Dekalb X Country 2103 Invite

August 20, 2013


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

Overall Finish List - Boys

Boys

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

1

1

390

Brayden Law Homestead

16:27.89

5:18/M

10

 

2

2

237

Mark Beckmann Dekalb

16:27.93

5:18/M

11

 

3

3

329

Alex Beams Fremont

17:50.48

5:45/M

12

 

4

4

240

Clay Travis Dekalb

17:59.95

5:48/M

11

 

5

5

175

Jacob Schmeling Carroll

18:04.78

5:50/M

11

 

6

6

184

Ben Schwartz Carroll

18:05.90

5:50/M

10

 

7

7

174

Kevin Salter Carroll

18:08.13

5:51/M

11

 

8

8

408

Tyler Koteskey Homestead

18:08.79

5:51/M

12

 

9

9

153

Alec Kreilach Carroll

18:10.10

5:52/M

12

 

10

10

177

Cameron Clements Carroll

18:10.14

5:52/M

10

 

11

11

152

Adam Kelty Carroll

18:11.60

5:52/M

12

 

12

12

439

Dewitt Matt Huntington North

18:12.49

5:52/M

11

 

13

13

178

Wesley Garrison Carroll

18:16.56

5:54/M

10

 

14

14

318

Dustin Starnes Northrop

18:16.97

5:54/M

9

 

15

(> 7)

162

Brett Unger Carroll

18:18.82

5:54/M

12

 

16

15

235

Dante' Graham Dekalb

18:19.89

5:55/M

12

 

17

16

500

Brent Bales Norwell

18:19.92

5:55/M

12

 

18

17

410

Sam Moore Homestead

18:22.96

5:55/M

12

 

19

18

300

Dylan Wagner Northrop

18:24.57

5:56/M

12

 

20

19

467

Joesph Trost Lakeland

18:25.78

5:56/M

12

 

21

20

481

Deric Laurent New Haven

18:26.02

5:57/M

10

 

22

21

477

Armando Luja New Haven

18:27.30

5:57/M

12

 

23

22

409

Skyler Mikesell Homestead

18:30.60

5:58/M

12

 

24

23

464

Eric Herber Lakeland

18:32.23

5:59/M

12

 

25

24

462

Kyle Burchett Lakeland

18:34.05

5:59/M

10

 

26

25

433

Doughty Luke Huntington North

18:34.93

5:59/M

12

 

27

(> 7)

161

Kurt Unger Carroll

18:35.06

6:00/M

12

 

28

26

411

Mitch Myers Homestead

18:35.26

6:00/M

12

 

29

(> 7)

180

Alex Lewis Carroll

18:36.40

6:00/M

10

 

30

27

241

Scotty Beckmann Dekalb

18:37.98

6:00/M

10

 

31

(> 7)

165

Isaac Carpenter Carroll

18:39.35

6:01/M

11

 

32

(> 7)

182

Chris Meyer Carroll

18:42.08

6:02/M

10

 

33

28

436

Brown Tyler Huntington North

18:42.66

6:02/M

11

 

34

29

112

Josh Porter Bellmont

18:42.93

6:02/M

12

 

35

(> 7)

194

Jacob Redding Carroll

18:44.15

6:03/M

9

 

36

30

114

Adam Garner Bellmont

18:44.68

6:03/M

11

 

37

31

412

Patrick Rittenhouse Homestead

18:46.95

6:03/M

12

 

38

(> 7)

197

Isaiah Swain Carroll

18:47.85

6:04/M

9

 

39

32

395

Spencer Scholl Homestead

18:54.42

6:06/M

10

 

40

33

435

Jones Christian Huntington North

18:56.04

6:06/M

11

 

41

34

209

Evan Harney Columbia City

18:56.52

6:06/M

12

 

42

35

501

Colyn Torson Norwell

18:57.80

6:07/M

12

 

43

(> 7)

163

Connor Wheeler Carroll

18:59.58

6:07/M

12

 

44

(> 7)

414

Preston Sterling Homestead

19:00.04

6:08/M

12

 

45

(> 7)

372

Sam Dvorak Homestead

19:01.32

6:08/M

9

 

46

36

210

Seth Kissinger Columbia City

19:02.56

6:08/M

12

 

47

37

261

Jonathon Kane East Noble

19:03.21

6:09/M

12

 

48

(> 7)

386

Michael Conte Homestead

19:06.40

6:10/M

10

 

49

(> 7)

168

Trevor Hamilton Carroll

19:08.10

6:10/M

11

 

50

38

438

Dewitt Cam Huntington North

19:09.86

6:11/M

11

 

51

39

440

Kyler McVoy Huntington North

19:11.16

6:11/M

11

 

52

40

238

Kyle Baldwin Dekalb

19:12.32

6:12/M

11

 

53

(> 7)

401

Ethan McWilliams Homestead

19:13.32

6:12/M

11

 

54

41

328

David Schmucker Fremont

19:14.52

6:12/M

12

 

55

42

505

Nathan Garver Norwell

19:15.44

6:13/M

11

 

56

(> 7)

188

Braden Clements Carroll

19:16.38

6:13/M

9

 

57

43

243

Cameron Stokes Dekalb

19:18.24

6:14/M

10

 

58

(> 7)

176

Ben Smith Carroll

19:20.30

6:14/M

11

 

59

44

437

Lange Austin Huntington North

19:21.57

6:15/M

11

 

60

45

270

Tyler Klinger East Noble

19:22.73

6:15/M

10

 

61

46

303

Ryan Swanson Northrop

19:24.56

6:15/M

12

 

62

(> 7)

155

Will Ottenweller Carroll

19:24.87

6:15/M

12

 

63

47

267

Frank Herrera East Noble

19:26.42

6:16/M

11

 

64

48

510

Drew Rinehart Norwell

19:27.28

6:16/M

10

 

65

49

299

Andrew Distelrath Northrop

19:27.40

6:16/M

12

 

66

(> 7)

166

Austin Carpenter Carroll

19:27.88

6:16/M

11

 

67

50

236

Bradley McBride Dekalb

19:27.91

6:16/M

12

 

68

(> 7)

179

Brendan Holland Carroll

19:29.24

6:17/M

10

 

69

51

301

Nick Jones Northrop

19:30.03

6:17/M

12

 

70

52

215

Andrew McFarland Columbia City

19:30.39

6:17/M

10

 

71

(> 7)

164

Logan Caldwell Carroll

19:31.23

6:18/M

11

 

72

(> 7)

156

John Scaer Carroll

19:31.41

6:18/M

12

 

73

(> 7)

394

Luke Rose Homestead

19:31.95

6:18/M

10

 

74

53

307

Ryan Elward Northrop

19:31.98

6:18/M

10

 

75

(> 7)

443

Campbell Dustin Huntington North

19:32.74

6:18/M

11

 

76

54

116

Thomas McNamara Bellmont

19:33.31

6:18/M

10

 

77

55

504

Tyler Weirick Norwell

19:33.66

6:18/M

10

 

78

56

482

Brayan Pizzano New Haven

19:34.54

6:19/M

10

 

79

(> 7)

158

Brandon Scott Carroll

19:35.88

6:19/M

12

 

80

57

306

Justice Goodwell Northrop

19:36.88

6:19/M

10

 

81

(> 7)

385

Kolin Behrens Homestead

19:37.39

6:20/M

10

 

82

(> 7)

244

Jack Beakas Dekalb

19:39.08

6:20/M

9

 

83

(> 7)

170

Stone Miguel Carroll

19:40.36

6:21/M

11

 

84

58

269

Matt Kline East Noble

19:43.08

6:22/M

10

 

85

59

463

Garett Chrisman Lakeland

19:45.68

6:22/M

11

 

86

60

260

Keegan Gura East Noble

19:48.02

6:23/M

12

 

87

(> 7)

397

Eric Breneman Homestead

19:52.10

6:25/M

11

 

88

(> 7)

304

Martin Muigai Northrop

19:54.42

6:25/M

12

 

89

(> 7)

186

Hayden Turnbow Carroll

19:58.61

6:26/M

10

 

90

61

218

Tim Hearld Columbia City

19:58.65

6:26/M

9

 

91

62

483

Josh Hiatt New Haven

19:58.66

6:26/M

10

 

92

(> 7)

154

Jackson Miller Carroll

20:02.14

6:28/M

12

 

93

63

212

Austin Beachy Columbia City

20:02.70

6:28/M

11

 

94

(> 7)

191

Conner Gynn Carroll

20:04.36

6:28/M

9

 

95

64

213

Evan Sauers Columbia City

20:04.51

6:28/M

11

 

96

(> 7)

183

Corey Miller Carroll

20:04.62

6:28/M

10

 

97

(> 7)

371

Jake Davis Homestead

20:09.17

6:30/M

9

 

98

65

272

Joe Vandiver East Noble

20:09.74

6:30/M

10

 

99

66

478

Isaac Day New Haven

20:09.88

6:30/M

12

 

100

67

480

Michael Meyer New Haven

20:11.22

6:31/M

11

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

101

(> 7)

399

Ben Dvorak Homestead

20:13.14

6:31/M

11

 

102

68

214

Gage Emrick Columbia City

20:14.14

6:32/M

10

 

103

69

506

Quentin Middleton Norwell

20:17.00

6:33/M

9

 

104

70

271

Phillip Phan East Noble

20:19.78

6:33/M

10

 

105

(> 7)

159

Nick Siegwarth Carroll

20:20.62

6:34/M

12

 

106

(> 7)

160

Jacob Sliger Carroll

20:26.00

6:35/M

12

 

107

(> 7)

199

Andrew Zehr Carroll

20:26.96

6:35/M

9

 

108

(> 7)

275

Seth Gorski East Noble

20:27.24

6:36/M

9

 

109

(> 7)

432

Wesco Collin Huntington North

20:28.11

6:36/M

12

 

110

71

326

Alex Buchanan Fremont

20:29.33

6:36/M

9

 

111

72

507

Corben Havener Norwell

20:30.60

6:37/M

12

 

112

73

117

Mason Mendez Bellmont

20:31.04

6:37/M

10

 

113

(> 7)

392

Ben McGuire Homestead

20:32.44

6:37/M

10

 

114

(> 7)

374

Bailey Green Homestead

20:33.83

6:38/M

9

 

115

(> 7)

268

Paul Shull East Noble

20:33.87

6:38/M

11

 

116

(> 7)

211

Dallas Piotrowski Columbia City

20:35.14

6:38/M

12

 

117

(> 7)

187

Ryan Bussen Carroll

20:36.54

6:39/M

9

 

118

(> 7)

192

Cole Krohn Carroll

20:37.09

6:39/M

9

 

119

(> 7)

185

Justin Smethers Carroll

20:38.93

6:39/M

10

 

120

74

468

Kaleb Wadsworth Lakeland

20:39.42

6:40/M

9

 

121

(> 7)

381

Liam Schoff Homestead

20:43.72

6:41/M

9

 

122

(> 7)

196

Grant Smith Carroll

20:44.44

6:41/M

9

 

123

(> 7)

384

Robert Thatcher Homestead

20:47.28

6:42/M

9

 

124

(> 7)

217

Nick Compton Columbia City

20:47.30

6:42/M

9

 

125

(> 7)

219

Jake Matteson Columbia City

20:49.28

6:43/M

9

 

126

(> 7)

198

Jorge Zazueta Carroll

20:49.34

6:43/M

9

 

127

(> 7)

189

Alex Fleckinger Carroll

20:49.48

6:43/M

9

 

128

(> 7)

262

Braven Lavigne East Noble

20:50.48

6:43/M

12

 

129

75

113

Tyler Fenwick Bellmont

20:51.76

6:44/M

12

 

130

(> 7)

449

Garrett Smith Huntington North

20:59.94

6:46/M

9

 

131

(> 7)

396

Jake Zelt Homestead

21:00.39

6:46/M

10

 

132

(> 7)

222

Daniel Watts Columbia City

21:08.46

6:49/M

9

 

133

(> 7)

181

Ben Melendez Carroll

21:14.70

6:51/M

10

 

134

(> 7)

407

Christian Hopper Homestead

21:19.86

6:53/M

12

 

135

(> 7)

405

Tim Eshcoff Homestead

21:19.88

6:53/M

12

 

136

(> 7)

308

Nick Luc Northrop

21:20.95

6:53/M

10

 

137

(> 7)

413

Andy Speck Homestead

21:22.01

6:54/M

12

 

138

76

465

Dustin Riehl Lakeland

21:22.11

6:54/M

10

 

139

(> 7)

311

Quinn Guingrich Northrop

21:22.41

6:54/M

10

 

140

(> 7)

373

Jack Ferguson Homestead

21:31.72

6:56/M

9

 

141

(> 7)

259

Travis Gordon East Noble

21:36.79

6:58/M

12

 

142

(> 7)

509

Kody Ahrens Norwell

21:38.67

6:59/M

9

 

143

(> 7)

402

Phillip Thain Homestead

21:41.38

7:00/M

11

 

144

(> 7)

502

Reilly Stauffer Norwell

21:48.13

7:02/M

9

 

145

(> 7)

157

Turner Schaab Carroll

21:48.58

7:02/M

12

 

146

(> 7)

310

Kennedy Ly Northrop

21:49.49

7:02/M

10

 

147

(> 7)

445

Hunt Matt Huntington North

21:51.73

7:03/M

11

 

148

(> 7)

239

Jasper Bassett Dekalb

21:52.51

7:03/M

11

 

149

77

325

Cooper Wall Fremont

21:54.01

7:04/M

9

 

150

(> 7)

167

Andrew Duff Carroll

21:56.03

7:05/M

11

 

151

(> 7)

172

Alex Parnin Carroll

22:00.73

7:06/M

11

 

152

(> 7)

314

Joshua Prochaska Northrop

22:03.54

7:07/M

9

 

153

(> 7)

444

Boyer Logan Huntington North

22:06.08

7:08/M

11

 

154

(> 7)

434

Utter Jordan Huntington North

22:11.30

7:09/M

12

 

155

(> 7)

265

Shea Targgart East Noble

22:16.80

7:11/M

12

 

156

(> 7)

380

Eric Schlutz Homestead

22:28.33

7:15/M

9

 

157

(> 7)

382

Connor Smith Homestead

22:30.11

7:15/M

9

 

158

(> 7)

195

Travis Sloffer Carroll

22:34.78

7:17/M

9

 

159

(> 7)

378

Vince Rosales Homestead

22:37.30

7:18/M

9

 

160

(> 7)

221

Holden Schaefer Columbia City

22:37.31

7:18/M

9

 

161

(> 7)

305

Brandan Bystrom Northrop

22:47.19

7:21/M

11

 

162

(> 7)

387

Brennon Fry Homestead

22:48.11

7:21/M

10

 

163

(> 7)

383

John Smith Homestead

22:49.92

7:22/M

9

 

164

(> 7)

398

Bere Clarke Homestead

22:55.51

7:24/M

11

 

165

(< 5)

282

Tre Roose Eastside

22:55.65

7:24/M

11

 

166

(> 7)

173

Colfax Putt Carroll

23:01.69

7:25/M

11

 

167

(> 7)

388

Cameron Haberly Homestead

23:07.69

7:27/M

10

 

168

(> 7)

317

John Miller Northrop

23:09.61

7:28/M

9

 

169

(> 7)

245

Trevor Bell Dekalb

23:12.99

7:29/M

9

 

170

(> 7)

379

Jacob Rulli Homestead

23:15.44

7:30/M

9

 

171

(> 7)

450

Alex Wiedenhoft Huntington North

23:19.80

7:31/M

9

 

172

78

122

Jacob Corral Bellmont

23:26.19

7:34/M

9

 

173

(> 7)

309

Ian Brubaker Northrop

23:29.89

7:35/M

10

 

174

79

332

Hunter Price Fremont

23:31.92

7:35/M

11

 

175

80

119

Gonzalo Garcia Bellmont

23:41.49

7:38/M

9

 

176

(> 7)

451

Hunter Funk Huntington North

23:48.29

7:41/M

9

 

177

(> 7)

150

Austen Gumpp Carroll

23:54.87

7:43/M

12

 

178

(> 7)

121

Austin Heckert Bellmont

24:09.54

7:47/M

9

 

179

(> 7)

169

Ben Hippensteel Carroll

24:12.35

7:48/M

11

 

180

(> 7)

415

Chase Woosley Homestead

24:13.96

7:49/M

12

 

181

(> 7)

302

Sean Rizvic Northrop

24:24.42

7:52/M

12

 

182

(> 7)

391

Aaron Leszczynski Homestead

24:28.43

7:54/M

10

 

183

(> 7)

377

Jack Parisi Homestead

24:30.37

7:54/M

9

 

184

(> 7)

274

Joe Hand East Noble

24:35.49

7:56/M

9

 

185

(> 7)

315

Dawson Jensen Northrop

24:43.84

7:58/M

9

 

186

(> 7)

276

Kaden Lavigne East Noble

24:59.13

8:04/M

9

 

187

(> 7)

216

Lucas Walker Columbia City

25:05.23

8:05/M

10

 

188

(> 7)

389

Geoff Koteskey Homestead

25:06.35

8:06/M

10

 

189

(> 7)

312

Luke Salisbury Northrop

25:11.65

8:07/M

10

 

190

(> 7)

120

Cole Kelley Bellmont

25:30.70

8:14/M

9

 

191

(> 7)

266

Sean Bowers East Noble

25:52.64

8:21/M

11

 

192

(> 7)

316

Victor Banks Northrop

26:07.84

8:25/M

9

 

193

(> 7)

503

Ben Caylor Norwell

26:24.38

8:31/M

10

 

194

(> 7)

278

Justin Ramsay East Noble

26:49.64

8:39/M

9

 

195

(> 7)

313

Michael Distelrath Northrop

26:51.39

8:40/M

9

 

196

(> 7)

375

Jordan Meintel Homestead

26:56.64

8:41/M

9

 

197

(> 7)

277

Austin McCulloch East Noble

27:32.19

8:53/M

9

 

198

(> 7)

376

Ben Mumma Homestead

28:00.01

9:02/M

9

 

199

(> 7)

273

Nate Deetz East Noble

28:22.66

9:09/M

9

 

200

(> 7)

242

Max Green Dekalb

28:48.77

9:17/M

10

 

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

Grade

 

201

(> 7)

393

Alec Ramos Homestead

29:10.75

9:25/M

10

 

202

81

327

Schuyler McNaughton Fremont

29:23.12

9:29/M

9

 

203

(> 7)

263

Reid McNamara East Noble

29:46.80

9:36/M

12

 

204

(> 7)

403

Nash Zelt Homestead

30:35.76

9:52/M

11