Run for Faith

Age Group Results

July 26, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-84
Women: Top Finishers 0- 9 10-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-84

5K Run/Walk

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tiffany Harber Columbia City IN 71 5   20:05.90 20:05.90 6:29/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Emma Scott Fort Wayne IN 214 80   36:40.73 36:40.73 11:50/M
Top

Female 10 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Margaret McGovern Fort Wayne IN 85 62   31:00.99 31:00.99 10:00/M
2 Monica McGovern Fort Wayne IN 33 63 0:04.01 31:05.00 31:05.00 10:02/M
3 Casey Chapman Fort Wayne IN 57 69 2:06.75 33:07.74 33:07.74 10:41/M
4 Morgan Kinniry Fort Wayne IN 42 86 7:21.34 38:22.33 38:22.33 12:23/M
5 Allison Leach Fort Wayne IN 140 101 15:08.25 46:09.24 46:09.24 14:53/M
6 Sr Bernadette Fort Wayne IN 138 126 25:31.78 56:32.77 56:32.77 18:14/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nichole Wellman Fort Wayne IN 6 29   25:30.56 25:30.56 8:14/M
2 Bridget Wellman Fort Wayne IN 5 30 0:00.04 25:30.60 25:30.60 8:14/M
3 Annette Sharp Fort Wayne IN 206 44 2:15.34 27:45.90 27:45.90 8:57/M
4 Theresa Hilger Fort Wayne IN 150 45 2:17.41 27:47.97 27:47.97 8:58/M
5 Julie Trahin Fort Wayne IN 213 57 4:12.55 29:43.11 29:43.11 9:35/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kelly Fogarty Fort Wayne IN 62 47   27:52.65 27:52.65 8:59/M
2 Stacy Ankenbruck Fort Wayne IN 13 66 3:36.57 31:29.22 31:29.22 10:09/M
3 Jeannie Paul Spencerville IN 145 76 8:02.76 35:55.41 35:55.41 11:35/M
4 Chasity Sliger 146 77 8:29.29 36:21.94 36:21.94 11:44/M
5 Nicole Scott Fort Wayne IN 53 78 8:46.93 36:39.58 36:39.58 11:49/M
6 Kelli Stopher New Haven IN 211 89 12:12.55 40:05.20 40:05.20 12:56/M
7 Sarah Stein Fort Wayne IN 134 96 16:21.75 44:14.40 44:14.40 14:16/M
8 Sarah Speer Auburn IN 10 107 19:45.41 47:38.06 47:38.06 15:22/M
9 Clarre Burkhardt Fort Wayne IN 52 137 36:11.45 1:04:04.10 1:04:04.10 20:40/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Laurie Whisl 215 35   26:03.14 26:03.14 8:24/M
2 Sherry Brown Columbia City IN 135 38 0:34.37 26:37.51 26:37.51 8:35/M
3 Marianne Stroud Fort Wayne IN 40 50 2:42.73 28:45.87 28:45.87 9:16/M
4 Cynthia Fritz Fort Wayne IN 136 53 3:04.81 29:07.95 29:07.95 9:24/M
5 Katie Brown Fort Wayne IN 47 56 3:38.68 29:41.82 29:41.82 9:35/M
6 Tammy Norby Decatur IN 86 64 5:02.41 31:05.55 31:05.55 10:02/M
7 Esma Decaro Fort Wayne IN 8 67 5:35.62 31:38.76 31:38.76 10:12/M
8 Andrea Koehl Fort Wayne IN 22 70 7:06.17 33:09.31 33:09.31 10:42/M
9 Mary Kinniry Fort Wayne IN 41 83 12:13.11 38:16.25 38:16.25 12:21/M
10 Connie Chapman Fort Wayne IN 56 92 17:03.92 43:07.06 43:07.06 13:55/M
11 Patty Berghoff Fort Wayne IN 132 95 18:06.84 44:09.98 44:09.98 14:15/M
12 Barbara Ruden Fort Wayne IN 102 100 19:33.23 45:36.37 45:36.37 14:43/M
13 Liz Keiling Elkhart IN 87 110 22:21.76 48:24.90 48:24.90 15:37/M
14 Deborah Burke Fort Wayne IN 45 116 23:36.01 49:39.15 49:39.15 16:01/M
15 Roseann Sundheimer Decatur IN 83 118 24:37.53 50:40.67 50:40.67 16:21/M
16 Pam Leach Fort Wayne IN 36 124 29:51.77 55:54.91 55:54.91 18:02/M
17 Mother Collette Fort Wayne IN 128 125 30:29.04 56:32.18 56:32.18 18:14/M
18 Susan Beinker Fort Wayne IN 154 134 34:44.90 1:00:48.04 1:00:48.04 19:37/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Connie Gordon Churubusco IN 32 32   25:40.15 25:40.15 8:17/M
2 Lynn Pinkerton Warren IN 9 84 12:39.67 38:19.82 38:19.82 12:22/M
3 Ann Marqueling Fort Wayne IN 88 88 13:49.68 39:29.83 39:29.83 12:44/M
4 Barb Ault Mongo IN 19 94 17:46.95 43:27.10 43:27.10 14:01/M
5 Linda Alberding Fort Wayne IN 73 97 18:34.61 44:14.76 44:14.76 14:16/M
6 Linda Wunderlin Fort Wayne IN 91 130 31:30.85 57:11.00 57:11.00 18:27/M
7 Teresa Swaim Fort Wayne IN 68 131 31:31.10 57:11.25 57:11.25 18:27/M
8 Kathy White Fort Wayne IN 155 135 35:10.60 1:00:50.75 1:00:50.75 19:37/M
9 Cyndi Hesseling Van Wert OH 1 136 35:23.83 1:01:03.98 1:01:03.98 19:42/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nancy Yorke Fort Wayne IN 69 104   46:23.28 46:23.28 14:58/M
2 Phyllis Jackson Fort Wayne IN 55 119 5:54.68 52:17.96 52:17.96 16:52/M
3 Carol Motycka Fort Wayne IN 203 128 10:22.01 56:45.29 56:45.29 18:18/M
4 Ann Helm Convoy OH 92 129 10:22.36 56:45.64 56:45.64 18:18/M
Top

Female 70 to 84

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Carol Clay Fort Wayne IN 111 120   52:18.53 52:18.53 16:52/M
2 Judy Kruck Fort Wayne IN 153 132 5:08.15 57:26.68 57:26.68 18:32/M
3 Carolyn Stroud Fort Wayne IN 38 133 5:08.16 57:26.69 57:26.69 18:32/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bob Bates Jr Kendallville IN 108 1   17:38.23 17:38.23 5:41/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Vrayden Sliger 147 51   28:47.41 28:47.41 9:17/M
Top

Male 10 to 19

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alex Barton Fort Wayne IN 103 2   18:12.63 18:12.63 5:52/M
2 Josh Koehl Fort Wayne IN 24 3 0:07.33 18:19.96 18:19.96 5:55/M
3 Thomas Roesler Fort Wayne IN 16 4 0:43.25 18:55.88 18:55.88 6:06/M
4 Will Terry Fort Wayne IN 76 6 2:12.45 20:25.08 20:25.08 6:35/M
5 Sam Burchett Fort Wayne IN 60 7 2:20.40 20:33.03 20:33.03 6:38/M
6 Collan Stroud Fort Wayne IN 39 8 2:53.44 21:06.07 21:06.07 6:48/M
7 Nick Fogarty Fort Wayne IN 61 11 3:30.09 21:42.72 21:42.72 7:00/M
8 Matthias Post Fort Wayne IN 95 16 5:00.00 23:12.63 23:12.63 7:29/M
9 John Weilbaker Fort Wayne IN 131 22 5:51.20 24:03.83 24:03.83 7:45/M
10 Branden Wildey Fort Wayne IN 58 27 7:02.84 25:15.47 25:15.47 8:09/M
11 Collin Bundy Fort Wayne IN 51 28 7:04.79 25:17.42 25:17.42 8:09/M
12 Sean Bowers Kendallville IN 96 39 8:26.44 26:39.07 26:39.07 8:36/M
13 Thomas Koehl Fort Wayne IN 23 43 9:18.77 27:31.40 27:31.40 8:53/M
14 Collin Kinniry Fort Wayne IN 43 52 10:44.15 28:56.78 28:56.78 9:20/M
15 Deklan Barr Van Wert OH 30 59 12:20.40 30:33.03 30:33.03 9:51/M
16 Paul Johnston Fort Wayne IN 77 60 12:33.44 30:46.07 30:46.07 9:55/M
17 Timothy Stein Fort Wayne IN 204 61 12:42.72 30:55.35 30:55.35 9:58/M
18 Quinn Keiling Elkhart IN 152 109 30:12.24 48:24.87 48:24.87 15:37/M
19 Duncan Barr Van Wert OH 31 111 30:31.20 48:43.83 48:43.83 15:43/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sam Lawrence Fort Wayne IN 98 10   21:27.93 21:27.93 6:55/M
2 Cody Sharp Fort Wayne IN 207 17 1:45.54 23:13.47 23:13.47 7:29/M
3 Cory Johnson Roanoke IN 2 19 2:14.88 23:42.81 23:42.81 7:39/M
4 Br James 141 31 4:07.42 25:35.35 25:35.35 8:15/M
5 Br Raphael Fort Wayne IN 119 72 11:52.20 33:20.13 33:20.13 10:45/M
6 Sean Weigand Fort Wayne IN 210 74 13:30.34 34:58.27 34:58.27 11:17/M
7 Br Francis Fort Wayne IN 117 85 16:52.45 38:20.38 38:20.38 12:22/M
8 Br Bonaventure Fort Wayne IN 125 99 24:07.62 45:35.55 45:35.55 14:42/M
9 Daniel Koehl Fort Wayne IN 25 102 24:42.88 46:10.81 46:10.81 14:54/M
10 Br Lawrence Fort Wayne IN 123 103 24:43.58 46:11.51 46:11.51 14:54/M
11 Br Mark Fort Wayne IN 113 106 26:04.57 47:32.50 47:32.50 15:20/M
12 Cody Brooks Fort Wayne IN 34 112 27:31.85 48:59.78 48:59.78 15:48/M
13 Br Mariano 115 113 27:31.89 48:59.82 48:59.82 15:48/M
14 Br Joseph Fort Wayne IN 118 114 27:42.45 49:10.38 49:10.38 15:52/M
15 Br Seraphim Fort Wayne IN 124 115 27:42.45 49:10.38 49:10.38 15:52/M
16 Br Leopold Fort Wayne IN 120 121 31:10.73 52:38.66 52:38.66 16:59/M
17 Br Leo Fort Wayne IN 122 127 35:05.42 56:33.35 56:33.35 18:15/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Br Plo Fort Wayne IN 126 25   24:47.72 24:47.72 8:00/M
2 Jeremiah Kill Monroeville IN 208 33 0:56.21 25:43.93 25:43.93 8:18/M
3 James Hilger Fort Wayne IN 209 34 1:10.66 25:58.38 25:58.38 8:23/M
4 John Weimer Fort Wayne IN 105 37 1:41.68 26:29.40 26:29.40 8:33/M
5 Dan Przybyla South Bend IN 66 46 3:04.86 27:52.58 27:52.58 8:59/M
6 John Ankenbruck Fort Wayne IN 14 65 6:27.67 31:15.39 31:15.39 10:05/M
7 Robert Paul 144 75 11:07.65 35:55.37 35:55.37 11:35/M
8 Lucas Scott Fort Wayne IN 54 79 11:52.87 36:40.59 36:40.59 11:50/M
9 Br Juniper Fort Wayne IN 121 82 13:18.07 38:05.79 38:05.79 12:17/M
10 Tim Speer Auburn IN 79 108 22:50.39 47:38.11 47:38.11 15:22/M
11 Joshua Burkhardt Fort Wayne IN 70 138 39:16.54 1:04:04.26 1:04:04.26 20:40/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tom Fean Fort Wayne IN 63 12   21:45.84 21:45.84 7:01/M
2 Daniel Scheidt Fort Wayne IN 212 14 0:50.49 22:36.33 22:36.33 7:17/M
3 Mike Kelly Fort Wayne IN 110 20 2:02.78 23:48.62 23:48.62 7:41/M
4 Randy Post Fort Wayne IN 94 23 2:19.36 24:05.20 24:05.20 7:46/M
5 James Bowers Kendallville IN 97 24 2:31.75 24:17.59 24:17.59 7:50/M
6 Patrick Koehl Fort Wayne IN 21 26 3:24.52 25:10.36 25:10.36 8:07/M
7 Carl Swalls Fort Wayne IN 80 40 5:11.99 26:57.83 26:57.83 8:42/M
8 Br Juan Diego Fort Wayne IN 116 55 7:39.01 29:24.85 29:24.85 9:29/M
9 David Deventer Laotto IN 29 71 11:30.22 33:16.06 33:16.06 10:44/M
10 Thomas Solosky Fort Wayne IN 26 90 18:19.84 40:05.68 40:05.68 12:56/M
11 Fr David Fort Wayne IN 114 105 25:37.29 47:23.13 47:23.13 15:17/M
12 Jim Johnston Fort Wayne IN 78 117 28:26.83 50:12.67 50:12.67 16:12/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Thomas McGovern Fort Wayne IN 27 9   21:12.83 21:12.83 6:50/M
2 Michael Troyer Fort Wayne IN 82 13 0:34.40 21:47.23 21:47.23 7:02/M
3 Rashad Qadir Fort Wayne IN 106 15 1:30.80 22:43.63 22:43.63 7:20/M
4 Terry Moulin Fort Wayne IN 104 18 2:07.34 23:20.17 23:20.17 7:32/M
5 Michael Overdahl Fort Wayne IN 90 21 2:39.29 23:52.12 23:52.12 7:42/M
6 Greg Lawrence New Haven IN 99 36 5:05.76 26:18.59 26:18.59 8:29/M
7 Ron Lee Fort Wayne IN 35 42 5:59.99 27:12.82 27:12.82 8:46/M
8 Bob Shutt Fort Wayne IN 151 49 7:31.42 28:44.25 28:44.25 9:16/M
9 Joe Brown Fort Wayne IN 46 58 8:36.81 29:49.64 29:49.64 9:37/M
10 Tony Stump Fort Wayne IN 81 73 13:31.93 34:44.76 34:44.76 11:12/M
11 Doug Schumick Fort Wayne IN 205 93 21:57.42 43:10.25 43:10.25 13:55/M
12 Larry Sundheimer Decatur IN 84 123 33:55.92 55:08.75 55:08.75 17:47/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ronald Motycka Fort Wayne IN 130 48   28:37.11 28:37.11 9:14/M
2 Joe Hilger Fort Wayne IN 148 54 0:37.58 29:14.69 29:14.69 9:26/M
3 James Alberding Fort Wayne IN 72 68 3:24.42 32:01.53 32:01.53 10:20/M
4 Mark Mettert Fort Wayne IN 7 87 9:59.29 38:36.40 38:36.40 12:27/M
5 Don Marqueling Fort Wayne IN 89 91 11:48.00 40:25.11 40:25.11 13:02/M
6 Joe Weigand Fort Wayne IN 149 122 24:27.23 53:04.34 53:04.34 17:07/M
Top

Male 70 to 84

Place Name City Bib No Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Fred Kendall Freelandville IN 202 41   27:12.75 27:12.75 8:46/M
2 Edward Gebhart Albion IN 64 81 9:43.81 36:56.56 36:56.56 11:55/M
3 Mike McCarthy Fort Wayne IN 201 98 17:23.88 44:36.63 44:36.63 14:23/M