South Adams ACAC XC Meet

October 03, 2015


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

Overall Finish List - Boys

MS Boys

Middle School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

505

Luke Gerber South Adams

11:05.41

5:58/M

 

2

(< 5)

537

Carson Harris Southern Wells

11:14.60

6:02/M

 

3

2

459

Mason Winner East Jay

11:34.44

6:13/M

 

4

3

430

Jarrett Keiss Heritage

11:46.84

6:20/M

 

5

(< 5)

538

Nathan Lozoya Southern Wells

11:48.52

6:21/M

 

6

4

378

Cayden Shaffer Adams Central

11:51.10

6:22/M

 

7

5

431

Derek Schaadt Heritage

11:59.36

6:27/M

 

8

6

506

Trey Lehman South Adams

12:03.08

6:29/M

 

9

7

404

Aaron Carnall Bluffton

12:07.90

6:31/M

 

10

8

461

Mitchell Winner East Jay

12:12.91

6:34/M

 

11

9

376

Nick Neuenschwander Adams Central

12:17.27

6:36/M

 

12

10

513

Race Anderson South Adams

12:20.43

6:38/M

 

13

11

511

Clancy McIntire South Adams

12:21.78

6:38/M

 

14

12

377

Jake Kaehr Adams Central

12:25.09

6:41/M

 

15

13

405

Wyatt Corkwell Bluffton

12:25.50

6:41/M

 

16

14

464

Gavin Muhlenkamp East Jay

12:26.56

6:41/M

 

17

15

512

Aidan Von Gunten South Adams

12:33.08

6:45/M

 

18

16

507

Kaleb Peace South Adams

12:35.28

6:46/M

 

19

17

463

Flint Schmeising East Jay

12:37.94

6:47/M

 

20

18

458

Ben Strausburg East Jay

12:43.17

6:50/M

 

21

19

462

Xavier Myers East Jay

12:46.18

6:52/M

 

22

20

406

Bryson Mayer Bluffton

12:49.83

6:53/M

 

23

21

561

Dominick Elkins Woodlan

12:50.24

6:54/M

 

24

22

514

Isaac Gorrell South Adams

12:50.62

6:54/M

 

25

23

374

Alex Anderson Adams Central

12:50.89

6:54/M

 

26

24

475

Ethan Andreshak West Jay

13:12.51

7:06/M

 

27

25

460

Matthew Minnich East Jay

13:12.61

7:06/M

 

28

26

562

Gus Wyss Woodlan

13:12.86

7:06/M

 

29

27

408

Grant Bultimeier Bluffton

13:13.81

7:06/M

 

30

28

472

Cody Bivens West Jay

13:16.97

7:08/M

 

31

29

474

Gage Baker West Jay

13:24.88

7:12/M

 

32

30

409

Andrew Brown Bluffton

13:24.89

7:12/M

 

33

31

565

Michael Beemus Woodlan

13:26.95

7:13/M

 

34

(< 5)

540

James Foss Southern Wells

13:28.57

7:14/M

 

35

32

432

Brett Dodane Heritage

13:32.58

7:17/M

 

36

33

380

Jadon Agler Adams Central

13:40.05

7:21/M

 

37

34

434

Jose Edmonson Heritage

13:48.76

7:25/M

 

38

35

375

Korbin Connelley Adams Central

13:54.76

7:28/M

 

39

36

433

Ethan Hoffman Heritage

14:02.68

7:33/M

 

40

(< 5)

539

Blaine Tonner Southern Wells

14:21.71

7:43/M

 

41

37

407

Landon Bertch Bluffton

14:22.76

7:43/M

 

42

38

564

Gage Steiglitz Woodlan

14:31.06

7:48/M

 

43

39

379

Gabe Tijerina Adams Central

14:37.10

7:52/M

 

44

40

476

Dallas Workman West Jay

14:47.48

7:57/M

 

45

41

567

Tyler Loucks Woodlan

14:52.83

8:00/M

 

46

42

473

Colton Green West Jay

15:27.01

8:18/M

 

47

43

566

Kilib Thompson Woodlan

15:30.61

8:20/M

 

48

44

563

Henry Wyss Woodlan

15:44.56

8:28/M

 

49

45

435

Christian Voglewede Heritage

16:08.80

8:40/M

 

50

46

436

Calvin Dornseif Heritage

17:11.71

9:14/M

 

 

Overall Finish List - Boys

 

HS Boys

 

High School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

485

Bailey McIntire South Adams

16:05.90

5:11/M

 

2

2

388

Jared Reckard Bluffton

16:52.49

5:26/M

 

3

3

362

Calvin Isch Adams Central

16:57.76

5:28/M

 

4

4

364

Tucker Miller Adams Central

17:13.01

5:33/M

 

5

5

487

Wyatt Miller South Adams

17:16.17

5:34/M

 

6

6

481

Daniel Steffen South Adams

17:19.13

5:35/M

 

7

7

365

Juwan Peralez Adams Central

17:21.98

5:36/M

 

8

8

482

David Steffen South Adams

17:26.10

5:37/M

 

9

9

480

Mcgerran Clouser South Adams

17:32.70

5:39/M

 

10

10

420

Devin Schmenk Heritage

17:35.19

5:40/M

 

11

11

360

Tristan Anderson Adams Central

17:48.47

5:45/M

 

12

12

389

Colton Anderson Bluffton

17:49.55

5:45/M

 

13

13

484

Briar Goodwin South Adams

18:03.97

5:49/M

 

14

14

363

Jonah Tijerina Adams Central

18:05.06

5:50/M

 

15

15

390

Logan Baumgartner Bluffton

18:12.55

5:52/M

 

16

16

366

Corey Oliver Adams Central

18:16.68

5:54/M

 

17

17

444

Travis Barton Jay County

18:17.71

5:54/M

 

18

18

392

Hudson Shalley Bluffton

18:44.42

6:03/M

 

19

19

448

Alex Lemaster Jay County

18:48.93

6:04/M

 

20

20

393

Eli Kitt Bluffton

18:49.15

6:04/M

 

21

21

418

Jack Beauchot Heritage

19:01.76

6:08/M

 

22

22

391

Chance Anderson Bluffton

19:09.23

6:11/M

 

23

23

450

Tayler Smeltzer Jay County

19:18.36

6:14/M

 

24

24

394

Desmond Carter Bluffton

19:27.41

6:16/M

 

25

25

491

Kamden Yoder South Adams

19:41.29

6:21/M

 

26

26

416

Jacob Anderson Heritage

19:42.37

6:21/M

 

27

27

524

Nick Childers Southern Wells

19:45.97

6:22/M

 

28

28

419

Andrew Kohrman Heritage

19:49.12

6:24/M

 

29

29

551

Eric Fuller Woodlan

19:49.24

6:24/M

 

30

30

447

Dallas Dudelston Jay County

19:58.71

6:26/M

 

31

31

417

Robert Anderson Heritage

20:01.36

6:27/M

 

32

32

422

Chet Voglewede Heritage

20:03.51

6:28/M

 

33

33

445

Matthew Cox Jay County

20:06.72

6:29/M

 

34

34

525

Bryce Paxson Southern Wells

20:10.78

6:30/M

 

35

35

446

Michael Denney Jay County

20:15.75

6:32/M

 

36

36

554

Jacob Gentz Woodlan

20:19.06

6:33/M

 

37

37

449

Skyler Myers Jay County

20:23.79

6:35/M

 

38

38

361

Jeff Litchfield Adams Central

20:25.67

6:35/M

 

39

39

421

Heath Selking Heritage

21:05.92

6:48/M

 

40

40

552

Tyler Van Horn Woodlan

21:08.70

6:49/M

 

41

41

526

Ian Klowetter Southern Wells

21:31.36

6:56/M

 

42

42

555

Keegan Walton Woodlan

21:39.17

6:59/M

 

43

43

550

Eric Kurtz Woodlan

21:42.41

7:00/M

 

44

44

531

Jay Garrett Southern Wells

21:56.91

7:05/M

 

45

45

556

Tim Schaber Woodlan

22:29.95

7:15/M

 

46

46

529

Issac Stults Southern Wells

22:43.70

7:20/M

 

47

47

530

Logan Coffel Southern Wells

23:54.65

7:43/M

 

48

48

528

Will Westfall Southern Wells

23:54.83

7:43/M

 

Team Summary Report - Boys

MS Boys

 

Middle School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams

43

1

6

10

11

15

16

22

 

 

Top 5 Times: 1:00:23.78

 

2

East Jay

59

2

8

14

17

18

19

25

 

 

Top 5 Times: 1:01:35.02

 

3

Adams Central

81

4

9

12

23

33

35

39

 

 

Top 5 Times: 1:03:04.40

 

4

Bluffton

97

7

13

20

27

30

37

 

 

Top 5 Times: 1:04:01.93

 

5

Heritage

110

3

5

32

34

36

45

46

 

 

Top 5 Times: 1:05:10.22

 

6

Woodlan

157

21

26

31

38

41

43

44

 

 

Top 5 Times: 1:08:53.94

 

7

West Jay

163

24

28

29

40

42

 

 

Top 5 Times: 1:10:08.85

 

Inc.

Southern Wells

4 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Boys

HS Boys

 

High School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams

29

1

5

6

8

9

13

25

 

 

Top 5 Times: 1:25:40.00

 

2

Adams Central

39

3

4

7

11

14

16

38

 

 

Top 5 Times: 1:27:26.28

 

3

Bluffton

67

2

12

15

18

20

22

24

 

 

Top 5 Times: 1:30:28.16

 

4

Heritage

116

10

21

26

28

31

32

39

 

 

Top 5 Times: 1:36:09.80

 

5

Jay County

122

17

19

23

30

33

35

37

 

 

Top 5 Times: 1:36:30.43

 

6

Woodlan

190

29

36

40

42

43

45

 

 

Top 5 Times: 1:44:38.58

 

7

Southern Wells

192

27

34

41

44

46

47

48

 

 

Top 5 Times: 1:46:08.72

 
 

Overall Finish List - Girls

MS Girls

Middle School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

516

Kallee Patch South Adams

12:15.35

6:35/M

 

2

2

518

Megan Miller South Adams

12:30.41

6:43/M

 

3

3

517

Isabel Von Gunten South Adams

12:33.66

6:45/M

 

4

4

522

Mckenzie Sturwold South Adams

12:36.41

6:46/M

 

5

5

569

Abby Gentz Woodlan

12:37.16

6:47/M

 

6

6

384

Marissa Van De Weg Adams Central

12:43.88

6:50/M

 

7

7

542

Breann Kratzer Southern Wells

12:46.36

6:52/M

 

8

8

385

Josie Isch Adams Central

12:56.52

6:57/M

 

9

(< 5)

478

Satia Fugiett West Jay

12:59.01

6:59/M

 

10

9

520

Carlie Sealscott South Adams

13:11.41

7:05/M

 

11

10

521

Mia Singleton South Adams

13:15.96

7:07/M

 

12

11

387

Olivia Reynolds Adams Central

13:16.04

7:08/M

 

13

12

470

Miranda Alig East Jay

13:32.14

7:17/M

 

14

13

471

Lindy Wood East Jay

13:35.98

7:18/M

 

15

14

410

Keegan Cole Bluffton

13:39.42

7:20/M

 

16

15

466

Ella Roessner East Jay

13:47.82

7:25/M

 

17

16

571

Rileigh Wilkinson Woodlan

13:51.28

7:27/M

 

18

17

437

Katelyn Sebring Heritage

13:51.53

7:27/M

 

19

18

411

Amaris Moser Bluffton

13:52.55

7:27/M

 

20

19

570

Ashleigh Van Horn Woodlan

13:59.66

7:31/M

 

21

20

465

Cheyenne Liette East Jay

14:08.85

7:36/M

 

22

21

467

Jocelyn Reed East Jay

14:11.97

7:38/M

 

23

22

412

Aubrey Pulver Bluffton

14:12.71

7:38/M

 

24

23

541

Juniper Tucker Southern Wells

14:16.07

7:40/M

 

25

24

382

Macenzie Thompson-Witte Adams Central

14:21.01

7:43/M

 

26

25

469

Lita Chowning East Jay

14:24.51

7:45/M

 

27

26

438

Grace Whitacre Heritage

14:29.40

7:47/M

 

28

27

468

Kaitlyn Hicks East Jay

14:41.68

7:54/M

 

29

28

383

Makaylah Hamm Adams Central

14:41.81

7:54/M

 

30

29

439

Anna Geiger Heritage

14:47.09

7:57/M

 

31

30

381

Avree Armes Adams Central

14:47.44

7:57/M

 

32

31

413

Elayna Kitt Bluffton

14:52.47

8:00/M

 

33

32

543

Kyla Coffel Southern Wells

15:01.15

8:04/M

 

34

33

440

Andrea Doughman Heritage

15:02.74

8:05/M

 

35

34

386

Shelby Oliver Adams Central

15:02.98

8:05/M

 

36

35

573

Riley Zent Woodlan

15:32.69

8:21/M

 

37

36

414

Aubrey Wenger Bluffton

15:33.80

8:22/M

 

38

37

441

Mackenzie Pierce Heritage

15:36.27

8:23/M

 

39

38

544

Kirtlynn Lemler Southern Wells

15:52.27

8:32/M

 

40

39

568

Jaedyn Davis Woodlan

15:53.80

8:32/M

 

41

40

548

Hailey Rogers Southern Wells

16:18.67

8:46/M

 

42

41

443

Brynnah Welling Heritage

16:34.65

8:54/M

 

43

42

442

Sophia Fuhrmann Heritage

16:40.65

8:58/M

 

44

43

546

Lydia Hughes Southern Wells

17:16.01

9:17/M

 

45

44

547

Serenity Southard Southern Wells

17:27.70

9:23/M

 

46

45

519

Ella Neuenschwander South Adams

21:06.24

11:21/M

 

 

Overall Finish List - Girls

 

HS Girls

 

High School Teams

O'All Place

Adj Place

Bib No

Name Team

Time

Pace

 

1

1

501

Olivia Von Gunten South Adams

19:35.50

6:19/M

 

2

2

457

Megan Wellman Jay County

19:42.62

6:21/M

 

3

3

498

Kara Seffernick South Adams

20:58.47

6:46/M

 

4

4

373

Lauren Isch Adams Central

21:07.03

6:49/M

 

5

(< 5)

557

Ellie Kayser Woodlan

21:10.74

6:50/M

 

6

5

502

Acacia Anderson South Adams

21:15.92

6:51/M

 

7

6

452

Kellie Fortkamp Jay County

21:19.75

6:53/M

 

8

7

532

Mallory Aker Southern Wells

21:40.79

6:59/M

 

9

8

368

Hannah Mosser Adams Central

21:57.91

7:05/M

 

10

9

369

Megan Mosser Adams Central

22:04.68

7:07/M

 

11

10

397

Zoey Smith Bluffton

22:12.96

7:10/M

 

12

11

372

Bailea Sprunger Adams Central

22:15.72

7:11/M

 

13

12

496

Olivia Mason South Adams

22:16.56

7:11/M

 

14

13

492

Katelin Hawbaker South Adams

22:17.81

7:11/M

 

15

14

454

Erika Kunkler Jay County

22:21.02

7:13/M

 

16

(< 5)

559

Zariah Meador Woodlan

22:32.92

7:16/M

 

17

15

367

Caitlin Heyerly Adams Central

22:36.93

7:17/M

 

18

16

424

Rozlynn Everhart Heritage

22:54.40

7:23/M

 

19

17

503

Eliza Harruff South Adams

22:57.45

7:24/M

 

20

18

426

Rylee Jarrell Heritage

22:58.14

7:25/M

 

21

19

400

Miranda Borgardt Bluffton

22:59.96

7:25/M

 

22

20

500

Calyssa Lehman South Adams

23:11.56

7:29/M

 

23

21

533

Lindsay Aker Southern Wells

23:13.34

7:29/M

 

24

22

453

Taylor Homan Jay County

23:25.65

7:33/M

 

25

23

371

Maggie Luginbill Adams Central

23:25.91

7:33/M

 

26

24

535

Erin White Southern Wells

23:26.01

7:34/M

 

27

25

398

Autumn Davis Bluffton

23:53.99

7:42/M

 

28

26

370

Ally Shoaf Adams Central

24:03.78

7:45/M

 

29

27

455

Gabby Kunkler Jay County

24:31.66

7:55/M

 

30

28

427

Emily McKinnon Heritage

24:34.79

7:55/M

 

31

29

534

Autumn Stevens Southern Wells

24:37.82

7:56/M

 

32

(< 5)

560

Jordan Lawson Woodlan

25:00.15

8:04/M

 

33

30

401

Yajing Ni Bluffton

25:08.13

8:06/M

 

34

31

402

Emily Henderson Bluffton

25:34.23

8:15/M

 

35

32

403

Abby Reddick Bluffton

25:57.17

8:22/M

 

36

33

451

Destiny Berry Jay County

26:04.09

8:25/M

 

37

34

536

Lily Sabinske Southern Wells

26:10.20

8:26/M

 

38

35

423

Sidnie Bienz Heritage

26:15.24

8:28/M

 

39

36

456

Vivienne Kunkler Jay County

26:40.00

8:36/M

 

40

37

429

Claire Selking Heritage

27:03.04

8:44/M

 

41

38

399

Ava Ringger Bluffton

29:05.60

9:23/M

 

42

39

425

Katelyn Bauer Heritage

29:17.70

9:27/M

 

43

(< 5)

558

Jayda Dallich Woodlan

31:29.08

10:09/M

 

Team Summary Report - Girls

MS Girls

 

Middle School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams

19

1

2

3

4

9

10

45

 

 

Top 5 Times: 1:03:07.24

 

2

Adams Central

77

6

8

11

24

28

30

34

 

 

Top 5 Times: 1:07:59.26

 

3

East Jay

81

12

13

15

20

21

25

27

 

 

Top 5 Times: 1:09:16.76

 

4

Woodlan

114

5

16

19

35

39

 

 

Top 5 Times: 1:11:54.59

 

5

Bluffton

121

14

18

22

31

36

 

 

Top 5 Times: 1:12:10.95

 

6

Southern Wells

140

7

23

32

38

40

43

44

 

 

Top 5 Times: 1:14:14.52

 

7

Heritage

142

17

26

29

33

37

41

42

 

 

Top 5 Times: 1:13:47.03

 

Inc.

West Jay

1 finishers

 

 

 
 

Team Summary Report - Girls

HS Girls

 

High School Teams

 

Top 5

---- Finishers ----

 

Place

Team

Places

1

2

3

4

5

6*

7*

 

 

1

South Adams

34

1

3

5

12

13

17

20

 

 

Top 5 Times: 1:46:24.26

 

2

Adams Central

47

4

8

9

11

15

23

26

 

 

Top 5 Times: 1:50:02.27

 

3

Jay County

71

2

6

14

22

27

33

36

 

 

Top 5 Times: 1:51:20.70

 

4

Bluffton

115

10

19

25

30

31

32

38

 

 

Top 5 Times: 1:59:49.27

 

5

Southern Wells

115

7

21

24

29

34

 

 

Top 5 Times: 1:59:08.16

 

6

Heritage

134

16

18

28

35

37

39

 

 

Top 5 Times: 2:03:45.61

 

Inc.

Woodlan

4 finishers