Veterans Marathon

Age Group Results

November 14, 2015


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99

5 K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Liz Schloss Fort Wayne IN 837 27 8   19:20.18 19:20.76 6:14/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Christina McArdle Fort Wayne IN 803 41 31   25:18.52 25:19.26 8:10/M
Top

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Lillian Oddou Columbia City IN 863 13 11   20:36.90 20:36.90 6:39/M
2 Bailie Brown Columbia City IN 725 15 13 0:38.25 21:14.74 21:15.15 6:51/M
3 Eden Oddou Columbia City IN 864 13 15 1:10.46 21:47.36 21:47.36 7:02/M
4 Kayla Daniels Auburn IN 744 17 16 1:12.31 21:48.10 21:49.21 7:02/M
5 Mary McArdle Fort Wayne IN 805 12 24 2:33.65 23:10.38 23:10.55 7:28/M
6 Lesley Zook Columbia City IN 859 13 25 2:56.56 23:33.17 23:33.46 7:36/M
7 Jaslyn Cook Columbia City IN 738 14 28 3:31.08 24:07.98 24:07.98 7:47/M
8 Sydney Ruppert Fort Wayne IN 836 13 41 5:17.24 25:53.92 25:54.14 8:21/M
9 Hanna Monnier Fort Wayne IN 861 17 42 5:25.58 26:02.48 26:02.48 8:24/M
10 Lily Kissner Leo IN 788 13 46 6:29.76 27:05.05 27:06.66 8:45/M
11 Nation Kravec Fort Wayne IN 793 13 71 11:33.35 32:06.90 32:10.25 10:23/M
12 Nadia Rhoades Columbia City IN 831 10 90 14:51.56 35:26.52 35:28.46 11:26/M
13 Brenna Pacheco Cedar Lake IN 818 9 92 15:09.02 35:38.78 35:45.92 11:32/M
14 Grace Hammond Columbia City IN 764 10 98 16:46.79 37:18.16 37:23.69 12:04/M
15 Faith Hammond Columbia City IN 763 13 100 17:13.55 37:45.55 37:50.45 12:12/M
16 Mia Albright Fort Wayne IN 869 10 115 20:57.19 41:31.70 41:34.09 13:25/M
17 Caitlin Dumser Fort Wayne IN 747 16 120 22:06.09 42:34.86 42:42.99 13:46/M
18 Natalie Collins Roanoke IN 735 17 124 23:05.36 43:36.01 43:42.26 14:06/M
19 Emma Hammond Columbia City IN 862 8 128 23:55.12 44:27.67 44:32.02 14:22/M
20 Sally Kissner Leo IN 789 11 133 27:04.66 47:32.66 47:41.56 15:23/M
21 Madelyn Born Columbia City IN 720 7 155 37:13.22 57:49.41 57:50.12 18:39/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Danielle Gray Albion IN 761 29 36   25:40.85 25:49.14 8:20/M
2 Kristan Smith Fort Wayne IN 842 28 40 0:03.02 25:43.87 25:52.16 8:21/M
3 Morgan Byrd Warsaw IN 730 25 65 5:14.40 31:01.64 31:03.54 10:01/M
4 Taylor Snavley South Whitley IN 843 22 88 9:02.15 34:46.05 34:51.29 11:15/M
5 Bri Wheeler Columbia City IN 855 23 89 9:09.83 34:53.32 34:58.97 11:17/M
6 Laura Jones Elkhart IN 782 27 97 11:14.81 36:59.38 37:03.95 11:57/M
7 Robin Berghoff Fort Wayne IN 712 23 108 13:57.38 39:46.52 39:46.52 12:50/M
8 Alyssa White Markle IN 856 27 126 18:24.40 44:04.30 44:13.54 14:16/M
9 Chealsea Allen Louisville KY 704 23 130 20:56.36 46:42.53 46:45.50 15:05/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Rachel Moore Kimmell IN 814 39 56   29:48.54 29:53.60 9:38/M
2 Chrissy Hise Cape Coral FL 774 32 57 0:00.19 29:48.61 29:53.79 9:38/M
3 Shannon Coe Parker City IN 873 33 61 0:36.33 30:24.33 30:29.93 9:50/M
4 Ellie Adkins Pierceton IN 790 34 63 1:05.08 30:53.16 30:58.68 9:59/M
5 Tina Davidhizar Elkhart IN 745 31 76 3:02.06 32:51.06 32:55.66 10:37/M
6 Missy Howard Fort Wayne IN 76 35 78 3:06.98 32:54.34 33:00.58 10:39/M
7 Allyson Bickel Churubusco IN 713 38 99 7:39.47 37:23.69 37:33.07 12:07/M
8 Kristy Curtin Ossian IN 742 36 101 8:45.11 38:30.57 38:38.71 12:28/M
9 Lisa Rogge Columbia City IN 834 39 113 11:23.90 41:14.08 41:17.50 13:19/M
10 Arienne Juliano Fort Wayne IN 785 30 119 12:48.83 42:32.60 42:42.43 13:46/M
11 Katelin Herber Columbia City IN 770 30 144 20:31.26 50:12.25 50:24.86 16:15/M
12 Heidi Stamets Monroeville IN 845 30 149 24:41.70 54:20.35 54:35.30 17:36/M
13 Chasity Pacheco Cedar Lake IN 819 36 153 25:53.34 55:38.75 55:46.94 17:59/M
14 Jennifer Born Columbia City IN 717 35 154 26:04.56 55:57.50 55:58.16 18:03/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sherry Brown Columbia City IN 728 41 49   28:01.32 28:02.39 9:03/M
2 Alice Herbst Columbia City IN 772 48 52 0:54.65 28:54.41 28:57.04 9:20/M
3 Lisa Perry Warsaw IN 822 43 55 1:39.67 29:37.81 29:42.06 9:35/M
4 Tricia Abbott Munster IN 701 47 67 3:44.25 31:34.99 31:46.64 10:15/M
5 Joetta Herrmann North Manchester IN 870 43 73 4:22.47 32:19.96 32:24.86 10:27/M
6 Vicki Kimery Avilla IN 787 47 74 4:49.63 32:48.11 32:52.02 10:36/M
7 Tami Kreager Churubusco IN 794 47 75 4:50.14 32:48.55 32:52.53 10:36/M
8 Anita Bucher South Whitley IN 729 43 84 5:46.28 33:46.04 33:48.67 10:54/M
9 Kasey Findley South Whitley IN 754 40 136 20:18.23 48:15.41 48:20.62 15:35/M
10 Michelle Hammond Columbia City IN 765 44 148 25:16.88 53:12.51 53:19.27 17:12/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Brown Fort Wayne IN 726 56 37   25:49.50 25:49.50 8:20/M
2 Laurie Nierman Columbia City IN 817 56 68 6:09.31 31:57.89 31:58.81 10:19/M
3 Kelly Landis Churubusco IN 796 55 82 7:22.60 33:08.10 33:12.10 10:43/M
4 Liz Fuze Columbia City IN 874 50 83 7:51.28 33:32.05 33:40.78 10:52/M
5 Cyndi Collins Roanoke IN 734 51 106 13:33.94 39:17.33 39:23.44 12:42/M
6 Cheryl Fleming Churubusco IN 755 53 107 13:50.28 39:35.15 39:39.78 12:47/M
7 Kathy Berghoff Fort Wayne IN 711 54 109 14:03.64 39:53.14 39:53.14 12:52/M
8 Susan Paul Fort Wayne IN 820 52 117 16:23.89 42:04.52 42:13.39 13:37/M
9 Chris Kuhn Silver Lake IN 795 51 121 17:01.01 42:42.32 42:50.51 13:49/M
10 Chris Cossairt Markle IN 740 58 125 18:23.80 44:04.04 44:13.30 14:16/M
11 Tammy Enders Warsaw IN 749 51 134 22:03.56 47:45.50 47:53.06 15:27/M
12 Rhonda Jones Columbia City IN 783 52 141 24:01.19 49:42.96 49:50.69 16:05/M
13 Julie Mast Columbia City IN 802 54 147 27:29.72 53:13.01 53:19.22 17:12/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Tyree Columbia City IN 850 62 87   34:44.49 34:47.90 11:13/M
2 Maggie Marnocha Elkhart IN 801 61 131 12:06.68 46:49.85 46:54.58 15:08/M
3 Vicki Doane Edwardsburg MI 746 68 150 20:03.11 54:43.42 54:51.01 17:42/M
4 Margaret Bell Montpelier IN 709 60 152 20:07.56 54:53.38 54:55.46 17:43/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Goldie Hooks Warsaw IN 776 78 135   47:46.77 47:54.80 15:27/M
2 Cheryl Walberg Saint Joseph MI 852 71 142 2:15.40 50:02.45 50:10.20 16:11/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Deric Laurent New Haven IN 797 18 1   16:35.13 16:35.13 5:21/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Furkis Ligonier IN 757 60 6   18:47.33 18:47.33 6:04/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Noah Acker Kendallville IN 702 17 2   17:05.90 17:06.26 5:31/M
2 Collin Cahill Fort Wayne IN 731 15 4 1:14.78 18:20.33 18:21.04 5:55/M
3 Cruz Ramos Morristown TN 825 18 5 1:20.41 18:26.67 18:26.67 5:57/M
4 Justin Ramsay Avilla IN 826 17 10 3:23.24 20:28.82 20:29.50 6:36/M
5 Mason Gray Churubusco IN 762 14 12 4:04.07 21:09.85 21:10.33 6:50/M
6 Victor Banks Fort Wayne IN 707 17 14 4:35.41 21:39.75 21:41.67 7:00/M
7 Ashtin Lee Columbia City IN 798 16 17 4:49.46 21:55.05 21:55.72 7:04/M
8 Kaiden Slater Ossian IN 841 14 18 4:49.75 21:54.25 21:56.01 7:05/M
9 Lucas Stauffer Markle IN 847 13 19 4:49.78 21:54.17 21:56.04 7:05/M
10 Cade Bechtold South Whitley IN 708 15 21 5:20.97 22:24.42 22:27.23 7:15/M
11 Tanner Clark Columbia City IN 733 15 23 5:53.09 22:59.35 22:59.35 7:25/M
12 Jeremy Herrmann Fort Wayne IN 773 18 29 7:08.07 24:12.32 24:14.33 7:49/M
13 Mason Moore New Haven IN 812 13 34 8:38.30 25:44.56 25:44.56 8:18/M
14 Brock Roy Columbia City IN 835 14 53 12:02.11 29:08.37 29:08.37 9:24/M
15 Brendan Cook Columbia City IN 737 11 59 13:17.30 30:20.94 30:23.56 9:48/M
16 Jacob Brock Warsaw IN 724 16 70 15:02.25 31:57.29 32:08.51 10:22/M
17 Connor Imsland Monroe MI 780 7 79 16:00.36 32:59.76 33:06.62 10:41/M
18 Jacob Farrell Fort Wayne IN 753 7 112 24:00.00 41:06.26 41:06.26 13:15/M
19 Keagan Born Columbia City IN 719 9 123 26:24.46 43:29.57 43:30.72 14:02/M
20 Eli Gardner Swayzee IN 759 7 139 32:22.48 49:25.05 49:28.74 15:57/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Nick Brand Fort Wayne IN 722 23 3   17:35.22 17:35.22 5:40/M
2 Dave Boyer Fort Wayne IN 721 28 9 1:59.49 19:34.71 19:34.71 6:19/M
3 Logan Anderson Columbia City IN 865 21 85 16:32.73 34:06.42 34:07.95 11:00/M
4 Wes Reynolds Columbia City IN 829 26 104 21:13.77 38:38.35 38:48.99 12:31/M
5 Andrew White Markle IN 857 27 127 26:38.41 44:04.45 44:13.63 14:16/M
6 Tony Herber Columbia City IN 771 29 143 32:49.30 50:12.22 50:24.52 16:15/M
7 Lucas Shoda Columbia City IN 839 23 145 32:50.62 50:17.54 50:25.84 16:16/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Sean Connolly South Bend IN 736 37 7   18:59.21 18:59.21 6:07/M
2 Adam Pyle Columbia City IN 824 30 27 4:59.34 23:55.21 23:58.55 7:44/M
3 Adam Gaerte Larwill IN 758 31 30 6:00.13 24:57.08 24:59.34 8:04/M
4 Michael Gaskins Kokomo IN 760 37 39 6:51.27 25:49.57 25:50.48 8:20/M
5 Charles Webster Fort Wayne IN 854 36 44 7:54.81 26:49.68 26:54.02 8:41/M
6 Justin Wall Huntington IN 867 38 58 11:24.13 30:09.27 30:23.34 9:48/M
7 Jason Howard Fort Wayne IN 779 34 77 14:01.27 32:54.46 33:00.48 10:39/M
8 James Imsland Monroe MI 781 37 80 14:07.59 32:59.99 33:06.80 10:41/M
9 Joshua Born Columbia City IN 718 35 122 24:31.47 43:29.36 43:30.68 14:02/M
10 Gabe Rice Swayzee IN 832 34 140 30:32.87 49:28.27 49:32.08 15:59/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Israel Stark Goshen IN 846 41 20   21:55.81 21:56.63 7:05/M
2 Shannon Planck Leo IN 823 48 22 0:50.71 22:45.78 22:47.34 7:21/M
3 Anthony Juliano Fort Wayne IN 784 46 26 1:48.17 23:43.70 23:44.80 7:39/M
4 Tim Moore Warsaw IN 815 42 33 3:33.24 25:27.01 25:29.87 8:13/M
5 John McArdle Fort Wayne IN 804 42 35 3:50.09 25:45.02 25:46.72 8:19/M
6 Scott Anderson Fort Wayne IN 706 45 38 3:53.41 25:46.62 25:50.04 8:20/M
7 Reggie Cretsinger Churubusco IN 741 45 43 4:07.11 26:03.74 26:03.74 8:24/M
8 Neal Gustin New Haven IN 868 49 51 6:34.97 28:29.73 28:31.60 9:12/M
9 Brett Facer Columbia City IN 750 46 62 8:43.86 30:37.43 30:40.49 9:54/M
10 Tony Klepinger South Whitley IN 791 41 64 9:02.07 30:54.37 30:58.70 9:59/M
11 Steve Kline Columbia City IN 792 45 81 11:13.54 33:03.18 33:10.17 10:42/M
12 Phillip Brenneman Garrett IN 723 45 91 13:40.74 35:31.65 35:37.37 11:29/M
13 Dave Hord Fort Wayne IN 777 42 95 14:27.34 36:14.04 36:23.97 11:44/M
14 Matthew Curtin Ossian IN 743 40 102 16:42.28 38:30.08 38:38.91 12:28/M
15 Sean Ambrose Columbia City IN 866 44 105 17:09.34 39:03.87 39:05.97 12:36/M
16 David Farrell Fort Wayne IN 752 45 111 19:09.44 41:06.07 41:06.07 13:15/M
17 Kenny Rogge Fort Wayne IN 833 42 114 19:20.92 41:14.13 41:17.55 13:19/M
18 Karen Kaser Warsaw IN 786 48 118 20:28.59 42:15.09 42:25.22 13:41/M
19 Richard Hammond Columbia City IN 766 42 129 22:45.58 44:36.73 44:42.21 14:25/M
20 Micah Findley South Whitley IN 871 42 137 26:24.23 48:15.20 48:20.86 15:35/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Shinneman Columbia City IN 838 50 32   25:18.87 25:26.76 8:12/M
2 Richard Brown Columbia City IN 727 52 47 1:57.88 27:23.91 27:24.64 8:50/M
3 Bob Shods De Graff OH 872 53 48 2:23.67 27:48.13 27:50.43 8:59/M
4 Michael Moore New Haven IN 813 57 60 5:00.94 30:27.70 30:27.70 9:49/M
5 Douglas Bone Columbia City IN 715 54 69 6:33.67 31:54.81 32:00.43 10:19/M
6 Bob Bleich Indianapolis IN 714 53 72 6:46.32 32:01.00 32:13.08 10:24/M
7 Dale McPherson Leo IN 810 50 94 10:50.70 36:09.64 36:17.46 11:42/M
8 Bob MacDonald Columbia City IN 800 59 96 11:01.65 36:26.16 36:28.41 11:46/M
9 Fred Horne Fort Wayne IN 778 52 110 15:09.28 40:26.72 40:36.04 13:06/M
10 Thomas Albright Fort Wayne IN 703 58 116 16:07.48 41:31.78 41:34.24 13:25/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Glenn Tyree Columbia City IN 851 62 50   28:13.83 28:17.05 9:07/M
2 Marvin Sorg Fort Wayne IN 844 61 54 0:51.35 29:05.90 29:08.40 9:24/M
3 Mike Mosier Columbia City IN 816 64 86 5:53.89 34:08.66 34:10.94 11:01/M
4 Joe Reynolds Columbia City IN 828 60 103 10:31.51 38:38.02 38:48.56 12:31/M
5 Richard Hammond Indianapolis IN 767 66 138 20:10.64 48:23.17 48:27.69 15:38/M
Top

Men 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 David Walberg Saint Joseph MI 853 70 45   26:59.15 27:06.64 8:45/M
2 Dick Harnly Fort Wayne IN 768 78 66 4:09.35 31:06.76 31:15.99 10:05/M
3 Kenneth Lude Columbia City IN 799 72 93 9:07.70 36:10.65 36:14.34 11:41/M
4 Walter Strasser Grabill IN 849 79 132 20:34.73 47:32.53 47:41.37 15:23/M
5 Stanley Hochstetler Columbia City IN 775 71 146 26:12.55 53:13.03 53:19.19 17:12/M
6 Jonathan Wyatt Uniondale IN 858 73 151 27:48.82 54:53.92 54:55.46 17:43/M