Adams Central ACAC XC Meet

October 04, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

Overall Finish List - Boys

MS Boys

Middle School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

148

Corey Oliver Adams Central MS

11:20.62

6:06/M

 

2

2

182

Tayler Smeltzer East Jay MS

11:31.66

6:12/M

 

3

3

252

Carson Harris Southern Wells MS

11:34.12

6:13/M

 

4

4

181

Skylar Myers East Jay MS

11:39.40

6:16/M

 

5

5

237

Luke Gerber South Adams MS

11:42.89

6:17/M

 

6

6

171

Aaron Carnall Bluffton MS

11:48.97

6:21/M

 

7

7

235

Kamden Yoder South Adams MS

12:01.94

6:28/M

 

8

8

151

Cayden Shaffer Adams Central MS

12:07.18

6:31/M

 

9

9

183

Mason Winner East Jay MS

12:09.64

6:32/M

 

10

10

251

Nathan Lozoya Southern Wells MS

12:10.66

6:32/M

 

11

11

217

Chad Drudge Leo MS

12:10.70

6:32/M

 

12

12

149

Nick Dague Adams Central MS

12:14.40

6:35/M

 

13

13

224

Aj Harding Leo MS

12:20.34

6:38/M

 

14

14

218

Joel Fowerbaugh Leo MS

12:22.81

6:39/M

 

15

15

238

Trey Lehman South Adams MS

12:29.15

6:43/M

 

16

16

241

Clancy McIntire South Adams MS

12:31.04

6:44/M

 

17

17

270

Matthew Paquette West Jay MS

12:35.60

6:46/M

 

18

18

219

Kaleb Berghoff Leo MS

12:40.80

6:49/M

 

19

19

187

Josh Ortiz East Jay MS

12:44.61

6:51/M

 

20

20

268

Daniel Fugiett West Jay MS

12:50.91

6:54/M

 

21

21

254

Kevin Haigh Southern Wells MS

12:53.02

6:56/M

 

22

22

221

Brayden Fahl Leo MS

12:56.42

6:57/M

 

23

23

152

Val Tijerina Adams Central MS

12:58.32

6:58/M

 

24

24

242

Aidan Von Gunten South Adams MS

13:01.25

7:00/M

 

25

25

225

Chance Mcmaken Leo MS

13:10.38

7:05/M

 

26

26

201

Derek Schaadt Heritage MS

13:14.80

7:07/M

 

27

27

186

Xavier Myers East Jay MS

13:17.85

7:08/M

 

28

28

199

Brett Dodane Heritage MS

13:19.60

7:10/M

 

29

29

292

Ben Strausburg East Jay MS

13:21.74

7:11/M

 

30

30

184

Brayden Sprunger East Jay MS

13:32.02

7:17/M

 

31

31

154

Korbin Connelley Adams Central MS

13:49.38

7:26/M

 

32

32

257

Aubre Trollinger Southern Wells MS

13:58.10

7:31/M

 

33

33

265

Ethan Andreshak West Jay MS

14:00.13

7:32/M

 

34

34

223

Isaac Schwieterman Leo MS

14:03.98

7:33/M

 

35

35

258

Logan Coffel Southern Wells MS

14:04.83

7:34/M

 

36

36

255

Caleb Woodward Southern Wells MS

14:09.28

7:36/M

 

37

37

269

Ian McCombs West Jay MS

14:14.59

7:39/M

 

38

38

155

Jackson Foudray Adams Central MS

14:15.79

7:40/M

 

39

39

253

Jay Garrett Southern Wells MS

14:26.92

7:46/M

 

40

40

278

Keegan Walton Woodlan MS

14:29.96

7:47/M

 

41

41

173

Logan Kinsey Bluffton MS

14:31.20

7:48/M

 

42

42

281

Brady Livingston Woodlan MS

14:33.97

7:49/M

 

43

43

172

Lance Clark Bluffton MS

14:36.38

7:51/M

 

44

44

239

Kaleb Peace South Adams MS

14:43.20

7:55/M

 

45

45

236

Travis Clingenpeel South Adams MS

14:58.16

8:03/M

 

46

46

280

Gus Wyss Woodlan MS

15:11.08

8:10/M

 

47

47

279

Tim Schaber Woodlan MS

15:14.54

8:11/M

 

48

48

153

Alex Anderson Adams Central MS

15:16.14

8:12/M

 

49

49

169

Grayson Christal Bluffton MS

15:36.92

8:23/M

 

50

50

284

Michael Beamus Woodlan MS

15:41.24

8:26/M

 

51

51

185

Jose Edmondson Heritage MS

16:44.72

9:00/M

 

52

52

170

Jack Ringger Bluffton MS

17:15.68

9:16/M

 

53

53

271

Dallas Workman West Jay MS

18:08.30

9:45/M

 

54

54

200

Calvin Dornseif Heritage MS

18:16.19

9:49/M

 

55

55

283

Kilib Thompson Woodlan MS

19:02.72

10:14/M

 

56

56

202

Conner Stewart Heritage MS

21:17.50

11:27/M

 

 

Overall Finish List - Boys

 

HS Boys

 

High School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

113

Bailey McIntire South Adams

17:00.13

5:29/M

 

2

2

109

Sawyer Miller South Adams

17:18.06

5:35/M

 

3

3

29

Kevin Moser Bluffton

17:24.33

5:37/M

 

4

4

83

Will Emery Leo

17:34.74

5:40/M

 

5

5

110

David Steffen South Adams

17:46.79

5:44/M

 

6

6

30

Jared Reckard Bluffton

17:55.25

5:47/M

 

7

7

18

Tucker Miller Adams Central

17:56.57

5:47/M

 

8

8

85

Garrett Burns Leo

18:03.69

5:49/M

 

9

9

31

Jacoby Raugh Bluffton

18:06.11

5:50/M

 

10

10

16

Calvin Isch Adams Central

18:12.54

5:52/M

 

11

11

86

Chirs Lauer Leo

18:15.24

5:53/M

 

12

12

32

Colton Anderson Bluffton

18:17.98

5:54/M

 

13

13

87

John Hawley Leo

18:20.88

5:55/M

 

14

14

112

Briar Goodwin South Adams

18:26.31

5:57/M

 

15

15

84

Mariano Flores Leo

18:28.51

5:57/M

 

16

16

90

Brian Szymanski Leo

18:40.78

6:01/M

 

17

17

116

Wyatt Miller South Adams

18:43.82

6:02/M

 

18

(< 5)

127

Nick Childers Southern Wells

18:47.96

6:04/M

 

19

18

15

Gavin Kaehr Adams Central

18:48.78

6:04/M

 

20

19

35

Chance Anderson Bluffton

18:55.09

6:06/M

 

21

20

108

Cole Litwiller South Adams

18:59.28

6:07/M

 

22

21

13

Tristan Anderson Adams Central

19:09.13

6:11/M

 

23

22

111

Kadin Gerber South Adams

19:13.85

6:12/M

 

24

23

33

Eli Kitt Bluffton

19:24.68

6:15/M

 

25

24

63

Tanner Craw Jay County

19:44.53

6:22/M

 

26

25

88

Steven Leburg Leo

19:55.96

6:25/M

 

27

26

34

Logan Baumgartner Bluffton

20:01.53

6:27/M

 

28

27

14

Juwan Peralez Adams Central

20:20.62

6:34/M

 

29

28

64

Michael Denney Jay County

20:28.13

6:36/M

 

30

29

59

Travis Barton Jay County

20:40.70

6:40/M

 

31

30

53

Chet Voglewede Heritage

20:46.80

6:42/M

 

32

(< 5)

128

Bryce Paxson Southern Wells

20:48.10

6:43/M

 

33

31

67

Alex Lemaster Jay County

20:59.35

6:46/M

 

34

(< 5)

129

Ian Klowetter Southern Wells

21:14.98

6:51/M

 

35

32

61

Dustin Cope Jay County

21:19.90

6:53/M

 

36

33

52

Heath Selking Heritage

21:26.13

6:55/M

 

37

34

51

Robert Anderson Heritage

21:49.95

7:02/M

 

38

35

48

Andy Kohrman Heritage

22:06.10

7:08/M

 

39

(< 5)

136

Daniel Bradtmueller Woodlan

22:08.12

7:08/M

 

40

36

50

Josh Rothenbush Heritage

22:22.52

7:13/M

 

41

37

65

Dylan Harris Jay County

22:39.91

7:18/M

 

42

38

62

Matthew Cox Jay County

22:50.34

7:22/M

 

43

39

17

Jacob McAfee Adams Central

22:52.84

7:23/M

 

44

40

47

Jacob Anderson Heritage

22:58.41

7:25/M

 

45

41

49

Connor Dager Heritage

23:33.06

7:36/M

 

46

(< 5)

137

Eric Fuller Woodlan

23:40.11

7:38/M

 

47

(< 5)

126

Will Westfall Southern Wells

24:47.21

8:00/M

 

48

42

11

Tyler Brown Adams Central

26:23.14

8:31/M

 

Team Summary Report - Boys

MS Boys

 

Middle School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

East Jay MS

61

2

4

9

19

27

29

30

 

 

Top 5 Times: 1:01:23.16

 

2

South Adams MS

67

5

7

15

16

24

44

45

 

 

Top 5 Times: 1:01:46.27

 

3

Adams Central MS

75

1

8

12

23

31

38

48

 

 

Top 5 Times: 1:02:29.90

 

4

Leo MS

78

11

13

14

18

22

25

34

 

 

Top 5 Times: 1:02:31.07

 

5

Southern Wells MS

101

3

10

21

32

35

36

39

 

 

Top 5 Times: 1:04:40.73

 

6

West Jay MS

160

17

20

33

37

53

 

 

Top 5 Times: 1:11:49.53

 

7

Bluffton MS

191

6

41

43

49

52

 

 

Top 5 Times: 1:13:49.15

 

8

Heritage MS

215

26

28

51

54

56

 

 

Top 5 Times: 1:22:52.81

 

9

Woodlan MS

225

40

42

46

47

50

55

 

 

Top 5 Times: 1:15:10.79

 
 

Team Summary Report - Boys

HS Boys

 

High School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams

39

1

2

5

14

17

20

22

 

 

Top 5 Times: 1:29:15.11

 

2

Bluffton

49

3

6

9

12

19

23

26

 

 

Top 5 Times: 1:30:38.76

 

3

Leo

51

4

8

11

13

15

16

25

 

 

Top 5 Times: 1:30:43.06

 

4

Adams Central

83

7

10

18

21

27

39

42

 

 

Top 5 Times: 1:34:27.64

 

5

Jay County

144

24

28

29

31

32

37

38

 

 

Top 5 Times: 1:43:12.61

 

6

Heritage

168

30

33

34

35

36

40

41

 

 

Top 5 Times: 1:48:31.50

 

Inc.

Southern Wells

4 finishers

 

 

 

Inc.

Woodlan

2 finishers

 

 

 
 

Overall Finish List - Girls

MS Girls

Middle School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

227

Eliza Harruff South Adams MS

12:00.62

6:27/M

 

2

2

174

Kendra Muhlenkamp East Jay MS

12:12.73

6:34/M

 

3

3

231

Kallee Patch South Adams MS

12:21.30

6:38/M

 

4

4

233

Megan Miller South Adams MS

12:22.71

6:39/M

 

5

5

232

Isabel Von Gunten South Adams MS

12:38.33

6:48/M

 

6

6

230

Kate Buckingham South Adams MS

12:53.70

6:56/M

 

7

7

226

Acacia Anderson South Adams MS

12:58.84

6:58/M

 

8

8

249

Mallory Aker Southern Wells MS

13:00.02

6:59/M

 

9

9

248

Juniper Tucker Southern Wells MS

13:00.62

6:59/M

 

10

10

207

Megan Fuchs Leo MS

13:13.72

7:06/M

 

11

11

208

Omi Newhard Leo MS

13:15.92

7:07/M

 

12

12

147

Sage Rinkenberger Adams Central MS

13:24.51

7:12/M

 

13

13

212

Morgan Stuckey Leo MS

13:25.98

7:13/M

 

14

14

247

Breann Kratzer Southern Wells MS

13:26.00

7:13/M

 

15

15

209

Elisabeth Robinson Leo MS

13:31.28

7:16/M

 

16

16

139

Maggie Luginbill Adams Central MS

13:36.04

7:19/M

 

17

17

203

Lily Kissner Leo MS

13:39.29

7:20/M

 

18

18

159

Keagan Cole Bluffton MS

13:40.56

7:21/M

 

19

19

176

Kristy Alig East Jay MS

13:43.36

7:22/M

 

20

20

179

Cheyenne Liette East Jay MS

13:44.97

7:23/M

 

21

21

177

Miranda Alig East Jay MS

13:51.56

7:27/M

 

22

22

138

Lauren Isch Adams Central MS

13:53.43

7:28/M

 

23

(< 5)

261

Sophia Fugiett West Jay MS

13:53.93

7:28/M

 

24

23

210

Mary Kate Hissong Leo MS

13:55.84

7:29/M

 

25

24

191

Holly Venderley Heritage MS

13:56.36

7:29/M

 

26

25

246

Madison Watson Southern Wells MS

13:57.66

7:30/M

 

27

(< 5)

262

Lexus Harding West Jay MS

13:58.09

7:31/M

 

28

26

228

Kaitlyn Hawkins South Adams MS

14:05.52

7:34/M

 

29

27

273

Zariah Meador Woodlan MS

14:13.24

7:39/M

 

30

28

189

Anna Geiger Heritage MS

14:16.99

7:40/M

 

31

29

175

Klarissa Hemmelgarn East Jay MS

14:21.49

7:43/M

 

32

30

162

Olivia Johnson Bluffton MS

14:21.94

7:43/M

 

33

31

145

Makala Hamm Adams Central MS

14:22.60

7:43/M

 

34

32

178

Grace Saxman East Jay MS

14:24.78

7:45/M

 

35

33

146

Olivia Reynolds Adams Central MS

14:26.40

7:46/M

 

36

34

204

Karysa Knoblauch Leo MS

14:29.12

7:47/M

 

37

35

157

Elayna Kitt Bluffton MS

14:30.44

7:48/M

 

38

36

143

Breia Newland Adams Central MS

14:34.23

7:50/M

 

39

37

167

Autumn Davis Bluffton MS

14:37.25

7:52/M

 

40

38

190

Grace Whitacre Heritage MS

14:41.44

7:54/M

 

41

39

276

Ashleigh Vanhorn Woodlan MS

14:44.26

7:55/M

 

42

40

141

Haleigh Mosser Adams Central MS

14:50.07

7:58/M

 

43

41

272

Jordan Lawson Woodlan MS

15:05.82

8:07/M

 

44

42

194

Amber Hoy Heritage MS

15:10.29

8:09/M

 

45

43

188

Emaly Brinkman Heritage MS

15:25.40

8:17/M

 

46

(< 5)

260

Lilian Clemmons West Jay MS

15:32.46

8:21/M

 

47

44

180

Jocelynn Reed East Jay MS

15:38.81

8:24/M

 

48

45

193

Andrea Doughman Heritage MS

15:41.77

8:26/M

 

49

46

192

Grace Troutner Heritage MS

15:44.16

8:28/M

 

50

47

160

Emily Hiday Bluffton MS

15:50.82

8:31/M

 

51

48

275

Jaedyn Davis Woodlan MS

16:07.94

8:40/M

 

52

49

245

Kyla Coffel Southern Wells MS

17:03.18

9:10/M

 

53

50

274

Madi Koos Woodlan MS

17:20.14

9:19/M

 

54

(< 5)

264

Catherine Stafford West Jay MS

17:44.73

9:32/M

 

55

51

277

Shoey Koos Woodlan MS

18:48.96

10:06/M

 

56

52

243

Autumn Dollier Southern Wells MS

21:35.36

11:36/M

 

 

Overall Finish List - Girls

 

HS Girls

 

High School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

76

Lindsey Marriott Leo

19:46.29

6:23/M

 

2

2

105

Olivia Von Gunten South Adams

20:16.68

6:32/M

 

3

3

95

Aleesha Goodwin South Adams

21:07.43

6:49/M

 

4

4

55

Kellie Fortkamp Jay County

21:17.45

6:52/M

 

5

5

104

Kara Seffernick South Adams

21:24.04

6:54/M

 

6

6

285

Meghan Yencer Southern Wells

21:32.99

6:57/M

 

7

7

97

Katelin Hawbaker South Adams

21:55.69

7:04/M

 

8

8

75

Jael Jones Leo

21:55.86

7:04/M

 

9

9

74

Katie Hamilton Leo

22:01.97

7:06/M

 

10

10

81

Amanda Wilder Leo

22:08.18

7:08/M

 

11

11

19

Zoey Smith Bluffton

22:09.55

7:09/M

 

12

12

106

Hadi Hawbaker South Adams

22:10.38

7:09/M

 

13

13

118

Shelby Skidmore Southern Wells

22:51.32

7:22/M

 

14

14

99

Lauren Klaehn South Adams

22:53.90

7:23/M

 

15

15

117

Brooke Penrod Southern Wells

23:07.30

7:27/M

 

16

16

101

Lily Shane South Adams

23:17.68

7:31/M

 

17

17

122

Lindsay Aker Southern Wells

23:20.57

7:32/M

 

18

18

131

Ellie Kayser Woodlan

23:23.39

7:33/M

 

19

19

21

Amanda Thompson Bluffton

23:31.70

7:35/M

 

20

20

121

Chloe Maddox Southern Wells

23:35.50

7:36/M

 

21

21

71

Lauren Goldman Leo

23:36.29

7:37/M

 

22

22

72

Claire Greer Leo

23:58.19

7:44/M

 

23

23

125

Erin White Southern Wells

24:22.22

7:52/M

 

24

24

43

Rylee Jarrell Heritage

24:24.33

7:52/M

 

25

25

42

Isabelle Higgins Heritage

24:26.84

7:53/M

 

26

26

56

Erika Kunkler Jay County

24:27.58

7:53/M

 

27

27

9

Hannah Mosser Adams Central

24:35.32

7:56/M

 

28

28

119

Tori Wiese Southern Wells

24:38.00

7:57/M

 

29

29

45

Rozlynn Everhart Heritage

24:46.10

7:59/M

 

30

30

57

Gabby Kunkler Jay County

24:47.32

8:00/M

 

31

31

22

Yajing Ni Bluffton

24:48.26

8:00/M

 

32

32

20

Mackenzie Park Bluffton

24:58.89

8:03/M

 

33

33

46

Emily McKinnon Heritage

25:41.56

8:17/M

 

34

34

25

Miranda Borgwardt Bluffton

25:47.74

8:19/M

 

35

35

6

Bailey Liter Adams Central

25:50.92

8:20/M

 

36

36

8

Caitlin Heyerly Adams Central

25:59.43

8:23/M

 

37

37

4

Megan Mosser Adams Central

26:00.32

8:23/M

 

38

38

70

Diedre Castillon Leo

26:11.58

8:27/M

 

39

39

54

Ashley Alig Jay County

26:16.89

8:28/M

 

40

40

24

Payton Davidson Bluffton

26:36.83

8:35/M

 

41

41

1

Macy Byerly Adams Central

26:59.63

8:42/M

 

42

42

23

Cassidy Hiday Bluffton

27:10.39

8:46/M

 

43

43

7

Madison Call Adams Central

27:12.09

8:46/M

 

44

44

133

Kaitltn Castleman Woodlan

27:25.32

8:51/M

 

45

45

58

Kay Morgan Jay County

27:43.34

8:56/M

 

46

46

132

Allie Knepp Woodlan

27:59.51

9:02/M

 

47

47

134

Jayda Dallich Woodlan

28:54.36

9:19/M

 

48

48

5

Marissa Tupai Adams Central

29:52.07

9:38/M

 

49

49

135

Kaylee Shand Woodlan

36:21.03

11:44/M

 

50

50

41

Katelyn Buuck Heritage

36:21.50

11:44/M

 

Team Summary Report - Girls

MS Girls

 

Middle School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams MS

19

1

3

4

5

6

7

26

 

 

Top 5 Times: 1:02:16.66

 

2

Leo MS

66

10

11

13

15

17

23

34

 

 

Top 5 Times: 1:07:06.19

 

3

East Jay MS

91

2

19

20

21

29

32

44

 

 

Top 5 Times: 1:07:54.11

 

4

Southern Wells MS

105

8

9

14

25

49

52

 

 

Top 5 Times: 1:10:27.48

 

5

Adams Central MS

114

12

16

22

31

33

36

40

 

 

Top 5 Times: 1:09:42.98

 

6

Bluffton MS

167

18

30

35

37

47

 

 

Top 5 Times: 1:13:01.01

 

7

Heritage MS

175

24

28

38

42

43

45

46

 

 

Top 5 Times: 1:13:30.48

 

8

Woodlan MS

205

27

39

41

48

50

51

 

 

Top 5 Times: 1:17:31.40

 

Inc.

West Jay MS

4 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

HS Girls

 

High School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams

29

2

3

5

7

12

14

16

 

 

Top 5 Times: 1:46:54.22

 

2

Leo

49

1

8

9

10

21

22

38

 

 

Top 5 Times: 1:49:28.59

 

3

Southern Wells

71

6

13

15

17

20

23

28

 

 

Top 5 Times: 1:54:27.68

 

4

Bluffton

127

11

19

31

32

34

40

42

 

 

Top 5 Times: 2:01:16.14

 

5

Jay County

144

4

26

30

39

45

 

 

Top 5 Times: 2:04:32.58

 

6

Heritage

161

24

25

29

33

50

 

 

Top 5 Times: 2:15:40.33

 

7

Adams Central

176

27

35

36

37

41

43

48

 

 

Top 5 Times: 2:09:25.62

 

8

Woodlan

204

18

44

46

47

49

 

 

Top 5 Times: 2:24:03.61