Marion CC Invitational 2012

September 01, 2012


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

Overall Finish List - Boys

HS Boys Gold Small

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

913

Adam Doll Wawasee

16:55.53

5:27/M

11

 

2

2

921

Reid Stichter Wawasee

17:07.18

5:31/M

12

 

3

3

36

Stephen Kays Angola

17:12.63

5:33/M

12

 

4

4

42

Nate Roe Angola

17:28.41

5:38/M

10

 

5

5

746

Jon Hochstedler Oak Hill

17:33.68

5:40/M

12

 

6

6

576

Jace Hirst Muncie Central

17:33.75

5:40/M

12

 

7

7

750

Ryan Miller Oak Hill

17:37.68

5:41/M

11

 

8

8

731

Eric Yandl Northeastern

17:38.67

5:41/M

12

 

9

9

923

Austin Yoder Wawasee

17:38.78

5:41/M

11

 

10

10

39

Isaiah Mortorff Angola

17:40.73

5:42/M

11

 

11

11

908

Joey Bornman Wawasee

17:42.14

5:43/M

11

 

12

12

751

Connor Mitchener Oak Hill

17:43.01

5:43/M

12

 

13

13

911

Zach Cockrill Wawasee

17:46.18

5:44/M

10

 

14

14

237

Austin Candor Ft. Wayne Canterbury

17:50.88

5:45/M

11

 

15

15

565

Jacob Warran Mississinewa

17:55.00

5:47/M

11

 

16

16

726

Kessler Fisher Northeastern

17:57.35

5:47/M

10

 

17

17

752

Bradey Newhouse Oak Hill

17:58.46

5:48/M

10

 

18

18

348

Zack Alves Heritage Christian

17:59.00

5:48/M

12

 

19

19

355

Blake Puckett Heritage Christian

17:59.47

5:48/M

12

 

20

20

245

Leland Nelson Ft. Wayne Canterbury

18:00.65

5:48/M

11

 

21

21

529

Quinn Reinhardt Maconaquah

18:02.58

5:49/M

10

 

22

22

833

Sam Hall Wabash

18:05.47

5:50/M

10

 

23

23

136

Sam Zimmerman Delta

18:09.97

5:51/M

12

 

24

24

511

John Neidich Leo

18:11.13

5:52/M

11

 

25

25

916

Austin Krizman Wawasee

18:11.66

5:52/M

11

 

26

26

809

Michael Bowman Southwood

18:14.78

5:53/M

12

 

27

27

357

Wyatt Spencer Heritage Christian

18:27.92

5:57/M

10

 

28

28

749

Chandler Julius Oak Hill

18:34.05

5:59/M

9

 

29

29

134

Daniel Wills Delta

18:35.43

6:00/M

12

 

30

30

579

Dean Prybylla Muncie Central

18:45.06

6:03/M

11

 

31

31

728

Andy Scripture Northeastern

18:45.07

6:03/M

12

 

32

32

37

Chris Mapes Angola

18:45.13

6:03/M

12

 

33

33

575

Evan Green Muncie Central

18:46.05

6:03/M

12

 

34

34

838

Kyle Kelshiemer Wabash

18:46.46

6:03/M

10

 

35

35

135

Ryan Wills Delta

18:49.27

6:04/M

10

 

36

36

128

Nathan Hahn Delta

18:49.55

6:04/M

10

 

37

37

814

Josiah Friedersdorf Southwood

18:49.68

6:04/M

9

 

38

38

526

Eric Doyka Maconaquah

18:50.72

6:05/M

12

 

39

39

514

Graham Powers Leo

18:51.32

6:05/M

12

 

40

40

501

Garrett Burns Leo

18:51.70

6:05/M

10

 

41

41

137

Nathan Zirkle Delta

18:52.22

6:05/M

9

 

42

42

747

David Horner Oak Hill

18:58.06

6:07/M

11

 

43

43

512

Kyle Pepple Leo

19:01.35

6:08/M

12

 

44

44

578

Carter McClure Muncie Central

19:05.86

6:09/M

12

 

45

45

813

Johnathon Friedersdorf Southwood

19:07.81

6:10/M

12

 

46

46

548

John Gavin Marion

19:09.56

6:11/M

12

 

47

47

238

Alec Justice Ft. Wayne Canterbury

19:13.85

6:12/M

10

 

48

(< 5)

936

Jonathan Johnson Whitko

19:19.59

6:14/M

10

 

49

48

815

Michael Lengel Southwood

19:23.22

6:15/M

10

 

50

49

723

Jake Austerman Northeastern

19:24.88

6:15/M

10

 

51

50

574

Jacob Carmichael Muncie Central

19:26.24

6:16/M

12

 

52

51

241

Bryan Ko Ft. Wayne Canterbury

19:39.33

6:20/M

11

 

53

52

127

Adam Gordon Delta

19:40.59

6:21/M

12

 

54

(< 5)

938

Lane Wolf Whitko

19:42.39

6:21/M

9

 

55

53

503

Kody Detter Leo

19:43.73

6:22/M

11

 

56

54

509

Chris Lauer Leo

19:44.26

6:22/M

9

 

57

55

831

Travis Easthom Wabash

19:49.68

6:24/M

9

 

58

56

349

Ryan Hein Heritage Christian

19:53.26

6:25/M

11

 

59

57

236

Austin Ash Ft. Wayne Canterbury

19:53.46

6:25/M

9

 

60

58

356

Andrew Sauer Heritage Christian

19:54.71

6:25/M

10

 

61

59

499

Grant Adams Leo

19:54.82

6:25/M

12

 

62

(< 5)

941

Charles McKinley Muncie Southside

19:55.87

6:25/M

11

 

63

60

35

Jacob Holst Angola

20:00.26

6:27/M

11

 

64

61

742

Peyton Byrd Oak Hill

20:00.80

6:27/M

10

 

65

62

561

Justin Kelly Mississinewa

20:01.39

6:27/M

12

 

66

63

563

Hunter Sikora Mississinewa

20:04.13

6:28/M

12

 

67

64

817

Kyle Porter Southwood

20:04.14

6:28/M

11

 

68

65

125

Landon Carpenter Delta

20:05.26

6:29/M

12

 

69

66

544

Stevie Burton Marion

20:09.15

6:30/M

12

 

70

(< 5)

939

Zacyary Criswell Muncie Southside

20:12.50

6:31/M

12

 

71

67

577

Kaleb Mallory Muncie Central

20:21.45

6:34/M

12

 

72

(< 5)

940

Cody Huffman Muncie Southside

20:23.91

6:35/M

11

 

73

68

543

Jordan Bledsoe Marion

20:30.25

6:37/M

10

 

74

69

558

Joel Enochs Mississinewa

20:30.45

6:37/M

11

 

75

70

550

Daniel MacMurray Marion

20:31.75

6:37/M

10

 

76

71

835

Brodie Hough Wabash

20:35.67

6:38/M

10

 

77

72

818

Brendan Ridgeway Southwood

20:48.00

6:43/M

11

 

78

73

839

Aries Reza Wabash

20:51.54

6:44/M

9

 

79

74

244

Jay Martinez Ft. Wayne Canterbury

20:54.55

6:45/M

12

 

80

75

811

Jonathan Collins Southwood

20:54.84

6:45/M

9

 

81

76

240

Riley Killen Ft. Wayne Canterbury

21:16.40

6:52/M

10

 

82

77

725

Nick Dale Northeastern

21:19.43

6:53/M

11

 

83

78

580

Neil Reinke Muncie Central

21:22.26

6:54/M

11

 

84

79

830

Adam Driscoll Wabash

21:28.95

6:55/M

9

 

85

80

352

Andrew Madsen Heritage Christian

21:42.50

7:00/M

9

 

86

81

564

Andrew Smelser Mississinewa

21:45.58

7:01/M

11

 

87

82

834

Devin Hostetler Wabash

21:54.88

7:04/M

11

 

88

83

45

Jake Yagodinski Angola

21:57.68

7:05/M

12

 

89

(< 5)

935

Cole Eberly Whitko

22:00.60

7:06/M

10

 

90

84

562

Jalen Ruth Mississinewa

22:07.67

7:08/M

10

 

91

85

546

Michael Culley Marion

22:12.10

7:10/M

12

 

92

86

729

Stephen Scruggs Northeastern

22:30.17

7:15/M

12

 

93

87

552

Chevis Weaver Marion

22:35.90

7:17/M

12

 

94

88

354

Jacob Pendleton Heritage Christian

22:36.30

7:17/M

9

 

95

89

560

Mark Jones Mississinewa

22:55.37

7:24/M

11

 

96

90

545

Athan Circle Marion

23:03.00

7:26/M

9

 

97

91

530

Nathan Reyburn Maconaquah

23:41.91

7:38/M

9

 

98

(< 5)

942

Seth Pickett Muncie Southside

24:01.67

7:45/M

11

 

99

92

525

Nathan Douglas Maconaquah

25:08.16

8:06/M

9

 

100

93

527

Tyler Johnston Maconaquah

25:12.78

8:08/M

9

 

 

Overall Finish List - Boys

 

HS Boys Purple Large

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

58

Jon Harper Carroll (Fort Wayne)

15:33.88

5:01/M

12

 

2

2

886

Jacob Poyner Warsaw

15:41.18

5:04/M

12

 

3

3

854

Ellis Coon Warsaw

15:58.84

5:09/M

11

 

4

4

59

Alex Hess Carroll (Fort Wayne)

15:59.45

5:09/M

12

 

5

5

215

Luke Miller Ft. Wayne Bishop Dwenger

16:05.14

5:11/M

12

 

6

6

883

Robert Murphy Warsaw

16:06.59

5:12/M

12

 

7

7

636

Seth Eagleson New Palestine

16:08.74

5:12/M

11

 

8

8

55

Eric Claxton Carroll (Fort Wayne)

16:10.46

5:13/M

12

 

9

9

161

Josh Neideck Eastbrook

16:10.87

5:13/M

11

 

10

10

57

Kyle Gater Carroll (Fort Wayne)

16:15.05

5:15/M

12

 

11

11

99

Mark Beckmann Dekalb

16:15.76

5:15/M

10

 

12

12

56

Cameron Clements Carroll (Fort Wayne)

16:17.27

5:15/M

9

 

13

13

60

Alec Kreilach Carroll (Fort Wayne)

16:29.22

5:19/M

11

 

14

14

222

Greg Tippmann Ft. Wayne Bishop Dwenger

16:29.69

5:19/M

10

 

15

15

176

Parker Williams Frankton

16:30.41

5:19/M

12

 

16

16

701

Jacob Overton Nobleville

16:31.61

5:20/M

11

 

17

17

206

Matt Klein Ft. Wayne Bishop Dwenger

16:40.78

5:23/M

11

 

18

18

63

Bret Unger Carroll (Fort Wayne)

16:54.47

5:27/M

11

 

19

19

849

Ismael Calderon Warsaw

16:55.50

5:27/M

11

 

20

20

874

Brysten James Warsaw

16:56.53

5:28/M

12

 

21

21

80

Evan Harney Columbia City

16:58.82

5:28/M

11

 

22

22

709

John Sellers Nobleville

17:02.62

5:30/M

12

 

23

23

197

Mark Berghoff Ft. Wayne Bishop Dwenger

17:03.17

5:30/M

12

 

24

24

714

Jordan Warne Nobleville

17:03.26

5:30/M

10

 

25

25

328

Asher Scott Ft. Wayne Snider

17:04.63

5:30/M

12

 

26

26

217

Jack Obergfell Ft. Wayne Bishop Dwenger

17:04.66

5:30/M

12

 

27

27

338

Brad Wise Ft. Wayne Snider

17:12.26

5:33/M

12

 

28

28

688

Stephen Gervase Nobleville

17:15.92

5:34/M

11

 

29

29

635

Austin Dodd New Palestine

17:16.27

5:34/M

12

 

30

30

872

Tyler Houvener Warsaw

17:21.47

5:36/M

11

 

31

31

335

Isaac Wappes Ft. Wayne Snider

17:23.01

5:36/M

12

 

32

32

599

Sam Willis New Castle Chrysler

17:23.46

5:36/M

11

 

33

33

155

Chris Foss Eastbrook

17:30.06

5:39/M

12

 

34

34

175

Blake Wetz Frankton

17:36.78

5:41/M

12

 

35

35

595

Collin Goodin New Castle Chrysler

17:42.00

5:43/M

12

 

36

36

336

Dustin Wells Ft. Wayne Snider

17:43.21

5:43/M

11

 

37

37

173

T.j. Eads Frankton

17:43.34

5:43/M

12

 

38

38

280

Dylan Wagner Ft. Wayne Northrop

17:43.50

5:43/M

11

 

39

39

594

Tanner Dye New Castle Chrysler

17:46.75

5:44/M

12

 

40

40

696

Kyle Marowski Nobleville

17:49.59

5:45/M

11

 

41

41

213

Zach McIntyre Ft. Wayne Bishop Dwenger

17:52.88

5:46/M

11

 

42

42

212

Blake Malone Ft. Wayne Bishop Dwenger

17:54.36

5:46/M

9

 

43

43

172

Dylan Doan Frankton

17:55.09

5:47/M

11

 

44

44

101

Dante' Graham Dekalb

18:00.55

5:48/M

11

 

45

45

105

Clay Travis Dekalb

18:02.80

5:49/M

10

 

46

46

168

Garrett Allen Frankton

18:04.90

5:50/M

11

 

47

47

260

Andrew Distelrath Ft. Wayne Northrop

18:08.11

5:51/M

11

 

48

48

396

Cameron Dark Homestead

18:09.78

5:51/M

12

 

49

49

710

Jimmy Small Nobleville

18:10.58

5:52/M

12

 

50

50

329

Alex Stine Ft. Wayne Snider

18:11.14

5:52/M

10

 

51

51

708

Quinn Schlegel Nobleville

18:13.16

5:53/M

10

 

52

52

170

Aaron Cawthorn Frankton

18:13.79

5:53/M

12

 

53

53

428

Brad Reuille Homestead

18:16.04

5:54/M

12

 

54

54

305

Adam Bartlett Ft. Wayne Snider

18:17.40

5:54/M

11

 

55

55

263

Justice Goodwell Ft. Wayne Northrop

18:21.85

5:55/M

9

 

56

56

871

Cam Hoskins Warsaw

18:23.44

5:56/M

10

 

57

57

171

Colin Coryell Frankton

18:28.10

5:57/M

9

 

58

58

610

Isaac Day New Haven

18:29.18

5:58/M

11

 

59

59

481

Jordan Fivecoate Kokomo

18:29.64

5:58/M

11

 

60

60

479

Jeremy Breedlove Kokomo

18:29.66

5:58/M

11

 

61

61

158

Brett Holder Eastbrook

18:30.16

5:58/M

9

 

62

62

422

Mitch Myers Homestead

18:30.22

5:58/M

11

 

63

63

5

Stone Robbins Anderson

18:33.53

5:59/M

12

 

64

64

318

Broc Lackey Ft. Wayne Snider

18:37.08

6:00/M

10

 

65

65

480

Waylon Coulter Kokomo

18:39.59

6:01/M

12

 

66

66

274

Richkard St. Victor Ft. Wayne Northrop

18:41.14

6:02/M

12

 

67

67

435

Eli Shine Homestead

18:41.43

6:02/M

11

 

68

68

432

Luke Rose Homestead

18:42.34

6:02/M

9

 

69

69

642

Sam Jones New Palestine

18:43.26

6:02/M

12

 

70

70

427

Jake Peters Homestead

18:43.96

6:02/M

12

 

71

71

265

Nick Jones Ft. Wayne Northrop

18:45.53

6:03/M

11

 

72

72

609

Jason Clendenen New Haven

18:48.11

6:04/M

12

 

73

73

778

Pedro Feliciano Richmond

18:48.98

6:04/M

12

 

74

74

100

Scotty Beckmann Dekalb

18:50.22

6:05/M

9

 

75

75

799

Nick Thomas Richmond

18:53.72

6:05/M

11

 

76

76

81

Andrew McFarland Columbia City

19:02.85

6:08/M

9

 

77

77

84

Evan Sauers Columbia City

19:06.46

6:10/M

10

 

78

78

160

Dakota McClellan Eastbrook

19:08.17

6:10/M

10

 

79

79

634

Dominic Basisano New Palestine

19:08.83

6:10/M

11

 

80

80

162

Michael Neideck Eastbrook

19:11.58

6:11/M

9

 

81

81

399

Ben Dvorak Homestead

19:14.15

6:12/M

10

 

82

82

98

Kyle Baldwin Dekalb

19:19.13

6:14/M

10

 

83

83

152

Brad Burchell Eastbrook

19:20.23

6:14/M

10

 

84

84

643

Kevin Laetsch New Palestine

19:22.83

6:15/M

12

 

85

85

278

Ryan Swanson Ft. Wayne Northrop

19:23.19

6:15/M

11

 

86

86

104

Cameron Stokes Dekalb

19:23.64

6:15/M

9

 

87

87

3

Stephen Carl Anderson

19:24.57

6:15/M

12

 

88

88

486

Ethan Sharp Kokomo

19:25.58

6:16/M

9

 

89

89

591

Justin Burkholder New Castle Chrysler

19:29.70

6:17/M

10

 

90

90

76

Austin Beachy Columbia City

19:30.62

6:17/M

10

 

91

91

82

Dallas Piotrowski Columbia City

19:32.40

6:18/M

11

 

92

92

795

Jalen Sleet Richmond

19:40.53

6:21/M

11

 

93

93

646

Chris Poturalski New Palestine

19:41.69

6:21/M

10

 

94

94

488

Justin Walker Kokomo

19:45.29

6:22/M

12

 

95

95

154

Mark Flanagin Eastbrook

19:46.89

6:23/M

9

 

96

96

652

Chase Tuggle New Palestine

19:48.38

6:23/M

11

 

97

97

4

Carl Keppler Anderson

19:52.03

6:25/M

12

 

98

98

267

Nick Luc Ft. Wayne Northrop

19:52.40

6:25/M

9

 

99

99

482

Logan Hawk Kokomo

19:55.69

6:25/M

9

 

100

100

766

Sampson Allen Richmond

20:03.07

6:28/M

12

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

101

770

Austin Bergfield Richmond

20:06.51

6:29/M

12

 

102

102

485

Josh Revils Kokomo

20:10.97

6:30/M

11

 

103

103

614

Josh Hiatt New Haven

20:18.90

6:33/M

9

 

104

104

598

Jacob Warner New Castle Chrysler

20:27.61

6:36/M

12

 

105

105

596

Hunter Rose New Castle Chrysler

20:42.15

6:41/M

9

 

106

106

597

Ross Schmeisser New Castle Chrysler

20:50.99

6:43/M

11

 

107

107

83

Brandon Potter Columbia City

21:10.73

6:50/M

11

 

108

108

615

Trever Kraner New Haven

21:17.11

6:52/M

9

 

109

109

789

David Noe Richmond

21:23.61

6:54/M

12

 

110

110

787

Chance McKinney Richmond

21:29.33

6:56/M

10

 

111

111

78

Sean Ewing Columbia City

22:06.97

7:08/M

10

 

112

112

617

Tyler Myers New Haven

22:10.69

7:09/M

11

 

113

113

7

Matthew Vonbank Anderson

23:33.67

7:36/M

12

 

114

114

6

Ethan Strangeway Anderson

23:36.23

7:37/M

10

 

115

115

612

Dain Franco New Haven

25:10.83

8:07/M

12