The Great 8k - 2014

Age Group Results

July 12, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 35-39 40-44 45-49 60-64 65-69

8K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Teresa Boston Richton Park IL 2093 45 11   46:40.21 46:46.52 0:06.31 9:25/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Helen Mulugetta Country Club Hills IL 2033 9 22   51:44.06 51:46.34 0:02.28 10:25/M
2 Aamiaa Fields Chicago IL 2013 8 58 31:43.44 1:23:26.43 1:23:29.78 0:03.35 16:48/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Amaris McRay Glenwood IL 2015 14 30   58:22.74 58:26.32 0:03.58 11:45/M
2 Dyan Oliver Chicago IL 2028 10 36 4:37.71 1:03:01.91 1:03:04.03 0:02.12 12:41/M
3 Maje Chambers Flossmoor IL 2052 11 37 4:39.93 1:03:02.58 1:03:06.25 0:03.67 12:42/M
4 Jada Moore 2034 11 38 5:50.02 1:04:12.41 1:04:16.34 0:03.93 12:56/M
5 Taila Patton Chicago IL 2065 11 41 14:02.88 1:12:25.86 1:12:29.20 0:03.34 14:35/M
6 Lina Patton Chicago IL 2047 10 42 14:03.58 1:12:26.58 1:12:29.90 0:03.32 14:35/M
7 Lylita Mulugetta Country Club Hills IL 2049 11 43 14:06.20 1:12:29.99 1:12:32.52 0:02.53 14:36/M
8 Yaminah El-Amin Homewood IL 2072 10 45 15:10.92 1:13:31.47 1:13:37.24 0:05.77 14:49/M
9 Jordan Moore South Holland IL 2096 13 47 17:31.42 1:15:54.48 1:15:57.74 0:03.26 15:17/M
10 Summer Rouse Flossmoor IL 2063 11 48 18:01.21 1:16:23.68 1:16:27.53 0:03.85 15:23/M
11 Aoryova Dixon Frankfort IL 2019 12 49 18:01.25 1:16:23.78 1:16:27.57 0:03.79 15:23/M
12 Shay Thompson Chicago IL 2061 13 50 18:25.21 1:16:47.70 1:16:51.53 0:03.83 15:28/M
13 Cameron Moore South Holland IL 2089 11 52 20:40.07 1:19:03.38 1:19:06.39 0:03.01 15:55/M
14 Niaya Willams Homewood IL 2105 12 53 20:41.69 1:19:04.14 1:19:08.01 0:03.87 15:55/M
15 Heather Wicks Homewood IL 2106 11 54 20:47.38 1:19:10.58 1:19:13.70 0:03.12 15:56/M
16 Zahirrah El-Amin Homewood IL 2074 12 55 23:23.44 1:21:44.12 1:21:49.76 0:05.64 16:28/M
17 Zakiyyah El-Amin Homewood IL 2075 12 56 23:25.44 1:21:46.19 1:21:51.76 0:05.57 16:28/M
18 Kindle McGraw Matteson IL 2044 10 57 24:07.76 1:22:30.80 1:22:34.08 0:03.28 16:37/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Moriya Hood Hazel Crest IL 2095 36 12   46:44.69 46:50.73 0:06.04 9:25/M
2 Tamara Payne Matteson IL 2066 37 18 3:00.86 49:36.24 49:51.59 0:15.35 10:02/M
3 Jennifer Devisme Lansing IL 2001 38 39 17:26.61 1:04:01.75 1:04:17.34 0:15.59 12:56/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Keshia Johnson Richton Park IL 2092 41 34   1:02:06.89 1:02:13.25 0:06.36 12:31/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sylvia Orozco Oak Forest IL 2080 45 14   47:36.27 47:45.06 0:08.79 9:36/M
2 Jamie Horn South Holland IL 2090 47 23 5:31.23 53:07.76 53:16.29 0:08.53 10:43/M
3 Kimberly Osborne Matteson IL 2102 46 26 8:20.54 56:00.97 56:05.60 0:04.63 11:17/M
4 Katrina Johnson Richton Park IL 2041 45 29 10:39.24 58:19.17 58:24.30 0:05.13 11:45/M
5 Jackie Boyd Richton Park IL 2094 49 32 10:59.06 58:36.95 58:44.12 0:07.17 11:49/M
6 Elena Withers-Watson Bolingbrook IL 2010 48 35 15:14.76 1:02:52.21 1:02:59.82 0:07.61 12:40/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Margaret Lynch Matteson IL 2008 60 40   1:05:34.88 1:05:43.85 0:08.97 13:13/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Gloria Stevenson Country Club Hills IL 2031 66 33   1:00:29.68 1:00:36.77 0:07.09 12:12/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Matt Swiatkowski Orland Park IL 2099 30 1   29:35.00 29:35.00 5:57/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Donavan Miller Chicago Heights IL 2025 9 21   51:43.38 51:45.94 0:02.56 10:25/M
2 Jared Rouse Flossmoor IL 2036 8 24 2:22.29 54:03.78 54:08.23 0:04.45 10:54/M
3 Andrew Warner Glenwood IL 2016 9 44 21:45.36 1:13:27.84 1:13:31.30 0:03.46 14:48/M
4 Joshua Wicks Hazel Crest IL 2039 6 51 25:21.73 1:17:05.24 1:17:07.67 0:02.43 15:31/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Erick Neal Crete IL 2029 14 4   32:20.47 32:22.96 0:02.49 6:31/M
2 Jaleel Cannon Homewood IL 2035 12 10 13:05.46 45:26.35 45:28.42 0:02.07 9:09/M
3 Christopher Rouse Matteson IL 2020 12 13 14:40.16 46:56.06 47:03.12 0:07.06 9:28/M
4 Daniel Miller Chicago Heights IL 2022 10 20 18:29.01 50:49.25 50:51.97 0:02.72 10:14/M
5 Jordan Singleton Chicago IL 2104 14 25 23:20.18 55:40.87 55:43.14 0:02.27 11:13/M
6 Diego Oliver Chicago IL 2024 10 46 41:23.46 1:13:43.62 1:13:46.42 0:02.80 14:51/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Derrick Quintero Chicago IL 2023 17 7   33:19.27 33:22.13 0:02.86 6:43/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ryan Gunn Matteson IL 2057 22 5   32:20.31 32:24.49 0:04.18 6:31/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bibian Ramey Richton Park IL 2103 25 9   42:35.62 42:40.82 0:05.20 8:35/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mark Herman Mokena IL 2085 31 15   48:53.43 48:57.88 0:04.45 9:51/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Michael Abramczyk Homewood IL 2088 36 6   33:17.04 33:21.73 0:04.69 6:43/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jose Gomez Chicago Heights IL 2101 42 2   29:54.22 29:58.35 0:04.13 6:02/M
2 Torrence Moore South Holland IL 2091 44 17 19:42.29 43:54.88 49:40.64 5:45.76 10:00/M
3 Steven Childrey Chicago IL 2081 41 28 27:22.98 57:12.05 57:21.33 0:09.28 11:32/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jose Eaimeac Chicago Heights IL 2100 47 3   30:55.36 31:14.50 0:19.14 6:17/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Marvin Johnson Richton Park IL 2051 58 16   49:29.50 49:34.65 0:05.15 9:58/M
2 Anthony Tolbert Matteson IL 2086 59 31 9:07.46 58:35.60 58:42.11 0:06.51 11:49/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Allen Angel Crown Point IN 2098 60 8   34:37.81 34:43.49 0:05.68 6:59/M
2 Frederick Ortiz Steger IL 2030 61 27 22:13.81 56:52.33 56:57.30 0:04.97 11:28/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Juan Gomez Chicago Heights IL 2040 66 19   50:06.85 50:10.96 0:04.11 10:06/M