76 255 49:48.01 49:48.01 16:04/M
6 Serena Howard Lagrange IN 79 68 257 55:20.41 55:20.41 17:51/M
Top

Overall Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jake Gillette Goshen IN 239 25 1 16:22.73 16:22.73 5:17/M
2 Justin Gillette Goshen IN 65 28 2 16:37.76 16:37.76 5:22/M
3 Landry Williams Ossian IN 269 19 3 16:56.96 16:56.96 5:28/M
Top

Overall Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Whited Lagrange IN 234 46 16 19:27.50 19:27.50 6:16/M
Top

Overall Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jerry Williams,jr Ft Wayne IN 195 51 14 19:01.72 19:01.72 6:08/M
Top

Male 13 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Vandiver Rome City IN 193 13 12 18:57.23 18:57.23 6:07/M
2 Mitch Perkins Wolcottville IN 255 13 44 21:51.19 21:51.19 7:03/M
3 Joshua Perkins Lagrange IN 253 13 76 23:43.61 23:43.61 7:39/M
4 Noah Majerus Lewistown MT 254 11 77 23:43.98 23:43.98 7:39/M
5 Hayes Majerus Lewistown MT 256 13 88 24:16.21 24:16.21 7:50/M
6 Dusty Moore Kendallville IN 430 11 90 24:23.37 24:23.37 7:52/M
7 Jon Sackett Bronson MI 134 13 99 25:25.81 25:25.81 8:12/M
8 Kyle Garman Mongo IN 61 13 135 27:13.36 27:13.36 8:47/M
9 Joshua Grogg Lagrange IN 70 11 160 28:12.98 28:12.98 9:06/M
10 Jadon Smith Sturgis MI 197 10 199 31:44.25 31:44.25 10:14/M
11 Jacob Bainbridge Lagrange IN 10 12 218 34:22.35 34:22.35 11:05/M
12 Blake Lynn Middlebury IN 95 11 220 34:27.75 34:27.75 11:07/M
Top

Male 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Herber Wolcottville IN 75 14 6 17:48.78 17:48.78 5:45/M
2 Matthew Cosby Bronson MI 33 15 8 18:14.47 18:14.47 5:53/M
3 Joseph Trost Lagrange IN 154 15 11 18:50.49 18:50.49 6:05/M
4 Nate Roe Angola IN 185 14 19 20:06.21 20:06.21 6:29/M
5 Terry Stahl Sturgis MI 146 15 20 20:07.35 20:07.35 6:29/M
6 Timothy Hostetler Shipshewana IN 175 15 47 21:58.95 21:58.95 7:05/M
7 Garrett Chrisman Lagrange IN 27 14 48 21:59.11 21:59.11 7:05/M
8 Corey Collins Lagrange IN 28 15 62 22:59.87 22:59.87 7:25/M
9 Zebadiah Domer Lagrange IN 45 14 117 26:19.61 26:19.61 8:29/M
10 Jake Lynn Middlebury IN 97 14 177 29:33.51 29:33.51 9:32/M
DQ Alex Humphreys Sturgis MI 176 15 --- --- 0:00/M
Top

Male 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Neal Schlack Sturgis MI 237 18 7 18:05.20 18:05.20 5:50/M
2 Kyle Baker Howe IN 11 17 9 18:24.29 18:24.29 5:56/M
3 Jake McIntire Goshen IN 104 17 17 19:42.11 19:42.11 6:21/M
4 Andrew Duzan Lagrange IN 48 16 22 20:09.81 20:09.81 6:30/M
5 Casey McCaffrey Lagrange IN 103 17 70 23:21.43 23:21.43 7:32/M
6 Peter Thompson Howe IN 153 16 80 23:51.81 23:51.81 7:42/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Travis Nelson Angola IN 229 22 10 18:37.06 18:37.06 6:00/M
2 Anthoney Millhouse Fremont IN 230 22 29 20:36.46 20:36.46 6:39/M
3 Christopher Millhouse Fremont IN 231 22 38 21:29.87 21:29.87 6:56/M
4 Connor O'Shaughnessy Fort Wayne IN 227 19 53 22:20.16 22:20.16 7:12/M
5 Luke Boggess Fort Wayne IN 264 24 57 22:31.70 22:31.70 7:16/M
6 Barry Kohli Angola IN 219 24 69 23:19.39 23:19.39 7:31/M
7 Joe Kartholl Indianapolis IN 263 22 79 23:48.83 23:48.83 7:41/M
8 Alex Arroyo Howe IN 207 24 86 24:11.63 24:11.63 7:48/M
9 Randall Burch Lapaz IN 266 23 116 26:18.31 26:18.31 8:29/M
10 Nick Miller Royal Oak MI 111 23 159 28:09.51 28:09.51 9:05/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bryce Arver Bronson MI 8 28 32 21:02.91 21:02.91 6:47/M
2 Benjamin Vanlaningham Winona Lake IN 233 27 40 21:32.51 21:32.51 6:57/M
3 Brandon Mauck Shipshewana IN 100 29 43 21:48.73 21:48.73 7:02/M
4 Bradley Barkby Sturgis MI 15 28 63 23:00.15 23:00.15 7:25/M
5 Walter Fisher Fort Wayne IN 57 29 78 23:44.24 23:44.24 7:39/M
6 Rj Miller Royal Oak MI 112 27 87 24:15.04 24:15.04 7:49/M
7 Dennis Barkby Goshen IN 16 29 150 27:50.30 27:50.30 8:59/M
8 Mike Doversberger Granger IN 47 27 152 27:54.26 27:54.26 9:00/M
9 Phillip Elliott Sturgis MI 50 28 172 29:04.00 29:04.00 9:23/M
10 Bret Hamlin Sturgis MI 71 29 225 35:29.92 35:29.92 11:27/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rusty Niccum Wolcottville IN 280 31 4 17:14.77 17:14.77 5:34/M
2 Jeff Nidlinger Fort Wayne IN 283 31 5 17:20.71 17:20.71 5:35/M
3 Nathaniel Mauck Lagrange IN 102 31 15 19:07.07 19:07.07 6:10/M
4 Steve Cuatt, Jr. Hudson IN 38 34 30 20:44.54 20:44.54 6:41/M
5 T.j. Schneider Lagrange IN 202 32 98 25:25.50 25:25.50 8:12/M
6 Travis Swihart Wolcottville IN 258 31 122 26:36.01 26:36.01 8:35/M
7 Gregory Robert Huntertown IN 131 34 131 27:03.78 27:03.78 8:44/M
8 Brandon Snyder Scotts MI 143 34 162 28:19.52 28:19.52 9:08/M
9 Jason Schackow Lagrange IN 250 31 219 34:26.09 34:26.09 11:06/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rod Obregon Pierceton IN 119 37 25 20:23.73 20:23.73 6:35/M
2 Jared Smith Sturgis MI 141 35 39 21:31.98 21:31.98 6:56/M
3 Ty McLuturff Fort Wayne IN 274 35 73 23:32.76 23:32.76 7:35/M
4 Bill Walz Kendallville IN 276 37 97 25:17.52 25:17.52 8:09/M
5 Kenneth Burton Shipshewana IN 228 36 102 25:31.39 25:31.39 8:14/M
6 Dustin Krapfl Howe IN 210 37 151 27:53.28 27:53.28 9:00/M
7 Sean Andrews White Pigeon MI 5 38 166 28:25.90 28:25.90 9:10/M
8 Michael Travis Angola IN 218 38 189 30:36.99 30:36.99 9:52/M
9 Wilson Walz Kendallville IN 268 35 222 35:02.18 35:02.18 11:18/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Bradley Auburn IN 235 40 23 20:13.35 20:13.35 6:31/M
2 Stan Kauffman Goshen IN 84 44 45 21:53.46 21:53.46 7:04/M
3 Stephen Messick Goshen IN 107 43 46 21:54.29 21:54.29 7:04/M
4 Leonard Fish Bremen IN 54 42 50 22:04.73 22:04.73 7:07/M
5 Andy Arney Ft Wayne IN 198 43 58 22:46.95 22:46.95 7:21/M
6 Jerry Willard Elkhart IN 261 44 72 23:26.78 23:26.78 7:34/M
7 Mike Schlemmer Fort Wayne IN 275 44 107 25:43.67 25:43.67 8:18/M
8 Michael Walters Angola IN 162 43 108 25:46.10 25:46.10 8:19/M
9 Dave Hostetler Shipshewana IN 78 42 114 26:14.52 26:14.52 8:28/M
10 Tim Van Wagner Kendallville IN 158 44 140 27:30.24 27:30.24 8:52/M
11 Tim Lynn Middlebury IN 98 42 146 27:43.87 27:43.87 8:56/M
12 Brian Poulson Wakarusa IN 128 44 173 29:11.91 29:11.91 9:25/M
13 Jamie Shields Noblesville IN 189 40 195 31:29.36 31:29.36 10:09/M
14 Dennis Erman Garrett IN 51 44 240 43:25.61 43:25.61 14:00/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Linn Goshen IN 93 46 18 19:56.76 19:56.76 6:26/M
2 Dave Cole Kendallville IN 217 45 21 20:09.65 20:09.65 6:30/M
3 Row Jennings Wolcottville IN 247 45 24 20:18.08 20:18.08 6:33/M
4 Todd Rothi Bristol IN 132 48 26 20:25.62 20:25.62 6:35/M
5 Dave Berkey Nappanee IN 20 47 31 21:01.55 21:01.55 6:47/M
6 Randy Troyer Lagrange IN 157 46 33 21:08.73 21:08.73 6:49/M
7 James Vandiver Rome City IN 192 46 34 21:14.16 21:14.16 6:51/M
8 Todd Aldrich Fremont IN 221 49 37 21:29.01 21:29.01 6:56/M
9 Kent Herber Wolcotville IN 76 49 42 21:45.85 21:45.85 7:01/M
10 Robert Warren Kendallville IN 236 48 59 22:49.08 22:49.08 7:22/M
11 Ken Schlemmer Noblesville IN 137 48 65 23:08.26 23:08.26 7:28/M
12 David Nugent Fort Wayne IN 216 49 120 26:23.49 26:23.49 8:31/M
13 Bob Crosby Kendallville IN 36 48 130 27:00.47 27:00.47 8:43/M
14 Randy Kline Kendallville IN 90 48 154 28:03.40 28:03.40 9:03/M
15 Randy Johnston Lagrange IN 251 48 175 29:22.35 29:22.35 9:28/M
16 Mike Sackett Bronson MI 135 45 179 29:52.45 29:52.45 9:38/M
17 Paul Baker Howe IN 12 47 181 29:58.59 29:58.59 9:40/M
18 David Roe Angola IN 183 45 193 31:00.02 31:00.02 10:00/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Ferries 232 50 41 21:41.29 21:41.29 7:00/M
2 Mark O'Shaughnessy Fort Wayne IN 226 51 54 22:20.42 22:20.42 7:12/M
3 Terry Wooster Angola IN 168 54 55 22:27.19 22:27.19 7:15/M
4 Brent Munro Huntington IN 114 50 66 23:09.63 23:09.63 7:28/M
5 Dan Blake Goshen IN 270 52 84 24:07.74 24:07.74 7:47/M
6 Jeff Bauer Angola IN 18 51 104 25:37.19 25:37.19 8:16/M
7 Ken Nisley Bristol IN 180 51 118 26:21.68 26:21.68 8:30/M
8 Michael Oman Sturgis MI 238 53 129 26:50.81 26:50.81 8:39/M
9 Brian Cooper Sturgis MI 29 50 141 27:30.89 27:30.89 8:52/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Beckwith Angola IN 211 55 75 23:35.56 23:35.56 7:36/M
2 Mark Eschenfelder Beaver PA 287 55 83 24:02.95 24:02.95 7:45/M
3 Mitchell Neumann Wolcottville IN 284 55 110 25:47.88 25:47.88 8:19/M
4 Kent Stucky Goshen IN 151 59 113 26:06.55 26:06.55 8:25/M
5 Richard Heitger Bronson MI 74 55 124 26:37.87 26:37.87 8:35/M
6 Frank Young Goshen IN 172 56 142 27:32.33 27:32.33 8:53/M
7 Bob Burnham Vicksburg MI 257 59 185 30:16.71 30:16.71 9:46/M
8 John Murphy Lagrange IN 272 59 201 32:01.78 32:01.78 10:20/M
9 Don Decook Warsaw IN 40 58 212 33:19.75 33:19.75 10:45/M
10 Jack Corwin Wakarusa IN 32 58 215 33:57.63 33:57.63 10:57/M
11 Gary Derossett Crown Point IN 41 58 232 37:39.86 37:39.86 12:09/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rick Panning Angola IN 122 62 74 23:34.41 23:34.41 7:36/M
2 Greg Martin Scottsdale AZ 259 64 94 25:08.63 25:08.63 8:06/M
3 James Scott Angola IN 187 63 111 25:59.99 25:59.99 8:23/M
4 Richard Craig Lagrange IN 34 63 137 27:19.83 27:19.83 8:49/M
5 Freeman Hershberger Goshen IN 260 73 188 30:28.94 30:28.94 9:50/M
6 Art Obregon Pierceton IN 281 64 213 33:20.52 33:20.52 10:45/M
7 Chris Cooke Ontario CA 174 64 246 46:18.79 46:18.79 14:56/M
8 Jack Arney Huntertown IN 225 70 249 47:58.32 47:58.32 15:28/M