Elkhart County 4-H Fair Parade 5,000 Road Run

Age Group Results

July 20, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0-12 13-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-84
Women: Top Finishers 0-12 13-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-84

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Laura Gillette Goshen 2231 29 23 18:46.62 18:46.62
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Hannah Fenwick Three Rivers 2201 11 301 29:06.57 29:06.57
2 Morgan Workman Elkhart 2876 11 325 29:58.95 29:58.95
3 Megan Miller Goshen 2373 12 328 30:00.68 30:00.68
4 Emily Hood Goshen 2281 10 347 31:16.71 31:16.71
5 Lydia Nisen Goshen 2396 10 354 31:38.27 31:38.27
6 Hannah Eberle Wakarusa 2192 12 370 33:04.02 33:04.02
7 Rachel Ducharme Roanoke IN 4628 12 373 33:11.55 33:11.55
8 Allison Horner Goshen 2285 11 391 33:53.33 33:53.33
9 Eva Fisher Goshen 2205 9 396 34:06.79 34:06.79
10 Dani Cox Granger 2174 8 412 35:07.37 35:07.37
11 Emma Lenhart Goshen 2322 9 419 35:31.30 35:31.30
12 Shalom Boomershine Elkahrt 2135 5 436 36:54.98 36:54.98
13 Paige Jacobs Nappanee 2297 9 449 40:40.06 40:40.06
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Hannah Fisher Mishawaka 2207 15 72 22:03.13 22:03.13
2 Calyn Howell Goshen 2289 15 103 23:01.28 23:01.28
3 Mariah King Middlebury IN 2557 15 105 23:08.54 23:08.54
4 Jenna Miller Goshen 2368 14 116 23:35.79 23:35.79
5 Mckenzie Love Goshen 2325 15 117 23:35.83 23:35.83
6 Madalynne Miller Goshen 2372 13 132 24:07.27 24:07.27
7 Molly Campbell Middlebury 2151 14 150 24:43.18 24:43.18
8 Hanna Durbin Bristol 2191 14 153 24:46.31 24:46.31
9 Mackenzie Adams Goshen 2112 14 156 24:51.15 24:51.15
10 Jalyn Smith Elkhart 2472 14 157 24:51.24 24:51.24
11 Aylissa Trasper Goshen IN 2914 15 171 25:34.92 25:34.92
12 Alexa Medina Goshen IN 2571 13 184 25:51.74 25:51.74
13 Taylor Snyder Elkhart 2476 14 206 26:25.11 26:25.11
14 Kirsten Graves Goshen 2241 15 222 26:42.04 26:42.04
15 Regan Landis Elkhart 2314 13 236 26:56.02 26:56.02
16 Chloe Armgluster Millersburg IN 2082 15 251 27:24.54 27:24.54
17 Kayleigh McKee Goshen 2355 13 261 27:39.40 27:39.40
18 Morgan Mast Goshen 2342 15 316 29:44.97 29:44.97
19 Ebony Jessen Goshen 2301 14 319 29:47.30 29:47.30
20 Madison Rittenhouse Goshen IN 4777 13 326 29:59.14 29:59.14
21 Laura Schrock Goshen 2461 13 331 30:19.06 30:19.06
22 Brandi Smith Goshen,in 2471 13 343 31:00.11 31:00.11
23 Abby Lee Elkhart 2321 14 381 33:21.85 33:21.85
24 Sarah Eberle Wakarusa 2193 13 401 34:17.73 34:17.73
25 Grace Huser South Bend 2293 13 415 35:09.82 35:09.82
Top

Female 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Kayla Casaletto Goshen 2155 17 29 19:18.93 19:18.93
2 Nikki Willey Bristol 2864 17 59 21:48.71 21:48.71
3 Beatriz Castillo Goshen 2158 17 104 23:02.22 23:02.22
4 Brianna Eggleston Middlebury 2195 17 118 23:35.86 23:35.86
5 Morgan Blyly Middlebury 2133 17 151 24:43.19 24:43.19
6 Megan Campbell Middlebury 2150 16 154 24:46.37 24:46.37
7 Katelyn Kilmer Goshen 2309 16 155 24:51.15 24:51.15
8 Karina Palos Goshen 2407 18 167 25:30.72 25:30.72
9 Faith Frost Bristol 2217 17 173 25:36.78 25:36.78
10 Rachel Miller Millersburg 2375 16 174 25:37.84 25:37.84
11 Leah Wimmer Syracuse 2869 18 200 26:12.76 26:12.76
12 Mya Lorenz Millersburg 2324 16 203 26:13.84 26:13.84
13 Heather Johnson Goshen IN 4723 18 207 26:25.17 26:25.17
14 Anna Nisen Goshen 2395 16 208 26:25.17 26:25.17
15 Adrienne Henke Goshen 2263 17 213 26:32.36 26:32.36
16 Jasmyn Brown Goshen 2144 17 214 26:32.54 26:32.54
17 Tricia Place Goshen 2416 17 216 26:33.71 26:33.71
18 Jenna Landis Elkhart 2313 18 217 26:34.10 26:34.10
19 Valeria Madrigal Elkhart 2329 17 234 26:55.58 26:55.58
20 Bethany Pollock Goshen 2418 17 242 27:07.09 27:07.09
21 Ellie Hathaway Goshen 2259 17 243 27:07.14 27:07.14
22 Emily Mast Goshen 2337 16 255 27:29.20 27:29.20
23 Katie Mullet Goshen 2385 16 317 29:45.67 29:45.67
24 Kimberly Grounds Goshen 2247 17 353 31:33.95 31:33.95
25 Leslie Jarrett Goshen 2300 17 363 32:16.10 32:16.10
26 Kirsten Toole Goshen 2500 16 404 34:39.73 34:39.73
27 Hannah Toole Goshen 2499 17 409 34:54.83 34:54.83
28 Harlee Harper Goshen 2252 18 450 40:44.19 40:44.19
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karla Madrigal Elkhart 2328 23 45 20:35.26 20:35.26
2 Jennifer Schrock Goshen 2459 19 53 21:38.44 21:38.44
3 Juni Schirch Goshen 2456 20 62 21:56.12 21:56.12
4 Madison Hussey Goshen IN 2913 21 70 22:01.83 22:01.83
5 Rachel Weeber Goshen 2860 22 74 22:06.90 22:06.90
6 Rebecca Kropf Goshen IN 2062 20 84 22:31.59 22:31.59
7 Megan Graves Goshen 2243 19 138 24:21.37 24:21.37
8 Sarah Sark Millersburg 2452 19 162 25:03.53 25:03.53
9 Jessica Schirch South Bend 2454 22 197 26:10.36 26:10.36
10 Whitney Roe Goshen 2436 23 211 26:28.08 26:28.08
11 Yohana Romero Elkhart 2440 20 215 26:33.16 26:33.16
12 Carrie Harris Goshen 2256 21 228 26:48.95 26:48.95
13 Dulce Manzano Elkhart 2331 22 249 27:19.07 27:19.07
14 Joy Gerig Elkhart 2229 20 256 27:29.86 27:29.86
15 Michelle Chupp New Paris 2165 24 267 27:53.29 27:53.29
16 Jenae Hershberger Goshen 2269 21 268 27:53.62 27:53.62
17 Andrea Stutzman Wadsworth 2488 24 270 27:54.47 27:54.47
18 Rachel Nielsen Middlebury 2394 21 278 28:05.09 28:05.09
19 Victoria Mumaw Elkhart 2387 23 318 29:46.51 29:46.51
20 Maria Galindo Goshen 2220 24 330 30:10.97 30:10.97
21 Rachel Zentz Goshen 2899 20 344 31:01.03 31:01.03
22 Shelby Burge Goshen IN 2017 22 345 31:08.34 31:08.34
23 Katelyn Price Middlebury 2425 20 351 31:21.34 31:21.34
24 Stephanie Fisher Mishawaka 2212 24 368 32:34.34 32:34.34
25 Alma Flores South Bend 2213 24 375 33:13.07 33:13.07
26 Jacey Abney Goshen 2111 24 376 33:15.21 33:15.21
27 Britta Abney Goshen 2110 23 378 33:15.67 33:15.67
28 Amelia Serafino Elkhart 2463 21 384 33:32.00 33:32.00
29 Sara Zentz Goshen 2900 24 390 33:49.45 33:49.45
30 Brenna Frye Middlebury 2218 20 428 35:55.65 35:55.65
31 Kayla Guilfoos Kokomo 2248 24 429 36:28.37 36:28.37
32 Danielle Gannon Fort Wayne 2221 24 433 36:49.04 36:49.04
33 Jessica Gannon Fort Wayne 2222 20 434 36:49.04 36:49.04
34 Kierstin Gannon Middlebury 2223 22 435 36:49.39 36:49.39
35 Brittany Salisbury Goshen 2445 21 438 37:05.19 37:05.19
36 Chiloe Truex Elkhart 2853 21 440 37:42.46 37:42.46
37 Lesley Olguin Goshen 2403 23 446 39:40.29 39:40.29
38 Jessica Wynn Goshen 2879 19 452 41:18.28 41:18.28
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Bekah Shenk Elkhart 2466 28 38 20:08.93 20:08.93
2 Jennifer Williams Wolcottville 2866 26 46 20:45.24 20:45.24
3 Kasey Potts Goshen 2422 29 145 24:33.98 24:33.98
4 Tara Heign Middlebury 2262 28 193 26:03.63 26:03.63
5 Mackellzie Lechlitner Wakarusa IN 2902 25 227 26:47.23 26:47.23
6 Teresa Carrasco Charlotte 2153 25 246 27:15.11 27:15.11
7 Lindsay Stutzman Greenville 2490 29 276 28:03.30 28:03.30
8 Brittni Huser New Paris 2292 27 286 28:31.32 28:31.32
9 Stephanie McKalips Goshen 2353 26 290 28:41.50 28:41.50
10 Maria Garcia Goshen 2226 27 308 29:27.56 29:27.56
11 Ashley Graber Goshen 2239 28 309 29:31.42 29:31.42
12 Kylea Mumaw Elkhart 2386 29 339 30:50.34 30:50.34
13 Julie Stutzman Brownsburg 2489 25 359 32:01.97 32:01.97
14 Tia Lantz Columbia City 2317 25 360 32:02.37 32:02.37
15 Janell Mast Massillon 2340 26 362 32:09.61 32:09.61
16 Erica Emanuel Goshen 2198 25 385 33:32.24 33:32.24
17 Joy Pletcher Goshen 2417 26 392 33:54.51 33:54.51
18 Christie Maurer Mishawaka 2344 26 408 34:54.66 34:54.66
19 Susie Santiago Elkhart 2449 29 431 36:35.35 36:35.35
20 Ashlee Zimmerman Elkhart 2901 25 432 36:35.41 36:35.41
21 Kara Romo Elkhart 2441 26 437 36:55.03 36:55.03
22 Sheena Guilfoos Goshen 2249 27 448 40:12.71 40:12.71
23 Amy Herr Nappanee 2264 29 451 41:12.74 41:12.74
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Erica Nelson Shipshewana 2392 30 223 26:42.32 26:42.32
2 Kisha Bowers Appleton 2138 34 232 26:54.62 26:54.62
3 Jamie Cooper Middlebury 2170 33 281 28:16.21 28:16.21
4 Valerie Jacobs Nappanee 2299 34 306 29:17.53 29:17.53
5 Brooke Yoder Goshen 2882 31 310 29:33.27 29:33.27
6 Andrea Bredemeier Fort Wayne 2140 31 323 29:50.93 29:50.93
7 Kelly Sorg Goshen 2477 33 352 31:24.34 31:24.34
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Keri Eby Wakarusa 2194 36 64 21:58.81 21:58.81
2 Angela Price Warsaw 2423 38 119 23:39.33 23:39.33
3 Kristi Osterday Goshen 2406 38 136 24:19.70 24:19.70
4 Maria Lang Elkhart 2316 39 158 24:58.56 24:58.56
5 Kimberly Harringer Elkhart 2255 38 163 25:10.41 25:10.41
6 Heather Schuh Edwardsburg 2462 38 168 25:32.03 25:32.03
7 Jaime Stacy Goshen 2479 36 190 26:00.62 26:00.62
8 Juli Hood Goshen 2283 35 196 26:08.62 26:08.62
9 Melinda Shriner Goshen IN 2054 37 233 26:55.56 26:55.56
10 Diane Workman Elkhart 2875 37 259 27:37.00 27:37.00
11 Sandra Miller Goshen 2376 37 262 27:44.92 27:44.92
12 Kristen Bradford Union 2139 39 265 27:49.90 27:49.90
13 Jessica Elliott Goshen 2197 37 292 28:43.17 28:43.17
14 Tabitha Myers Goshen 2391 37 312 29:34.38 29:34.38
15 Elvia Abad Goshen 2107 35 329 30:08.85 30:08.85
16 Robin Yohn Elkhart 2895 38 338 30:44.25 30:44.25
17 Katie Bechtel Greenup 2124 39 361 32:07.04 32:07.04
18 Jamie Fisher Goshen 2209 38 398 34:09.98 34:09.98
19 Millisa Harper Goshen 2254 36 407 34:53.00 34:53.00
20 Kelli Weldy Goshen IN 2006 35 411 35:00.85 35:00.85
21 Emily Woodring Goshen 2872 35 417 35:23.78 35:23.78
22 Stacey Dean Middlebury 2182 37 427 35:52.58 35:52.58
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Heather Streeval Tallahassee 2485 40 52 21:34.29 21:34.29
2 Liza Arnold Warsaw 2116 41 166 25:30.28 25:30.28
3 Julie Snyder Middlebury 2475 40 183 25:50.03 25:50.03
4 Kim Mishler New Paris 2379 41 212 26:30.52 26:30.52
5 Amy Holland Carmel 2280 42 218 26:37.30 26:37.30
6 Tracy Martin Goshen 2336 40 279 28:07.94 28:07.94
7 Maria Brown Goshen 2145 43 297 28:58.65 28:58.65
8 Katrina Godzisz Elkhart 2235 43 300 29:03.44 29:03.44
9 Ann Burleson Elkhart 2146 43 332 30:20.06 30:20.06
10 Jennifer Yoder Goshen 2885 42 335 30:29.85 30:29.85
11 Vianey Griffey Goshen IN 2529 43 342 31:00.11 31:00.11
12 Holley Miller Bristol IN 2568 41 356 32:00.06 32:00.06
13 Anna Ducharme Roanoke IN 4556 40 372 33:11.42 33:11.42
14 Angela Rosenbrock New Paris 2443 41 380 33:16.80 33:16.80
15 Stacy Horner Goshen 2287 40 400 34:12.53 34:12.53
16 Jayme Moore South Bend 2384 44 406 34:49.89 34:49.89
17 Gloria Stoll Millersburg 2482 40 410 34:59.17 34:59.17
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Yuko Baumann Goshen 2120 45 125 23:47.81 23:47.81
2 Gail Gerber Goshen 2227 48 141 24:28.75 24:28.75
3 Lori Firstenberger Middlebury 2204 48 220 26:41.70 26:41.70
4 Rosalie McBride Elkhart 2349 49 271 27:56.19 27:56.19
5 Tina Sharkey Goshen 2465 47 280 28:12.90 28:12.90
6 Lori Haney Goshen 2251 47 355 31:58.33 31:58.33
7 Lynn Bauman Goshen 2119 45 402 34:34.07 34:34.07
8 Lee's Wynn Goshen 2880 49 424 35:48.84 35:48.84
9 Kendra Dull Goshen 2190 49 443 37:59.57 37:59.57
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Deb Miller Goshen 2362 51 272 27:57.95 27:57.95
2 Brenda Toews Goshen 2496 51 369 33:01.33 33:01.33
3 Judy Vander Maas Goshen IN 2083 54 422 35:41.06 35:41.06
4 Dana Mehl Goshen 2357 54 454 41:30.25 41:30.25
5 Barb Toole Goshen 2497 51 455 41:56.12 41:56.12
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Cindy Nicely Elkhart 2393 55 253 27:26.25 27:26.25
2 Loretta Lecount Elkhart 2320 56 273 27:58.06 27:58.06
3 Rachel Shenk Goshen 2467 55 277 28:04.31 28:04.31
4 Jane Gingerich Milford IN 2509 58 282 28:24.90 28:24.90
5 Regina Yoder Goshen 2890 57 324 29:58.63 29:58.63
6 Sara Lantzer Goshen 2319 56 389 33:43.83 33:43.83
7 Monica Santa Mishawaka 2447 57 430 36:29.74 36:29.74
8 Cindy Furkis 2050 57 459 46:48.65 46:48.65
Top

Female 60 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Karlyn's Grise St. George 2246 68 453 41:18.58 41:18.58
2 Joan Gary Goshen IN 2905 77 458 46:48.36 46:48.36
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Elias Rojas Syracuse 2437 27 1 15:28.22 15:28.22
Top

Male 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Levi Streeval Tallahassee 2486 10 44 20:34.27 20:34.27
2 Austin Miller Millersburg 2361 11 58 21:48.61 21:48.61
3 Grant Moon Carmel 2381 12 112 23:17.72 23:17.72
4 Cody Maust Millersburg 2348 12 114 23:31.15 23:31.15
5 Roman Zamora Goshen IN 2908 12 224 26:43.08 26:43.08
6 Jadon Camp Goshen 2148 12 248 27:18.62 27:18.62
7 Riley McEachern Elkhart 2352 11 288 28:34.92 28:34.92
8 Matthew Godzisz Elkhart 2236 9 296 28:56.60 28:56.60
9 Oliver Nisen Leesburg 2398 8 305 29:15.17 29:15.17
10 Austin Miller Goshen IN 4717 10 348 31:20.48 31:20.48
11 Duncan Duell Hillsboro 2189 10 366 32:31.59 32:31.59
12 Brady Abney Goshen 2109 9 377 33:15.48 33:15.48
13 Pierceton Sark New Paris 2451 5 387 33:38.24 33:38.24
14 Jackson Hood Goshen 2282 12 388 33:40.11 33:40.11
15 Jaiden Medina Goshen IN 2569 9 395 34:05.61 34:05.61
16 Jaden Fisher Goshen 2208 7 397 34:07.40 34:07.40
17 Mikel Cox Granger 2175 7 405 34:46.08 34:46.08
18 Kevin Mehl Elkhart 2358 7 457 44:52.56 44:52.56
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Landon Miller Millersburg 2371 15 8 17:00.38 17:00.38
2 Xander Lerch Ligonier 2323 14 34 19:42.84 19:42.84
3 Sergei Culp Goshen 2178 15 78 22:13.39 22:13.39
4 Dain Wyngarden Bristol 2877 14 91 22:46.93 22:46.93
5 Brady Moore South Bend 2383 15 99 22:57.43 22:57.43
6 Jaimeson King Middlebury IN 2545 14 106 23:08.64 23:08.64
7 Ashton Ellis New Paris IN 2906 15 161 25:02.48 25:02.48
8 Ben Toole Goshen 2498 14 169 25:32.59 25:32.59
9 Hugo Madrigal Elkhart 2327 15 178 25:40.34 25:40.34
10 Zane Stoll Goshen 2483 14 202 26:13.29 26:13.29
11 Matthew Sutton Goshen 2494 14 257 27:31.71 27:31.71
12 Chase Melfi Goshen 2359 15 264 27:47.16 27:47.16
13 Bryce Clouse Nappanee 2167 15 266 27:51.82 27:51.82
14 Noah Nisen Goshen 2397 15 304 29:14.94 29:14.94
15 Caleb Zentz Goshen 2897 15 314 29:42.63 29:42.63
16 Drew Marlow Goshen 2333 13 327 29:59.16 29:59.16
17 Matthew Moon Carmel 2382 14 340 30:59.34 30:59.34
Top

Male 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Shawn Graves Goshen 2244 17 12 17:37.22 17:37.22
2 Nolan Rhodes Goshen 2430 17 13 17:53.37 17:53.37
3 Lane Graves Goshen 2242 17 14 17:56.38 17:56.38
4 Nate Miller Millersburg 2374 18 15 17:56.73 17:56.73
5 Blake O'Dell Bristol 2402 18 18 18:28.43 18:28.43
6 Jose Ortiz Goshen 2404 17 25 18:50.17 18:50.17
7 Zach Fenwick Three Rivers 2202 16 30 19:24.00 19:24.00
8 Marcus Hershberger Nappanee 2270 16 35 20:01.73 20:01.73
9 Josh Schirch Goshen 2455 16 41 20:24.06 20:24.06
10 Daniel Hartzler New Paris 2258 17 60 21:48.82 21:48.82
11 Jami Mitcham Goshen 2380 17 101 22:59.79 22:59.79
12 Trever Yoder Goshen 2893 18 111 23:16.06 23:16.06
13 Adrian Torres Goshen 2852 18 122 23:43.46 23:43.46
14 Will Kercher Goshen 2308 17 137 24:21.15 24:21.15
15 Ethan Miller New Paris 2364 16 140 24:25.36 24:25.36
16 Josh Dreier Goshen 2188 18 149 24:42.95 24:42.95
17 Seth Hoffman Millersburg 2276 16 175 25:37.85 25:37.85
18 Jaylin Miller Syracuse IN 2027 18 179 25:40.72 25:40.72
19 Brenn McKee Goshen 2354 17 188 25:58.54 25:58.54
20 Mitch Hoisopple Millersburg IN 2021 16 201 26:12.80 26:12.80
21 Jacob Oberlin Millersburg 2401 16 229 26:50.35 26:50.35
22 Christian Soto Goshen 2478 17 231 26:54.33 26:54.33
23 Logan Berger Nappanee 2130 16 235 26:55.68 26:55.68
24 Jonathan Maurer Lagrange 2346 17 247 27:17.65 27:17.65
25 Mitch Dewitt New Paris 2184 17 250 27:24.26 27:24.26
26 Tyler Hostetler Millersburg 2288 18 260 27:38.61 27:38.61
27 Alec Brock Millersburg 2142 16 275 28:02.26 28:02.26
28 Austin Marlow Goshen 2332 16 298 28:58.84 28:58.84
29 Matthew Zentz Goshen 2898 17 315 29:42.66 29:42.66
30 Johnny Peebles Goshen 2410 18 334 30:29.14 30:29.14
31 Stetson Miller Goshen 2377 16 441 37:51.85 37:51.85
32 Matthew Williams Goshen 2868 17 461 48:41.93 48:41.93
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Dillon Hinen West Lafayette 2273 20 2 15:36.14 15:36.14
2 Steven Stoot Colorado Springs 2484 23 3 15:37.88 15:37.88
3 Tyler Wynn Goshen 2881 21 5 15:48.82 15:48.82
4 Kevin Handshoe Wawaka 2250 21 6 16:11.98 16:11.98
5 James Doney West Lafayette 2187 21 9 17:01.41 17:01.41
6 Alexander Oberlin Millersburg 2400 19 19 18:29.81 18:29.81
7 Raven Ladd Oakland 2312 20 31 19:33.66 19:33.66
8 Rolando Alcaraz Goshen 2113 19 32 19:36.64 19:36.64
9 Joshua Abbs Goshen 2108 20 42 20:32.02 20:32.02
10 Hunter Johnson Middlebury 2303 19 49 21:16.65 21:16.65
11 Casey Looker Goshen IN 2912 20 69 22:01.80 22:01.80
12 Jedidiah Miller Middlebury 2367 20 71 22:02.43 22:02.43
13 Gustavo Cuatepotzo Goshen 2176 19 88 22:41.79 22:41.79
14 Steven Hooley Goshen 2284 19 90 22:46.90 22:46.90
15 Jonas Maurer Lagrange 2345 21 113 23:27.35 23:27.35
16 Chunie Pung Goshen 2426 20 134 24:13.93 24:13.93
17 Judson Yoder Bristol 2886 22 135 24:16.06 24:16.06
18 Marlow Alvarado Elkhart 2115 20 152 24:45.17 24:45.17
19 Lance Miller Goshen 2370 20 177 25:39.76 25:39.76
20 Levi Benton Middlebury 2128 19 182 25:47.83 25:47.83
21 Miguel Ruiz Goshen 2444 20 191 26:01.49 26:01.49
22 Peter Martin South Bend 2334 24 195 26:06.81 26:06.81
23 Paul Anderson Goshen IN 4761 23 210 26:26.94 26:26.94
24 Ben Gerig Elkhart 2228 22 219 26:39.62 26:39.62
25 Ryan Musselman Wakarusa IN 2903 24 226 26:47.19 26:47.19
26 Joshua Maurer Lagrange 2347 19 254 27:27.87 27:27.87
27 Robert Martin Elkhart IN 2580 24 284 28:29.64 28:29.64
28 Colton Hurst Nappanee 2291 23 307 29:17.91 29:17.91
29 Ethan Mast Massillon 2338 24 337 30:41.25 30:41.25
30 Caleb Randolph Goshen 2428 21 371 33:10.55 33:10.55
31 Ivan Castillo Goshen 2159 22 374 33:12.23 33:12.23
32 Eric Zacarias Goshen 2896 23 379 33:16.01 33:16.01
33 Carmelo Castillo Westmont IL 4418 23 403 34:36.26 34:36.26
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Andy Williams Wolcottville 2865 26 4 15:41.42 15:41.42
2 Lathan Fritz Middlebury IN 2510 25 17 18:14.18 18:14.18
3 Tyler Phend Buchanan 2414 25 37 20:02.85 20:02.85
4 Aaron Graber Etna Green 2237 25 43 20:34.16 20:34.16
5 Evan Ridenour Goshen 2431 25 55 21:42.89 21:42.89
6 Jon Bowen Elkhart 2137 28 76 22:11.85 22:11.85
7 Daniel Chupp New Paris 2163 26 80 22:18.36 22:18.36
8 Randy Martin Elkhart 2335 29 81 22:20.89 22:20.89
9 Austin Hamsher Nappanee IN 4722 27 82 22:22.91 22:22.91
10 Derek Heign Middlebury 2261 26 85 22:34.09 22:34.09
11 Craig Shafer Elkhart 2464 29 87 22:39.13 22:39.13
12 Bobby Murray Buchanan 2388 27 107 23:10.81 23:10.81
13 Brandon Hartzler Middlebury 2257 27 139 24:23.39 24:23.39
14 Daniel Schmucker Nappanee 2457 27 159 25:00.74 25:00.74
15 Jeremy Mast Goshen 2341 26 170 25:34.00 25:34.00
16 Josh Ortiz Osceola IN 2583 25 283 28:28.90 28:28.90
17 Abraham Penner Goshen 2411 25 299 29:00.50 29:00.50
18 Jeff Bredemeier Fort Wayne 2141 29 322 29:50.88 29:50.88
19 Daniel Begly Goshen IN 4776 27 358 32:01.89 32:01.89
20 Marc Fisher Mishawaka 2210 29 367 32:34.23 32:34.23
21 Marc Yoder Goshen 2889 26 382 33:31.23 33:31.23
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Atlee Lambright Topeka IN 2097 32 11 17:18.00 17:18.00
2 Mark Davidhizar Elkhart 2179 32 16 18:09.05 18:09.05
3 Jason Smoker Shipshewana 2474 33 20 18:32.48 18:32.48
4 Andy Mehl Elkhart 2356 32 27 19:07.65 19:07.65
5 Michael Pillow Flagstaff 2415 32 67 21:59.32 21:59.32
6 Raul Lacan Goshen 2311 31 73 22:04.69 22:04.69
7 Nathan Choler Elkhart 2161 30 79 22:17.01 22:17.01
8 Luis Santiago Elkhart 2448 31 96 22:54.85 22:54.85
9 Jeremy Weirich Goshen 2861 32 133 24:09.27 24:09.27
10 Jeremy Sutter Goshen 2491 33 238 26:59.05 26:59.05
11 Adam Potts Columbia City 2421 31 285 28:31.02 28:31.02
12 Matthew Wagner Elkhart 2855 30 321 29:49.22 29:49.22
13 Jed Garber Goshen 2224 31 357 32:00.93 32:00.93
14 Andrew Sark New Paris 2450 30 386 33:37.40 33:37.40
15 Aaron Santa South Bend 2446 32 416 35:11.92 35:11.92
16 Brook Bennett Goshen 2127 33 425 35:50.08 35:50.08
17 Jody Weldy Goshen IN 2005 34 444 39:15.32 39:15.32
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Nathan Jones Shipshewana 2304 37 7 16:18.70 16:18.70
2 Steve Cuatt Jr Angola 2177 37 24 18:49.82 18:49.82
3 Curt Schwartz Middlebury IN 2043 39 33 19:41.17 19:41.17
4 Jason Veenstra Syracuse 2854 39 39 20:16.88 20:16.88
5 Hermilo Garcia Warsaw 2225 38 48 21:04.99 21:04.99
6 Steve Freeto Elkhart 2216 39 51 21:32.15 21:32.15
7 Ryan McClane Goshen 2350 39 63 21:57.25 21:57.25
8 Zeb Wall Elkhart IN 4629 36 77 22:11.95 22:11.95
9 Anthony Mast Millersburg IN 2911 37 94 22:49.27 22:49.27
10 Juan Cortez Goshen 2173 37 98 22:57.03 22:57.03
11 Kevin Yoder Goshen 2888 39 110 23:14.14 23:14.14
12 Ignacio Ramirez Elkhart 2427 38 115 23:31.24 23:31.24
13 Fermin Cortez Goshen 2172 38 121 23:43.40 23:43.40
14 Enrique Madrid Goshen 2326 35 127 23:50.44 23:50.44
15 Conway Hershberger Goshen 2265 38 130 23:52.49 23:52.49
16 Clint Borntrager Goshen 2136 36 144 24:33.08 24:33.08
17 Chris Ponciroli Goshen 2419 38 146 24:38.91 24:38.91
18 Dan Troyer Middlebury IN 2544 37 148 24:41.27 24:41.27
19 Andy Miller Goshen 2360 38 181 25:41.97 25:41.97
20 Brad Stewart Goshen 2481 37 186 25:56.45 25:56.45
21 Adam Fedorow Goshen 2200 38 187 25:56.90 25:56.90
22 Bryan Yohn Elkhart 2894 39 221 26:41.92 26:41.92
23 Lalo Rolon Elkhart 2438 35 239 27:00.03 27:00.03
24 Juan Rosales Elkhart 2442 39 244 27:08.61 27:08.61
25 John Eicher, Jr. Goshen 2196 37 263 27:45.91 27:45.91
26 Scott Shriner Goshen IN 2055 37 274 28:00.78 28:00.78
27 Jonathan Warner Goshen 2856 37 293 28:46.33 28:46.33
28 Seth Myers Goshen 2390 37 311 29:33.88 29:33.88
29 Seth Holdeman Wakarusa 2279 35 394 34:01.94 34:01.94
30 Jerry Wolf Granger 2870 36 413 35:07.84 35:07.84
31 Max Woodring Goshen 2873 35 418 35:27.26 35:27.26
32 Lonnie Camp Goshen 2149 37 445 39:27.88 39:27.88
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Peter Casaletto Goshen 2157 43 10 17:02.52 17:02.52
2 Ruben Flores Winona Lake 2215 44 47 21:02.51 21:02.51
3 John Slabaugh New Paris 2469 44 50 21:23.86 21:23.86
4 Juan Antonio Flores Goshen 2214 41 65 21:59.07 21:59.07
5 Jason Harper Goshen 2253 42 66 21:59.32 21:59.32
6 Devon Miller Millersburg 2363 44 68 22:01.16 22:01.16
7 Paul Miller Goshen IN 2909 44 75 22:08.93 22:08.93
8 Galen Mast Goshen 2339 41 100 22:59.52 22:59.52
9 Ryan Wolf South Bend 2871 41 120 23:39.66 23:39.66
10 Dean Yoder Goshen 2883 44 123 23:45.63 23:45.63
11 Jon Wyngarden Bristol 2878 42 147 24:40.29 24:40.29
12 Tony Clouse Nappanee 2168 42 160 25:01.97 25:01.97
13 Alvaro Romero Elkhart 2439 43 164 25:22.76 25:22.76
14 Bart Templeton Goshen 2495 41 185 25:54.05 25:54.05
15 Brian Davis Burr Ridge 2180 42 230 26:51.73 26:51.73
16 Randy Reese Goshen 2429 44 294 28:47.34 28:47.34
17 Jay Jessen Goshen 2302 41 320 29:47.88 29:47.88
18 Bret Chupp Millersburg 2162 43 333 30:27.00 30:27.00
19 Chad Horner Goshen 2286 40 336 30:31.04 30:31.04
20 Don Griffey Goshen IN 2528 43 341 30:59.70 30:59.70
21 Patrick Miller Goshen IN 2009 41 349 31:20.61 31:20.61
22 Dan McEachern Elkhart 2351 40 365 32:31.06 32:31.06
23 Matthew Fisher Goshen 2211 40 399 34:11.21 34:11.21
24 Brian Cook Elkhart 2169 43 414 35:09.27 35:09.27
25 Shane Bechtel Greenup 2125 41 442 37:57.90 37:57.90
26 Mark Grabill Elkhart 2240 41 460 48:22.98 48:22.98
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Todd Hoffer Etna Green 2275 47 21 18:38.09 18:38.09
2 Scott V. Smith Fort Lauderdale 2473 47 26 18:59.15 18:59.15
3 Thomas Allred Battle Creek 2114 49 28 19:16.66 19:16.66
4 Jerald Schrock Goshen 2460 46 36 20:02.42 20:02.42
5 Buzz Phelps Bremen 2413 45 61 21:53.24 21:53.24
6 Chris Judson Goshen 2306 47 89 22:45.75 22:45.75
7 Kevin Miller Millersburg 2369 46 93 22:47.73 22:47.73
8 Paul Huneryager Elkhart IN 2910 49 95 22:52.12 22:52.12
9 Mike Cleveland Wakarusa 2166 49 102 22:59.99 22:59.99
10 Allen Robinson Goshen 2433 49 109 23:11.48 23:11.48
11 Jerry Willard Elkhart 2863 47 128 23:51.29 23:51.29
12 Jim Kauffman Millersburg 2307 49 129 23:52.02 23:52.02
13 Joel Corbin New Paris 2171 45 131 24:04.93 24:04.93
14 Steve Norton Goshen 2399 45 199 26:12.44 26:12.44
15 Fred Hershberger Cromwell 2266 45 205 26:24.44 26:24.44
16 Doug Brown Goshen 2143 45 241 27:06.36 27:06.36
17 Darron Peddle Millersburg 2409 46 252 27:25.24 27:25.24
18 Jeff Hershberger Goshen 2268 49 269 27:53.64 27:53.64
19 Simon Aguilar Elkhart IN 2068 49 393 33:58.52 33:58.52
20 Dennis Makunenge Middlebury 2330 46 447 39:50.45 39:50.45
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Alberto Jimenez Goshen IN 2048 50 40 20:21.83 20:21.83
2 Thomas Yoder Elkhart 2891 52 54 21:41.09 21:41.09
3 Jesus Pezez Goshen IN 2907 50 57 21:47.96 21:47.96
4 Ruben Falcon Goshen 2199 54 97 22:55.74 22:55.74
5 Kendel Martin Goshen IN 2904 51 108 23:11.45 23:11.45
6 Paul Beachy Syracuse 2121 51 124 23:45.88 23:45.88
7 George Hofsommer Middlebury 2278 53 126 23:49.16 23:49.16
8 Jose De Luna Goshen 2181 54 165 25:28.65 25:28.65
9 Tom Cartmel Goshen 2154 50 180 25:41.55 25:41.55
10 John Skibbe New Paris 2468 50 192 26:02.71 26:02.71
11 Doug Schirch Goshen 2453 54 194 26:06.56 26:06.56
12 Mark Sutton Goshen 2493 52 198 26:12.25 26:12.25
13 Wayne Beachy Ligonier 2123 54 204 26:23.42 26:23.42
14 Ron Landis Elkhart 2315 50 237 26:56.58 26:56.58
15 Mark Riege Wakarusa 2432 54 240 27:00.94 27:00.94
16 Mark Myers Syracuse 2389 51 302 29:09.70 29:09.70
17 Carl Hubbell Goshen 2290 53 303 29:10.97 29:10.97
18 Jeffrey Price Middlebury 2424 50 350 31:20.97 31:20.97
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Mark Furkis Ligonier 2219 58 22 18:45.08 18:45.08
2 Delbert Yoder Goshen 2884 58 86 22:35.31 22:35.31
3 Terry Wooster Angola 2874 57 92 22:47.73 22:47.73
4 Jeff Lantzer Goshen 2318 59 142 24:30.55 24:30.55
5 Scott Mast Nappanee 2343 55 172 25:34.95 25:34.95
6 Dean Warstler Syracuse 2857 58 189 25:59.24 25:59.24
7 David Baer Goshen 2117 58 258 27:32.65 27:32.65
8 Gil Bell Buchanan 2126 55 289 28:37.87 28:37.87
9 Timothy Penner Goshen 2412 56 313 29:35.88 29:35.88
10 Tim Yoder Goshen 2892 56 383 33:31.29 33:31.29
11 Geff Fisher Bristol 2206 56 420 35:32.25 35:32.25
Top

Male 60 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time
1 Winford Jones Lagrange 2305 65 56 21:43.49 21:43.49
2 Jed Pearson Fort Wayne 2408 63 83 22:29.05 22:29.05
3 Floyd Miller Goshen 2365 66 143 24:32.43 24:32.43
4 Gary Miller Shipshewana 2366 60 176 25:39.21 25:39.21
5 Kent Stucky Goshen 2487 62 209 26:26.68 26:26.68
6 Arden Graber Etna Green 2238 64 225 26:43.24 26:43.24
7 Robert Hess Goshen 2271 63 245 27:13.49 27:13.49
8 Ken Yoder Goshen 2887 67 287 28:33.78 28:33.78
9 Jim Bare Goshen 2118 72 291 28:41.88 28:41.88
10 Bob Glick Goshen 2232 62 295 28:55.88 28:55.88
11 Joe Dervin Goshen 2183 70 346 31:15.03 31:15.03
12 Freeman Hershberger Goshen 2267 76 364 32:19.07 32:19.07
13 Joseph Dishman Goshen 2185 65 421 35:36.31 35:36.31
14 Bob Grise St. George 2245 71 423 35:48.74 35:48.74
15 David Ferency South Bend 2203 70 426 35:51.07 35:51.07
16 Mel Krontz Goshen 2310 65 439 37:08.52 37:08.52
17 Lawrence Scholl Goshen 2458 81 456 43:04.12 43:04.12