Courthouse Classic 5K 2013

Overall Finish List

June 15, 2013


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jeff Nidlinger Fort Wayne IN 449 33 M 1 Top Fin   16:35.07 16:35.07 5:21/M
2 Dustin Hinen New Paris IN 661 19 M 2 Top Fin 0:08.31 16:43.38 16:43.38 5:24/M
3 Tyler Alles Ligonier IN 784 22 M 3 Top Fin 0:10.95 16:46.02 16:46.02 5:25/M
4 Austen Davenport Columbia City IN 769 27 M 1 25-29 0:22.21 16:57.28 16:57.28 5:28/M
5 Joseph Trost Lagrange IN 297 17 M 1 16-18 0:31.41 17:06.48 17:06.48 5:31/M
6 Merlin Miller White Pigeon MI 575 33 M 1 30-34 0:34.90 17:09.97 17:09.97 5:32/M
7 Atlee Lombright Topeka IN 311 31 M 2 30-34 0:34.92 17:09.99 17:09.99 5:32/M
8 Eric Herber Wolcottville IN 395 16 M 2 16-18 0:40.72 17:15.79 17:15.79 5:34/M
9 Mark Furkis Ligonier IN 375 57 M 1 Top Fin 0:47.79 17:22.86 17:22.86 5:36/M
10 Nate Miller Millersburg IN 441 17 M 3 16-18 0:49.95 17:25.02 17:25.02 5:37/M
11 Alex Oberlin Millersburg IN 650 18 M 4 16-18 0:59.96 17:35.03 17:35.03 5:40/M
12 Landon Miller Millersburg IN 440 14 M 1 14-15 1:13.34 17:48.41 17:48.41 5:45/M
13 Rustin Nyce Goshen IN 600 33 M 3 30-34 1:27.96 18:03.03 18:03.03 5:49/M
14 Jerry Williams, Jr Fort Wayne IN 299 53 M 1 50-54 1:53.87 18:28.94 18:28.94 5:57/M
15 Anna Aldrich Fremont IN 321 18 F 1 Top Fin 1:55.45 18:30.52 18:30.52 5:58/M
16 Randy Houser Fremont IN 325 47 M 1 Top Fin 1:57.39 18:32.46 18:32.46 5:59/M
17 Laura Gillette Goshen IN 418 28 F 2 Top Fin 2:11.66 18:46.73 18:46.73 6:03/M
18 Tom Romanowski Hudson MI 466 43 M 1 40-44 2:15.21 18:50.28 18:50.28 6:05/M
19 Alex Beams Fremont IN 560 17 M 5 16-18 2:19.30 18:54.37 18:54.37 6:06/M
20 Stephen Messick Goshen IN 439 45 M 1 45-49 2:19.72 18:54.79 18:54.79 6:06/M
21 Adrian Torres Goshen IN 640 17 M 6 16-18 2:36.12 19:11.19 19:11.19 6:11/M
22 Mishael Theis Wolcottville IN 484 15 M 2 14-15 2:38.76 19:13.83 19:13.83 6:12/M
23 Garett Chrisman Lagrange IN 291 16 M 7 16-18 2:39.79 19:14.86 19:14.86 6:12/M
24 Dalton Shaw Rutledge GA 417 14 M 3 14-15 2:52.89 19:27.96 19:27.96 6:16/M
25 Rusty Niccum Wolcottville IN 580 33 M 4 30-34 2:59.93 19:35.00 19:35.00 6:19/M
26 Ron Gallogly Decatur IN 376 51 M 2 50-54 3:04.90 19:39.97 19:39.97 6:20/M
27 Petrana Petkova Goshen IN 576 42 F 1 Top Fin 3:06.12 19:41.19 19:41.19 6:21/M
28 Samara Winston Fort Wayne IN 757 38 M 1 35-39 3:09.03 19:44.10 19:44.10 6:22/M
29 Lisa Roe Angola IN 293 43 F 3 Top Fin 3:28.65 20:03.72 20:03.72 6:28/M
30 Mitch Herber Wolcottville IN 396 18 M 8 16-18 3:29.96 20:04.74 20:05.03 6:29/M
31 Chris Godlewski Howe IN 382 36 M 2 35-39 3:30.02 20:05.09 20:05.09 6:29/M
32 Thompson Peter Howe IN 276 18 M 9 16-18 3:31.96 20:07.03 20:07.03 6:29/M
33 Gavin Troyer Lagrange IN 488 19 M 1 19-24 3:41.13 20:16.20 20:16.20 6:32/M
34 Kate Culler Fremont IN 334 15 F 1 14-15 3:47.83 20:22.90 20:22.90 6:34/M
35 Randy Troyer Lagrange IN 487 48 M 2 45-49 3:58.05 20:33.12 20:33.12 6:38/M
36 Todd Aldrich Fremont IN 322 51 M 3 50-54 3:58.92 20:33.99 20:33.99 6:38/M
37 Scott Danielsum Cleveland OH 573 26 M 2 25-29 4:10.98 20:42.13 20:46.05 6:42/M
38 Ron Jenning Wolcottville IN 578 47 M 3 45-49 4:12.44 20:47.51 20:47.51 6:42/M
39 Dan Brooks Ft Wayne, IN 194 46 M 4 45-49 4:14.08 20:49.15 20:49.15 6:43/M
40 Beigit Nemitz Pierceton IN 447 16 F 1 16-18 4:19.51 20:54.58 20:54.58 6:45/M
41 Dean Speicher Ligonier IN 296 43 M 2 40-44 4:29.55 21:03.28 21:04.62 6:48/M
42 Brent Munro Huntington IN 446 52 M 4 50-54 4:37.64 21:12.71 21:12.71 6:50/M
43 Garrett McKee Elkhart IN 624 14 M 4 14-15 4:39.80 21:14.79 21:14.87 6:51/M
44 Mark McKee Elkhart IN 633 50 M 5 50-54 4:40.35 21:15.27 21:15.42 6:51/M
45 Benjamin Vanlaningham Winona Lake IN 489 29 M 3 25-29 4:44.44 21:19.24 21:19.51 6:53/M
46 Paul Panning Noblesville IN 590 31 M 5 30-34 4:56.17 21:28.27 21:31.24 6:56/M
47 Dave Berkey Nappanee IN 754 49 M 5 45-49 4:58.14 21:33.20 21:33.21 6:57/M
48 Dustin Riehl Lagrange IN 292 15 M 5 14-15 5:00.42 21:35.49 21:35.49 6:58/M
49 Trina Romanowski Hudson MI 467 36 F 1 35-39 5:01.71 21:36.78 21:36.78 6:58/M
50 Lauren Hamilton Spencerville IN 329 18 F 2 16-18 5:03.94 21:39.01 21:39.01 6:59/M
51 Daniel Arseneua Howe IN 359 15 M 6 14-15 5:10.59 21:45.66 21:45.66 7:01/M
52 Christian Keller Lagrange IN 285 13 M 1 0-13 5:14.32 21:49.39 21:49.39 7:02/M
53 Keith Oden Plymouth IN 289 39 M 3 35-39 5:17.26 21:51.28 21:52.33 7:03/M
54 Mark Whited Lagrange IN 331 48 M 6 45-49 5:19.13 21:54.20 21:54.20 7:04/M
55 Cassie Pontius Fort Wayne IN 456 14 F 2 14-15 5:28.62 22:03.69 22:03.69 7:07/M
56 Mike Beams Fremont IN 551 47 M 7 45-49 5:31.94 22:04.27 22:07.01 7:08/M
57 Patrick Messick Goshen IN 438 23 M 2 19-24 5:32.28 22:07.35 22:07.35 7:08/M
58 Coby Knowles Shipshewana IN 421 14 M 7 14-15 5:33.94 22:09.01 22:09.01 7:09/M
59 Richard Miller Shipshewana IN 738 44 M 3 40-44 5:35.84 22:08.80 22:10.91 7:09/M
60 Ty McInturff Fort Wayne IN 430 37 M 4 35-39 5:42.30 22:17.37 22:17.37 7:11/M
61 David Geiger Churubusco IN 379 52 M 6 50-54 5:42.73 22:17.80 22:17.80 7:11/M
62 Ryan Ransburg High Point NC 463 39 M 5 35-39 5:43.47 22:18.54 22:18.54 7:12/M
63 Robert T. Eymer Lagrange IN 361 35 M 6 35-39 5:44.48 22:15.95 22:19.55 7:12/M
64 Alan Woodard Lagrange IN 314 27 M 4 25-29 5:54.56 22:29.63 22:29.63 7:15/M
65 Tea Romanowski Jasper MI 468 15 F 3 14-15 6:00.51 22:35.58 22:35.58 7:17/M
66 Ken Schlemmer Noblesville IN 472 50 M 7 50-54 6:01.61 22:32.67 22:36.68 7:17/M
67 Kelsey Ortiz Swanton OH 453 18 F 3 16-18 6:02.11 22:33.83 22:37.18 7:18/M
68 Joann Alleshouse Howe IN 123 41 F 1 40-44 6:02.42 22:37.49 22:37.49 7:18/M
69 Kent Herber Wolcottville IN 397 51 M 8 50-54 6:11.85 22:44.88 22:46.92 7:21/M
70 Terry Wooster Angola IN 499 56 M 1 55-59 6:17.78 22:52.55 22:52.85 7:23/M
71 Sam Vanlaningham Mentone IN 763 27 M 5 25-29 6:21.44 22:56.27 22:56.51 7:24/M
72 Hilary Reinhold Angola IN 589 33 F 1 30-34 6:21.87 22:56.44 22:56.94 7:24/M
73 Paul Broom Sturgis MI 196 44 M 4 40-44 6:27.82 23:02.01 23:02.89 7:26/M
74 Jerry Willard Elkhart IN 873 46 M 8 45-49 6:30.61 23:04.46 23:05.68 7:27/M
75 Mark Leu Lagrange IN 423 36 M 7 35-39 6:34.17 23:07.05 23:09.24 7:28/M
76 Steve Gorsuch Mishawaka IN 315 60 M 1 60-99 6:35.63 23:10.70 23:10.70 7:28/M
77 Jeff Martin Angola IN 772 45 M 9 45-49 6:35.78 23:09.82 23:10.85 7:28/M
78 Jennifer Barker Lagrange IN 282 36 F 2 35-39 6:36.77 23:11.27 23:11.84 7:29/M
79 Gary Williams Monroeville IN 762 52 M 9 50-54 6:45.63 23:20.70 23:20.70 7:32/M
80 Austin Marlow Goshen IN 337 15 M 8 14-15 6:51.24 23:23.85 23:26.31 7:34/M
81 Peter Robinson Sturgis MI 595 52 M 10 50-54 6:52.67 23:24.55 23:27.74 7:34/M
82 Kyle Garman Mongo IN 304 15 M 9 14-15 6:53.64 23:27.39 23:28.71 7:34/M
83 Peter Malefyt Coldwater MI 427 28 M 6 25-29 6:55.72 23:30.79 23:30.79 7:35/M
84 Amanda Malefyt Coldwater MI 426 30 F 2 30-34 6:55.73 23:30.80 23:30.80 7:35/M
85 Fernando Montealegre White Pigeon MI 362 32 M 6 30-34 7:08.21 23:41.44 23:43.28 7:39/M
86 Tim Christner Wolcottville IN 587 41 M 5 40-44 7:16.77 23:44.01 23:51.84 7:42/M
87 Rick Panning Andrews IN 591 64 M 2 60-99 7:19.16 23:51.57 23:54.23 7:43/M
88 Kaila Stevens Goshen IN 332 23 F 1 19-24 7:22.39 23:57.46 23:57.46 7:44/M
89 Jody Schlemmer Fort Wayne IN 790 44 F 2 40-44 7:31.98 24:06.39 24:07.05 7:47/M
90 Liza Ray Angola IN 776 34 F 3 30-34 7:37.46 24:10.79 24:12.53 7:48/M
91 Jason Johnson Shipshewana IN 407 29 M 7 25-29 7:39.39 24:07.79 24:14.46 7:49/M
92 Debbie Fuller Angola IN 374 44 F 3 40-44 7:44.53 24:19.14 24:19.60 7:51/M
93 Jeff Bauer Angola IN 775 53 M 11 50-54 7:46.19 24:19.60 24:21.26 7:51/M
94 Tammy Munro Huntington IN 445 18 F 4 16-18 7:49.00 24:24.07 24:24.07 7:52/M
95 Dawn Sturdivant Wolcottville IN 303 46 F 1 45-49 7:50.84 24:24.72 24:25.91 7:53/M
96 Timothy Hamilton Spencerville IN 328 48 M 10 45-49 7:56.44 24:31.51 24:31.51 7:55/M
97 Ken Burton Shipshewana IN 220 38 M 8 35-39 8:12.50 24:46.74 24:47.57 8:00/M
98 Tyler McKeever Huntertown IN 1009 14 M 10 14-15 8:13.26 24:44.39 24:48.33 8:00/M
99 Andrew Jackson Fort Wayne IN 400 39 M 9 35-39 8:13.59 24:48.66 24:48.66 8:00/M
100 Logan Fish Bremen IN 371 13 M 2 0-13 8:14.66 24:41.88 24:49.73 8:00/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
101 Michael Schlemmer Fort Wayne IN 791 46 M 11 45-49 8:15.39 24:49.72 24:50.46 8:01/M
102 Madison Miazgowicz Auburn IN 758 14 F 4 14-15 8:16.24 24:48.90 24:51.31 8:01/M
103 Sidney Jones Auburn IN 756 14 F 5 14-15 8:19.84 24:52.52 24:54.91 8:02/M
104 Christine Messick Goshen IN 437 45 F 2 45-49 8:23.58 24:58.65 24:58.65 8:03/M
105 Len Fish Bremen IN 369 44 M 6 40-44 8:24.59 24:52.47 24:59.66 8:04/M
106 Steve Chamness Elkhart IN 358 55 M 2 55-59 8:25.03 25:00.10 25:00.10 8:04/M
107 Patrick Judson Angola IN 408 38 M 10 35-39 8:29.06 24:54.05 25:04.13 8:05/M
108 Tana Yunker Sturgis MI 598 46 F 3 45-49 8:31.85 25:03.82 25:06.92 8:06/M
109 Elizabeth Jergens Sturgis MI 599 45 F 4 45-49 8:31.98 25:04.80 25:07.05 8:06/M
110 Abygayl Carey Monee IL 281 11 F 1 0-13 8:39.35 25:11.44 25:14.42 8:08/M
111 Matt Yoder Rome City IN 508 37 M 11 35-39 8:41.06 25:10.51 25:16.13 8:09/M
112 David Zent Ft Wayne IN 527 37 M 12 35-39 8:41.39 25:11.22 25:16.46 8:09/M
113 Sheila Brunner Manistee MI 737 56 F 1 Top Fin 8:42.02 25:17.09 25:17.09 8:09/M
114 James Bowers Kendallville IN 877 44 M 7 40-44 8:45.83 25:12.53 25:20.90 8:10/M
115 Sierra Weaver Lagrange IN 494 15 F 6 14-15 8:46.26 25:21.33 25:21.33 8:11/M
116 Adella Babb Columbia City IN 161 37 F 3 35-39 8:47.06 25:18.79 25:22.13 8:11/M
117 Brian Aschenbrenner Bremen IN 160 50 M 12 50-54 8:47.10 25:15.81 25:22.17 8:11/M
118 Shari Shank Wolcottville IN 473 50 F 1 50-54 8:48.06 25:22.62 25:23.13 8:11/M
119 Aaron Tison Sturgis MI 741 15 M 11 14-15 8:50.17 25:24.06 25:25.24 8:12/M
120 David Baer Goshen IN 597 57 M 3 55-59 8:53.73 25:20.82 25:28.80 8:13/M
121 Stacy Greene Kendallville IN 387 26 F 1 25-29 8:54.73 25:26.39 25:29.80 8:13/M
122 Betsey McInturff Ft Wayne IN 432 33 F 4 30-34 8:57.96 25:33.03 25:33.03 8:15/M
123 Lee Purdy Osceola IN 460 34 M 7 30-34 8:59.46 25:30.97 25:34.53 8:15/M
124 Anna Cranston Angola IN 339 44 F 4 40-44 8:59.81 25:33.83 25:34.88 8:15/M
125 Julie Manger Kendallville IN 428 59 F 1 55-59 9:06.43 25:41.05 25:41.50 8:17/M
126 Russell Baker Lagrange IN 167 51 M 13 50-54 9:10.83 25:44.02 25:45.90 8:18/M
127 James Scott Angola IN 781 65 M 3 60-99 9:16.05 25:49.77 25:51.12 8:20/M
128 Mike Walters Angola IN 492 45 M 12 45-49 9:18.51 25:51.38 25:53.58 8:21/M
129 Amanda Carey Monee IL 247 39 F 4 35-39 9:18.61 25:51.06 25:53.68 8:21/M
130 Cynthia Cornwell Fort Wayne IN 780 58 F 2 55-59 9:20.77 25:49.67 25:55.84 8:22/M
131 Ariana Cranston Angola IN 338 15 F 7 14-15 9:22.39 25:56.18 25:57.46 8:22/M
132 Avery Niccum Wolcottville IN 583 11 M 3 0-13 9:24.18 25:57.69 25:59.25 8:23/M
133 Kade Gerbers 309 15 M 12 14-15 9:24.24 25:57.89 25:59.31 8:23/M
134 Stephen Rowe Fremont IN 295 61 M 4 60-99 9:31.39 26:02.99 26:06.46 8:25/M
135 Steve Mitchell Fort Wayne IN 444 50 M 14 50-54 9:35.12 26:04.67 26:10.19 8:26/M
136 Connie Gordon Churubusco IN 384 50 F 2 50-54 9:37.32 26:10.81 26:12.39 8:27/M
137 Brian Poulson Wakarusa IN 457 46 M 13 45-49 9:47.96 26:20.89 26:23.03 8:31/M
138 Valerie Wouri Sturgis MI 313 52 F 3 50-54 9:49.17 26:24.24 26:24.24 8:31/M
139 Stan Ziherl Fort Wayne IN 779 57 M 4 55-59 9:55.65 26:24.38 26:30.72 8:33/M
140 Jason Harper Goshen IN 352 42 M 8 40-44 9:57.34 26:30.51 26:32.41 8:34/M
141 Holly Walters Angola IN 491 44 F 5 40-44 9:57.94 26:32.12 26:33.01 8:34/M
142 Natalie Kautzmann Elkhart IN 414 12 F 2 0-13 10:00.81 26:24.49 26:35.88 8:35/M
143 Shanna Kautzmann Elkhart IN 410 42 F 6 40-44 10:02.65 26:26.41 26:37.72 8:35/M
144 Molly Perez Sturgis MI 455 30 F 5 30-34 10:02.78 26:37.85 26:37.85 8:35/M
145 Doug Kirkwood Woodburn IN 287 47 M 14 45-49 10:11.21 26:41.31 26:46.28 8:38/M
146 Stephanie Fish Bremen IN 370 41 F 7 40-44 10:14.36 26:43.22 26:49.43 8:39/M
147 Emma Robertson Sturgis MI 594 15 F 8 14-15 10:18.58 26:50.99 26:53.65 8:40/M
148 Jeff Burd Gurnee IL 283 42 M 9 40-44 10:19.42 26:54.42 26:54.49 8:41/M
149 Paul Baker Howe IN 166 49 M 15 45-49 10:21.91 26:50.35 26:56.98 8:41/M
150 Courtney Wigner Topeka IN 498 22 F 2 19-24 10:29.33 27:04.40 27:04.40 8:44/M
151 Richard Craig Lagrange IN 323 65 M 5 60-99 10:29.55 27:02.06 27:04.62 8:44/M
152 Bill Simes Lagrange IN 743 36 M 13 35-39 10:29.98 27:00.48 27:05.05 8:44/M
153 Darrin Miller White Pigeon MI 442 30 M 8 30-34 10:36.16 27:10.79 27:11.23 8:46/M
154 Donald Decook Warsaw IN 347 60 M 6 60-99 10:36.59 27:08.96 27:11.66 8:46/M
155 Jim Geradot Wolcottville IN 581 49 M 16 45-49 10:37.73 27:08.70 27:12.80 8:46/M
156 Sarah Hackman Sturgis MI 392 14 F 9 14-15 10:42.40 27:16.72 27:17.47 8:48/M
157 Sarah Owsley Sturgis MI 752 33 F 6 30-34 10:50.47 27:25.54 27:25.54 8:51/M
158 Cathy Stevens Allendale MI 481 42 F 8 40-44 10:50.50 27:17.66 27:25.57 8:51/M
159 Bob Crosby Kendallville IN 342 50 M 15 50-54 11:10.01 27:40.84 27:45.08 8:57/M
160 Ben Messick Fort Wayne IN 436 41 M 10 40-44 11:12.44 27:41.08 27:47.51 8:58/M
161 Ken Nisley Bristol IN 452 53 M 16 50-54 11:14.18 27:42.94 27:49.25 8:58/M
162 Robert Eymer Lagrange IN 350 58 M 5 55-59 11:22.02 27:51.97 27:57.09 9:01/M
163 Diana Lynn Middlebury IN 425 43 F 9 40-44 11:22.91 27:54.24 27:57.98 9:01/M
164 Deron Heller Breman IN 393 37 M 14 35-39 11:25.11 27:51.88 28:00.18 9:02/M
165 Melinda West Lagrange IN 495 37 F 5 35-39 11:34.24 28:08.54 28:09.31 9:05/M
166 Dyna Fisher Colon MI 372 44 F 10 40-44 11:47.93 28:17.46 28:23.00 9:09/M
167 Deb Neydon Sturgis MI 448 56 F 3 55-59 11:50.99 28:26.06 28:26.06 9:10/M
168 Jennifer Zent Fort Wayne IN 545 37 F 6 35-39 11:56.78 28:26.96 28:31.85 9:12/M
169 Tim Lynn Middlebury IN 424 44 M 11 40-44 11:57.15 28:28.58 28:32.22 9:12/M
170 Gregg Stevens Sturgis MI 478 42 M 12 40-44 12:00.58 28:28.54 28:35.65 9:13/M
171 Nayomie Allen Bronson MI 586 12 F 3 0-13 12:01.18 28:31.83 28:36.25 9:14/M
172 Freeman Hershberger Goshen IN 416 75 M 7 60-99 12:02.14 28:33.46 28:37.21 9:14/M
173 Cory Whistler Andrews IN 592 36 M 15 35-39 12:02.76 28:33.27 28:37.83 9:14/M
174 Elise Davis Goshen IN 346 36 F 7 35-39 12:07.49 28:40.15 28:42.56 9:15/M
175 Taya Garman Mongo IN 305 13 F 4 0-13 12:18.33 28:51.67 28:53.40 9:19/M
176 Kelsey Weeks Osceola IN 356 21 F 3 19-24 12:21.08 28:56.15 28:56.15 9:20/M
177 Laurie Brubaker Three Rivers MI 761 50 F 4 50-54 12:22.54 28:52.97 28:57.61 9:20/M
178 Mary Guldin Lagrange IN 391 35 F 8 35-39 12:26.09 28:54.77 29:01.16 9:22/M
179 Julia Whistler Orestes IN 593 36 F 9 35-39 12:30.87 29:01.71 29:05.94 9:23/M
180 Wendy Martin Angola IN 774 43 F 11 40-44 12:32.01 29:06.28 29:07.08 9:24/M
181 Kathy Rowe Fremont IN 294 63 F 1 60-99 12:35.72 29:03.52 29:10.79 9:25/M
182 Namjai Gallogly Decatur IN 377 44 F 12 40-44 12:42.73 29:06.71 29:17.80 9:27/M
183 Reese Malott Lagrange IN 596 44 F 13 40-44 12:46.68 29:17.25 29:21.75 9:28/M
184 Louis Zabona Wolcottville IN 301 48 M 17 45-49 12:50.63 29:22.43 29:25.70 9:29/M
185 Bob Waltz Lagrange IN 493 60 M 8 60-99 12:52.05 29:20.52 29:27.12 9:30/M
186 Ellen Brown Sturgis MI 214 41 F 14 40-44 12:56.08 29:25.12 29:31.15 9:31/M
187 Drew Marlow Goshen IN 351 12 M 4 0-13 12:57.74 29:30.65 29:32.81 9:32/M
188 Jenny Conner Fort Wayne IN 312 34 F 7 30-34 12:59.37 29:23.82 29:34.44 9:32/M
189 Jacquelynn Allan Sturgis MI 98 16 F 5 16-18 13:04.80 29:37.45 29:39.87 9:34/M
190 Mindy Bobay Kendallville IN 171 33 F 8 30-34 13:05.61 29:35.61 29:40.68 9:34/M
191 Matthias Rowe Fremont IN 353 10 M 5 0-13 13:15.14 29:43.26 29:50.21 9:37/M
192 Eliza Yoder Shipshewana IN 520 29 F 2 25-29 13:16.30 29:44.65 29:51.37 9:38/M
193 Madison Burton Shipshewana IN 224 14 F 10 14-15 13:23.82 29:58.03 29:58.89 9:40/M
194 Brooke Sines Lagrange IN 746 32 F 9 30-34 13:28.31 29:58.74 30:03.38 9:42/M
195 Julie Smith Kendallville IN 475 25 F 3 25-29 13:30.45 29:54.71 30:05.52 9:42/M
196 Jody Davidson Angola IN 345 34 F 10 30-34 13:33.92 29:58.16 30:08.99 9:43/M
197 Alaina Trost Lagrange IN 280 10 F 5 0-13 13:40.84 30:14.99 30:15.91 9:45/M
198 John Stevens Goshen IN 333 60 M 9 60-99 13:43.69 30:18.76 30:18.76 9:46/M
199 Susan Crosby Kendallville IN 341 52 F 5 50-54 13:49.59 30:19.76 30:24.66 9:48/M
200 Jacob Bainbridge Lagrange IN 165 14 M 13 14-15 13:51.88 30:23.21 30:26.95 9:49/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
201 Mike Tomko Elkhart IN 486 35 M 16 35-39 13:54.61 30:19.16 30:29.68 9:50/M
202 Leah Oden Plymouth IN 290 36 F 10 35-39 14:13.20 30:40.06 30:48.27 9:56/M
203 Dawn Wyatt Mendon MI 500 51 F 6 50-54 14:16.72 30:47.07 30:51.79 9:57/M
204 Rosemary Lang Lagrange IN 326 21 F 4 19-24 14:16.79 30:51.86 30:51.86 9:57/M
205 Erica Brown Convay OH 205 32 F 11 30-34 14:19.44 30:45.86 30:54.51 9:58/M
206 Carrie Putnam Lagrange IN 462 25 F 4 25-29 14:25.72 30:51.43 31:00.79 10:00/M
207 David Young Sturgis MI 300 59 M 6 55-59 14:26.33 30:53.39 31:01.40 10:00/M
208 Sean owers Kendallville IN 885 16 M 10 16-18 14:33.16 30:59.70 31:08.23 10:03/M
209 Logan Heller Breman IN 394 11 M 6 0-13 14:37.20 31:03.90 31:12.27 10:04/M
210 Megan Fry Lagrange IN 585 32 F 12 30-34 15:02.01 31:25.58 31:37.08 10:12/M
211 Amy Lewis Angola IN 759 37 F 11 35-39 15:05.77 31:29.88 31:40.84 10:13/M
212 Katie Bainbridge Lagrange IN 164 11 F 6 0-13 15:12.10 31:43.22 31:47.17 10:15/M
213 Marissa Keller Lagrange IN 286 15 F 11 14-15 15:19.27 31:54.34 31:54.34 10:17/M
214 Veronica Sillings Leonidas MI 474 43 F 15 40-44 15:47.56 32:14.86 32:22.63 10:26/M
215 Cindy Faylor Fort Wayne IN 367 45 F 5 45-49 15:49.32 32:20.46 32:24.39 10:27/M
216 Christie Arney Fort Wayne IN 156 43 F 16 40-44 15:49.46 32:20.43 32:24.53 10:27/M
217 Andy Arney Fort Wayne IN 146 45 M 18 45-49 15:49.82 32:20.43 32:24.89 10:27/M
218 Isaac Niccum Wolcottville IN 582 9 M 7 0-13 15:53.93 32:27.29 32:29.00 10:29/M
219 Brad Targgart Kendallville IN 482 41 M 13 40-44 16:08.96 32:40.80 32:44.03 10:34/M
220 Doug Targgart Wolcottville IN 483 46 M 19 45-49 16:09.11 32:41.16 32:44.18 10:34/M
221 Sherry Nidlinger Fort Wayne IN 450 62 F 2 60-99 16:33.01 33:04.08 33:08.08 10:41/M
222 Christine Dewitt Albion IN 349 41 F 17 40-44 16:42.74 33:12.07 33:17.81 10:44/M
223 Millisa Harper Goshen IN 335 35 F 12 35-39 17:00.72 33:33.45 33:35.79 10:50/M
224 Paige Judson Angola IN 409 36 F 13 35-39 17:14.71 33:38.96 33:49.78 10:55/M
225 Warren Linn Elkhart IN 357 71 M 10 60-99 17:44.23 34:15.89 34:19.30 11:04/M
226 Dan Crabill Shipshewana IN 355 56 M 7 55-59 18:18.46 34:45.91 34:53.53 11:15/M
227 Jenny Berkey Nappanee IN 753 46 F 6 45-49 18:25.88 34:56.72 35:00.95 11:17/M
228 Rhonda Kirkwood Woodburn IN 288 45 F 7 45-49 18:36.12 35:06.36 35:11.19 11:21/M
229 Joshua Grogg Lagrange IN 389 13 M 8 0-13 18:36.45 35:11.04 35:11.52 11:21/M
230 Stephanie Fry Wolcottville IN 373 37 F 14 35-39 18:45.12 35:08.91 35:20.19 11:24/M
231 Frank Young Goshen IN 360 58 M 8 55-59 18:50.85 35:25.46 35:25.92 11:25/M
232 Renee Christner Wolcottville IN 588 42 F 18 40-44 18:52.35 35:18.92 35:27.42 11:26/M
233 Adam Voughn Huntertown IN 950 19 M 3 19-24 19:16.46 35:44.78 35:51.53 11:34/M
234 Denver Stevens Sturgis MI 479 17 F 6 16-18 19:22.71 35:55.60 35:57.78 11:36/M
235 Lori Reuille New Haven IN 465 41 F 19 40-44 19:24.81 35:51.86 35:59.88 11:36/M
236 Donna Young Sturgis MI 760 52 F 7 50-54 19:32.18 35:59.32 36:07.25 11:39/M
237 Rachel Adams Angola IN 38 28 F 5 25-29 19:35.11 36:01.75 36:10.18 11:40/M
238 Jennifer Ferrell Angola IN 368 27 F 6 25-29 19:49.66 36:16.13 36:24.73 11:45/M
239 Allyson Schrieber Lagrange IN 327 30 F 13 30-34 19:58.36 36:24.56 36:33.43 11:47/M
240 Brittany Ransburg High Point NC 464 28 F 7 25-29 20:10.86 36:35.55 36:45.93 11:51/M
241 Alexis Keeley Elkhart IN 420 15 F 12 14-15 20:11.03 36:36.14 36:46.10 11:52/M
242 Kathleen Widau Sturgis MI 497 60 F 3 60-99 20:17.49 36:42.60 36:52.56 11:54/M
243 Tiffany Gordon Churubusco IN 383 30 F 14 30-34 20:30.49 36:56.27 37:05.56 11:58/M
244 Jennifer Purdy Osceola IN 461 30 F 15 30-34 21:06.86 37:38.75 37:41.93 12:09/M
245 Karen Deverell Ft Wayne IN 348 40 F 20 40-44 21:16.10 37:45.16 37:51.17 12:13/M
246 Lori Leatherman Albion IN 422 45 F 8 45-49 21:21.56 37:50.99 37:56.63 12:14/M
247 Roberta Craig Lagrange IN 324 57 F 4 55-59 22:01.82 38:31.47 38:36.89 12:27/M
248 Tracy Stevens Sturgis MI 480 38 F 15 35-39 22:06.98 38:34.76 38:42.05 12:29/M
249 Andy Peachy Grabill IN 316 38 M 17 35-39 22:18.26 38:40.26 38:53.33 12:33/M
250 Eric Hartman Lagrange IN 317 34 M 9 30-34 22:23.95 38:46.19 38:59.02 12:35/M
251 Amy Allan Sturgis MI 88 39 F 16 35-39 22:31.59 39:04.85 39:06.66 12:37/M
252 Derek Cade Fremont IN 561 46 M 20 45-49 22:40.04 39:09.42 39:15.11 12:40/M
253 Sharon Turk Chesterland OH 574 26 F 8 25-29 23:04.43 39:35.16 39:39.50 12:47/M
254 Susan Grobis Lagrange IN 388 55 F 5 55-59 24:01.20 40:22.10 40:36.27 13:06/M
255 Harlee Harper Goshen IN 336 17 F 7 16-18 24:08.58 40:41.54 40:43.65 13:08/M
256 Jamie Mitchell Fort Wayne IN 443 48 F 9 45-49 24:15.06 40:44.53 40:50.13 13:10/M
257 Joan Gary Fremont IN 378 76 F 4 60-99 25:13.18 41:41.04 41:48.25 13:29/M
258 Carissa Prater Wawaka IN 458 33 F 16 30-34 26:00.85 42:29.40 42:35.92 13:44/M
259 Katie Runyon Ohio City OH 469 21 F 5 19-24 26:08.41 42:34.06 42:43.48 13:47/M
260 Andrew Grabill Elkhart IN 385 11 M 9 0-13 28:21.16 44:46.29 44:56.23 14:30/M
261 Mark Grabill Elkhart IN 386 40 M 14 40-44 28:25.19 44:50.44 45:00.26 14:31/M
262 Ron Prater Wawaka IN 459 45 M 21 45-49 29:37.37 46:05.81 46:12.44 14:54/M
263 Chris Cooke Ontario CA 302 66 M 11 60-99 30:33.25 47:08.32 47:08.32 15:12/M
264 Dawn Manns Lagrange IN 429 45 F 10 45-49 30:34.34 47:01.26 47:09.41 15:13/M
265 Michele Keeley Elkhart IN 419 41 F 21 40-44 30:34.87 46:58.66 47:09.94 15:13/M
266 Dolores Runyon Ohio City OH 470 53 F 8 50-54 31:57.62 48:23.29 48:32.69 15:39/M
267 Kayrene Smith Topeka IN 476 23 F 6 19-24 32:15.90 48:38.35 48:50.97 15:45/M
268 Teresa Christian 755 44 F 22 40-44 32:21.44 48:45.36 48:56.51 15:47/M
269 Tina Jackson Wolcottville IN 406 41 F 23 40-44 32:21.45 48:45.86 48:56.52 15:47/M
270 Brady Jackson Wolcottville IN 399 14 M 14 14-15 32:21.47 48:45.32 48:56.54 15:47/M
271 Andrew Osborne Topeka IN 454 29 M 8 25-29 34:26.36 50:48.61 51:01.43 16:27/M
272 Jonathan Smith Topeka IN 477 49 M 22 45-49 34:26.47 50:47.95 51:01.54 16:27/M
273 Lucynda Stalter Middlebury IN 471 57 F 6 55-59 36:32.17 52:51.69 53:07.24 17:08/M
274 Dorothy Nisley Lagrange IN 451 78 F 5 60-99 36:32.29 52:51.74 53:07.36 17:08/M
275 Stacy Conely Byron MI 777 25 F 9 25-29 38:10.34 54:28.44 54:45.41 17:40/M
276 Sean Mooney Morrice MI 778 26 M 9 25-29 38:10.78 54:29.08 54:45.85 17:40/M
277 Chris Messer Lagrange IN 434 36 F 17 35-39 38:13.31 54:33.13 54:48.38 17:41/M
278 Lucinda Bowers Orland IN 189 56 F 7 55-59 38:13.75 54:33.26 54:48.82 17:41/M
279 Alex Messer Lagrange IN 435 17 F 8 16-18 38:13.85 54:33.29 54:48.92 17:41/M
280 Austin Jackson Wolcottville IN 405 18 M 11 16-18 38:16.85 54:40.28 54:51.92 17:42/M
281 Amber Villafuerte Angola IN 490 36 F 18 35-39 42:27.58 59:00.69 59:02.65 19:03/M
282 Eliezer Melendez Sturgis MI 433 52 M 17 50-54 42:27.59 59:00.55 59:02.66 19:03/M
 

1 Mile Fun run

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Zachary Chastain Shipshewana IN 354 12 M 1 Top Fin   5:59.25 5:59.25 5:59/M
2 Ethan McCall Fort Wayne IN 1136 12 M 2 Top Fin 0:03.53 6:02.78 6:02.78 6:02/M
3 Austin Miller Millersburg IN 1140 10 M 3 Top Fin 0:14.02 6:13.27 6:13.27 6:13/M
4 Chase Oden Plymouth IN 278 12 M 4 Top Fin 0:46.31 6:45.56 6:45.56 6:45/M
5 Asher Smith Sturgis MI 735 10 M 5 Top Fin 0:47.36 6:46.61 6:46.61 6:46/M
6 Samuel Larimer Sturgis MI 318 8 M 6 Top Fin 0:54.49 6:53.74 6:53.74 6:53/M
7 Luke Franke Howe IN 1128 10 M 7 Top Fin 0:54.51 6:53.76 6:53.76 6:53/M
8 April Chrisman Lagrange IN 1113 11 F 1 Top Fin 1:02.55 7:01.80 7:01.80 7:01/M
9 Gabrielle Larimer Howe IN 320 12 F 2 Top Fin 1:08.24 7:07.49 7:07.49 7:07/M
10 Etheny McCall Fort Wayne IN 1137 9 F 3 Top Fin 1:41.30 7:40.55 7:40.55 7:40/M
11 Jacob Fish Bremen IN 1123 11 M 8 Top Fin 1:44.18 7:43.43 7:43.43 7:43/M
12 Brett Christian Kendallville IN 1114 9 M 9 Top Fin 1:48.38 7:47.63 7:47.63 7:47/M
13 Ben Keil 306 8 M 10 Top Fin 1:54.23 7:53.48 7:53.48 7:53/M
14 Nathan Keil 279 7 M 11 Top Fin 1:56.82 7:56.07 7:56.07 7:56/M
15 Brenna Fisher Colon MI 1126 10 F 4 Top Fin 2:00.06 7:59.31 7:59.31 7:59/M
16 Anthony Miller Shipshewana IN 739 11 M 12 Top Fin 2:00.14 7:59.39 7:59.39 7:59/M
17 Luke Larimer Sturgis MI 319 11 M 13 Top Fin 2:18.75 8:18.00 8:18.00 8:18/M
18 Maddelyn Fisher Colon MI 1127 12 F 5 Top Fin 2:23.09 8:22.34 8:22.34 8:22/M
19 Emma Heller Breman IN 1130 11 F 6 Top Fin 2:23.66 8:22.91 8:22.91 8:22/M
20 Hailey Conner Fort Wayne IN 1117 8 F 7 Top Fin 2:32.80 8:32.05 8:32.05 8:32/M
21 Trevor Davidson Angola IN 1120 8 M 14 Top Fin 2:36.58 8:35.83 8:35.83 8:35/M
22 Morgan Sillings Leonidas MI 1142 11 F 8 Top Fin 2:36.96 8:36.21 8:36.21 8:36/M
23 Sam Fish Bremen IN 1125 11 M 15 Top Fin 2:46.83 8:46.08 8:46.08 8:46/M
24 Ashley Zent Ft Wayne IN 1146 7 F 9 Top Fin 2:53.93 8:53.18 8:53.18 8:53/M
25 Caroline Fish Bremen IN 1122 11 F 10 Top Fin 2:55.91 8:55.16 8:55.16 8:55/M
26 Kristina Petkova 577 5 F 11 Top Fin 3:00.87 9:00.12 9:00.12 9:00/M
27 Madison Keil 307 8 M 16 Top Fin 3:01.02 9:00.27 9:00.27 9:00/M
28 Brookelyn Lambright Lagrange IN 1135 9 F 12 Top Fin 3:08.98 9:08.23 9:08.23 9:08/M
29 Ryan Eggleston Walkerton IN 277 12 M 17 Top Fin 3:09.98 9:09.23 9:09.23 9:09/M
30 Owen Fish Bremen IN 1124 6 M 18 Top Fin 3:10.95 9:10.20 9:10.20 9:10/M
31 Cole Zent Ft Wayne IN 1148 5 M 19 Top Fin 3:16.36 9:15.61 9:15.61 9:15/M
32 Kaeli Christian Kendallville IN 1115 7 F 13 Top Fin 3:29.86 9:29.11 9:29.11 9:29/M
33 Luke Krapfl Howe IN 1133 7 M 20 Top Fin 3:30.13 9:29.38 9:29.38 9:29/M
34 Hope Miller Shipshewana IN 740 7 F 14 Top Fin 3:36.08 9:35.33 9:35.33 9:35/M
35 Andy Stevens Allendale MI 1143 10 M 21 Top Fin 4:00.26 9:59.51 9:59.51 9:59/M
36 Carson Niccum Wolcottville IN 579 4 M 22 Top Fin 4:01.41 10:00.66 10:00.66 10:00/M
37 Mia McInturff Fort Wayne IN 1139 8 F 15 Top Fin 4:02.87 10:02.12 10:02.12 10:02/M
38 Katie Deverell Fort Wayne IN 1121 6 F 16 Top Fin 4:42.67 10:41.92 10:41.92 10:41/M
39 Eva McInturff Ft Wayne IN 1138 5 F 17 Top Fin 4:58.37 10:57.62 10:57.62 10:57/M
40 George Smith Sturgis MI 684 7 M 23 Top Fin 4:59.19 10:58.44 10:58.44 10:58/M
41 Lillian Klein Huntertown IN 1131 4 F 18 Top Fin 5:12.92 11:12.17 11:12.17 11:12/M
42 Jazzlyn Whited Lagrange IN 330 7 F 19 Top Fin 5:28.24 11:27.49 11:27.49 11:27/M
43 Emily Oden Plymouth IN 783 10 F 20 Top Fin 6:12.79 12:12.04 12:12.04 12:12/M
44 Emily Fry Wolcottville IN 1129 8 F 21 Top Fin 6:14.52 12:13.77 12:13.77 12:13/M
45 Abrianna Harding Plymouth IN 782 10 F 22 Top Fin 6:17.75 12:17.00 12:17.00 12:17/M
46 Grace Krapfl Howe IN 1132 12 F 23 Top Fin 6:39.70 12:38.95 12:38.95 12:38/M
47 Maebel Krapfl Howe IN 1134 9 F 24 Top Fin 6:39.95 12:39.20 12:39.20 12:39/M
48 Sam Keil 308 3 M 24 Top Fin 7:26.63 13:25.88 13:25.88 13:25/M
49 Carter Zent Ft Wayne IN 1147 4 M 25 Top Fin 7:31.79 13:31.04 13:31.04 13:31/M
50 Hunter Fry Lagrange IN 584 3 M 26 Top Fin 11:43.42 17:42.67 17:42.67 17:42/M
 

1 Mile over the max age

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Becca Stevens Allendale MI 1144 14 F 1 0-99   12:14.03 12:14.03 12:14/M
2 Kurt Stevens Allendale MI 1145 45 M 1 0-99 4:24.06 16:38.09 16:38.09 16:38/M
3 Janie Pueschel Sturgis MI 1141 70 F 2 0-99 4:24.10 16:38.13 16:38.13 16:38/M