Veterans Marathon 2013

Age Group Results

November 09, 2013


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


1/2 Marathon Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
1/2 Marathon Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
5 K Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
5 K Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

1/2 Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jenny Robinson Fort Wayne IN 3900 33 15   1:29:49.14 1:29:51.17 6:52/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Danita Keirn Warsaw IN 3703 43 48   1:45:30.87 1:45:38.71 8:04/M
Top

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sydney Newland Elkhart IN 3841 16 58   1:46:50.60 1:47:07.18 8:11/M
2 Stephanie McElhaney Huntington IN 3797 16 60 0:23.26 1:47:28.29 1:47:30.44 8:12/M
3 Samina Qureshi Columbia City IN 3881 16 71 3:17.09 1:50:12.06 1:50:24.27 8:26/M
4 Caroline Huller Fort Wayne IN 3677 18 82 6:47.63 1:53:49.95 1:53:54.81 8:42/M
5 Audrey Smiddy Terre Haute IN 3944 19 103 13:46.64 2:00:47.77 2:00:53.82 9:14/M
6 Emily Svitek Ft. Wayne IN 3980 17 113 16:18.30 2:03:20.26 2:03:25.48 9:25/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Susanna Maines Niles MI 3790 24 38   1:42:52.72 1:42:55.81 7:51/M
2 Ashley Henry Warsaw IN 3960 23 65 5:50.62 1:48:38.39 1:48:46.43 8:18/M
3 Lindsay Timm Kempton IN 3992 28 86 13:00.72 1:55:33.13 1:55:56.53 8:51/M
4 Tiffany Jones Fort Wayne IN 3695 26 102 17:56.33 2:00:42.49 2:00:52.14 9:14/M
5 Madison Long Warsaw IN 3775 20 122 22:19.65 2:04:50.91 2:05:15.46 9:34/M
6 Michelle Colpean Muncie IN 3498 23 126 23:29.92 2:06:15.55 2:06:25.73 9:39/M
7 Ashley Tinney Oxford OH 3593 24 153 29:57.67 2:12:45.03 2:12:53.48 10:09/M
8 Jill Bouillon Syracuse IN 3435 28 174 36:20.29 2:18:55.84 2:19:16.10 10:38/M
9 Erica Whitehead Columbia City IN 4046 21 182 42:01.97 2:24:41.53 2:24:57.78 11:04/M
10 Briana Owens Fort Wayne IN 3857 26 190 43:48.60 2:26:13.71 2:26:44.41 11:12/M
11 Annie Holderman Warsaw IN 3666 20 191 44:34.85 2:27:06.58 2:27:30.66 11:16/M
12 Angie Phillips Columbia City IN 3867 24 205 54:19.84 2:37:01.07 2:37:15.65 12:00/M
13 Jessica Rambo Fort Wayne IN 3885 25 209 54:38.47 2:37:28.94 2:37:34.28 12:02/M
14 Heidi Stamets Monroeville IN 3958 28 212 54:52.96 2:37:33.35 2:37:48.77 12:03/M
15 Liane Rambo Huntington IN 3883 25 216 57:35.84 2:40:06.11 2:40:31.65 12:15/M
16 Nancy Gordon Churubusco IN 3599 26 229 1:11:35.03 2:54:09.01 2:54:30.84 13:19/M
17 Angela Hoffman Albion IN 3664 26 238 1:30:51.24 3:13:20.08 3:13:47.05 14:48/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda McDowell Belmont MI 3796 39 29   1:40:14.42 1:40:37.97 7:41/M
2 Lindsay Cordes Fort Wayne IN 3503 30 41 2:37.73 1:43:06.27 1:43:15.70 7:53/M
3 Julie Bock Columbia City IN 3432 31 42 2:53.33 1:43:19.68 1:43:31.30 7:54/M
4 Megan Learned Chicago IL 3754 31 73 10:04.38 1:50:28.82 1:50:42.35 8:27/M
5 Kelly Moore Indianapolis IN 4091 34 90 16:56.96 1:57:17.54 1:57:34.93 8:58/M
6 Marie Coffman Urbana IN 3493 32 95 18:09.65 1:58:44.32 1:58:47.62 9:04/M
7 Jenniffer Jordan Fort Wayne IN 3697 38 98 18:17.82 1:58:33.96 1:58:55.79 9:05/M
8 Holly Heath Perfect Fort Wayne IN 3640 39 107 20:52.97 2:01:15.93 2:01:30.94 9:16/M
9 Amanda Carey Monee IL 3470 39 116 23:14.96 2:03:44.92 2:03:52.93 9:27/M
10 Brandi Arnold Decatur IN 3604 31 124 25:25.40 2:05:54.72 2:06:03.37 9:37/M
11 Angela Fix Fort Wayne IN 3559 36 128 25:52.93 2:06:12.26 2:06:30.90 9:39/M
12 Vicki Morgan Columbia City IN 4076 37 129 25:55.83 2:06:26.27 2:06:33.80 9:40/M
13 Callie Miller Van Wert OH 3816 32 131 26:06.13 2:06:34.12 2:06:44.10 9:40/M
14 Jodie Swaney Leo IN 3981 36 137 27:42.42 2:08:08.29 2:08:20.39 9:48/M
15 Elizabeth Bear Columbia City IN 3325 32 140 28:24.06 2:08:51.99 2:09:02.03 9:51/M
16 Christina McArdle Ft. Wayne IN 3794 39 141 28:54.83 2:09:28.06 2:09:32.80 9:53/M
17 Megan Carroll Glenview IL 3480 32 143 29:41.90 2:10:12.70 2:10:19.87 9:57/M
18 Stacy Erickson Fort Wayne IN 3546 36 148 30:26.45 2:10:46.16 2:11:04.42 10:00/M
19 Audree Ousley Huntington IN 3856 31 149 31:41.33 2:11:58.25 2:12:19.30 10:06/M
20 Julie Van Lue Bloomfield IN 4007 32 150 31:57.60 2:12:10.41 2:12:35.57 10:07/M
21 Mary Childers Mentone IN 3484 36 152 32:11.50 2:12:43.41 2:12:49.47 10:08/M
22 Charlene Powell Tipton IN 3874 34 155 32:20.06 2:12:35.24 2:12:58.03 10:09/M
23 Maranda Weliver Indianapolis IN 4031 31 156 32:39.81 2:12:57.03 2:13:17.78 10:10/M
24 Callie Harberts Fort Wayne IN 3623 32 157 32:55.39 2:13:18.92 2:13:33.36 10:12/M
25 Minda Lemmon Columbia City IN 3763 39 158 32:55.45 2:13:27.15 2:13:33.42 10:12/M
26 Melissa Girardot Ft. Wayne IN 3594 37 162 34:24.81 2:14:40.79 2:15:02.78 10:18/M
27 Karmen Ostermeyer Fort Wayne IN 3855 37 170 38:07.83 2:18:32.80 2:18:45.80 10:35/M
28 Lori Lucas New Castle IN 3781 38 173 38:23.44 2:18:39.18 2:19:01.41 10:37/M
29 Helen Hockemeyer Columbia City IN 3662 33 202 56:12.53 2:36:31.58 2:36:50.50 11:58/M
30 Kathy Silk Columbia City IN 3939 37 204 56:26.59 2:36:53.00 2:37:04.56 11:59/M
31 Teneal Gardner Swayzee IN 3576 32 221 1:05:33.78 2:46:03.47 2:46:11.75 12:41/M
32 Stephanie Moctezuma Columbia City IN 4067 33 222 1:05:42.53 2:46:10.64 2:46:20.50 12:42/M
33 Erin Vaughn Lafayette IN 4096 31 227 1:09:24.50 2:49:49.29 2:50:02.47 12:59/M
34 Talya Moore Columbia City IN 3831 33 246 1:53:20.41 3:33:37.08 3:33:58.38 16:20/M
35 Renee Chartier Columbia City IN 3483 30 251 2:03:18.69 3:43:29.52 3:43:56.66 17:06/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Amy Bechtold South Whitley IN 3405 46 62   1:47:31.46 1:47:45.46 8:14/M
2 Kate Burns-Jager East Lansing MI 3457 42 69 2:08.74 1:49:45.46 1:49:54.20 8:23/M
3 Shawnna Dillinger Auburn IN 3524 44 85 7:21.43 1:55:00.44 1:55:06.89 8:47/M
4 Tina Stinson Columbia City IN 3968 40 88 8:43.33 1:56:22.41 1:56:28.79 8:53/M
5 Cathy Pusey New Haven IN 3879 48 96 11:09.43 1:58:33.65 1:58:54.89 9:05/M
6 Shalini McGarvey Milford OH 3799 48 118 16:32.04 2:04:10.23 2:04:17.50 9:29/M
7 Laurie Miner Columbia City IN 3823 42 130 18:48.42 2:06:26.35 2:06:33.88 9:40/M
8 Annette Morton Ft. Wayne IN 3835 44 142 21:53.51 2:09:34.01 2:09:38.97 9:54/M
9 Sharon Gongaware Saint Charles IL 3596 48 146 23:09.77 2:10:32.36 2:10:55.23 10:00/M
10 Susan Morgan Fort Wayne IN 3834 45 161 27:01.57 2:13:35.55 2:14:47.03 10:17/M
11 Ellen Brown Sturgis MI 3447 41 165 29:18.26 2:16:43.27 2:17:03.72 10:28/M
12 Carolyn Kirchenstien Mentone IN 3718 44 166 29:27.86 2:17:07.47 2:17:13.32 10:28/M
13 Kristena Cartwright Fort Wayne IN 3481 44 168 30:59.57 2:18:32.71 2:18:45.03 10:35/M
14 Gretchen Moon Fort Wayne IN 3828 40 172 31:13.33 2:18:47.41 2:18:58.79 10:36/M
15 Andrea Maisonneuve Fort Wayne IN 3791 46 175 31:44.94 2:19:18.65 2:19:30.40 10:39/M
16 Susan Qureshi Columbia City IN 3880 46 177 32:35.76 2:20:08.42 2:20:21.22 10:43/M
17 Teresa Loe South Whitley IN 3773 48 178 34:01.54 2:21:21.52 2:21:47.00 10:49/M
18 Tricia Abbott Munster IN 573 45 181 36:05.43 2:23:27.62 2:23:50.89 10:59/M
19 Tami Kreager Churubusco IN 3729 45 184 37:17.44 2:24:54.32 2:25:02.90 11:04/M
20 Jennifer Metcalf Plymouth IN 3809 41 198 46:56.05 2:34:27.22 2:34:41.51 11:48/M
21 Tammy Hall Napoleon OH 3614 42 201 48:34.51 2:36:01.90 2:36:19.97 11:56/M
22 Angela Smith Columbia City IN 3948 43 203 49:18.29 2:36:51.80 2:37:03.75 11:59/M
23 Darl Brady Fort Wayne IN 3440 47 219 56:28.28 2:44:02.87 2:44:13.74 12:32/M
24 Suzanne Lagoni Racine WI 3738 40 223 1:00:46.75 2:48:16.22 2:48:32.21 12:52/M
25 Nicole Alles Columbia City IN 2390 43 224 1:01:15.42 2:48:51.21 2:49:00.88 12:54/M
26 Linda Gierek Shipshewana IN 3587 40 228 1:03:21.19 2:50:40.93 2:51:06.65 13:04/M
27 Emily Doehring Griffith IN 3527 47 232 1:08:05.24 2:55:32.43 2:55:50.70 13:25/M
28 Joni Palmer Quincy MI 3860 47 253 2:02:06.64 3:49:24.39 3:49:52.10 17:33/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Karen Kosberg Fort Wayne IN 4101 52 75   1:50:50.02 1:51:13.65 8:29/M
2 Mary Jo Branco Warsaw IN 3441 50 105 9:54.18 2:00:58.72 2:01:07.83 9:15/M
3 Connie Gordon Churubusco IN 3597 51 114 12:19.22 2:03:17.39 2:03:32.87 9:26/M
4 Carol Bennett Markle IN 3415 52 125 15:02.13 2:06:01.68 2:06:15.78 9:38/M
5 Jenny Sanders Fort Wayne IN 3912 58 163 25:45.83 2:16:44.54 2:16:59.48 10:27/M
6 Marty Swenson Chicago IL 3982 51 164 25:45.87 2:16:44.46 2:16:59.52 10:27/M
7 Terry Powers Winona Lake IN 3875 50 211 46:30.81 2:37:35.10 2:37:44.46 12:02/M
8 Cindy Zollinger Columbia City IN 4062 57 213 46:54.18 2:37:47.56 2:38:07.83 12:04/M
9 Debbie Shaffer Valparaiso IN 3929 55 215 48:12.19 2:39:10.21 2:39:25.84 12:10/M
10 Sheri Davis Ft. Wayne IN 3517 50 233 1:04:47.59 2:55:22.62 2:56:01.24 13:26/M
11 Faye Johnson South Whitley IN 3689 56 244 1:38:00.49 3:29:07.61 3:29:14.14 15:58/M
12 Marilyn Rose Litchfield MI 3901 59 252 1:58:36.78 3:49:22.50 3:49:50.43 17:33/M
13 Meredith Hoffman Columbia City IN 3663 58 256 2:04:06.22 3:54:58.36 3:55:19.87 17:58/M
14 Vicki Eckman Columbia City IN 4088 57 257 2:04:06.50 3:54:57.61 3:55:20.15 17:58/M
15 Betty Greider Fort Wayne IN 3605 52 260 2:10:25.27 4:01:18.83 4:01:38.92 18:27/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Barbara Hohenstein Columbia City IN 3665 60 183   2:24:53.95 2:25:02.73 11:04/M
2 Diane Kellenburger Portage IN 3704 66 214 14:22.81 2:39:09.67 2:39:25.54 12:10/M
3 Cynthia Orr Columbia City IN 3854 61 231 30:20.43 2:55:02.74 2:55:23.16 13:23/M
4 Ann Krider Columbia City IN 3735 60 234 38:52.72 3:03:35.02 3:03:55.45 14:02/M
5 Mary Kay Slattery Cincinnati OH 3942 60 236 43:12.81 3:07:42.32 3:08:15.54 14:22/M
6 Susan Cline Muncie IN 3490 66 239 52:45.67 3:17:21.38 3:17:48.40 15:06/M
7 Deanna Grigsby Columbia City IN 3607 61 247 1:08:55.66 3:33:36.43 3:33:58.39 16:20/M
8 Margaret Malcom Columbia City IN 3792 65 248 1:10:33.12 3:35:14.11 3:35:35.85 16:27/M
9 Kay Fleck Columbia City IN 3560 68 249 1:10:34.64 3:35:15.20 3:35:37.37 16:28/M
10 Nancy Reiff Columbia City IN 3891 69 250 1:10:35.15 3:35:14.65 3:35:37.88 16:28/M
11 Barbara Lown Quincy MI 3779 61 254 1:24:50.51 3:49:24.63 3:49:53.24 17:33/M
12 Teresa Dowell Columbia City IN 3531 62 255 1:30:17.04 3:54:59.34 3:55:19.77 17:58/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Nick Purdy Brownsburg IN 3878 25 1   1:17:21.72 1:17:33.71 5:55/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Prather Roanoke IN 3876 42 3   1:18:41.15 1:18:41.15 6:00/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Charles Mettler Huntington IN 3810 18 2   1:17:48.36 1:17:48.36 5:56/M
2 Tyler Brown Jr Huntington IN 3451 17 4 2:26.29 1:20:13.80 1:20:14.65 6:07/M
3 Cameron Dewitt Warren IN 3521 16 6 5:40.79 1:23:27.36 1:23:29.15 6:22/M
4 Austin Lange Huntington IN 3742 16 14 11:21.28 1:29:09.64 1:29:09.64 6:48/M
5 Collin Wesco Pleasant Mills IN 4038 17 17 12:42.18 1:30:28.86 1:30:30.54 6:55/M
6 Logan Worsham Huntington IN 4051 16 21 18:03.49 1:35:51.85 1:35:51.85 7:19/M
7 Garret Smith Warren IN 3949 14 24 19:41.62 1:37:27.90 1:37:29.98 7:26/M
8 Jesse Campbell Albion IN 3465 19 34 23:37.59 1:41:20.84 1:41:25.95 7:45/M
9 Matt Hunt Huntington IN 3678 16 40 25:21.44 1:43:07.76 1:43:09.80 7:52/M
10 Logan Boyer Roanoke IN 3438 16 43 26:24.02 1:44:10.20 1:44:12.38 7:57/M
11 Austin Beachy Columbia City IN 3261 16 44 26:31.98 1:44:06.31 1:44:20.34 7:58/M
12 Matthew Kilroe Chicago IL 3713 16 54 28:38.25 1:46:22.44 1:46:26.61 8:07/M
13 Adam Carey Fort Wayne IN 3471 15 80 34:54.41 1:52:40.99 1:52:42.77 8:36/M
14 Adam Schrems Jenison MI 3921 17 160 56:29.22 2:14:11.88 2:14:17.58 10:15/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Matthew Daniels Butler IN 3512 27 5   1:20:48.22 1:20:54.31 6:11/M
2 Austen Davenport Columbia City IN 3514 27 7 2:38.26 1:23:30.49 1:23:32.57 6:23/M
3 Justin Clark Fort Wayne IN 3488 27 11 6:54.91 1:27:46.73 1:27:49.22 6:42/M
4 Dave Boyer Fort Wayne IN 3437 26 13 7:58.46 1:28:52.77 1:28:52.77 6:47/M
5 Dusty Linn Ft. Wayne IN 3772 29 16 9:17.37 1:30:08.62 1:30:11.68 6:53/M
6 Kory Ley Coldwater OH 3767 23 22 16:12.39 1:36:50.93 1:37:06.70 7:25/M
7 Patrick Bloom Rocky River OH 3427 28 33 20:29.17 1:41:20.61 1:41:23.48 7:44/M
8 Amit Yarkoni Fort Wayne IN 4056 29 35 20:40.43 1:41:32.49 1:41:34.74 7:45/M
9 Avery Rambo Decatur IN 3886 23 55 25:35.34 1:46:24.58 1:46:29.65 8:08/M
10 Kevin Keske Huntington IN 4085 26 68 28:21.80 1:48:50.09 1:49:16.11 8:20/M
11 Matt Rosenberg Terre Haute IN 3902 23 104 39:59.62 2:00:47.78 2:00:53.93 9:14/M
12 Joshua Young Huntington IN 4059 26 115 42:57.68 2:03:40.42 2:03:51.99 9:27/M
13 Brian Lehman Berne IN 3761 23 145 49:43.66 2:10:27.52 2:10:37.97 9:58/M
14 Jake Johnson West Lafayette IN 3690 21 147 50:06.38 2:10:52.74 2:11:00.69 10:00/M
15 Robert Valdez Fort Wayne IN 4006 29 171 57:59.26 2:18:32.49 2:18:53.57 10:36/M
16 Eric Seitz Fort Wayne IN 3926 23 176 59:06.02 2:19:50.60 2:20:00.33 10:41/M
17 Cody Gordon Churubusco IN 3598 25 179 1:02:08.53 2:22:45.51 2:23:02.84 10:55/M
18 Nathan Freel Osceola IN 3564 21 197 1:10:38.46 2:31:09.23 2:31:32.77 11:34/M
19 Zach Rambo Fort Wayne IN 3884 25 210 1:16:43.30 2:37:32.33 2:37:37.61 12:02/M
20 Frank Fitzhugh Mishawaka IN 3558 24 237 1:51:45.33 3:12:10.71 3:12:39.64 14:42/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Calum Johnson Ft. Wayne IN 3691 34 9   1:26:44.19 1:26:46.62 6:37/M
2 Aaron Snyder Bryan OH 3955 35 10 0:20.30 1:26:39.32 1:27:06.92 6:39/M
3 Mark Hausterman Cincinnati OH 3636 30 19 4:51.65 1:31:35.80 1:31:38.27 7:00/M
4 Brendon Hovest Ottawa OH 3674 36 30 14:22.79 1:41:04.92 1:41:09.41 7:43/M
5 Jeff Lamaster Auburn IN 3739 32 31 14:27.71 1:41:11.76 1:41:14.33 7:44/M
6 Jeremy Rentz Angola IN 3892 36 45 17:54.10 1:44:32.78 1:44:40.72 7:59/M
7 Jonathon Inkrott Ottawa OH 3683 37 46 17:57.53 1:44:39.60 1:44:44.15 8:00/M
8 Kevin Crawford Winona Lake IN 3506 37 51 19:30.11 1:46:08.05 1:46:16.73 8:07/M
9 Ryan Kreider Columbia City IN 3731 30 52 19:35.49 1:46:16.91 1:46:22.11 8:07/M
10 Steve Collier Lebanon IN 3496 32 57 19:48.49 1:46:26.23 1:46:35.11 8:08/M
11 Brion Mimnaugh Warsaw IN 3822 37 61 20:51.54 1:47:34.20 1:47:38.16 8:13/M
12 Matthew Tomlinson Churubusco IN 3995 31 64 21:08.39 1:47:40.22 1:47:55.01 8:14/M
13 Dean Oliver Churubusco IN 4080 35 70 23:18.37 1:49:51.21 1:50:04.99 8:24/M
14 Siva Balu Chicago IL 2923 34 74 24:23.93 1:51:03.25 1:51:10.55 8:29/M
15 Mark Adams Fort Wayne IN 2338 37 84 28:03.64 1:54:40.50 1:54:50.26 8:46/M
16 Todd Klaassen Indianapolis IN 4089 34 91 30:48.32 1:57:17.10 1:57:34.94 8:58/M
17 Jeffrey Johanningsmeier Fort Wayne IN 3688 34 92 31:42.66 1:58:22.61 1:58:29.28 9:03/M
18 Jared Coffman Urbana IN 3492 34 94 31:54.39 1:58:37.78 1:58:41.01 9:04/M
19 Christopher Penzien Grand Rapids MI 3863 34 100 33:03.90 1:59:25.69 1:59:50.52 9:09/M
20 Michael Kerkorian Grand Rapids MI 3709 34 101 33:07.49 1:59:29.52 1:59:54.11 9:09/M
21 Keith Byrne Ottoville OH 3460 32 106 34:38.84 2:01:15.65 2:01:25.46 9:16/M
22 Adam Schmitt Columbia City IN 4071 34 108 35:06.89 2:01:49.99 2:01:53.51 9:18/M
23 Graham Polando Mishawaka IN 3872 30 121 38:19.56 2:04:46.28 2:05:06.18 9:33/M
24 Joel Reed Fort Wayne IN 3890 35 133 40:30.36 2:06:50.70 2:07:16.98 9:43/M
25 Nate Olson Roanoke IN 4100 36 134 40:33.43 2:06:52.22 2:07:20.05 9:43/M
26 Jonathon Taylor Loogootee IN 3985 36 151 45:49.00 2:12:10.31 2:12:35.62 10:07/M
27 Ronald Henschen Rome City IN 4093 39 169 51:59.11 2:18:33.07 2:18:45.73 10:35/M
28 Drew Hettich Plymouth IN 3652 39 218 1:17:22.66 2:43:43.32 2:44:09.28 12:32/M
29 Gary Archbold Churubusco IN 2524 38 220 1:18:59.38 2:45:07.17 2:45:46.00 12:39/M
30 Matthew Waldroup Terre Haute IN 4017 31 225 1:23:07.69 2:49:27.33 2:49:54.31 12:58/M
31 Travis Dillon Terre Haute IN 3525 30 226 1:23:07.98 2:49:27.64 2:49:54.60 12:58/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Blossom Woodland MI 3431 42 18   1:30:27.37 1:30:54.35 6:56/M
2 Garett Carolus Leesburg IN 3472 48 23 6:17.29 1:37:04.58 1:37:11.64 7:25/M
3 John Christensen Fort Wayne IN 3486 44 26 8:10.89 1:39:01.32 1:39:05.24 7:34/M
4 Chris Lilly Garrett IN 3770 40 27 9:19.05 1:40:07.05 1:40:13.40 7:39/M
5 Alan Jones Valparaiso IN 3694 43 36 11:06.37 1:41:56.64 1:42:00.72 7:47/M
6 Quincy Stewart Evanston IL 3965 41 39 12:02.32 1:42:48.91 1:42:56.67 7:51/M
7 Michael Kilroe Chicago IL 3714 48 53 15:31.64 1:46:21.48 1:46:25.99 8:07/M
8 Jon Olson Auburn IN 3852 43 56 15:37.43 1:46:26.16 1:46:31.78 8:08/M
9 Shane Hillman Gas City IN 3655 45 59 16:27.47 1:47:13.35 1:47:21.82 8:12/M
10 David Adamson South Bend IN 2353 49 63 16:56.37 1:47:43.36 1:47:50.72 8:14/M
11 Dave Bagwell Fort Wayne IN 4069 42 72 19:31.83 1:50:21.78 1:50:26.18 8:26/M
12 David Hess Avilla IN 3650 48 77 21:23.60 1:52:11.07 1:52:17.95 8:34/M
13 James Bowers Kendallville IN 3436 45 78 21:29.91 1:52:15.15 1:52:24.26 8:35/M
14 Joe Griner North Webster IN 3608 48 79 21:41.24 1:52:24.77 1:52:35.59 8:36/M
15 Jason House Ossian IN 3668 41 81 22:21.76 1:52:59.21 1:53:16.11 8:39/M
16 Brian Husbands Saint Paul MN 3680 46 83 23:25.49 1:54:11.39 1:54:19.84 8:44/M
17 Dennis Ley Coldwater OH 3766 47 89 26:25.72 1:57:03.96 1:57:20.07 8:57/M
18 Ted Christensen Garrett IN 3487 43 109 31:49.80 2:02:31.21 2:02:44.15 9:22/M
19 Jeff Beck Columbia City IN 3406 48 110 32:01.79 2:02:47.30 2:02:56.14 9:23/M
20 Larry Tinsley Columbia City IN 3994 48 119 33:32.84 2:04:15.40 2:04:27.19 9:30/M
21 Doug Fahl Columbia City IN 3552 46 123 35:09.00 2:05:39.17 2:06:03.35 9:37/M
22 John Zuk Columbia City IN 4063 44 132 36:21.73 2:06:49.87 2:07:16.08 9:43/M
23 Greg Edwards Newport KY 3539 47 154 42:03.32 2:12:48.97 2:12:57.67 10:09/M
24 Peter Friddle Lake Zurich IL 3568 40 167 47:20.10 2:17:53.02 2:18:14.45 10:33/M
25 Brian Vanskyock Fort Wayne IN 4011 48 180 52:21.89 2:22:44.31 2:23:16.24 10:56/M
26 Shannon Nierman Ft. Wayne IN 3845 42 187 55:23.66 2:25:42.95 2:26:18.01 11:10/M
27 Michael Thena Fort Wayne IN 3987 42 188 55:27.44 2:26:09.86 2:26:21.79 11:10/M
28 Michael Hennessy Columbia City IN 3645 46 189 55:31.37 2:26:13.47 2:26:25.72 11:11/M
29 Brad Voelz Fort Wayne IN 4013 48 194 57:13.46 2:27:43.63 2:28:07.81 11:18/M
30 Chad Ware Ft. Wayne IN 4023 46 241 1:49:11.63 3:19:49.57 3:20:05.98 15:16/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Meyer Huntington IN 3814 53 8   1:25:29.22 1:25:30.79 6:32/M
2 Brad Altevogt Fort Wayne IN 2415 58 12 2:52.66 1:28:21.75 1:28:23.45 6:45/M
3 Doug Trampe Kearney NE 3998 56 20 7:26.22 1:32:51.93 1:32:57.01 7:06/M
4 Mark Beals Fort Wayne IN 3287 51 25 12:17.10 1:37:44.02 1:37:47.89 7:28/M
5 Jeffrey Metzger Fort Wayne IN 3811 52 28 14:51.65 1:40:16.07 1:40:22.44 7:40/M
6 Mike Slaubaugh Fort Wayne IN 3943 53 37 17:04.86 1:42:29.58 1:42:35.65 7:50/M
7 Dave Berkey Nappanee IN 3418 50 49 20:16.26 1:45:41.12 1:45:47.05 8:05/M
8 Michael Newell Warsaw IN 3840 57 66 23:24.69 1:48:38.88 1:48:55.48 8:19/M
9 Tom Dougherty Valparaiso IN 3530 55 67 23:35.60 1:48:51.44 1:49:06.39 8:20/M
10 Russell Hochstetler South Bend IN 3661 57 76 26:20.53 1:51:32.93 1:51:51.32 8:32/M
11 Scott Campbell Van Wert OH 3466 50 87 30:41.90 1:55:47.71 1:56:12.69 8:52/M
12 Paul Beachy Syracuse IN 3286 50 93 33:09.95 1:58:25.79 1:58:40.74 9:04/M
13 Bill Ryan Fort Wayne IN 3910 55 99 33:57.65 1:59:03.87 1:59:28.44 9:07/M
14 Kent Lung New Paris IN 3784 55 111 37:34.14 2:02:55.39 2:03:04.93 9:24/M
15 Gene Donaghy Ossian IN 3528 58 112 37:43.75 2:02:55.44 2:03:14.54 9:24/M
16 Mark Ford Milford OH 4087 56 117 38:41.99 2:04:03.17 2:04:12.78 9:29/M
17 Joseph Svitek Ft. Wayne IN 3979 50 120 39:16.48 2:04:41.65 2:04:47.27 9:32/M
18 Patrick Leffers Albion IN 3759 50 136 42:11.21 2:07:42.00 2:07:42.00 9:45/M
19 David Dixon Mishawaka IN 3526 50 139 43:27.55 2:08:41.73 2:08:58.34 9:51/M
20 Brent Lehman Berne IN 3760 56 144 45:07.03 2:10:27.49 2:10:37.82 9:58/M
21 Mike Leiter Osceola IN 3762 57 192 1:02:01.30 2:27:07.54 2:27:32.09 11:16/M
22 Warren Tierney Kokomo IN 3991 52 193 1:02:29.00 2:27:52.69 2:27:59.79 11:18/M
23 Marino Perez West Lafayette IN 3864 51 195 1:02:37.21 2:28:08.00 2:28:08.00 11:18/M
24 Kim Lefever Columbia City IN 3758 57 196 1:05:27.33 2:30:36.57 2:30:58.12 11:31/M
25 L. Kevin Kaiser Fort Wayne IN 3701 51 199 1:09:23.38 2:34:43.59 2:34:54.17 11:49/M
26 Lance Brauchla Laotto IN 3444 57 200 1:10:10.13 2:35:40.92 2:35:40.92 11:53/M
27 Randy Vanderford Columbia City IN 4009 54 206 1:11:44.95 2:37:00.93 2:37:15.74 12:00/M
28 Dennis Klopfenstein New Haven IN 3727 56 207 1:12:01.18 2:37:14.50 2:37:31.97 12:01/M
29 J. Paul Downie Fort Wayne IN 3532 59 208 1:12:01.59 2:37:15.19 2:37:32.38 12:02/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Steve Gorsuch Mishawaka IN 3602 60 32   1:41:17.79 1:41:19.93 7:44/M
2 George Nietert Valparaiso IN 3846 60 47 3:33.25 1:44:53.18 1:44:53.18 8:00/M
3 Arnie Bergman Valparaiso IN 3417 64 50 4:27.39 1:45:32.70 1:45:47.32 8:05/M
4 Pat Beuchel Fort Wayne IN 3421 64 97 17:35.46 1:58:42.85 1:58:55.39 9:05/M
5 Mike Lee Ft. Wayne IN 3757 60 127 25:10.92 2:06:11.87 2:06:30.85 9:39/M
6 Stephen Glick Goshen IN 3595 61 135 26:19.60 2:07:28.32 2:07:39.53 9:45/M
7 Randall Riley Southington OH 3896 64 138 27:28.43 2:08:30.98 2:08:48.36 9:50/M
8 Roger Bentley Coloma MI 3416 63 186 44:19.18 2:25:14.84 2:25:39.11 11:07/M
9 Jose Lopez Schererville IN 3776 60 235 1:25:24.97 3:06:28.53 3:06:44.90 14:15/M
10 Carl R Fields Columbia City IN 3557 68 240 1:36:30.55 3:17:36.04 3:17:50.48 15:06/M
11 Greg Fahl Columbia City IN 4070 61 243 1:41:51.08 3:22:48.89 3:23:11.01 15:31/M
12 Timothy Bloom Columbia City IN 3428 61 245 1:52:37.83 3:33:35.13 3:33:57.76 16:20/M
13 Bill Meader Columbia City IN 3806 60 258 2:14:00.27 3:54:56.52 3:55:20.20 17:58/M
14 Steven Greider Fort Wayne IN 3606 64 259 2:20:14.48 4:01:14.94 4:01:34.41 18:26/M
Top

Men 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Harris Grabill IN 3627 75 159   2:13:56.15 2:14:13.60 10:15/M
2 Rex Reed Warsaw IN 3889 72 185 11:10.73 2:25:07.81 2:25:24.33 11:06/M
3 Bud Stiffler Anderson IN 3967 75 217 29:03.74 2:42:59.78 2:43:17.34 12:28/M
4 Ed Gebhart Albion IN 3582 76 230 40:41.54 2:54:35.19 2:54:55.14 13:21/M
5 Richard Schuman Columbia City IN 3923 82 242 1:08:57.38 3:22:47.42 3:23:10.98 15:31/M
 

5 K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Lauren Keller Columbia City IN 3705 13 9   20:56.90 20:56.90 6:45/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Alice Herbst Columbia City IN 3648 46 42   27:10.43 27:17.85 8:48/M
Top

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jessie Faron Auburn IN 3553 16 11   21:16.61 21:18.51 6:52/M
2 Bailie Brown Columbia City IN 3448 13 13 0:47.32 22:04.33 22:05.83 7:07/M
3 Karina Rubrake Columbia City IN 3907 15 19 2:33.55 23:50.62 23:52.06 7:42/M
4 Jaslyn Cook Columbia City IN 3500 12 32 4:08.80 25:23.99 25:27.31 8:13/M
5 Madison Evans Garrett IN 3549 12 36 5:11.12 26:26.24 26:29.63 8:33/M
6 Anna Schrader Columbia City IN 4074 9 45 6:23.93 27:37.95 27:42.44 8:56/M
7 Grace Engelhart Ft. Wayne IN 3542 12 50 7:24.87 28:35.86 28:43.38 9:16/M
8 Chelsea Carolus Leesburg IN 3474 16 51 7:29.79 28:44.62 28:48.30 9:17/M
9 Addi Jordan Columbia City IN 4075 9 66 9:58.65 31:12.47 31:17.16 10:05/M
10 Katie Weigel Columbia City IN 4030 15 68 10:23.81 31:38.14 31:42.32 10:14/M
11 Eden Freeman Columbia City IN 3566 10 70 10:42.85 31:56.81 32:01.36 10:20/M
12 Sally Jo Kissner Leo IN 3722 9 73 10:48.12 31:55.52 32:06.63 10:21/M
13 Mackenzie Stratton Fort Wayne IN 3976 13 91 12:50.24 34:04.64 34:08.75 11:01/M
14 Caitlyn McMahon Chicago IL 3804 13 92 12:50.80 34:06.51 34:09.31 11:01/M
15 Megan Kilroe Chicago IL 3715 12 93 12:50.85 34:06.74 34:09.36 11:01/M
16 Megan Beck Columbia City IN 3407 11 97 13:40.27 34:55.61 34:58.78 11:17/M
17 Tracy Weigel Columbia City IN 4028 ** 101 14:03.68 35:17.85 35:22.19 11:25/M
18 Faith Hammond Columbia City IN 3617 8 108 15:21.98 36:35.04 36:40.49 11:50/M
19 Faith Darland Churubusco IN 3513 11 120 17:16.28 38:25.04 38:34.79 12:26/M
20 Ella Harris Columbia City IN 3628 11 121 17:54.20 39:09.49 39:12.71 12:39/M
21 Katarina Junk Columbia City IN 3700 16 134 20:14.05 41:29.22 41:32.56 13:24/M
22 Olivia Bickel Huntington IN 4078 17 139 22:11.84 43:24.59 43:30.35 14:02/M
23 Julia Hartzler Syracuse IN 3632 10 140 22:16.50 43:25.40 43:35.01 14:04/M
24 Madeline Bickel Huntington IN 4077 15 143 22:52.91 44:05.57 44:11.42 14:15/M
25 Aimee Hartzler Syracuse IN 3633 13 147 24:17.95 45:26.92 45:36.46 14:43/M
26 Grace Hammond Columbia City IN 3618 11 149 25:20.09 46:33.42 46:38.60 15:03/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Teela Gibson Kendallville IN 3586 26 15   22:56.00 22:56.00 7:24/M
2 Lindsey Wertz North Manchester IN 4037 27 29 2:27.47 25:21.45 25:23.47 8:11/M
3 Leah Johnson Ft. Wayne IN 3692 28 30 2:28.23 25:20.11 25:24.23 8:12/M
4 Kimberly Myers Butler IN 3837 20 35 3:11.03 26:02.21 26:07.03 8:25/M
5 Ashley Sult Plymouth IN 3978 27 37 3:40.46 26:34.56 26:36.46 8:35/M
6 Meghan Warrix Ft. Wayne IN 4025 27 52 5:58.24 28:49.18 28:54.24 9:19/M
7 Marjory Johnson Bryan OH 3693 26 56 6:23.89 29:13.77 29:19.89 9:27/M
8 Sharon Christian Fort Wayne IN 4082 29 57 6:27.06 29:18.48 29:23.06 9:29/M
9 Arienne Juliano Fort Wayne IN 3699 28 59 6:37.26 29:26.40 29:33.26 9:32/M
10 Elisabeth Anderson Indianapolis IN 2440 26 77 9:27.52 32:13.90 32:23.52 10:27/M
11 Kylah Ewing Columbia City IN 3550 23 82 10:36.35 33:26.94 33:32.35 10:49/M
12 Fiona Scales Bowling Green OH 3914 22 84 10:44.41 33:35.49 33:40.41 10:52/M
13 Ashley Smith Fort Wayne IN 3952 29 94 11:34.38 34:18.21 34:30.38 11:08/M
14 Jillian Beverforden Columbia City IN 3422 27 117 15:31.45 38:23.56 38:27.45 12:24/M
15 Jessica Harrison Fort Wayne IN 3629 25 126 16:50.31 39:37.69 39:46.31 12:50/M
16 Caitlin Ackerman Garrett IN 585 25 129 17:10.09 39:55.85 40:06.09 12:56/M
17 Kimberly Lude Columbia City IN 3782 25 131 17:37.48 40:30.21 40:33.48 13:05/M
18 Joy Kreider Fort Wayne IN 3733 24 138 20:23.74 43:11.39 43:19.74 13:58/M
19 Jaimie Stemen Lakewood OH 3963 27 157 27:21.04 50:07.21 50:17.04 16:13/M
20 Miranda Gaff Columbia City IN 3572 26 161 30:46.12 53:29.48 53:42.12 17:19/M
21 Sheena Whetstone Warsaw IN 4041 27 169 40:40.45 1:03:22.09 1:03:36.45 20:31/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Karla Barnhart South Whitley IN 3040 38 22   24:13.84 24:17.08 7:50/M
2 Sherry Brown Columbia City IN 3450 39 26 0:57.03 25:11.87 25:14.11 8:08/M
3 Kate Crell North Manchester IN 3507 35 33 1:21.75 25:36.35 25:38.83 8:16/M
4 Katie Woebbeking Auburn IN 4050 31 38 2:19.74 26:33.04 26:36.82 8:35/M
5 Tandice Evans Garrett IN 3548 32 39 2:22.74 26:36.28 26:39.82 8:36/M
6 Katy Holmes Peru IN 3667 30 54 4:41.77 28:50.39 28:58.85 9:21/M
7 Holly Schrader Columbia City IN 4073 39 67 7:00.17 31:12.29 31:17.25 10:05/M
8 Maureen Freeman Columbia City IN 3565 37 71 7:44.57 31:56.82 32:01.65 10:20/M
9 Angie Becker Ft. Wayne IN 3411 35 83 9:21.74 33:30.50 33:38.82 10:51/M
10 Tiffani Mills Roanoke IN 3821 30 85 9:34.00 33:42.07 33:51.08 10:55/M
11 Alysa Kreider Columbia City IN 3732 30 87 9:37.61 33:46.83 33:54.69 10:56/M
12 Adrienne Shroyer Fort Wayne IN 3935 37 90 9:50.10 34:00.72 34:07.18 11:00/M
13 Heather Banks Columbia City IN 2962 39 95 10:22.93 34:37.32 34:40.01 11:11/M
14 April Hesson Huntington IN 3651 32 99 10:48.57 35:03.28 35:05.65 11:19/M
15 Jennifer Owens Winona Lake IN 3858 36 100 10:52.54 35:01.45 35:09.62 11:20/M
16 Julie Smith Logansport IN 3951 34 102 11:11.07 35:20.55 35:28.15 11:26/M
17 Karyn Gerber Bluffton INDIA 3585 30 103 11:12.24 35:19.20 35:29.32 11:27/M
18 Lisa House Ossian IN 3669 39 105 11:21.44 35:32.95 35:38.52 11:30/M
19 Kimberly Lickey Columbia City IN 3769 39 111 12:54.26 37:04.44 37:11.34 12:00/M
20 Jade Kelsey Fort Wayne IN 3707 35 118 14:10.60 38:14.78 38:27.68 12:24/M
21 Tiffany Gordon Churubusco IN 3600 30 119 14:17.44 38:24.95 38:34.52 12:26/M
22 Rebekah Hinen Columbia City IN 3657 35 127 15:31.30 39:41.94 39:48.38 12:50/M
23 Melissa Strader Columbia City IN 3972 30 154 24:29.55 48:35.89 48:46.63 15:44/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Andrea Beck Columbia City IN 3409 48 49   28:34.90 28:40.23 9:15/M
2 Rhonda Laux Columbia City IN 3751 42 65 2:01.77 30:39.86 30:42.00 9:54/M
3 Anne Carolus Fort Wayne IN 3477 49 79 4:33.11 33:07.86 33:13.34 10:43/M
4 Kellie Stahley Garrett IN 3937 49 86 5:12.74 33:43.91 33:52.97 10:55/M
5 Carrie Kennedy Fort Wayne IN 3708 41 89 5:26.92 34:00.77 34:07.15 11:00/M
6 Milagros Perez West Lafayette IN 3865 48 98 6:24.40 35:00.80 35:04.63 11:19/M
7 Cortney Weigel Columbia City IN 4029 47 122 10:32.51 39:09.36 39:12.74 12:39/M
8 Trisha Hinen Columbia City IN 3656 43 128 11:08.20 39:42.23 39:48.43 12:50/M
9 Julie Hartzler Syracuse IN 3631 41 141 14:55.20 43:25.85 43:35.43 14:04/M
10 Lori Heim Fort Wayne IN 3642 49 144 15:42.53 44:11.73 44:22.76 14:19/M
11 Michelle Hammond Columbia City IN 3616 42 148 17:58.36 46:33.52 46:38.59 15:03/M
12 Kimberly Thompson Garrett IN 3989 48 150 19:51.96 48:28.44 48:32.19 15:39/M
13 Sheila Wert Syracuse IN 4035 42 167 34:41.73 1:03:07.72 1:03:21.96 20:26/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Marla Trampe Kearney NE 3999 53 46   27:45.93 27:50.67 8:59/M
2 Karen Carolus Leesburg IN 3473 51 53 1:06.09 28:52.18 28:56.76 9:20/M
3 Lynn Pinkerton Warren IN 3870 56 107 8:45.34 36:29.82 36:36.01 11:48/M
4 Shari Moore Monticello INDIA 3832 54 112 9:20.75 36:59.63 37:11.42 12:00/M
5 Janie Graves Columbia City IN 4097 52 125 11:41.46 39:23.07 39:32.13 12:45/M
6 Mattie Snow Columbia City IN 3954 57 130 12:41.16 40:29.03 40:31.83 13:04/M
7 Beverly Metzger Fort Wayne IN 3812 51 133 13:31.73 41:16.41 41:22.40 13:21/M
8 Paula Lauer Waterville OH 3749 59 135 14:20.62 42:02.26 42:11.29 13:36/M
9 Susan Wentworth Columbia City IN 4033 56 136 14:32.75 42:15.38 42:23.42 13:40/M
10 Deborah Altman Chicago IL 2421 52 137 15:15.06 42:59.63 43:05.73 13:54/M
11 Barb Ault Mongo IN 2720 51 146 16:59.70 44:42.73 44:50.37 14:28/M
12 Margaret Bruin Fort Wayne IN 3453 54 153 20:55.86 48:35.52 48:46.53 15:44/M
13 Margaret Bell Montpelier IN 3413 58 155 22:26.07 50:13.18 50:16.74 16:13/M
14 Carla MacDonald Huntington IN 3788 57 160 24:01.18 51:40.43 51:51.85 16:44/M
15 Tami Nix Columbia City IN 3848 54 163 27:48.39 55:32.34 55:39.06 17:57/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Betty Nelson Columbia City IN 3839 67 64   30:14.04 30:16.86 9:46/M
2 Shirley Piercy Fort Wayne IN 3868 68 115 7:22.64 37:36.40 37:39.50 12:09/M
3 Judith Henson Zeeland MI 3647 65 116 8:09.28 38:19.16 38:26.14 12:24/M
4 Beth Bloom Columbia City IN 3429 60 158 20:00.47 50:07.16 50:17.33 16:13/M
5 Janice Hammond Indianapolis IN 3620 61 165 27:05.48 57:09.56 57:22.34 18:30/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Troy Carolus Leesburg IN 3475 18 1   17:59.43 18:00.88 5:48/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Graber Plymouth IN 3603 41 6   19:47.59 19:47.59 6:23/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Luke Griner North Webster IN 3609 13 3   18:29.12 18:29.12 5:58/M
2 Matthew Dewitt Warren IN 3522 16 4 0:18.00 18:45.89 18:47.12 6:04/M
3 Logan House Ossian IN 3670 12 14 4:05.19 22:28.99 22:34.31 7:17/M
4 Judd Traxler South Whitley IN 4002 10 55 10:39.41 29:01.80 29:08.53 9:24/M
5 Ryan House Ossian IN 3671 9 104 17:09.08 35:32.25 35:38.20 11:30/M
6 Spencer Carolus Fort Wayne IN 3479 10 114 19:06.25 37:30.20 37:35.37 12:07/M
7 Caleb Stratton Fort Wayne IN 3977 8 124 20:50.45 39:15.34 39:19.57 12:41/M
8 Chad Thompson Garrett IN 3990 19 151 30:03.18 48:28.59 48:32.30 15:39/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sam Carolus Fort Wayne IN 3478 22 2   18:24.73 18:28.65 5:57/M
2 Andrew Shultz Columbia City IN 4095 29 18 4:52.07 23:17.51 23:20.72 7:32/M
3 Robert Houser Jr. Fort Wayne IN 3673 25 23 5:59.24 24:26.40 24:27.89 7:53/M
4 Adam Warrix Ft. Wayne IN 4024 27 41 8:48.42 27:12.05 27:17.07 8:48/M
5 Eric Davies Columbia City IN 3516 28 62 11:27.12 29:51.99 29:55.77 9:39/M
6 Wesley Reynolds Columbia City IN 3894 24 78 14:11.62 32:31.73 32:40.27 10:32/M
7 Drew Mills Roanoke IN 3820 28 80 15:00.21 33:19.65 33:28.86 10:48/M
8 Aaron Barnholt Ft. Wayne IN 3041 26 123 20:50.77 39:14.84 39:19.42 12:41/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Heath Trampe Fort Wayne IN 4000 31 5   18:52.71 18:54.31 6:06/M
2 Mark Schuster Fort Wayne IN 3924 39 24 5:38.58 24:29.87 24:32.89 7:55/M
3 Garrett Becker Ft. Wayne IN 3410 37 27 6:21.40 25:06.02 25:15.71 8:09/M
4 Chad Lemmon Columbia City IN 3764 33 31 6:31.78 25:19.07 25:26.09 8:12/M
5 Matt Crozier North Manchester IN 3508 38 47 9:02.07 27:49.96 27:56.38 9:01/M
6 Dan Lehman Fort Wayne IN 4081 30 58 10:28.96 29:18.60 29:23.27 9:29/M
7 Steve Smith South Whitley IN 3950 39 63 11:04.05 29:50.06 29:58.36 9:40/M
8 Jeremy Freeman Columbia City IN 3567 38 72 13:07.44 31:57.21 32:01.75 10:20/M
9 Chad Jones Fort Wayne IN 3696 34 106 17:03.49 35:50.44 35:57.80 11:36/M
10 Joseph Wentworth Columbia City IN 4034 30 159 31:46.14 50:32.53 50:40.45 16:21/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Stoffer Fort Wayne IN 3971 43 10   21:02.41 21:02.41 6:47/M
2 William Landgraf Fort Wayne IN 3741 42 12 0:32.59 21:35.00 21:35.00 6:58/M
3 Greg Cochran Auburn IN 3491 48 17 2:11.86 23:14.27 23:14.27 7:30/M
4 Jay Williams Sandy Lake PA 4049 44 20 2:56.09 23:58.50 23:58.50 7:44/M
5 Tony Stinson Columbia City IN 3969 41 25 4:05.31 25:03.66 25:07.72 8:06/M
6 Randall Keller Columbia City IN 3706 47 28 4:17.55 25:17.50 25:19.96 8:10/M
7 Scott Gabriel Ft. Wayne IN 3570 43 34 4:40.05 25:38.18 25:42.46 8:17/M
8 Joel Barrett Churubusco IN 3110 45 40 5:43.77 26:41.71 26:46.18 8:38/M
9 Brian Engelhart Ft. Wayne IN 3543 44 43 6:17.01 27:11.96 27:19.42 8:49/M
10 Anthony Juliano Fort Wayne IN 3698 44 60 8:31.03 29:26.50 29:33.44 9:32/M
11 Tim Wert Syracuse IN 4036 48 74 11:05.83 31:55.85 32:08.24 10:22/M
12 Paul Schmid Chicago IL 3918 43 96 13:44.96 34:40.99 34:47.37 11:13/M
13 Richard Hammond Columbia City IN 3615 40 109 15:51.81 36:48.21 36:54.22 11:54/M
14 Brent Lickey Columbia City IN 3768 40 113 16:09.17 37:04.16 37:11.58 12:00/M
15 Gene Davis Waukegan IL 3518 46 145 23:45.00 44:35.67 44:47.41 14:27/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Shaffer Decatur IN 3930 55 7   19:50.42 19:50.42 6:24/M
2 Jay Prichard Van Wert OH 3877 56 8 0:06.86 19:57.28 19:57.28 6:26/M
3 Brad Knapp Churubusco IN 3724 52 16 3:16.24 23:02.67 23:06.66 7:27/M
4 David Geiger Churubusco IN 3583 52 21 4:19.87 24:08.49 24:10.29 7:48/M
5 Richard Brown Columbia City IN 3449 50 44 7:31.25 27:19.62 27:21.67 8:49/M
6 Bob MacDonald Huntington IN 3787 57 69 11:56.49 31:40.54 31:46.91 10:15/M
7 Ross Carolus Fort Wayne IN 3476 50 75 12:20.46 32:06.66 32:10.88 10:23/M
8 Chuck Wagner Collinsville IL 4015 56 76 12:32.71 32:15.53 32:23.13 10:27/M
9 Don Hurd Burnettsville IN 3679 57 132 20:51.65 40:35.05 40:42.07 13:08/M
10 Thomas Ault Markle IN 2734 51 152 28:46.30 48:28.69 48:36.72 15:41/M
11 James Buckles Goshen IN 3454 57 168 43:44.77 1:03:21.03 1:03:35.19 20:31/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Steven Lauer Waterville OH 3750 60 48   27:58.45 28:02.98 9:03/M
2 Jim Stapel Columbia City IN 3959 65 81 5:29.31 33:26.95 33:32.29 10:49/M
3 David Piercy Fort Wayne IN 3869 64 88 5:53.88 33:53.97 33:56.86 10:57/M
4 Richard Hammond Indianapolis IN 3619 64 164 29:18.49 57:08.91 57:21.47 18:30/M
Top

Men 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dick Harnly Fort Wayne IN 3626 76 61   29:32.03 29:40.20 9:34/M
2 Ken Lude Columbia City IN 3783 70 110 7:14.59 36:49.69 36:54.79 11:54/M
3 Walter Strasser Larwill IN 3974 77 142 14:17.56 43:47.45 43:57.76 14:11/M
4 Jonathan Wyatt Peneto IN 4054 71 156 20:36.60 50:13.12 50:16.80 16:13/M
5 Tom Miller Fort Wayne IN 3819 75 162 25:58.21 55:31.33 55:38.41 17:57/M
6 Jim Fleck Columbia City IN 3561 70 166 33:41.12 1:03:10.86 1:03:21.32 20:26/M