South Adams 2011 Cross Country Invitational

October 01, 2011


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Girls

HS Girls

High School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

(< 5)

323

Whitney Wiist Winchester

19:36.67

6:19/M

 

2

1

217

Jenna Halderman Northfield

19:53.78

6:25/M

 

3

2

258

Hannah Moore South Adams

20:12.28

6:31/M

 

4

3

175

Sierra Ratzlaff Lapel

20:40.23

6:40/M

 

5

4

245

Hannah Alling Rossville

20:41.50

6:40/M

 

6

5

96

Emily Vance Centerville

20:44.37

6:41/M

 

7

6

97

Shelby Short Centerville

20:53.38

6:44/M

 

8

(< 5)

301

Alexi Bocanegra Union City

20:58.61

6:46/M

 

9

7

261

Kristen Muselman South Adams

21:04.94

6:48/M

 

10

8

283

Samantha Rhodes Southern Wells

21:11.55

6:50/M

 

11

9

6

Kayla Isch Adams Central

21:11.79

6:50/M

 

12

10

287

Meghan Yencer Southern Wells

21:17.24

6:52/M

 

13

(< 5)

191

Hailey Norris Monroe Central

21:22.32

6:54/M

 

14

11

219

Karla Singer Northfield

21:25.88

6:55/M

 

15

12

164

Amanda Stump Garrett

21:29.17

6:56/M

 

16

13

158

Ariel McCoy Garrett

21:29.63

6:56/M

 

17

14

244

Adrian Koehler-Marsh Rossville

21:39.10

6:59/M

 

18

(< 5)

192

April McQueary Monroe Central

21:41.74

7:00/M

 

19

(< 5)

35

Brittany Fiedler Blackhawk Christian

21:42.34

7:00/M

 

20

(< 5)

239

Tess Wise Randolph Southern

21:42.52

7:00/M

 

21

15

259

Jenna Smith South Adams

21:45.61

7:01/M

 

22

(< 5)

325

Sophia Wickersham Winchester

21:47.36

7:02/M

 

23

(< 5)

309

Katelin Vogel Wabash

21:59.23

7:05/M

 

24

(< 5)

324

Morgan Stanley Winchester

22:05.72

7:07/M

 

25

16

262

Allison Amstutz South Adams

22:12.24

7:10/M

 

26

17

85

Shari Bowers Carroll-Flora

22:18.19

7:12/M

 

27

18

64

Crista L'Esperance Canterbury

22:23.88

7:13/M

 

28

19

86

Jordyn Romanski Carroll-Flora

22:25.28

7:14/M

 

29

(< 5)

193

Mackenzie Norris Monroe Central

22:27.61

7:15/M

 

30

20

221

Katie Stephan Northfield

22:30.25

7:15/M

 

31

21

212

Paige Cole Northfield

22:31.25

7:16/M

 

32

22

216

Courtney Frank Northfield

22:32.52

7:16/M

 

33

23

213

Caitlin Eltzroth Northfield

22:34.73

7:17/M

 

34

24

1

Jessica Dunn Adams Central

22:41.17

7:19/M

 

35

25

65

Sophia Joseph Canterbury

22:52.74

7:23/M

 

36

(< 5)

300

Sarah Gray Union City

22:53.51

7:23/M

 

37

26

284

Ivy Maddox Southern Wells

22:57.40

7:24/M

 

38

27

2

Leah Spangler Adams Central

22:59.44

7:25/M

 

39

28

132

Combs Breanna Cowan

23:11.51

7:29/M

 

40

29

51

Connelly Mettler Bluffton

23:19.63

7:31/M

 

41

30

26

Sarah Walker Alexandria Monroe

23:22.40

7:32/M

 

42

31

135

Lampke Kayla Cowan

23:23.10

7:33/M

 

43

32

174

Brianna Miller Lapel

23:23.76

7:33/M

 

44

33

82

Bridget Peden Carroll-Flora

23:25.10

7:33/M

 

45

34

286

Shelby Skidmore Southern Wells

23:28.77

7:34/M

 

46

35

162

Rachel Hood Garrett

23:29.64

7:35/M

 

47

36

8

Olivia MacKlin Adams Central

23:39.17

7:38/M

 

48

37

214

Sydney Eltzroth Northfield

23:40.60

7:38/M

 

49

38

246

Rena Gascho Rossville

23:43.03

7:39/M

 

50

39

171

Ashley Dale Lapel

23:49.15

7:41/M

 

51

40

285

Brooke Penrod Southern Wells

23:50.20

7:41/M

 

52

41

49

Darcie Johnson Bluffton

23:51.70

7:42/M

 

53

42

114

Chanda Brown Clinton Prairie

23:52.45

7:42/M

 

54

43

66

Jaida Smith Canterbury

23:53.50

7:42/M

 

55

44

67

Lily Kenesey Canterbury

23:55.70

7:43/M

 

56

45

9

Jessica Ripley Adams Central

23:56.19

7:43/M

 

57

(< 5)

148

Torrie Rhoades Frankton

23:59.62

7:44/M

 

58

46

136

Obryant Kimmie Cowan

24:01.34

7:45/M

 

59

47

113

Alison Bailey Clinton Prairie

24:02.69

7:45/M

 

60

48

281

Josie Rhodes Southern Wells

24:06.44

7:46/M

 

61

49

28

Courtney Skinner Alexandria Monroe

24:08.32

7:47/M

 

62

50

176

Grace Rusche Lapel

24:13.22

7:49/M

 

63

51

30

Pressley England Alexandria Monroe

24:13.61

7:49/M

 

64

52

52

Mackenzie Park Bluffton

24:14.64

7:49/M

 

65

53

88

Kate Schneckloth Carroll-Flora

24:15.44

7:49/M

 

66

(< 5)

326

Lacey Williams Winchester

24:17.08

7:50/M

 

67

54

133

Davis Lizzie Cowan

24:22.96

7:52/M

 

68

55

99

Jessi Ausmus Centerville

24:27.97

7:53/M

 

69

56

137

Weber Suzanne Cowan

24:29.88

7:54/M

 

70

57

4

Mary Fox Adams Central

24:32.52

7:55/M

 

71

58

282

Kaylie McCammon Southern Wells

24:33.77

7:55/M

 

72

59

173

Kaleen Hobbs Lapel

24:42.33

7:58/M

 

73

60

134

Johnson Riley Cowan

24:50.63

8:01/M

 

74

61

172

Daniele Burnell Lapel

24:50.80

8:01/M

 

75

62

3

Madison Carroll Adams Central

24:58.93

8:03/M

 

76

63

131

Blanchard Bre Cowan

25:04.56

8:05/M

 

77

64

170

Gabby Davison Lapel

25:11.13

8:07/M

 

78

(< 5)

310

Sydney Enyeart Wabash

25:13.20

8:08/M

 

79

65

248

Candace Waldron Rossville

25:14.55

8:08/M

 

80

66

70

Michelle Hoover Canterbury

25:17.02

8:09/M

 

81

67

159

Caitlyn Przemielewski Garrett

25:23.54

8:11/M

 

82

(< 5)

298

Kelsey Cross Union City

25:24.67

8:12/M

 

83

(< 5)

147

Shania Ray Frankton

25:25.40

8:12/M

 

84

68

260

Alexis Ford South Adams

25:25.57

8:12/M

 

85

69

120

Brooke Taylor Clinton Prairie

25:29.94

8:13/M

 

86

(< 5)

312

Destiny Conliff Wabash

25:35.86

8:15/M

 

87

70

161

Siboney Martinez Garrett

25:50.24

8:20/M

 

88

71

69

Kirsten Vaughn Canterbury

25:58.62

8:23/M

 

89

72

72

Meghan Martin Canterbury

25:59.33

8:23/M

 

90

73

87

Samantha Dreadfulwater Carroll-Flora

26:04.08

8:25/M

 

91

(> 7)

222

Smanatha Summers Northfield

26:12.43

8:27/M

 

92

74

163

Krisina Martinez Garrett

26:13.03

8:27/M

 

93

75

249

Brooke Hughes Rossville

26:13.16

8:27/M

 

94

76

83

Storm Dreadfulwater Carroll-Flora

26:28.16

8:32/M

 

95

77

264

Sydne Zuber South Adams

26:30.06

8:33/M

 

96

78

100

Sarah Lewellen Centerville

26:43.22

8:37/M

 

97

(> 7)

218

Alexi Randel Northfield

26:56.99

8:41/M

 

98

(> 7)

215

Raelyn Francis Northfield

26:59.75

8:42/M

 

99

(< 5)

311

Cat Galley Wabash

27:29.42

8:52/M

 

100

79

84

Taylor Miller Carroll-Flora

27:37.62

8:55/M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

101

(> 7)

71

Tabitha Crowell Canterbury

27:42.77

8:56/M

 

102

(> 7)

211

Hannah Cole Northfield

27:55.47

9:00/M

 

103

80

101

Taylor Smith Centerville

27:56.85

9:01/M

 

104

(> 7)

68

Joanna Bormann Canterbury

27:59.91

9:02/M

 

105

81

247

Emma Brown Rossville

28:08.55

9:05/M

 

106

82

29

Alisha Paddock Alexandria Monroe

28:16.49

9:07/M

 

107

(< 5)

198

Rylan McAllister Monroe Central

28:32.08

9:12/M

 

108

(> 7)

7

Olivia Mishler Adams Central

29:10.79

9:25/M

 

109

83

31

Macie Cox Alexandria Monroe

29:14.68

9:26/M

 

110

(> 7)

5

Morgan Hill Adams Central

29:19.90

9:27/M

 

111

84

116

Sabra Jackson Clinton Prairie

30:15.09

9:45/M

 

112

85

50

Kaitlyn Lovell Bluffton

31:04.36

10:01/M

 

113

86

53

Mykayla Rodenbeck Bluffton

32:11.99

10:23/M

 

114

(< 5)

295

Allyssa Allee Tri-Central

32:20.59

10:26/M

 

115

87

119

Kayla Stephens Clinton Prairie

33:19.40

10:45/M

 

116

88

118

Morgan Stoner Clinton Prairie

33:37.14

10:51/M

 

117

89

54

Kaitlyn Schriver Bluffton

33:49.24

10:55/M

 

 

Overall Finish List - Girls

 

MS Girls

 

Middle Schools Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

376

Bailey Beery Bellmont MS

11:57.17

6:25/M

 

2

2

377

Emily Gunsett Bellmont MS

12:23.15

6:39/M

 

3

3

462

Hannah Coates South Adams MS

12:30.20

6:43/M

 

4

4

464

Kara Seffernick South Adams MS

12:41.43

6:49/M

 

5

5

470

Olivia Von Gunten South Adams MS

12:49.98

6:53/M

 

6

(< 5)

417

Maranda Malcolm Garrett MS

12:56.31

6:57/M

 

7

6

477

Chloe Maddox Southern Wells MS

13:01.15

7:00/M

 

8

7

459

Lauren Klaehn South Adams MS

13:04.16

7:02/M

 

9

8

466

Julia Grabau South Adams MS

13:10.03

7:05/M

 

10

9

378

Laurel Zwick Bellmont MS

13:18.33

7:09/M

 

11

10

541

Kennedy Brackett Wabash MS

13:18.56

7:09/M

 

12

11

480

Chloe Elam Southern Wells MS

13:23.03

7:12/M

 

13

(< 5)

416

Raistlyn Lehman Garrett MS

13:29.65

7:15/M

 

14

12

448

Michelle Hunt Northfield MS

13:36.05

7:19/M

 

15

13

484

Erin White Southern Wells MS

13:38.83

7:20/M

 

16

14

361

Brittany Van De Leur Blackhawk Christian MS

13:39.85

7:20/M

 

17

15

478

Autmun Stevens Southern Wells MS

13:42.32

7:22/M

 

18

16

423

Abrea Gaddis Monroe Central MS

13:42.98

7:22/M

 

19

17

345

Samantha Oliver Adams Central MS

13:43.01

7:22/M

 

20

18

425

Katilyn Clifford Monroe Central MS

13:47.30

7:25/M

 

21

19

458

Katelin Hawbaker South Adams MS

13:49.88

7:26/M

 

22

20

467

Hadi Hawbaker South Adams MS

13:50.32

7:26/M

 

23

21

336

Bailey Liter Adams Central MS

13:52.39

7:27/M

 

24

22

507

Alex Bader East Jay MS

13:53.71

7:28/M

 

25

23

339

Amanda Hartman Adams Central MS

13:56.45

7:29/M

 

26

24

493

Mackenzie Phenis Randolph Southern MS

13:57.07

7:30/M

 

27

25

446

Catherine Tracy Northfield MS

14:03.60

7:33/M

 

28

26

360

Alivia Lengacher Blackhawk Christian MS

14:06.81

7:35/M

 

29

27

379

Marie Fisher Bellmont MS

14:14.83

7:39/M

 

30

28

362

Claire Meuter Blackhawk Christian MS

14:14.91

7:39/M

 

31

29

347

Ally Shoaf Adams Central MS

14:17.82

7:41/M

 

32

30

485

Alisha Watters Southern Wells MS

14:22.55

7:43/M

 

33

31

427

Bailey Duncan Monroe Central MS

14:23.50

7:44/M

 

34

(> 7)

461

Lily Shane South Adams MS

14:24.57

7:45/M

 

35

32

543

Carli Henderson Wabash MS

14:28.87

7:47/M

 

36

33

444

Taylor Kock Northfield MS

14:30.15

7:48/M

 

37

34

449

Natasha Leland Northfield MS

14:32.56

7:49/M

 

38

35

495

Payton Benner Randolph Southern MS

14:33.60

7:49/M

 

39

36

508

Breea Liette East Jay MS

14:37.64

7:52/M

 

40

37

401

Bailli Stuller Bluffton MS

14:39.95

7:53/M

 

41

38

481

Kennedy Rhodes Southern Wells MS

14:43.26

7:55/M

 

42

39

516

Kiara Walter East Jay MS

14:48.12

7:57/M

 

43

40

494

Zoe Fisher Randolph Southern MS

14:49.53

7:58/M

 

44

41

428

Aubrey Norris Monroe Central MS

14:52.68

8:00/M

 

45

42

511

Ashley Alig East Jay MS

14:53.19

8:00/M

 

46

43

445

Kiley-Ann Snyder Northfield MS

14:54.63

8:01/M

 

47

44

429

Jessie Linton Monroe Central MS

15:01.19

8:04/M

 

48

(> 7)

460

Makenna Neuenschwander South Adams MS

15:04.78

8:06/M

 

49

45

542

Abby Thurman Wabash MS

15:06.87

8:07/M

 

50

46

406

Veronica Kanka Bluffton MS

15:20.31

8:15/M

 

51

47

402

Amanda Thompson Bluffton MS

15:23.05

8:16/M

 

52

48

340

Caitlin Heyerly Adams Central MS

15:27.49

8:18/M

 

53

49

517

Lillian McClung East Jay MS

15:29.32

8:19/M

 

54

(> 7)

468

Kaitlin Kelsey South Adams MS

15:32.82

8:21/M

 

55

50

515

Kelsie Walter East Jay MS

15:34.28

8:22/M

 

56

51

496

Mackenzie Bales Randolph Southern MS

15:40.14

8:25/M

 

57

52

497

Cameron Whitesel Randolph Southern MS

15:44.46

8:28/M

 

58

53

486

Jessica Yencer Southern Wells MS

15:47.10

8:29/M

 

59

54

341

Emma Heyerly Adams Central MS

15:49.77

8:30/M

 

60

(> 7)

463

Makinzi Peace South Adams MS

15:50.97

8:31/M

 

61

55

498

Elizabeth Deckard Randolph Southern MS

15:54.64

8:33/M

 

62

(> 7)

479

Tori Wiese Southern Wells MS

15:59.87

8:36/M

 

63

56

364

Elizabeth Zolman Blackhawk Christian MS

16:01.41

8:37/M

 

64

(< 5)

418

Danielle Stump Garrett MS

16:01.84

8:37/M

 

65

57

381

Jillian Roth Bellmont MS

16:02.93

8:37/M

 

66

58

409

Yajing Ni Bluffton MS

16:04.51

8:38/M

 

67

59

518

Adrian Smith East Jay MS

16:06.41

8:39/M

 

68

60

450

Madison Snyder Northfield MS

16:12.77

8:43/M

 

69

(> 7)

469

Kaitlyn Muselman South Adams MS

16:14.95

8:44/M

 

70

61

337

Ryan Burris Adams Central MS

16:14.97

8:44/M

 

71

(> 7)

512

Kalen Hicks East Jay MS

16:15.14

8:44/M

 

72

62

412

Morgan Huffman Bluffton MS

16:24.91

8:49/M

 

73

(> 7)

482

Meadow Tucker Southern Wells MS

16:30.12

8:52/M

 

74

(> 7)

344

Audra Nussbaum Adams Central MS

16:31.87

8:53/M

 

75

(> 7)

338

Madison Call Adams Central MS

16:35.56

8:55/M

 

76

(> 7)

514

Alexus Liette East Jay MS

16:43.51

8:59/M

 

77

(> 7)

343

Kaylee Moeschberger Adams Central MS

16:48.17

9:02/M

 

78

(> 7)

483

Mikayla Oswalt Southern Wells MS

16:59.15

9:08/M

 

79

63

363

Dani Reese-Evans Blackhawk Christian MS

16:59.57

9:08/M

 

80

64

383

Savannah Coonrod Bellmont MS

17:14.12

9:16/M

 

81

65

544

Annie Gaston Wabash MS

17:22.87

9:20/M

 

82

66

451

Sarah Johnston Northfield MS

17:31.83

9:25/M

 

83

67

410

Haley Craig Bluffton MS

17:51.92

9:36/M

 

84

(> 7)

510

Allison Smith East Jay MS

18:17.32

9:50/M

 

85

68

502

Kate Wissel Randolph Southern MS

18:17.43

9:50/M

 

86

(> 7)

509

Hannah Link East Jay MS

18:20.74

9:51/M

 

87

(> 7)

342

Jade Kaehr Adams Central MS

18:26.77

9:55/M

 

88

(> 7)

501

Macey Hooker Randolph Southern MS

18:54.74

10:10/M

 

89

(> 7)

513

Kyndal Huey East Jay MS

19:13.29

10:20/M

 

90

(> 7)

487

Markie Price Southern Wells MS

19:23.50

10:25/M

 

91

(> 7)

465

Rebecca Betz South Adams MS

19:26.39

10:27/M

 

92

69

395

Mallory Dove Bluffton MS

19:40.78

10:34/M

 

93

(> 7)

500

Ashton Hooker Randolph Southern MS

20:32.04

11:02/M

 

94

(> 7)

396

Alyssa Michelbrink Bluffton MS

21:46.32

11:42/M

 

95

70

545

Mikayla Genovese Wabash MS

21:48.38

11:43/M

 

96

(> 7)

398

Taylor Couch Bluffton MS

21:59.68

11:49/M

 

Team Summary Report - Girls

HS Girls

 

High School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Northfield

75

1

11

20

21

22

23

37

 

 

Top 5 Times: 1:48:53.68

 

2

South Adams

108

2

7

15

16

68

77

 

 

Top 5 Times: 1:50:40.64

 

3

Southern Wells

118

8

10

26

34

40

48

58

 

 

Top 5 Times: 1:52:45.16

 

4

Adams Central

141

9

24

27

36

45

57

62

 

 

Top 5 Times: 1:54:27.76

 

5

Lapel

183

3

32

39

50

59

61

64

 

 

Top 5 Times: 1:56:48.69

 

6

Carroll-Flora

195

17

19

33

53

73

76

79

 

 

Top 5 Times: 1:58:28.09

 

7

Canterbury

196

18

25

43

44

66

71

72

 

 

Top 5 Times: 1:58:22.84

 

8

Rossville

196

4

14

38

65

75

81

 

 

Top 5 Times: 1:57:31.34

 

9

Garrett

197

12

13

35

67

70

74

 

 

Top 5 Times: 1:57:42.22

 

10

Cowan

215

28

31

46

54

56

60

63

 

 

Top 5 Times: 1:59:28.79

 

11

Centerville

224

5

6

55

78

80

 

 

Top 5 Times: 2:00:45.79

 

12

Bluffton

293

29

41

52

85

86

89

 

 

Top 5 Times: 2:14:42.32

 

13

Alexandria Monroe

295

30

49

51

82

83

 

 

Top 5 Times: 2:09:15.50

 

14

Clinton Prairie

329

42

47

69

84

87

88

 

 

Top 5 Times: 2:16:59.57

 

Inc.

Blackhawk Christian

1 finishers

 

 

 

Inc.

Frankton

2 finishers

 

 

 

Inc.

Monroe Central

4 finishers

 

 

 

Inc.

Randolph Southern

1 finishers

 

 

 

Inc.

Tri-Central

1 finishers

 

 

 

Inc.

Union City

3 finishers

 

 

 

Inc.

Wabash

4 finishers

 

 

 

Inc.

Winchester

4 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

MS Girls

 

Middle Schools Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams MS

27

3

4

5

7

8

19

20

 

 

Top 5 Times: 1:04:15.80

 

2

Southern Wells MS

75

6

11

13

15

30

38

53

 

 

Top 5 Times: 1:08:07.88

 

3

Bellmont MS

96

1

2

9

27

57

64

 

 

Top 5 Times: 1:07:56.41

 

4

Adams Central MS

138

17

21

23

29

48

54

61

 

 

Top 5 Times: 1:11:17.16

 

5

Northfield MS

147

12

25

33

34

43

60

66

 

 

Top 5 Times: 1:11:36.99

 

6

Monroe Central MS

150

16

18

31

41

44

 

 

Top 5 Times: 1:11:47.65

 

7

Blackhawk Christian MS

187

14

26

28

56

63

 

 

Top 5 Times: 1:15:02.55

 

8

East Jay MS

188

22

36

39

42

49

50

59

 

 

Top 5 Times: 1:13:41.98

 

9

Randolph Southern MS

202

24

35

40

51

52

55

68

 

 

Top 5 Times: 1:14:44.80

 

10

Wabash MS

222

10

32

45

65

70

 

 

Top 5 Times: 1:22:05.55

 

11

Bluffton MS

250

37

46

47

58

62

67

69

 

 

Top 5 Times: 1:17:52.73

 

Inc.

Garrett MS

3 finishers

 

 

 
 

Overall Finish List - Boys

HS Boys

High School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

271

Evan Liechty South Adams

16:21.43

5:16/M

 

2

2

224

Caleb Augustus Northfield

16:22.67

5:17/M

 

3

3

156

Parker Williams Frankton

16:52.36

5:26/M

 

4

4

276

Brody Shane South Adams

16:58.84

5:28/M

 

5

5

180

Lucas Mendel Lapel

17:09.46

5:32/M

 

6

(< 5)

165

Jaron Somers Garrett

17:11.54

5:33/M

 

7

6

270

Joel Hawbaker South Adams

17:21.45

5:36/M

 

8

7

236

Devin Tracy Northfield

17:27.56

5:38/M

 

9

8

273

Simon Sprunger South Adams

17:29.54

5:38/M

 

10

9

157

Garrett Allen Frankton

17:31.55

5:39/M

 

11

10

48

Brendon Lengacher Blackhawk Christian

17:36.04

5:41/M

 

12

11

11

Kyle Fawcett Adams Central

17:41.44

5:42/M

 

13

12

152

Tj Eads Frankton

17:44.41

5:43/M

 

14

13

251

Austin Stewart Rossville

17:48.07

5:45/M

 

15

14

314

Dustin Powers Wabash

17:48.85

5:45/M

 

16

15

155

Blake Wetz Frankton

17:50.29

5:45/M

 

17

16

200

Chase Bly Monroe Central

17:53.83

5:46/M

 

18

17

201

Tanner Thompson Monroe Central

17:55.02

5:47/M

 

19

18

227

Joe Burcroff Northfield

18:01.56

5:49/M

 

20

19

235

Michael Shannon Northfield

18:02.29

5:49/M

 

21

20

151

Dylan Doan Frankton

18:04.06

5:50/M

 

22

21

90

Tallis Bowers Carroll-Flora

18:06.06

5:50/M

 

23

22

91

Brian Bordner Carroll-Flora

18:08.76

5:51/M

 

24

(< 5)

166

Kendall Slabaugh Garrett

18:09.40

5:51/M

 

25

23

253

Austin Meyers Rossville

18:09.99

5:51/M

 

26

24

74

Alec Justice Canterbury

18:11.86

5:52/M

 

27

25

150

Aaron Cawthorn Frankton

18:11.87

5:52/M

 

28

26

229

Austin Eads Northfield

18:15.00

5:53/M

 

29

27

266

Tim Lehman South Adams

18:20.83

5:55/M

 

30

28

272

Cody Sprunger South Adams

18:22.90

5:55/M

 

31

29

293

Taylor Thompson Southern Wells

18:26.70

5:57/M

 

32

30

315

Sam Hall Wabash

18:30.68

5:58/M

 

33

31

225

Kevan Barlow Northfield

18:32.51

5:59/M

 

34

32

75

Leland Nelson Canterbury

18:35.02

6:00/M

 

35

33

25

Gavin Kaehr Adams Central

18:35.91

6:00/M

 

36

34

234

Trent Meyer Northfield

18:38.64

6:01/M

 

37

35

303

Kyle Walters Union City

18:40.09

6:01/M

 

38

36

76

Austin Candor Canterbury

18:41.06

6:02/M

 

39

37

257

Dylan Disinger Rossville

18:43.65

6:02/M

 

40

38

190

Noah Hendershot Lapel

18:44.48

6:03/M

 

41

39

188

Danny George Lapel

18:45.92

6:03/M

 

42

40

37

Ryan Mitchell Blackhawk Christian

18:46.42

6:03/M

 

43

41

16

Eli Stoller Adams Central

18:46.47

6:03/M

 

44

42

277

Daniel Velasco South Adams

18:46.57

6:03/M

 

45

43

328

Brandon Edwards Winchester

18:50.02

6:05/M

 

46

44

202

Kyle Parkison Monroe Central

18:52.42

6:05/M

 

47

(< 5)

240

Gary Hosbrook Randolph Southern

18:53.65

6:05/M

 

48

45

56

Kohl Buskirk Bluffton

18:54.66

6:06/M

 

49

46

104

Adam Deckard Centerville

18:55.41

6:06/M

 

50

47

149

Bobby Brown Frankton

18:58.46

6:07/M

 

51

(> 7)

280

Sawyer Miller South Adams

18:59.79

6:07/M

 

52

48

19

Nick Baumer Adams Central

19:00.31

6:08/M

 

53

49

329

Angel Rascon Winchester

19:01.34

6:08/M

 

54

50

62

Nick Rhodes Bluffton

19:03.40

6:09/M

 

55

51

22

Ben Lehman Adams Central

19:08.56

6:10/M

 

56

52

178

Austin Jones Lapel

19:09.41

6:11/M

 

57

(> 7)

267

Mark Smith South Adams

19:10.61

6:11/M

 

58

(> 7)

230

Austin Frye Northfield

19:12.35

6:12/M

 

59

(> 7)

274

Andrew Steffen South Adams

19:12.88

6:12/M

 

60

(> 7)

269

Brett Affolder South Adams

19:13.35

6:12/M

 

61

(< 5)

168

Conner Foster Garrett

19:13.90

6:12/M

 

62

53

316

Kyle Kelsheimer Wabash

19:20.10

6:14/M

 

63

54

187

Bobby Steele Lapel

19:20.84

6:14/M

 

64

55

92

Cameron Conn Carroll-Flora

19:21.37

6:15/M

 

65

(< 5)

243

Trevor Wise Randolph Southern

19:23.97

6:15/M

 

66

56

77

Chris Bormann Canterbury

19:24.29

6:15/M

 

67

57

255

Ben Pettry Rossville

19:25.87

6:16/M

 

68

58

108

Brandon Dillman Centerville

19:26.40

6:16/M

 

69

(> 7)

238

Austin Andrews Northfield

19:27.20

6:16/M

 

70

59

38

Ryan Klinker Blackhawk Christian

19:27.28

6:16/M

 

71

60

46

Christian Klinker Blackhawk Christian

19:31.58

6:18/M

 

72

61

139

Blake Brooks Cowan

19:32.97

6:18/M

 

73

(> 7)

275

Clayton Rhoades South Adams

19:33.76

6:18/M

 

74

(< 5)

169

Vince Marshall Garrett

19:37.62

6:20/M

 

75

62

130

Drew Rodehan Clinton Prairie

19:38.34

6:20/M

 

76

63

105

Chandler Dillman Centerville

19:39.75

6:20/M

 

77

64

209

Matt Thornburg Monroe Central

19:41.11

6:21/M

 

78

65

127

Joe Martinez Clinton Prairie

19:41.77

6:21/M

 

79

66

39

Ian Haycox Blackhawk Christian

19:42.30

6:21/M

 

80

67

331

Jacob Ullom Winchester

19:42.53

6:21/M

 

81

68

21

Dillon Hartman Adams Central

19:43.29

6:22/M

 

82

69

317

Brodie Hough Wabash

19:43.51

6:22/M

 

83

70

185

Bailey Partington Lapel

19:44.32

6:22/M

 

84

71

330

Jordan Yaryan Winchester

19:44.67

6:22/M

 

85

72

290

Devin Price Southern Wells

19:46.51

6:23/M

 

86

73

123

Cy Dieter Clinton Prairie

19:48.26

6:23/M

 

87

74

36

Chris Swygart Blackhawk Christian

19:50.70

6:24/M

 

88

75

334

Andy Wegg Winchester

19:50.97

6:24/M

 

89

76

305

Conner Wyatt Union City

19:55.48

6:25/M

 

90

77

10

Maverick Baumer Adams Central

19:57.31

6:26/M

 

91

78

41

Logan Zehr Blackhawk Christian

19:58.52

6:26/M

 

92

79

109

Anthony Reisert Centerville

19:59.19

6:27/M

 

93

(> 7)

232

Conner Keffaber Northfield

20:00.40

6:27/M

 

94

(> 7)

18

Michael Yoder Adams Central

20:00.58

6:27/M

 

95

80

55

Nick Makowski Bluffton

20:07.74

6:29/M

 

96

81

78

Jay Martinez Canterbury

20:11.95

6:31/M

 

97

82

332

Chandler Mick Winchester

20:16.80

6:32/M

 

98

(> 7)

47

Logan Nygaard Blackhawk Christian

20:16.99

6:32/M

 

99

(> 7)

265

Charlie Hirschy South Adams

20:18.12

6:33/M

 

100

83

333

Derek Phenis Winchester

20:19.03

6:33/M

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

101

(> 7)

153

Nate Gollmer Frankton

20:24.69

6:35/M

 

102

84

207

Evan Roberts Monroe Central

20:33.49

6:38/M

 

103

(< 5)

32

Leyton Peavler Alexandria Monroe

20:37.62

6:39/M

 

104

85

58

Kevin Moser Bluffton

20:39.68

6:40/M

 

105

(> 7)

12

Jim Harrison Adams Central

20:41.71

6:40/M

 

106

86

143

Austin Jones Cowan

20:46.58

6:42/M

 

107

(> 7)

278

Cole Litwiller South Adams

20:47.14

6:42/M

 

108

(> 7)

228

Caleb Coe Northfield

20:52.82

6:44/M

 

109

87

252

Seth Waldron Rossville

20:55.14

6:45/M

 

110

(> 7)

226

Brad Bever Northfield

20:58.00

6:46/M

 

111

(> 7)

20

Colton Frauhiger Adams Central

21:04.30

6:48/M

 

112

88

93

Morgen Underwood Carroll-Flora

21:05.46

6:48/M

 

113

(> 7)

15

Dylan Krueger Adams Central

21:06.86

6:48/M

 

114

(< 5)

241

Austin Pearson Randolph Southern

21:07.31

6:49/M

 

115

89

186

Mitchell Richardson Lapel

21:09.17

6:49/M

 

116

(> 7)

335

Alex Greene Winchester

21:09.28

6:49/M

 

117

(> 7)

233

Austin Leming Northfield

21:10.32

6:50/M

 

118

(> 7)

279

Boaz Marbach South Adams

21:10.52

6:50/M

 

119

90

79

Riley Killen Canterbury

21:10.55

6:50/M

 

120

91

308

Evan Sowinski Union City

21:27.85

6:55/M

 

121

(> 7)

179

Cameron Mason Lapel

21:29.39

6:56/M

 

122

92

94

Ethan Reinke Carroll-Flora

21:31.64

6:56/M

 

123

93

292

Blade Rheinhart Southern Wells

21:31.67

6:56/M

 

124

(> 7)

154

Derrik Huff Frankton

21:32.22

6:57/M

 

125

94

291

Josh Markley Southern Wells

21:33.07

6:57/M

 

126

95

288

Joe Biddle Southern Wells

21:41.65

7:00/M

 

127

96

142

Luke Hill Cowan

21:46.06

7:01/M

 

128

97

60

Drew Hunter Bluffton

21:46.70

7:01/M

 

129

98

319

Jacy Johnson Wabash

21:48.37

7:02/M

 

130

(> 7)

189

A.j. Handwork Lapel

21:55.45

7:04/M

 

131

99

318

Devin Hostetler Wabash

21:57.36

7:05/M

 

132

100

95

Ben Willis Carroll-Flora

22:00.18

7:06/M

 

133

101

138

Ryan Ayers Cowan

22:01.60

7:06/M

 

134

102

128

Merrick McGraw Clinton Prairie

22:05.47

7:07/M

 

135

(> 7)

14

Ellison Kaehr Adams Central

22:13.73

7:10/M

 

136

103

57

Luke Buskirk Bluffton

22:18.23

7:12/M

 

137

104

59

Tad Makowski Bluffton

22:18.45

7:12/M

 

138

105

321

Tyler Evans Wabash

22:20.24

7:12/M

 

139

(> 7)

23

Chance Reynolds Adams Central

22:21.84

7:13/M

 

140

(> 7)

320

Charlie Morris Wabash

22:24.41

7:14/M

 

141

(> 7)

44

Tim Van De Leur Blackhawk Christian

22:39.82

7:18/M

 

142

106

129

Korey Murphy Clinton Prairie

22:57.31

7:24/M

 

143

(> 7)

24

Logan Hanni Adams Central

22:57.48

7:24/M

 

144

(> 7)

183

Nick Anderson Lapel

23:01.70

7:25/M

 

145

107

140

Logan Coffman Cowan

23:09.26

7:28/M

 

146

(< 5)

296

Hayden Sharp Tri-Central

23:10.58

7:28/M

 

147

108

144

Jonathan Neal Cowan

23:11.92

7:29/M

 

148

109

289

David Haigh Southern Wells

23:15.66

7:30/M

 

149

(> 7)

45

Cole Brandenberger Blackhawk Christian

23:28.63

7:34/M

 

150

110

141

Bryce Davis Cowan

23:30.64

7:35/M

 

151

(> 7)

184

Brandon Burkett Lapel

23:36.52

7:37/M

 

152

(< 5)

33

Isaac Walker Alexandria Monroe

23:47.39

7:40/M

 

153

111

256

Austin Disinger Rossville

23:50.02

7:41/M

 

154

(< 5)

242

Daniel Trent Randolph Southern

24:07.24

7:47/M

 

155

112

306

Blake Sullenbarger Union City

24:38.92

7:57/M

 

156

113

110

Austin Cole Centerville

24:39.62

7:57/M

 

157

(> 7)

268

Jacob Werst South Adams

25:50.55

8:20/M

 

158

114

307

Austin Addington Union City

26:37.99

8:35/M

 

159

115

125

Brendin Humrickhouse Clinton Prairie

26:58.08

8:42/M

 

160

116

112

Nick Turner Centerville

28:32.26

9:12/M

 

 

Overall Finish List - Boys

 

MS Boys

 

Middle Schools Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

348

Calvin Isch Adams Central MS

11:12.58

6:01/M

 

2

2

351

Tucker Miller Adams Central MS

11:33.42

6:13/M

 

3

(< 5)

503

Aaron Pearson Randolph Southern MS

11:34.29

6:13/M

 

4

3

411

Jared Reckard Bluffton MS

11:35.21

6:14/M

 

5

4

457

Noah Augustus Northfield MS

11:38.12

6:15/M

 

6

5

546

Dominick Hubbard Wabash MS

11:44.84

6:18/M

 

7

6

350

Aaron Kaehr Adams Central MS

11:50.34

6:22/M

 

8

7

372

Jonathon Roth Blackhawk Christian MS

11:52.72

6:23/M

 

9

8

547

Aries Reza Wabash MS

12:11.78

6:33/M

 

10

9

549

Taylor Vigar Wabash MS

12:21.07

6:38/M

 

11

10

385

Mason Mendez Bellmont MS

12:21.47

6:38/M

 

12

(< 5)

420

Micha Malcolm Garrett MS

12:25.32

6:41/M

 

13

11

384

Clayton Sheehan Bellmont MS

12:26.50

6:41/M

 

14

12

403

Eli Kitt Bluffton MS

12:33.24

6:45/M

 

15

(< 5)

475

Jared Ford South Adams MS

12:34.57

6:45/M

 

16

13

456

Keegan Knepp Northfield MS

12:38.82

6:48/M

 

17

14

405

Chance Anderson Bluffton MS

12:43.32

6:50/M

 

18

15

369

Jacob Nygaard Blackhawk Christian MS

12:43.92

6:50/M

 

19

16

551

Luke Mattern Wabash MS

12:47.46

6:52/M

 

20

17

368

Ethan Mansfield Blackhawk Christian MS

12:50.51

6:54/M

 

21

18

550

Travis Minns Wabash MS

12:56.53

6:57/M

 

22

(< 5)

476

Wyatt Miller South Adams MS

12:57.68

6:58/M

 

23

19

535

Trevor Moeller East Jay MS

13:00.28

6:59/M

 

24

20

404

Colton Anderson Bluffton MS

13:01.78

7:00/M

 

25

21

548

Adam Driscoll Wabash MS

13:04.13

7:02/M

 

26

22

552

Kaleb Kelsheimer Wabash MS

13:06.01

7:03/M

 

27

23

374

Ross Norton Blackhawk Christian MS

13:09.03

7:04/M

 

28

(< 5)

474

Paul Neuenschwander South Adams MS

13:13.12

7:06/M

 

29

(> 7)

553

Cal Stone Wabash MS

13:13.89

7:06/M

 

30

24

387

Daniel Gunsett Bellmont MS

13:18.06

7:09/M

 

31

25

355

Tristan Anderson Adams Central MS

13:19.66

7:10/M

 

32

26

388

Riley Stetler Bellmont MS

13:25.55

7:13/M

 

33

27

443

Jacob Wilson Monroe Central MS

13:27.28

7:14/M

 

34

(> 7)

554

Austin Hostetler Wabash MS

13:27.74

7:14/M

 

35

28

371

Josh Carlson Blackhawk Christian MS

13:28.90

7:14/M

 

36

29

452

Mathew Carey Northfield MS

13:33.14

7:17/M

 

37

30

373

Steven Stewart Blackhawk Christian MS

13:34.52

7:18/M

 

38

31

453

Mason Zolman Northfield MS

13:35.80

7:18/M

 

39

32

389

Jacob Corral Bellmont MS

13:38.26

7:20/M

 

40

33

431

Joshua Wilson Monroe Central MS

13:40.31

7:21/M

 

41

34

537

Ethan Wendel East Jay MS

13:40.35

7:21/M

 

42

35

390

Justin Gephart Bellmont MS

13:41.11

7:21/M

 

43

36

375

Derek Klinker Blackhawk Christian MS

13:45.86

7:24/M

 

44

(< 5)

473

Briar Goodwin South Adams MS

13:52.18

7:27/M

 

45

37

432

Isaac Smithson Monroe Central MS

13:57.36

7:30/M

 

46

(> 7)

555

Jose Delgado Wabash MS

14:04.52

7:34/M

 

47

38

526

Grant Kein East Jay MS

14:09.46

7:36/M

 

48

39

435

Devon Woodson Monroe Central MS

14:14.08

7:39/M

 

49

40

521

Caleb Chenoweth East Jay MS

14:16.14

7:40/M

 

50

(< 5)

422

Evan Weaver Garrett MS

14:17.01

7:41/M

 

51

41

400

Logan Bumgardener Bluffton MS

14:17.47

7:41/M

 

52

(< 5)

489

Ian Klowetter Southern Wells MS

14:18.18

7:41/M

 

53

42

529

Cody Moser East Jay MS

14:26.36

7:46/M

 

54

43

392

Austin Heckert Bellmont MS

14:27.65

7:46/M

 

55

(> 7)

391

Thomas McNamara Bellmont MS

14:29.85

7:47/M

 

56

44

527

Alex Lemaster East Jay MS

14:32.61

7:49/M

 

57

45

349

Morgan Kaehr Adams Central MS

14:39.78

7:53/M

 

58

(> 7)

556

Levi Straka Wabash MS

14:41.10

7:54/M

 

59

(> 7)

558

Alec Garbaciak Wabash MS

14:43.42

7:55/M

 

60

46

536

Chip Wendel East Jay MS

14:46.50

7:56/M

 

61

(< 5)

505

Tc Deckard Randolph Southern MS

14:51.40

7:59/M

 

62

47

454

Matt Campbell Northfield MS

14:53.76

8:00/M

 

63

(< 5)

504

Cody Brown Randolph Southern MS

14:54.28

8:01/M

 

64

(> 7)

525

Dylan Harris East Jay MS

14:56.45

8:02/M

 

65

(> 7)

539

Logan Hicks East Jay MS

15:10.73

8:09/M

 

66

(> 7)

532

Dustin Bricker East Jay MS

15:17.75

8:13/M

 

67

48

352

Justin Chamberlain Adams Central MS

15:22.11

8:16/M

 

68

(> 7)

559

Aiden Benysh Wabash MS

15:24.44

8:17/M

 

69

49

434

Tj Thompson Monroe Central MS

15:25.83

8:17/M

 

70

(< 5)

506

Colten Fisher Randolph Southern MS

15:26.57

8:18/M

 

71

(> 7)

560

Matthew Stein Wabash MS

15:31.84

8:21/M

 

72

(> 7)

557

Trace Goodwin Wabash MS

15:34.03

8:22/M

 

73

50

356

Kyler Green Adams Central MS

15:42.01

8:26/M

 

74

(> 7)

359

Jordan Miller Adams Central MS

15:42.97

8:26/M

 

75

(> 7)

394

Josh Brown Bellmont MS

15:57.78

8:35/M

 

76

51

408

Gavin Michelbrink Bluffton MS

16:01.86

8:37/M

 

77

(> 7)

538

Christian Current East Jay MS

16:10.16

8:42/M

 

78

(> 7)

523

Austin Funk East Jay MS

16:21.46

8:47/M

 

79

52

436

Caleb Winans Monroe Central MS

16:21.52

8:47/M

 

80

(> 7)

353

Jadon Evans Adams Central MS

16:28.20

8:51/M

 

81

53

455

Zac Campbell Northfield MS

16:33.89

8:54/M

 

82

(> 7)

531

Ethan Solis East Jay MS

16:37.52

8:56/M

 

83

(> 7)

561

Ryan Davis Wabash MS

16:45.17

9:00/M

 

84

(> 7)

357

Bryce Hindenlang Adams Central MS

16:59.16

9:08/M

 

85

(> 7)

354

Tyler Affolder Adams Central MS

17:29.33

9:24/M

 

86

54

399

Nate Stout Bluffton MS

18:22.18

9:52/M

 

87

(> 7)

397

Cole Sheets Bluffton MS

18:34.40

9:59/M

 

Team Summary Report - Boys

HS Boys

 

High School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams

46

1

4

6

8

27

28

42

 

 

Top 5 Times: 1:26:32.09

 

2

Frankton

59

3

9

12

15

20

25

47

 

 

Top 5 Times: 1:28:02.67

 

3

Northfield

72

2

7

18

19

26

31

34

 

 

Top 5 Times: 1:28:09.08

 

4

Adams Central

184

11

33

41

48

51

68

77

 

 

Top 5 Times: 1:33:12.69

 

5

Lapel

188

5

38

39

52

54

70

89

 

 

Top 5 Times: 1:33:10.11

 

6

Rossville

217

13

23

37

57

87

111

 

 

Top 5 Times: 1:35:02.72

 

7

Monroe Central

225

16

17

44

64

84

 

 

Top 5 Times: 1:34:55.87

 

8

Canterbury

229

24

32

36

56

81

90

 

 

Top 5 Times: 1:35:04.18

 

9

Blackhawk Christian

235

10

40

59

60

66

74

78

 

 

Top 5 Times: 1:35:03.62

 

10

Wabash

264

14

30

53

69

98

99

105

 

 

Top 5 Times: 1:37:11.51

 

11

Carroll-Flora

278

21

22

55

88

92

100

 

 

Top 5 Times: 1:38:13.29

 

12

Winchester

305

43

49

67

71

75

82

83

 

 

Top 5 Times: 1:37:09.53

 

13

Bluffton

357

45

50

80

85

97

103

104

 

 

Top 5 Times: 1:40:32.18

 

14

Centerville

359

46

58

63

79

113

116

 

 

Top 5 Times: 1:42:40.37

 

15

Southern Wells

383

29

72

93

94

95

109

 

 

Top 5 Times: 1:42:59.60

 

16

Clinton Prairie

408

62

65

73

102

106

115

 

 

Top 5 Times: 1:44:11.15

 

17

Union City

428

35

76

91

112

114

 

 

Top 5 Times: 1:51:20.33

 

18

Cowan

451

61

86

96

101

107

108

110

 

 

Top 5 Times: 1:47:16.47

 

Inc.

Alexandria Monroe

2 finishers

 

 

 

Inc.

Garrett

4 finishers

 

 

 

Inc.

Randolph Southern

4 finishers

 

 

 

Inc.

Tri-Central

1 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Boys

MS Boys

 

Middle Schools Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Wabash MS

56

5

8

9

16

18

21

22

 

 

Top 5 Times: 1:02:01.68

 

2

Adams Central MS

79

1

2

6

25

45

48

50

 

 

Top 5 Times: 1:02:35.78

 

3

Blackhawk Christian MS

90

7

15

17

23

28

30

36

 

 

Top 5 Times: 1:04:05.08

 

4

Bluffton MS

90

3

12

14

20

41

51

54

 

 

Top 5 Times: 1:04:11.02

 

5

Bellmont MS

103

10

11

24

26

32

35

43

 

 

Top 5 Times: 1:05:09.84

 

6

Northfield MS

124

4

13

29

31

47

53

 

 

Top 5 Times: 1:06:19.64

 

7

East Jay MS

173

19

34

38

40

42

44

46

 

 

Top 5 Times: 1:09:32.59

 

8

Monroe Central MS

185

27

33

37

39

49

52

 

 

Top 5 Times: 1:10:44.86

 

Inc.

Garrett MS

2 finishers

 

 

 

Inc.

South Adams MS

4 finishers

 

 

 

Inc.

Southern Wells MS

1 finishers

 

 

 

Inc.

Randolph Southern MS

4 finishers