3rd Annual Hare & Hound 5K XC

Age Group Individuals & Teams

June 08, 2013


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Crystina Ridenour 87 27 2 1 18:44.03 18:44.03 6:03/M
 

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Rose 256 43 1 9 21:39.04 21:39.04 6:59/M
 

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Madison Fruchey Huntertown IN 46 15 2 2 19:30.44 19:30.44 6:17/M
2 Anna Aldrich Fremont IN 125 15 2 3 19:38.51 19:38.51 6:20/M
3 Maddie Distelrath 281 14 1 4 20:20.18 20:20.18 6:34/M
4 Kaithyn Culler Fremont IN 124 15 2 5 20:51.75 20:51.75 6:44/M
5 Olivia Von Guten 240 13 1 7 21:22.10 21:22.10 6:54/M
6 Bridget Yoder 244 12 1 8 21:22.91 21:22.91 6:54/M
7 Marisa Eberle 241 12 1 11 22:45.20 22:45.20 7:20/M
8 Jaime Zeigler 239 12 1 14 24:04.87 24:04.87 7:46/M
9 Molly Burton Fort Wayne IN 22 13 2 15 24:20.06 24:20.06 7:51/M
10 Paige Norton Ft. Wayne IN 139 15 2 19 26:17.95 26:17.95 8:29/M
11 Leeann Moeller Fort Wayne IN 120 18 2 25 26:56.76 26:56.76 8:41/M
12 Makenzie Kolvoord 128 8 2 32 28:07.05 28:07.05 9:04/M
13 Ashtyn Robertson Fort Wayne IN 89 13 2 33 28:17.91 28:17.91 9:07/M
14 Kayla Lilly Garrett IN 63 15 2 41 30:51.60 30:51.60 9:57/M
15 Cheslea Carolus 237 16 1 51 34:05.41 34:05.41 11:00/M
16 Katlyn Doehrman Grabill IN 37 16 2 52 34:15.05 34:15.05 11:03/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cayla Pusey 277 21 1 6 21:21.74 21:21.74 6:53/M
2 Mary Beier 273 20 1 10 22:05.69 22:05.69 7:07/M
3 Aubree Reichel Fort Wayne IN 85 22 2 12 23:11.79 23:11.79 7:29/M
4 Ashley Anglin Fort Wayne IN 401 29 2 23 26:35.90 26:35.90 8:35/M
5 Kalissa Herron Fort Wayne IN 54 25 2 56 35:23.40 35:23.40 11:25/M
6 Adrienne Freiburger 213 29 1 58 36:03.16 36:03.16 11:38/M
7 Megan Bunon 212 28 1 60 36:07.50 36:07.50 11:39/M
8 Kristen Winsemann Fort Wayne IN 110 27 2 61 36:19.70 36:19.70 11:43/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly Davis Fort Wayne IN 31 32 2 16 25:32.78 25:32.78 8:14/M
2 Lisa Falotico 267 33 1 20 26:23.69 26:23.69 8:31/M
3 Melanie Clibon 209 34 1 31 27:52.73 27:52.73 8:59/M
4 Rachel Rayburn Fort Wayne IN 81 31 2 34 28:24.58 28:24.58 9:10/M
5 Larissa Baker Fort Wayne IN 6 31 2 54 34:54.89 34:54.89 11:15/M
6 Delia Arroyo 211 30 1 59 36:06.45 36:06.45 11:39/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sherry Brown Columbia City IN 17 39 2 17 26:04.84 26:04.84 8:25/M
2 Leslie Chalfant Fort Wayne IN 26 37 2 24 26:35.97 26:35.97 8:35/M
3 Andria Eguia 269 39 1 26 26:59.67 26:59.67 8:42/M
4 Arden Robertson Fort Wayne IN 88 36 2 36 29:25.47 29:25.47 9:29/M
5 Jill Freed Fort Wayne IN 45 36 2 37 30:01.19 30:01.19 9:41/M
6 Jill Buskirk Fort Wayne IN 23 38 2 43 31:29.12 31:29.12 10:09/M
7 Christina Reichard Fort Wayne IN 84 37 2 66 39:57.09 39:57.09 12:53/M
8 Jennifer Deckard Fort Wayne IN 33 37 2 69 43:03.84 43:03.84 13:53/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Erin Brady Fort Wayne IN 123 41 2 13 23:54.14 23:54.14 7:43/M
2 Cari Hardin Fort Wayne IN 51 42 2 18 26:16.53 26:16.53 8:28/M
3 Karen Gillie 221 42 1 35 28:57.59 28:57.59 9:20/M
4 Marcia Schaefer Harlan IN 93 42 2 42 30:57.12 30:57.12 9:59/M
5 Shellie Love Spencerville IN 66 44 2 48 33:23.36 33:23.36 10:46/M
6 Amy Copeland Fort Wayne IN 29 40 2 63 36:58.48 36:58.48 11:55/M
7 Connie Bealer Fort Wayne IN 9 42 2 65 38:27.25 38:27.25 12:24/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cathy Pusey 278 48 1 21 26:32.62 26:32.62 8:34/M
2 Laurie Whisler Fort Wayne IN 135 48 2 30 27:43.60 27:43.60 8:56/M
3 Kellie Walker Fort Wayne IN 105 47 2 46 32:24.71 32:24.71 10:27/M
4 Kim Ehleiter Waterloo IN 40 46 2 47 33:09.02 33:09.02 10:42/M
5 Anne Carolus 232 48 1 55 35:00.38 35:00.38 11:17/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gail Gerbers 274 50 1 22 26:33.45 26:33.45 8:34/M
2 Carol Dobis Fort Wayne IN 35 51 2 27 27:33.52 27:33.52 8:53/M
3 Melinda Kinder Fort Wayne IN 116 52 2 29 27:43.31 27:43.31 8:56/M
4 Anita Bultemeier Leo IN 20 53 2 39 30:10.55 30:10.55 9:44/M
5 Sherrie Konkle Fort Wayne IN 138 50 2 44 32:07.66 32:07.66 10:22/M
6 Joy Brown Bluffton IN 16 54 2 50 33:39.27 33:39.27 10:51/M
7 Karen Carolus 235 50 1 53 34:23.86 34:23.86 11:05/M
8 Lon Braun 218 51 1 57 35:27.56 35:27.56 11:26/M
9 Judy Roy Avilla IN 91 50 2 64 38:22.34 38:22.34 12:23/M
10 Betty Greider Fort Wayne IN 48 52 2 71 48:13.00 48:13.00 15:33/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Cornwell Fort Wayne IN 114 58 2 28 27:36.44 27:36.44 8:54/M
2 Jenny Sanders 222 59 1 38 30:09.69 30:09.69 9:44/M
3 Mary McCardle 224 57 1 40 30:22.66 30:22.66 9:48/M
4 Marcia Kirlin 246 56 1 45 32:09.51 32:09.51 10:22/M
5 Jan Halter Leo IN 129 56 2 49 33:26.19 33:26.19 10:47/M
6 Benita Browning Fort Wayne IN 18 55 2 70 44:41.36 44:41.36 14:25/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sherry Nidlinger 248 63 1 62 36:25.16 36:25.16 11:45/M
2 Jo Wortman Fort Wayne IN 111 61 2 67 41:17.17 41:17.17 13:19/M
3 Jenni Etzler Fort Wayne IN 42 62 2 68 41:59.36 41:59.36 13:33/M
 

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Cushman 279 20 1 1 16:51.53 16:51.53 5:26/M
 

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Fruchey 257 43 1 14 18:57.26 18:57.26 6:07/M
 

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Beckman 283 17 1 2 17:03.85 17:03.85 5:30/M
2 Cameron Clements Huntertown IN 27 15 2 4 17:19.68 17:19.68 5:35/M
3 Noah Steffen 280 14 1 10 18:30.58 18:30.58 5:58/M
4 Logan Rayl 207 19 1 15 19:01.96 19:01.96 6:08/M
5 William Emery 136 14 2 16 19:07.75 19:07.75 6:10/M
6 Michael Sheridan 260 16 1 20 19:23.09 19:23.09 6:15/M
7 Blake Malone Fort Wayne IN 68 15 2 21 19:25.93 19:25.93 6:16/M
8 Levi Carr 264 17 1 22 19:27.70 19:27.70 6:16/M
9 Troy Carolus 236 18 1 24 19:42.59 19:42.59 6:21/M
10 Scott Beckman 282 15 1 26 19:49.35 19:49.35 6:24/M
11 Connor Goetz 285 13 1 28 19:53.75 19:53.75 6:25/M
12 Kenny Beucler 259 17 1 32 20:10.07 20:10.07 6:30/M
13 Myron Trowell Fort Wayne IN 102 17 2 33 20:10.27 20:10.27 6:30/M
14 Connor Mickelini 206 19 1 42 21:20.88 21:20.88 6:53/M
15 Sam Edwards 228 16 1 49 22:01.95 22:01.95 7:06/M
16 Jarred Kepler Bryan OH 117 14 2 54 22:38.18 22:38.18 7:18/M
17 Luke Zeddis Ossian IN 284 13 1 55 22:50.85 22:50.85 7:22/M
18 John Copeland Fort Wayne IN 30 13 2 58 23:00.45 23:00.45 7:25/M
19 Robert Lohman Fort Wayne IN 65 10 2 69 23:45.10 23:45.10 7:40/M
20 Brandon Krupp 261 17 1 71 23:51.81 23:51.81 7:42/M
21 Logan Weaver 225 11 1 72 23:52.83 23:52.83 7:42/M
22 Peyton Spiess 263 17 1 77 24:20.63 24:20.63 7:51/M
23 Jake Jones 262 19 1 82 24:48.11 24:48.11 8:00/M
24 Bradlee Sayre 230 12 1 83 25:18.98 25:18.98 8:10/M
25 Zachary Love Spencerville IN 67 14 2 94 26:50.29 26:50.29 8:39/M
26 Branden Sayre 229 12 1 96 27:24.91 27:24.91 8:50/M
27 Bryce Sayre 231 10 1 118 33:55.88 33:55.88 10:56/M
28 Bastian Merriman 227 12 1 124 39:35.94 39:35.94 12:46/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Thomas Crum 265 26 1 5 17:44.02 17:44.02 5:43/M
2 Curtis Nordmann 203 21 1 6 17:54.31 17:54.31 5:46/M
3 Nicholas Brand 14 21 2 8 18:17.44 18:17.44 5:54/M
4 Ryan Jones 258 21 1 9 18:22.29 18:22.29 5:55/M
5 Andrew Warner Fort Wayne IN 106 28 2 11 18:37.92 18:37.92 6:00/M
6 Jordan Collins 204 21 1 12 18:50.93 18:50.93 6:05/M
7 Garret Singer 205 23 1 19 19:15.60 19:15.60 6:13/M
8 Colton Mickelini 201 22 1 23 19:42.26 19:42.26 6:21/M
9 Sam Carlous 238 22 1 25 19:47.16 19:47.16 6:23/M
10 Matt Suderman 202 20 1 34 20:14.89 20:14.89 6:32/M
11 David Lill Fort Wayne IN 61 22 2 36 20:27.52 20:27.52 6:36/M
12 Justin Bartlett Fort Wayne IN 8 28 2 38 21:02.07 21:02.07 6:47/M
13 Alex Kaplanis Fort Wayne IN 55 22 2 41 21:14.11 21:14.11 6:51/M
14 Ryan Marshall Laotto IN 126 22 2 43 21:21.71 21:21.71 6:53/M
15 Patrick Quinn Fort Wayne IN 80 29 2 61 23:30.08 23:30.08 7:35/M
16 Joel Spaw 214 24 1 62 23:35.46 23:35.46 7:36/M
17 Travis Blanchette Fort Wayne IN 11 28 2 121 35:17.68 35:17.68 11:23/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeff Nidlinger Fort Wayne IN 76 34 2 3 17:14.51 17:14.51 5:34/M
2 Casey Shafer Fort Wayne IN 119 32 2 7 18:00.29 18:00.29 5:48/M
3 Mark Doepner 271 31 1 27 19:51.11 19:51.11 6:24/M
4 Adam Keith 268 34 1 30 20:00.69 20:00.69 6:27/M
5 Jonathon Gottschalk Fort Wayne IN 47 32 2 40 21:11.24 21:11.24 6:50/M
6 Phillip Amburgey Fort Wayne IN 4 31 2 81 24:41.31 24:41.31 7:58/M
7 Jason Blanchette Fort Wayne IN 10 34 2 97 27:58.92 27:58.92 9:01/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Kaufman 270 36 1 13 18:53.81 18:53.81 6:05/M
2 Marks Adams Fort Wayne IN 121 37 2 86 25:30.31 25:30.31 8:14/M
3 Kenny Lowe 210 35 1 114 30:52.94 30:52.94 9:57/M
4 Mathew Browning Fort Wayne IN 19 37 2 119 34:11.52 34:11.52 11:02/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rob Marucci Fort Wayne IN 131 43 2 35 20:19.06 20:19.06 6:33/M
2 Tom Hardin Fort Wayne IN 50 43 2 47 21:52.34 21:52.34 7:03/M
3 Chad Vannatta Fort Wayne IN 103 43 2 50 22:13.84 22:13.84 7:10/M
4 Charles Copeland Fort Wayne IN 118 44 2 53 22:36.22 22:36.22 7:17/M
5 William Landgraf Fort Wayne IN 134 42 2 57 22:54.39 22:54.39 7:23/M
6 Berry Weaver 226 42 1 65 23:39.79 23:39.79 7:38/M
7 Brad Zeddis Ossian IN 113 43 2 67 23:41.89 23:41.89 7:38/M
8 Micheal Cardelli 223 42 1 68 23:43.69 23:43.69 7:39/M
9 Sam Gillie 220 43 1 80 24:35.27 24:35.27 7:56/M
10 Craig Singleton Fort Wayne IN 98 42 2 99 28:15.43 28:15.43 9:07/M
11 Chris Lilly Garrett IN 62 40 2 113 30:46.52 30:46.52 9:55/M
12 Colby Bandelier Fort Wayne IN 7 44 2 122 35:30.26 35:30.26 11:27/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Henry Fort Wayne IN 53 49 2 17 19:10.02 19:10.02 6:11/M
2 Randy House 255 47 1 29 19:56.32 19:56.32 6:26/M
3 Scott Eberle Ft. Wayne IN 39 49 2 39 21:10.05 21:10.05 6:50/M
4 Garett Carolus 234 48 1 56 22:50.88 22:50.88 7:22/M
5 David Emery Fort Wayne IN 137 49 2 60 23:21.05 23:21.05 7:32/M
6 Matt Emley Fort Wayne IN 41 49 2 64 23:37.57 23:37.57 7:37/M
7 Tim Hamilton 253 48 1 70 23:46.43 23:46.43 7:40/M
8 Joe Beier 272 48 1 90 26:20.32 26:20.32 8:30/M
9 James Lohman Fort Wayne IN 64 45 2 95 27:19.91 27:19.91 8:49/M
10 Ken Doehrman Grabill IN 36 47 2 120 34:14.98 34:14.98 11:03/M
11 Eugene Thimlar Auburn IN 101 45 2 126 42:14.36 42:14.36 13:37/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Manuel Martinez Fort Wayne IN 70 51 2 18 19:10.71 19:10.71 6:11/M
2 Tim Rutter Fort Wayne IN 92 50 2 37 20:34.89 20:34.89 6:38/M
3 Todd Aldrich 254 51 1 45 21:32.81 21:32.81 6:57/M
4 Pat Beuchel 252 54 1 52 22:27.79 22:27.79 7:15/M
5 Mike Slaubaugh 266 52 1 63 23:36.13 23:36.13 7:37/M
6 Gary Shelnutt Fort Wayne IN 96 51 2 74 24:14.87 24:14.87 7:49/M
7 Ron Norton Ft. Wayne IN 140 50 2 75 24:15.01 24:15.01 7:49/M
8 Bruce Kingsbury Fort Wayne IN 57 54 2 76 24:16.91 24:16.91 7:50/M
9 Greg Hevel 208 50 1 79 24:32.35 24:32.35 7:55/M
10 Randy Moeller Fort Wayne IN 74 51 2 88 25:44.64 25:44.64 8:18/M
11 John Mickelini Fort Wayne IN 71 54 2 89 25:48.24 25:48.24 8:19/M
12 Tadd Boman Auburn IN 13 52 2 92 26:29.58 26:29.58 8:33/M
13 Larry Arnett 247 53 1 93 26:44.09 26:44.09 8:37/M
14 Tom Utley 251 50 1 101 28:39.79 28:39.79 9:15/M
15 Thom Horton 275 54 1 105 29:14.39 29:14.39 9:26/M
16 Dan McGuire 276 50 1 106 29:15.97 29:15.97 9:26/M
17 Ross Carolus 233 50 1 108 29:37.65 29:37.65 9:33/M
18 Steve Edmiston 249 54 1 109 29:46.08 29:46.08 9:36/M
19 Michael Wemhoff Fort Wayne, In USA IN 109 52 2 110 29:59.40 29:59.40 9:40/M
20 Fred Feipel Fort Wayne IN 44 53 2 117 31:53.90 31:53.90 10:17/M
21 Chuck Deford Fort Wayne IN 34 54 2 127 49:11.23 49:11.23 15:52/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Altevogt Fort Wayne IN 1 58 2 31 20:05.86 20:05.86 6:29/M
2 Ed Reinhard Poneto IN 86 55 2 44 21:25.64 21:25.64 6:55/M
3 Gary Schmunk Antwerp OH 94 58 2 46 21:42.51 21:42.51 7:00/M
4 Chuck Brown Bluffton IN 15 57 2 51 22:13.87 22:13.87 7:10/M
5 Tim O'Connell Fort Wayne IN 130 57 2 66 23:40.58 23:40.58 7:38/M
6 Bob Sedlmeyer Fort Wayne IN 95 59 2 73 24:12.05 24:12.05 7:48/M
7 Jim Desimone Fort Wayne IN 133 55 2 84 25:22.15 25:22.15 8:11/M
8 David Edsall 219 56 1 85 25:22.41 25:22.41 8:11/M
9 Patrick Ryan 217 59 1 98 28:11.67 28:11.67 9:05/M
10 Kerry Blanchette Fort Wayne IN 12 59 2 102 28:49.57 28:49.57 9:18/M
11 Jeffrey Rohleder Fort Wayne IN 90 56 2 107 29:16.70 29:16.70 9:26/M
12 Stephen Hilker 250 58 1 111 30:10.61 30:10.61 9:44/M
13 Joseph Kinder Fort Wayne IN 115 57 2 116 31:49.97 31:49.97 10:16/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roger Kingsberry Fort Wayne IN 56 63 2 48 21:56.95 21:56.95 7:05/M
2 Jed Pearson Fort Wayne IN 79 62 2 59 23:08.51 23:08.51 7:28/M
3 Bruce Etzler Fort Wayne IN 43 64 2 78 24:24.42 24:24.42 7:52/M
4 Dan Kaufman Fort Wayne IN 127 62 2 87 25:31.81 25:31.81 8:14/M
5 Steve Greider Fort Wayne IN 49 64 2 123 37:03.28 37:03.28 11:57/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bernie Burgette Fort Wayne IN 21 69 2 103 28:56.07 28:56.07 9:20/M
2 Robert Lawson Forte Wayne IN 58 66 2 115 31:36.53 31:36.53 10:12/M
 

Male 70 to 84

Place Name City Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ray Casiano New Haven IN 25 70 2 91 26:22.68 26:22.68 8:30/M
2 Fred Kendall Fort Wayne IN 122 71 2 100 28:23.85 28:23.85 9:09/M
3 Bill Harris 215 75 1 104 29:09.28 29:09.28 9:24/M
4 Dick Harnly Fort Wayne IN 52 76 2 112 30:44.91 30:44.91 9:55/M
5 Terry Parker Auburn IN 78 73 2 125 39:51.90 39:51.90 12:51/M

*Overall place within gender.