Greek Fest 5K Run/Walk 2013

Age Group Results

June 23, 2013


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-84
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-84

5K Run/Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kate White Roanoke IN 161 15 11   21:21.64 21:22.46 0:00.82 6:54/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Melinda Kinder Fort Wayne IN 189 52 29   24:44.33 24:48.96 0:04.63 8:00/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Eva Toscos Fort Wayne IN 166 13 40   27:46.51 27:49.00 0:02.49 8:58/M
2 Mia Toscos Fort Wayne IN 167 12 45 0:22.30 28:09.25 28:11.30 0:02.05 9:05/M
3 Lexy Skembos Fort Wayne IN 187 13 69 5:30.95 33:13.81 33:19.95 0:06.14 10:45/M
4 Maddie Toscos Fort Wayne IN 168 11 72 6:04.22 33:50.50 33:53.22 0:02.72 10:56/M
5 Sophia Skembos Fort Wayne IN 188 10 87 15:01.15 42:46.50 42:50.15 0:03.65 13:49/M
6 Alexis Rius Fort Wayne IN 200 10 88 15:03.94 42:49.59 42:52.94 0:03.35 13:50/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Maddy Klein Fort Wayne IN 125 16 37   26:30.89 26:41.75 0:10.86 8:36/M
2 Lauren White Roanoke IN 160 19 38 0:55.21 27:33.96 27:36.96 0:03.00 8:54/M
3 Kaleena Skembos Fort Wayne IN 186 16 67 6:36.81 33:12.65 33:18.56 0:05.91 10:45/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Stacey Isar Indianapolis IN 184 27 23   23:48.61 23:55.40 0:06.79 7:43/M
2 Angela Peppler Fort Wayne IN 139 24 26 0:32.16 24:25.75 24:27.56 0:01.81 7:53/M
3 Constance Park Fort Wayne IN 163 28 32 2:20.12 26:10.72 26:15.52 0:04.80 8:28/M
4 Lasoh Heath Fort Wayne IN 178 28 47 4:37.42 28:28.79 28:32.82 0:04.03 9:12/M
5 Lindsey Golden Huntertown IN 112 24 54 6:30.19 30:16.43 30:25.59 0:09.16 9:49/M
6 Joanna Sajda Fort Wayne IN 145 29 55 7:06.91 30:56.62 31:02.31 0:05.69 10:01/M
7 Amelia Roebuck Fort Wayne IN 143 20 56 7:09.19 30:55.84 31:04.59 0:08.75 10:01/M
8 Julia Halker Fort Wayne IN 192 25 57 7:14.02 30:56.40 31:09.42 0:13.02 10:03/M
9 Kelsey Wood Portland IN 155 21 59 7:24.95 31:03.92 31:20.35 0:16.43 10:06/M
10 Kate Coluord Fort Wayne IN 191 21 64 8:56.00 32:38.53 32:51.40 0:12.87 10:36/M
11 Lauren McMann Fort Wayne IN 175 24 79 11:38.18 35:17.64 35:33.58 0:15.94 11:28/M
12 Taylor Smith Fort Wayne IN 158 20 82 13:39.92 37:27.31 37:35.32 0:08.01 12:07/M
DQ Ashley Sprunger Fort Wayne IN 148 27 DQ   --- --- 0:02.30 6:33/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dawn Agler Fort Wayne IN 197 36 22   23:38.04 23:39.69 0:01.65 7:38/M
2 Sherry Brown Columbia City IN 198 39 28 0:59.91 24:37.23 24:39.60 0:02.37 7:57/M
3 Jamie Rongos Fort Wayne IN 177 34 46 4:50.19 28:25.66 28:29.88 0:04.22 9:11/M
4 Michelle Hadley Fort Wayne IN 116 37 48 5:23.99 29:00.05 29:03.68 0:03.63 9:22/M
5 Jennifer Neher Fort Wayne IN 136 33 61 8:40.38 32:13.77 32:20.07 0:06.30 10:26/M
6 Christy Jacob Fort Wayne IN 122 36 75 10:54.51 34:24.13 34:34.20 0:10.07 11:09/M
7 Elizabeth Albany Fort Wayne IN 101 31 90 20:00.36 43:26.09 43:40.05 0:13.96 14:05/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Carrie Kiess Fort Wayne IN 179 41 33   26:11.81 26:16.62 0:04.81 8:28/M
2 Annette Golden Huntertown IN 109 48 53 4:08.02 30:15.16 30:24.64 0:09.48 9:48/M
3 Mary Lopez Fort Wayne IN 182 44 63 6:10.58 32:15.44 32:27.20 0:11.76 10:28/M
4 Suzanne Stephen Fort Wayne IN 149 46 65 6:38.20 32:52.89 32:54.82 0:01.93 10:37/M
5 Marcy Hurley Fort Wayne IN 120 43 76 8:39.60 34:51.91 34:56.22 0:04.31 11:16/M
6 Rose Murphy Ft Wayne IN 133 42 84 13:30.29 39:36.64 39:46.91 0:10.27 12:50/M
7 Pam Klein Fort Wayne IN 126 42 85 15:16.78 41:21.63 41:33.40 0:11.77 13:24/M
8 Maria Rius Fort Wayne IN 199 43 89 16:48.91 43:01.31 43:05.53 0:04.22 13:54/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kimberly Lundy Orange Park FL 172 56 35   26:17.26 26:22.08 0:04.82 8:30/M
2 Carol Bennett Markle IN 170 52 41 1:37.49 27:45.88 27:59.57 0:13.69 9:02/M
3 Penny Wilson Fort Wayne IN 153 52 71 7:21.92 33:33.65 33:44.00 0:10.35 10:53/M
4 Cindy Furkis Ligonier IN 107 56 83 13:15.51 39:23.31 39:37.59 0:14.28 12:47/M
5 Kelly Landis Churubusco IN 156 53 86 15:58.21 41:59.94 42:20.29 0:20.35 13:39/M
Top

Female 60 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lynn Roberts Roanoke IN 142 60 73   33:44.56 33:56.08 0:11.52 10:57/M
2 Barb Wearley Huntertown IN 152 63 74 0:00.02 33:50.22 33:56.10 0:05.88 10:57/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Grant Stieglitz Fort Wayne IN 150 28 1   17:31.48 17:31.89 0:00.41 5:39/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mark Furkis Ligonier IN 108 57 2   17:37.85 17:38.38 0:00.53 5:41/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ron Frank Fort Wayne IN 193 14 66   33:10.85 33:17.56 0:06.71 10:44/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Michael Black Fort Wayne IN 169 19 3   18:38.47 18:39.17 0:00.70 6:01/M
2 Isaac Golden Huntertown IN 111 15 20 4:51.81 23:25.69 23:30.98 0:05.29 7:35/M
3 Bayden Lee Huntertown IN 194 17 49 11:13.82 29:37.89 29:52.99 0:15.10 9:38/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dashon Smith Fort Wayne IN 171 27 5   19:57.88 20:00.97 0:03.09 6:27/M
2 Alex Milentis Ft Wayne IN 131 26 7 0:26.41 20:25.71 20:27.38 0:01.67 6:36/M
3 Alex Kaplanis Fort Wayne IN 123 22 10 1:14.52 21:13.29 21:15.49 0:02.20 6:51/M
4 John Peary Granger IN 138 24 16 2:46.84 22:35.62 22:47.81 0:12.19 7:21/M
5 Eric Golden Huntertown IN 110 25 21 3:31.32 23:27.38 23:32.29 0:04.91 7:35/M
6 Drew Seely Fort Wayne IN 195 26 24 4:12.39 23:57.47 24:13.36 0:15.89 7:49/M
7 Clinton Holsinger Fort Wayne IN 173 28 30 5:38.57 25:37.02 25:39.54 0:02.52 8:16/M
8 Jonathan Ondracek Fort Wayne IN 183 26 62 12:20.38 32:09.01 32:21.35 0:12.34 10:26/M
9 Pete Pliastos Fortwayne IN 140 20 68 13:17.72 33:12.31 33:18.69 0:06.38 10:45/M
10 Evan Long Fort Wayne IN 129 28 80 15:50.98 35:35.33 35:51.95 0:16.62 11:34/M
11 Andrew Roebuck Fort Wayne IN 144 28 81 17:34.13 37:26.77 37:35.10 0:08.33 12:07/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jonathon Gottschalk Fort Wayne IN 113 32 4   18:42.51 18:45.23 0:02.72 6:03/M
2 Jeff Hartzell 185 33 6 1:35.53 20:15.71 20:20.76 0:05.05 6:34/M
3 Alex Gountras Indianapolis IN 114 30 8 2:25.02 21:08.79 21:10.25 0:01.46 6:50/M
4 Aaron Gadberry Terre Haute IN 157 39 9 2:28.02 21:12.11 21:13.25 0:01.14 6:51/M
5 Dustin Park Fort Wayne IN 164 30 14 3:41.24 22:23.91 22:26.47 0:02.56 7:14/M
6 Matthew Tomlinson Churubusco IN 151 30 18 4:40.09 23:19.91 23:25.32 0:05.41 7:33/M
7 Jeff McCracken New Haven IN 130 31 19 4:41.54 23:22.83 23:26.77 0:03.94 7:34/M
8 Mike Byrum Fort Wayne IN 176 37 42 9:15.84 27:45.78 28:01.07 0:15.29 9:02/M
9 Drew Swiff Fort Wayne IN 181 36 51 11:23.36 29:57.19 30:08.59 0:11.40 9:43/M
10 Mathew Browning Fort Wayne IN 105 37 58 12:28.66 30:59.07 31:13.89 0:14.82 10:04/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andy Arney Fort Wayne IN 102 45 13   22:18.39 22:20.34 0:01.95 7:12/M
2 Toshinuri Murano Fort Wayne IN 180 44 17 0:46.62 22:58.81 23:06.96 0:08.15 7:27/M
3 Brian (sarge) Kiess Fort Wayne IN 124 47 25 2:02.78 24:20.04 24:23.12 0:03.08 7:52/M
4 Dan Brant Vernon Hills IL 174 44 27 2:07.79 24:19.68 24:28.13 0:08.45 7:54/M
5 Craig Singleton Fort Wayne IN 147 42 31 3:53.51 26:08.92 26:13.85 0:04.93 8:27/M
6 Nate Hitzeman Fort Wayne IN 117 41 34 3:58.86 26:09.82 26:19.20 0:09.38 8:29/M
7 Frank Murphy Fort Wayne IN 132 43 44 5:49.77 28:03.30 28:10.11 0:06.81 9:05/M
8 Paul Nutter Fort Wayne IN 137 44 70 11:18.78 33:31.03 33:39.12 0:08.09 10:51/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 David Geiger Churubusco IN 162 52 12   22:00.52 22:02.38 0:01.86 7:06/M
2 Gary Shelnutt Fort Wayne IN 146 51 15 0:29.24 22:30.61 22:31.62 0:01.01 7:16/M
3 Ted Toscos Fort Wayne IN 165 50 36 4:22.76 26:19.46 26:25.14 0:05.68 8:31/M
4 Tyrone Wilson Fort Wayne IN 154 52 43 6:06.63 28:02.21 28:09.01 0:06.80 9:05/M
5 Fred Feipel Fort Wayne IN 196 53 52 8:09.68 29:54.38 30:12.06 0:17.68 9:45/M
6 Joseph Kinder Fort Wayne IN 190 57 60 9:43.97 31:34.51 31:46.35 0:11.84 10:15/M
7 Rick McGillivray Saint Joe IN 159 51 77 13:06.66 34:58.48 35:09.04 0:10.56 11:20/M
8 Anthony Bojinoff Fort Wayne IN 103 57 78 13:25.60 35:15.80 35:27.98 0:12.18 11:26/M
Top

Male 60 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Angelo Ioannou Syracuse IN 121 63 39   27:40.04 27:47.30 0:07.26 8:58/M
2 Jeff Roberts Roanoke IN 141 61 50 2:07.66 29:44.29 29:54.96 0:10.67 9:39/M