The Great 8k - 2014

Overall Finish List

July 12, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

8K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Matt Swiatkowski Orland Park IL 2099 30 M 1 Top Fin   29:35.00 29:35.00 5:57/M
2 Jose Gomez Chicago Heights IL 2101 42 M 1 40-44 0:23.35 29:54.22 29:58.35 0:04.13 6:02/M
3 Jose Eaimeac Chicago Heights IL 2100 47 M 1 45-49 1:39.50 30:55.36 31:14.50 0:19.14 6:17/M
4 Erick Neal Crete IL 2029 14 M 1 10-14 2:47.96 32:20.47 32:22.96 0:02.49 6:31/M
5 Ryan Gunn Matteson IL 2057 22 M 1 20-24 2:49.49 32:20.31 32:24.49 0:04.18 6:31/M
6 Michael Abramczyk Homewood IL 2088 36 M 1 35-39 3:46.73 33:17.04 33:21.73 0:04.69 6:43/M
7 Derrick Quintero Chicago IL 2023 17 M 1 15-19 3:47.13 33:19.27 33:22.13 0:02.86 6:43/M
8 Allen Angel Crown Point IN 2098 60 M 1 60-64 5:08.49 34:37.81 34:43.49 0:05.68 6:59/M
9 Bibian Ramey Richton Park IL 2103 25 M 1 25-29 13:05.82 42:35.62 42:40.82 0:05.20 8:35/M
10 Jaleel Cannon Homewood IL 2035 12 M 2 10-14 15:53.42 45:26.35 45:28.42 0:02.07 9:09/M
11 Teresa Boston Richton Park IL 2093 45 F 1 Top Fin   46:40.21 46:46.52 0:06.31 9:25/M
12 Moriya Hood Hazel Crest IL 2095 36 F 1 35-39 0:04.21 46:44.69 46:50.73 0:06.04 9:25/M
13 Christopher Rouse Matteson IL 2020 12 M 3 10-14 17:28.12 46:56.06 47:03.12 0:07.06 9:28/M
14 Sylvia Orozco Oak Forest IL 2080 45 F 1 45-49 0:58.54 47:36.27 47:45.06 0:08.79 9:36/M
15 Mark Herman Mokena IL 2085 31 M 1 30-34 19:22.88 48:53.43 48:57.88 0:04.45 9:51/M
16 Marvin Johnson Richton Park IL 2051 58 M 1 55-59 19:59.65 49:29.50 49:34.65 0:05.15 9:58/M
17 Torrence Moore South Holland IL 2091 44 M 2 40-44 20:05.64 43:54.88 49:40.64 5:45.76 10:00/M
18 Tamara Payne Matteson IL 2066 37 F 2 35-39 3:05.07 49:36.24 49:51.59 0:15.35 10:02/M
19 Juan Gomez Chicago Heights IL 2040 66 M 1 65-69 20:35.96 50:06.85 50:10.96 0:04.11 10:06/M
20 Daniel Miller Chicago Heights IL 2022 10 M 4 10-14 21:16.97 50:49.25 50:51.97 0:02.72 10:14/M
21 Donavan Miller Chicago Heights IL 2025 9 M 1 0- 9 22:10.94 51:43.38 51:45.94 0:02.56 10:25/M
22 Helen Mulugetta Country Club Hills IL 2033 9 F 1 0- 9 4:59.82 51:44.06 51:46.34 0:02.28 10:25/M
23 Jamie Horn South Holland IL 2090 47 F 2 45-49 6:29.77 53:07.76 53:16.29 0:08.53 10:43/M
24 Jared Rouse Flossmoor IL 2036 8 M 2 0- 9 24:33.23 54:03.78 54:08.23 0:04.45 10:54/M
25 Jordan Singleton Chicago IL 2104 14 M 5 10-14 26:08.14 55:40.87 55:43.14 0:02.27 11:13/M
26 Kimberly Osborne Matteson IL 2102 46 F 3 45-49 9:19.08 56:00.97 56:05.60 0:04.63 11:17/M
27 Frederick Ortiz Steger IL 2030 61 M 2 60-64 27:22.30 56:52.33 56:57.30 0:04.97 11:28/M
28 Steven Childrey Chicago IL 2081 41 M 3 40-44 27:46.33 57:12.05 57:21.33 0:09.28 11:32/M
29 Katrina Johnson Richton Park IL 2041 45 F 4 45-49 11:37.78 58:19.17 58:24.30 0:05.13 11:45/M
30 Amaris McRay Glenwood IL 2015 14 F 1 10-14 11:39.80 58:22.74 58:26.32 0:03.58 11:45/M
31 Anthony Tolbert Matteson IL 2086 59 M 2 55-59 29:07.11 58:35.60 58:42.11 0:06.51 11:49/M
32 Jackie Boyd Richton Park IL 2094 49 F 5 45-49 11:57.60 58:36.95 58:44.12 0:07.17 11:49/M
33 Gloria Stevenson Country Club Hills IL 2031 66 F 1 65-69 13:50.25 1:00:29.68 1:00:36.77 0:07.09 12:12/M
34 Keshia Johnson Richton Park IL 2092 41 F 1 40-44 15:26.73 1:02:06.89 1:02:13.25 0:06.36 12:31/M
35 Elena Withers-Watson Bolingbrook IL 2010 48 F 6 45-49 16:13.30 1:02:52.21 1:02:59.82 0:07.61 12:40/M
36 Dyan Oliver Chicago IL 2028 10 F 2 10-14 16:17.51 1:03:01.91 1:03:04.03 0:02.12 12:41/M
37 Maje Chambers Flossmoor IL 2052 11 F 3 10-14 16:19.73 1:03:02.58 1:03:06.25 0:03.67 12:42/M
38 Jada Moore 2034 11 F 4 10-14 17:29.82 1:04:12.41 1:04:16.34 0:03.93 12:56/M
39 Jennifer Devisme Lansing IL 2001 38 F 3 35-39 17:30.82 1:04:01.75 1:04:17.34 0:15.59 12:56/M
40 Margaret Lynch Matteson IL 2008 60 F 1 60-64 18:57.33 1:05:34.88 1:05:43.85 0:08.97 13:13/M
41 Taila Patton Chicago IL 2065 11 F 5 10-14 25:42.68 1:12:25.86 1:12:29.20 0:03.34 14:35/M
42 Lina Patton Chicago IL 2047 10 F 6 10-14 25:43.38 1:12:26.58 1:12:29.90 0:03.32 14:35/M
43 Lylita Mulugetta Country Club Hills IL 2049 11 F 7 10-14 25:46.00 1:12:29.99 1:12:32.52 0:02.53 14:36/M
44 Andrew Warner Glenwood IL 2016 9 M 3 0- 9 43:56.30 1:13:27.84 1:13:31.30 0:03.46 14:48/M
45 Yaminah El-Amin Homewood IL 2072 10 F 8 10-14 26:50.72 1:13:31.47 1:13:37.24 0:05.77 14:49/M
46 Diego Oliver Chicago IL 2024 10 M 6 10-14 44:11.42 1:13:43.62 1:13:46.42 0:02.80 14:51/M
47 Jordan Moore South Holland IL 2096 13 F 9 10-14 29:11.22 1:15:54.48 1:15:57.74 0:03.26 15:17/M
48 Summer Rouse Flossmoor IL 2063 11 F 10 10-14 29:41.01 1:16:23.68 1:16:27.53 0:03.85 15:23/M
49 Aoryova Dixon Frankfort IL 2019 12 F 11 10-14 29:41.05 1:16:23.78 1:16:27.57 0:03.79 15:23/M
50 Shay Thompson Chicago IL 2061 13 F 12 10-14 30:05.01 1:16:47.70 1:16:51.53 0:03.83 15:28/M
51 Joshua Wicks Hazel Crest IL 2039 6 M 4 0- 9 47:32.67 1:17:05.24 1:17:07.67 0:02.43 15:31/M
52 Cameron Moore South Holland IL 2089 11 F 13 10-14 32:19.87 1:19:03.38 1:19:06.39 0:03.01 15:55/M
53 Niaya Willams Homewood IL 2105 12 F 14 10-14 32:21.49 1:19:04.14 1:19:08.01 0:03.87 15:55/M
54 Heather Wicks Homewood IL 2106 11 F 15 10-14 32:27.18 1:19:10.58 1:19:13.70 0:03.12 15:56/M
55 Zahirrah El-Amin Homewood IL 2074 12 F 16 10-14 35:03.24 1:21:44.12 1:21:49.76 0:05.64 16:28/M
56 Zakiyyah El-Amin Homewood IL 2075 12 F 17 10-14 35:05.24 1:21:46.19 1:21:51.76 0:05.57 16:28/M
57 Kindle McGraw Matteson IL 2044 10 F 18 10-14 35:47.56 1:22:30.80 1:22:34.08 0:03.28 16:37/M
58 Aamiaa Fields Chicago IL 2013 8 F 2 0- 9 36:43.26 1:23:26.43 1:23:29.78 0:03.35 16:48/M