Hare and Hound 5K XC 2011 All Teams

Overall Finish List

May 28, 2011


Results by Time to Run www.timetorun.net
                                                                                                           Chip         Gun  
    Place    Name                              Team               Bib No Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
       1    Braden Nelson                                           210    M   ***** 20-29              16:13.11    16:13.11      5:14/M
       2    Eric Ade                          Saints Alumni         377    M       1 30-34              16:38.88    16:38.88      5:22/M
       3    Joe Ryan                          Saints Alumni         373    M       1 20-29              16:44.36    16:44.36      5:24/M
       4    Ben Reifenberg                    Saints Alumni         375    M       2 20-29              16:46.50    16:46.50      5:25/M
       5    Ryan Smith                                              213    M       1  0-19              16:48.24    16:48.24      5:25/M
       6    Thomas Crum                       Three Rivers Runnin   350    M       3 20-29              16:59.46    16:59.46      5:29/M
       7    Hunter Paris                                            207    M       4 20-29              17:05.70    17:05.70      5:31/M
       8    Wes Kuhn                                                218    M       5 20-29              17:16.63    17:16.63      5:34/M
       9    Mark Beckmann                     Baron CC              384    M       2  0-19              17:19.00    17:19.00      5:35/M
      10    Dave Bussard                      Masters of Disaster   313    M   ***** 50-54              17:21.06    17:21.06      5:36/M
      11    Jared Messmann                                          202    M       6 20-29              17:31.86    17:31.86      5:39/M
      12    Chris Christoff                   Redins TC             330    M       3  0-19              17:42.77    17:42.77      5:43/M
      13    James Dillinger                   Baron CC              382    M       4  0-19              17:43.86    17:43.86      5:43/M
      14    James Ryan                        Saints Alumni         374    M       5  0-19              17:53.59    17:53.59      5:46/M
      15    Cody Sengthong                    Redins TC             325    M       6  0-19              17:54.64    17:54.64      5:46/M
      16    Luke Momper                       Saints Alumni         379    M       7 20-29              18:00.55    18:00.55      5:48/M
      17    Ethan Wappes                      Redins TC             331    M       7  0-19              18:02.30    18:02.30      5:49/M
      18    Nick Brand                        Saints Alumni         378    M       8  0-19              18:12.56    18:12.56      5:52/M
      19    Austin Lewellen                   D-Squad               318    M       9  0-19              18:16.34    18:16.34      5:54/M
      20    Tom Hoffman                       Bell Well             302    M       1 45-49              18:17.92    18:17.92      5:54/M
      21    Austin La Rowe                    Baron CC              385    M      10  0-19              18:19.43    18:19.43      5:55/M
      22    Crystal Reichert                  Three Rivers Runnin   347    F   ***** 20-29              18:23.19    18:23.19      5:56/M
      23    Brandon Reichert                  Three Rivers Runnin   345    M       8 20-29              18:23.33    18:23.33      5:56/M
      24    Chip Larowe                       Masters of Disaster   119    M       2 45-49              18:25.56    18:25.56      5:56/M
      25    Eric Hunkler                      Redins TC             328    M      11  0-19              18:27.12    18:27.12      5:57/M
      26    Manuel Martinez                   Masters of Disaster   312    M       3 45-49              18:28.17    18:28.17      5:57/M
      27    Kevin Pennsinger                  Masters of Disaster   314    M       1 40-44              18:31.18    18:31.18      5:58/M
      28    Jack Obergfell                                          206    M      12  0-19              18:35.32    18:35.32      6:00/M
      29    Felicia Mondry                    Redins TC             326    F       1 20-29              18:35.98    18:35.98      6:00/M
      30    Evan Freed                        Baron CC              386    M      13  0-19              18:49.08    18:49.08      6:04/M
      31    Garrett Bradtmueller                                    219    M       9 20-29              18:50.90    18:50.90      6:05/M
      32    Andy Garcia                       D-Squad               320    M      10 20-29              19:00.45    19:00.45      6:08/M
      33    Aaron Tribbett                    D-Squad               323    M      14  0-19              19:08.42    19:08.42      6:10/M
      34    Ward Moya                         Masters of Disaster   311    M       4 45-49              19:13.64    19:13.64      6:12/M
      35    Sammy Mandry                      Redins TC             327    F       1  0-19              19:18.17    19:18.17      6:14/M
      36    Ashley Ade                        Saints Alumni         372    F       2 20-29              19:29.03    19:29.03      6:17/M
      37    Adam Hunkler                      Redins TC             329    M      15  0-19              19:31.25    19:31.25      6:18/M
      38    Leann Nord                                              217    F       3 20-29              19:31.50    19:31.50      6:18/M
      39    Rowland Perez                     Masters of Disaster   315    M       1 50-54              19:44.52    19:44.52      6:22/M
      40    Ken Swales                        Bell Well             309    M       5 45-49              19:46.95    19:46.95      6:23/M
      41    Mark Doepner                      Three Rivers Runnin   344    M      11 20-29              19:52.01    19:52.01      6:25/M
      42    Michael Fruchey                                         200    M       2 40-44              20:04.77    20:04.77      6:28/M
      43    Madison Fruchey                                         201    F       2  0-19              20:04.79    20:04.79      6:28/M
      44    Samaraingha Winston                                     232    M       1 35-39              20:11.17    20:11.17      6:31/M
      45    Austin Hillman                                          209    M      16  0-19              20:13.18    20:13.18      6:31/M
      46    Zach McIntyer                                           211    M      17  0-19              20:26.65    20:26.65      6:35/M
      47    Daniel King                                             203    M       2 35-39              20:31.01    20:31.01      6:37/M
      48    Joshua Peters                     Summit City Fitness   357    M      12 20-29              20:35.57    20:35.57      6:38/M
      49    Eddie Ramos Jr.                   D-Squad               322    M      18  0-19              21:02.71    21:02.71      6:47/M
      50    Myron Trowell                     D-Squad               324    M      19  0-19              21:09.43    21:09.43      6:49/M
      51    Charles Korensky                  Summit City Fitness   358    M       1 85-99              21:13.27    21:13.27      6:51/M
      52    Ryan Bultemeyer                   Bell Well             307    M       6 45-49              21:18.97    21:18.97      6:52/M
      53    Evan Hyndman                      5Gs                   341    M       2 30-34              21:35.37    21:35.37      6:58/M
      54    Jenny Robinson                    Team PHIL             353    F       1 30-34              21:47.55    21:47.55      7:02/M
      55    Joe Garcia                        Runaway Teachers      371    M       3 30-34              21:59.57    21:59.57      7:05/M
      56    Gary Helmrich                     Bell Well             304    M       7 45-49              22:23.39    22:23.39      7:13/M
      57    Linda Keuneke                     Bell Well             305    F   ***** 45-49              22:50.79    22:50.79      7:22/M
      58    Tammy Behrens                     Masters of Disaster   381    F       1 40-44              22:51.75    22:51.75      7:22/M
      59    Mike Lentz                        Summit City Fitness   364    M      13 20-29              23:00.03    23:00.03      7:25/M
      60    Wendy Mahlan                      Bell Well             308    F       4 20-29              23:10.00    23:10.00      7:28/M
      61    Jolena Hansbarger                 Baron CC              383    F       3  0-19              23:10.98    23:10.98      7:28/M
      62    Linda Wyss                                              215    F       1 45-49              23:13.32    23:13.32      7:29/M
      63    Cindy McGovern                                          221    F       2 45-49              23:19.69    23:19.69      7:31/M
      64    Baleigh Haynes                    D-Squad               317    F       4  0-19              23:25.20    23:25.20      7:33/M
      65    Abby Brelage                                            222    F       5  0-19              23:32.63    23:32.63      7:35/M
      66    Jason Schruder                    Summit City Fitness   362    M       2 85-99              23:41.46    23:41.46      7:38/M
      67    Erin Brady                        Runaway Teachers      367    F       1 35-39              23:57.90    23:57.90      7:44/M
      68    Shelby Allison                                          231    F       6  0-19              23:59.43    23:59.43      7:44/M
      69    Larry Maddox                                            216    M      14 20-29              24:01.15    24:01.15      7:45/M
      70    Catherine Pinkston                Three Rivers Runnin   351    F       5 20-29              24:29.24    24:29.24      7:54/M
      71    Aimee Grider                      D-Squad               321    F       7  0-19              25:01.08    25:01.08      8:04/M
      72    Jessica Hayes                     Runaway Teachers      366    F       2 30-34              25:18.43    25:18.43      8:10/M
      73    David Edsall                      5Gs                   342    M       2 50-54              25:54.61    25:54.61      8:21/M
      74    Janice Peters                     Summit City Fitness   360    F       1 55-59              26:15.25    26:15.25      8:28/M
      75    Patrick Ryan                      5Gs                   340    M       1 55-59              26:16.80    26:16.80      8:28/M
      76    Jennifer Messer                   5Gs                   339    F       2 40-44              26:16.99    26:16.99      8:28/M
      77    Matt Kostoff                      Runaway Teachers      370    M       3 50-54              26:26.77    26:26.77      8:32/M
      78    Fred Kendall                                            199    M       1 65-69              26:30.25    26:30.25      8:33/M
      79    Aj Arnett                         Three Rivers Runnin   343    M      15 20-29              26:58.71    26:58.71      8:42/M
      80    Tom Utley                                               230    M       8 45-49              27:00.32    27:00.32      8:43/M
      81    John Treleaven                                          227    M       2 55-59              27:06.97    27:06.97      8:45/M
      82    Allison Treleaven                                       226    F       6 20-29              27:07.00    27:07.00      8:45/M
      83    Eva Lewellen                      D-Squad               319    F       8  0-19              27:21.52    27:21.52      8:49/M
      84    Michael Lewellen                  Team PHIL             352    M       4 50-54              27:30.50    27:30.50      8:52/M
      85    Megan Brelage                                           223    F       9  0-19              28:44.27    28:44.27      9:16/M
      86    Joshua Lentz                      Summit City Fitness   363    M       4 30-34              28:51.59    28:51.59      9:18/M
      87    Rosie Wild                                              208    F      10  0-19              29:17.33    29:17.33      9:27/M
      88    Diane Dickson                     Team PHIL             355    F       2 55-59              29:18.12    29:18.12      9:27/M
      89    Bryce Hoffman                     Pearsall Family       336    M      20  0-19              29:28.15    29:28.15      9:30/M
      90    Lynn Altevgot                     Three Rivers Runnin   346    F       7 20-29              29:28.41    29:28.41      9:30/M
      91    David Quinones                    Bell Well             306    M       3 85-99              29:29.08    29:29.08      9:31/M
      92    Andrea Hoverman                   Summit City Fitness   359    F       3 45-49              29:54.11    29:54.11      9:39/M
      93    Pam Wolfe                         Three Rivers Runnin   349    F       3 55-59              29:54.43    29:54.43      9:39/M
      94    Bill Harris                       5Gs                   337    M       1 70-84              30:03.17    30:03.17      9:42/M
      95    Beth Peters                       Runaway Teachers      369    F       3 30-34              30:14.95    30:14.95      9:45/M
      96    Susan Pearsall                    Pearsall Family       335    F       8 20-29              30:27.42    30:27.42      9:49/M
      97    Mike Pape                         Team PHIL             354    M      16 20-29              30:28.30    30:28.30      9:50/M
      98    Dave Brelage                                            224    M       3 55-59              30:38.76    30:38.76      9:53/M
      99    Debbie Hesterman                  Runaway Teachers      368    F       1 50-54              30:56.73    30:56.73      9:59/M
     100    Emily Day                                               214    F      11  0-19              32:18.17    32:18.17     10:25/M

                                                                                                           Chip         Gun  
    Place    Name                              Team               Bib No Gend    Age Group                 Time        Time        Pace  
     101    Michael Yann                                            205    M       4 55-59              32:52.45    32:52.45     10:36/M
     102    Lon Braun                         5Gs                   338    M       1 60-64              33:07.30    33:07.30     10:41/M
     103    Eden Nitza                                              225    F      12  0-19              33:16.86    33:16.86     10:44/M
     104    Chad Ware                                               204    M       3 40-44              34:07.97    34:07.97     11:00/M
     105    Mark Pearsall                     Pearsall Family       333    M       5 50-54              38:23.89    38:23.89     12:23/M
     106    Kelly Pearsall                    Pearsall Family       332    F       2 50-54              43:53.60    43:53.60     14:09/M
     107    Rachel Pearsall                   Pearsall Family       334    F      13  0-19              43:53.61    43:53.61     14:09/M
     108    Darrell Caudill                                         212    M       9 45-49              54:19.92    54:19.92     17:31/M