Courthouse Classic 5K

Age Group Results

June 20, 2015


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


5K Men: Top Finishers 0-13 14-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
5K Women: Top Finishers 14-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
1 Mile Fun run Men: Top Finishers
1 Mile Fun run Women: Top Finishers

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mariah Jordan Fort Wayne IN 725 20 1 18:36.91 6:00/M
2 Ada Wingard Topeka IN 835 18 2 20:01.40 6:27/M
3 Tea Romanowski Hudson MI 847 17 3 20:37.76 6:39/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lisa Roe Angola IN 851 45 4 20:48.80 6:43/M
Top

Female Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michele Carey South Bend IN 381 57 7 21:35.02 6:58/M
Top

Female 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dorcas Wingard Topeka IN 833 15 5 20:58.30 6:46/M
2 April Chrisman Lagrange IN 385 14 16 24:40.42 7:57/M
3 Natalie Kautzmann Elkhart IN 727 14 19 25:03.29 8:05/M
4 Katie Mast Lagrange IN 834 15 21 25:15.07 8:09/M
5 Gabrielle Larimer Howe IN 734 14 26 26:26.17 8:32/M
6 Hope Sustaita Howe IN 830 15 27 26:26.84 8:32/M
7 Jade Hall Howe IN 719 14 52 30:18.86 9:46/M
8 Elly Franke Howe IN 471 15 70 36:14.19 11:41/M
9 Taylor Targgart Wolcottville IN 791 15 74 36:55.58 11:55/M
10 Maggie Gibson Pleasant Lake IN 516 15 84 44:23.10 14:19/M
11 Caire Lemon Lagrange IN 737 15 90 50:04.61 16:09/M
Top

Female 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Allison Thomas Lagrange IN 792 16 6 21:29.33 6:56/M
2 Michaella Burchett Howe IN 371 16 10 23:24.76 7:33/M
3 Madison Burton White Pigeon MI 380 16 18 24:46.87 7:59/M
4 Sarah Hacjman 852 16 39 28:10.95 9:05/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Sark Millersburg IN 773 20 14 24:24.70 7:52/M
2 Crysta Moniscolco Roanoke IN 755 22 29 26:37.59 8:35/M
3 Jessica Gannon Muncie IN 495 21 32 27:07.26 8:45/M
4 Krista Hunter Nappanee IN 724 23 43 29:13.71 9:25/M
5 Laurie Sites Fort Wayne IN 780 21 68 34:03.86 10:59/M
6 Hannah Gibson Pleasant Lake IN 507 23 85 44:23.13 14:19/M
7 Adrian Farris Bronson MI 458 19 88 46:38.87 15:03/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Megan Miles Lagrange IN 746 29 11 23:39.17 7:38/M
2 Ashley Berger Elkhart IN 810 27 28 26:27.23 8:32/M
3 Elizabeth Cook Angola IN 397 27 42 29:12.50 9:25/M
4 Heather Baker Goshen IN 83 29 44 29:13.80 9:25/M
5 Jamie Getty 858 26 46 29:24.49 9:29/M
6 Krystal Gates Sidney OH 850 28 47 29:43.32 9:35/M
7 Julie Smith Kendallville IN 781 27 48 29:43.36 9:35/M
8 Lisa Hellen Royal Oak MI 722 27 51 30:06.85 9:43/M
9 Anna Miller Elkhart IN 747 26 55 30:55.86 9:58/M
10 Stephanie Dunkel-Bishop 857 26 59 31:17.55 10:05/M
11 Emily Miller Clawson MI 750 27 73 36:45.94 11:51/M
12 Ashley Miller Kendallville IN 748 28 75 37:00.84 11:56/M
13 Megan Culp Goshen IN 418 28 76 37:45.10 12:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Delena Mase Orland IN 743 32 37 28:04.42 9:03/M
2 Erica Brown Convoy OH 368 34 41 28:52.94 9:19/M
3 Corrie Franke Ft. Wayne IN 462 33 45 29:16.28 9:26/M
4 Cathy Lake Eden Prairie MN 731 34 53 30:25.84 9:49/M
5 Tina Davidhizar Elkhart IN 426 31 56 30:57.96 9:59/M
6 Guadalupe Martinez Soto Lagrange IN 814 30 72 36:44.13 11:51/M
7 Jessica Barkby Middlebury IN 166 34 80 41:26.42 13:22/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Trina Romanowski Hudson MI 845 38 9 23:06.59 7:27/M
2 Kimberly Harringer Elkhart IN 721 39 15 24:25.16 7:53/M
3 Jennifer Zent Fort Wayne IN 808 39 22 25:32.84 8:14/M
4 Mindy Bobay Kendallville IN 215 36 57 30:58.59 9:59/M
5 Megan Stoy Ashley IN 784 37 58 31:03.84 10:01/M
6 Amy Lewis Angola IN 739 39 62 32:02.20 10:20/M
7 Kourtney Hopf Albion IN 723 36 63 32:04.57 10:21/M
8 Lisa Harker Lagrange IN 720 36 77 38:15.90 12:20/M
9 Amy Lambright Topeka IN 732 39 81 41:37.15 13:25/M
10 Carissa Prater Wawaka IN 764 35 91 53:16.19 17:11/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joann Alleshouse Howe IN 45 43 8 22:29.76 7:15/M
2 Monica Keil Lagrange IN 729 41 12 23:56.02 7:43/M
3 Ellen Brown Sturgis MI 821 43 25 26:14.55 8:28/M
4 Shanna Kautzmann Elkhart IN 728 44 31 26:59.52 8:42/M
5 Ann Burleson Elkhart IN 374 44 34 27:33.78 8:53/M
6 Maria Brown Goshen IN 824 44 36 28:03.26 9:03/M
7 Shannon Fry Lagrange IN 491 42 54 30:49.06 9:56/M
8 Andrea Reed Fort Wayne IN 765 40 65 32:11.70 10:23/M
9 Debbie Vargo Bronson MI 796 42 86 45:12.43 14:35/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tana Yunker Sturgis MI 806 48 13 24:23.67 7:52/M
2 Dawn Sturdivant Wolcottville IN 787 48 17 24:40.66 7:57/M
3 Debbie Fuller Angola IN 826 46 20 25:08.82 8:06/M
4 Holly Walters Angola IN 829 46 23 25:52.18 8:21/M
5 Deborah Seigel Butler IN 777 49 35 28:00.12 9:02/M
6 Shawn Miller Lagrange IN 753 49 38 28:06.35 9:04/M
7 Amy Hackman Sturgis MI 718 49 40 28:40.54 9:15/M
8 Lori Leatherman Albion IN 736 47 61 31:38.16 10:12/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Pam Rothi Bristol IN 767 51 30 26:45.91 8:38/M
2 Tammy Rinehart Ashley IN 766 52 60 31:26.71 10:08/M
3 Betsy Magner 853 52 66 33:19.88 10:45/M
4 Maggie Garza Troy OH 498 53 69 35:39.59 11:30/M
5 Mehalai Arivoli Coldwater MI 61 51 82 44:10.71 14:15/M
6 Cindy Miller Sturgis MI 749 51 83 44:10.82 14:15/M
7 Linda Gibson Pleasant Lake IN 510 53 87 45:21.30 14:38/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ruhl Dorthea Angola IN 455 55 24 26:09.61 8:26/M
2 Regina Yoder Goshen IN 844 58 50 29:49.14 9:37/M
3 Roberta Craig Lagrange IN 400 59 79 40:48.31 13:10/M
4 Jeanmarie Bradley Constantine MI 260 59 89 50:01.74 16:08/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Donna Swanson Quincy MI 788 63 33 27:17.80 8:48/M
2 Debra Nafziger Archbold OH 849 60 49 29:48.49 9:37/M
3 Shirley Pascal South Haven MI 760 66 64 32:10.48 10:23/M
4 Amy Sites Fort Wayne IN 778 60 67 33:22.30 10:46/M
5 Kathy Widau Sturgis MI 801 62 71 36:23.11 11:44/M
6 Diane McCue Fort Wayne IN 745 62 78 40:47.15 13:09/M
7 Dale Waltz Lagrange IN 800 62 92 54:05.91 17:27/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matthew Perkins Wolcottville IN 763 22 1 16:27.06 5:18/M
2 Jake Gillette Goshen IN 565 29 2 16:55.70 5:27/M
3 Atlee Lambright Topeka IN 832 33 3 17:18.59 5:35/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Furkis Ligonier IN 494 59 6 18:00.33 5:48/M
Top

Male Grand Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Scott Eberle Ft Wayne IN 831 51 20 19:45.62 6:22/M
Top

Male 13 and under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anthony Schwartz Shipshewana IN 776 13 15 18:45.23 6:03/M
2 Luke Franke Howe IN 484 12 51 24:59.90 8:04/M
3 Cole Christian Kendallville IN 394 13 63 26:16.20 8:28/M
4 Braeton Lambright Topeka IN 733 8 87 41:37.18 13:25/M
5 Andrew Grabill Elkhart IN 583 13 89 42:57.74 13:51/M
Top

Male 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ethan McCall Ft Wayne IN 744 14 5 17:54.29 5:46/M
2 Josh Grogg Lagrange IN 640 15 7 18:08.14 5:51/M
3 Martin Yoder Shipshewana IN 837 14 8 18:13.80 5:53/M
4 Marcus Yoder Shipshewana IN 836 14 12 18:26.02 5:57/M
5 Carson Eash Lagrange IN 855 15 14 18:38.36 6:01/M
6 Christian Keller Lagrange IN 730 14 34 22:07.26 7:08/M
Top

Male 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kyle Burchett Howe IN 370 18 4 17:27.72 5:38/M
2 Kent Eagleson Lagrange IN 456 16 11 18:21.54 5:55/M
3 Kaleb Wadsworth 812 16 40 23:00.92 7:25/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Eric Maginn Wolcottville IN 742 24 24 20:42.71 6:41/M
2 Blake Bowers Wolcottville IN 243 20 31 21:48.84 7:02/M
3 Connor O'Shaugnessy Ft. Wayne IN 757 23 60 26:09.44 8:26/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Stahl Hamilton IN 783 29 13 18:29.75 5:58/M
2 Deric Poorman Cassopolis MI 816 28 18 19:06.25 6:10/M
3 Elmer Schlabach Goshen IN 825 26 26 20:54.16 6:45/M
4 Ryan Spitler Grand Rapids MI 782 26 30 21:46.08 7:01/M
5 Derek Jager Elkhart IN 811 25 38 22:28.76 7:15/M
6 Nathan Parks Kendallville IN 839 28 52 25:10.83 8:07/M
7 Gerrit Geurs Rome City IN 838 29 62 26:13.53 8:27/M
8 Nicholas Miller Royal Oak MI 751 27 68 27:30.35 8:52/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mark Davidhizar Elkhart IN 424 33 10 18:18.69 5:54/M
2 Matthew Tomlinson Churubusco IN 817 32 27 20:55.59 6:45/M
3 Fernanado Montealegre White Pigeon MI 841 34 32 21:56.79 7:05/M
4 Brad Barkby Sturgis MI 138 32 33 21:58.57 7:05/M
5 Andrew Sark New Paris IN 771 30 65 26:38.92 8:35/M
6 Adam Ryan Lagrange IN 769 34 66 26:48.60 8:39/M
7 Dennis Barkby Middlebury IN 149 33 69 27:52.08 8:59/M
8 Raymond Miller Jr. Clawson MI 754 31 75 30:00.29 9:41/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Stoy Ashley IN 785 38 37 22:21.94 7:13/M
2 Scott Miller Angola IN 752 38 41 23:04.64 7:26/M
3 Bill Ritchie Sturgis MI 842 39 42 23:14.78 7:30/M
4 John Baker Goshen IN 110 36 56 25:47.46 8:19/M
5 Larry Fry 856 37 59 26:05.08 8:25/M
6 Kurt Franke Ft. Wayne IN 480 35 61 26:10.97 8:26/M
7 Matthew Yoder Rome City IN 803 39 70 28:14.90 9:06/M
8 David Zent Fort Wayne IN 807 39 71 28:15.15 9:07/M
9 Joe Ryan Union MI 770 37 80 32:48.60 10:35/M
10 Donald Loomis Goshen IN 741 39 85 37:04.87 11:57/M
11 Jamesi Lemon Lagrange IN 738 35 90 50:04.25 16:09/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clinton Dickens Mishawaka IN 451 44 19 19:36.33 6:19/M
2 Patrick Judson Angola IN 726 40 36 22:13.87 7:10/M
3 Joe Thomas Ft Wayne IN 793 41 39 22:30.79 7:15/M
4 George Llera Lagrange IN 740 42 46 23:45.39 7:40/M
5 Mark Grabill Elkhart IN 585 42 67 27:03.21 8:44/M
6 Andy Peachey Lagrange IN 762 40 81 33:04.23 10:40/M
7 Todd Thornsberry Howe IN 795 44 82 34:07.36 11:00/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Romanowski Hudson MI 846 45 9 18:15.88 5:53/M
2 Randy Houser Fremont IN 822 49 16 18:51.45 6:05/M
3 Todd Hoffer Etna Green IN 818 48 17 18:57.02 6:07/M
4 Jeff Martin Angola IN 827 47 35 22:07.39 7:08/M
5 Mike Walters Angola IN 828 47 45 23:44.69 7:39/M
6 Doug Targgart Wolcottville IN 790 48 53 25:17.32 8:09/M
7 Charles Grady Wolcottville IN 587 47 55 25:44.44 8:18/M
8 Doug Brown Goshen IN 287 46 58 25:59.32 8:23/M
9 Rick Vargo Bronson MI 797 45 79 32:09.44 10:22/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dodd David South Bend IN 840 53 21 19:50.04 6:24/M
2 Kirby Herschberger Middlebury IN 815 54 22 20:10.12 6:30/M
3 Brent Munro Huntington IN 756 54 25 20:47.23 6:42/M
4 Erik Magner 854 51 28 21:01.18 6:47/M
5 Todd Rothi Bristol IN 768 52 29 21:09.55 6:49/M
6 Ken Schlemmer Noblesville IN 775 52 50 24:51.15 8:01/M
7 Russell Baker Lagrange IN 129 53 54 25:38.63 8:16/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mike Carey South Bend IN 383 59 23 20:29.64 6:36/M
2 Delbert Yoder Goshen IN 843 59 43 23:36.21 7:37/M
3 Jason Savoie Kendallville IN 774 56 44 23:41.58 7:38/M
4 Terry Wooster Angola IN 802 58 48 24:39.85 7:57/M
5 Mark O'Shaugnessy Ft. Wayne IN 758 55 64 26:37.61 8:35/M
6 Eric Diamond South Bend IN 436 56 72 28:26.99 9:10/M
7 Dan Crabill Shipshewana IN 823 58 83 34:37.62 11:10/M
8 Rob Garza Troy OH 504 55 92 57:18.97 18:29/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Arvil Howe South Bend IN 809 63 47 24:38.33 7:57/M
2 Kent Stucky Goshen IN 786 63 49 24:49.70 8:00/M
3 Rick Panning Angola IN 759 66 57 25:55.68 8:22/M
4 Richard Craig Lagrange IN 399 67 73 28:40.69 9:15/M
5 Walter Pascal South Haven MI 761 72 74 29:20.25 9:28/M
6 John Swanson Quincy MI 789 62 76 30:44.34 9:55/M
7 Butch Baker Evansville IN 71 65 77 31:03.95 10:01/M
8 Steve Butler Fort Wayne IN 813 69 78 31:55.56 10:18/M
9 Freeman Hershberger Goshen IN 820 77 84 34:39.77 11:11/M
10 Nancy Nofzinger Wauseon OH 848 61 86 40:48.79 13:10/M
11 David Sites Fort Wayne IN 779 62 88 41:53.85 13:31/M
12 Bob Waltz Lagrange IN 799 62 91 54:05.98 17:27/M
 

1 Mile Fun run

Top

Female Top 35 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Thomas Ft Wayne IN 2025 10 1 6:51.30 6:51/M
2 Abby Bontrager Shipshewana IN 2085 11 2 7:09.63 7:09/M
3 Madison Keil Lagrange IN 1937 12 3 7:25.64 7:25/M
4 Brooklynn Rettig Howe IN 1996 11 4 7:58.38 7:58/M
5 Paige Hopf Albion IN 1923 9 5 8:02.85 8:02/M
6 Jalayna Whetstone Shipshewana IN 2050 7 6 8:06.30 8:06/M
7 Annagail Warrener Lagrange IN 2041 8 7 8:06.66 8:06/M
8 Adelaide Hopf Albion IN 1917 7 8 8:07.66 8:07/M
9 Campbell Dodd Howe IN 1871 8 9 8:09.07 8:09/M
10 Ashley Zent Ft Wayne IN 2051 9 10 8:27.73 8:27/M
11 Brooklyn Lambright Lagrange IN 1957 11 11 8:50.49 8:50/M
12 Olivia Harringer Elkhart IN 1909 10 12 8:54.23 8:54/M
13 Kristina Petkova Goshen IN 2062 7 13 8:54.81 8:54/M
14 Izavela Roeun Elkhart IN 2058 10 14 8:58.02 8:58/M
15 Kylee Brown Goshen IN 1801 11 15 9:02.17 9:02/M
16 Ruth Kautzmann Elkhart IN 1929 9 16 9:09.51 9:09/M
17 Kara Hively Lagrange IN 2069 8 17 9:14.22 9:14/M
18 Merril Warrener Lagrange IN 2049 5 18 9:20.35 9:20/M
19 Lillian Klein Huntertown IN 1952 6 19 9:22.40 9:22/M
20 Kaeli Christian Kendallville IN 1817 9 20 9:29.23 9:29/M
21 Emma Davidhizar Elkhart IN 1846 8 21 9:30.84 9:30/M
22 Natalie Gillette Goshen IN 1906 5 22 9:36.69 9:36/M
23 Olivia Stoy Ashley IN 2021 11 23 9:39.57 9:39/M
24 Gabby Dodd Howe IN 1888 7 24 10:25.90 10:25/M
25 Aleva Nuttle Ft Wayne IN 1964 9 25 10:32.72 10:32/M
26 Evelyn Stoy Ashley IN 2017 8 26 10:34.91 10:34/M
27 Jayden Sark New Paris IN 2010 8 27 11:23.57 11:23/M
28 Chloe Davidhizar Elkhart IN 1832 7 28 11:35.27 11:35/M
29 Julian Warrener Lagrange IN 2045 3 29 12:47.63 12:47/M
30 Regan Parker Ft. Wayne IN 1991 7 30 13:27.85 13:27/M
31 Katelyn Ryan Lagrange IN 2005 7 31 14:13.23 14:13/M
32 Zoey Thornsberry Howe IN 2027 3 32 17:11.83 17:11/M
Top

Male Top 35 Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Thomas Tyler Ft Wayne IN 2029 12 1 6:22.53 6:22/M
2 Noah Bontrager Shipshewana IN 2072 7 2 6:35.78 6:35/M
3 Nate Keil Lagrange IN 1949 9 3 6:50.51 6:50/M
4 Brandon Schwartz Shipshewana IN 2016 9 4 6:52.64 6:52/M
5 Joseph Nuttle Ft Wayne IN 1967 9 5 7:07.34 7:07/M
6 Brett Christian Kendallville IN 1803 11 6 7:08.86 7:08/M
7 Cole Bontrager Shipshewana IN 2084 8 7 7:09.68 7:09/M
8 Trey Warren Kendallville IN 2035 8 8 7:14.73 7:14/M
9 Jonah Hopf Albion IN 1920 10 9 7:26.70 7:26/M
10 Ben Keil Lagrange IN 1933 10 10 7:41.47 7:41/M
11 Luke Christian Kendallville IN 1828 6 11 7:52.35 7:52/M
12 Isaac Larimer Howe IN 1958 10 12 8:15.11 8:15/M
13 Cole Hively Lagrange IN 2070 9 13 8:23.53 8:23/M
14 Cole Zent Ft Wayne IN 2053 7 14 8:27.60 8:27/M
15 Carter Zent Ft. Wayne IN 2052 6 15 8:27.84 8:27/M
16 Sam Keil Lagrange IN 1950 5 16 8:50.60 8:50/M
17 Ruben Hurtado Lagrange IN 2061 10 17 9:12.66 9:12/M
18 Connor Hively Lagrange IN 2067 6 18 9:24.52 9:24/M
19 Colin Parker Ft Wayne IN 1989 11 19 10:10.96 10:10/M
20 Pierceton Sark New Paris IN 2011 6 20 10:14.54 10:14/M
21 Kaleb Franke Ft. Wayne IN 1899 4 21 11:11.57 11:11/M
22 Jeremy Ceballo Lagrange IN 2060 12 22 14:13.51 14:13/M
23 Zachary Thornsberry Howe IN 2026 9 23 15:24.93 15:24/M

*Overall place within gender.