Veterans Marathon 2011

Overall Finish List

November 12, 2011


Results By Time to Run www.timetorun.net

1/2 Marathon

Place Name City Bib No Age Gender Total Time Pace
1 Jake Gunderkline Goshen IN 1370 21 M 1:15:23.51 5:45/M
2 Kevin Lyons Evanston IL 1796 26 M 1:16:46.66 5:52/M
3 Andrew Witkowski Goshen IN 1499 19 M 1:17:50.44 5:56/M
4 Alex Rodriguez Goshen IN 1279 22 M 1:17:50.55 5:56/M
5 Moses Kaelo Goshen IN 1468 18 M 1:17:51.01 5:57/M
6 Samuel Clinton Joliet IL 1774 17 M 1:19:17.83 6:03/M
7 David Horst Goshen IN 1389 22 M 1:19:29.15 6:04/M
8 Manuel Martinez Fort Wayne IN 1604 48 M 1:19:32.01 6:04/M
9 Matthew Daniels Butler IN 1831 25 M 1:24:54.86 6:29/M
10 Nathan Clary Angola IN 1541 14 M 1:25:30.16 6:32/M
11 Jeff Vandusen Bay City MI 1830 30 M 1:28:07.91 6:44/M
12 Tim Davidson Greenfield IN 1548 47 M 1:29:36.25 6:50/M
13 Heath Trampe Fort Wayne IN 1664 29 M 1:29:37.47 6:50/M
14 David McManama Burlington KY 1609 37 M 1:30:17.38 6:54/M
15 Anna Aldrich Fremont IN 1509 16 F 1:30:56.63 6:56/M
16 Christian Jones Huntington IN 1587 15 M 1:31:48.56 7:00/M
17 Cendall Ogle Warsaw IN 1786 21 F 1:31:59.79 7:01/M
18 Scott Eberle Fort Wayne IN 1553 48 M 1:32:03.63 7:02/M
19 Tyler Brown Huntington IN 1536 15 M 1:33:23.81 7:08/M
20 Krystal McHenry Huntington IN 1608 22 F 1:34:35.12 7:13/M
21 Miranda Boyts Huntington IN 1782 20 F 1:36:39.51 7:23/M
22 Alec Justice Huntington IN 1588 15 M 1:36:50.11 7:24/M
23 Steve Gorsuch Mishawaka IN 1566 58 M 1:37:27.77 7:26/M
24 Ron Utterbeck Novi MI 1665 41 M 1:37:38.17 7:27/M
25 Nicole Reames Richland MI 1787 24 F 1:38:38.75 7:32/M
26 David Zilz Columbia City IN 1681 23 M 1:39:33.73 7:36/M
27 Nathan Mayhew Grand Rapids MI 1844 43 M 1:40:04.94 7:38/M
28 Kyler McVoy Huntington IN 1611 14 M 1:40:25.08 7:40/M
29 Eric Baxter Larwill IN 1518 35 M 1:40:43.32 7:41/M
30 Mike See Union KY 1797 48 M 1:41:33.56 7:45/M
31 Rev. John Riley, Csc South Bend IN 1639 54 M 1:41:49.15 7:46/M
32 Jeffrey Metzger Fort Wayne IN 1613 50 M 1:41:57.48 7:47/M
33 Michael Newell Warsaw IN 1619 55 M 1:42:14.12 7:48/M
34 Cynthia Ginsberg Urbana IL 1562 31 F 1:42:19.84 7:49/M
35 T Scheffers Portage MI 1777 50 M 1:42:33.63 7:50/M
36 Leah Thill Goshen IN 1482 21 F 1:43:22.41 7:53/M
37 Cort Chilian Fort Wayne IN 1540 46 M 1:44:07.22 7:57/M
38 Ali Hochstetler Goshen IN 1382 18 F 1:44:41.76 7:59/M
39 Tom Rice Columbia IL 1636 53 M 1:45:08.68 8:02/M
40 Audrey Thill Goshen IN 1481 19 F 1:45:09.31 8:02/M
41 Tim Rice Columbia City IN 1635 48 M 1:45:20.80 8:02/M
42 Matthew Hubbard Pleasant Ridge MI 1584 38 M 1:45:36.67 8:04/M
43 Joe Griner North Webster IN 1570 46 M 1:46:06.54 8:06/M
44 John Mead Frankfort MI 1612 41 M 1:46:11.93 8:06/M
45 Adam Schlemmer Goshen IN 1788 49 M 1:47:43.42 8:13/M
46 Julie Brock Columbia City IN 1535 29 F 1:48:35.22 8:17/M
47 Austin Beachy Columbia City IN 1520 14 M 1:48:35.29 8:17/M
48 Gary Shelnutt Fort Wayne IN 1653 49 M 1:48:51.32 8:19/M
49 Kevin Meyer Fort Wayne IN 1614 42 M 1:48:59.37 8:19/M
50 Chris Pontorno Angola IN 1628 39 M 1:49:06.32 8:20/M
51 Mike Lewis Huntington IN 1601 51 M 1:49:32.06 8:22/M
52 Ann Amico Moran Granger IN 1512 39 F 1:50:17.07 8:25/M
53 James Martin Topeka IN 1841 44 M 1:50:27.31 8:26/M
54 Heidi Shade Whitehouse OH 1652 41 F 1:50:47.37 8:27/M
55 Pat Rumschlag Fort Wayne IN 1645 44 M 1:50:50.67 8:28/M
56 Duane Riethman Van Wert OH 1638 49 M 1:51:44.37 8:32/M
57 Daniel Beck Laotto IN 1524 53 M 1:52:14.41 8:34/M
58 Jennifer Scott South Bend IN 1650 39 F 1:52:53.25 8:37/M
59 Jeff Beck Columbia City IN 1525 46 M 1:53:04.85 8:38/M
60 Kevin Keske Dayton OH 1807 24 M 1:53:38.00 8:40/M
61 Rob Muntz Bad Axe MI 1618 44 M 1:53:40.15 8:41/M
62 Melinda Kinder Fort Wayne IN 1592 51 F 1:53:50.59 8:41/M
63 Rashad Qadir Fort Wayne IN 1632 47 M 1:53:59.83 8:42/M
64 Nick Brandt Churubusco IN 1533 38 M 1:54:09.59 8:43/M
65 Angela Minnefield Fishers IN 1616 48 F 1:54:38.71 8:45/M
66 Kathleen Anderson Fort Wayne IN 1513 44 F 1:54:42.77 8:45/M
67 Abel Rosado Fort Wayne IN 1641 46 M 1:55:00.09 8:47/M
68 Ryan Kreider Columbia City IN 1596 28 M 1:55:00.83 8:47/M
69 Danette Von Gunten Berne IN 1668 34 F 1:55:10.40 8:47/M
70 Chad Von Gunten Berne IN 1667 36 M 1:55:10.44 8:47/M
71 Corinne Zay Huntington IN 1680 14 F 1:55:13.11 8:48/M
72 Lynn Altevogt Fort Wayne IN 1511 22 F 1:55:21.86 8:48/M
73 Dale Schulze Fort Wayne IN 1649 58 M 1:55:27.55 8:49/M
74 Kelly Wiedenhoeft Roanoke IN 1836 40 F 1:55:34.68 8:49/M
75 Susan Zahn Huntington IN 1837 40 F 1:55:34.71 8:49/M
76 Tadd Boman Auburn IN 1531 50 M 1:55:42.68 8:50/M
77 Rachelle Patrick Columbia City IN 1625 35 F 1:55:46.24 8:50/M
78 Jennifer Harning Huntertown IN 1577 28 F 1:56:18.76 8:53/M
79 Becky Wade Logansport IN 1815 43 F 1:56:56.01 8:56/M
80 Ryan McCammon Ann Arbor MI 1776 40 M 1:57:10.86 8:57/M
81 Lisa Vandusen Bay City MI 1771 29 F 1:57:19.41 8:57/M
82 Jessica Glanz Waterville OH 1564 17 F 1:57:58.86 9:00/M
83 Branch Lew Fort Wayne IN 1600 54 M 1:58:00.18 9:00/M
84 Kelsey Ortiz Swanton OH 1623 17 F 1:58:05.50 9:01/M
85 Stephanie Walsh Niles MI 1670 44 F 1:58:10.89 9:01/M
86 Cristin Grimm Fort Wayne IN 1568 25 F 1:58:25.26 9:02/M
87 Holly Schrader Columbia City IN 1789 37 F 1:58:26.24 9:02/M
88 Joe Hysong Angola IN 1586 50 M 1:58:33.01 9:03/M
89 Jon Lovett Fort Wayne IN 1603 38 M 1:58:33.10 9:03/M
90 Cameron Ruesch Dearborn MI 1643 33 M 1:58:57.14 9:05/M
91 Dennis Ohnstad Urbana IL 1621 60 M 1:59:09.84 9:06/M
92 Andy Zay Huntington IN 1679 45 M 1:59:45.77 9:08/M
93 Julie Manger Kendallville IN 1809 57 F 2:00:02.04 9:10/M
94 Brandy McDevitt Columbia City IN 1606 34 F 2:00:26.97 9:12/M
95 Anna Step Ann Arbor MI 1660 23 F 2:00:39.96 9:13/M
96 Christine Hutchins Fort Wayne IN 1585 48 F 2:00:45.58 9:13/M
97 Jill Wilson Columbia City IN 1673 37 F 2:00:46.48 9:13/M
98 Kyle Demato Fort Wayne IN 1549 19 M 2:00:58.42 9:14/M
99 Janet Hilger Fort Wayne IN 1580 24 F 2:01:16.92 9:15/M
100 Elizabeth Ruiz Fort Wayne IN 1644 20 F 2:01:41.33 9:17/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Total Time Pace
101 Jacqueline Kunkle North Webster IN 1829 40 F 2:01:43.17 9:17/M
102 Molly Sanders Kurtz Ossian IN 1646 30 F 2:01:56.92 9:18/M
103 Marty Swenson Chicago IL 1662 49 F 2:02:05.45 9:19/M
104 Jim Deming Bad Axe MI 1550 57 M 2:02:06.96 9:19/M
105 Mollie Carney Livonia MI 1538 25 F 2:02:15.15 9:20/M
106 Tricia Abbott Munster IN 1508 43 F 2:02:28.25 9:21/M
107 Jennifer Baxter Larwill IN 1519 28 F 2:03:51.75 9:27/M
108 Kim Anderson Logansport IN 1795 46 F 2:04:54.15 9:32/M
109 Kevin Gallahan Peru IN 1559 54 M 2:05:06.79 9:33/M
110 Wayne Beachy Ligonier IN 1522 52 M 2:05:22.13 9:34/M
111 Claudia Corintio Royal Oak MI 1544 43 F 2:05:28.98 9:35/M
112 Stephanie Cotton Zacharias Cincinnati OH 1545 35 F 2:05:50.64 9:36/M
113 Thomas Sionkowski Ferndale MI 1655 53 M 2:05:53.29 9:37/M
114 Jim McGee Fishers IN 1607 54 M 2:05:54.14 9:37/M
115 Crista L'Esperance Fort Wayne IN 1598 15 F 2:06:07.80 9:38/M
116 Graham Sereno Huntington IN 1651 15 M 2:06:26.29 9:39/M
117 John Ormond Chicago IL 1622 38 M 2:07:00.59 9:42/M
118 Mary Rice Columbia IL 1634 49 F 2:08:45.34 9:50/M
119 Nathan Notter Fort Wayne IN 1620 43 M 2:09:04.12 9:51/M
120 Steven Kahl Fishers IN 1589 51 M 2:09:05.69 9:51/M
121 Ronald Henschen Rome City IN 1579 37 M 2:09:09.44 9:52/M
122 Chuck Schreiber Fort Wayne IN 1648 54 M 2:09:21.41 9:52/M
123 Hugo Martz Valparaiso IN 1605 73 M 2:09:43.11 9:54/M
124 Patti Grimm Churubusco IN 1569 47 F 2:10:08.69 9:56/M
125 Elizabeth Bear Columbia City IN 1523 30 F 2:10:36.10 9:58/M
126 Gary Bigoness Hamilton MI 1530 54 M 2:10:42.12 9:59/M
127 Cheryl Bigoness Hamilton MI 1529 50 F 2:10:42.16 9:59/M
128 Andrew Roberts Columbia City IN 1640 33 M 2:11:06.28 10:00/M
129 Sara Phares Albion IN 1627 33 F 2:11:35.52 10:03/M
130 Michelle Hammond Columbia City IN 1574 40 F 2:11:44.06 10:03/M
131 Wendy Fairchild Warsaw IN 1556 45 F 2:12:04.54 10:05/M
132 Bill Harris Grabill IN 1578 73 M 2:12:36.82 10:07/M
133 Robin Allbaugh Delphi IN 1510 58 F 2:12:40.22 10:08/M
134 Victor Munoz Aurora IL 1773 29 M 2:12:47.80 10:08/M
135 Ray Slater Columbia City IN 1656 35 M 2:13:20.47 10:11/M
136 Douglas Pownall Warsaw IN 1630 56 M 2:13:25.14 10:11/M
137 Grace Kim Joliet IL 1775 47 F 2:13:30.32 10:11/M
138 Melissa Garten Carmel IN 1560 35 F 2:13:39.97 10:12/M
139 Allison Gallahan Indianapolis IN 1558 23 F 2:13:50.34 10:13/M
140 Timothy Beachy Columbia City IN 1521 50 M 2:14:34.58 10:16/M
141 Eileen Yoder Millersburg IN 1676 56 F 2:14:34.63 10:16/M
142 Shannon Vanryn Fort Wayne IN 1666 43 F 2:15:00.79 10:18/M
143 Erin Hoak Warsaw IN 1581 34 F 2:15:15.04 10:19/M
144 John Derheimer Greensburg IN 1551 68 M 2:15:52.00 10:22/M
145 Jamie Becker Fort Wayne IN 1526 35 F 2:15:55.61 10:23/M
146 Adam Anspach Fort Wayne IN 1515 29 M 2:15:55.65 10:23/M
147 Yolanda Stinchcomb Fort Wayne IN 1813 54 F 2:16:15.32 10:24/M
148 Aj Arnett New Haven IN 1516 26 M 2:16:26.17 10:25/M
149 Richard Hammond Columbia City IN 1575 38 M 2:17:13.53 10:28/M
150 April Birts Fort Wayne IN 1302 30 F 2:17:28.20 10:30/M
151 Susan Koenemann Fort Wayne IN 1593 54 F 2:17:33.29 10:30/M
152 Brian Ricketts Fort Wayne IN 1637 44 M 2:17:48.28 10:31/M
153 Jason Keske Dayton OH 1806 27 M 2:17:58.36 10:32/M
154 Derek Coyle Columbia City IN 1838 33 M 2:19:21.45 10:38/M
155 Janice Zavodny Fort Wayne IN 1678 52 F 2:20:04.30 10:42/M
156 Steven Harmon Fenton MI 1576 34 M 2:20:07.61 10:42/M
157 Heather Lahaie Ann Arbor MI 1599 26 F 2:20:36.89 10:44/M
158 Carol Krauss Wauseon OH 1595 50 F 2:21:27.39 10:48/M
159 Jennifer Spray Elkhart IN 1659 39 F 2:22:57.48 10:55/M
160 Jennifer Graber Three Rivers MI 1567 38 F 2:23:47.06 10:59/M
161 Cathy Braund Chicago IL 1534 48 F 2:23:47.76 10:59/M
162 Robin Bullock Evanston IL 1537 35 F 2:23:48.49 10:59/M
163 Lauren Bragg Angola IN 1532 20 F 2:24:22.42 11:01/M
164 Karen Williams Huntington IN 1672 33 F 2:26:16.41 11:10/M
165 Joseph Kinder Fort Wayne IN 1591 55 M 2:26:46.52 11:12/M
166 Robert Anderson Dearborn Heights MI 1514 32 M 2:27:00.90 11:13/M
167 Jen Leugers Indianapolis IN 1808 38 F 2:28:01.89 11:18/M
168 Kris Bailey Fort Wayne IN 1517 32 M 2:28:14.91 11:19/M
169 Stacey Edwards Columbia City IN 1554 33 F 2:28:44.06 11:21/M
170 Lawrence Sargent Fort Wayne IN 1647 44 M 2:29:52.62 11:26/M
171 Bethany Terrell Granger IN 1663 37 F 2:30:51.07 11:31/M
172 Allen Joseph Richmond IN 1783 55 M 2:32:08.50 11:37/M
173 Laurie Miner Columbia City IN 1615 40 F 2:32:27.60 11:38/M
174 Brooke Morlan Fort Wayne IN 1617 29 F 2:32:52.68 11:40/M
175 Mariah Yager Fort Wayne IN 1675 29 F 2:32:53.74 11:40/M
176 Diane Catron Warsaw IN 1818 44 F 2:35:54.92 11:54/M
177 Brian Catron Warsaw IN 1816 45 M 2:35:55.17 11:54/M
178 Glenn McQueen Lakeville IN 1610 54 M 2:37:09.16 12:00/M
179 Angie Horner Albion IN 1827 45 F 2:38:07.52 12:04/M
180 Justin Horner Bunker Hill IN 1583 23 M 2:38:18.63 12:05/M
181 Leah Ruble Muncie IN 1642 22 F 2:38:18.80 12:05/M
182 Edward Gebhart Albion IN 1561 74 M 2:38:50.55 12:07/M
183 Michelle Kummernuss Auburn IN 1597 26 F 2:39:35.59 12:11/M
184 Christina Kohl Chicago IL 1594 42 F 2:40:20.14 12:14/M
185 Rachel Woods Angola IN 1674 24 F 2:43:27.75 12:29/M
186 Corey Cole Franklin IN 1542 23 M 2:43:59.63 12:31/M
187 Randy Cole Franklin IN 1507 47 M 2:44:00.36 12:31/M
188 Rae Anne Kern Huntington IN 1590 39 F 2:45:13.07 12:37/M
189 Candy Evans Roanoke IN 1555 44 F 2:45:13.23 12:37/M
190 Judi Pownall Warsaw IN 1631 53 F 2:46:27.88 12:42/M
191 Jorge Perez De Jesus Chicago IL 1626 42 M 2:47:20.10 12:46/M
192 Jeff Davenport Indianapolis IN 1547 52 M 2:47:56.39 12:49/M
193 Janie Graves Columbia City IN 1772 50 F 2:49:12.63 12:55/M
194 Kelly Yurkanin Fort Wayne IN 1677 36 F 2:50:24.53 13:00/M
195 Jenni Bertels Fort Wayne IN 1300 37 F 2:50:26.82 13:01/M
196 Mary Kay Slattery Cincinnati OH 1657 58 F 2:50:47.60 13:02/M
197 Nancy Gordon Churubusco IN 1565 24 F 2:50:56.17 13:03/M
198 Maria Kugler Pleasant Lake IN 1785 43 F 2:55:16.83 13:23/M
199 Phil Walker Columbia City IN 1669 60 M 2:58:45.32 13:39/M
200 Kristena Cartwright Fort Wayne IN 1539 42 F 3:00:30.32 13:47/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Total Time Pace
201 Don Durbin Kendallville IN 1552 53 M 3:01:56.61 13:53/M
202 Don Lindley Fort Wayne IN 1411 67 M 3:06:00.25 14:12/M
203 Yating Haller West Lafayette IN 1573 33 F 3:06:27.81 14:14/M
204 John Haller West Lafayette IN 1572 28 M 3:06:27.89 14:14/M
205 Matthew Lopshire South Whitley IN 1602 39 M 3:17:24.59 15:04/M
206 Lisa Claypool Columbia City IN 1820 35 F 3:25:30.56 15:41/M
207 Rita Merrick Florham Park NJ 1819 50 F 3:25:33.32 15:41/M
208 Bethany Beebe Fort Wayne IN 1527 33 F 3:49:06.77 17:29/M
DQ Nicole Smith Larwill IN 1835 41 F 46:54.27 3:35/M
DQ Michelle Pontorno Angola IN 1629 46 F 59:15.38 4:31/M