Veterans Marathon

Age Group Results

November 08, 2014


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

1/2 Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Gwendolyn Leininger Fort Wayne IN 642 28 11   1:30:06.66 1:30:09.43 6:53/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Tricia McClain Altoona IA 663 58 23   1:39:45.81 1:39:50.22 7:37/M
Top

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jaydyn Scott Winamac IN 730 17 25   1:40:03.73 1:40:06.28 7:38/M
2 Ashtyn Robertson Fort Wayne IN 719 14 48 6:38.35 1:46:34.45 1:46:44.63 8:09/M
3 Karina Rubrake Columbia City IN 722 16 119 22:51.24 2:02:55.97 2:02:57.52 9:23/M
4 Tori Martinkovic Fort Wayne IN 655 16 136 27:30.28 2:07:25.75 2:07:36.56 9:44/M
5 Isabel Hunter Columbia City IN 493 14 142 29:04.88 2:09:09.53 2:09:11.16 9:52/M
6 Loren McCrady Fort Wayne IN 665 17 171 34:41.97 2:14:37.47 2:14:48.25 10:17/M
7 Rosey Dunham Westville OH 553 7 207 44:51.86 2:24:54.15 2:24:58.14 11:04/M
8 Kiersten Smith Warsaw IN 489 18 229 49:19.09 2:29:06.46 2:29:25.37 11:24/M
9 Joelle Schram Winona Lake IN 488 17 266 1:08:36.02 2:48:23.77 2:48:42.30 12:53/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sara George Dayton OH 578 27 19   1:38:13.37 1:38:19.23 7:30/M
2 Maureen Gibbs Indianapolis IN 580 25 44 7:30.81 1:45:33.37 1:45:50.04 8:05/M
3 Whitney Munn Goshen IN 684 25 57 10:03.50 1:48:09.84 1:48:22.73 8:16/M
4 Ashley Sweazey Fort Wayne IN 767 29 73 12:53.59 1:51:07.34 1:51:12.82 8:29/M
5 Baily Beiswanger South Whitley IN 516 22 102 20:50.06 1:59:00.96 1:59:09.29 9:06/M
6 Arielle Hinen Columbia City IN 609 21 122 25:10.53 2:03:18.11 2:03:29.76 9:26/M
7 Sarah Teagve South Bend IN 1187 28 161 33:55.94 2:12:01.06 2:12:15.17 10:06/M
8 Rachel Chase Columbia City IN 537 27 168 35:43.40 2:13:34.95 2:14:02.63 10:14/M
9 Alicia Williams Fort Wayne IN 792 27 177 37:54.39 2:15:59.78 2:16:13.62 10:24/M
10 Breanne Hoffman Roanoke IN 612 24 179 38:12.09 2:16:23.34 2:16:31.32 10:25/M
11 Heather Wilburn Huntington IN 1212 27 184 39:53.72 2:18:02.41 2:18:12.95 10:33/M
12 Carlye Snider Warsaw IN 748 24 187 40:20.85 2:18:24.67 2:18:40.08 10:35/M
13 Jennifer Moeller Fort Wayne IN 494 28 197 43:04.09 2:21:06.26 2:21:23.32 10:48/M
14 Heather Walters Columbia City IN 786 23 210 47:36.71 2:25:26.79 2:25:55.94 11:08/M
15 Sarah Billman Jackson OH 521 24 217 49:07.15 2:27:06.54 2:27:26.38 11:15/M
16 Lauren Frederick Winona Lake IN 571 23 218 49:07.43 2:27:06.32 2:27:26.66 11:15/M
17 Kylah Ewing Columbia City IN 561 24 219 49:52.73 2:27:49.58 2:28:11.96 11:19/M
18 Jenna Ayres Bloomington IN 510 25 257 1:08:22.86 2:46:18.28 2:46:42.09 12:44/M
19 Patrice Suplicki Fort Wayne IN 763 22 264 1:10:11.87 2:48:14.37 2:48:31.10 12:52/M
20 Annie Holderman Warsaw IN 487 21 265 1:10:23.06 2:48:24.46 2:48:42.29 12:53/M
21 Angela Nicole Lafayette IN 690 27 273 1:19:18.21 2:57:13.34 2:57:37.44 13:34/M
22 Nicole Emenhiser Woodburn IN 1221 27 285 1:34:50.12 3:12:51.64 3:13:09.35 14:45/M
23 Ashley Smith Fort Wayne IN 746 29 287 1:34:51.99 3:12:53.50 3:13:11.22 14:45/M
24 Lindsey Stiffler Indianapolis IN 758 24 299 1:57:49.56 3:35:46.85 3:36:08.79 16:30/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Amanda Hernandez Fort Wayne IN 606 34 65   1:48:58.67 1:49:12.80 8:20/M
2 Nichole Park Fort Wayne IN 702 35 66 0:00.09 1:48:59.44 1:49:12.89 8:20/M
3 Carrie Shappell Leo IN 738 35 68 0:40.89 1:49:43.15 1:49:53.69 8:23/M
4 Ashley Anglin Fort Wayne IN 508 31 72 1:28.30 1:50:36.20 1:50:41.10 8:27/M
5 Stephanie Breeding Roanoke IN 1220 31 75 2:30.56 1:51:36.24 1:51:43.36 8:32/M
6 Kimberly Harringer Elkhart IN 598 39 81 5:16.64 1:54:17.75 1:54:29.44 8:44/M
7 Kristine Norton Warsaw IN 697 34 82 5:50.25 1:54:51.81 1:55:03.05 8:47/M
8 Teri Read Goshen IN 710 30 86 6:16.60 1:55:22.07 1:55:29.40 8:49/M
9 Maureen Randall Fort Wayne IN 1216 38 107 10:58.46 2:00:05.03 2:00:11.26 9:10/M
10 Susan Potter Warsaw IN 707 35 109 11:32.42 2:00:31.50 2:00:45.22 9:13/M
11 Ashley Galentine Fort Wayne IN 573 32 111 11:47.63 2:00:52.59 2:01:00.43 9:14/M
12 Amanda Treharn Fort Wayne IN 780 33 124 15:04.51 2:04:08.36 2:04:17.31 9:29/M
13 Casey Lee Columbia City IN 639 34 143 19:59.61 2:09:04.64 2:09:12.41 9:52/M
14 Stacy Erickson Fort Wayne IN 559 37 149 20:43.92 2:09:42.91 2:09:56.72 9:55/M
15 Jodie Swaney Leo IN 766 37 150 20:44.81 2:09:42.49 2:09:57.61 9:55/M
16 Elizabeth Bear Columbia City IN 512 33 151 20:49.76 2:10:00.51 2:10:02.56 9:56/M
17 Jenna Erickson Lake Bluff IL 558 30 154 21:23.58 2:10:23.07 2:10:36.38 9:58/M
18 Arden Robertson Fort Wayne IN 718 37 155 21:29.84 2:10:32.07 2:10:42.64 9:59/M
19 Melinda Kammerer Petek Huntington IN 620 33 157 22:17.57 2:11:10.81 2:11:30.37 10:02/M
20 Mandy Roberts Garrett IN 717 36 160 22:29.97 2:11:15.19 2:11:42.77 10:03/M
21 Michelle Bemis Southgate MI 491 35 162 23:36.50 2:12:37.70 2:12:49.30 10:08/M
22 Amanda Dennis Fort Wayne IN 546 39 164 23:44.80 2:12:38.48 2:12:57.60 10:09/M
23 Lisa Reighter Fort Wayne IN 712 37 173 25:41.73 2:14:42.09 2:14:54.53 10:18/M
24 Mandy Miller Goshen IN 675 38 185 29:02.38 2:18:03.99 2:18:15.18 10:33/M
25 Amanda Taylor Columbia City IN 772 37 192 30:47.66 2:19:44.97 2:20:00.46 10:41/M
26 Jill Freed Fort Wayne IN 572 37 193 31:00.16 2:19:45.75 2:20:12.96 10:42/M
27 Jessica Hancock Fort Wayne IN 596 34 195 31:35.61 2:20:31.14 2:20:48.41 10:45/M
28 April Birts Fort Wayne IN 524 33 200 32:21.50 2:21:24.19 2:21:34.30 10:48/M
29 Karlye Whaley Fort Wayne IN 790 34 222 39:29.17 2:28:28.88 2:28:41.97 11:21/M
30 Nicole Setser Fort Wayne IN 735 36 225 39:34.37 2:28:35.74 2:28:47.17 11:21/M
31 Shelley Snyder Antwerp OH 750 34 228 40:12.03 2:29:07.60 2:29:24.83 11:24/M
32 Angela Morrow Marion IN 496 30 232 41:05.83 2:29:54.97 2:30:18.63 11:28/M
33 Christie Ruesink Three Rivers MI 153 39 245 49:25.82 2:38:15.74 2:38:38.62 12:07/M
34 Angela Ritchey Michigan City IN 716 37 250 53:37.51 2:42:34.11 2:42:50.31 12:26/M
35 Rachel Browing Muncie IN 1205 36 251 54:25.13 2:43:18.05 2:43:37.93 12:29/M
36 Betsy Naseman Sidney OH 685 31 255 55:57.26 2:44:47.27 2:45:10.06 12:36/M
37 Sara Yanner Fort Wayne IN 798 32 256 56:01.42 2:44:59.45 2:45:14.22 12:37/M
38 Valerie Stauffer Fort Wayne IN 756 37 269 1:05:45.11 2:54:40.77 2:54:57.91 13:21/M
39 Holly Wireman Mill Creek IN 796 30 274 1:08:40.38 2:57:46.48 2:57:53.18 13:35/M
40 Teneal Gardner Swayzee IN 575 33 278 1:13:28.40 3:02:16.71 3:02:41.20 13:57/M
41 Jade Kelsey Fort Wayne IN 624 36 286 1:23:56.99 3:12:51.49 3:13:09.79 14:45/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Danita Keirn Warsaw IN 622 44 49   1:46:47.03 1:46:48.96 8:09/M
2 Kris Teusch Huntington IN 775 47 54 0:36.70 1:47:11.56 1:47:25.66 8:12/M
3 Carla Mayer Brownsburg IN 659 45 79 6:32.80 1:53:14.29 1:53:21.76 8:39/M
4 Heidi Shade Whitehouse OH 736 44 84 8:29.33 1:55:12.93 1:55:18.29 8:48/M
5 Katie Loesch Fort Wayne IN 646 44 88 8:56.11 1:55:38.42 1:55:45.07 8:50/M
6 Kim Swain Columbia City IN 764 44 94 10:59.61 1:57:41.49 1:57:48.57 9:00/M
7 Staci Beiswanger South Whitley IN 517 49 98 11:50.82 1:58:31.32 1:58:39.78 9:03/M
8 Kristine Olson Okemos MI 699 44 103 12:27.57 1:59:04.24 1:59:16.53 9:06/M
9 Dorothee Whitaker Pierceton IN 791 47 108 13:35.85 2:00:13.53 2:00:24.81 9:11/M
10 Kim Mishler New Paris IN 679 41 120 16:09.53 2:02:46.98 2:02:58.49 9:23/M
11 Amy Korus Columbia City IN 630 42 127 18:04.70 2:04:40.52 2:04:53.66 9:32/M
12 Wendy Fairchild Warsaw IN 565 48 132 19:40.43 2:06:13.21 2:06:29.39 9:39/M
13 Vanessa Bills Columbia City IN 523 48 133 20:11.79 2:06:51.72 2:07:00.75 9:42/M
14 Kari McNamara Huntertown IN 670 43 139 21:40.81 2:08:20.38 2:08:29.77 9:48/M
15 Susan Qureshi Columbia City IN 498 47 145 22:48.88 2:09:30.18 2:09:37.84 9:54/M
16 Tona Walter South Whitley IN 785 49 146 23:01.78 2:09:43.41 2:09:50.74 9:55/M
17 Julie Hartzler Syracuse IN 600 42 147 23:06.32 2:09:41.70 2:09:55.28 9:55/M
18 Dyna Fisher Colon MI 569 45 152 23:45.38 2:10:29.11 2:10:34.34 9:58/M
19 Anne Devine Fort Wayne IN 548 46 159 24:45.36 2:11:27.16 2:11:34.32 10:03/M
20 Laurie Miner Columbia City IN 678 43 165 26:50.04 2:13:14.52 2:13:39.00 10:12/M
21 Tracy Smallwood Fort Wayne IN 745 46 172 28:05.30 2:14:41.72 2:14:54.26 10:18/M
22 Jennifer Metcalf Plymouth IN 674 42 176 29:10.55 2:15:44.67 2:15:59.51 10:23/M
23 Annette Morton Fort Wayne IN 683 45 191 33:06.76 2:19:44.18 2:19:55.72 10:41/M
24 Jami Rosenbaum Muncie IN 1204 43 194 33:25.18 2:19:54.61 2:20:14.14 10:42/M
25 Christina McArdle Fort Wayne IN 661 40 196 34:31.08 2:21:08.59 2:21:20.04 10:47/M
26 Karen Gillie Fort Wayne IN 581 43 198 34:36.92 2:21:06.56 2:21:25.88 10:48/M
27 Elizabeth Taylor Warsaw IN 773 42 204 36:18.79 2:22:40.73 2:23:07.75 10:55/M
28 Tracy Weigel Columbia City IN 788 48 212 39:24.88 2:25:58.21 2:26:13.84 11:10/M
29 Nikole Miller Fort Wayne IN 677 40 215 40:06.98 2:26:44.55 2:26:55.94 11:13/M
30 Cheryl Shaw Fort Wayne IN 739 46 223 41:53.18 2:28:29.07 2:28:42.14 11:21/M
31 Jennifer McKeever Hastings MI 667 43 235 45:12.49 2:31:53.08 2:32:01.45 11:36/M
32 Kelli Newberry Hastings MI 686 41 236 45:12.66 2:31:53.15 2:32:01.62 11:36/M
33 Amy Weinstein Middleville MI 789 46 248 53:26.12 2:39:59.57 2:40:15.08 12:14/M
34 Susan Skelton Avon IN 743 49 249 54:58.14 2:41:27.17 2:41:47.10 12:21/M
35 Emily Doehring Griffith IN 549 48 254 57:55.87 2:44:26.01 2:44:44.83 12:35/M
36 Jill Slagel Huntington IN 163 48 258 1:00:07.72 2:46:28.61 2:46:56.68 12:45/M
37 Kahla Hewitt Marion IN 608 43 262 1:01:20.07 2:47:46.05 2:48:09.03 12:50/M
38 Mimi Shelton Hamlet IN 741 42 272 1:09:32.44 2:55:55.38 2:56:21.40 13:28/M
39 Erika Wolfe Columbia City IN 797 41 275 1:11:22.95 2:57:56.98 2:58:11.91 13:36/M
40 Phoebe Helvie Huntington IN 603 49 288 1:28:47.00 3:15:09.51 3:15:35.96 14:56/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Cindy McGovern Fort Wayne IN 666 50 42   1:44:35.02 1:44:39.75 7:59/M
2 Karen Kosberg Fort Wayne IN 631 53 64 4:15.22 1:48:40.41 1:48:54.97 8:19/M
3 Thanh Clark Carmel IN 539 50 89 11:05.70 1:55:33.27 1:55:45.45 8:50/M
4 Peg Krecker Madison WI 632 51 93 12:17.38 1:56:43.24 1:56:57.13 8:56/M
5 Mary Jo Branco Warsaw IN 527 51 105 15:01.41 1:59:34.93 1:59:41.16 9:08/M
6 Marcia Kirlin Fort Wayne IN 627 58 135 22:45.22 2:07:05.95 2:07:24.97 9:44/M
7 Paula Bermont Chicago IL 520 51 163 28:10.52 2:12:44.05 2:12:50.27 10:08/M
8 Maria Zaborniak Ann Arbor MI 799 52 167 29:03.96 2:13:29.53 2:13:43.71 10:12/M
9 Marty Swenson Chicago IL 769 52 170 29:58.74 2:14:18.66 2:14:38.49 10:17/M
10 Nancy Camarota Perrysburg OH 533 54 175 30:59.58 2:15:11.41 2:15:39.33 10:21/M
11 Mary McArdle New Haven IN 662 58 199 36:46.51 2:21:04.26 2:21:26.26 10:48/M
12 Christine Stump Mishawaka IN 762 50 221 44:01.56 2:28:30.47 2:28:41.31 11:21/M
13 Terry Powers Winona Lake IN 708 51 227 44:28.46 2:28:51.18 2:29:08.21 11:23/M
14 Brenda Allbritten Warsaw IN 503 50 230 45:17.69 2:29:32.59 2:29:57.44 11:27/M
15 Sarah Leonard Fort Wayne IN 644 57 241 52:56.76 2:37:16.21 2:37:36.51 12:02/M
16 Allison Leer Carmel IN 640 52 243 53:38.00 2:37:57.13 2:38:17.75 12:05/M
17 Jacqui Carroll Fort Wayne IN 535 53 252 59:12.14 2:43:33.37 2:43:51.89 12:30/M
18 Lynda Petri Marengo IL 705 58 261 1:03:17.38 2:47:34.43 2:47:57.13 12:49/M
19 Janice Smith Milan MI 747 54 263 1:03:49.51 2:48:23.53 2:48:29.26 12:52/M
20 Patti Grimm Churubusco IN 590 50 268 1:09:45.20 2:54:00.84 2:54:24.95 13:19/M
21 Shelly Sausaman Claypool IN 724 50 270 1:10:43.62 2:55:05.99 2:55:23.37 13:23/M
22 Cheryl Mertz Columbia City IN 673 50 276 1:13:32.29 2:57:57.16 2:58:12.04 13:36/M
23 Jana Johnston Houston TX 617 59 291 1:44:13.09 3:28:26.44 3:28:52.84 15:57/M
24 Cindy Zollinger Columbia City IN 800 58 293 1:44:44.75 3:29:03.34 3:29:24.50 15:59/M
25 Janie Graves Fort Wayne IN 67 53 294 1:47:52.51 3:32:06.32 3:32:32.26 16:13/M
26 Julie Mast Columbia City IN 657 53 295 1:47:52.73 3:32:11.43 3:32:32.48 16:13/M
27 Betty Greider Fort Wayne IN 587 53 297 1:49:51.14 3:34:15.59 3:34:30.89 16:22/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jenny Sanders Fort Wayne IN 723 60 201   2:21:23.07 2:21:42.26 10:49/M
2 Carol Willis Cincinnati OH 794 63 244 16:55.36 2:38:16.80 2:38:37.62 12:06/M
3 Mary Kay Slattery Cincinnati OH 744 61 267 31:29.51 2:52:45.93 2:53:11.77 13:13/M
4 Cynthia Orr Columbia City IN 700 62 271 34:06.37 2:55:27.62 2:55:48.63 13:25/M
5 Ann Krider Columbia City IN 635 61 284 50:59.92 3:12:21.08 3:12:42.18 14:43/M
6 Kay Fleck Columbia City IN 570 69 300 1:22:49.02 3:44:04.43 3:44:31.28 17:08/M
7 Barbara Hobbs Kokomo IN 610 61 302 1:43:10.10 4:04:34.88 4:04:52.36 18:42/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Chad Norton Walled Lake MI 696 22 1   1:17:07.55 1:17:07.55 5:53/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Altevogt Fort Wayne IN 505 59 9   1:29:53.41 1:29:54.53 6:52/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Peck Fort Wayne IN 703 16 3   1:23:33.95 1:23:36.22 6:23/M
2 Austin Schnelker Fort Wayne IN 728 16 4 1:24.21 1:24:58.45 1:25:00.43 6:29/M
3 Braden Tankersley Winamac IN 770 15 6 2:41.60 1:26:17.82 1:26:17.82 6:35/M
4 Toby Taylor Fort Wayne IN 774 17 8 4:24.09 1:27:56.99 1:28:00.31 6:43/M
5 Alex Stine Fort Wayne IN 760 18 10 6:22.25 1:29:56.38 1:29:58.47 6:52/M
6 Shane Ashby Fort Wayne IN 509 18 13 12:11.04 1:35:43.53 1:35:47.26 7:19/M
7 Joshua Scott Winamac IN 732 16 24 16:29.06 1:40:02.72 1:40:05.28 7:38/M
8 Todd Schlegel Fort Wayne IN 725 15 26 16:40.74 1:40:13.47 1:40:16.96 7:39/M
9 Jacob Gibbs Ottawa Lake MI 579 16 31 17:41.02 1:41:00.22 1:41:17.24 7:44/M
10 Nick Adams Fort Wayne IN 501 18 39 20:15.52 1:43:34.97 1:43:51.74 7:56/M
11 Ryan Dunham Westville OH 554 13 41 20:35.34 1:44:08.42 1:44:11.56 7:57/M
12 Logan Worsham Huntington IN 499 18 47 22:54.38 1:46:24.19 1:46:30.60 8:08/M
13 Logan Fish Bremen IN 568 14 50 23:16.78 1:46:42.84 1:46:53.00 8:10/M
14 Logan Bowling Fort Wayne IN 525 18 51 23:29.86 1:47:02.66 1:47:06.08 8:11/M
15 Nick Kurtaneck Warsaw IN 637 18 169 50:56.69 2:14:13.21 2:14:32.91 10:16/M
16 Riley Dunham Westville OH 552 12 203 59:05.58 2:22:38.82 2:22:41.80 10:54/M
17 Timothy Grable Columbia City IN 586 15 211 1:02:28.58 2:25:57.41 2:26:04.80 11:09/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Blake Jones Fort Wayne IN 618 21 5   1:25:20.23 1:25:21.46 6:31/M
2 Scott Smyth Warsaw IN 167 22 7 2:15.80 1:27:37.26 1:27:37.26 6:41/M
3 Andrew Staroska Piqua OH 753 24 27 15:09.07 1:40:27.28 1:40:30.53 7:40/M
4 Karl Johnson Warsaw IN 616 24 29 15:23.30 1:40:38.76 1:40:44.76 7:41/M
5 Ben Kreider Alma MI 633 29 32 16:38.38 1:41:33.37 1:41:59.84 7:47/M
6 Brandon Landes Indianapolis IN 638 26 43 19:25.68 1:44:42.72 1:44:47.14 8:00/M
7 Wesley Hare Columbia City IN 597 26 52 21:46.36 1:46:46.17 1:47:07.82 8:11/M
8 Nathan Kreider Columbia City IN 634 29 56 22:44.38 1:47:39.04 1:48:05.84 8:15/M
9 Trevor Maggart Huntington IN 653 21 61 23:31.44 1:48:34.76 1:48:52.90 8:19/M
10 Brandon Lemberg Fort Wayne IN 643 29 71 25:05.10 1:50:11.08 1:50:26.56 8:26/M
11 Tyler Reese Paulding OH 711 26 85 30:04.74 1:55:03.06 1:55:26.20 8:49/M
12 Jeremy Brice Columbia City IN 529 25 190 54:19.90 2:19:25.48 2:19:41.36 10:40/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Davidhizar Elkhart IN 544 33 2   1:23:22.24 1:23:22.24 6:22/M
2 Jason Robertson Fort Wayne IN 720 36 12 7:16.71 1:30:35.63 1:30:38.95 6:55/M
3 Jeremy Rentz Angola IN 713 37 28 17:20.27 1:40:38.51 1:40:42.51 7:41/M
4 Clint Phares Albion IN 706 36 36 19:42.83 1:42:51.14 1:43:05.07 7:52/M
5 Derek Leininger Fort Wayne IN 641 30 46 22:36.08 1:45:54.45 1:45:58.32 8:05/M
6 Aaron Springer Fort Wayne IN 752 34 58 25:06.58 1:48:22.56 1:48:28.82 8:17/M
7 Kent Eilers Huntington IN 555 39 62 25:30.75 1:48:34.77 1:48:52.99 8:19/M
8 Benjamin Shappell Leo IN 737 37 67 26:05.78 1:49:17.42 1:49:28.02 8:21/M
9 Damian Ruesink Three Rivers MI 154 39 70 26:39.91 1:49:49.61 1:50:02.15 8:24/M
10 Chris Dahlberg Fort Wayne IN 543 36 76 28:22.89 1:51:35.54 1:51:45.13 8:32/M
11 Paresh Mishra Fort Wayne IN 680 39 77 29:01.14 1:52:19.25 1:52:23.38 8:35/M
12 Josh Snyder Fort Wayne IN 749 35 78 29:08.84 1:52:08.44 1:52:31.08 8:35/M
13 Matthew Gunia Niles IL 593 37 83 31:43.14 1:54:50.09 1:55:05.38 8:47/M
14 Heath Trampe Fort Wayne IN 779 32 114 38:32.37 2:00:33.92 2:01:54.61 9:18/M
15 Brandon Koble Fort Wayne IN 629 32 115 38:32.38 2:01:50.25 2:01:54.62 9:18/M
16 Christian Perez Elkhart IN 497 31 121 39:37.44 2:02:31.97 2:02:59.68 9:23/M
17 Troy Karrick Angola IN 86 38 128 41:39.81 2:04:37.39 2:05:02.05 9:33/M
18 Adam Schmitt Columbia City IN 727 35 131 42:09.85 2:05:27.40 2:05:32.09 9:35/M
19 Matthew Burnett Tecumseh MI 532 36 134 43:55.95 2:07:06.38 2:07:18.19 9:43/M
20 Justin Wall Huntington IN 784 37 144 46:10.97 2:09:11.56 2:09:33.21 9:53/M
21 Craig Kinnear South Bend IN 626 30 153 47:14.04 2:10:23.06 2:10:36.28 9:58/M
22 Joshua Nix Fort Wayne IN 693 34 158 48:11.82 2:11:18.89 2:11:34.06 10:03/M
23 Derek See Warsaw IN 733 32 178 52:56.60 2:15:57.69 2:16:18.84 10:24/M
24 Edward Beber Fort Wayne IN 513 31 189 56:19.06 2:19:22.23 2:19:41.30 10:40/M
25 Jim Read Goshen IN 709 32 202 58:35.25 2:21:50.45 2:21:57.49 10:50/M
26 Brett Henderson Westville OH 604 39 209 1:01:37.35 2:24:56.09 2:24:59.59 11:04/M
27 Matt Miller Goshen IN 676 35 214 1:03:26.71 2:26:37.22 2:26:48.95 11:12/M
28 Tim Stauffer Fort Wayne IN 755 36 216 1:03:42.06 2:26:48.18 2:27:04.30 11:14/M
29 Paul Bercot Fort Wayne IN 519 31 224 1:05:24.69 2:28:35.74 2:28:46.93 11:21/M
30 Jeremy Gardner Swayzee IN 574 37 231 1:06:56.19 2:29:55.03 2:30:18.43 11:28/M
31 Ryan See Warsaw IN 734 37 238 1:11:47.46 2:34:48.02 2:35:09.70 11:51/M
32 John Moeller Fort Wayne IN 495 30 242 1:14:50.97 2:37:56.93 2:38:13.21 12:05/M
33 Steven Vandekeere Nappanee IN 782 32 246 1:15:59.32 2:38:53.07 2:39:21.56 12:10/M
34 Deron Heller Bremen IN 602 39 247 1:15:59.41 2:38:53.00 2:39:21.65 12:10/M
35 Joshua Moffett Westfield IN 681 33 253 1:20:51.75 2:43:51.28 2:44:13.99 12:32/M
36 Gabe Rice Swayzee IN 714 33 283 1:46:03.22 3:09:00.52 3:09:25.46 14:28/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jon Lovett Fort Wayne IN 647 41 14   1:36:21.89 1:36:30.40 7:22/M
2 Matt Kelley Fort Wayne IN 623 40 16 0:09.15 1:36:31.55 1:36:39.55 7:23/M
3 Matt Mang Fort Wayne IN 654 42 22 2:46.66 1:39:13.53 1:39:17.06 7:35/M
4 Doug Camp Garrett IN 534 44 34 5:55.18 1:42:20.08 1:42:25.58 7:49/M
5 Shane Hillman Gas City IN 1188 46 37 6:43.07 1:43:07.91 1:43:13.47 7:53/M
6 Jon Olsen Auburn IN 698 44 38 7:08.93 1:43:33.38 1:43:39.33 7:55/M
7 Mike Lubbers Kalamazoo MI 648 41 63 12:22.65 1:48:34.33 1:48:53.05 8:19/M
8 Len Fish Bremen IN 567 45 69 13:26.19 1:49:46.78 1:49:56.59 8:24/M
9 John Zuk Columbia City IN 500 45 74 14:46.01 1:51:14.57 1:51:16.41 8:30/M
10 Jared Newhard Fort Wayne IN 688 42 91 20:11.91 1:56:33.47 1:56:42.31 8:55/M
11 Sam Gillie Fort Wayne IN 582 44 92 20:14.34 1:56:24.31 1:56:44.74 8:55/M
12 Aaron Klooze Fort Wayne IN 628 45 95 21:22.86 1:57:44.09 1:57:53.26 9:00/M
13 Jeremiah Kill Monroeville IN 625 40 96 21:25.97 1:57:44.54 1:57:56.37 9:00/M
14 Scott Elliott Columbia City IN 556 41 97 22:03.51 1:58:23.36 1:58:33.91 9:03/M
15 Michael Curdelli Fort Wayne IN 542 42 100 22:30.19 1:58:39.78 1:59:00.59 9:05/M
16 Pj Thuringer Fort Wayne IN 777 42 101 22:34.88 1:58:42.02 1:59:05.28 9:05/M
17 Nicholas Brandt Churubusco IN 528 41 106 23:16.95 1:59:33.63 1:59:47.35 9:09/M
18 Ron Mee South Bend IN 672 49 110 24:22.35 2:00:42.87 2:00:52.75 9:14/M
19 Jeff Arnold Fort Wayne IN 1206 44 112 24:39.83 2:01:00.23 2:01:10.23 9:15/M
20 Joe Griner North Webster IN 591 49 116 25:34.98 2:01:53.25 2:02:05.38 9:19/M
21 Jeff Beck Columbia City IN 514 49 117 25:45.75 2:02:02.90 2:02:16.15 9:20/M
22 Douglas Fahl Columbia City IN 563 47 118 25:50.37 2:02:10.79 2:02:20.77 9:20/M
23 Dan McCrady Fort Wayne IN 664 48 125 27:51.86 2:04:10.99 2:04:22.26 9:30/M
24 Scott Sweet Carmel IN 768 46 126 28:19.23 2:04:05.22 2:04:49.63 9:32/M
25 Todd Ernsberger Fort Wayne IN 560 46 137 31:06.25 2:07:20.58 2:07:36.65 9:44/M
26 John Knight Warsaw IN 1200 45 141 32:16.56 2:08:40.73 2:08:46.96 9:50/M
27 Douglas Dye Woodburn IN 1213 48 174 38:44.29 2:14:50.18 2:15:14.69 10:19/M
28 Michael Thena Fort Wayne IN 776 43 181 40:56.74 2:17:13.31 2:17:27.14 10:30/M
29 Rodney Ewing Columbia City IN 562 48 182 40:58.37 2:17:06.17 2:17:28.77 10:30/M
30 Michael Krieg Harlan IN 636 43 188 42:17.19 2:18:25.61 2:18:47.59 10:36/M
31 Shannon Nierman Fort Wayne IN 691 43 205 47:34.70 2:23:37.75 2:24:05.10 11:00/M
32 Tim Richards Leo IN 1208 48 220 52:07.03 2:28:13.41 2:28:37.43 11:21/M
33 Bruce McNamara Huntertown IN 669 46 226 52:28.07 2:28:47.86 2:28:58.47 11:22/M
34 John Kauffman Monroeville IN 621 48 234 53:58.64 2:30:14.84 2:30:29.04 11:29/M
35 David Deventer Laotto IN 547 47 237 55:58.49 2:32:12.55 2:32:28.89 11:38/M
36 Dominic Gagliardi Hobart IN 56 44 259 1:10:59.10 2:46:59.07 2:47:29.50 12:47/M
37 Drew Hettich Culver IN 607 40 277 1:24:28.18 3:00:34.00 3:00:58.58 13:49/M
38 Kirk Lude Columbia City IN 650 48 281 1:31:12.51 3:07:24.25 3:07:42.91 14:20/M
39 Sean Ambrose Columbia City IN 506 43 282 1:31:51.49 3:08:03.81 3:08:21.89 14:23/M
40 David Peterson Fort Wayne IN 138 45 304 2:41:50.94 4:17:54.13 4:18:21.34 19:43/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Adam Schlemmer Goshen IN 726 52 15   1:36:30.45 1:36:33.59 7:22/M
2 Bob Copeland Plainfield IN 541 56 17 1:12.79 1:37:41.08 1:37:46.38 7:28/M
3 Ronald Papke Utica MI 701 55 20 1:58.09 1:38:27.52 1:38:31.68 7:31/M
4 Bryan Noble Brooklyn MI 694 57 21 2:12.21 1:38:44.26 1:38:45.80 7:32/M
5 Bryan Gross Fort Wayne IN 592 57 30 4:12.12 1:40:42.29 1:40:45.71 7:41/M
6 Jeff Scott Winamac IN 731 53 40 7:21.39 1:43:52.29 1:43:54.98 7:56/M
7 Kenneth Lynch Corunna IN 651 50 45 9:21.13 1:45:32.32 1:45:54.72 8:05/M
8 Kirk Robinson Akron IN 721 55 53 10:51.73 1:47:19.38 1:47:25.32 8:12/M
9 Michael Newell Warsaw IN 687 58 55 11:14.04 1:47:29.30 1:47:47.63 8:14/M
10 Joe Beier Fort Wayne IN 515 50 59 12:05.37 1:48:33.43 1:48:38.96 8:18/M
11 Arya Jayatilaka Kalamazoo MI 614 55 80 17:34.52 1:54:01.63 1:54:08.11 8:43/M
12 Mike Clendenen New Haven IN 540 59 87 18:55.83 1:55:23.41 1:55:29.42 8:49/M
13 Gene Donaghy Ossian IN 550 59 90 19:59.64 1:56:17.54 1:56:33.23 8:54/M
14 David Geiger Churubusco IN 577 53 99 22:19.14 1:58:41.79 1:58:52.73 9:04/M
15 Brian Bills Columbia City IN 522 50 104 22:48.48 1:59:13.08 1:59:22.07 9:07/M
16 Mark Spencer Ann Arbor MI 751 52 113 24:52.78 2:01:11.89 2:01:26.37 9:16/M
17 Phil Allen Wawaka IN 504 51 123 27:29.58 2:03:47.45 2:04:03.17 9:28/M
18 Andy McGrail Jones MI 117 54 129 28:48.46 2:05:17.77 2:05:22.05 9:34/M
19 Timothy Beachy Columbia City IN 511 53 130 28:56.49 2:05:02.82 2:05:30.08 9:35/M
20 James Kyle Valparaiso IN 102 50 138 31:38.38 2:07:52.72 2:08:11.97 9:47/M
21 Ron Zartman Fort Wayne IN 1207 58 140 31:56.26 2:08:18.99 2:08:29.85 9:48/M
22 Jeff Van Demark Perrysburg OH 781 54 166 37:09.59 2:13:15.06 2:13:43.18 10:12/M
23 Mike Lewis Huntington IN 645 54 183 41:39.27 2:18:01.89 2:18:12.86 10:33/M
24 Tim Griffin South Bend IN 589 57 186 41:59.61 2:18:07.89 2:18:33.20 10:35/M
25 Randy Vanderford Columbia City IN 783 55 206 47:31.74 2:23:37.43 2:24:05.33 11:00/M
26 Gary Straquadine Columbus OH 761 58 208 48:24.97 2:24:45.36 2:24:58.56 11:04/M
27 Walter Shelly Indianapolis IN 740 54 239 1:00:08.59 2:36:18.51 2:36:42.18 11:58/M
28 Robert Staroska Piqua OH 754 56 240 1:00:49.74 2:37:12.42 2:37:23.33 12:01/M
29 Richard Peete Crystal Lake IL 704 54 279 1:26:58.99 3:03:22.42 3:03:32.58 14:01/M
30 Marvin Tapp Valparaiso IN 771 53 290 1:44:03.81 3:20:11.49 3:20:37.40 15:19/M
31 Ray Stiffler Indianapolis IN 759 55 298 1:59:34.70 3:35:46.47 3:36:08.29 16:30/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Roger Wilson Fort Wayne IN 795 61 18   1:38:09.69 1:38:09.69 7:30/M
2 Gregg Miller Grand Rapids MI 122 64 33 4:10.55 1:42:14.30 1:42:20.24 7:49/M
3 George Nietert Valparaiso IN 692 61 35 4:30.73 1:42:38.97 1:42:40.42 7:50/M
4 Steve Gorsuch Mishawaka IN 585 61 60 10:32.50 1:48:39.91 1:48:42.19 8:18/M
5 Roger Bentley Coloma MI 518 64 213 48:06.60 2:25:55.23 2:26:16.29 11:10/M
6 Ed Zimmerman Grand Haven MI 1214 65 289 1:40:44.60 3:18:17.58 3:18:54.29 15:11/M
7 Steve Greider Fort Wayne IN 588 65 296 1:54:48.78 3:32:43.10 3:32:58.47 16:15/M
8 Bill Meader Columbia City IN 671 61 301 2:06:21.84 3:44:09.84 3:44:31.53 17:08/M
9 Melvin Hobbs Kokomo IN 611 65 303 2:26:43.74 4:04:36.10 4:04:53.43 18:42/M
Top

Men 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 John Derheimer Greensburg IN 492 71 148   2:09:30.96 2:09:55.69 9:55/M
2 Bill Harris Grabill IN 599 76 156 0:56.19 2:10:46.48 2:10:51.88 9:59/M
3 Stephen Adkison Fort Wayne IN 502 70 180 6:47.44 2:16:26.77 2:16:43.13 10:26/M
4 Stephen Henderson Saint Paris OH 605 72 233 20:25.53 2:30:06.10 2:30:21.22 11:29/M
5 Bud Stiffler Anderson IN 557 76 260 37:38.09 2:47:11.56 2:47:33.78 12:47/M
6 Ken Lude Columbia City IN 649 71 280 57:46.60 3:07:23.89 3:07:42.29 14:20/M
7 Richard Schuman Columbia City IN 729 83 292 1:19:28.45 3:29:02.04 3:29:24.14 15:59/M