Veterans Marathon 2012

5 K

Age Group Results

November 10, 2012


Results By Time to Run www.timetorun.net

Female Open Winners

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Leslie Scheffers                                        776   48        5                  21:16.70    21:21.74      6:53/M

Female Master Winners

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Rose Ford                         Churubusco  IN        645   50       39                  26:00.61    26:05.95      8:25/M

Female 19 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Emma Lietzke                      Fort Wayne  IN        703   13       10                  22:19.56    22:22.64      7:13/M
       2    Bailie Brown                      Columbia City  IN     609   12       17       1:01.73    23:18.76    23:24.37      7:33/M
       3    Clara Lietzke                     Fort Wayne  IN        702   11       19       1:19.03    23:38.64    23:41.67      7:38/M
       4    Anne Lietzke                      Fort Wayne  IN        701   16       23       2:18.43    24:37.90    24:41.07      7:58/M
       5    Ariel Barlow                      Francesville  IN      592   14       31       2:43.66    24:56.77    25:06.30      8:06/M
       6    Alissa Jagger                     Columbia City  IN     682   12       63       5:26.30    27:43.13    27:48.94      8:58/M
       7    Ellie Chamberlain                 Columbia City  IN     626   14       82       8:23.77    30:36.58    30:46.41      9:55/M
       8    Sarah Bird                                              775   19       83       8:28.36    30:41.13    30:51.00      9:57/M
       9    Chelsea Carolus                   Leesburg  IN          619   15       84       8:45.22    31:04.80    31:07.86     10:02/M
      10    Isabelle Cook                     Columbia City  IN     630   15       99      10:37.98    33:00.62    33:00.62     10:39/M
      11    Eden Freeman                      Columbia City  IN     646    9      105      11:50.10    34:07.18    34:12.74     11:02/M
      12    Faith Darland                     Churubusco  IN        632   10      113      13:13.95    35:26.79    35:36.59     11:29/M
      13    Claire Wright                     South Bend  IN        767   11      133      18:09.91    40:15.31    40:32.55     13:05/M
      14    Ashley Debartolo                  La Grange  IL         635   15      135      18:38.65    40:49.30    41:01.29     13:14/M
      15    Lily Kissner                      Leo  IN               687   10      147      22:09.94    44:17.74    44:32.58     14:22/M
      16    Brenna Pacheco                    Cedar Lake  IN        723    6      151      24:31.24    46:43.97    46:53.88     15:07/M
      17    Megan Beck                        Columbia City  IN     598   10      158      25:52.87    48:10.42    48:15.51     15:34/M
      18    Faith Hammond                     Columbia City  IN     663   10      159      25:53.06    48:10.45    48:15.70     15:34/M
     DNF    Adriana Barlow                    Francesville  IN      591   12                                                           
     DNF    Brynn Perry                       Columbia City  IN     729   18                                                           

Female 20 to 29

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Britta Sjoberg                    Marion  IN            748   21       47                  26:53.79    27:00.51      8:43/M
       2    Danielle Gray                     Albion  IN            656   26       51       0:06.84    27:02.59    27:07.35      8:45/M
       3    Sarah Roebel                      Churubusco  IN        736   24       57       0:23.68    27:21.78    27:24.19      8:50/M
       4    Kristin Beachy                    Middlebury  IN        594   21       60       0:37.14    27:31.14    27:37.65      8:55/M
       5    Michelle Ravenscroft              Denver  CO            731   28       66       1:02.23    27:58.72    28:02.74      9:03/M
       6    Lindsey Stronczek                 Ossian  IN            752   22       76       2:46.88    29:40.45    29:47.39      9:36/M
       7    Erin Wilkinson                    Columbia City  IN     765   24       90       5:00.43    31:51.12    32:00.94     10:19/M
       8    Aubree Schenkel                   Granger  IN           739   25       98       5:58.14    32:45.24    32:58.65     10:38/M
       9    Jessica Sims                      Columbia City  IN     747   24      100       6:09.13    33:01.14    33:09.64     10:42/M
      10    Amber Schoof                      Auburn  IN            745   24      110       7:47.00    34:40.37    34:47.51     11:13/M
      11    Elisabeth Anderson                Columbia City  IN     587   25      117      10:07.77    36:55.51    37:08.28     11:59/M
      12    Elizabeth Payton                  Waterloo  IN          726   26      124      11:37.38    38:30.57    38:37.89     12:27/M
      13    Michelle Kummernuss               Auburn  IN            694   27      126      13:01.92    39:57.73    40:02.43     12:55/M
      14    Caitlin Ackerman                  Ashley  IN            585   24      128      13:04.78    39:54.53    40:05.29     12:56/M
      15    Emily Chamberlain                 Columbia City  IN     627   21      130      13:23.65    40:13.61    40:24.16     13:02/M
      16    Caroline Bloemker                 Columbia City  IN     604   24      137      14:31.98    41:25.73    41:32.49     13:24/M
      17    Jessica Lewis                     South Whitley  IN     700   26      140      14:49.75    41:46.38    41:50.26     13:30/M
      18    Lori Jackson                      Huntington  IN        681   28      141      15:04.69    41:56.60    42:05.20     13:35/M
      19    Hannah Hunt                       Shelton  WA           680   28      150      19:44.12    46:40.47    46:44.63     15:05/M
      20    Tiffany Gordon                    Churubusco  IN        655   29      157      20:48.17    47:39.05    47:48.68     15:25/M
      21    Melissa Tugsal                    Greenwood  IN         759   27      175      34:21.98  1:00:59.89  1:01:22.49     19:48/M
     DNF    Becky Scheribel                   Fort Wayne  IN        744   22                                                           
     DNF    Ashley Mayes                      Harlan  IN            711   26                                                           

Female 30 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Julie Bock                        Columbia City  IN     783   30       13                  22:38.58    22:44.44      7:20/M
       2    Jessica Bischoff                  Indianapolis  IN      603   35       15       0:22.16    23:03.44    23:06.60      7:27/M
       3    Karla Barnhart                    South Whitley  IN     593   37       28       2:15.51    24:53.55    24:59.95      8:04/M
       4    Charlotte Mosier                  Columbia City  IN     715   32       29       2:16.62    24:54.50    25:01.06      8:04/M
       5    Kirsten Ziembo                    Fort Wayne  IN        582   33       36       3:05.80    25:43.95    25:50.24      8:20/M
       6    Sherry Brown                      Columbia City  IN     611   38       37       3:06.85    25:47.82    25:51.29      8:20/M
       7    Amy Bilbrey                       Gaston  IN            602   30       54       4:27.66    27:07.22    27:12.10      8:46/M
       8    Kristie Zidar                     Fort Wayne  IN        770   32       80       7:42.85    30:22.94    30:27.29      9:49/M
       9    Jessica Burkett                   Columbia City  IN     613   32      102      10:36.40    33:08.43    33:20.84     10:45/M
      10    Katrina Adelman                   Fort Wayne  IN        586   33      109      11:55.58    34:28.33    34:40.02     11:11/M
      11    Jennifer Born                     Columbia City  IN     607   32      111      12:15.20    34:53.42    34:59.64     11:17/M
      12    Angie Benjamin                    New Haven             600   36      112      12:19.89    34:55.86    35:04.33     11:19/M
      13    Krysten Ebert                     Fort Wayne  IN        639   34      120      15:06.85    37:42.35    37:51.29     12:13/M
      14    Rebekah Hinen                     Columbia City  IN     672   34      121      15:21.96    37:59.65    38:06.40     12:17/M
      15    Kristen Swick                     Columbia City  IN     756   30      127      17:18.22    39:57.52    40:02.66     12:55/M
      16    Carissa Berens                    La Grange  IL         601   33      136      18:16.86    40:48.62    41:01.30     13:14/M
      17    Chasity Pacheco                   Cedar Lake  IN        724   33      152      24:37.99    47:13.73    47:22.43     15:17/M
      18    Kristina Geissler-Wright          South Bend  IN        653   39      154      24:52.15    47:18.16    47:36.59     15:21/M
      19    Jessica Crawford                  South Whitley  IN     631   31      169      35:34.28    58:01.81    58:18.72     18:48/M
      20    Jennifer Gray                     Van Buren  IN         657   38      172      35:52.26    58:22.02    58:36.70     18:54/M
      21    Kenna Davis                       Fort Wayne  IN        633   34      176      39:31.49  1:01:55.94  1:02:15.93     20:05/M
     DNF    Jessica Masuga                    Lake Forest  IL       708   38                                                           

Female 40 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Lisa Schenkel                     North Webster  IN     742   47       41                  26:13.38    26:26.55      8:32/M
       2    Tricia Abbott                     Munster  IN           584   44       45       0:23.54    26:38.53    26:50.09      8:39/M
       3    Amy Bechtold                      South Whitley  IN     596   45       48       0:35.57    26:53.77    27:02.12      8:43/M
       4    Sandy Hacker                      Huntington  IN        660   49       52       0:41.15    27:03.51    27:07.70      8:45/M
       5    Kim Ehleiter                      Waterloo  IN          641   45       53       0:44.09    27:06.39    27:10.64      8:46/M
       6    Susan Lietzke                     Fort Wayne  IN        704   46       59       1:08.12    27:28.56    27:34.67      8:54/M
       7    Teresa Haydock                    Fort Wayne  IN        668   49       67       1:36.46    27:58.50    28:03.01      9:03/M
       8    Shanon Fawbush                    Columbia City  IN     643   42       85       4:48.19    31:05.74    31:14.74     10:05/M
       9    Anne Carolus                      Fort Wayne  IN        618   48       89       5:26.46    31:48.64    31:53.01     10:17/M
      10    Lisa Cerrato                      Dublin  OH            623   46       91       5:38.38    31:57.19    32:04.93     10:21/M
      11    Michele Snyder                    Livonia  MI           749   46       92       5:56.28    32:13.24    32:22.83     10:26/M
      12    Laura Pease                       Celina  OH            727   44       95       6:22.65    32:37.34    32:49.20     10:35/M
      13    Lisa Dawson                       Fort Wayne  IN        634   42      101       6:51.12    33:06.18    33:17.67     10:44/M
      14    Judy Roy                          Avilla  IN            737   49      116       9:59.48    36:15.94    36:26.03     11:45/M
      15    Amie Larue                                              773   42      119      11:19.86    37:37.58    37:46.41     12:11/M
      16    Trisha Hinen                      Columbia City  IN     673   42      122      11:40.05    38:00.35    38:06.60     12:17/M
      17    Denise Johnson                    Columbia City  IN     683   40      123      11:59.25    38:15.48    38:25.80     12:24/M
      18    Denise Pequignot                  South Whitley  IN     728   40      129      13:55.49    40:15.26    40:22.04     13:01/M
      19    Sandie Bush                       Fort Wayne  IN        617   46      131      13:58.59    40:11.36    40:25.14     13:02/M
      20    Karen Haines                      Fort Wayne  IN        661   41      132      13:59.33    40:12.27    40:25.88     13:02/M
      21    Margaret Fry                      South Whitley  IN     648   46      144      16:53.29    43:09.49    43:19.84     13:58/M
      22    Lori Lancaster                    South Whitley  IN     695   44      145      16:56.36    43:12.37    43:22.91     13:59/M
      23    Shirley Langohr                   Columbia City  IN     696   43      168      31:51.72    58:00.94    58:18.27     18:48/M
      24    Robin Barb                        Huntington  IN        590   49      173      34:49.41  1:00:52.92  1:01:15.96     19:45/M
     DNF    Tammy Klipstine                   Ansonia  OH           690   43                                                           
     DNF    Shelly Mayes                      Fort Wayne  IN        712   49                                                           
     DNF    Christine Dewitt                  Albion  IN            636   40                                                           
     DNF    Lori Leatherman                   Albion  IN            699   45                                                           

Female 50 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Ann Kline                         Fort Wayne  IN        688   51       62                  27:37.81    27:43.08      8:56/M
       2    Julie Manger                      Kendallville  IN      707   58       68       0:23.11    27:59.43    28:06.19      9:04/M
       3    Sue Brown Nickerson               Valparaiso  IN        612   52       74       2:03.14    29:42.80    29:46.22      9:36/M
       4    Karen Carolus                     Leesburg  IN          620   50       87       3:40.75    31:19.52    31:23.83     10:07/M
       5    Lynn Pinkerton                    Warren  IN            730   55      139      13:50.86    41:20.86    41:33.94     13:24/M
       6    Frankie Kovacs                    Fort Wayne  IN        691   57      143      15:16.70    42:51.25    42:59.78     13:52/M
       7    Lora Mata                         Columbia City  IN     709   57      146      15:53.64    43:23.76    43:36.72     14:04/M
       8    Suzi Bloemker                     Columbia City  IN     605   54      153      19:43.59    47:20.49    47:26.67     15:18/M
       9    Dale Weldy                        Buchanan  MI          762   56      155      19:58.97    47:24.94    47:42.05     15:23/M
      10    Shelley Hubbell                   Buchanan  MI          679   54      156      19:59.54    47:26.26    47:42.62     15:23/M
      11    Tami Nix                          Columbia City  IN     721   53      163      27:20.57    54:52.93    55:03.65     17:45/M
      12    Annie Hoffmeier                   Craigville  IN        674   54      166      29:05.27    56:32.99    56:48.35     18:19/M
      13    Angela Mounsey                    Van Buren  IN         716   53      171      30:37.04    58:04.88    58:20.12     18:49/M
      14    Jodie Karrick                     Fort Wayne  IN        686   51      177      34:34.28  1:01:57.04  1:02:17.36     20:05/M
     DNF    Lisa MacDonald                    Columbia City  IN     706   50                                                           
     DNF    Kim Gross                         Fort Wayne  IN        659   56                                                           
     DNF    Joan Sussman                      Bloomfield Hills  M   755   53                                                           

Female 60 to 69

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Betty Nelson                      Columbia City  IN     718   66       70                  28:22.55    28:26.47      9:10/M
       2    Judith Henson                     Zeeland  MI           670   64      134      12:25.12    40:37.55    40:51.59     13:11/M
       3    Emma Chamberlain                  Columbia City  IN     628   60      165      28:10.70    56:23.74    56:37.17     18:16/M

Male Open Winners

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Brayden Law                       Fort Wayne  IN        698   15        1                  16:50.59    16:52.09      5:26/M

Male Master Winners

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Jeff Fitch                        Bremen  IN            644   43        2                  17:48.01    17:49.34      5:45/M

Male 19 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Daniel Watts                      Columbia City  IN     761   14        4                  20:47.78    21:00.38      6:46/M
       2    Troy Carolus                      Leesburg  IN          622   17        6       0:49.65    21:47.47    21:50.03      7:03/M
       3    Kolin Behrens                     Fort Wayne  IN        599   14        7       0:57.54    21:56.41    21:57.92      7:05/M
       4    Adam Wilkinson                    Columbia City  IN     764   18        9       0:59.94    21:49.42    22:00.32      7:06/M
       5    Trevor Langohr                    Columbia City  IN     697   19       14       1:49.85    22:47.37    22:50.23      7:22/M
       6    Zachary Wight                     Columbia City  IN     763   19       20       2:53.59    23:50.86    23:53.97      7:42/M
       7    Zach Kahlig                       Celina  OH            685   16       24       3:45.29    24:35.94    24:45.67      7:59/M
       8    Ryne Wright                       South Bend  IN        768   14       33       4:26.47    25:13.16    25:26.85      8:12/M
       9    Jacob Hinen                       Columbia City  IN     671   13       38       4:58.99    25:53.69    25:59.37      8:23/M
      10    Cade Bechtold                     South Whitley  IN     597   12       49       6:02.36    26:53.55    27:02.74      8:43/M
      11    Ryan House                        Ossian  IN            678    8       93      11:25.72    32:15.37    32:26.10     10:28/M
      12    Milo Burkett                      Columbia City  IN     615    9       96      11:55.82    32:43.47    32:56.20     10:37/M
      13    Bennett Richcreek                 Columbia City  IN     733    9       97      11:55.92    32:43.71    32:56.30     10:37/M
     DNF    Chance Klipstine                  Ansonia  OH           689   13                                                           

Male 20 to 29

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Christopher Schenkel              Granger  IN           740   25       11                  22:23.83    22:29.38      7:15/M
       2    Eric Johnson                      Chicago  IL           684   29       18       0:57.78    23:20.90    23:27.16      7:34/M
       3    Jonathan Newman                   Fort Wayne  IN        720   26       25       2:19.13    24:47.53    24:48.51      8:00/M
       4    Andrew Shultz                     Columbia City  IN     746   28       32       2:37.43    25:05.63    25:06.81      8:06/M
       5    Sean Nelson                       Quincy  IL            719   23       34       2:59.66    25:16.04    25:29.04      8:13/M
       6    Gregory Yashewski                 Fort Wayne  IN        769   29       43       4:03.30    26:27.19    26:32.68      8:34/M
       7    Ed Beber                          Fort Wayne  IN        595   29       55       4:48.42    27:09.48    27:17.80      8:48/M
       8    Jonathan Kumfer                   Fort Wayne  IN        693   25       77       7:37.11    30:02.90    30:06.49      9:43/M
       9    David Chamberlain                 Columbia City  IN     625   20       78       7:41.84    30:01.00    30:11.22      9:44/M
      10    Wes Reynolds                      Columbia City  IN     732   23      108      12:06.10    34:25.16    34:35.48     11:09/M
      11    Trevin Geiger                     Churubusco  IN        652   22      114      13:07.24    35:26.73    35:36.62     11:29/M

Male 30 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Brandon Busch                     Logansport  IN        616   35       27                  24:45.92    24:58.63      8:03/M
       2    Dustin Thieme                     Fort Wayne  IN        758   31       50       2:04.24    27:01.09    27:02.87      8:43/M
       3    Joshua Born                       Columbia City  IN     608   32       56       2:24.75    27:17.28    27:23.38      8:50/M
       4    Craig Harnish                     Fort Wayne  IN        666   36       65       3:03.30    27:56.99    28:01.93      9:02/M
       5    Matthew Swick                     Columbia City  IN     757   35       73       4:29.71    29:28.34    29:28.34      9:30/M
       6    Jeremy Freeman                    Columbia City  IN     647   37      106       9:17.68    34:16.31    34:16.31     11:03/M
       7    Richard Hammond                   Columbia City  IN     664   39      115      11:24.28    36:22.91    36:22.91     11:44/M
       8    Adam Chamberlain                  Columbia City  IN     624   34      164      31:38.51    56:23.68    56:37.14     18:16/M
     DNF    Steve Ziembo                      Fort Wayne  IN        583   38                                                           
     DNF    Robert McNay                      Garrett  IN           713   31                                                           

Male 40 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Tony Stinson                      Columbia City  IN     750   40       16                  23:12.28    23:14.72      7:30/M
       2    Tim Summers                       Columbia City  IN     754   40       21       0:59.29    24:10.66    24:14.01      7:49/M
       3    John Halverson                    Wabash  IN            662   42       22       1:06.89    24:18.58    24:21.61      7:51/M
       4    Scott Gabriel                     Fort Wayne  IN        650   42       26       1:40.74    24:49.67    24:55.46      8:02/M
       5    Steve Homrich                     Wabash  IN            676   48       35       2:28.65    25:38.63    25:43.37      8:18/M
       6    Chris Larue                                             772   46       40       2:57.91    26:03.65    26:12.63      8:27/M
       7    John Schenkel                     North Webster  IN     741   48       42       3:12.77    26:14.65    26:27.49      8:32/M
       8    Todd Fry                          South Whitley  IN     649   40       75       6:31.89    29:37.31    29:46.61      9:36/M
       9    Rick Brown                        Columbia City  IN     610   49       79       7:03.81    30:12.33    30:18.53      9:46/M
      10    Ross Carolus                      Fort Wayne  IN        621   49       81       7:30.97    30:42.98    30:45.69      9:55/M
      11    David Fawbush                     Savage  MN            642   43       86       8:00.05    31:05.48    31:14.77     10:05/M
      12    Lonny Dilley                      Andrews  IN           637   43       88       8:22.59    31:26.25    31:37.31     10:12/M
      13    Jason House                       Ossian  IN            677   40       94       9:11.50    32:15.60    32:26.22     10:28/M
      14    Jeff Richcreek                    Columbia City  IN     734   42      104      10:12.70    33:15.33    33:27.42     10:47/M
     DNF    Ted Christensen                   Garrett  IN           629   42                                                           

Male 50 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Jeff Hedrick                      Huntington  IN        669   50        3                  19:43.16    19:46.75      6:23/M
       2    Bryan Gross                       Fort Wayne  IN        658   55        8       2:12.45    21:56.36    21:59.20      7:05/M
       3    David Geiger                      Churubusco  IN        651   51       12       2:53.10    22:36.51    22:39.85      7:18/M
       4    Don Strong                        Gas City  IN          753   58       30       5:16.71    24:58.66    25:03.46      8:05/M
       5    Roger Kovacs                      Fort Wayne  IN        692   59       44       6:57.16    26:42.29    26:43.91      8:37/M
       6    Bob MacDonald                     Huntington  IN        705   56       46       7:04.84    26:45.49    26:51.59      8:40/M
       7    Chuck Wagner                      Collinsville  IL      760   55       58       7:38.83    27:21.98    27:25.58      8:51/M
       8    Bruce Witzenman                   Churubusco  IN        766   52       61       7:54.72    27:38.58    27:41.47      8:56/M
       9    Ted Schenkel                      Warsaw  IN            743   54       64       8:11.65    27:44.55    27:58.40      9:01/M
      10    Kevin Rupp                        Columbia City  IN     738   54       71       9:04.32    28:39.10    28:51.07      9:18/M
      11    Jim Ehleiter                      Waterloo  IN          640   50       72       9:04.41    28:47.27    28:51.16      9:18/M
      12    Jim Burkett                       Columbia City  IN     614   57      103      13:34.16    33:05.24    33:20.91     10:45/M
      13    Don Hurd                                                778   56      125      18:57.86    38:32.69    38:44.61     12:30/M
      14    Wes Bloemker                      Columbia City  IN     606   58      138      21:46.41    41:26.92    41:33.16     13:24/M
      15    Ray Mata                          Columbia City  IN     710   54      142      22:42.14    42:15.20    42:28.89     13:42/M
      16    Terry Hoffmeier                   Craigville  IN        675   54      167      37:02.44    56:34.16    56:49.19     18:20/M
      17    Martin Mounsey                    Van Buren  IN         717   53      170      38:33.14    58:04.28    58:19.89     18:49/M
      18    Allan Barb                        Huntington  IN        589   50      174      41:29.34  1:00:53.38  1:01:16.09     19:46/M

Male 60 to 69

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Mike Baker                        Leo  IN               588   65      118                  37:29.73    37:44.21     12:10/M
       2    Richard Hammond                   Indianapolis  IN      665   63      160      10:33.08    48:01.04    48:17.29     15:35/M
       3    David Draper                      Columbia City  IN     638   63      162      17:18.96    54:52.68    55:03.17     17:45/M

Men 70 and over

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Dick Harnly                       Fort Wayne  IN        667   75       69                  28:12.69    28:22.00      9:09/M
       2    Terry Parker                      Auburn  IN            725   72      107       5:59.29    34:11.58    34:21.29     11:05/M
       3    Walter Strasser                   Grabill  IN           751   76      148      16:15.08    44:22.24    44:37.08     14:24/M
       4    Martin Riley                      Southington  OH       735   86      149      16:51.35    45:01.99    45:13.35     14:35/M
       5    Thomas Miller                     Columbia City  IN     714   74      161      26:40.10    54:50.65    55:02.10     17:45/M
       6    Jack Gorby                        Chicago  IL           654   73      178      36:51.64  1:04:56.35  1:05:13.64     21:02/M