Wawasee 2011 XCountry

October 08, 2011


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

1

Hannah Dawson Edgewood

11:38.28

6:15/M

 

2

2

183

Bridgette Yoder Wawasee

11:59.84

6:27/M

 

3

3

2

Alli Miller Edgewood

12:04.78

6:29/M

 

4

4

37

Ashley Johnson Indian Springs

12:06.43

6:30/M

 

5

5

38

Lauren Keller Indian Springs

12:15.65

6:35/M

 

6

6

100

Rachel Crawford Lincoln

12:17.32

6:36/M

 

7

7

187

Abby Mejia Wawasee

12:18.23

6:37/M

 

8

8

76

Brooke Rhodes Lakeview

12:20.28

6:38/M

 

9

9

184

Delanie Bame Wawasee

12:24.17

6:40/M

 

10

10

161

Marissa Jamison Crestview

12:27.92

6:42/M

 

11

(< 5)

216

Briget Nemitz Whitko

12:28.89

6:42/M

 

12

11

3

Emma Hayward Edgewood

12:30.75

6:43/M

 

13

12

247

Hannah Stoffel, Riverview

12:34.68

6:45/M

 

14

13

186

Aubrey Kuhn Wawasee

12:35.56

6:46/M

 

15

14

185

Molly Swartz Wawasee

12:37.62

6:47/M

 

16

15

77

Lilianna Hernandez Lakeview

12:38.25

6:48/M

 

17

16

40

Whitney Shelton Indian Springs

12:55.32

6:57/M

 

18

17

241

Cadee Harmon, Riverview

12:59.04

6:59/M

 

19

18

78

Jubilee Stichter Lakeview

12:59.48

6:59/M

 

20

19

36

Alissa Jagger Indian Springs

13:00.62

6:59/M

 

21

20

188

Paige Miller Wawasee

13:01.34

7:00/M

 

22

21

244

Alexandra Short, Riverview

13:01.91

7:00/M

 

23

22

5

Mallory Hooks Edgewood

13:06.33

7:03/M

 

24

23

101

Brooke Wagner Lincoln

13:07.28

7:03/M

 

25

24

163

Chloe Scheiber Crestview

13:11.59

7:05/M

 

26

25

41

Courtney Miquelon Indian Springs

13:16.64

7:08/M

 

27

26

160

Katie Jamison Crestview

13:17.16

7:08/M

 

28

27

39

Bailie Brown Indian Springs

13:17.96

7:08/M

 

29

28

162

Emma Melcher Crestview

13:20.07

7:10/M

 

30

29

240

Kelsey Coles, Riverview

13:24.38

7:12/M

 

31

30

236

Gracie Scher, Riverview

13:27.30

7:14/M

 

32

31

237

Kaitlyn Stephan, Riverview

13:28.78

7:14/M

 

33

32

7

Connor Gilbert Edgewood

13:29.82

7:15/M

 

34

33

102

Rachel Rettig Lincoln

13:32.74

7:17/M

 

35

34

235

Jennifer Leonard, Riverview

13:35.80

7:18/M

 

36

35

158

Becca Berry Crestview

13:38.25

7:20/M

 

37

36

8

Mikaela Till Edgewood

13:47.72

7:25/M

 

38

37

80

Kilee Slone Lakeview

13:48.31

7:25/M

 

39

38

4

Allissa Brower Edgewood

13:56.72

7:29/M

 

40

39

164

Brittany Smith Crestview

14:01.66

7:32/M

 

41

40

79

Analiese Helms Lakeview

14:05.77

7:34/M

 

42

41

159

Paige Berry Crestview

14:22.15

7:43/M

 

43

42

106

Grace Morris Lincoln

14:51.93

7:59/M

 

44

43

104

Jasmine Baird Lincoln

15:06.30

8:07/M

 

45

44

82

Daisie Poe Lakeview

15:14.47

8:11/M

 

46

45

107

Alyssa Solis Lincoln

15:14.62

8:11/M

 

47

46

103

Elise Patrick Lincoln

15:51.46

8:31/M

 

48

(< 5)

218

Tori Silveus Whitko

16:39.27

8:57/M

 

 

Overall Finish List - Girls

 

Girls Reserve

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

42

Karina Rubrake Indian Springs

12:37.65

6:47/M

 

2

2

194

Morgan Jones Wawasee

12:56.68

6:57/M

 

3

3

190

Elizabeth Zorn Wawasee

13:15.92

7:07/M

 

4

4

191

Stephanie Mejia Wawasee

13:33.66

7:17/M

 

5

5

201

Yanelly Pizana Wawasee

13:47.36

7:25/M

 

6

6

9

Julie Frazzetta Edgewood

13:51.93

7:27/M

 

7

7

147

Jenna Henline Crestview

13:59.05

7:31/M

 

8

8

192

Katelyn Baker Wawasee

14:00.40

7:32/M

 

9

9

155

Meagan Thomas Crestview

14:04.97

7:34/M

 

10

10

156

Meghan Underwood Crestview

14:06.49

7:35/M

 

11

11

246

Breanna Rittenhouse, Riverview

14:11.52

7:38/M

 

12

12

43

Kylee Longenbaugh Indian Springs

14:20.64

7:42/M

 

13

13

44

Averi Litherland Indian Springs

14:27.04

7:46/M

 

14

14

157

Mary Winans Crestview

14:41.51

7:54/M

 

15

15

19

Lauren Orr Edgewood

14:41.76

7:54/M

 

16

16

47

Lenah Beck Indian Springs

14:43.75

7:55/M

 

17

17

105

Courtney Bradley Lincoln

14:45.37

7:56/M

 

18

18

14

Jessica Madden Edgewood

14:47.20

7:57/M

 

19

19

18

Charlene Orr Edgewood

14:54.28

8:01/M

 

20

20

11

Abby Bultemeier Edgewood

14:57.94

8:02/M

 

21

21

146

Melanie Gradeless Crestview

14:58.68

8:03/M

 

22

22

195

Evelyn Romo Wawasee

15:00.30

8:04/M

 

23

23

20

Kennedy Rife Edgewood

15:00.39

8:04/M

 

24

24

144

Megan Berry Crestview

15:04.72

8:06/M

 

25

25

16

Cylie Marshall Edgewood

15:06.73

8:07/M

 

26

26

145

Lexie Black Crestview

15:13.00

8:11/M

 

27

(> 7)

143

Hollyn Anderson Crestview

15:16.89

8:12/M

 

28

27

200

Bailey Schroeder Wawasee

15:19.95

8:14/M

 

29

28

51

Brookly Dittmer Indian Springs

15:30.87

8:20/M

 

30

29

245

Kaitlin Biehl, Riverview

15:35.83

8:23/M

 

31

(> 7)

17

Natalie Nichols Edgewood

15:37.50

8:24/M

 

32

30

108

Sydney Morris Lincoln

15:38.29

8:24/M

 

33

31

118

Sydney Holzwart Lincoln

15:43.41

8:27/M

 

34

32

49

Haylee Coyle Indian Springs

15:44.73

8:28/M

 

35

(> 7)

150

Abi Kline Crestview

15:48.78

8:30/M

 

36

(> 7)

197

Amanda Foy Wawasee

15:51.71

8:31/M

 

37

33

234

Kaitlyn Lamar, Riverview

15:53.47

8:32/M

 

38

34

239

Johanna Ashley, Riverview

15:59.70

8:36/M

 

39

(> 7)

13

Haley June Edgewood

16:07.50

8:40/M

 

40

35

116

Hattie Myers Lincoln

16:10.40

8:42/M

 

41

(> 7)

151

Caila Kline Crestview

16:11.94

8:42/M

 

42

36

45

Rhea Young Indian Springs

16:13.97

8:43/M

 

43

(> 7)

48

Allison Conrad Indian Springs

16:15.14

8:44/M

 

44

(> 7)

152

Jennifer Meyer Crestview

16:17.86

8:45/M

 

45

(> 7)

12

Celeste Clayson Edgewood

16:19.16

8:46/M

 

46

(> 7)

199

Ariel Berthier Wawasee

16:26.62

8:50/M

 

47

37

242

Brianna Mason, Riverview

16:27.29

8:51/M

 

48

(> 7)

46

Kaitlyn Longenbaugh Indian Springs

16:31.65

8:53/M

 

49

38

112

Janelle Cleveland Lincoln

16:37.88

8:56/M

 

50

39

231

Mckenna Cady Riverview

16:40.52

8:58/M

 

51

(> 7)

21

Greer Smith Edgewood

16:40.92

8:58/M

 

52

(> 7)

154

Kayla Stuttle Crestview

16:42.12

8:59/M

 

53

(> 7)

148

Maya Hernandez Crestview

16:55.96

9:06/M

 

54

(> 7)

153

Rachel Moore Crestview

17:07.09

9:12/M

 

55

40

238

Maddie Weller, Riverview

17:08.32

9:13/M

 

56

41

111

Katie McCormick Lincoln

17:19.02

9:19/M

 

57

(> 7)

232

Abby Gardener Riverview

17:40.80

9:30/M

 

58

(> 7)

50

Abigail Schrader Indian Springs

17:50.17

9:35/M

 

59

(> 7)

10

Hannah Babcock Edgewood

17:57.33

9:39/M

 

60

42

117

Hope Carter Lincoln

18:33.46

9:58/M

 

61

(> 7)

113

Rae Anna Stiles Lincoln

18:41.86

10:03/M

 

62

(> 7)

149

Taylor Johnson Crestview

18:47.50

10:06/M

 

63

(> 7)

15

Maryann Marandet Edgewood

19:19.29

10:23/M

 

64

(> 7)

114

Julie Bachman Lincoln

19:20.32

10:24/M

 

65

(> 7)

115

Macy Goble Lincoln

19:30.16

10:29/M

 

66

(> 7)

243

Kirsten Roller, Riverview

21:10.40

11:23/M

 

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Wawasee

45

2

7

9

13

14

20

 

 

Top 5 Times: 1:01:55.42

 

2

Indian Springs

69

4

5

16

19

25

27

 

 

Top 5 Times: 1:03:34.66

 

3

Edgewood

69

1

3

11

22

32

36

38

 

 

Top 5 Times: 1:02:49.96

 

4

Riverview

109

12

17

21

29

30

31

34

 

 

Top 5 Times: 1:05:27.31

 

5

Lakeview

118

8

15

18

37

40

44

 

 

Top 5 Times: 1:05:52.09

 

6

Crestview

123

10

24

26

28

35

39

41

 

 

Top 5 Times: 1:05:54.99

 

7

Lincoln

147

6

23

33

42

43

45

46

 

 

Top 5 Times: 1:08:55.57

 

Inc.

Whitko

2 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

Girls Reserve

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Wawasee

22

2

3

4

5

8

22

27

 

 

Top 5 Times: 1:07:34.02

 

2

Crestview

61

7

9

10

14

21

24

26

 

 

Top 5 Times: 1:11:50.70

 

3

Indian Springs

70

1

12

13

16

28

32

36

 

 

Top 5 Times: 1:11:39.95

 

4

Edgewood

78

6

15

18

19

20

23

25

 

 

Top 5 Times: 1:13:13.11

 

5

Riverview

144

11

29

33

34

37

39

40

 

 

Top 5 Times: 1:18:07.81

 

6

Lincoln

151

17

30

31

35

38

41

42

 

 

Top 5 Times: 1:18:55.35

 
 

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

84

Matt Anthony Lakeview

10:51.95

5:50/M

 

2

2

52

Andrew McFarland Indian Springs

10:52.15

5:51/M

 

3

3

85

Tyler Davies Lakeview

11:03.81

5:56/M

 

4

4

203

Brady Robinson Wawasee

11:08.60

5:59/M

 

5

5

57

Gage Emerick Indian Springs

11:10.54

6:00/M

 

6

6

202

Jaxon Bame Wawasee

11:12.13

6:01/M

 

7

7

204

Tyler Griffith Wawasee

11:14.04

6:02/M

 

8

8

267

Keenan McKinzie, Riverview

11:17.31

6:04/M

 

9

9

22

Sterling Hay Edgewood

11:21.17

6:06/M

 

10

10

53

Brad Johnson Indian Springs

11:21.18

6:06/M

 

11

11

86

Ethan Cook Lakeview

11:24.01

6:08/M

 

12

12

23

Jonathan Beres Edgewood

11:27.70

6:09/M

 

13

13

87

Hudson Snyder Lakeview

11:27.86

6:09/M

 

14

14

54

Tim Hearld Indian Springs

11:35.35

6:14/M

 

15

15

56

Joe Lude Indian Springs

11:35.36

6:14/M

 

16

16

181

Dillon Valenti Crestview

11:36.39

6:14/M

 

17

17

58

Nick Decker Indian Springs

11:40.37

6:16/M

 

18

18

205

Austin Shrack Wawasee

11:41.92

6:17/M

 

19

19

178

Hunter Hollowell Crestview

11:43.13

6:18/M

 

20

20

206

Sam Griner Wawasee

11:51.71

6:22/M

 

21

21

176

Zach Baldridge Crestview

11:54.07

6:24/M

 

22

22

24

Wyatt Slone Edgewood

11:55.44

6:24/M

 

23

23

207

Marcos Mejia Wawasee

12:00.50

6:27/M

 

24

24

208

Chuck Impey Wawasee

12:03.17

6:29/M

 

25

25

220

Logan Busz Whitko

12:04.51

6:29/M

 

26

26

55

Jake Matteson Indian Springs

12:04.79

6:29/M

 

27

27

182

Jacob Vinson Crestview

12:08.66

6:31/M

 

28

28

221

Josh Wright Whitko

12:10.30

6:32/M

 

29

29

26

Tj Day Edgewood

12:15.71

6:35/M

 

30

30

179

Evan Kropf Crestview

12:19.35

6:37/M

 

31

31

89

Hayden Steger Lakeview

12:21.85

6:38/M

 

32

32

120

Andrew Miller Lincoln

12:24.22

6:40/M

 

33

33

121

Jason Barahona Lincoln

12:24.49

6:40/M

 

34

34

27

Nathan Miller Edgewood

12:25.25

6:41/M

 

35

35

123

Damien Krueger Lincoln

12:30.47

6:43/M

 

36

36

219

Lane Wolf Whitko

12:31.36

6:44/M

 

37

37

260

Cody Jones, Riverview

12:32.24

6:44/M

 

38

38

263

Adam Carey, Riverview

12:32.63

6:44/M

 

39

39

25

Trent Shepherd Edgewood

12:34.11

6:45/M

 

40

40

122

Zacc Hutchings Lincoln

12:37.99

6:47/M

 

41

41

177

Dawson Hertel Crestview

12:39.90

6:48/M

 

42

42

249

Auden Eckert Riverview

12:42.66

6:50/M

 

43

43

222

Quinton Burmworth Whitko

12:45.12

6:51/M

 

44

44

90

Connor Hershberger Lakeview

12:45.73

6:51/M

 

45

45

91

Andrew Smith Lakeview

12:47.34

6:52/M

 

46

46

265

Austin Kaylor, Riverview

12:54.10

6:56/M

 

47

47

124

Chris Noodwang Lincoln

13:03.30

7:01/M

 

48

48

250

Mitchell Geller, Riverview

13:09.03

7:04/M

 

49

49

180

Colton Sheets Crestview

13:15.22

7:07/M

 

50

50

223

Nick Crosson Whitko

13:16.77

7:08/M

 

51

51

125

Colin Graber Lincoln

13:19.72

7:10/M

 

52

52

224

Shad Ebbinghous Whitko

13:21.86

7:11/M

 

53

53

225

Collin Bross Whitko

13:29.26

7:15/M

 

54

54

126

Zach Moser Lincoln

13:40.47

7:21/M

 

55

55

28

Nicholas Hawn Edgewood

14:12.25

7:38/M

 

 

Overall Finish List - Boys

 

Boys Reserve

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

60

Nick Compton Indian Springs

11:58.71

6:26/M

 

2

2

59

Daniel Watts Indian Springs

12:01.78

6:28/M

 

3

3

65

Heath Atkins Indian Springs

12:21.38

6:38/M

 

4

4

71

Ashtin Green Indian Springs

12:29.99

6:43/M

 

5

5

62

Jacob Dittmer Indian Springs

12:32.40

6:44/M

 

6

6

259

Aidan Hinesley, Riverview

12:35.59

6:46/M

 

7

7

61

Aaron Franks Indian Springs

12:44.98

6:51/M

 

8

8

68

Trefor Gatchell Indian Springs

12:45.14

6:51/M

 

9

9

30

Aaron Qiao Edgewood

12:45.89

6:51/M

 

10

(> 7)

67

Holden Schaefer Indian Springs

12:48.37

6:53/M

 

11

10

210

Joe Lecount Wawasee

12:49.87

6:53/M

 

12

(> 7)

66

Keaton Akin Indian Springs

12:51.62

6:55/M

 

13

11

269

Nathan Park, Riverview

12:52.33

6:55/M

 

14

12

253

Matt Karst, Riverview

12:55.68

6:57/M

 

15

13

211

Eric Yankosky Wawasee

12:57.96

6:58/M

 

16

14

170

Alex Hosler Crestview

13:01.27

7:00/M

 

17

(< 5)

93

Diego Newcomb Lakeview

13:07.64

7:03/M

 

18

(> 7)

75

Jordan Keuneke Indian Springs

13:11.02

7:05/M

 

19

15

268

Hugh Miller, Riverview

13:11.66

7:05/M

 

20

(> 7)

74

Jacob Hinen Indian Springs

13:12.73

7:06/M

 

21

16

169

Alec Goetz Crestview

13:14.48

7:07/M

 

22

17

29

Evan Schmidt Edgewood

13:16.54

7:08/M

 

23

18

209

Hunter Magiera Wawasee

13:18.41

7:09/M

 

24

19

168

Jacob Foster Crestview

13:20.27

7:10/M

 

25

20

33

Andrew Gauger Edgewood

13:22.14

7:11/M

 

26

(> 7)

63

Luke Schrader Indian Springs

13:24.34

7:12/M

 

27

21

127

Shane Pursch Lincoln

13:25.43

7:13/M

 

28

(> 7)

69

Rese Sprunger Indian Springs

13:31.71

7:16/M

 

29

22

213

Brandon Lopez Wawasee

13:35.40

7:18/M

 

30

23

262

T.j. Bishop, Riverview

13:39.48

7:20/M

 

31

24

174

Alex Wiedenhoft Crestview

13:40.59

7:21/M

 

32

25

214

Dalin Powell Wawasee

13:41.00

7:21/M

 

33

26

141

Tavion Marshall Lincoln

13:49.70

7:26/M

 

34

27

128

Joel Funston Lincoln

13:52.00

7:27/M

 

35

28

266

Andrew Killen, Riverview

14:00.73

7:32/M

 

36

29

252

Brady Johnson, Riverview

14:05.99

7:34/M

 

37

30

212

Jacob Claassen Wawasee

14:07.59

7:35/M

 

38

(> 7)

73

Braden Baker Indian Springs

14:08.10

7:36/M

 

39

(> 7)

64

Kyle Trigg Indian Springs

14:09.22

7:36/M

 

40

31

175

Jack Young Crestview

14:15.37

7:40/M

 

41

(> 7)

70

Brendon Slagel Indian Springs

14:17.46

7:41/M

 

42

32

166

Reid Dillion Crestview

14:18.14

7:41/M

 

43

33

171

Mitch McElhaney Crestview

14:21.68

7:43/M

 

44

34

32

Michael Blue Edgewood

14:24.16

7:45/M

 

45

(< 5)

226

Ezra Miller Whitko

14:26.98

7:46/M

 

46

(> 7)

72

Stuart Ioane Indian Springs

14:32.61

7:49/M

 

47

35

31

Jarod Barber Edgewood

14:39.09

7:53/M

 

48

(> 7)

264

Izaak Coon, Riverview

14:43.21

7:55/M

 

49

36

137

Hayden Bardwell Lincoln

14:43.73

7:55/M

 

50

(> 7)

173

Josh Waters Crestview

14:45.56

7:56/M

 

51

(> 7)

172

Dom Moyer Crestview

14:47.47

7:57/M

 

52

(> 7)

270

Chase Shepherd, Riverview

14:49.49

7:58/M

 

53

37

136

Isa Frias Lincoln

14:50.98

7:58/M

 

54

38

132

Curtis Smith Lincoln

15:07.35

8:08/M

 

55

39

129

Keith Longanecker Lincoln

15:11.24

8:10/M

 

56

(< 5)

99

Shane Powers Lakeview

15:18.05

8:14/M

 

57

(> 7)

248

Levi Bell Riverview

15:19.78

8:14/M

 

58

(> 7)

257

J. J. Whicker, Riverview

15:24.34

8:17/M

 

59

(> 7)

138

Trevor Pletcher Lincoln

15:29.93

8:19/M

 

60

(> 7)

139

Jared Sutton Lincoln

15:33.47

8:22/M

 

61

40

215

Brett Miller Wawasee

15:34.54

8:22/M

 

62

41

34

Caleb Remocaldo Edgewood

15:43.55

8:27/M

 

63

(> 7)

130

Cameron Carter Lincoln

15:47.27

8:29/M

 

64

(< 5)

94

Colton Andrews Lakeview

15:47.55

8:29/M

 

65

(> 7)

256

Michael Schweller, Riverview

16:21.24

8:47/M

 

66

(< 5)

96

Nick Colquitt Lakeview

16:26.11

8:50/M

 

67

(> 7)

165

Brandon Briggs Crestview

16:41.68

8:58/M

 

68

(> 7)

258

Jackson Wright, Riverview

16:52.35

9:04/M

 

69

(> 7)

261

Jacob Koons, Riverview

17:20.34

9:19/M

 

70

(> 7)

167

Dane Eherenman Crestview

17:38.10

9:29/M

 

71

(> 7)

251

Brandon Holmes, Riverview

18:04.07

9:43/M

 

72

(> 7)

255

Damon Nash, Riverview

18:27.58

9:55/M

 

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Indian Springs

46

2

5

10

14

15

17

26

 

 

Top 5 Times: 56:34.58

 

2

Wawasee

55

4

6

7

18

20

23

24

 

 

Top 5 Times: 57:08.40

 

3

Lakeview

59

1

3

11

13

31

44

45

 

 

Top 5 Times: 57:09.48

 

4

Edgewood

106

9

12

22

29

34

39

55

 

 

Top 5 Times: 59:25.27

 

5

Crestview

113

16

19

21

27

30

41

49

 

 

Top 5 Times: 59:41.60

 

6

Riverview

171

8

37

38

42

46

48

 

 

Top 5 Times: 1:01:58.94

 

7

Whitko

182

25

28

36

43

50

52

53

 

 

Top 5 Times: 1:02:48.06

 

8

Lincoln

187

32

33

35

40

47

51

54

 

 

Top 5 Times: 1:03:00.47

 
 

Team Summary Report - Boys

Boys Reserve

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

Indian Springs

15

1

2

3

4

5

7

8

 

 

Top 5 Times: 1:01:24.26

 

2

Riverview

67

6

11

12

15

23

28

29

 

 

Top 5 Times: 1:05:14.74

 

3

Wawasee

88

10

13

18

22

25

30

40

 

 

Top 5 Times: 1:06:22.64

 

4

Crestview

104

14

16

19

24

31

32

33

 

 

Top 5 Times: 1:07:31.98

 

5

Edgewood

115

9

17

20

34

35

41

 

 

Top 5 Times: 1:08:27.82

 

6

Lincoln

147

21

26

27

36

37

38

39

 

 

Top 5 Times: 1:10:41.84

 

Inc.

Lakeview

4 finishers

 

 

 

Inc.

Whitko

1 finishers