Courthouse Classic 5K

Overall Finish List

June 20, 2015


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Matthew Perkins Wolcottville IN 763 22 M 1 Top Fin   16:27.06 5:18/M
2 Jake Gillette Goshen IN 565 29 M 2 Top Fin 0:28.64 16:55.70 5:27/M
3 Atlee Lambright Topeka IN 832 33 M 3 Top Fin 0:51.53 17:18.59 5:35/M
4 Kyle Burchett Howe IN 370 18 M 1 16-18 1:00.66 17:27.72 5:38/M
5 Ethan McCall Ft Wayne IN 744 14 M 1 14-15 1:27.23 17:54.29 5:46/M
6 Mark Furkis Ligonier IN 494 59 M 1 Top Fin 1:33.27 18:00.33 5:48/M
7 Josh Grogg Lagrange IN 640 15 M 2 14-15 1:41.08 18:08.14 5:51/M
8 Martin Yoder Shipshewana IN 837 14 M 3 14-15 1:46.74 18:13.80 5:53/M
9 Tom Romanowski Hudson MI 846 45 M 1 45-49 1:48.82 18:15.88 5:53/M
10 Mark Davidhizar Elkhart IN 424 33 M 1 30-34 1:51.63 18:18.69 5:54/M
11 Kent Eagleson Lagrange IN 456 16 M 2 16-18 1:54.48 18:21.54 5:55/M
12 Marcus Yoder Shipshewana IN 836 14 M 4 14-15 1:58.96 18:26.02 5:57/M
13 Mark Stahl Hamilton IN 783 29 M 1 25-29 2:02.69 18:29.75 5:58/M
14 Mariah Jordan Fort Wayne IN 725 20 F 1 Top Fin 2:09.85 18:36.91 6:00/M
15 Carson Eash Lagrange IN 855 15 M 5 14-15 2:11.30 18:38.36 6:01/M
16 Anthony Schwartz Shipshewana IN 776 13 M 1 0-13 2:18.17 18:45.23 6:03/M
17 Randy Houser Fremont IN 822 49 M 2 45-49 2:24.39 18:51.45 6:05/M
18 Todd Hoffer Etna Green IN 818 48 M 3 45-49 2:29.96 18:57.02 6:07/M
19 Deric Poorman Cassopolis MI 816 28 M 2 25-29 2:39.19 19:06.25 6:10/M
20 Clinton Dickens Mishawaka IN 451 44 M 1 40-44 3:09.27 19:36.33 6:19/M
21 Scott Eberle Ft Wayne IN 831 51 M 1 Top Fin 3:18.56 19:45.62 6:22/M
22 Dodd David South Bend IN 840 53 M 1 50-54 3:22.98 19:50.04 6:24/M
23 Ada Wingard Topeka IN 835 18 F 2 Top Fin 3:34.34 20:01.40 6:27/M
24 Kirby Herschberger Middlebury IN 815 54 M 2 50-54 3:43.06 20:10.12 6:30/M
25 Mike Carey South Bend IN 383 59 M 1 55-59 4:02.58 20:29.64 6:36/M
26 Tea Romanowski Hudson MI 847 17 F 3 Top Fin 4:10.70 20:37.76 6:39/M
27 Eric Maginn Wolcottville IN 742 24 M 1 19-24 4:15.65 20:42.71 6:41/M
28 Brent Munro Huntington IN 756 54 M 3 50-54 4:20.17 20:47.23 6:42/M
29 Lisa Roe Angola IN 851 45 F 1 Top Fin 4:21.74 20:48.80 6:43/M
30 Elmer Schlabach Goshen IN 825 26 M 3 25-29 4:27.10 20:54.16 6:45/M
31 Matthew Tomlinson Churubusco IN 817 32 M 2 30-34 4:28.53 20:55.59 6:45/M
32 Dorcas Wingard Topeka IN 833 15 F 1 14-15 4:31.24 20:58.30 6:46/M
33 Erik Magner 854 51 M 4 50-54 4:34.12 21:01.18 6:47/M
34 Todd Rothi Bristol IN 768 52 M 5 50-54 4:42.49 21:09.55 6:49/M
35 Allison Thomas Lagrange IN 792 16 F 1 16-18 5:02.27 21:29.33 6:56/M
36 Michele Carey South Bend IN 381 57 F 1 Top Fin 5:07.96 21:35.02 6:58/M
37 Ryan Spitler Grand Rapids MI 782 26 M 4 25-29 5:19.02 21:46.08 7:01/M
38 Blake Bowers Wolcottville IN 243 20 M 2 19-24 5:21.78 21:48.84 7:02/M
39 Fernanado Montealegre White Pigeon MI 841 34 M 3 30-34 5:29.73 21:56.79 7:05/M
40 Brad Barkby Sturgis MI 138 32 M 4 30-34 5:31.51 21:58.57 7:05/M
41 Christian Keller Lagrange IN 730 14 M 6 14-15 5:40.20 22:07.26 7:08/M
42 Jeff Martin Angola IN 827 47 M 4 45-49 5:40.33 22:07.39 7:08/M
43 Patrick Judson Angola IN 726 40 M 2 40-44 5:46.81 22:13.87 7:10/M
44 Tom Stoy Ashley IN 785 38 M 1 35-39 5:54.88 22:21.94 7:13/M
45 Derek Jager Elkhart IN 811 25 M 5 25-29 6:01.70 22:28.76 7:15/M
46 Joann Alleshouse Howe IN 45 43 F 1 40-44 6:02.70 22:29.76 7:15/M
47 Joe Thomas Ft Wayne IN 793 41 M 3 40-44 6:03.73 22:30.79 7:15/M
48 Kaleb Wadsworth 812 16 M 3 16-18 6:33.86 23:00.92 7:25/M
49 Scott Miller Angola IN 752 38 M 2 35-39 6:37.58 23:04.64 7:26/M
50 Trina Romanowski Hudson MI 845 38 F 1 35-39 6:39.53 23:06.59 7:27/M
51 Bill Ritchie Sturgis MI 842 39 M 3 35-39 6:47.72 23:14.78 7:30/M
52 Michaella Burchett Howe IN 371 16 F 2 16-18 6:57.70 23:24.76 7:33/M
53 Delbert Yoder Goshen IN 843 59 M 2 55-59 7:09.15 23:36.21 7:37/M
54 Megan Miles Lagrange IN 746 29 F 1 25-29 7:12.11 23:39.17 7:38/M
55 Jason Savoie Kendallville IN 774 56 M 3 55-59 7:14.52 23:41.58 7:38/M
56 Mike Walters Angola IN 828 47 M 5 45-49 7:17.63 23:44.69 7:39/M
57 George Llera Lagrange IN 740 42 M 4 40-44 7:18.33 23:45.39 7:40/M
58 Monica Keil Lagrange IN 729 41 F 2 40-44 7:28.96 23:56.02 7:43/M
59 Tana Yunker Sturgis MI 806 48 F 1 45-49 7:56.61 24:23.67 7:52/M
60 Sarah Sark Millersburg IN 773 20 F 1 19-24 7:57.64 24:24.70 7:52/M
61 Kimberly Harringer Elkhart IN 721 39 F 2 35-39 7:58.10 24:25.16 7:53/M
62 Arvil Howe South Bend IN 809 63 M 1 60-99 8:11.27 24:38.33 7:57/M
63 Terry Wooster Angola IN 802 58 M 4 55-59 8:12.79 24:39.85 7:57/M
64 April Chrisman Lagrange IN 385 14 F 2 14-15 8:13.36 24:40.42 7:57/M
65 Dawn Sturdivant Wolcottville IN 787 48 F 2 45-49 8:13.60 24:40.66 7:57/M
66 Madison Burton White Pigeon MI 380 16 F 3 16-18 8:19.81 24:46.87 7:59/M
67 Kent Stucky Goshen IN 786 63 M 2 60-99 8:22.64 24:49.70 8:00/M
68 Ken Schlemmer Noblesville IN 775 52 M 6 50-54 8:24.09 24:51.15 8:01/M
69 Luke Franke Howe IN 484 12 M 2 0-13 8:32.84 24:59.90 8:04/M
70 Natalie Kautzmann Elkhart IN 727 14 F 3 14-15 8:36.23 25:03.29 8:05/M
71 Debbie Fuller Angola IN 826 46 F 3 45-49 8:41.76 25:08.82 8:06/M
72 Nathan Parks Kendallville IN 839 28 M 6 25-29 8:43.77 25:10.83 8:07/M
73 Katie Mast Lagrange IN 834 15 F 4 14-15 8:48.01 25:15.07 8:09/M
74 Doug Targgart Wolcottville IN 790 48 M 6 45-49 8:50.26 25:17.32 8:09/M
75 Jennifer Zent Fort Wayne IN 808 39 F 3 35-39 9:05.78 25:32.84 8:14/M
76 Russell Baker Lagrange IN 129 53 M 7 50-54 9:11.57 25:38.63 8:16/M
77 Charles Grady Wolcottville IN 587 47 M 7 45-49 9:17.38 25:44.44 8:18/M
78 John Baker Goshen IN 110 36 M 4 35-39 9:20.40 25:47.46 8:19/M
79 Holly Walters Angola IN 829 46 F 4 45-49 9:25.12 25:52.18 8:21/M
80 Rick Panning Angola IN 759 66 M 3 60-99 9:28.62 25:55.68 8:22/M
81 Doug Brown Goshen IN 287 46 M 8 45-49 9:32.26 25:59.32 8:23/M
82 Larry Fry 856 37 M 5 35-39 9:38.02 26:05.08 8:25/M
83 Connor O'Shaugnessy Ft. Wayne IN 757 23 M 3 19-24 9:42.38 26:09.44 8:26/M
84 Ruhl Dorthea Angola IN 455 55 F 1 55-59 9:42.55 26:09.61 8:26/M
85 Kurt Franke Ft. Wayne IN 480 35 M 6 35-39 9:43.91 26:10.97 8:26/M
86 Gerrit Geurs Rome City IN 838 29 M 7 25-29 9:46.47 26:13.53 8:27/M
87 Ellen Brown Sturgis MI 821 43 F 3 40-44 9:47.49 26:14.55 8:28/M
88 Cole Christian Kendallville IN 394 13 M 3 0-13 9:49.14 26:16.20 8:28/M
89 Gabrielle Larimer Howe IN 734 14 F 5 14-15 9:59.11 26:26.17 8:32/M
90 Hope Sustaita Howe IN 830 15 F 6 14-15 9:59.78 26:26.84 8:32/M
91 Ashley Berger Elkhart IN 810 27 F 2 25-29 10:00.17 26:27.23 8:32/M
92 Crysta Moniscolco Roanoke IN 755 22 F 2 19-24 10:10.53 26:37.59 8:35/M
93 Mark O'Shaugnessy Ft. Wayne IN 758 55 M 5 55-59 10:10.55 26:37.61 8:35/M
94 Andrew Sark New Paris IN 771 30 M 5 30-34 10:11.86 26:38.92 8:35/M
95 Pam Rothi Bristol IN 767 51 F 1 50-54 10:18.85 26:45.91 8:38/M
96 Adam Ryan Lagrange IN 769 34 M 6 30-34 10:21.54 26:48.60 8:39/M
97 Shanna Kautzmann Elkhart IN 728 44 F 4 40-44 10:32.46 26:59.52 8:42/M
98 Mark Grabill Elkhart IN 585 42 M 5 40-44 10:36.15 27:03.21 8:44/M
99 Jessica Gannon Muncie IN 495 21 F 3 19-24 10:40.20 27:07.26 8:45/M
100 Donna Swanson Quincy MI 788 63 F 1 60-99 10:50.74 27:17.80 8:48/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
101 Nicholas Miller Royal Oak MI 751 27 M 8 25-29 11:03.29 27:30.35 8:52/M
102 Ann Burleson Elkhart IN 374 44 F 5 40-44 11:06.72 27:33.78 8:53/M
103 Dennis Barkby Middlebury IN 149 33 M 7 30-34 11:25.02 27:52.08 8:59/M
104 Deborah Seigel Butler IN 777 49 F 5 45-49 11:33.06 28:00.12 9:02/M
105 Maria Brown Goshen IN 824 44 F 6 40-44 11:36.20 28:03.26 9:03/M
106 Delena Mase Orland IN 743 32 F 1 30-34 11:37.36 28:04.42 9:03/M
107 Shawn Miller Lagrange IN 753 49 F 6 45-49 11:39.29 28:06.35 9:04/M
108 Sarah Hacjman 852 16 F 4 16-18 11:43.89 28:10.95 9:05/M
109 Matthew Yoder Rome City IN 803 39 M 7 35-39 11:47.84 28:14.90 9:06/M
110 David Zent Fort Wayne IN 807 39 M 8 35-39 11:48.09 28:15.15 9:07/M
111 Eric Diamond South Bend IN 436 56 M 6 55-59 11:59.93 28:26.99 9:10/M
112 Amy Hackman Sturgis MI 718 49 F 7 45-49 12:13.48 28:40.54 9:15/M
113 Richard Craig Lagrange IN 399 67 M 4 60-99 12:13.63 28:40.69 9:15/M
114 Erica Brown Convoy OH 368 34 F 2 30-34 12:25.88 28:52.94 9:19/M
115 Elizabeth Cook Angola IN 397 27 F 3 25-29 12:45.44 29:12.50 9:25/M
116 Krista Hunter Nappanee IN 724 23 F 4 19-24 12:46.65 29:13.71 9:25/M
117 Heather Baker Goshen IN 83 29 F 4 25-29 12:46.74 29:13.80 9:25/M
118 Corrie Franke Ft. Wayne IN 462 33 F 3 30-34 12:49.22 29:16.28 9:26/M
119 Walter Pascal South Haven MI 761 72 M 5 60-99 12:53.19 29:20.25 9:28/M
120 Jamie Getty 858 26 F 5 25-29 12:57.43 29:24.49 9:29/M
121 Krystal Gates Sidney OH 850 28 F 6 25-29 13:16.26 29:43.32 9:35/M
122 Julie Smith Kendallville IN 781 27 F 7 25-29 13:16.30 29:43.36 9:35/M
123 Debra Nafziger Archbold OH 849 60 F 2 60-99 13:21.43 29:48.49 9:37/M
124 Regina Yoder Goshen IN 844 58 F 2 55-59 13:22.08 29:49.14 9:37/M
125 Raymond Miller Jr. Clawson MI 754 31 M 8 30-34 13:33.23 30:00.29 9:41/M
126 Lisa Hellen Royal Oak MI 722 27 F 8 25-29 13:39.79 30:06.85 9:43/M
127 Jade Hall Howe IN 719 14 F 7 14-15 13:51.80 30:18.86 9:46/M
128 Cathy Lake Eden Prairie MN 731 34 F 4 30-34 13:58.78 30:25.84 9:49/M
129 John Swanson Quincy MI 789 62 M 6 60-99 14:17.28 30:44.34 9:55/M
130 Shannon Fry Lagrange IN 491 42 F 7 40-44 14:22.00 30:49.06 9:56/M
131 Anna Miller Elkhart IN 747 26 F 9 25-29 14:28.80 30:55.86 9:58/M
132 Tina Davidhizar Elkhart IN 426 31 F 5 30-34 14:30.90 30:57.96 9:59/M
133 Mindy Bobay Kendallville IN 215 36 F 4 35-39 14:31.53 30:58.59 9:59/M
134 Megan Stoy Ashley IN 784 37 F 5 35-39 14:36.78 31:03.84 10:01/M
135 Butch Baker Evansville IN 71 65 M 7 60-99 14:36.89 31:03.95 10:01/M
136 Stephanie Dunkel-Bishop 857 26 F 10 25-29 14:50.49 31:17.55 10:05/M
137 Tammy Rinehart Ashley IN 766 52 F 2 50-54 14:59.65 31:26.71 10:08/M
138 Lori Leatherman Albion IN 736 47 F 8 45-49 15:11.10 31:38.16 10:12/M
139 Steve Butler Fort Wayne IN 813 69 M 8 60-99 15:28.50 31:55.56 10:18/M
140 Amy Lewis Angola IN 739 39 F 6 35-39 15:35.14 32:02.20 10:20/M
141 Kourtney Hopf Albion IN 723 36 F 7 35-39 15:37.51 32:04.57 10:21/M
142 Rick Vargo Bronson MI 797 45 M 9 45-49 15:42.38 32:09.44 10:22/M
143 Shirley Pascal South Haven MI 760 66 F 3 60-99 15:43.42 32:10.48 10:23/M
144 Andrea Reed Fort Wayne IN 765 40 F 8 40-44 15:44.64 32:11.70 10:23/M
145 Joe Ryan Union MI 770 37 M 9 35-39 16:21.54 32:48.60 10:35/M
146 Andy Peachey Lagrange IN 762 40 M 6 40-44 16:37.17 33:04.23 10:40/M
147 Betsy Magner 853 52 F 3 50-54 16:52.82 33:19.88 10:45/M
148 Amy Sites Fort Wayne IN 778 60 F 4 60-99 16:55.24 33:22.30 10:46/M
149 Laurie Sites Fort Wayne IN 780 21 F 5 19-24 17:36.80 34:03.86 10:59/M
150 Todd Thornsberry Howe IN 795 44 M 7 40-44 17:40.30 34:07.36 11:00/M
151 Dan Crabill Shipshewana IN 823 58 M 7 55-59 18:10.56 34:37.62 11:10/M
152 Freeman Hershberger Goshen IN 820 77 M 9 60-99 18:12.71 34:39.77 11:11/M
153 Maggie Garza Troy OH 498 53 F 4 50-54 19:12.53 35:39.59 11:30/M
154 Elly Franke Howe IN 471 15 F 8 14-15 19:47.13 36:14.19 11:41/M
155 Kathy Widau Sturgis MI 801 62 F 5 60-99 19:56.05 36:23.11 11:44/M
156 Guadalupe Martinez Soto Lagrange IN 814 30 F 6 30-34 20:17.07 36:44.13 11:51/M
157 Emily Miller Clawson MI 750 27 F 11 25-29 20:18.88 36:45.94 11:51/M
158 Taylor Targgart Wolcottville IN 791 15 F 9 14-15 20:28.52 36:55.58 11:55/M
159 Ashley Miller Kendallville IN 748 28 F 12 25-29 20:33.78 37:00.84 11:56/M
160 Donald Loomis Goshen IN 741 39 M 10 35-39 20:37.81 37:04.87 11:57/M
161 Megan Culp Goshen IN 418 28 F 13 25-29 21:18.04 37:45.10 12:11/M
162 Lisa Harker Lagrange IN 720 36 F 8 35-39 21:48.84 38:15.90 12:20/M
163 Diane McCue Fort Wayne IN 745 62 F 6 60-99 24:20.09 40:47.15 13:09/M
164 Roberta Craig Lagrange IN 400 59 F 3 55-59 24:21.25 40:48.31 13:10/M
165 Nancy Nofzinger Wauseon OH 848 61 M 10 60-99 24:21.73 40:48.79 13:10/M
166 Jessica Barkby Middlebury IN 166 34 F 7 30-34 24:59.36 41:26.42 13:22/M
167 Amy Lambright Topeka IN 732 39 F 9 35-39 25:10.09 41:37.15 13:25/M
168 Braeton Lambright Topeka IN 733 8 M 4 0-13 25:10.12 41:37.18 13:25/M
169 David Sites Fort Wayne IN 779 62 M 11 60-99 25:26.79 41:53.85 13:31/M
170 Andrew Grabill Elkhart IN 583 13 M 5 0-13 26:30.68 42:57.74 13:51/M
171 Mehalai Arivoli Coldwater MI 61 51 F 5 50-54 27:43.65 44:10.71 14:15/M
172 Cindy Miller Sturgis MI 749 51 F 6 50-54 27:43.76 44:10.82 14:15/M
173 Maggie Gibson Pleasant Lake IN 516 15 F 10 14-15 27:56.04 44:23.10 14:19/M
174 Hannah Gibson Pleasant Lake IN 507 23 F 6 19-24 27:56.07 44:23.13 14:19/M
175 Debbie Vargo Bronson MI 796 42 F 9 40-44 28:45.37 45:12.43 14:35/M
176 Linda Gibson Pleasant Lake IN 510 53 F 7 50-54 28:54.24 45:21.30 14:38/M
177 Adrian Farris Bronson MI 458 19 F 7 19-24 30:11.81 46:38.87 15:03/M
178 Jeanmarie Bradley Constantine MI 260 59 F 4 55-59 33:34.68 50:01.74 16:08/M
179 Jamesi Lemon Lagrange IN 738 35 M 11 35-39 33:37.19 50:04.25 16:09/M
180 Caire Lemon Lagrange IN 737 15 F 11 14-15 33:37.55 50:04.61 16:09/M
181 Carissa Prater Wawaka IN 764 35 F 10 35-39 36:49.13 53:16.19 17:11/M
182 Dale Waltz Lagrange IN 800 62 F 7 60-99 37:38.85 54:05.91 17:27/M
183 Bob Waltz Lagrange IN 799 62 M 12 60-99 37:38.92 54:05.98 17:27/M
184 Rob Garza Troy OH 504 55 M 8 55-59 40:51.91 57:18.97 18:29/M