Parkview Whitley Hospice Pumpkin Run 2011

Age Group Results

October 30, 2011


Results By Time to Run www.timetorun.net

5K

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Harning Huntertown IN 675 28 6   26:52.06 26:52.06 8:24/M
 

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kammi Barrett 138 40 11   28:17.01 28:17.01 8:50/M
 

Female Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jeannie Myers 680 50 33   34:20.49 34:20.49 10:44/M
 

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jenna Addison 130 19 7   27:11.61 27:11.61 8:30/M
2 Jennifer Baxter Larwill IN 615 28 14 1:33.51 28:45.12 28:45.12 8:59/M
3 Emily Stites 714 19 22 4:23.82 31:35.43 31:35.43 9:52/M
4 Angie Roy 696 19 29 6:33.55 33:45.16 33:45.16 10:33/M
5 Tara McDaniel 192 19 46 9:26.53 36:38.14 36:38.14 11:27/M
6 Mandy Boston 143 20 59 14:07.51 41:19.12 41:19.12 12:55/M
7 Carly Honigford 88 19 67 15:48.25 42:59.86 42:59.86 13:26/M
8 Jennifer Turner 717 19 73 17:22.97 44:34.58 44:34.58 13:56/M
9 Hillary Edwards Napoleon OH 622 24 74 17:40.43 44:52.04 44:52.04 14:01/M
10 Tiffany Gordon Churubusco IN 189 28 82 24:01.28 51:12.89 51:12.89 16:00/M
11 Nancy Herron Churubusco IN 82 24 83 24:02.37 51:13.98 51:13.98 16:00/M
12 Erica Rice 691 19 86 24:38.64 51:50.25 51:50.25 16:12/M
13 Lauren Byers 151 20 90 53:15.33 1:20:26.94 1:20:26.94 25:08/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Karman Whiteneck 722 30 19   30:52.26 30:52.26 9:39/M
2 Sherry Brown Columbia City IN 754 37 20 0:24.79 31:17.05 31:17.05 9:47/M
3 Beth Donley 1 IN 164 30 23 0:43.26 31:35.52 31:35.52 9:52/M
4 Harmony Ake 131 30 24 1:07.55 31:59.81 31:59.81 10:00/M
5 Amanda Williams 723 30 37 4:41.79 35:34.05 35:34.05 11:07/M
6 Rachel Duncan 167 30 39 5:11.64 36:03.90 36:03.90 11:16/M
7 Randi Freel 176 30 43 5:38.46 36:30.72 36:30.72 11:24/M
8 Sarah Smalheer Chelsea MI 609 37 45 5:42.82 36:35.08 36:35.08 11:26/M
9 Melissa Lane 106 30 53 8:12.59 39:04.85 39:04.85 12:13/M
10 Rachel Brumbaugh 147 30 72 13:42.29 44:34.55 44:34.55 13:56/M
11 Jennifer Trier 715 30 76 14:17.55 45:09.81 45:09.81 14:07/M
12 Heather Nash 682 30 77 14:29.27 45:21.53 45:21.53 14:10/M
13 Cathy Wireman 725 30 80 17:03.83 47:56.09 47:56.09 14:59/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Larue 108 40 16   29:35.30 29:35.30 9:15/M
2 Virginia Hernandez 102 40 25 2:34.84 32:10.14 32:10.14 10:03/M
3 Diana Rivera 694 40 30 4:23.15 33:58.45 33:58.45 10:37/M
4 Terra Schmidt Harlan IN 699 40 32 4:35.30 34:10.60 34:10.60 10:41/M
5 Jenny Bomba 142 40 35 4:58.28 34:33.58 34:33.58 10:48/M
6 Mindy Barnhart 137 40 40 6:31.39 36:06.69 36:06.69 11:17/M
7 Debra Miller 668 40 50 8:23.15 37:58.45 37:58.45 11:52/M
8 Tina Kocher 103 40 51 8:38.07 38:13.37 38:13.37 11:57/M
9 Mindy Smith 706 40 52 9:07.95 38:43.25 38:43.25 12:06/M
10 Robin Smallwood Churubusco IN 704 41 54 9:50.44 39:25.74 39:25.74 12:19/M
11 Maelynn Fries 177 40 56 10:12.51 39:47.81 39:47.81 12:26/M
12 Christina Rice 120 40 57 11:21.61 40:56.91 40:56.91 12:48/M
13 Julie Hanauer 673 40 60 11:54.38 41:29.68 41:29.68 12:58/M
14 Amie Larue 107 40 62 12:11.50 41:46.80 41:46.80 13:03/M
15 Christina Kanis 761 40 64 12:34.49 42:09.79 42:09.79 13:10/M
16 Kimberly Burns 149 40 65 12:47.73 42:23.03 42:23.03 13:15/M
17 Lori Snyder Churubusco IN 710 47 68 13:47.53 43:22.83 43:22.83 13:33/M
18 Peggy Herb 681 40 70 14:10.17 43:45.47 43:45.47 13:40/M
19 Phoebe Helvie 679 40 71 14:43.12 44:18.42 44:18.42 13:51/M
20 Heather Ostrowski Churubusco IN 683 41 78 15:46.62 45:21.92 45:21.92 14:10/M
21 Karri Davis 158 40 81 20:28.43 50:03.73 50:03.73 15:38/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Laurie Rogers 695 50 34   34:23.89 34:23.89 10:45/M
2 Patty Schmidt 700 50 48 3:30.52 37:54.41 37:54.41 11:51/M
3 Kandy Gay 179 50 58 6:42.26 41:06.15 41:06.15 12:51/M
4 Kathryn Felts 173 50 61 7:19.71 41:43.60 41:43.60 13:02/M
5 Denise Ramsey 689 50 63 7:33.85 41:57.74 41:57.74 13:07/M
6 Kathryn Lewis 178 50 75 10:45.87 45:09.76 45:09.76 14:07/M
7 Janet Hoffman 760 50 79 11:03.25 45:27.14 45:27.14 14:12/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sandra Webb 720 60 69   43:32.36 43:32.36 13:36/M
 

Female 98 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Stephanie Smyth 709 99 89   1:04:37.23 1:04:37.23 20:12/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Baxter Larwill IN 616 35 1   22:59.04 22:59.04 7:11/M
 

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Kiess 95 40 2   24:50.36 24:50.36 7:46/M
 

Male Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 David Geiger Churubusco IN 181 50 5   26:45.73 26:45.73 8:22/M
 

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Cody Gordon 187 19 10   27:57.93 27:57.93 8:44/M
2 Jeremy Brice Churubusco IN 249 22 47 8:59.13 36:57.06 36:57.06 11:33/M
3 Ben Christman 154 19 85 23:52.06 51:49.99 51:49.99 16:12/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Tony Stinson Columbia City IN 126 39 3   25:52.00 25:52.00 8:05/M
2 John Labahn Fort Wayne IN 104 34 8 1:45.51 27:37.51 27:37.51 8:38/M
3 Greg Wallace 194 30 12 2:35.88 28:27.88 28:27.88 8:53/M
4 John Evans 170 30 18 4:34.47 30:26.47 30:26.47 9:31/M
5 Scott Boyd Fort Wayne IN 144 34 21 5:29.83 31:21.83 31:21.83 9:48/M
6 Randy Frauenfelder Fort Wayne IN 617 37 26 6:22.76 32:14.76 32:14.76 10:04/M
7 Shane Morris 678 30 27 6:55.28 32:47.28 32:47.28 10:15/M
8 Nate Williams 724 30 42 10:36.44 36:28.44 36:28.44 11:24/M
9 Douglas McGregor Fort Wayne IN 610 30 44 10:42.82 36:34.82 36:34.82 11:26/M
10 Nicholas Brandt 145 30 55 13:34.52 39:26.52 39:26.52 12:19/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Hahn 198 40 4   25:56.70 25:56.70 8:06/M
2 David Isenhart Bristol IN 614 44 9 1:57.20 27:53.90 27:53.90 8:43/M
3 Dennis Felger 172 40 13 2:36.12 28:32.82 28:32.82 8:55/M
4 Doug Fahl Columbia City IN 479 44 28 7:41.75 33:38.45 33:38.45 10:31/M
5 Steve Holloway New Palestine IN 87 42 31 8:11.51 34:08.21 34:08.21 10:40/M
6 Jeff Lude Columbia City IN 630 41 41 10:20.54 36:17.24 36:17.24 11:20/M
7 Chris Felger 171 40 49 12:00.71 37:57.41 37:57.41 11:52/M
8 Rob Burns Leo IN 150 43 66 16:26.62 42:23.32 42:23.32 13:15/M
9 Mike Vore 718 40 88 31:51.63 57:48.33 57:48.33 18:04/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dennis Hoffman 86 50 15   29:00.66 29:00.66 9:04/M
2 William McKinzie 199 50 36 6:12.94 35:13.60 35:13.60 11:00/M
3 Kevin Smallwood 705 50 38 6:50.93 35:51.59 35:51.59 11:12/M
4 James Hoffman Frankton IN 759 56 87 27:49.71 56:50.37 56:50.37 17:46/M
 

Male 98 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 David Gordon 185 99 17   30:04.86 30:04.86 9:24/M
2 C. Bernard Huesing 90 99 84 21:27.02 51:31.88 51:31.88 16:06/M