Hare and Hound 5K XC 2011

May 28, 2011


Results by Time to Run www.timetorun.net

Final Team Results

All Teams

Red Division

Team - 4 Redins TC Finish Position - 1

Team Score (places): 98

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    330  Chris Christoff         Fort Wayne  INDIANA    M    12     12    17:42.77     17:42.77
      2    325  Cody Sengthong          Fort Wayne  INDIANA    M    15     27    17:54.64     35:37.41
      3    331  Ethan Wappes            Fort Wayne  INDIANA    M    17     44    18:02.30     53:39.71
      4    328  Eric Hunkler            Fort Wayne  INDIANA    M    25     69    18:27.12   1:12:06.83
      5    326  Felicia Mondry          Grandville  INDIANA    F    29     98    18:35.98   1:30:42.81
      6    327  Sammy Mandry            Fort Wayne  INDIANA    F    35    133    19:18.17   1:50:00.98
      7    329  Adam Hunkler            Fort Wayne  INDIANA    M    37    170    19:31.25   2:09:32.23



Final Team Results

All Teams

White Division

Team - 8 Three Rivers Running Co. Finish Position - 1

Team Score (places): 162

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    350  Thomas Crum             Bluffton  INDIANA      M     6      6    16:59.46     16:59.46
      2    347  Crystal Reichert        Fort Wayne  INDIANA    F    22     28    18:23.19     35:22.65
      3    345  Brandon Reichert        Fort Wayne  INDIANA    M    23     51    18:23.33     53:45.98
      4    344  Mark Doepner            Fort Wayne  INDIANA    M    41     92    19:52.01   1:13:37.99
      5    351  Catherine Pinkston      Fort Wayne  INDIANA    F    70    162    24:29.24   1:38:07.23
      6    343  Aj Arnett               New Haven  INDIANA     M    79    241    26:58.71   2:05:05.94
      7    346  Lynn Altevgot           Fort Wayne  INDIANA    F    90    331    29:28.41   2:34:34.35
      8    349  Pam Wolfe               Fort Wayne  INDIANA    F    93    424    29:54.43   3:04:28.78

Team - 10 Summit City Fitness Finish Position - 2

Team Score (places): 298

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    357  Joshua Peters           Fort Wayne  INDIANA    M    48     48    20:35.57     20:35.57
      2    358  Charles Korensky        Fort Wayne  IN         M    51     99    21:13.27     41:48.84
      3    364  Mike Lentz              Fort Wayne  INDIANA    M    59    158    23:00.03   1:04:48.87
      4    362  Jason Schruder          Fort Wayne  IN         M    66    224    23:41.46   1:28:30.33
      5    360  Janice Peters           Fort Wayne  INDIANA    F    74    298    26:15.25   1:54:45.58
      6    363  Joshua Lentz            Fort Wayne  INDIANA    M    86    384    28:51.59   2:23:37.17
      7    359  Andrea Hoverman         Fort Wayne  INDIANA    F    92    476    29:54.11   2:53:31.28

Team - 11 Runaway Teachers Finish Position - 3

Team Score (places): 366

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    371  Joe Garcia              Fort Wayne  INDIANA    M    55     55    21:59.57     21:59.57
      2    367  Erin Brady              Fort Wayne  INDIANA    F    67    122    23:57.90     45:57.47
      3    366  Jessica Hayes           Fort Wayne  INDIANA    F    72    194    25:18.43   1:11:15.90
      4    370  Matt Kostoff            Fort Wayne  INDIANA    M    77    271    26:26.77   1:37:42.67
      5    369  Beth Peters             Fort Wayne  INDIANA    F    95    366    30:14.95   2:07:57.62
      6    368  Debbie Hesterman        Fort Wayne  INDIANA    F    99    465    30:56.73   2:38:54.35

Team - 9 Team PHIL Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    353  Jenny Robinson          Fort Wayne  INDIANA    F    54     54    21:47.55     21:47.55
      2    352  Michael Lewellen        Fort Wayne  INDIANA    M    84    138    27:30.50     49:18.05
      3    355  Diane Dickson           Fort Wayne  INDIANA    F    88    226    29:18.12   1:18:36.17
      4    354  Mike Pape               Fort Wayne  INDIANA    M    97    323    30:28.30   1:49:04.47



Final Team Results

All Teams

Blue Division

Team - 2 Masters of Disaster Finish Position - 1

Team Score (places): 121

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    313  Dave Bussard            Elkhart  INDIANA       M    10     10    17:21.06     17:21.06
      2    119  Chip Larowe             Auburn  IN             M    24     34    18:25.56     35:46.62
      3    312  Manuel Martinez         Fort Wayne  INDIANA    M    26     60    18:28.17     54:14.79
      4    314  Kevin Pennsinger        Fort Wayne  INDIANA    M    27     87    18:31.18   1:12:45.97
      5    311  Ward Moya               Fort Wayne  INDIANA    M    34    121    19:13.64   1:31:59.61
      6    315  Rowland Perez           Auburn  INDIANA        M    39    160    19:44.52   1:51:44.13
      7    381  Tammy Behrens           Fort Wayne  IN         F    58    218    22:51.75   2:14:35.88

Team - 13 Baron CC Finish Position - 2

Team Score (places): 134

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    384  Mark Beckmann           Auburn  IN             M     9      9    17:19.00     17:19.00
      2    382  James Dillinger                                M    13     22    17:43.86     35:02.86
      3    385  Austin La Rowe          Auburn  IN             M    21     43    18:19.43     53:22.29
      4    386  Evan Freed                                     M    30     73    18:49.08   1:12:11.37
      5    383  Jolena Hansbarger       Auburn  IN             F    61    134    23:10.98   1:35:22.35

Team - 6 5Gs Finish Position - 3

Team Score (places): 371

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    341  Evan Hyndman            Fort Wayne  INDIANA    M    53     53    21:35.37     21:35.37
      2    342  David Edsall            Fort Wayne  INDIANA    M    73    126    25:54.61     47:29.98
      3    340  Patrick Ryan            Fort Wayne  INDIANA    M    75    201    26:16.80   1:13:46.78
      4    339  Jennifer Messer         Fort Wayne  INDIANA    F    76    277    26:16.99   1:40:03.77
      5    337  Bill Harris             Grabill  INDIANA       M    94    371    30:03.17   2:10:06.94
      6    338  Lon Braun               Fort Wayne  INDIANA    M   102    473    33:07.30   2:43:14.24



Final Team Results

All Teams

Gold Division

Team - 12 Saints Alumni Finish Position - 1

Team Score (places): 39

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    377  Eric Ade                Fort Wayne  INDIANA    M     2      2    16:38.88     16:38.88
      2    373  Joe Ryan                Fort Wayne  INDIANA    M     3      5    16:44.36     33:23.24
      3    375  Ben Reifenberg          Fort Wayne  INDIANA    M     4      9    16:46.50     50:09.74
      4    374  James Ryan              Fort Wayne  INDIANA    M    14     23    17:53.59   1:08:03.33
      5    379  Luke Momper             Fort Wayne  INDIANA    M    16     39    18:00.55   1:26:03.88
      6    378  Nick Brand              Fort Wayne  INDIANA    M    18     57    18:12.56   1:44:16.44
      7    372  Ashley Ade              Fort Wayne  INDIANA    F    36     93    19:29.03   2:03:45.47

Team - 3 D-Squad Finish Position - 2

Team Score (places): 183

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    318  Austin Lewellen         Fort Wayne  INDIANA    M    19     19    18:16.34     18:16.34
      2    320  Andy Garcia             Fort Wayne  INDIANA    M    32     51    19:00.45     37:16.79
      3    323  Aaron Tribbett          Fort Wayne  INDIANA    M    33     84    19:08.42     56:25.21
      4    322  Eddie Ramos Jr.         Fort Wayne  INDIANA    M    49    133    21:02.71   1:17:27.92
      5    324  Myron Trowell           Fort Wayne  INDIANA    M    50    183    21:09.43   1:38:37.35
      6    317  Baleigh Haynes          Fort Wayne  INDIANA    F    64    247    23:25.20   2:02:02.55
      7    321  Aimee Grider            Fort Wayne  INDIANA    F    71    318    25:01.08   2:27:03.63
      8    319  Eva Lewellen            Fort Wayne  INDIANA    F    83    401    27:21.52   2:54:25.15

Team - 1 Bell Well Finish Position - 3

Team Score (places): 225

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    302  Tom Hoffman             Arlington Hts  ILLI    M    20     20    18:17.92     18:17.92
      2    309  Ken Swales              Decatur  INDIANA       M    40     60    19:46.95     38:04.87
      3    307  Ryan Bultemeyer         Beaver Creek  OHIO     M    52    112    21:18.97     59:23.84
      4    304  Gary Helmrich           Decatur  INDIANA       M    56    168    22:23.39   1:21:47.23
      5    305  Linda Keuneke           West Lafayette  IND    F    57    225    22:50.79   1:44:38.02
      6    308  Wendy Mahlan            Fort Wayne  INDIANA    F    60    285    23:10.00   2:07:48.02
      7    306  David Quinones          Decatur  IN            M    91    376    29:29.08   2:37:17.10

Team - 5 Pearsall Family Finish Position - 4

Team Score (places): 503

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    336  Bryce Hoffman           Fort Wayne  INDIANA    M    89     89    29:28.15     29:28.15
      2    335  Susan Pearsall          Fort Wayne  INDIANA    F    96    185    30:27.42     59:55.57
      3    333  Mark Pearsall           Fort Wayne  INDIANA    M   105    290    38:23.89   1:38:19.46
      4    332  Kelly Pearsall          Fort Wayne  INDIANA    F   106    396    43:53.60   2:22:13.06
      5    334  Rachel Pearsall         Fort Wayne  INDIANA    F   107    503    43:53.61   3:06:06.67