Dekalb Classic X Country 2011

August 27, 2011


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Boys

Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

618

Jacob Poyner Warsaw

16:28.56

5:19/M

 

2

2

574

Jacob Reinking Concordia Lutheran

16:35.85

5:21/M

 

3

3

473

Adam Williams Snider

16:38.76

5:22/M

 

4

4

391

Jon Harper Carroll

16:40.16

5:23/M

 

5

5

393

Alex Hess Carroll

16:44.46

5:24/M

 

6

6

470

Blake Jones Snider

16:49.45

5:25/M

 

7

7

480

Asher Scott Snider

16:58.31

5:28/M

 

8

8

577

Zack Panning Concordia Lutheran

17:00.69

5:29/M

 

9

9

392

Eric Claxton Carroll

17:04.78

5:30/M

 

10

10

356

Mark Beckmann DeKalb

17:07.92

5:31/M

 

11

11

599

Ellis Coon Warsaw

17:09.73

5:32/M

 

12

12

386

Blake O'Dell Northridge

17:11.13

5:33/M

 

13

13

398

Kyle Gater Carroll

17:12.08

5:33/M

 

14

14

616

Robert Murphy Warsaw

17:15.10

5:34/M

 

15

15

395

Alec Kreilach Carroll

17:16.63

5:34/M

 

16

16

613

Brysten James Warsaw

17:17.97

5:35/M

 

17

17

592

Cam Hoskins Warsaw

17:18.06

5:35/M

 

18

18

387

James Bradberry Northridge

17:18.92

5:35/M

 

19

19

469

Mitch Dutton Snider

17:21.43

5:36/M

 

20

20

658

Jon Melton North Side

17:23.24

5:36/M

 

21

21

474

Paul Wooten Snider

17:24.32

5:37/M

 

22

22

394

Mitch Slater Carroll

17:25.18

5:37/M

 

23

23

578

Nathan Sutaphong Concordia Lutheran

17:29.67

5:38/M

 

24

24

399

Bret Unger Carroll

17:29.79

5:38/M

 

25

25

353

James Dillinger DeKalb

17:30.85

5:39/M

 

26

26

475

Pete Cross Snider

17:33.38

5:40/M

 

27

27

482

Brad Wise Snider

17:33.48

5:40/M

 

28

(> 7)

481

Isaac Wappes Snider

17:33.71

5:40/M

 

29

28

587

Michael Compton Warsaw

17:37.13

5:41/M

 

30

29

625

Michael Smolen Warsaw

17:40.70

5:42/M

 

31

(> 7)

598

Ismael Calderon Warsaw

17:41.97

5:42/M

 

32

30

384

Jacob Frost Northridge

17:47.24

5:44/M

 

33

31

815

Tyler Steensma NORTHROP

17:54.88

5:46/M

 

34

(> 7)

402

Schuyler Putt Carroll

17:55.23

5:47/M

 

35

32

362

Clay Travis DeKalb

17:55.97

5:47/M

 

36

33

582

Jimmie Maller Concordia Lutheran

17:58.30

5:48/M

 

37

34

352

Austin Larowe DeKalb

17:59.07

5:48/M

 

38

(> 7)

602

Tyler Houvener Warsaw

17:59.32

5:48/M

 

39

35

664

Jose Rodriguez North Side

17:59.73

5:48/M

 

40

(> 7)

397

Alex Lewis Carroll

17:59.74

5:48/M

 

41

36

567

Matt Adair Concordia Lutheran

18:01.92

5:49/M

 

42

(> 7)

401

Will Ottenweller Carroll

18:03.18

5:49/M

 

43

37

656

Tyler Byall North Side

18:03.86

5:49/M

 

44

(> 7)

467

Michael Black Snider

18:03.87

5:49/M

 

45

38

654

Clayton Brundige North Side

18:06.48

5:50/M

 

46

(> 7)

413

Jacob Schmeling Carroll

18:06.92

5:50/M

 

47

(> 7)

472

Mason Meling Snider

18:08.42

5:51/M

 

48

39

819

Esporir Razi NORTHROP

18:08.62

5:51/M

 

49

(> 7)

595

Daniel Messenger Warsaw

18:11.83

5:52/M

 

50

40

804

Tanner Bolen East Noble

18:11.86

5:52/M

 

51

(> 7)

400

Kurt Unger Carroll

18:12.92

5:52/M

 

52

41

385

Phillip Kilmer Northridge

18:13.88

5:53/M

 

53

(> 7)

471

Dylan Lackey Snider

18:15.11

5:53/M

 

54

(> 7)

593

Dominic Kurosky Warsaw

18:17.12

5:54/M

 

55

42

817

Richkard St. Victor NORTHROP

18:18.86

5:54/M

 

56

(> 7)

610

Nate Haller Warsaw

18:19.52

5:55/M

 

57

43

823

Dylan Wagner NORTHROP

18:20.33

5:55/M

 

58

44

659

Michael Miller North Side

18:21.89

5:55/M

 

59

(> 7)

491

Dustin Wells Snider

18:21.98

5:55/M

 

60

45

383

Jesse Moore Northridge

18:22.60

5:55/M

 

61

46

389

Luke Riffell Northridge

18:25.26

5:56/M

 

62

47

663

Rudolpho Gonzalez North Side

18:25.32

5:56/M

 

63

48

355

Bradley McBride DeKalb

18:25.44

5:56/M

 

64

49

814

Cody Vervynekt NORTHROP

18:27.78

5:57/M

 

65

50

568

Matthew Anderson Concordia Lutheran

18:28.01

5:57/M

 

66

51

381

Michael Linn Northridge

18:28.56

5:57/M

 

67

(> 7)

499

Alex Stine Snider

18:38.15

6:01/M

 

68

52

360

Alex Rodecap DeKalb

18:40.01

6:01/M

 

69

(> 7)

403

Colin Miller Carroll

18:40.33

6:01/M

 

70

53

818

Dalton Atchison NORTHROP

18:41.72

6:02/M

 

71

(> 7)

589

Jacob Deboest Warsaw

18:42.36

6:02/M

 

72

54

816

Mike Hall NORTHROP

18:44.41

6:03/M

 

73

(> 7)

478

Holden Kever Snider

18:47.51

6:04/M

 

74

55

354

Dante' Graham DeKalb

18:48.32

6:04/M

 

75

56

572

Connor Mickelini Concordia Lutheran

18:49.26

6:04/M

 

76

(> 7)

603

Brandon Lee Warsaw

18:49.46

6:04/M

 

77

(> 7)

417

Trevor Springer Carroll

18:54.20

6:06/M

 

78

(> 7)

600

Ryan Goon Warsaw

18:57.21

6:07/M

 

79

(> 7)

580

Jon Adair Concordia Lutheran

18:58.34

6:07/M

 

80

(> 7)

484

Michael Cler Snider

19:00.83

6:08/M

 

81

57

653

Jake Arehart North Side

19:01.38

6:08/M

 

82

58

805

Jonathan Kane East Noble

19:03.11

6:09/M

 

83

(> 7)

569

Connor Johnston Concordia Lutheran

19:07.03

6:10/M

 

84

(> 7)

477

Drew Fensler Snider

19:10.86

6:11/M

 

85

(> 7)

468

Carson Clarke Snider

19:11.21

6:11/M

 

86

59

812

Frank Herrera East Noble

19:11.58

6:11/M

 

87

(> 7)

821

Andrew Distelrath NORTHROP

19:12.89

6:12/M

 

88

(> 7)

604

Justin Oberlin Warsaw

19:14.31

6:12/M

 

89

(> 7)

585

Jacob Adley Warsaw

19:17.23

6:13/M

 

90

(> 7)

609

Nolan Haines Warsaw

19:18.86

6:14/M

 

91

(> 7)

671

Rigel Jaquish North Side

19:23.50

6:15/M

 

92

(> 7)

498

Broc Lackey Snider

19:26.00

6:16/M

 

93

(> 7)

424

Alex Eberhard Carroll

19:26.21

6:16/M

 

94

(> 7)

584

Nick Adams Warsaw

19:27.07

6:16/M

 

95

(> 7)

426

Conner Wheeler Carroll

19:29.28

6:17/M

 

96

(> 7)

407

Matt Hathaway Carroll

19:35.93

6:19/M

 

97

(> 7)

428

Isaac Carpenter Carroll

19:40.73

6:21/M

 

98

(> 7)

483

Adam Bartlett Snider

19:47.47

6:23/M

 

99

(> 7)

408

Quintin Lepper Carroll

19:52.03

6:25/M

 

100

(> 7)

488

Josh Lantz Snider

19:54.24

6:25/M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

101

(> 7)

820

Josh Davis NORTHROP

19:54.71

6:25/M

 

102

(> 7)

496

Tak Jones Snider

19:54.79

6:25/M

 

103

(> 7)

615

Duncan McCammack Warsaw

19:58.12

6:26/M

 

104

(> 7)

670

Austin Dillon North Side

19:58.50

6:26/M

 

105

(> 7)

357

Kyle Baldwin DeKalb

19:59.90

6:27/M

 

106

(> 7)

425

Jackson Miller Carroll

20:00.93

6:27/M

 

107

(> 7)

420

John Scaer Carroll

20:02.27

6:28/M

 

108

(> 7)

419

Colin Villanueva Carroll

20:02.99

6:28/M

 

109

(> 7)

418

Stone Miguel Carroll

20:03.07

6:28/M

 

110

60

808

Keegan Gura East Noble

20:09.51

6:30/M

 

111

(> 7)

416

Ben Smith Carroll

20:10.50

6:30/M

 

112

(> 7)

597

Ricky Ochoa Warsaw

20:10.90

6:30/M

 

113

(> 7)

404

Logan Caldwell Carroll

20:19.73

6:33/M

 

114

(> 7)

583

Kyle Zelt Concordia Lutheran

20:21.14

6:34/M

 

115

(> 7)

500

Toby Taylor Snider

20:25.26

6:35/M

 

116

(> 7)

571

Alex Westrick Concordia Lutheran

20:30.90

6:37/M

 

117

(> 7)

414

Brandon Scott Carroll

20:31.97

6:37/M

 

118

(> 7)

822

Nick Jones NORTHROP

20:35.73

6:38/M

 

119

(> 7)

813

Kyle Fletcher NORTHROP

20:37.97

6:39/M

 

120

(> 7)

497

Reed Koehlinger Snider

20:46.52

6:42/M

 

121

(> 7)

612

Chris Hollopeter Warsaw

20:47.57

6:42/M

 

122

61

811

Nathan Palmer East Noble

20:49.19

6:43/M

 

123

(> 7)

485

Luke Doehrman Snider

20:50.12

6:43/M

 

124

(> 7)

617

Taylor Pletcher Warsaw

20:55.08

6:45/M

 

125

(> 7)

591

Evan Hansen Warsaw

20:57.20

6:45/M

 

126

(> 7)

660

Derek Sebastian North Side

20:57.97

6:45/M

 

127

62

803

Tony Dressler East Noble

21:01.25

6:47/M

 

128

(> 7)

492

Shane Ashby Snider

21:06.62

6:48/M

 

129

(> 7)

601

Aaron Haller Warsaw

21:07.22

6:49/M

 

130

(> 7)

668

William Arias North Side

21:12.84

6:50/M

 

131

(> 7)

588

Eric Cusick Warsaw

21:14.80

6:51/M

 

132

(> 7)

655

Kristopher Burris North Side

21:18.62

6:52/M

 

133

(> 7)

611

Cameron Hershberger Warsaw

21:18.78

6:52/M

 

134

(> 7)

412

Turner Schaab Carroll

21:21.54

6:53/M

 

135

(> 7)

415

Nick Siegwarth Carroll

21:24.66

6:54/M

 

136

(> 7)

579

Jean-Luc Sutton Concordia Lutheran

21:25.28

6:55/M

 

137

(> 7)

576

Alex Fortmeyer Concordia Lutheran

21:28.39

6:55/M

 

138

(> 7)

608

Luis Cervantes Warsaw

21:29.24

6:56/M

 

139

(> 7)

665

Marcus Speith North Side

21:32.79

6:57/M

 

140

(> 7)

358

Landon Larowe DeKalb

21:41.18

7:00/M

 

141

(> 7)

422

Bryan Mullins Carroll

21:41.94

7:00/M

 

142

(> 7)

411

Colfax Putt Carroll

21:44.53

7:01/M

 

143

(> 7)

662

Trevor Drury North Side

21:52.66

7:03/M

 

144

(> 7)

421

Cameron Hill Carroll

21:55.88

7:04/M

 

145

(> 7)

669

Syed Aseel North Side

22:02.46

7:06/M

 

146

(> 7)

490

Josh Tata Snider

22:03.14

7:07/M

 

147

(> 7)

570

Eric Klickman Concordia Lutheran

22:12.20

7:10/M

 

148

(> 7)

388

Brandan Kramer Northridge

22:12.30

7:10/M

 

149

(> 7)

594

Nick Light Warsaw

22:15.44

7:11/M

 

150

(> 7)

596

Nate Mills Warsaw

22:19.25

7:12/M

 

151

(> 7)

573

Christien Oman Concordia Lutheran

22:26.26

7:14/M

 

152

(> 7)

423

Christian Miller Carroll

22:27.52

7:15/M

 

153

63

809

Travis Gordon East Noble

22:28.22

7:15/M

 

154

(> 7)

806

Shea Targgart East Noble

22:30.72

7:15/M

 

155

(> 7)

606

Adam Russell Warsaw

22:49.80

7:22/M

 

156

(> 7)

486

Allen Edwards Snider

23:01.04

7:25/M

 

157

(> 7)

607

Brenden Bement Warsaw

23:01.08

7:25/M

 

158

(> 7)

405

Jason Cardenas Carroll

23:02.57

7:26/M

 

159

(> 7)

495

Logan Bowling Snider

23:06.08

7:27/M

 

160

(> 7)

621

Nick Downton Warsaw

23:08.62

7:28/M

 

161

(> 7)

586

Nick Bergen Warsaw

23:34.34

7:36/M

 

162

(> 7)

590

Jose Garcia Warsaw

23:36.46

7:37/M

 

163

(> 7)

619

Andrew Thrasher Warsaw

24:44.13

7:59/M

 

164

(> 7)

614

Erick Marroquin Warsaw

24:48.08

8:00/M

 

165

(> 7)

825

Jacob Strack NORTHROP

24:52.55

8:01/M

 

166

(> 7)

810

Sean Bowers East Noble

25:10.95

8:07/M

 

167

(> 7)

807

Reid McNamara East Noble

25:59.05

8:23/M

 

168

(> 7)

661

Alex White North Side

26:14.66

8:28/M

 

169

(> 7)

487

Kyle Hamm Snider

27:12.71

8:46/M

 

170

(> 7)

622

Gibson Heckert Warsaw

27:24.07

8:50/M

 

171

(> 7)

620

Blake Winters Warsaw

27:56.80

9:01/M

 

172

(> 7)

489

John Schroeder Snider

29:13.40

9:25/M

 

173

(> 7)

409

Andrew Michael Carroll

31:39.82

10:13/M

 

174

(> 7)

581

Gavin Johnston Concordia Lutheran

33:13.64

10:43/M

 

175

(> 7)

667

Chandler Kartholl North Side

34:40.85

11:11/M

 

Team Summary Report - Boys

Boys

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Carroll

46

4

5

9

13

15

22

24

 

 

Top 5 Times: 1:24:58.11

 

2

Snider

56

3

6

7

19

21

26

27

 

 

Top 5 Times: 1:25:12.27

 

3

Warsaw

59

1

11

14

16

17

28

29

 

 

Top 5 Times: 1:25:29.42

 

4

Concordia Lutheran

102

2

8

23

33

36

50

56

 

 

Top 5 Times: 1:27:06.43

 

5

Northridge

146

12

18

30

41

45

46

51

 

 

Top 5 Times: 1:28:53.77

 

6

DeKalb

149

10

25

32

34

48

52

55

 

 

Top 5 Times: 1:28:59.25

 

7

North Side

174

20

35

37

38

44

47

57

 

 

Top 5 Times: 1:29:55.20

 

8

NORTHROP

204

31

39

42

43

49

53

54

 

 

Top 5 Times: 1:31:10.47

 

9

East Noble

278

40

58

59

60

61

62

63

 

 

Top 5 Times: 1:37:25.25