Veterans Marathon

Age Group Results

November 08, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5 K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Alissa McKaig Fort Wayne IN 347 28 2   17:16.75 17:16.75 5:34/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Suzanne Stephen Fort Wayne IN 381 48 24   23:55.56 23:56.72 7:43/M
Top

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Bailie Brown Columbia City IN 280 14 5   20:25.89 20:26.74 6:35/M
2 Jamie Zeigler Fort Wayne IN 399 13 13 1:18.74 21:44.11 21:45.48 7:01/M
3 Lillie Oddou Columbia City IN 355 12 14 1:29.22 21:54.83 21:55.96 7:04/M
4 Eden Oddou Columbia City IN 354 12 16 1:59.45 22:26.19 22:26.19 7:14/M
5 Mak Kolvoord Fort Wayne IN 335 7 18 2:15.27 22:40.70 22:42.01 7:19/M
6 Jaslyn Cook Columbia City IN 1202 13 19 2:25.65 22:49.27 22:52.39 7:23/M
7 Claire Greer Fort Wayne IN 1226 15 23 3:12.36 23:36.80 23:39.10 7:38/M
8 Lily Kissner Leo IN 331 12 33 5:09.76 25:34.91 25:36.50 8:15/M
9 Holly Shade Whitehouse OH 371 12 46 6:55.15 27:18.30 27:21.89 8:49/M
10 Sally Kissner Leo IN 332 10 50 7:28.02 27:53.10 27:54.76 9:00/M
11 Sydney McFarren Roanoke IN 346 8 86 12:33.32 32:53.53 33:00.06 10:39/M
12 Hayley Jensen Fort Wayne IN 1223 13 88 12:52.76 33:17.79 33:19.50 10:45/M
13 Casey Chapman Fort Wayne IN 293 12 93 16:27.17 36:49.73 36:53.91 11:54/M
14 Faith Hammond Columbia City IN 313 12 98 17:55.92 38:18.98 38:22.66 12:23/M
15 Megan Beck Columbia City IN 276 12 99 17:55.96 38:18.92 38:22.70 12:23/M
16 Grace Hammond Columbia City IN 314 9 105 21:11.17 41:32.59 41:37.91 13:25/M
17 Nadia Rhoades South Whitley IN 363 9 123 32:06.28 52:25.67 52:33.02 16:57/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kay Ellen Simon Wilmington NC 375 29 39   26:23.12 26:27.15 8:32/M
2 Tricia Messmann Larwill IN 348 29 43 0:23.23 26:06.70 26:50.38 8:39/M
3 Natalie Marshall Fort Wayne IN 342 28 62 2:42.17 29:02.17 29:09.32 9:24/M
4 Elisabeth Anderson Columbia City IN 268 27 77 4:24.85 30:45.58 30:52.00 9:57/M
5 Stephanie Patterson Fort Wayne IN 357 24 89 7:09.36 33:34.42 33:36.51 10:50/M
6 Laura Caputo Racine WI 1227 27 90 7:40.07 33:58.03 34:07.22 11:00/M
7 Jaime Blair Fort Wayne IN 278 27 116 20:22.08 46:45.66 46:49.23 15:06/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Hidi Gaff Fort Wayne IN 308 34 7   20:35.88 20:35.88 6:38/M
2 Carmen Tse Fort Wayne IN 390 37 27 3:43.09 24:16.47 24:18.97 7:50/M
3 Mandy Vetor North Webster IN 393 35 36 5:23.74 25:59.62 25:59.62 8:23/M
4 Ann Kline Columbia City IN 333 36 74 9:48.87 30:19.93 30:24.75 9:48/M
5 Heather McFarren Roanoke IN 345 31 87 12:27.53 32:57.25 33:03.41 10:40/M
6 Tina Davidhizar Elkhart IN 299 31 91 14:17.57 34:45.09 34:53.45 11:15/M
7 Carrie Hoffman Columbia City IN 322 35 102 19:56.08 40:22.92 40:31.96 13:04/M
8 Jena Sprunger Fort Wayne IN 380 39 103 20:17.33 40:45.27 40:53.21 13:11/M
9 Andrea Trampe Fort Wayne IN 387 32 121 31:30.86 51:54.36 52:06.74 16:48/M
10 Lisa Rogge Columbia City IN 366 38 128 33:08.75 53:36.17 53:44.63 17:20/M
11 Lyndsey Springer Columbia City IN 378 33 135 35:09.14 55:36.28 55:45.02 17:59/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Michelle Mang Fort Wayne IN 341 43 25   23:53.90 23:56.83 7:43/M
2 Tara Greer Fort Wayne IN 1225 45 29 0:58.54 24:52.87 24:55.37 8:02/M
3 Jayne Service Saint Joseph MI 1218 47 31 1:17.61 25:10.86 25:14.44 8:08/M
4 Kelly Barnes Fort Wayne IN 273 42 38 2:23.74 26:17.86 26:20.57 8:30/M
5 Sherry Brown Columbia City IN 282 40 48 3:40.93 27:36.04 27:37.76 8:55/M
6 Rhonda Laux Columbia City IN 338 43 55 4:57.45 28:53.24 28:54.28 9:19/M
7 Andrea Beck Columbia City IN 275 49 64 5:27.98 29:17.82 29:24.81 9:29/M
8 Vicki McCrady Fort Wayne IN 344 48 79 7:48.53 31:40.91 31:45.36 10:15/M
9 Susannah Slavich Columbia City IN 377 47 80 8:19.04 32:10.14 32:15.87 10:24/M
10 Lisa Perry Warsaw IN 1199 42 84 8:53.26 32:41.65 32:50.09 10:35/M
11 Carolyn Elliott Columbia City IN 302 44 94 13:22.25 37:13.11 37:19.08 12:02/M
12 Nicky Nierman Fort Wayne IN 352 41 95 13:22.97 37:13.54 37:19.80 12:02/M
13 Michelle Hammond Columbia City IN 594 43 106 17:55.78 41:47.25 41:52.61 13:30/M
14 Tricia Abbott Munster IN 265 46 108 18:14.23 41:58.88 42:11.06 13:36/M
15 Connie Chapman Fort Wayne IN 294 44 109 19:34.45 43:26.71 43:31.28 14:02/M
16 Brandy Bailey Spencerville IN 272 42 110 20:59.04 44:50.47 44:55.87 14:29/M
17 Laura Richards Leo IN 1209 45 117 25:36.19 49:20.81 49:33.02 15:59/M
18 Peg Zook Columbia City IN 400 49 126 28:41.70 52:30.69 52:38.53 16:59/M
19 Michelle Rhoades Columbia City IN 362 49 127 29:47.41 53:37.23 53:44.24 17:20/M
20 Carolyn Roebuck Columbia City IN 365 45 131 30:41.98 54:30.63 54:38.81 17:37/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Marla Trampe Kearney NE 389 54 49   27:37.19 27:40.42 8:55/M
2 Janice Jones Carmel IN 329 51 51 0:16.76 27:55.22 27:57.18 9:01/M
3 Regina Wireman Etna Green IN 1198 52 60 1:22.64 28:55.26 29:03.06 9:22/M
4 Dona Reust Columbia City IN 361 52 68 2:20.18 29:55.30 30:00.60 9:41/M
5 Judy Tempel Greenwood IN 386 57 72 2:38.05 30:10.73 30:18.47 9:46/M
6 Patty Schmidt Churubusco IN 370 53 82 4:52.00 32:23.96 32:32.42 10:30/M
7 Patricia Richardson Warsaw IN 364 54 85 5:09.94 32:41.30 32:50.36 10:35/M
8 Sally Chappell Winona Lake IN 295 59 92 8:47.71 36:20.74 36:28.13 11:46/M
9 Debra Vanderford Columbia City IN 392 56 96 9:39.66 37:13.95 37:20.08 12:03/M
10 Kandie Magnuson Fort Wayne IN 340 58 97 9:50.81 37:22.95 37:31.23 12:06/M
11 Tammy Enders Warsaw IN 303 50 112 17:46.61 45:19.87 45:27.03 14:40/M
12 Deborah Burke Fort Wayne IN 283 50 115 18:00.41 45:36.16 45:40.83 14:44/M
13 Margaret Bell Montpelier IN 277 59 120 23:56.29 51:31.94 51:36.71 16:39/M
14 Rhonda Jones Columbia City IN 330 51 125 24:58.03 52:31.47 52:38.45 16:59/M
15 Tami Nix Columbia City IN 353 55 133 27:10.21 54:46.38 54:50.63 17:41/M
16 Boom Mast Wawaka IN 343 52 137 1:59:10.73 2:26:51.15 2:26:51.15 47:22/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Charlene Aldridge Fort Wayne IN 267 66 42   26:38.54 26:43.58 8:37/M
2 Pam Reese Paulding OH 360 62 73 3:36.77 30:13.50 30:20.35 9:47/M
3 Marg Knouff Fort Wayne IN 334 68 100 12:23.93 38:59.55 39:07.51 12:37/M
4 Jan Hammond Indianapolis IN 315 62 129 27:38.90 54:12.49 54:22.48 17:32/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Goldie Hooks Warsaw IN 323 77 114   45:20.70 45:27.99 14:40/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Roman Jennings Fort Wayne IN 325 16 1   17:07.27 17:07.27 5:31/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Ed Freygang Fort Wayne IN 307 51 6   20:30.70 20:32.59 6:37/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Luke Griner North Webster IN 312 14 3   18:47.01 18:47.01 6:04/M
2 Aj Cambron Fort Wayne IN 286 15 4 0:08.00 18:53.10 18:55.01 6:06/M
3 Colton Stults Fort Wayne IN 383 16 8 2:00.06 20:45.89 20:47.07 6:42/M
4 Jakob Moore Fort Wayne IN 350 13 9 2:01.59 20:48.60 20:48.60 6:43/M
5 Eryk Johnson Fort Wayne IN 326 16 12 2:40.82 21:26.82 21:27.83 6:55/M
6 Trentin Worsham Huntington IN 264 14 17 3:47.76 22:32.55 22:34.77 7:17/M
7 Grant Atkinson New Haven IN 1185 15 21 4:18.21 22:57.99 23:05.22 7:27/M
8 Dawson Jensen Fort Wayne IN 1222 16 22 4:18.49 23:03.54 23:05.50 7:27/M
9 George Swenson Chicago IL 385 14 26 5:25.26 24:10.97 24:12.27 7:48/M
10 Jon Richard Leo IN 1211 12 30 6:22.07 25:07.12 25:09.08 8:07/M
11 Michael Distelrath Fort Wayne IN 301 15 41 7:54.31 26:40.21 26:41.32 8:36/M
12 Carson Newhard Fort Wayne IN 351 12 67 11:11.12 29:54.45 29:58.13 9:40/M
13 Ben Richards Leo IN 1210 14 118 30:46.20 49:20.92 49:33.21 15:59/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Joel Sanders Fort Wayne IN 368 29 11   21:18.10 21:19.61 6:53/M
2 Adam Pyle Columbia City IN 359 29 28 3:21.97 24:38.54 24:41.58 7:58/M
3 Trevin Geiger Churubusco IN 309 24 47 6:17.85 27:33.62 27:37.46 8:55/M
4 Wes Reynolds Huntington IN 261 25 54 7:25.33 28:40.91 28:44.94 9:16/M
5 Geoffrey Cavender Warsaw IN 291 21 56 7:36.29 28:53.11 28:55.90 9:20/M
6 Tony Herber Columbia City IN 320 28 57 7:36.65 28:53.06 28:56.26 9:20/M
7 John Zarse Warsaw IN 398 20 58 7:37.57 28:54.42 28:57.18 9:20/M
8 Matt White Fort Wayne IN 395 28 59 7:43.00 28:59.41 29:02.61 9:22/M
9 Kurt Sanders Fort Wayne IN 369 25 61 7:45.62 29:03.13 29:05.23 9:23/M
10 Justin Burkhart Fort Wayne IN 284 28 63 7:49.72 29:01.77 29:09.33 9:24/M
11 Frank Caputo Racine WI 287 29 75 9:13.00 30:23.42 30:32.61 9:51/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Christopher Bear Columbia City IN 274 32 20   22:52.71 22:54.51 7:23/M
2 Kyle Francis Columbia City IN 304 38 32 2:31.28 25:20.32 25:25.79 8:12/M
3 Nathan Delacruz Warsaw IN 300 38 34 2:47.57 25:39.53 25:42.08 8:17/M
4 Andrew Kohman Fort Wayne IN 1215 30 40 3:44.45 26:37.03 26:38.96 8:35/M
5 Jason Ott Fort Wayne IN 356 36 45 4:11.87 27:02.99 27:06.38 8:45/M
6 Jason Sprunger Fort Wayne IN 379 35 52 5:32.54 28:19.39 28:27.05 9:11/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Witmer Roanoke IN 263 47 15   21:59.74 22:00.98 7:06/M
2 Dan Shinneman Columbia City IN 372 49 37 4:02.68 25:56.48 26:03.66 8:24/M
3 Anthony Chapman Fort Wayne IN 292 42 66 7:47.66 29:46.36 29:48.64 9:37/M
4 Jonathan Goss Columbia City IN 311 42 70 8:06.22 30:04.23 30:07.20 9:43/M
5 Robert Atkinson New Haven IN 1186 45 71 8:16.18 30:09.54 30:17.16 9:46/M
6 Frank Valdez Mentone IN 391 45 76 8:48.37 30:46.57 30:49.35 9:56/M
7 Richard Hammond Columbia City IN 595 41 107 19:51.79 41:46.64 41:52.77 13:30/M
8 Randy Collins Spencerville IN 297 44 111 22:56.13 44:51.66 44:57.11 14:30/M
9 David Swain Columbia City IN 384 49 124 30:37.01 52:30.45 52:37.99 16:58/M
10 Mike Cook Columbia City IN 1203 44 132 32:37.88 54:27.71 54:38.86 17:37/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Doug Trampe Kearney NE 388 57 10   20:53.62 20:56.25 6:45/M
2 Richard Brown Columbia City IN 281 51 35 5:00.60 25:56.85 25:56.85 8:22/M
3 Bill Ryan Fort Wayne IN 367 56 44 5:59.37 26:11.98 26:55.62 8:41/M
4 Bruce Witzenman Churubusco IN 396 54 53 7:41.44 28:34.27 28:37.69 9:14/M
5 Jeff Howell Leesburg IN 262 51 69 9:04.90 29:58.16 30:01.15 9:41/M
6 Kevin Smallwood Churubusco IN 1201 54 78 9:56.71 30:47.51 30:52.96 9:57/M
7 Bob Bleich Indianapolis IN 279 52 81 11:28.75 32:15.14 32:25.00 10:27/M
8 Bob MacDonald Columbia City IN 339 58 83 11:39.14 32:29.95 32:35.39 10:31/M
9 Kevin Ewing Columbia City IN 1219 52 101 18:44.31 39:36.36 39:40.56 12:48/M
10 Rick Roebuck Columbia City IN 1197 59 136 35:10.02 55:56.54 56:06.27 18:06/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 John Slavich Columbia City IN 376 67 104   41:03.19 41:09.31 13:16/M
2 Richard Hammond Indianapolis IN 316 65 130 13:14.65 54:14.35 54:23.96 17:33/M
Top

Men 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Milton Bushey05 York PA 285 72 65   29:31.98 29:34.56 9:32/M
2 Walter Strasser Grabill IN 382 78 113 15:52.71 45:18.37 45:27.27 14:40/M
3 Jonathan Wyatt Uniondale IN 397 72 119 22:00.52 51:29.98 51:35.08 16:38/M
4 Stan Hochstetler Columbia City IN 321 70 122 22:57.17 52:21.12 52:31.73 16:56/M
5 Thomas Miller Columbia City IN 349 76 134 25:16.28 54:46.57 54:50.84 17:41/M