Courthouse Classic 5K 2011

Overall Finish List

June 18, 2011


Results By Time to Run (www.timetorun.net)

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jake Gillette Goshen IN 239 25 M ***** 25-29   16:22.73 16:22.73 5:17/M
2 Justin Gillette Goshen IN 65 28 M ***** 25-29 00:15.03 16:37.76 16:37.76 5:22/M
3 Landry Williams Ossian IN 269 19 M ***** 19-24 00:34.23 16:56.96 16:56.96 5:28/M
4 Rusty Niccum Wolcottville IN 280 31 M 1 30-34 00:52.04 17:14.77 17:14.77 5:34/M
5 Jeff Nidlinger Fort Wayne IN 283 31 M 2 30-34 00:57.98 17:20.71 17:20.71 5:35/M
6 Eric Herber Wolcottville IN 75 14 M 1 14-15 01:26.05 17:48.78 17:48.78 5:45/M
7 Neal Schlack Sturgis MI 237 18 M 1 16-18 01:42.47 18:05.20 18:05.20 5:50/M
8 Matthew Cosby Bronson MI 33 15 M 2 14-15 01:51.74 18:14.47 18:14.47 5:53/M
9 Kyle Baker Howe IN 11 17 M 2 16-18 02:01.56 18:24.29 18:24.29 5:56/M
10 Travis Nelson Angola IN 229 22 M 1 19-24 02:14.33 18:37.06 18:37.06 6:00/M
11 Joseph Trost Lagrange IN 154 15 M 3 14-15 02:27.76 18:50.49 18:50.49 6:05/M
12 Joseph Vandiver Rome City IN 193 13 M 1 0-13 02:34.50 18:57.23 18:57.23 6:07/M
13 Melissa Gillette Goshen IN 66 28 F ***** 25-29 02:37.07 18:59.80 18:59.80 6:07/M
14 Jerry Williams,jr Ft Wayne IN 195 51 M ***** 50-54 02:38.99 19:01.72 19:01.72 6:08/M
15 Nathaniel Mauck Lagrange IN 102 31 M 3 30-34 02:44.34 19:07.07 19:07.07 6:10/M
16 Mark Whited Lagrange IN 234 46 M ***** 45-49 03:04.77 19:27.50 19:27.50 6:16/M
17 Jake McIntire Goshen IN 104 17 M 3 16-18 03:19.38 19:42.11 19:42.11 6:21/M
18 Mark Linn Goshen IN 93 46 M 1 45-49 03:34.03 19:56.76 19:56.76 6:26/M
19 Nate Roe Angola IN 185 14 M 4 14-15 03:43.48 20:06.21 20:06.21 6:29/M
20 Terry Stahl Sturgis MI 146 15 M 5 14-15 03:44.62 20:07.35 20:07.35 6:29/M
21 Dave Cole Kendallville IN 217 45 M 2 45-49 03:46.92 20:09.65 20:09.65 6:30/M
22 Andrew Duzan Lagrange IN 48 16 M 4 16-18 03:47.08 20:09.81 20:09.81 6:30/M
23 John Bradley Auburn IN 235 40 M 1 40-44 03:50.62 20:13.35 20:13.35 6:31/M
24 Row Jennings Wolcottville IN 247 45 M 3 45-49 03:55.35 20:18.08 20:18.08 6:33/M
25 Rod Obregon Pierceton IN 119 37 M 1 35-39 04:01.00 20:23.73 20:23.73 6:35/M
26 Todd Rothi Bristol IN 132 48 M 4 45-49 04:02.89 20:25.62 20:25.62 6:35/M
27 Anna Aldrich Fremont IN 220 16 F ***** 16-18 04:05.44 20:28.17 20:28.17 6:36/M
28 Lisa Roe Angola IN 184 41 F ***** 40-44 04:11.54 20:34.27 20:34.27 6:38/M
29 Anthoney Millhouse Fremont IN 230 22 M 2 19-24 04:13.73 20:36.46 20:36.46 6:39/M
30 Steve Cuatt, Jr. Hudson IN 38 34 M 4 30-34 04:21.81 20:44.54 20:44.54 6:41/M
31 Dave Berkey Nappanee IN 20 47 M 5 45-49 04:38.82 21:01.55 21:01.55 6:47/M
32 Bryce Arver Bronson MI 8 28 M 1 25-29 04:40.18 21:02.91 21:02.91 6:47/M
33 Randy Troyer Lagrange IN 157 46 M 6 45-49 04:46.00 21:08.73 21:08.73 6:49/M
34 James Vandiver Rome City IN 192 46 M 7 45-49 04:51.43 21:14.16 21:14.16 6:51/M
35 Rachael Baker Goshen IN 13 22 F ***** 19-24 04:54.70 21:17.43 21:17.43 6:52/M
36 Cassie Pontius Fort Wayne IN 127 12 F 1 0-13 05:06.08 21:28.81 21:28.81 6:55/M
37 Todd Aldrich Fremont IN 221 49 M 8 45-49 05:06.28 21:29.01 21:29.01 6:56/M
38 Christopher Millhouse Fremont IN 231 22 M 3 19-24 05:07.14 21:29.87 21:29.87 6:56/M
39 Jared Smith Sturgis MI 141 35 M 2 35-39 05:09.25 21:31.98 21:31.98 6:56/M
40 Benjamin Vanlaningham Winona Lake IN 233 27 M 2 25-29 05:09.78 21:32.51 21:32.51 6:57/M
41 James Ferries 232 50 M 1 50-54 05:18.56 21:41.29 21:41.29 7:00/M
42 Kent Herber Wolcotville IN 76 49 M 9 45-49 05:23.12 21:45.85 21:45.85 7:01/M
43 Brandon Mauck Shipshewana IN 100 29 M 3 25-29 05:26.00 21:48.73 21:48.73 7:02/M
44 Mitch Perkins Wolcottville IN 255 13 M 2 0-13 05:28.46 21:51.19 21:51.19 7:03/M
45 Stan Kauffman Goshen IN 84 44 M 2 40-44 05:30.73 21:53.46 21:53.46 7:04/M
46 Stephen Messick Goshen IN 107 43 M 3 40-44 05:31.56 21:54.29 21:54.29 7:04/M
47 Timothy Hostetler Shipshewana IN 175 15 M 6 14-15 05:36.22 21:58.95 21:58.95 7:05/M
48 Garrett Chrisman Lagrange IN 27 14 M 7 14-15 05:36.38 21:59.11 21:59.11 7:05/M
49 Coral Whaley Fort Wayne IN 167 15 F 1 14-15 05:37.15 21:59.88 21:59.88 7:05/M
50 Leonard Fish Bremen IN 54 42 M 4 40-44 05:42.00 22:04.73 22:04.73 7:07/M
51 Jody Schlemmer Fort Wayne IN 279 42 F 1 40-44 05:44.21 22:06.94 22:06.94 7:08/M
52 Kayla Rothi Bristol IN 186 16 F 1 16-18 05:45.66 22:08.39 22:08.39 7:08/M
53 Connor O'Shaughnessy Fort Wayne IN 227 19 M 4 19-24 05:57.43 22:20.16 22:20.16 7:12/M
54 Mark O'Shaughnessy Fort Wayne IN 226 51 M 2 50-54 05:57.69 22:20.42 22:20.42 7:12/M
55 Terry Wooster Angola IN 168 54 M 3 50-54 06:04.46 22:27.19 22:27.19 7:15/M
56 Monica Keil Lagrange IN 85 37 F 1 35-39 06:07.26 22:29.99 22:29.99 7:15/M
57 Luke Boggess Fort Wayne IN 264 24 M 5 19-24 06:08.97 22:31.70 22:31.70 7:16/M
58 Andy Arney Ft Wayne IN 198 43 M 5 40-44 06:24.22 22:46.95 22:46.95 7:21/M
59 Robert Warren Kendallville IN 236 48 M 10 45-49 06:26.35 22:49.08 22:49.08 7:22/M
60 Tammy Munro Huntington IN 115 16 F 2 16-18 06:32.77 22:55.50 22:55.50 7:24/M
61 Joann Alleshouse Howe IN 3 39 F 2 35-39 06:35.59 22:58.32 22:58.32 7:25/M
62 Corey Collins Lagrange IN 28 15 M 8 14-15 06:37.14 22:59.87 22:59.87 7:25/M
63 Bradley Barkby Sturgis MI 15 28 M 4 25-29 06:37.42 23:00.15 23:00.15 7:25/M
64 Brigit Nemitz Pierceton IN 117 14 F 2 14-15 06:42.26 23:04.99 23:04.99 7:26/M
65 Ken Schlemmer Noblesville IN 137 48 M 11 45-49 06:45.53 23:08.26 23:08.26 7:28/M
66 Brent Munro Huntington IN 114 50 M 4 50-54 06:46.90 23:09.63 23:09.63 7:28/M
67 Ariel Miller Sturgis MI 177 17 F 3 16-18 06:51.94 23:14.67 23:14.67 7:30/M
68 Jessica Vandiver Rome City IN 194 12 F 2 0-13 06:55.36 23:18.09 23:18.09 7:31/M
69 Barry Kohli Angola IN 219 24 M 6 19-24 06:56.66 23:19.39 23:19.39 7:31/M
70 Casey McCaffrey Lagrange IN 103 17 M 5 16-18 06:58.70 23:21.43 23:21.43 7:32/M
71 Paula Turk Elkhart IN 191 53 F ***** 50-54 07:00.06 23:22.79 23:22.79 7:32/M
72 Jerry Willard Elkhart IN 261 44 M 6 40-44 07:04.05 23:26.78 23:26.78 7:34/M
73 Ty McLuturff Fort Wayne IN 274 35 M 3 35-39 07:10.03 23:32.76 23:32.76 7:35/M
74 Rick Panning Angola IN 122 62 M 1 60-99 07:11.68 23:34.41 23:34.41 7:36/M
75 Paul Beckwith Angola IN 211 55 M 1 55-59 07:12.83 23:35.56 23:35.56 7:36/M
76 Joshua Perkins Lagrange IN 253 13 M 3 0-13 07:20.88 23:43.61 23:43.61 7:39/M
77 Noah Majerus Lewistown MT 254 11 M 4 0-13 07:21.25 23:43.98 23:43.98 7:39/M
78 Walter Fisher Fort Wayne IN 57 29 M 5 25-29 07:21.51 23:44.24 23:44.24 7:39/M
79 Joe Kartholl Indianapolis IN 263 22 M 7 19-24 07:26.10 23:48.83 23:48.83 7:41/M
80 Peter Thompson Howe IN 153 16 M 6 16-18 07:29.08 23:51.81 23:51.81 7:42/M
81 Amanda Carey Monee IL 26 37 F 3 35-39 07:34.84 23:57.57 23:57.57 7:44/M
82 Katrina Godzisz Elkhart IN 67 40 F 2 40-44 07:39.42 24:02.15 24:02.15 7:45/M
83 Mark Eschenfelder Beaver PA 287 55 M 2 55-59 07:40.22 24:02.95 24:02.95 7:45/M
84 Dan Blake Goshen IN 270 52 M 5 50-54 07:45.01 24:07.74 24:07.74 7:47/M
85 Macharri Vorndran-Jones Brownsburg IN 245 51 F 1 50-54 07:48.72 24:11.45 24:11.45 7:48/M
86 Alex Arroyo Howe IN 207 24 M 8 19-24 07:48.90 24:11.63 24:11.63 7:48/M
87 Rj Miller Royal Oak MI 112 27 M 6 25-29 07:52.31 24:15.04 24:15.04 7:49/M
88 Hayes Majerus Lewistown MT 256 13 M 5 0-13 07:53.48 24:16.21 24:16.21 7:50/M
89 Loretta Lecount Elkhart IN 242 53 F 2 50-54 07:57.52 24:20.25 24:20.25 7:51/M
90 Dusty Moore Kendallville IN 430 11 M 6 0-13 08:00.64 24:23.37 24:23.37 7:52/M
91 Deb Miller Goshen IN 243 48 F 1 45-49 08:05.72 24:28.45 24:28.45 7:54/M
92 Megan Hartman Goshen IN 73 30 F 1 30-34 08:19.75 24:42.48 24:42.48 7:58/M
93 Shelly Steury Goshen IN 267 40 F 3 40-44 08:26.55 24:49.28 24:49.28 8:00/M
94 Greg Martin Scottsdale AZ 259 64 M 2 60-99 08:45.90 25:08.63 25:08.63 8:06/M
95 Betsy McLnturff Fort Wayne IN 278 31 F 2 30-34 08:49.67 25:12.40 25:12.40 8:08/M
96 Kerri Walz Kendallville IN 164 37 F 4 35-39 08:54.45 25:17.18 25:17.18 8:09/M
97 Bill Walz Kendallville IN 276 37 M 4 35-39 08:54.79 25:17.52 25:17.52 8:09/M
98 T.j. Schneider Lagrange IN 202 32 M 5 30-34 09:02.77 25:25.50 25:25.50 8:12/M
99 Jon Sackett Bronson MI 134 13 M 7 0-13 09:03.08 25:25.81 25:25.81 8:12/M
100 Rebekah Hobbs Howe IN 77 18 F 4 16-18 09:04.24 25:26.97 25:26.97 8:12/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
101 Benita Lewis Sturgis MI 92 36 F 5 35-39 09:08.55 25:31.28 25:31.28 8:14/M
102 Kenneth Burton Shipshewana IN 228 36 M 5 35-39 09:08.66 25:31.39 25:31.39 8:14/M
103 Dawn Yoder Lagrange IN 171 46 F 2 45-49 09:14.16 25:36.89 25:36.89 8:15/M
104 Jeff Bauer Angola IN 18 51 M 6 50-54 09:14.46 25:37.19 25:37.19 8:16/M
105 Caroline Talmage Lagrange IN 244 37 F 6 35-39 09:14.68 25:37.41 25:37.41 8:16/M
106 Shari Shank Wolcottville IN 139 48 F 3 45-49 09:19.02 25:41.75 25:41.75 8:17/M
107 Mike Schlemmer Fort Wayne IN 275 44 M 7 40-44 09:20.94 25:43.67 25:43.67 8:18/M
108 Michael Walters Angola IN 162 43 M 8 40-44 09:23.37 25:46.10 25:46.10 8:19/M
109 Kaitlyn Cooper Sturgis MI 31 21 F 1 19-24 09:24.50 25:47.23 25:47.23 8:19/M
110 Mitchell Neumann Wolcottville IN 284 55 M 3 55-59 09:25.15 25:47.88 25:47.88 8:19/M
111 James Scott Angola IN 187 63 M 1 60-99 09:37.26 25:59.99 25:59.99 8:23/M
112 Rebecca Fraley Ashley IN 58 28 F 1 25-29 09:39.42 26:02.15 26:02.15 8:24/M
113 Kent Stucky Goshen IN 151 59 M 4 55-59 09:43.82 26:06.55 26:06.55 8:25/M
114 Dave Hostetler Shipshewana IN 78 42 M 9 40-44 09:51.79 26:14.52 26:14.52 8:28/M
115 Karlie Grate Lagrange IN 208 23 F 2 19-24 09:52.86 26:15.59 26:15.59 8:28/M
116 Randall Burch Lapaz IN 266 23 M 9 19-24 09:55.58 26:18.31 26:18.31 8:29/M
117 Zebadiah Domer Lagrange IN 45 14 M 9 14-15 09:56.88 26:19.61 26:19.61 8:29/M
118 Ken Nisley Bristol IN 180 51 M 7 50-54 09:58.95 26:21.68 26:21.68 8:30/M
119 Maddie Keisler Fort Wayne IN 86 18 F 5 16-18 09:59.32 26:22.05 26:22.05 8:30/M
120 David Nugent Fort Wayne IN 216 49 M 12 45-49 10:00.76 26:23.49 26:23.49 8:31/M
121 Kristine Brown Middlebury IN 249 36 F 7 35-39 10:12.13 26:34.86 26:34.86 8:34/M
122 Travis Swihart Wolcottville IN 258 31 M 6 30-34 10:13.28 26:36.01 26:36.01 8:35/M
123 Betty Nelson Columbia City IN 116 65 F 2 60-99 10:15.04 26:37.77 26:37.77 8:35/M
124 Richard Heitger Bronson MI 74 55 M 5 55-59 10:15.14 26:37.87 26:37.87 8:35/M
125 Diana Lynn Middlebury IN 96 41 F 4 40-44 10:19.13 26:41.86 26:41.86 8:36/M
126 Debbie Fuller Angola IN 60 42 F 5 40-44 10:21.43 26:44.16 26:44.16 8:37/M
127 Dawn Miller Shipshewana IN 248 40 F 6 40-44 10:26.29 26:49.02 26:49.02 8:39/M
128 Christine Messick Goshen IN 106 43 F 7 40-44 10:27.26 26:49.99 26:49.99 8:39/M
129 Michael Oman Sturgis MI 238 53 M 8 50-54 10:28.08 26:50.81 26:50.81 8:39/M
130 Bob Crosby Kendallville IN 36 48 M 13 45-49 10:37.74 27:00.47 27:00.47 8:43/M
131 Gregory Robert Huntertown IN 131 34 M 7 30-34 10:41.05 27:03.78 27:03.78 8:44/M
132 Hayley Beckwith Angola IN 212 15 F 3 14-15 10:42.06 27:04.79 27:04.79 8:44/M
133 Joan Ambrose Portage MI 4 50 F 3 50-54 10:46.73 27:09.46 27:09.46 8:45/M
134 Elise Davis Goshen IN 39 34 F 3 30-34 10:50.44 27:13.17 27:13.17 8:47/M
135 Kyle Garman Mongo IN 61 13 M 8 0-13 10:50.63 27:13.36 27:13.36 8:47/M
136 Kristin Doversberger Granger IN 46 26 F 2 25-29 10:52.11 27:14.84 27:14.84 8:47/M
137 Richard Craig Lagrange IN 34 63 M 3 60-99 10:57.10 27:19.83 27:19.83 8:49/M
138 Stephanie Fish Bremen IN 55 39 F 8 35-39 11:03.52 27:26.25 27:26.25 8:51/M
139 Morgan Campbell Lagrange IN 209 12 F 3 0-13 11:06.97 27:29.70 27:29.70 8:52/M
140 Tim Van Wagner Kendallville IN 158 44 M 10 40-44 11:07.51 27:30.24 27:30.24 8:52/M
141 Brian Cooper Sturgis MI 29 50 M 9 50-54 11:08.16 27:30.89 27:30.89 8:52/M
142 Frank Young Goshen IN 172 56 M 6 55-59 11:09.60 27:32.33 27:32.33 8:53/M
143 Dawn Wyatt Mendon MI 169 49 F 4 45-49 11:12.64 27:35.37 27:35.37 8:54/M
144 Jana Olson Angola IN 214 15 F 4 14-15 11:13.98 27:36.71 27:36.71 8:54/M
145 Mary Eschenfelder Beaver PA 286 17 F 6 16-18 11:19.84 27:42.57 27:42.57 8:56/M
146 Tim Lynn Middlebury IN 98 42 M 11 40-44 11:21.14 27:43.87 27:43.87 8:56/M
147 Jenny Kline Kendallville IN 88 42 F 8 40-44 11:22.47 27:45.20 27:45.20 8:57/M
148 Jourdan Staley Angola IN 215 15 F 5 14-15 11:22.72 27:45.45 27:45.45 8:57/M
149 Ally Boots Lagrange IN 206 19 F 3 19-24 11:26.50 27:49.23 27:49.23 8:58/M
150 Dennis Barkby Goshen IN 16 29 M 7 25-29 11:27.57 27:50.30 27:50.30 8:59/M
151 Dustin Krapfl Howe IN 210 37 M 6 35-39 11:30.55 27:53.28 27:53.28 9:00/M
152 Mike Doversberger Granger IN 47 27 M 8 25-29 11:31.53 27:54.26 27:54.26 9:00/M
153 Bailey Stoy Pleasant Lake IN 213 15 F 6 14-15 11:33.72 27:56.45 27:56.45 9:01/M
154 Randy Kline Kendallville IN 90 48 M 14 45-49 11:40.67 28:03.40 28:03.40 9:03/M
155 Sarah Arver Bronson MI 9 29 F 3 25-29 11:40.86 28:03.59 28:03.59 9:03/M
156 Jessica Bruick Kendallville IN 23 32 F 4 30-34 11:42.82 28:05.55 28:05.55 9:04/M
157 Kari Parker Lagrange IN 181 41 F 9 40-44 11:44.83 28:07.56 28:07.56 9:04/M
158 Dawn Brown Lagrange IN 22 36 F 9 35-39 11:45.09 28:07.82 28:07.82 9:04/M
159 Nick Miller Royal Oak MI 111 23 M 10 19-24 11:46.78 28:09.51 28:09.51 9:05/M
160 Joshua Grogg Lagrange IN 70 11 M 9 0-13 11:50.25 28:12.98 28:12.98 9:06/M
161 Kim McKibbin Shipshewana IN 200 35 F 10 35-39 11:56.29 28:19.02 28:19.02 9:08/M
162 Brandon Snyder Scotts MI 143 34 M 8 30-34 11:56.79 28:19.52 28:19.52 9:08/M
163 Jessica Lang Wolcottville IN 265 29 F 4 25-29 11:59.44 28:22.17 28:22.17 9:09/M
164 April Moore Kendallville IN 113 30 F 5 30-34 12:00.28 28:23.01 28:23.01 9:09/M
165 Holly Walters Angola IN 161 42 F 10 40-44 12:02.99 28:25.72 28:25.72 9:10/M
166 Sean Andrews White Pigeon MI 5 38 M 7 35-39 12:03.17 28:25.90 28:25.90 9:10/M
167 Wendy Andrews White Pigeon MI 6 36 F 11 35-39 12:03.23 28:25.96 28:25.96 9:10/M
168 Krista Shields Noblesville IN 190 33 F 6 30-34 12:08.80 28:31.53 28:31.53 9:12/M
169 Susan Crosby Kendallville IN 37 50 F 4 50-54 12:14.62 28:37.35 28:37.35 9:14/M
170 Dorthea Ruhl Angola IN 133 51 F 5 50-54 12:19.21 28:41.94 28:41.94 9:15/M
171 Susan Howe Hudson IN 80 39 F 12 35-39 12:26.55 28:49.28 28:49.28 9:18/M
172 Phillip Elliott Sturgis MI 50 28 M 9 25-29 12:41.27 29:04.00 29:04.00 9:23/M
173 Brian Poulson Wakarusa IN 128 44 M 12 40-44 12:49.18 29:11.91 29:11.91 9:25/M
174 Mindy Bobay Kendallville IN 21 32 F 7 30-34 12:54.09 29:16.82 29:16.82 9:26/M
175 Randy Johnston Lagrange IN 251 48 M 15 45-49 12:59.62 29:22.35 29:22.35 9:28/M
176 Jenna Kline Mendon MI 87 26 F 5 25-29 13:01.20 29:23.93 29:23.93 9:29/M
177 Jake Lynn Middlebury IN 97 14 M 10 14-15 13:10.78 29:33.51 29:33.51 9:32/M
178 Crystal Renshaw Hudson IN 182 30 F 8 30-34 13:14.64 29:37.37 29:37.37 9:33/M
179 Mike Sackett Bronson MI 135 45 M 16 45-49 13:29.72 29:52.45 29:52.45 9:38/M
180 Earlene Panning Angola IN 121 62 F 3 60-99 13:34.85 29:57.58 29:57.58 9:40/M
181 Paul Baker Howe IN 12 47 M 17 45-49 13:35.86 29:58.59 29:58.59 9:40/M
182 Annie Miller Fishers IN 271 30 F 9 30-34 13:42.75 30:05.48 30:05.48 9:42/M
183 Carrie Gillenwater Ft Wayne IN 64 33 F 10 30-34 13:47.52 30:10.25 30:10.25 9:44/M
184 Celia Geark Mendon MI 63 54 F 6 50-54 13:49.62 30:12.35 30:12.35 9:45/M
185 Bob Burnham Vicksburg MI 257 59 M 7 55-59 13:53.98 30:16.71 30:16.71 9:46/M
186 Katie Hamlin Sturgis MI 72 26 F 6 25-29 13:57.98 30:20.71 30:20.71 9:47/M
187 Marcia Miller 110 39 F 13 35-39 14:01.87 30:24.60 30:24.60 9:48/M
188 Freeman Hershberger Goshen IN 260 73 M 4 60-99 14:06.21 30:28.94 30:28.94 9:50/M
189 Michael Travis Angola IN 218 38 M 8 35-39 14:14.26 30:36.99 30:36.99 9:52/M
190 Amy MacKreth Elkhart IN 99 26 F 7 25-29 14:17.76 30:40.49 30:40.49 9:54/M
191 Emily Heintz Royal Oak MI 285 23 F 4 19-24 14:19.95 30:42.68 30:42.68 9:54/M
192 Jane Stahl Sturgis MI 145 47 F 5 45-49 14:36.21 30:58.94 30:58.94 9:59/M
193 David Roe Angola IN 183 45 M 18 45-49 14:37.29 31:00.02 31:00.02 10:00/M
194 Alisha Nettleman Sturgis MI 118 33 F 11 30-34 15:00.92 31:23.65 31:23.65 10:07/M
195 Jamie Shields Noblesville IN 189 40 M 13 40-44 15:06.63 31:29.36 31:29.36 10:09/M
196 Crystal Vroman Sturgis MI 160 29 F 8 25-29 15:09.49 31:32.22 31:32.22 10:10/M
197 Connie Williams Topeka IN 201 52 F 7 50-54 15:13.54 31:36.27 31:36.27 10:12/M
198 Hope Brewer Lagrange IN 241 15 F 7 14-15 15:15.14 31:37.87 31:37.87 10:12/M
199 Jadon Smith Sturgis MI 197 10 M 10 0-13 15:21.52 31:44.25 31:44.25 10:14/M
200 Sherry Nidlinger Fort Wayne IN 282 60 F 4 60-99 15:34.83 31:57.56 31:57.56 10:18/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
201 John Murphy Lagrange IN 272 59 M 8 55-59 15:39.05 32:01.78 32:01.78 10:20/M
202 Amber Humphreys Sturgis MI 81 18 F 7 16-18 16:07.67 32:30.40 32:30.40 10:29/M
203 Jill Cooper Sturgis MI 30 44 F 11 40-44 16:07.92 32:30.65 32:30.65 10:29/M
204 Tonya Domer Lagrange IN 44 44 F 12 40-44 16:10.59 32:33.32 32:33.32 10:30/M
205 Bhumi Patel Lagrange IN 123 26 F 9 25-29 16:13.87 32:36.60 32:36.60 10:31/M
206 Tiffany Devine Howe IN 42 25 F 10 25-29 16:15.31 32:38.04 32:38.04 10:32/M
207 Angela Yoder Sturgis MI 170 26 F 11 25-29 16:17.08 32:39.81 32:39.81 10:32/M
208 Celia Pena Kendallville IN 124 32 F 12 30-34 16:17.12 32:39.85 32:39.85 10:32/M
209 Kristin Panning Noblesville IN 273 29 F 12 25-29 16:25.02 32:47.75 32:47.75 10:35/M
210 Jacquelynn Allan Sturgis MI 2 14 F 8 14-15 16:49.15 33:11.88 33:11.88 10:42/M
211 Abygayl Carey Monee IL 25 9 F 4 0-13 16:56.98 33:19.71 33:19.71 10:45/M
212 Don Decook Warsaw IN 40 58 M 9 55-59 16:57.02 33:19.75 33:19.75 10:45/M
213 Art Obregon Pierceton IN 281 64 M 5 60-99 16:57.79 33:20.52 33:20.52 10:45/M
214 Gwen Pursell South Bend IN 130 35 F 14 35-39 17:15.52 33:38.25 33:38.25 10:51/M
215 Jack Corwin Wakarusa IN 32 58 M 10 55-59 17:34.90 33:57.63 33:57.63 10:57/M
216 Nanette Lambright Goshen IN 224 41 F 13 40-44 17:40.22 34:02.95 34:02.95 10:59/M
217 Amy Allan Sturgis MI 1 37 F 15 35-39 17:46.74 34:09.47 34:09.47 11:01/M
218 Jacob Bainbridge Lagrange IN 10 12 M 11 0-13 17:59.62 34:22.35 34:22.35 11:05/M
219 Jason Schackow Lagrange IN 250 31 M 9 30-34 18:03.36 34:26.09 34:26.09 11:06/M
220 Blake Lynn Middlebury IN 95 11 M 12 0-13 18:05.02 34:27.75 34:27.75 11:07/M
221 Joan Gary Fremont IN 62 74 F 5 60-99 18:12.12 34:34.85 34:34.85 11:09/M
222 Wilson Walz Kendallville IN 268 35 M 9 35-39 18:39.45 35:02.18 35:02.18 11:18/M
223 Amy Barkby Sturgis MI 14 27 F 13 25-29 18:45.06 35:07.79 35:07.79 11:20/M
224 Stephanie Ordway Fremont IN 120 46 F 6 45-49 18:55.58 35:18.31 35:18.31 11:23/M
225 Bret Hamlin Sturgis MI 71 29 M 10 25-29 19:07.19 35:29.92 35:29.92 11:27/M
226 Stephanie Fry Wolcottville IN 59 35 F 16 35-39 19:13.28 35:36.01 35:36.01 11:29/M
227 Roberta Craig Lagrange IN 35 55 F 1 55-59 19:55.33 36:18.06 36:18.06 11:43/M
228 Risa Herber Wolcottville IN 288 47 F 7 45-49 20:46.79 37:09.52 37:09.52 11:59/M
229 Sara Snyder Scotts MI 144 32 F 13 30-34 20:50.96 37:13.69 37:13.69 12:00/M
230 Jessica Gordon Athens MI 68 21 F 5 19-24 20:51.11 37:13.84 37:13.84 12:00/M
231 Carla Gocppinger Howe IN 246 47 F 8 45-49 20:58.50 37:21.23 37:21.23 12:03/M
232 Gary Derossett Crown Point IN 41 58 M 11 55-59 21:17.13 37:39.86 37:39.86 12:09/M
233 Cindy Miller Sturgis MI 108 47 F 9 45-49 21:32.32 37:55.05 37:55.05 12:14/M
234 Jessica Barkby Goshen IN 17 30 F 14 30-34 21:38.23 38:00.96 38:00.96 12:15/M
235 Lori Leu Howe IN 199 43 F 14 40-44 22:30.68 38:53.41 38:53.41 12:33/M
236 Morgan Gronis Lagrange IN 262 18 F 8 16-18 23:03.74 39:26.47 39:26.47 12:43/M
237 Mehalai Arivoli Coldwater MI 7 47 F 10 45-49 23:04.51 39:27.24 39:27.24 12:44/M
238 Kari Mauck Lagrange IN 101 32 F 15 30-34 26:49.54 43:12.27 43:12.27 13:56/M
239 Becki Jacquay Columbia City IN 82 41 F 15 40-44 27:02.55 43:25.28 43:25.28 14:00/M
240 Dennis Erman Garrett IN 51 44 M 14 40-44 27:02.88 43:25.61 43:25.61 14:00/M
241 Christina Pena Ligonier IN 125 19 F 6 19-24 28:11.82 44:34.55 44:34.55 14:23/M
242 Amy Zehr Kendallville IN 196 34 F 16 30-34 28:20.04 44:42.77 44:42.77 14:25/M
243 Karen Bauer Staunton VA 19 38 F 17 35-39 29:20.81 45:43.54 45:43.54 14:45/M
244 Vickie Smith Howe IN 142 41 F 16 40-44 29:21.17 45:43.90 45:43.90 14:45/M
245 Carissa Prater Wawaka IN 129 31 F 17 30-34 29:47.25 46:09.98 46:09.98 14:53/M
246 Chris Cooke Ontario CA 174 64 M 6 60-99 29:56.06 46:18.79 46:18.79 14:56/M
247 Christine Sackett Bronson MI 240 45 F 11 45-49 29:58.86 46:21.59 46:21.59 14:57/M
248 Joann Boots Lagrange IN 204 53 F 8 50-54 31:30.91 47:53.64 47:53.64 15:27/M
249 Jack Arney Huntertown IN 225 70 M 7 60-99 31:35.59 47:58.32 47:58.32 15:28/M
250 Sue Pipher Lagrange IN 252 50 F 9 50-54 32:27.68 48:50.41 48:50.41 15:45/M
251 Michelle Miller Lagrange IN 277 40 F 17 40-44 32:35.17 48:57.90 48:57.90 15:47/M
252 Sherry Johnston Lagrange IN 83 46 F 12 45-49 32:35.33 48:58.06 48:58.06 15:48/M
253 Kari Miller Shipshewana IN 109 46 F 13 45-49 32:35.41 48:58.14 48:58.14 15:48/M
254 Cindy Stalter Middlebury IN 188 54 F 10 50-54 33:24.01 49:46.74 49:46.74 16:03/M
255 Dorothy Nisley Lagrange IN 179 76 F 6 60-99 33:25.28 49:48.01 49:48.01 16:04/M
256 Renea Boots Lagrange IN 203 43 F 18 40-44 35:50.31 52:13.04 52:13.04 16:51/M
257 Serena Howard Lagrange IN 79 68 F 7 60-99 38:57.68 55:20.41 55:20.41 17:51/M
258 Teresa Ehret Howe IN 49 47 F 14 45-49 38:58.20 55:20.93 55:20.93 17:51/M
259 Angie Capp Middlebury IN 222 44 F 19 40-44 40:11.44 56:34.17 56:34.17 18:15/M
260 Mary Taylor Constantine MI 223 50 F 11 50-54 40:29.85 56:52.58 56:52.58 18:21/M
DQ Tracia Gregory Huntertown IN 69 32 F DQ 30-34   --- --- 0:00/M
DQ Alex Humphreys Sturgis MI 176 15 M DQ 14-15   --- --- 0:00/M