Greek Fest 5K Run/Walk 2014

Age Group Results

June 28, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-84
Women: Top Finishers 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-84

5K Run/Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kali Ireland Fort Wayne IN 4172 23 9   22:03.75 22:06.71 0:02.96 7:08/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Suzanne Stephen Fort Wayne IN 4159 47 25   25:01.43 25:08.36 0:06.93 8:06/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Olivia Wyatt Fort Wayne IN 4169 16 23   24:35.78 24:40.89 0:05.11 7:57/M
2 Alex Leonhard Muncie IN 3817 19 82 16:57.39 41:20.19 41:38.28 0:18.09 13:26/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ashley Hann Fort Wayne IN 3659 28 11   22:54.54 22:57.25 0:02.71 7:24/M
2 Cara Pepperman Fort Wayne IN 4003 21 44 5:59.22 28:41.59 28:56.47 0:14.88 9:20/M
3 Leah Feller Fort Wayne IN 3520 27 50 7:17.11 30:01.43 30:14.36 0:12.93 9:45/M
4 Stephanie Patterson Fort Wayne IN 3997 24 59 10:03.62 32:53.48 33:00.87 0:07.39 10:39/M
5 Alyssa Ivanson Fort Wayne IN 4390 29 60 10:09.72 33:00.45 33:06.97 0:06.52 10:41/M
6 Sarah Heath Fort Wayne IN 4400 29 61 10:29.76 33:17.47 33:27.01 0:09.54 10:47/M
7 Alyssa Knoblach Leo IN 4394 21 63 10:37.83 33:24.68 33:35.08 0:10.40 10:50/M
8 Amelia Roebuck Fort Wayne IN 4457 21 65 11:35.14 34:24.66 34:32.39 0:07.73 11:08/M
9 Sarena Wahl Grabill IN 4175 26 72 13:52.30 36:38.14 36:49.55 0:11.41 11:53/M
10 Heidi Lengacher Fort Wayne IN 3793 23 73 15:25.57 38:08.45 38:22.82 0:14.37 12:23/M
11 Abby Alvarez Indianapolis IN 2757 28 74 15:25.72 38:08.64 38:22.97 0:14.33 12:23/M
12 Caitlin Ackerman Garrett IN 2400 25 76 17:00.67 39:45.43 39:57.92 0:12.49 12:53/M
13 Shannon Forcucci-Earnest Fort Wayne IN 3555 26 90 25:19.33 47:56.34 48:16.58 0:20.24 15:34/M
14 Mary England Spencerville IN 3464 28 95 34:04.99 56:44.01 57:02.24 0:18.23 18:24/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sophia Walsh Fort Wayne IN 4166 31 19   23:35.72 23:41.18 0:05.46 7:38/M
2 Leslie Chalfant Fort Wayne IN 2939 38 21 0:41.78 24:19.73 24:22.96 0:03.23 7:52/M
3 Maura White Fort Wayne IN 4177 35 27 1:30.51 25:01.00 25:11.69 0:10.69 8:07/M
4 Jamie Rongos Fort Wayne IN 4267 35 37 3:27.83 26:59.49 27:09.01 0:09.52 8:45/M
5 Emily Pfeiffer Fort Wayne IN 4042 32 38 3:41.20 27:16.39 27:22.38 0:05.99 8:50/M
6 Tina Blackburn Huntertown IN 4395 35 43 4:52.52 28:23.54 28:33.70 0:10.16 9:13/M
7 Maria Ping Oak Park IL 4045 37 48 6:21.80 29:56.40 30:02.98 0:06.58 9:41/M
8 Ashley Seibt Fort Wayne IN 4120 30 52 7:39.92 31:11.19 31:21.10 0:09.91 10:07/M
9 Erica Paul Fort Wayne IN 4452 33 53 7:42.49 31:18.97 31:23.67 0:04.70 10:07/M
10 Maria Drummer Fort Wayne IN 3458 37 84 20:26.86 43:57.37 44:08.04 0:10.67 14:14/M
11 Amanda Farmer Fort Wayne IN 3499 39 89 23:26.59 46:58.81 47:07.77 0:08.96 15:12/M
12 Jackie Kocks Fort Wayne IN 3723 34 97 35:50.01 59:10.09 59:31.19 0:21.10 19:12/M
13 Kelly Lapadot Waterloo IN 3771 36 99 35:52.88 59:12.29 59:34.06 0:21.77 19:13/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lisa Neyman Fort Wayne IN 3947 47 28   25:00.35 25:13.78 0:13.43 8:08/M
2 Cindy McGovern Fort Wayne IN 4397 49 36 1:37.89 26:40.07 26:51.67 0:11.60 8:40/M
3 Tammy King Fort Wayne IN 3676 42 47 4:47.64 29:55.15 30:01.42 0:06.27 9:41/M
4 Erin Gerber Ossian IN 3580 48 55 6:56.24 31:53.45 32:10.02 0:16.57 10:23/M
5 Mary Lopez Fort Wayne IN 4455 45 68 9:51.85 34:42.75 35:05.63 0:22.88 11:19/M
6 Debra Freeman New Haven IN 3569 47 70 9:56.49 35:02.24 35:10.27 0:08.03 11:21/M
7 Sabrina Vandenberg Fort Wayne IN 4162 47 75 14:31.56 39:36.40 39:45.34 0:08.94 12:49/M
8 Judy Wakefield Fort Wayne IN 4163 43 78 15:13.49 40:10.27 40:27.27 0:17.00 13:03/M
9 Angie Sheets Hamilton IN 4155 49 83 17:11.00 42:18.02 42:24.78 0:06.76 13:41/M
10 Debbie Leonhard Muncie IN 3818 46 92 25:46.71 50:42.18 51:00.49 0:18.31 16:27/M
11 Carolyn N Lane Fort Wayne IN 3752 49 98 34:20.27 59:13.21 59:34.05 0:20.84 19:13/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kay Piper New Melle MO 4119 50 30   25:54.39 26:00.07 0:05.68 8:23/M
2 Bonnie Bonelli Fort Wayne IN 4453 50 39 1:53.50 27:40.19 27:53.57 0:13.38 9:00/M
3 Diane Little Fort Wayne IN 3849 56 81 15:25.29 41:13.87 41:25.36 0:11.49 13:22/M
4 Chris Forcucci Fort Wayne IN 3536 56 93 25:42.57 51:22.30 51:42.64 0:20.34 16:41/M
Top

Female 60 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Barb Wearley Huntertown IN 4167 64 64   33:43.94 33:55.77 0:11.83 10:56/M
2 Fern Delagrange Spencerville IN 3456 61 94 23:06.20 56:43.60 57:01.97 0:18.37 18:24/M
3 Kathy Ruprecht Fort Wayne IN 4173 63 96 25:35.35 59:10.57 59:31.12 0:20.55 19:12/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Blake Harris Fort Wayne IN 4179 19 1   17:16.04 17:16.65 0:00.61 5:34/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mark Furkis Ligonier IN 3579 58 2   18:14.70 18:15.75 0:01.05 5:53/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Conner Marsh Fort Wayne IN 3853 14 7   21:06.29 21:08.78 0:02.49 6:49/M
2 Drew Farmer Fort Wayne IN 3510 14 88 25:55.35 46:52.71 47:04.13 0:11.42 15:11/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Blake Cripe Fort Wayne IN 3424 19 51   31:02.04 31:14.29 0:12.25 10:05/M
2 Zachary Squier New Haven IN 4157 15 86 15:13.73 46:12.97 46:28.02 0:15.05 14:59/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dashon Smith Fort Wayne IN 4391 28 4   19:56.06 19:58.29 0:02.23 6:26/M
2 Sam Lawrence Fort Wayne IN 4388 29 6 0:54.08 20:48.82 20:52.37 0:03.55 6:44/M
3 Phil Wyatt Fort Wayne IN 4170 22 10 2:42.78 22:36.06 22:41.07 0:05.01 7:19/M
4 Michael Fliotsos Fort Wayne IN 4389 20 22 4:32.27 24:26.62 24:30.56 0:03.94 7:54/M
5 Takashi Niimi Fort Wayne IN 4325 29 26 5:11.53 25:01.13 25:09.82 0:08.69 8:07/M
6 Eric Pepperman Fort Wayne IN 4040 28 31 6:05.86 25:55.48 26:04.15 0:08.67 8:25/M
7 Billy Larsen Fort Wayne IN 4392 26 34 6:42.51 26:36.87 26:40.80 0:03.93 8:36/M
8 Rubén Carmona Fort Wayne IN 4171 20 41 8:11.30 28:02.15 28:09.59 0:07.44 9:05/M
9 Ross Feller Fort Wayne IN 3529 27 49 10:16.06 30:01.31 30:14.35 0:13.04 9:45/M
10 Jonathan Ondraeck Fort Wayne IN 4454 27 54 11:57.37 31:32.58 31:55.66 0:23.08 10:18/M
11 Shad Cripe Fort Wayne IN 3433 24 57 12:47.56 32:33.81 32:45.85 0:12.04 10:34/M
12 Andrew Roebuck Fort Wayne IN 4458 29 66 14:37.00 34:27.50 34:35.29 0:07.79 11:09/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brad Thomas Fort Wayne IN 4393 39 3   19:12.97 19:14.17 0:01.20 6:12/M
2 Jonathon Gottschalk Fort Wayne IN 4399 33 12 3:53.83 23:04.77 23:08.00 0:03.23 7:28/M
3 Andrew Walsh Fort Wayne IN 4165 36 14 4:00.08 23:09.03 23:14.25 0:05.22 7:30/M
4 Matthew Tomlinson Churubusco IN 4161 32 15 4:01.43 23:11.39 23:15.60 0:04.21 7:30/M
5 Michael Dickey Fort Wayne IN 4396 34 17 4:18.73 23:21.96 23:32.90 0:10.94 7:35/M
6 Matthew Spillers New Haven IN 4156 38 18 4:18.73 23:28.94 23:32.90 0:03.96 7:35/M
7 Mark Ping Fort Wayne IN 4052 30 20 4:53.81 24:01.19 24:07.98 0:06.79 7:47/M
8 Michael Lawrence Fort Wayne IN 3780 31 29 6:25.53 25:35.19 25:39.70 0:04.51 8:16/M
9 Shawn Falls Fort Wayne IN 3468 34 40 8:48.52 27:40.36 28:02.69 0:22.33 9:03/M
10 Carl Dalrymple New Haven IN 4456 38 87 27:14.15 46:12.93 46:28.32 0:15.39 14:59/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tony Marsh Fort Wayne IN 3861 43 8   21:06.62 21:09.04 0:02.42 6:49/M
2 Craig Singleton Fort Wayne IN 4174 43 13 2:03.10 23:09.43 23:12.14 0:02.71 7:29/M
3 Andy Arney Fort Wayne IN 4239 46 16 2:17.53 23:22.42 23:26.57 0:04.15 7:34/M
4 Andrew Amstein Fort Wayne IN 2938 43 46 8:51.97 29:55.56 30:01.01 0:05.45 9:41/M
5 Paul Nutter Fort Wayne IN 3957 45 62 12:18.25 33:05.50 33:27.29 0:21.79 10:47/M
6 Michael Stellato New Haven IN 4158 44 69 14:01.20 35:01.88 35:10.24 0:08.36 11:21/M
7 Matt Wakefield Fort Wayne IN 4164 43 79 19:18.88 40:10.61 40:27.92 0:17.31 13:03/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ward Moya Fort Wayne IN 3887 50 5   20:04.00 20:04.00 6:28/M
2 Chad Wyatt Fort Wayne IN 4168 53 24 4:37.69 24:36.65 24:41.69 0:05.04 7:58/M
3 Charles Troyer Fort Wayne IN 4178 55 32 6:09.59 25:58.32 26:13.59 0:15.27 8:27/M
4 Tadd Boman Auburn IN 4387 53 35 6:41.92 26:36.51 26:45.92 0:09.41 8:38/M
5 Greg Lawrance New Haven IN 4281 57 42 8:16.69 28:11.53 28:20.69 0:09.16 9:08/M
6 Michael Wemhoff Fort Wayne, In USA IN 4176 53 45 9:10.75 29:02.55 29:14.75 0:12.20 9:26/M
7 Joseph Kinder Fort Wayne IN 4401 58 56 12:08.05 31:50.87 32:12.05 0:21.18 10:23/M
8 Fred Feipel Fort Wayne IN 3511 54 58 12:42.29 32:22.11 32:46.29 0:24.18 10:34/M
9 Jeff Griggs Fort Wayne IN 3634 57 67 14:54.81 34:44.67 34:58.81 0:14.14 11:17/M
10 Rick McGillevray Saint Joe IN 4386 52 71 15:38.74 35:29.55 35:42.74 0:13.19 11:31/M
11 Clay Little Fort Wayne IN 3830 54 77 20:00.26 39:52.56 40:04.26 0:11.70 12:55/M
12 Michael Kramer Ligonier IN 3747 59 80 20:52.88 40:41.00 40:56.88 0:15.88 13:12/M
13 Carl Pepperman Fort Wayne IN 4027 58 85 25:49.43 45:38.83 45:53.43 0:14.60 14:48/M
14 Tony Forcucci Fort Wayne IN 3554 56 91 28:12.73 47:55.34 48:16.73 0:21.39 15:34/M
Top

Male 60 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kent Stucky Goshen IN 4160 62 33   26:08.71 26:16.70 0:07.99 8:28/M