Veterans Marathon

Age Group Results

November 14, 2015


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net


Men: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-99
Women: Top Finishers 0-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69

1/2 Marathon

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Angi Mook Terre Haute IN 483 25 8   1:25:41.07 1:25:41.07 6:32/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Crystal Barton Greenville OH 310 40 31   1:38:48.08 1:38:49.11 7:33/M
Top

Female 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Hannah Wappes Columbia City IN 575 18 27   1:37:01.98 1:37:03.70 7:25/M
2 Mia Depillo Fort Wayne IN 365 18 29 1:14.35 1:38:13.34 1:38:18.05 7:30/M
3 Emma Bohney Carmel IN 325 12 62 13:23.64 1:50:22.38 1:50:27.34 8:26/M
4 Ashtyn Robertson Fort Wayne IN 520 15 75 15:54.75 1:52:44.17 1:52:58.45 8:37/M
5 Teagan Dillon Northville MI 368 19 80 17:00.31 1:53:55.22 1:54:04.01 8:42/M
6 Emma Newhard Fort Wayne IN 491 15 89 18:14.24 1:55:13.32 1:55:17.94 8:48/M
7 Anjali Bass Warsaw IN 314 16 109 22:49.83 1:59:36.43 1:59:53.53 9:09/M
8 Faith Darland Churubusco IN 359 13 118 24:41.45 2:01:35.40 2:01:45.15 9:18/M
9 Claire Greer Fort Wayne IN 397 16 129 28:01.12 2:04:51.04 2:05:04.82 9:33/M
10 Taylor Nunan Kokomo IN 496 18 133 28:27.91 2:05:26.55 2:05:31.61 9:35/M
11 Morgan Swafford Warsaw IN 560 18 182 46:16.33 2:23:05.21 2:23:20.03 10:56/M
12 Brooke Laux Columbia City IN 450 19 194 49:44.92 2:26:42.38 2:26:48.62 11:12/M
13 Karina Rubrake Columbia City IN 523 17 217 57:36.16 2:34:37.92 2:34:39.86 11:48/M
14 Alexandra Beber Fort Wayne IN 316 10 223 1:00:21.33 2:37:11.51 2:37:25.03 12:01/M
15 Rachel Kline Osceola IN 440 19 230 1:05:09.11 2:41:56.53 2:42:12.81 12:23/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Bahga Elomda Fort Wayne IN 376 23 35   1:40:23.35 1:40:27.15 7:40/M
2 Gwendolyn Leininger Fort Wayne IN 455 29 47 3:25.43 1:43:48.21 1:43:52.58 7:56/M
3 Malinda Shelley Markle IN 538 27 77 12:58.02 1:53:18.98 1:53:25.17 8:39/M
4 Cassandra Lemberg Fort Wayne IN 456 29 102 17:50.29 1:57:57.37 1:58:17.44 9:02/M
5 Melanie Walter Fort Wayne IN 574 29 134 25:14.11 2:05:27.79 2:05:41.26 9:36/M
6 Lauren Shinneman Columbia City IN 541 24 138 26:52.58 2:07:06.60 2:07:19.73 9:43/M
7 Courtney Boggs South Whitley IN 324 26 139 26:55.29 2:07:16.14 2:07:22.44 9:43/M
8 Chloe Guess Kouts IN 403 22 144 29:50.68 2:10:06.79 2:10:17.83 9:57/M
9 Arielle Griswold Columbia City IN 401 22 166 37:06.71 2:17:27.95 2:17:33.86 10:30/M
10 Elisabeth Anderson Columbia City IN 304 28 167 37:42.18 2:17:48.02 2:18:09.33 10:33/M
11 Mercedes Whetstine Columbia City IN 577 21 170 39:10.86 2:19:30.79 2:19:38.01 10:40/M
12 Amanda McCoy Fort Wayne IN 470 25 173 40:47.66 2:20:59.37 2:21:14.81 10:47/M
13 Tiffany Jones Fort Wayne IN 431 28 186 44:46.50 2:24:53.59 2:25:13.65 11:05/M
14 Katie Kauffman Monroeville IN 436 25 187 45:09.02 2:25:23.30 2:25:36.17 11:07/M
15 Erica Whitehead Columbia City IN 578 23 199 47:54.73 2:28:08.65 2:28:21.88 11:19/M
16 Angie Musselman Columbia City IN 486 26 202 48:22.45 2:28:33.98 2:28:49.60 11:22/M
17 Emily Mishler Goshen IN 480 23 203 48:24.87 2:28:44.99 2:28:52.02 11:22/M
18 Brittany Elliott Fort Wayne IN 373 23 205 48:30.81 2:28:49.00 2:28:57.96 11:22/M
19 Kala Smith Columbia City IN 547 27 240 1:09:06.09 2:49:17.10 2:49:33.24 12:57/M
20 Rachel Riley Fort Wayne IN 519 25 241 1:09:06.11 2:49:16.94 2:49:33.26 12:57/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Erin Toothman Plainfield IN 588 32 14   1:30:02.84 1:30:03.00 6:52/M
2 Hidi Gaff Fort Wayne IN 383 35 16 0:32.82 1:30:35.36 1:30:35.82 6:55/M
3 Leah Johnson Fort Wayne IN 429 30 40 10:40.15 1:40:40.49 1:40:43.15 7:41/M
4 Ashley Anglin Fort Wayne IN 306 32 43 12:22.10 1:42:22.21 1:42:25.10 7:49/M
5 Tara Vermillion Walkerton IN 571 38 67 22:08.70 1:52:05.99 1:52:11.70 8:34/M
6 Jessie Bower Fort Wayne IN 327 31 86 24:48.19 1:54:37.66 1:54:51.19 8:46/M
7 Jennifer Craft Columbia City IN 354 34 93 26:09.76 1:55:59.77 1:56:12.76 8:52/M
8 Vickie Coyle Columbia City IN 353 33 97 26:33.99 1:56:24.16 1:56:36.99 8:54/M
9 Janelle Reese South Bend IN 515 36 100 28:08.02 1:57:53.70 1:58:11.02 9:01/M
10 Jessica Turner Winona Lake IN 568 31 101 28:14.40 1:57:56.85 1:58:17.40 9:02/M
11 Anna Gilsinger Bourbon IN 391 32 103 28:54.85 1:58:50.38 1:58:57.85 9:05/M
12 Meghan Palm Chicago IL 501 30 107 29:43.94 1:59:42.24 1:59:46.94 9:09/M
13 Susan Potter Warsaw IN 509 36 110 29:52.91 1:59:45.06 1:59:55.91 9:09/M
14 Casey Lee Columbia City IN 452 35 119 32:43.18 2:02:33.09 2:02:46.18 9:22/M
15 Emily Padilla Rochester IN 500 31 136 36:39.87 2:06:23.36 2:06:42.87 9:40/M
16 Stacy Erickson - Pesetski Fort Wayne IN 377 38 140 38:04.88 2:07:57.47 2:08:07.88 9:47/M
17 Michelle Bemis Southgate MI 318 36 143 40:00.69 2:09:56.30 2:10:03.69 9:56/M
18 Jenn Davis Elkhart IN 363 39 150 42:18.34 2:12:11.83 2:12:21.34 10:06/M
19 Jenny Maldonado Fort Wayne IN 466 39 154 44:13.22 2:14:01.26 2:14:16.22 10:15/M
20 Jennifer Neher Fort Wayne IN 488 35 155 44:16.54 2:14:05.11 2:14:19.54 10:15/M
21 Amie Langland Indianapolis IN 448 35 163 46:53.68 2:16:42.34 2:16:56.68 10:27/M
22 Sarah Ellis Warsaw IN 375 33 172 50:44.41 2:20:40.06 2:20:47.41 10:45/M
23 Breanne Yoder Fort Wayne IN 581 31 177 52:02.00 2:21:45.55 2:22:05.00 10:51/M
24 Amanda Taylor Columbia City IN 564 38 181 53:05.29 2:22:59.49 2:23:08.29 10:56/M
25 Jodie Swaney Leo IN 562 38 184 53:59.24 2:23:53.19 2:24:02.24 11:00/M
26 Abbey Niebel Fort Wayne IN 493 31 185 55:03.53 2:24:48.63 2:25:06.53 11:05/M
27 Julie Schmitt Livonia MI 531 33 190 55:57.23 2:25:43.23 2:26:00.23 11:09/M
28 Deborah Ryan Fort Wayne IN 526 37 192 56:25.45 2:26:22.00 2:26:28.45 11:11/M
29 Shelley Snyder Antwerp OH 550 35 196 57:41.75 2:27:30.98 2:27:44.75 11:17/M
30 Emily Gough Warsaw IN 394 33 198 58:16.57 2:28:05.41 2:28:19.57 11:19/M
31 Carrie Boylan Fort Wayne IN 328 38 206 59:39.20 2:29:21.51 2:29:42.20 11:26/M
32 Jill Freed Fort Wayne IN 585 38 210 1:03:26.99 2:33:14.96 2:33:29.99 11:43/M
33 Jessica Bischoff Indianapolis IN 323 38 216 1:04:04.00 2:34:07.00 2:34:07.00 11:46/M
34 Melinda Crews Fort Wayne IN 356 39 224 1:08:06.99 2:37:56.60 2:38:09.99 12:04/M
35 Jen McNabb Kenosha WI 474 34 229 1:12:02.62 2:41:41.83 2:42:05.62 12:22/M
36 Sonya Reid Albion IN 516 31 232 1:12:47.67 2:42:33.88 2:42:50.67 12:26/M
37 April Hesson Huntington IN 417 34 233 1:14:33.57 2:44:24.90 2:44:36.57 12:34/M
38 Katie Pranger Fort Wayne IN 510 30 237 1:18:23.55 2:48:18.40 2:48:26.55 12:51/M
39 Teneal Gardner Swayzee IN 385 34 249 1:25:45.46 2:55:36.53 2:55:48.46 13:25/M
40 Tiffany Battrick Churubusco IN 315 32 261 1:53:08.12 3:22:53.14 3:23:11.12 15:31/M
41 Adrienne Keller La Porte IN 437 35 265 2:08:48.60 3:38:28.43 3:38:51.60 16:42/M
42 Ashley Gillespie Dublin OH 388 35 269 2:23:12.82 3:52:53.35 3:53:15.82 17:48/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Laura Brinkman Monroeville IN 334 48 66   1:51:49.05 1:51:55.38 8:33/M
2 Kristi Basham Walkerton IN 312 41 71 0:41.21 1:52:31.13 1:52:36.59 8:36/M
3 Anette Lane Markle IN 447 47 74 0:55.48 1:52:44.83 1:52:50.86 8:37/M
4 Jenniffer Jordan Fort Wayne IN 432 40 87 2:56.19 1:54:38.56 1:54:51.57 8:46/M
5 Rachel Stout Williamsport IN 587 45 111 8:05.70 1:59:50.41 2:00:01.08 9:10/M
6 Kahla Hewitt Marion IN 419 44 114 9:02.95 2:00:48.98 2:00:58.33 9:14/M
7 Kimberly Swain Evansville IN 561 44 116 9:15.05 2:01:00.89 2:01:10.43 9:15/M
8 Susan Qureshi Columbia City IN 207 48 120 11:40.53 2:03:23.02 2:03:35.91 9:26/M
9 Tammy Stoddard Corry PA 555 47 123 11:57.47 2:03:36.69 2:03:52.85 9:27/M
10 Zulikha Neumann Fort Wayne IN 489 41 149 20:17.85 2:11:55.90 2:12:13.23 10:06/M
11 Suzie Luthe Fort Wayne IN 463 44 161 23:31.90 2:15:12.74 2:15:27.28 10:20/M
12 Bridget Clements Fort Wayne IN 346 42 174 29:33.66 2:21:14.62 2:21:29.04 10:48/M
13 Karen Gillie Fort Wayne IN 389 44 176 30:09.45 2:21:45.86 2:22:04.83 10:51/M
14 Shawnna Dillinger Auburn IN 367 46 183 31:54.54 2:23:49.92 2:23:49.92 10:59/M
15 Angie Medors South Bend IN 476 41 189 33:58.59 2:25:36.83 2:25:53.97 11:08/M
16 Tiffany Kravec Fort Wayne IN 442 44 193 34:49.60 2:26:25.33 2:26:44.98 11:12/M
17 Buffy Thomas Fort Wayne IN 565 46 211 41:34.74 2:33:15.06 2:33:30.12 11:43/M
18 Christie Ruesink Three Rivers MI 524 40 212 41:47.97 2:33:18.79 2:33:43.35 11:44/M
19 Jen Graber Three Rivers MI 395 42 213 41:48.35 2:33:17.55 2:33:43.73 11:44/M
20 Jennifer Metcalf Plymouth IN 477 43 220 43:53.05 2:35:27.32 2:35:48.43 11:54/M
21 Kathryn Custer Fort Wayne IN 357 40 221 44:16.71 2:36:01.51 2:36:12.09 11:55/M
22 Ginger Buesching Fort Wayne IN 335 44 226 48:06.75 2:39:40.15 2:40:02.13 12:13/M
23 Janice Felger Churubusco IN 379 43 227 48:06.96 2:39:40.97 2:40:02.34 12:13/M
24 Davonna Gynn Fort Wayne IN 405 43 228 48:07.12 2:39:41.03 2:40:02.50 12:13/M
25 Melissa Holloway Yorktown IN 425 45 244 58:49.71 2:50:25.38 2:50:45.09 13:02/M
26 Linda Gierek Shipshewana IN 387 42 245 58:57.66 2:50:34.47 2:50:53.04 13:03/M
27 Page Beetem Florence KY 317 45 257 1:19:54.90 3:11:33.10 3:11:50.28 14:39/M
28 Emily Bush Fort Wayne IN 336 41 264 1:46:55.47 3:38:28.18 3:38:50.85 16:42/M
29 Andrea Conley Fort Wayne IN 349 41 266 1:46:56.26 3:38:28.84 3:38:51.64 16:42/M
30 Theresa Brewer North Vernon IN 332 46 267 1:50:15.44 3:41:49.38 3:42:10.82 16:58/M
31 Lolita Haverlock Columbus OH 413 44 270 2:07:02.74 3:58:45.35 3:58:58.12 18:15/M
32 Litia Sheldon Dublin OH 537 49 271 2:07:02.95 3:58:45.58 3:58:58.33 18:15/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Niswander Deerfield IL 494 52 58   1:46:59.45 1:48:32.86 8:17/M
2 Sandy Linnemanstons Thiensville WI 458 55 73 4:15.52 1:52:42.73 1:52:48.38 8:37/M
3 Kristin Rajca Muncie IN 514 59 92 7:39.23 1:56:03.51 1:56:12.09 8:52/M
4 Melinda Kinder Fort Wayne IN 439 55 96 7:50.72 1:56:17.52 1:56:23.58 8:53/M
5 Darlene Shenk Goshen IN 540 51 108 11:14.94 1:59:39.54 1:59:47.80 9:09/M
6 Kelly Mize South Whitley IN 482 53 128 16:27.37 2:04:52.34 2:05:00.23 9:33/M
7 Vickie Robertson Fort Wayne IN 522 57 169 30:49.20 2:19:03.17 2:19:22.06 10:38/M
8 Sue Kroeger Fort Wayne IN 444 56 171 31:11.63 2:19:24.50 2:19:44.49 10:40/M
9 Charlotte Scott Winamac IN 533 50 208 42:07.93 2:30:30.84 2:30:40.79 11:30/M
10 Patty Schmidt Churubusco IN 530 54 215 45:29.01 2:33:54.00 2:34:01.87 11:45/M
11 Ann Morris Muncie IN 485 57 218 46:18.18 2:34:38.53 2:34:51.04 11:49/M
12 Patti Grimm Churubusco IN 399 51 219 46:56.96 2:35:10.00 2:35:29.82 11:52/M
13 Shelly Sausaman Claypool IN 529 51 225 50:44.64 2:39:01.46 2:39:17.50 12:10/M
14 Cindy Zollinger Columbia City IN 582 59 235 57:53.26 2:46:07.91 2:46:26.12 12:42/M
15 Allison Leer Greencastle IN 453 53 243 1:01:36.13 2:49:56.62 2:50:08.99 12:59/M
16 Claudia Samland Greenfield IN 527 50 246 1:04:18.98 2:52:44.69 2:52:51.84 13:12/M
17 Danette Taulbee West Alexandria OH 563 52 252 1:12:32.72 3:00:42.09 3:01:05.58 13:49/M
18 Diane Post Fort Wayne IN 508 58 255 1:19:07.75 3:07:32.36 3:07:40.61 14:20/M
19 Phoebe Helvie Huntington IN 416 50 260 1:28:10.74 3:16:24.26 3:16:43.60 15:01/M
Top

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Cornwell Fort Wayne IN 351 60 99   1:57:19.94 1:57:33.98 8:58/M
2 Karen Coyle Schererville IN 352 60 162 18:16.31 2:15:33.69 2:15:50.29 10:22/M
3 Mary McArdle New Haven IN 468 60 178 24:31.21 2:21:45.29 2:22:05.19 10:51/M
4 Jenny Sanders Fort Wayne IN 528 61 179 24:38.04 2:21:52.75 2:22:12.02 10:51/M
5 Kathy Davidson Grayson GA 362 61 250 1:01:13.77 2:58:27.99 2:58:47.75 13:39/M
6 Mary Kay Slattery Cincinnati OH 544 62 251 1:03:06.31 3:00:14.81 3:00:40.29 13:47/M
7 Cynthia Orr Columbia City IN 498 63 253 1:09:02.12 3:06:17.44 3:06:36.10 14:15/M
8 Ann Krider Columbia City IN 443 62 254 1:09:50.90 3:07:07.29 3:07:24.88 14:18/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Connor Hogeston Churubusco IN 423 20 1   1:19:58.69 1:19:58.82 6:06/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Meyer Huntington IN 478 55 12   1:28:53.66 1:28:54.55 6:47/M
Top

Male 19 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Barton Fort Wayne IN 309 18 2   1:21:15.76 1:21:16.34 6:12/M
2 Logan Congo Barbourville KY 348 18 4 2:22.29 1:23:37.78 1:23:38.63 6:23/M
3 Nick Derickson Fort Wayne IN 366 15 18 10:36.48 1:31:50.47 1:31:52.82 7:01/M
4 Tyson Agnew Fort Wayne IN 302 15 20 12:08.81 1:33:22.58 1:33:25.15 7:08/M
5 Colton Stults Fort Wayne IN 558 17 23 15:04.34 1:36:17.78 1:36:20.68 7:21/M
6 Nick Adams Fort Wayne IN 301 19 36 19:12.59 1:40:13.14 1:40:28.93 7:40/M
7 Nick Luc Fort Wayne IN 461 17 42 20:43.81 1:41:57.36 1:42:00.15 7:47/M
8 Jonathan Hollingsworth Fairland IN 424 19 45 21:21.81 1:42:38.15 1:42:38.15 7:50/M
9 Joseph Lude Columbia City IN 462 17 53 24:51.57 1:46:05.95 1:46:07.91 8:06/M
10 Levi Perry Warsaw IN 507 11 78 32:26.53 1:53:38.72 1:53:42.87 8:41/M
11 Jack Calvert Notre Dame IN 339 19 81 32:47.74 1:53:55.78 1:54:04.08 8:42/M
12 Benjamin Lawson Columbia City IN 451 18 105 38:20.68 1:59:31.94 1:59:37.02 9:08/M
13 Logan Heller Bremen IN 415 10 160 54:06.97 2:14:55.37 2:15:23.31 10:20/M
14 Timothy Grable Columbia City IN 396 16 238 1:27:28.11 2:48:39.20 2:48:44.45 12:53/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Dustin Moore Fort Wayne IN 484 22 5   1:23:41.09 1:23:41.37 6:23/M
2 Alex Steiner Goshen IN 552 20 6 0:54.73 1:24:36.10 1:24:36.10 6:27/M
3 Austen Davenport Columbia City IN 360 29 7 1:42.42 1:25:22.55 1:25:23.79 6:31/M
4 Michael Smyth South Bend IN 549 26 32 15:16.64 1:38:48.40 1:38:58.01 7:33/M
5 Jonathan McCoy Fort Wayne IN 471 26 84 30:48.02 1:54:14.17 1:54:29.39 8:44/M
6 Justin Bigelow Columbia City IN 322 27 95 32:36.04 1:56:10.83 1:56:17.41 8:53/M
7 David Wallen Warsaw IN 573 29 117 37:41.28 2:01:03.95 2:01:22.65 9:16/M
8 Clayton Stohler Osceola IN 556 20 127 41:16.96 2:04:42.17 2:04:58.33 9:32/M
9 Joel Jenkins South Bend IN 428 25 145 46:36.59 2:10:06.97 2:10:17.96 9:57/M
10 Jeremy Brice Columbia City IN 333 26 147 47:16.32 2:10:49.07 2:10:57.69 10:00/M
11 Elliot Anderson South Bend IN 305 25 153 50:33.08 2:13:59.96 2:14:14.45 10:15/M
12 Ben Musselman Columbia City IN 487 24 201 1:05:08.21 2:28:34.33 2:28:49.58 11:22/M
13 Mark Harnew Crown Point IN 408 28 214 1:10:13.50 2:33:39.10 2:33:54.87 11:45/M
14 Vikas Sharma Warsaw IN 536 28 231 1:19:01.07 2:42:40.91 2:42:42.44 12:25/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Haschel Winamac IN 411 32 3   1:21:52.81 1:21:52.81 6:15/M
2 Jason Cordes Fort Wayne IN 350 33 9 4:01.11 1:25:53.19 1:25:53.92 6:33/M
3 Curtis Hines Huntington IN 421 38 10 4:21.83 1:26:13.34 1:26:14.64 6:35/M
4 Rustin Nyce Goshen IN 497 36 11 5:27.48 1:27:18.94 1:27:20.29 6:40/M
5 Dashon Smith Fort Wayne IN 546 30 17 9:57.75 1:31:43.79 1:31:50.56 7:01/M
6 Tommy Cutter Fort Wayne IN 358 31 19 10:28.62 1:32:19.92 1:32:21.43 7:03/M
7 Jason Robertson Fort Wayne IN 521 37 24 14:28.94 1:36:19.39 1:36:21.75 7:21/M
8 Nate Edwards Fort Wayne IN 372 31 28 15:29.95 1:37:19.66 1:37:22.76 7:26/M
9 Jeremy Rentz Angola IN 517 38 44 20:35.03 1:42:23.51 1:42:27.84 7:49/M
10 Derek Leininger Fort Wayne IN 454 31 48 21:59.82 1:43:48.80 1:43:52.63 7:56/M
11 Josh Stork Fort Wayne IN 557 30 49 21:59.97 1:43:45.14 1:43:52.78 7:56/M
12 Ben Grubisich Fort Wayne IN 59 39 50 22:43.73 1:44:22.95 1:44:36.54 7:59/M
13 Kyle Smith Hudson IN 548 36 57 26:08.01 1:47:55.92 1:48:00.82 8:15/M
14 Andrew Jones South Bend IN 430 30 61 27:49.77 1:49:32.72 1:49:42.58 8:22/M
15 Sean Fulton Bluffton IN 382 33 65 29:43.56 1:51:34.57 1:51:36.37 8:31/M
16 Seth Slater Columbia City IN 543 34 68 30:21.75 1:52:04.21 1:52:14.56 8:34/M
17 Zach Washler Fort Wayne IN 576 35 70 30:43.43 1:52:27.46 1:52:36.24 8:36/M
18 Jake Newhard Woodburn IN 492 35 72 30:51.50 1:52:39.70 1:52:44.31 8:36/M
19 Paul Slater Chicago IL 542 39 76 31:09.06 1:52:42.07 1:53:01.87 8:38/M
20 Jonathon Inkrott Ottawa OH 427 39 85 32:45.27 1:54:33.56 1:54:38.08 8:45/M
21 Michael Mabee Fort Wayne IN 465 39 106 37:46.33 1:59:26.95 1:59:39.14 9:08/M
22 Jeff Lamaster Auburn IN 95 34 113 38:42.70 2:00:27.94 2:00:35.51 9:12/M
23 Jason Ellis Warsaw IN 374 38 142 47:59.61 2:09:44.97 2:09:52.42 9:55/M
24 Brendon Hovest Ottawa OH 426 38 146 48:25.38 2:10:13.77 2:10:18.19 9:57/M
25 Jeremy Gardner Swayzee IN 384 38 191 1:04:09.63 2:25:51.33 2:26:02.44 11:09/M
26 Adam Grover Poneto IN 402 30 197 1:06:18.89 2:28:07.66 2:28:11.70 11:19/M
27 Steven Vandekeere Nappanee IN 570 33 236 1:26:03.09 2:47:26.85 2:47:55.90 12:49/M
28 Matt Brandt Saint Charles MO 329 33 247 1:31:34.90 2:53:05.08 2:53:27.71 13:14/M
29 Christopher Miller Angola IN 479 35 259 1:54:30.44 3:15:58.85 3:16:23.25 14:59/M
30 Jeremy Patton Columbia City IN 504 34 262 2:05:08.22 3:26:57.49 3:27:01.03 15:48/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jason McDaniels Roanoke IN 472 41 15   1:30:00.02 1:30:03.75 6:52/M
2 Brian Loney Fort Wayne IN 460 42 25 6:34.44 1:36:34.71 1:36:38.19 7:23/M
3 Heath Willson Columbia City IN 580 40 26 6:35.60 1:36:37.59 1:36:39.35 7:23/M
4 Greg Stout Williamsport IN 586 46 30 8:42.52 1:38:43.03 1:38:46.27 7:32/M
5 Chris Lilly Garrett IN 457 42 33 9:05.44 1:38:58.01 1:39:09.19 7:34/M
6 Mark Chambers Seville OH 342 46 34 9:52.71 1:39:54.31 1:39:56.46 7:38/M
7 John Christensen Fort Wayne IN 344 46 37 10:29.52 1:40:24.16 1:40:33.27 7:41/M
8 Jeff Martin Angola IN 467 47 46 13:11.23 1:43:10.66 1:43:14.98 7:53/M
9 Oscar Betancourt Warsaw IN 320 42 51 15:39.43 1:45:40.30 1:45:43.18 8:04/M
10 Len Fish Bremen IN 380 46 52 15:44.67 1:45:36.21 1:45:48.42 8:05/M
11 Abel Orue Elkhart IN 499 47 54 16:07.68 1:46:03.78 1:46:11.43 8:06/M
12 Shane Hillman Gas City IN 420 47 55 16:10.01 1:46:04.75 1:46:13.76 8:06/M
13 Gary Kauffman Bremen IN 434 43 56 17:44.76 1:47:36.30 1:47:48.51 8:14/M
14 Paresh Mishra Fort Wayne IN 481 40 59 19:16.81 1:49:18.22 1:49:20.56 8:21/M
15 Lance Perry Warsaw IN 506 49 79 23:55.07 1:53:54.83 1:53:58.82 8:42/M
16 Damian Ruesink Three Rivers MI 525 40 82 24:02.10 1:53:49.90 1:54:05.85 8:43/M
17 Jeff Chaplin Williamstown KY 343 47 88 24:58.42 1:54:55.51 1:55:02.17 8:47/M
18 Pj Thuringer Fort Wayne IN 566 43 98 26:38.25 1:56:30.30 1:56:42.00 8:55/M
19 John Suchcicki Warren IN 559 47 104 29:02.45 1:59:02.59 1:59:06.20 9:05/M
20 Sam Gillie Fort Wayne IN 390 45 115 31:01.62 2:00:49.88 2:01:05.37 9:15/M
21 John Knight Warsaw IN 584 46 124 34:05.40 2:04:04.54 2:04:09.15 9:29/M
22 Carlos Carrillo Fort Wayne IN 341 47 126 34:34.72 2:04:25.44 2:04:38.47 9:31/M
23 Mike Lock Fort Wayne IN 459 49 131 35:08.77 2:04:55.30 2:05:12.52 9:33/M
24 Keith Miller Bremen IN 589 49 137 36:41.28 2:00:18.86 2:06:45.03 9:41/M
25 Joel Bouwman Grand Rapids MI 326 43 141 39:16.59 2:09:12.75 2:09:20.34 9:52/M
26 Tim Richards Leo IN 518 49 148 41:08.55 2:10:51.89 2:11:12.30 10:01/M
27 David Kuker Fort Wayne IN 446 48 152 44:06.27 2:14:00.36 2:14:10.02 10:15/M
28 David McManama Saline MI 473 41 157 44:15.96 2:14:04.62 2:14:19.71 10:15/M
29 Deron Heller Bremen IN 414 40 159 45:19.44 2:14:54.90 2:15:23.19 10:20/M
30 David Ash Albany OH 308 49 165 47:12.75 2:17:01.06 2:17:16.50 10:29/M
31 Amit Arora Warsaw IN 307 41 175 51:41.89 2:21:44.29 2:21:45.64 10:49/M
32 John Kauffman Monroeville IN 435 49 188 55:32.69 2:25:23.82 2:25:36.44 11:07/M
33 Randy Sehy Fairmount IN 535 46 204 58:53.16 2:28:44.05 2:28:56.91 11:22/M
34 Drew Hettich Culver IN 418 41 222 1:06:54.18 2:36:33.91 2:36:57.93 11:59/M
35 Nicholas Brandt Churubusco IN 330 42 239 1:19:07.19 2:48:48.74 2:49:10.94 12:55/M
36 Anoop Upadhyay Warsaw IN 569 40 242 1:19:58.22 2:50:00.21 2:50:01.97 12:59/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 John Rajca Muncie IN 513 56 21   1:35:07.88 1:35:08.99 7:16/M
2 Kenneth Lynch Corunna IN 464 51 22 0:46.01 1:35:52.21 1:35:55.00 7:19/M
3 Mike Slaubaugh Fort Wayne IN 545 55 38 5:29.18 1:40:32.97 1:40:38.17 7:41/M
4 Pat Park Syracuse IN 503 53 41 6:42.72 1:41:46.09 1:41:51.71 7:46/M
5 Steve Stoddard Corry PA 554 51 60 14:16.11 1:49:09.32 1:49:25.10 8:21/M
6 Brian Clark Warren IN 345 54 63 16:00.78 1:51:06.07 1:51:09.77 8:29/M
7 Joe Beier Fort Wayne IN 583 51 64 16:19.51 1:51:23.00 1:51:28.50 8:31/M
8 Matt Sprunger Fort Wayne IN 551 59 69 17:06.53 1:51:58.75 1:52:15.52 8:34/M
9 Bruce Vincent Schoolcraft MI 572 59 83 19:08.67 1:54:14.02 1:54:17.66 8:43/M
10 Michael Newell Warsaw IN 490 59 90 20:12.45 1:55:11.67 1:55:21.44 8:48/M
11 Brian Bigelow Auburn IN 321 59 94 21:08.21 1:56:10.48 1:56:17.20 8:53/M
12 Jeff Scott Winamac IN 534 54 112 25:12.81 2:00:16.08 2:00:21.80 9:11/M
13 Timothy Kruger Chesterton IN 445 54 121 28:37.87 2:03:37.77 2:03:46.86 9:27/M
14 Kent Greer Fort Wayne IN 398 51 130 29:55.95 2:04:51.50 2:05:04.94 9:33/M
15 Douglas Nunan Kokomo IN 495 51 132 30:22.55 2:05:26.52 2:05:31.54 9:35/M
16 Joe Griner North Webster IN 400 50 135 31:11.96 2:06:05.24 2:06:20.95 9:39/M
17 Lyle Gurd Kalamazoo MI 404 57 156 39:10.63 2:13:53.43 2:14:19.62 10:15/M
18 Joseph Kinder Fort Wayne IN 438 59 195 52:03.72 2:27:04.15 2:27:12.71 11:14/M
19 Ian Lanphear South Bend IN 449 58 209 56:04.05 2:30:51.59 2:31:13.04 11:33/M
20 Walter Shelly Indianapolis IN 539 55 234 1:10:04.79 2:44:41.46 2:45:13.78 12:37/M
21 Jeff Davenport Indianapolis IN 361 56 256 1:35:44.23 3:10:07.75 3:10:53.22 14:34/M
22 Craig Haugaard Aberdeen SD 412 58 258 1:37:37.04 3:12:21.91 3:12:46.03 14:43/M
Top

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Brad Altevogt Fort Wayne IN 303 60 13   1:29:50.89 1:29:51.55 6:52/M
2 Richard Barton Greenville OH 311 62 39 10:48.69 1:40:39.35 1:40:40.24 7:41/M
3 Gene Donaghy Ossian IN 371 60 91 25:48.03 1:55:24.25 1:55:39.58 8:50/M
4 Stephen Glick Goshen IN 392 63 122 34:00.54 2:03:41.76 2:03:52.09 9:27/M
5 Mike Clendenen New Haven IN 347 61 125 34:36.76 2:04:23.49 2:04:28.31 9:30/M
6 Gerald Hochstetler Nappanee IN 422 67 151 44:00.28 2:13:40.36 2:13:51.83 10:13/M
7 Steve Wildeboer Kent City MI 579 67 158 44:30.81 2:14:11.65 2:14:22.36 10:15/M
8 Dennis Doane South Bend IN 370 69 164 47:22.80 2:16:58.24 2:17:14.35 10:29/M
9 Kenneth Fletcher Edwardsburg MI 381 66 168 48:41.01 2:18:12.34 2:18:32.56 10:35/M
10 Greg Purcell Wayland MI 511 67 180 52:29.23 2:22:10.31 2:22:20.78 10:52/M
11 Steve Gorsuch Mishawaka IN 393 62 200 58:54.12 2:28:32.98 2:28:45.67 11:21/M
12 Randy Bashore Greenville OH 313 66 207 1:00:32.45 2:30:09.41 2:30:24.00 11:29/M
13 Bill Meader Columbia City IN 475 62 268 2:13:11.74 3:42:46.24 3:43:03.29 17:02/M
Top

Men 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Bud Stiffler Anderson IN 553 77 248   2:53:12.70 2:53:31.23 13:15/M
2 Richard Schuman Columbia City IN 532 84 263 36:22.03 3:29:34.77 3:29:53.26 16:01/M