First Bank of Berne Swiss Days 2013

Age Group Results

July 27, 2013


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


5 K Men: 0-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-89
5 K Women: 0-14 15-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-89
1 M Men: 0- 8 9-11
1 M Women: 0- 8 9-11
Unknowned Tags Men:
Unknowned Tags Women:

5 K

Top

Female 14 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Olivia Von Gunten                 Berne  IN             326   13       41                  20:31.27    20:31.27      6:37/M
       2    Kara Seffernick                   Berne  IN             133   14       48       0:20.74    20:52.01    20:52.01      6:44/M
       3    Eliza Harruff                     Berne  IN             244   13       99       2:55.82    23:27.09    23:27.09      7:34/M
       4    Erin White                        Bluffton  IN          337   13      116       3:44.90    24:16.17    24:16.17      7:50/M
       5    Isabel Von Gunten                 Berne  IN             327   11      138       4:21.45    24:52.72    24:52.72      8:01/M
       6    Mary Kathryn Ware                 Indianapolis  IN      177   13      142       4:27.20    24:58.47    24:58.47      8:03/M
       7    Hadi Hawbaker                     Geneva  IN            490   13      160       4:51.49    25:22.76    25:22.76      8:11/M
       8    Ally Shoaf                        Bluffton  IN          348   13      164       5:00.45    25:31.72    25:31.72      8:14/M
       9    Makinzi Peace                     Geneva  IN            464   14      180       5:33.59    26:04.86    26:04.86      8:25/M
      10    Jenna Tomaszewski                 Liberty Twp  OH       166   12      186       6:00.11    26:31.38    26:31.38      8:33/M
      11    Ashley Bowen                      Willshire  OH         470   13      187       6:08.87    26:40.14    26:40.14      8:36/M
      12    Bailey Liter                      Decatur  IN           529   14      188       6:10.57    26:41.84    26:41.84      8:36/M
      13    Kaitlyn Hawkins                   Berne  IN             488   12      194       6:13.16    26:44.43    26:44.43      8:37/M
      14    Acacia Anderson                   Berne  IN             269   12      214       7:06.97    27:38.24    27:38.24      8:55/M
      15    Kaitlyn Muselman                  Berne  IN             340   13      227       7:35.76    28:07.03    28:07.03      9:04/M
      16    Jaci Prough                       Bluffton  IN          474   10      254       8:37.18    29:08.45    29:08.45      9:24/M
      17    Madison Call                      Decatur  IN           355   14      264       8:44.56    29:15.83    29:15.83      9:26/M
      18    Makenna Call                      Decatur  IN           354   11      309      11:29.60    32:00.87    32:00.87     10:19/M
      19    Jessica Liechty                   Chardon  OH           148   14      329      13:50.27    34:21.54    34:21.54     11:05/M
      20    Sydney Young                      Stow  OH              306   13      331      13:56.34    34:27.61    34:27.61     11:07/M
      21    Lauren Isch                       Bluffton  IN          292   12      338      14:18.50    34:49.77    34:49.77     11:14/M
      22    Alaina Basinger                   Pandora  OH           161   13      346      14:45.24    35:16.51    35:16.51     11:23/M
      23    Ashlyn Pollard                    Berne  IN             311   10      365      17:42.32    38:13.59    38:13.59     12:20/M
      24    Hailey Rogers                     Keystone  IN          226    9      367      17:43.94    38:15.21    38:15.21     12:20/M
Top

Female 15 to 18

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Hannah Aschliman                  Ossian  IN            471   16       31                  19:39.95    19:39.95      6:20/M
       2    Aleesha Goodwin                   Geneva  IN            523   16       50       1:22.24    21:02.19    21:02.19      6:47/M
       3    Sydne Zuber                       Berne  IN             379   17       88       3:23.69    23:03.64    23:03.64      7:26/M
       4    Kayla Isch                        Bluffton  IN          290   17      111       4:25.11    24:05.06    24:05.06      7:46/M
       5    Karly Prichard                    Decatur  IN           453   17      112       4:25.23    24:05.18    24:05.18      7:46/M
       6    Chelsea Hancock                   Vanwert  OH           186   17      113       4:30.88    24:10.83    24:10.83      7:48/M
       7    Summer Harvey                     Monroe  IN            280   18      136       5:08.04    24:47.99    24:47.99      8:00/M
       8    Jenna Houterloot                  Fishers  IN           420   16      219       8:11.32    27:51.27    27:51.27      8:59/M
       9    Courtney Ringger                  Bluffton  IN          349   17      224       8:25.34    28:05.29    28:05.29      9:04/M
      10    Lauren Klaehn                     Geneva  IN            542   16      239       8:54.95    28:34.90    28:34.90      9:13/M
      11    Morgan Mast                       Borden  IN            365   18      250       9:22.99    29:02.94    29:02.94      9:22/M
      12    Alyssa Bluhm                      Berne  IN             543   17      251       9:26.84    29:06.79    29:06.79      9:23/M
      13    Lauren Smith                      Berne  IN             520   16      253       9:27.44    29:07.39    29:07.39      9:24/M
      14    Victoria Richardson               Berne  IN             168   15      263       9:35.64    29:15.59    29:15.59      9:26/M
      15    Angelica Alanis                   Decatur  IN           481   18      274      10:02.61    29:42.56    29:42.56      9:35/M
      16    Sierra Steffen                    Bluffton  IN          187   18      278      10:26.13    30:06.08    30:06.08      9:43/M
      17    Olivia Mishler                    Monroe  IN            530   18      280      10:31.61    30:11.56    30:11.56      9:44/M
      18    Hannah Mitchel                    Berne  IN             527   18      321      13:34.85    33:14.80    33:14.80     10:43/M
      19    Megan Houterloot                  Fishers  IN           419   17      324      13:55.53    33:35.48    33:35.48     10:50/M
      20    Leah Mitchel                      Berne  IN             526   18      326      14:02.78    33:42.73    33:42.73     10:52/M
      21    Sarah Schwartz                    Berne  IN             454   17      354      17:02.70    36:42.65    36:42.65     11:50/M
Top

Female 19 to 29

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Brianna Johnson                   Huntertown  IN        512   21       14                  18:56.26    18:56.26      6:06/M
       2    Whitney Sprunger                  Fishers  IN           145   24       46       1:53.64    20:49.90    20:49.90      6:43/M
       3    Ashley Sprunger                   Pandora  OH           377   22       52       2:20.71    21:16.97    21:16.97      6:52/M
       4    Briana Rapp                       Lafayette  IN         223   24       54       2:24.58    21:20.84    21:20.84      6:53/M
       5    Lisa Strueh                       Linden  IN            466   23       75       3:31.96    22:28.22    22:28.22      7:15/M
       6    Stephanie Nussbaum                Madison  IN           352   29      100       4:40.54    23:36.80    23:36.80      7:37/M
       7    Sarah Sipe                        Monroe  IN            366   22      101       4:41.89    23:38.15    23:38.15      7:37/M
       8    Kristen Johnson                   Granger  IN           461   19      105       4:48.08    23:44.34    23:44.34      7:39/M
       9    Alissa Harber                     Bluffton  IN          484   26      106       4:53.29    23:49.55    23:49.55      7:41/M
      10    Kristen Glenn                     Bluffton  IN          392   26      107       4:53.72    23:49.98    23:49.98      7:41/M
      11    Kinsey Lengerich                  Berne  IN             204   22      110       5:06.00    24:02.26    24:02.26      7:45/M
      12    Emily Pinkerton                   Bluffton  IN          426   21      117       5:21.91    24:18.17    24:18.17      7:50/M
      13    Katie Welch                       Knoxville  TN         346   24      125       5:32.01    24:28.27    24:28.27      7:54/M
      14    Anne Lehman                       Berne  IN             293   23      128       5:34.09    24:30.35    24:30.35      7:54/M
      15    Mari Young                        Convoy  OH            477   20      130       5:35.06    24:31.32    24:31.32      7:55/M
      16    Becky Lehman                      Berne  IN             516   27      139       5:57.90    24:54.16    24:54.16      8:02/M
      17    Jenny Stauffer                    Bloomington  IN       335   25      151       6:11.13    25:07.39    25:07.39      8:06/M
      18    Hannah Moore                      Linn Grove  IN        202   19      158       6:24.20    25:20.46    25:20.46      8:10/M
      19    Erica Guevara                     Elkhart  IN           255   29      165       6:36.80    25:33.06    25:33.06      8:15/M
      20    Nicole Rediger                    Geneva  IN            278   27      167       6:39.39    25:35.65    25:35.65      8:15/M
      21    Deserae Swygart                   Berne  IN             533   22      169       6:46.74    25:43.00    25:43.00      8:18/M
      22    Kristen Steiner                   Geneva  IN            424   24      184       7:24.28    26:20.54    26:20.54      8:30/M
      23    Abbey Hewitt                      Berne  IN             450   22      210       8:30.80    27:27.06    27:27.06      8:51/M
      24    Brittany Steffen                  Berne  IN             414   21      213       8:39.55    27:35.81    27:35.81      8:54/M
      25    Holly Yoder                       San Antonio  TX       140   24      235       9:23.72    28:19.98    28:19.98      9:08/M
      26    Aubrey Greene                     Hartford City  IN     438   19      236       9:26.27    28:22.53    28:22.53      9:09/M
      27    Kayla Richwine                    Alexandria  IN        528   23      243       9:45.52    28:41.78    28:41.78      9:15/M
      28    Maria Rich                        Grand Rapids  MI      232   20      249      10:05.27    29:01.53    29:01.53      9:22/M
      29    Jenna Smith                       Berne  IN             521   19      252      10:10.57    29:06.83    29:06.83      9:23/M
      30    Sherri All                        Berne  IN             131   23      261      10:18.61    29:14.87    29:14.87      9:26/M
      31    Madison Sprunger                  Martinsville  IN      200   22      262      10:18.64    29:14.90    29:14.90      9:26/M
      32    Carlee Dunlap                     Mayfield Heights  O   317   28      266      10:31.26    29:27.52    29:27.52      9:30/M
      33    Laura Glass                       Portage  MI           212   20      267      10:32.00    29:28.26    29:28.26      9:30/M
      34    Erica Werst                       Goshen  IN            482   23      273      10:45.87    29:42.13    29:42.13      9:35/M
      35    Christina Degrood                 Berne  IN             503   27      275      10:52.12    29:48.38    29:48.38      9:37/M
      36    Sheena Steffen                    Bluffton  IN          188   19      277      11:09.66    30:05.92    30:05.92      9:42/M
      37    Jessica Dunn                      Decatur  IN           544   20      279      11:15.17    30:11.43    30:11.43      9:44/M
      38    Jennifer Gresla                   Chicago  IL           308   28      287      11:43.23    30:39.49    30:39.49      9:53/M
      39    Renee Hodge                       Fishers  IN           154   28      292      12:03.76    31:00.02    31:00.02     10:00/M
      40    Brittney Hammond                  Decatur  IN           364   27      293      12:04.34    31:00.60    31:00.60     10:00/M
      41    Brittany Hembree                  Goshen  IN            151   28      306      12:56.68    31:52.94    31:52.94     10:17/M
      42    Lyndsey Chandler                  Berne  IN             449   19      307      12:59.66    31:55.92    31:55.92     10:18/M
      43    Liz Parkinson                     Fishers  IN           260   28      311      13:12.09    32:08.35    32:08.35     10:22/M
      44    Krista Johnson                    Huntertown  IN        509   22      315      13:43.74    32:40.00    32:40.00     10:32/M
      45    Tiffany Nussbaum                  Fort Wayne  IN        217   24      322      14:19.62    33:15.88    33:15.88     10:44/M
      46    Anna Iacobazzi                    Monticello  IN        422   25      325      14:39.24    33:35.50    33:35.50     10:50/M
      47    Sarah Myers                       Wolverine Lake  MI    360   19      328      15:19.61    34:15.87    34:15.87     11:03/M
      48    Whitney Balsiger                  Berne  IN             272   26      332      15:42.67    34:38.93    34:38.93     11:10/M
      49    Julie Beer                        Berne  IN             297   28      340      15:56.11    34:52.37    34:52.37     11:15/M
      50    Courtney Martens                  Berne  IN             273   25      342      15:59.91    34:56.17    34:56.17     11:16/M
      51    Erin Steury                       Berne  IN             532   22      349      16:39.08    35:35.34    35:35.34     11:29/M
      52    Shauna Sutton                     Berne  IN             361   19      351      17:11.58    36:07.84    36:07.84     11:39/M
      53    Rachel Diveley                    Berne  IN             359   25      353      17:36.94    36:33.20    36:33.20     11:47/M
      54    Allison Liechty                   Berne  IN             279   25      359      18:43.58    37:39.84    37:39.84     12:09/M
      55    Jessica Kiefer                    Berne  IN             276   25      360      18:44.34    37:40.60    37:40.60     12:09/M
      56    Jami Myers                        Decatur  IN           206   26      361      18:45.35    37:41.61    37:41.61     12:09/M
      57    Bobbi Shane                       Monroeville  IN       342   27      369      19:20.47    38:16.73    38:16.73     12:21/M
      58    Ashton Cressman                   Berne  IN             371   21      381      24:53.02    43:49.28    43:49.28     14:08/M
      59    Loree Sprunger                    Berne  IN             214   22      382      24:53.16    43:49.42    43:49.42     14:08/M
Top

Female 30 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Melissa Gillette                  Goshen  IN            459   30       15                  18:57.52    18:57.52      6:07/M
       2    Dianna Fox                        Berne  IN             251   31       32       0:45.01    19:42.53    19:42.53      6:21/M
       3    Danette Von Gunten                Berne  IN             325   36       92       4:13.86    23:11.38    23:11.38      7:29/M
       4    Liz Heyerly                       Decatur  IN           369   33      104       4:46.62    23:44.14    23:44.14      7:39/M
       5    Rebecca Hirschy                   Decatur  IN           218   36      118       5:24.85    24:22.37    24:22.37      7:52/M
       6    Laurissa Dalrymple                New Bremen  OH        275   30      123       5:30.43    24:27.95    24:27.95      7:53/M
       7    Michelle Yoder                    Huntertown  IN        320   32      129       5:32.99    24:30.51    24:30.51      7:54/M
       8    Cheryl Caffee                     Geneva  IN            347   37      145       6:04.38    25:01.90    25:01.90      8:04/M
       9    Tracy Roudenbush                  Berne  IN             411   36      154       6:15.70    25:13.22    25:13.22      8:08/M
      10    Lori Dubach                       Westfield  IN         179   36      175       6:57.18    25:54.70    25:54.70      8:21/M
      11    Holly McCune                      South Bend  IN        235   36      176       6:59.02    25:56.54    25:56.54      8:22/M
      12    Carmen Catellier                  Huntington  IN        219   30      177       7:00.14    25:57.66    25:57.66      8:22/M
      13    Brooke Crass                      Lenoir City  TN       457   31      182       7:12.25    26:09.77    26:09.77      8:26/M
      14    Yvette Weiland                    Geneva  IN            500   34      201       8:01.39    26:58.91    26:58.91      8:42/M
      15    Katie Lairson                     Berne  IN             224   30      203       8:12.28    27:09.80    27:09.80      8:45/M
      16    Mandy Hunley                      Berne  IN             167   32      221       9:00.03    27:57.55    27:57.55      9:01/M
      17    Roxann Grogg                      Columbia City  IN     237   33      269      10:33.55    29:31.07    29:31.07      9:31/M
      18    Melanie Conley                    Saint Joseph  MI      309   36      271      10:37.79    29:35.31    29:35.31      9:33/M
      19    Lisa McAfee                       Bluffton  IN          301   37      272      10:43.07    29:40.59    29:40.59      9:34/M
      20    Amy Engle                         Fort Wayne  IN        378   37      276      11:04.46    30:01.98    30:01.98      9:41/M
      21    Jodie Leyse                       Decatur  IN           431   31      281      11:20.43    30:17.95    30:17.95      9:46/M
      22    Amanda Mikesell                   Berne  IN             248   33      290      12:00.31    30:57.83    30:57.83      9:59/M
      23    Chelle Gates                      Liberty Center  IN    498   33      294      12:04.00    31:01.52    31:01.52     10:00/M
      24    Amber Huffman                     Pandora  OH           155   39      302      12:41.37    31:38.89    31:38.89     10:12/M
      25    Chrissy Coblentz                  Birmingham  AL        427   35      303      12:45.49    31:43.01    31:43.01     10:14/M
      26    Rachelle Burkhead                 Decatur  IN           328   33      304      12:50.07    31:47.59    31:47.59     10:15/M
      27    Tascha Heiman                     Monroe  IN            175   31      310      13:07.31    32:04.83    32:04.83     10:21/M
      28    Mandy Schwartz                    Berne  IN             254   31      318      13:57.01    32:54.53    32:54.53     10:37/M
      29    Adrienne Jongkind                 La Porte  IN          246   31      336      15:45.80    34:43.32    34:43.32     11:12/M
      30    Katie Isch                        Bluffton  IN          288   37      339      15:54.71    34:52.23    34:52.23     11:15/M
      31    Lana Reichert                     Convoy  OH            182   30      344      16:09.34    35:06.86    35:06.86     11:19/M
      32    Kara Garrett                      Bluffton  IN          192   32      350      16:40.97    35:38.49    35:38.49     11:30/M
      33    Annie Craighead                   Bluffton  IN          287   32      352      17:14.45    36:11.97    36:11.97     11:40/M
      34    Angie Basinger                    Pandora  OH           159   39      357      18:01.46    36:58.98    36:58.98     11:55/M
      35    Hattie Grimes                     Bluffton  IN          193   33      362      18:50.70    37:48.22    37:48.22     12:12/M
      36    Stephanie Duda                    Avon  IN              540   36      364      18:58.07    37:55.59    37:55.59     12:14/M
      37    Jeanette Win                      New Haven  IN         143   35      371      19:55.66    38:53.18    38:53.18     12:33/M
      38    Jamie Lister                      Decatur  IN           181   30      372      20:03.60    39:01.12    39:01.12     12:35/M
      39    Kate Heimann                      Decatur  IN           398   31      376      22:48.10    41:45.62    41:45.62     13:28/M
Top

Female 40 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Jeni Klug                         Monroe  IN            368   40       94                  23:17.11    23:17.11      7:31/M
       2    Cindy Brooks                      Montpelier  IN        277   41      133       1:27.04    24:44.15    24:44.15      7:59/M
       3    Maureen Liechty                   Chardon  OH           147   42      141       1:39.67    24:56.78    24:56.78      8:03/M
       4    Molly Anderson                    Berne  IN             270   40      195       3:31.62    26:48.73    26:48.73      8:39/M
       5    Betsy Liechty                     Pandora  OH           209   41      204       4:02.80    27:19.91    27:19.91      8:49/M
       6    Christine Zadylak                 Bluffton  IN          505   43      205       4:04.23    27:21.34    27:21.34      8:49/M
       7    Natalie Bowen                     Willshire  OH         432   44      218       4:33.40    27:50.51    27:50.51      8:59/M
       8    Tanya Caylor                      Ossian  IN            435   48      222       4:41.73    27:58.84    27:58.84      9:01/M
       9    Julie Tomaszewski                 Liberty Twp  OH       165   40      228       4:50.69    28:07.80    28:07.80      9:04/M
      10    Traci Heller                      Bluffton  IN          492   40      229       4:50.73    28:07.84    28:07.84      9:04/M
      11    Anita Lehman                      Decatur  IN           405   47      238       5:09.53    28:26.64    28:26.64      9:10/M
      12    Namjai Gallogly                   Decatur  IN           240   44      268       6:11.67    29:28.78    29:28.78      9:30/M
      13    Trisha Mishler                    Crawfordsville  IN    153   49      284       7:09.83    30:26.94    30:26.94      9:49/M
      14    Debra Cochran                     Decatur  IN           441   48      295       7:53.05    31:10.16    31:10.16     10:03/M
      15    Theresa Inman                     Portland  IN          538   49      298       8:16.69    31:33.80    31:33.80     10:11/M
      16    Jenn Augsburger                   College Park  MD      142   41      314       9:18.59    32:35.70    32:35.70     10:31/M
      17    Tina Marbach                      Berne  IN             169   40      316       9:33.95    32:51.06    32:51.06     10:36/M
      18    Heather Schumm                    Decatur  IN           262   40      317       9:36.34    32:53.45    32:53.45     10:36/M
      19    Debi Pollard                      Berne  IN             315   41      337      11:29.26    34:46.37    34:46.37     11:13/M
      20    Myra Moore                        Linn Grove  IN        201   49      343      11:41.04    34:58.15    34:58.15     11:17/M
      21    Jolene Wynn                       Berne  IN             382   44      373      16:49.30    40:06.41    40:06.41     12:56/M
      22    Sara Fox                          Berne  IN             376   42      374      16:53.27    40:10.38    40:10.38     12:57/M
      23    Tammy Bisel                       Berne  IN             220   41      375      17:43.20    41:00.31    41:00.31     13:14/M
      24    Donna Hart                        Valrico  FL           534   40      379      19:33.72    42:50.83    42:50.83     13:49/M
      25    Miriam Mortemore                  Bluffton  IN          176   40      385      22:32.51    45:49.62    45:49.62     14:47/M
      26    Julie Jones                       Bluffton  IN          195   47      393      29:16.38    52:33.49    52:33.49     16:57/M
Top

Female 50 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Denise Conrad                     Decatur  IN           418   52       37                  20:05.48    20:05.48      6:29/M
       2    Marilyn Bradford                  Warren  IN            141   51      172       5:45.67    25:51.15    25:51.15      8:20/M
       3    Kathy Thorpe                      Berne  IN             522   50      211       7:24.52    27:30.00    27:30.00      8:52/M
       4    Joy Dunno                         Decatur  IN           334   52      226       8:01.39    28:06.87    28:06.87      9:04/M
       5    Sue Shoaf                         Berne  IN             345   54      245       8:41.96    28:47.44    28:47.44      9:17/M
       6    Deanna Mitchell                   Grand Rapids  MI      234   52      258       9:08.14    29:13.62    29:13.62      9:25/M
       7    Linda Rich                        Bowling Green  OH     443   50      270       9:26.17    29:31.65    29:31.65      9:31/M
       8    Jill Clontz                       Bluffton  IN          135   53      283      10:20.45    30:25.93    30:25.93      9:49/M
       9    Rhea Ann Yoder                    Berne  IN             138   50      285      10:27.83    30:33.31    30:33.31      9:51/M
      10    Deb Tumbleson                     Geneva  IN            126   52      286      10:29.35    30:34.83    30:34.83      9:52/M
      11    Lisa Rich                         Berne  IN             264   50      299      11:31.51    31:36.99    31:36.99     10:12/M
      12    Jane Miller                       Berne  IN             247   50      335      14:37.80    34:43.28    34:43.28     11:12/M
      13    Bonnie Johnson                    Huntertown  IN        511   52      341      14:47.07    34:52.55    34:52.55     11:15/M
      14    Brenda Dearmond                   Berne  IN             236   51      345      15:03.11    35:08.59    35:08.59     11:20/M
      15    Andrea Shane                      Monroeville  IN       469   51      363      17:44.62    37:50.10    37:50.10     12:12/M
      16    Joni Lehman                       Berne  IN             408   54      378      22:44.73    42:50.21    42:50.21     13:49/M
      17    Cheryl Lautzenheiser              Valrico  FL           535   51      380      22:45.85    42:51.33    42:51.33     13:49/M
      18    Paula Grimm                       Berne  IN             266   57      390      31:45.39    51:50.87    51:50.87     16:43/M
      19    Sheryl Hollister                  Ossian  IN            238   54      392      32:27.83    52:33.31    52:33.31     16:57/M
Top

Female 60 to 89

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Rebecca Pierce                    Selma  IN             128   65      288                  30:44.27    30:44.27      9:55/M
       2    Mary Fenning                      Decatur  IN           389   67      330       3:38.67    34:22.94    34:22.94     11:05/M
       3    Sarah Kleinknight                 Fort Wayne  IN        493   70      355       6:00.32    36:44.59    36:44.59     11:51/M
       4    Vickie Christen                   Decatur  IN           388   62      356       6:10.01    36:54.28    36:54.28     11:54/M
       5    Connie Potter                     Berne  IN             458   61      384      13:46.36    44:30.63    44:30.63     14:21/M
       6    Carol Kuhn                        Mesa  AZ              197   67      389      17:44.30    48:28.57    48:28.57     15:38/M
Top

Male 14 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Bailey McIntire                   Berne  IN             261   14        8                  18:10.62    18:10.62      5:52/M
       2    Kody Ahrens                       Ossian  IN            307   14       53       3:08.68    21:19.30    21:19.30      6:53/M
       3    Tristan Anderson                  Bluffton  IN          285   13       65       3:48.64    21:59.26    21:59.26      7:05/M
       4    Reilly Stauffer                   Markle  IN            485   14       73       4:13.74    22:24.36    22:24.36      7:14/M
       5    Briar Goodwin                     Geneva  IN            524   14       76       4:19.64    22:30.26    22:30.26      7:15/M
       6    Corey Oliver                      Decatur  IN           475   12      103       5:32.32    23:42.94    23:42.94      7:39/M
       7    Zachary MacKe                     Decatur  IN           409   11      150       6:56.71    25:07.33    25:07.33      8:06/M
       8    Jay Garrett                       Bluffton  IN          190   12      166       7:24.90    25:35.52    25:35.52      8:15/M
       9    Tim Cartmel                       Goshen  IN            282   14      183       8:06.39    26:17.01    26:17.01      8:29/M
      10    Max Liechty                       Chardon  OH           149   12      206       9:11.46    27:22.08    27:22.08      8:50/M
      11    Noah Brown                        Fort Wayne  IN        506   13      208       9:15.20    27:25.82    27:25.82      8:51/M
      12    Josh Young                        Stow  OH              305   14      209       9:15.84    27:26.46    27:26.46      8:51/M
      13    Seth Ringger                      Bluffton  IN          350   14      217       9:36.07    27:46.69    27:46.69      8:57/M
      14    Brett Rich                        Bowling Green  OH     446   14      230      10:00.17    28:10.79    28:10.79      9:05/M
      15    Trent Houterloot                  Fishers  IN           421   13      246      10:38.86    28:49.48    28:49.48      9:18/M
      16    Trevor Prough                     Bluffton  IN          473   14      256      10:58.99    29:09.61    29:09.61      9:24/M
      17    Nick Gerber                       Berne  IN             381   13      296      12:59.69    31:10.31    31:10.31     10:03/M
      18    Brayden Collingsworth             Berne  IN             455   13      320      14:57.21    33:07.83    33:07.83     10:41/M
      19    Victor Dunno                      Decatur  IN           333   12      327      15:35.60    33:46.22    33:46.22     10:54/M
      20    Bryce Basinger                    Pandora  OH           160   11      334      16:28.76    34:39.38    34:39.38     11:11/M
      21    Reagan Walker                     Monroe  GA            501   11      388      29:26.06    47:36.68    47:36.68     15:21/M
Top

Male 15 to 18

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Brent Bales                       Bluffton  IN          467   18        1                  16:26.08    16:26.08      5:18/M
       2    Daniel Velasco                    Berne  IN             343   18        6       1:41.38    18:07.46    18:07.46      5:51/M
       3    Thomas McNamara                   Decatur  IN           428   16       10       1:59.59    18:25.67    18:25.67      5:56/M
       4    Colyn Torson                      Ossian  IN            353   17       11       2:08.29    18:34.37    18:34.37      5:59/M
       5    Drew Rinehart                     Markle  IN            440   15       16       2:31.68    18:57.76    18:57.76      6:07/M
       6    Calvin Isch                       Bluffton  IN          291   15       17       2:32.22    18:58.30    18:58.30      6:07/M
       7    Dustin Dixon                      Bluffton  IN          429   18       20       2:49.97    19:16.05    19:16.05      6:13/M
       8    Corbin Havener                    Zanesville  IN        259   18       22       2:54.62    19:20.70    19:20.70      6:14/M
       9    Evan Liechty                      Berne  IN             383   18       24       2:56.86    19:22.94    19:22.94      6:15/M
      10    Chad Veal                         Indianapolis  IN      283   15       26       3:02.43    19:28.51    19:28.51      6:17/M
      11    Nathan Garver                     Ossian  IN            172   17       29       3:04.95    19:31.03    19:31.03      6:18/M
      12    Ben Lehman                        Berne  IN             373   18       33       3:21.10    19:47.18    19:47.18      6:23/M
      13    Cody Sprunger                     Berne  IN             146   18       35       3:33.48    19:59.56    19:59.56      6:27/M
      14    Tyler Weirick                     Ossian  IN            437   16       38       3:40.38    20:06.46    20:06.46      6:29/M
      15    Simon Sprunger                    Berne  IN             463   18       40       3:48.79    20:14.87    20:14.87      6:32/M
      16    Daniel Steffen                    Berne  IN             174   16       45       4:22.44    20:48.52    20:48.52      6:43/M
      17    Cole Litwiller                    Berne  IN             385   16       47       4:25.02    20:51.10    20:51.10      6:44/M
      18    Phillip Rich                      Bowling Green  OH     445   17       57       5:17.37    21:43.45    21:43.45      7:00/M
      19    Tucker Miller                     Decatur  IN           358   15       60       5:26.32    21:52.40    21:52.40      7:03/M
      20    Peter Amstutz                     Berne  IN             302   17       71       5:48.21    22:14.29    22:14.29      7:10/M
      21    Alex Young                        Stow  OH              304   16       78       6:07.28    22:33.36    22:33.36      7:16/M
      22    Drew Litwiller                    Berne  IN             386   18       86       6:30.23    22:56.31    22:56.31      7:24/M
      23    David Steffen                     Berne  IN             173   16       91       6:43.51    23:09.59    23:09.59      7:28/M
      24    Cameron Lengerich                 Berne  IN             205   18       95       6:53.86    23:19.94    23:19.94      7:31/M
      25    Anthony Spangler                  Decatur  IN           323   17      114       7:49.42    24:15.50    24:15.50      7:49/M
      26    Jacob McAfee                      Bluffton  IN          300   15      115       7:49.90    24:15.98    24:15.98      7:49/M
      27    Chance Reynolds                   Decatur  IN           242   17      132       8:13.08    24:39.16    24:39.16      7:57/M
      28    Ben Caylor                        Ossian  IN            436   15      135       8:21.31    24:47.39    24:47.39      8:00/M
      29    Mason Call                        Decatur  IN           322   18      174       9:27.99    25:54.07    25:54.07      8:21/M
      30    Drew Pollard                      Berne  IN             310   15      196      10:27.58    26:53.66    26:53.66      8:40/M
      31    Klayton Hinshaw                   Geneva  IN            541   17      240      12:09.17    28:35.25    28:35.25      9:13/M
      32    Randall Kongar                    Berne  IN             489   17      247      12:25.85    28:51.93    28:51.93      9:18/M
      33    Blake Fox                         Berne  IN             448   18      308      15:30.91    31:56.99    31:56.99     10:18/M
Top

Male 19 to 29

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Nathan Rupp                       Berne  IN             303   22        3                  17:27.19    17:27.19      5:38/M
       2    Kevin Heckman                     Beaverdam  OH         439   28        4       0:10.18    17:37.37    17:37.37      5:41/M
       3    Tim Lehman                        Berne  IN             213   19        5       0:30.30    17:57.49    17:57.49      5:47/M
       4    Jeremy Lautzenheiser              Chicago  IL           536   25        9       0:57.37    18:24.56    18:24.56      5:56/M
       5    Nick Girod                        Decatur  IN           391   24       25       2:00.26    19:27.45    19:27.45      6:16/M
       6    Logan Steiner                     Geneva  IN            268   19       28       2:02.16    19:29.35    19:29.35      6:17/M
       7    Carl Isch                         Geneva  IN            537   23       30       2:05.99    19:33.18    19:33.18      6:18/M
       8    Andrew Smith                      Berne  IN             363   21       36       2:36.98    20:04.17    20:04.17      6:28/M
       9    John Isch                         Berne  IN             518   26       39       2:46.26    20:13.45    20:13.45      6:31/M
      10    Sam Heckard                       Berne  IN             211   22       43       3:09.11    20:36.30    20:36.30      6:39/M
      11    Dane Mishler                      Crawfordsville  IN    152   25       55       3:54.27    21:21.46    21:21.46      6:53/M
      12    Adam Noblitt                      Decatur  IN           207   29       56       4:02.34    21:29.53    21:29.53      6:56/M
      13    Brent Hirschy                     Indianapolis  IN      504   26       72       4:55.75    22:22.94    22:22.94      7:13/M
      14    Lee Yoder                         Geneva  IN            499   26       79       5:06.88    22:34.07    22:34.07      7:17/M
      15    Brad Miller                       Convoy  OH            478   20       81       5:15.45    22:42.64    22:42.64      7:19/M
      16    Brent Dunlap                      Mayfield Heights  O   318   28       82       5:16.42    22:43.61    22:43.61      7:20/M
      17    Jake Diveley                      Berne  IN             362   23       85       5:26.99    22:54.18    22:54.18      7:23/M
      18    Ian Frank                         Berne  IN             462   20       98       5:59.77    23:26.96    23:26.96      7:34/M
      19    Chip Habegger                     Berne  IN             375   29      119       6:56.01    24:23.20    24:23.20      7:52/M
      20    Ryan Dalrymple                    New Bremen  OH        274   29      124       7:00.90    24:28.09    24:28.09      7:54/M
      21    Ben Johnson                       Huntington  IN        158   27      126       7:01.35    24:28.54    24:28.54      7:54/M
      22    Andy Lehman                       Berne  IN             404   28      127       7:02.08    24:29.27    24:29.27      7:54/M
      23    Taylor Aschliman                  Bluffton  IN          164   25      143       7:32.33    24:59.52    24:59.52      8:04/M
      24    Jason Brune                       Decatur  IN           479   28      147       7:38.23    25:05.42    25:05.42      8:05/M
      25    Sterlin Wulliman                  Decatur  IN           316   28      148       7:38.63    25:05.82    25:05.82      8:05/M
      26    Carson Sprunger                   Berne  IN             497   26      152       7:44.03    25:11.22    25:11.22      8:07/M
      27    Brian Lehman                      Berne  IN             407   23      153       7:45.31    25:12.50    25:12.50      8:08/M
      28    Joseph Dynes                      Columbus  IN          514   27      156       7:51.36    25:18.55    25:18.55      8:10/M
      29    Kyle White                        Berne  IN             339   27      157       7:51.53    25:18.72    25:18.72      8:10/M
      30    Will Rich                         Berne  IN             257   23      181       8:41.96    26:09.15    26:09.15      8:26/M
      31    Curtis Mitchel                    Berne  IN             525   20      191       9:16.13    26:43.32    26:43.32      8:37/M
      32    Trevor White                      Decatur  IN           430   21      200       9:30.01    26:57.20    26:57.20      8:42/M
      33    Ryan Green                        Decatur  IN           394   27      202       9:41.85    27:09.04    27:09.04      8:45/M
      34    Ryan King                         Keystone  IN          468   29      207       9:55.93    27:23.12    27:23.12      8:50/M
      35    Jared Engelberth                  Fishers  IN           507   27      220      10:29.98    27:57.17    27:57.17      9:01/M
      36    John Rich                         Bowling Green  OH     444   21      231      10:44.08    28:11.27    28:11.27      9:05/M
      37    Addison Lofton                    San Antonio  TX       139   26      233      10:52.61    28:19.80    28:19.80      9:08/M
      38    Jason Hudson                      Maumee  OH            132   24      257      11:46.02    29:13.21    29:13.21      9:25/M
      39    Carter Sprunger                   Martinsville  IN      199   24      259      11:46.52    29:13.71    29:13.71      9:25/M
      40    Marcus Rich                       Berne  IN             258   19      300      14:09.92    31:37.11    31:37.11     10:12/M
      41    Adam Drake                        Stamford  CT          370   29      301      14:10.02    31:37.21    31:37.21     10:12/M
      42    Cortland Etgen                    Huntertown  IN        513   21      313      15:02.91    32:30.10    32:30.10     10:29/M
      43    Ryan Schwartz                     Berne  IN             253   29      319      15:27.62    32:54.81    32:54.81     10:37/M
      44    Adam McComb                       Fort Wayne  IN        216   29      323      15:49.06    33:16.25    33:16.25     10:44/M
      45    Lance Balsiger                    Berne  IN             271   28      333      17:12.12    34:39.31    34:39.31     11:11/M
Top

Male 30 to 39

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Justin Gillette                   Goshen  IN            460   30        2                  16:30.17    16:30.17      5:19/M
       2    Kit Minnich                       Lafayette  IN         163   34       13       2:17.18    18:47.35    18:47.35      6:04/M
       3    Lance Yoder                       Huntertown  IN        321   32       18       2:33.18    19:03.35    19:03.35      6:09/M
       4    Ryan Landis                       Decatur  IN           208   31       19       2:34.23    19:04.40    19:04.40      6:09/M
       5    Winston Samarasingha              Fort Wayne  IN        447   38       23       2:51.45    19:21.62    19:21.62      6:15/M
       6    Rodrick Stutzman                  Berlin  OH            241   35       42       4:03.05    20:33.22    20:33.22      6:38/M
       7    Ben Frey                          Decatur  IN           417   35       44       4:07.70    20:37.87    20:37.87      6:39/M
       8    Chad Von Gunten                   Berne  IN             324   38       51       4:44.12    21:14.29    21:14.29      6:51/M
       9    Allan Burris                      Huntington  IN        486   31       63       5:25.11    21:55.28    21:55.28      7:04/M
      10    Darrin Harding                    Dunkirk  IN           433   32       66       5:29.60    21:59.77    21:59.77      7:05/M
      11    Doug Gilbert                      Monroe  IN            198   32       67       5:33.24    22:03.41    22:03.41      7:07/M
      12    Brad Tumbleson                    Jacksonville  FL      294   30       74       5:55.50    22:25.67    22:25.67      7:14/M
      13    Greg Isch                         Bluffton  IN          289   39       80       6:08.21    22:38.38    22:38.38      7:18/M
      14    Craig Beer                        Berne  IN             298   31       84       6:22.37    22:52.54    22:52.54      7:23/M
      15    Matt Loshe                        Fort Wayne  IN        183   32       93       6:42.52    23:12.69    23:12.69      7:29/M
      16    Brian Crockett                    Berne  IN             245   39       96       6:54.96    23:25.13    23:25.13      7:33/M
      17    Jeff Willey                       Columbia City  IN     296   37      102       7:11.80    23:41.97    23:41.97      7:38/M
      18    Chris Hawbaker                    Geneva  IN            397   38      108       7:21.63    23:51.80    23:51.80      7:42/M
      19    Joshua Arnold                     Decatur  IN           434   34      120       7:54.22    24:24.39    24:24.39      7:52/M
      20    Scott Steiner                     Berne  IN             332   31      149       8:36.29    25:06.46    25:06.46      8:06/M
      21    Gregory Hagen                     Berne  IN             491   31      155       8:45.38    25:15.55    25:15.55      8:09/M
      22    Drew Markley                      Fort Wayne  IN        191   30      178       9:27.64    25:57.81    25:57.81      8:22/M
      23    Terry Robbins Jr                  Pennville  IN         130   38      179       9:30.70    26:00.87    26:00.87      8:23/M
      24    Leo Spagnola                      Avon Lake  OH         243   37      190      10:12.73    26:42.90    26:42.90      8:37/M
      25    Paul Knell                        Berne  IN             480   30      197      10:25.38    26:55.55    26:55.55      8:41/M
      26    John McAfee                       Bluffton  IN          299   36      198      10:26.40    26:56.57    26:56.57      8:41/M
      27    Tim Hildebrand                    Berne  IN             330   37      223      11:33.37    28:03.54    28:03.54      9:03/M
      28    Tim Shoaf                         Bluffton  IN          515   36      225      11:35.13    28:05.30    28:05.30      9:04/M
      29    Robert Twilley                    Fishers  IN           487   34      234      11:49.68    28:19.85    28:19.85      9:08/M
      30    Ben Sprunger                      Berne  IN             374   31      241      12:05.26    28:35.43    28:35.43      9:13/M
      31    Chad Duda                         Avon  IN              539   37      282      13:49.81    30:19.98    30:19.98      9:47/M
      32    Kyle Schwartz                     Berne  IN             256   32      289      14:20.47    30:50.64    30:50.64      9:57/M
      33    David Shauver                     Pennville  IN         465   31      348      18:59.17    35:29.34    35:29.34     11:27/M
      34    Jeremie Pollard                   Berne  IN             314   37      366      21:43.61    38:13.78    38:13.78     12:20/M
      35    James Rogers                      Keystone  IN          228   34      368      21:45.27    38:15.44    38:15.44     12:20/M
      36    Kyle Heimann                      Decatur  IN           399   33      377      25:15.55    41:45.72    41:45.72     13:28/M
      37    Ryan Grimm                        Indianapolis  IN      267   30      391      35:20.84    51:51.01    51:51.01     16:44/M
Top

Male 40 to 49

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Kent Swales                       Decatur  IN           415   48       12                  18:40.63    18:40.63      6:01/M
       2    Kent Liechty                      Berne  IN             263   45       27       0:48.01    19:28.64    19:28.64      6:17/M
       3    Harry Anderson                    Bluffton  IN          284   41       59       3:06.43    21:47.06    21:47.06      7:02/M
       4    Valentin Lopez                    Portland  IN          372   40       61       3:12.43    21:53.06    21:53.06      7:04/M
       5    Ben Fox                           Berne  IN             250   40       62       3:13.10    21:53.73    21:53.73      7:04/M
       6    Jeff Rich                         Berne  IN             265   49       69       3:23.36    22:03.99    22:03.99      7:07/M
       7    Karry Prichard                    Decatur  IN           456   44       70       3:24.76    22:05.39    22:05.39      7:07/M
       8    David Philebaum                   Portland  IN          230   41       89       4:23.67    23:04.30    23:04.30      7:26/M
       9    Kyle Velasco                      Berne  IN             344   49       90       4:24.70    23:05.33    23:05.33      7:27/M
      10    Dion Jordan                       Decatur  IN           495   40       97       4:44.89    23:25.52    23:25.52      7:33/M
      11    Tom Cartmel                       Goshen  IN            281   49      121       5:44.20    24:24.83    24:24.83      7:52/M
      12    Jeff Landers                      Geneva  IN            403   44      131       5:50.97    24:31.60    24:31.60      7:55/M
      13    Terry Ware                        Indianapolis  IN      178   48      134       6:05.58    24:46.21    24:46.21      7:59/M
      14    Scott Litwiller                   Berne  IN             384   49      137       6:10.21    24:50.84    24:50.84      8:01/M
      15    Benjamin Burry                    Holland  MI           144   43      140       6:15.90    24:56.53    24:56.53      8:03/M
      16    Troy Kirchhofer                   Berne  IN             402   46      144       6:19.02    24:59.65    24:59.65      8:04/M
      17    Jason Huffman                     Pandora  OH           157   42      162       6:44.30    25:24.93    25:24.93      8:12/M
      18    Mark Klug                         Monroe  IN            367   42      168       6:55.98    25:36.61    25:36.61      8:15/M
      19    Chris Harper                      Decatur  IN           396   40      170       7:04.13    25:44.76    25:44.76      8:18/M
      20    Mark Stahl                        Hoagland  IN          413   43      185       7:41.70    26:22.33    26:22.33      8:30/M
      21    R Jerry Pierce                    Muncie  IN            184   47      192       8:03.16    26:43.79    26:43.79      8:37/M
      22    Dan Call                          Decatur  IN           356   46      212       8:53.22    27:33.85    27:33.85      8:53/M
      23    Josef Kriegl                      San Diego  CA         496   42      232       9:35.95    28:16.58    28:16.58      9:07/M
      24    Alex Myers                        Decatur  IN           410   40      237       9:43.52    28:24.15    28:24.15      9:10/M
      25    Gerald Walker                     Berne  IN             222   49      244      10:02.03    28:42.66    28:42.66      9:15/M
      26    Jeremy Liechty                    Pandora  OH           210   41      248      10:13.37    28:54.00    28:54.00      9:19/M
      27    Tim Prough                        Bluffton  IN          472   48      255      10:28.87    29:09.50    29:09.50      9:24/M
      28    Scott Liechty                     Chardon  OH           150   42      260      10:33.73    29:14.36    29:14.36      9:26/M
      29    Jeff Harruff                      Berne  IN             286   45      291      12:18.32    30:58.95    30:58.95      9:59/M
      30    Troy Hibbs                        South Bend  IN        483   41      312      13:37.79    32:18.42    32:18.42     10:25/M
      31    James Burnfield                   Vanwert  OH           194   43      347      16:47.06    35:27.69    35:27.69     11:26/M
      32    David Heckard                     Berne  IN             425   49      386      28:07.10    46:47.73    46:47.73     15:05/M
      33    Jeff May                          Monroe  GA            502   44      387      28:55.79    47:36.42    47:36.42     15:21/M
Top

Male 50 to 59

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Jerry Williams Jr                 Fort Wayne  IN        225   53        7                  18:08.99    18:08.99      5:51/M
       2    Paul Shaffer                      Decatur  IN           357   55       21       1:07.94    19:16.93    19:16.93      6:13/M
       3    Ron Gallogly                      Decatur  IN           239   52       34       1:42.04    19:51.03    19:51.03      6:24/M
       4    Ed Reinhard                       Poneto  IN            336   55       49       2:43.91    20:52.90    20:52.90      6:44/M
       5    Mike Conrad                       Decatur  IN           531   55       58       3:35.38    21:44.37    21:44.37      7:01/M
       6    Ben Johnson                       Huntertown  IN        510   52       64       3:49.66    21:58.65    21:58.65      7:05/M
       7    Roger Tullis                      Geneva  IN            517   59       68       3:54.45    22:03.44    22:03.44      7:07/M
       8    Kent Frank                        Berne  IN             390   54       77       4:21.73    22:30.72    22:30.72      7:15/M
       9    Gary Helmrich                     Decatur  IN           494   50       83       4:41.74    22:50.73    22:50.73      7:22/M
      10    Greg Rich                         Bowling Green  OH     442   51       87       4:53.54    23:02.53    23:02.53      7:26/M
      11    Mark Moore                        Linn Grove  IN        203   50      159       7:11.81    25:20.80    25:20.80      8:10/M
      12    Paul Burry                        Berne  IN             252   59      161       7:14.40    25:23.39    25:23.39      8:11/M
      13    Dan Minnich                       Willshire  OH         171   59      163       7:21.99    25:30.98    25:30.98      8:14/M
      14    Brent Lehman                      Berne  IN             406   55      173       7:43.35    25:52.34    25:52.34      8:21/M
      15    Robert Schurr                     Bluffton  IN          215   54      189       8:33.17    26:42.16    26:42.16      8:37/M
      16    Tim Houterloot                    Fishers  IN           338   51      199       8:47.83    26:56.82    26:56.82      8:41/M
      17    Dale Miller                       Keystone  IN          134   57      215       9:29.33    27:38.32    27:38.32      8:55/M
      18    Jim Engelberth                    Fishers  IN           508   50      216       9:31.47    27:40.46    27:40.46      8:55/M
      19    Gary Rich                         Grand Rapids  MI      231   58      297      13:02.24    31:11.23    31:11.23     10:04/M
      20    Will Mitchell                     Granger  IN           180   59      370      20:19.17    38:28.16    38:28.16     12:25/M
      21    Rick Sprunger                     Berne  IN             412   54      383      25:41.08    43:50.07    43:50.07     14:08/M
Top

Male 60 to 89

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Douglas Bauman                    Geneva  IN            162   66      109                  23:59.75    23:59.75      7:44/M
       2    Mark Shorter                      Kokomo  IN            196   61      122       0:25.94    24:25.69    24:25.69      7:53/M
       3    Terry Robbins                     Portland  IN          129   64      146       1:04.60    25:04.35    25:04.35      8:05/M
       4    Barry Humble                      Decatur  IN           401   65      171       1:50.91    25:50.66    25:50.66      8:20/M
       5    Jerry Pierce                      Selma  IN             127   65      193       2:44.16    26:43.91    26:43.91      8:37/M
       6    Phil Shafer                       Ossian  IN            519   64      242       4:36.13    28:35.88    28:35.88      9:13/M
       7    Dan Braun                         Denver  CO            319   63      265       5:23.18    29:22.93    29:22.93      9:28/M
       8    Floyd Liechty                     Berne  IN             221   62      305       7:50.64    31:50.39    31:50.39     10:16/M
       9    Robert Loomis                     Monroe  IN            170   80      358      13:26.97    37:26.72    37:26.72     12:05/M

1 M

Top

Female 8 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Mallory Stutzman                  Berlin  OH             31    7       15                   7:37.10     7:37.10      7:37/M
       2    Lauren Botts                      Indianapolis  IN       80    8       26       0:31.35     8:08.45     8:08.45      8:08/M
       3    Addisyn Hunley                    Berne  IN              12    8       28       0:44.96     8:22.06     8:22.06      8:22/M
       4    Rehgyn Brooks                     Montpelier  IN         20    7       30       0:52.28     8:29.38     8:29.38      8:29/M
       5    Addison Gilbert                   Monroe  IN             36    6       31       0:54.05     8:31.15     8:31.15      8:31/M
       6    Kylee Habegger                    Carmel  IN             70    8       32       0:59.42     8:36.52     8:36.52      8:36/M
       7    Josie Shoaf                       Bluffton  IN           60    7       46       1:55.97     9:33.07     9:33.07      9:33/M
       8    Gabi Landis                       Decatur  IN            27    7       47       1:56.28     9:33.38     9:33.38      9:33/M
       9    Addison Nussbaum                  Madison  IN            55    5       50       2:16.51     9:53.61     9:53.61      9:53/M
      10    Stella McIntire                   Berne  IN              22    6       54       2:19.46     9:56.56     9:56.56      9:56/M
      11    Sedona Yates                      Geneva  IN             44    6       56       2:29.45    10:06.55    10:06.55     10:06/M
      12    Audra Basinger                    Pandora  OH             7    8       63       2:49.31    10:26.41    10:26.41     10:26/M
      13    Brylee Crass                      Lenoir City  TN        54    4       70       4:16.34    11:53.44    11:53.44     11:53/M
      14    Katelyn Liechty                   Berne  IN              24    4       71       4:29.19    12:06.29    12:06.29     12:06/M
      15    Kyndall Dalrymple                 New Bremen  OH         21    3       72       4:37.22    12:14.32    12:14.32     12:14/M
      16    Felicia Rosenthal                 Los Angeles  CA        66    4       74       4:40.46    12:17.56    12:17.56     12:17/M
      17    Savannah Nussbaum                 Madison  IN            56    3       75       4:53.70    12:30.80    12:30.80     12:30/M
      18    Leah Summersett                   Berne  IN              19    4       76       5:05.95    12:43.05    12:43.05     12:43/M
      19    Addie Habegger                    Carmel  IN             71    4       77       5:07.91    12:45.01    12:45.01     12:45/M
      20    Adia Hildebrand                   Berne  IN              52    3       78       5:12.33    12:49.43    12:49.43     12:49/M
      21    Delaney Schwartz                  Berne  IN              18    3       79       5:43.68    13:20.78    13:20.78     13:20/M
      22    Mikayla Nussbaum                  Madison  IN            57    3       81       6:09.54    13:46.64    13:46.64     13:46/M
      23    Elise Loshe                       Fort Wayne  IN         16    4       83       9:10.01    16:47.11    16:47.11     16:47/M
      24    Demi Landis                       Decatur  IN            26    3       84       9:28.07    17:05.17    17:05.17     17:05/M
      25    Aliyah Miller                     Fort Wayne  IN         34    4       85      10:02.98    17:40.08    17:40.08     17:40/M
Top

Female 9 to 11

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Mary Nash                         Rochester  MI          82   11        4                   6:43.62     6:43.62      6:43/M
       2    Chloe Reynolds                    Bellefontaine  OH      73   11        5       0:00.39     6:44.01     6:44.01      6:44/M
       3    Samantha Liechty                  Chardon  OH             3   10        9       0:21.89     7:05.51     7:05.51      7:05/M
       4    Madyson Minnich                   Lafayette  IN          10   10       16       0:56.74     7:40.36     7:40.36      7:40/M
       5    Lexus Harding                     Dunkirk  IN            75   11       21       1:14.20     7:57.82     7:57.82      7:57/M
       6    Josie Isch                        Bluffton  IN           41   10       23       1:14.92     7:58.54     7:58.54      7:58/M
       7    Macie Hirschy                     Berne  IN              68   10       25       1:22.80     8:06.42     8:06.42      8:06/M
       8    Jada Isch                         Bluffton  IN           42    9       36       2:10.85     8:54.47     8:54.47      8:54/M
       9    Olivia Wakefield                  Wooster  OH            47   11       39       2:23.30     9:06.92     9:06.92      9:06/M
      10    Lily Anderson                     Bluffton  IN           40    9       41       2:31.32     9:14.94     9:14.94      9:14/M
      11    Grace Shoaf                       Bluffton  IN           59   11       42       2:31.79     9:15.41     9:15.41      9:15/M
      12    Caroline Cartmel                  Goshen  IN             25   11       48       3:00.06     9:43.68     9:43.68      9:43/M
      13    Lillie Nofziger                   Pandora  OH            64    9       49       3:05.26     9:48.88     9:48.88      9:48/M
      14    Estella Ringger                   Bluffton  IN           62   10       51       3:10.75     9:54.37     9:54.37      9:54/M
      15    Anna Dee                          Berne  IN              38   10       55       3:16.12     9:59.74     9:59.74      9:59/M
      16    Jesse Galvan                      Leo  IN                83   11       59       3:27.48    10:11.10    10:11.10     10:11/M
      17    Colleen Caylor                    Ossian  IN             72   10       80       6:55.70    13:39.32    13:39.32     13:39/M
Top

Male 8 and under

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Owen Wanner                       Berne  IN              76    7        7                   6:50.21     6:50.21      6:50/M
       2    Thomas Isch                       Bluffton  IN           43    8       27       1:22.44     8:12.65     8:12.65      8:12/M
       3    Jackson Shoaf                     Bluffton  IN           61    7       29       1:34.55     8:24.76     8:24.76      8:24/M
       4    Ethan Crockett                    Berne  IN              28    6       33       1:49.17     8:39.38     8:39.38      8:39/M
       5    Kayden Minnich                    Lafayette  IN           9    8       34       1:59.09     8:49.30     8:49.30      8:49/M
       6    Madox Hembree                     Goshen  IN              5    6       35       2:01.04     8:51.25     8:51.25      8:51/M
       7    Nathan Muselman                   Berne  IN              53    8       37       2:06.05     8:56.26     8:56.26      8:56/M
       8    Trevor Schwartz                   Decatur  IN            14    6       38       2:09.16     8:59.37     8:59.37      8:59/M
       9    Jacob Wakefield                   Wooster  OH            46    8       40       2:22.95     9:13.16     9:13.16      9:13/M
      10    Brady Habegger                    Carmel  IN             69    6       43       2:26.57     9:16.78     9:16.78      9:16/M
      11    Tanner Liechty                    Pandora  OH            32    7       44       2:35.19     9:25.40     9:25.40      9:25/M
      12    Kolton Minnich                    Lafayette  IN           8    4       45       2:37.59     9:27.80     9:27.80      9:27/M
      13    Hunter Kongar                     Berne  IN              77    8       52       3:05.30     9:55.51     9:55.51      9:55/M
      14    Josiah Miller                     Fort Wayne  IN         35    6       53       3:06.05     9:56.26     9:56.26      9:56/M
      15    Noah Hunley                       Berne  IN              11    7       57       3:16.84    10:07.05    10:07.05     10:07/M
      16    Wyatt McAfee                      Bluffton  IN           48    7       58       3:20.26    10:10.47    10:10.47     10:10/M
      17    Ty Huffman                        Pandora  OH             6    6       60       3:20.98    10:11.19    10:11.19     10:11/M
      18    Isaac Dee                         Berne  IN              37    7       61       3:21.25    10:11.46    10:11.46     10:11/M
      19    Tyler Schwartz                    Decatur  IN            13    4       62       3:29.71    10:19.92    10:19.92     10:19/M
      20    Conner Fear                       Berne  IN              86    7       64       3:42.34    10:32.55    10:32.55     10:32/M
      21    Wyatt Yates                       Geneva  IN             45    7       65       3:46.55    10:36.76    10:36.76     10:36/M
      22    Jordan Sprunger                   Ft Wayne  IN            2    7       66       3:52.01    10:42.22    10:42.22     10:42/M
      23    Aaron Grogg                       Columbia City  IN      85   4        67       3:54.53    10:44.74    10:44.74     10:44/M
      24    David Nash                        Rochester  MI          81    8       68       4:05.47    10:55.68    10:55.68     10:55/M
      25    Andrew Nussbaum                   Madison  IN            58    3       73       5:26.38    12:16.59    12:16.59     12:16/M
      26    Hudson Hembree                    Goshen  IN              4    2       82       8:05.17    14:55.38    14:55.38     14:55/M
      27    Lucius Rosenthal                  Los Angeles  CA        65    4       86      12:53.77    19:43.98    19:43.98     19:43/M
Top

Male 9 to 11

                                                                                              Time        Chip         Gun  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall        Back        Time        Time        Pace  
       1    Conner Torson                     Ossian  IN             63   11        1                   5:56.87     5:56.87      5:56/M
       2    Luke Gerber                       Berne  IN              67   11        2       0:24.94     6:21.81     6:21.81      6:21/M
       3    Race Anderson                     Berne  IN              17    9        3       0:34.07     6:30.94     6:30.94      6:30/M
       4    Noah Crockett                     Berne  IN              29   10        6       0:53.28     6:50.15     6:50.15      6:50/M
       5    Aidan Von Gunten                  Berne  IN              50   10        8       1:01.17     6:58.04     6:58.04      6:58/M
       6    Zade Fosnaugh                     Berne  IN              88   11       10       1:25.78     7:22.65     7:22.65      7:22/M
       7    Clancy McIntire                   Berne  IN              23   10       11       1:26.02     7:22.89     7:22.89      7:22/M
       8    Brandon Sprunger                  Ft Wayne  IN            1   10       12       1:29.31     7:26.18     7:26.18      7:26/M
       9    Brady Green                       Bluffton  IN           78   11       13       1:32.48     7:29.35     7:29.35      7:29/M
      10    Reid Liechty                      Pandora  OH            33   10       14       1:39.53     7:36.40     7:36.40      7:36/M
      11    Alex Anderson                     Bluffton  IN           39   11       17       1:46.78     7:43.65     7:43.65      7:43/M
      12    Spencer Fear                      Berne  IN              87   10       18       1:54.28     7:51.15     7:51.15      7:51/M
      13    Micha Ware                        Indianapolis  IN       15   11       19       1:56.88     7:53.75     7:53.75      7:53/M
      14    Kyle Burkhead                     Decatur  IN            51    9       20       2:00.24     7:57.11     7:57.11      7:57/M
      15    Blaine Harruff                    Berne  IN              30   10       22       2:01.23     7:58.10     7:58.10      7:58/M
      16    Nicholas Neuenschwander           Warren  IN             84   10       24       2:07.68     8:04.55     8:04.55      8:04/M
      17    Evan McAfee                       Bluffton  IN           49   10       69       5:13.66    11:10.53    11:10.53     11:10/M