Courthouse Classic 5K

Overall Finish List

June 25, 2016


Results By Time to Run www.timetorun.net Timetorun.net

5K

Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
1 Matt Perkins Wolcottville IN 169 23 M 1 Top Fin   16:42.00 5:23/M
2 Richmond Stoltzfus Shipshewana IN 201 16 M 2 Top Fin 0:14.48 16:56.48 5:28/M
3 Kent Yoder Shipshewana IN 189 16 M 3 Top Fin 0:22.00 17:04.00 5:30/M
4 Chris White 144 42 M 1 Top Fin 0:39.34 17:21.34 5:36/M
5 Garrett McKee Elkhart IN 185 17 M 1 16-18 1:29.52 18:11.52 5:52/M
6 Ryan Price Nappanee IN 176 18 M 2 16-18 1:32.27 18:14.27 5:53/M
7 Tyler Evers Wakarusa IN 40 16 M 3 16-18 1:37.36 18:19.36 5:55/M
8 Josh Grogg Lagrange IN 58 17 M 4 16-18 1:42.64 18:24.64 5:56/M
9 Fish Logan Bremen IN 79 16 M 5 16-18 1:47.96 18:29.96 5:58/M
10 Mark Furkis Ligonier IN 50 60 M 1 Top Fin 1:59.19 18:41.19 6:02/M
11 Mark Davidhizar Blue Creek OH 32 34 M 1 30-34 2:09.99 18:51.99 6:05/M
12 Kent Eagleson Lagrange IN 37 17 M 6 16-18 2:19.03 19:01.03 6:08/M
13 Jerry, Jr. Williams 147 56 M 1 55-59 2:24.50 19:06.50 6:10/M
14 Ethan McCall Ft Wayne IN 87 15 M 1 14-15 2:27.97 19:09.97 6:11/M
15 Steve Cuatt Jr. Lagrange IN 186 39 M 1 35-39 2:40.86 19:22.86 6:15/M
16 Kaleb Wadsworth 163 17 M 7 16-18 2:54.27 19:36.27 6:19/M
17 Austin Liepe 78 14 M 2 14-15 2:59.85 19:41.85 6:21/M
18 Liam Rangel 111 14 M 3 14-15 3:01.28 19:43.28 6:22/M
19 Elmer Schlabach Goshen IN 180 27 M 1 25-29 3:01.35 19:43.35 6:22/M
20 Deklyn Hostetler 154 15 M 4 14-15 3:10.37 19:52.37 6:25/M
21 Paul Panning Noblesville IN 183 34 M 2 30-34 3:27.41 20:09.41 6:30/M
22 Lauren Pottschmidt Granger IN 174 19 F 1 Top Fin   20:16.95 6:32/M
23 Darrion Thornburgh Sturgis MI 134 13 M 1 0-13 3:41.96 20:23.96 6:35/M
24 Lisa Roe Angola IN 197 46 F 1 Top Fin 0:12.14 20:29.09 6:36/M
25 Todd Aldrich Fremont IN 172 54 M 1 50-54 4:16.67 20:58.67 6:46/M
26 Eddie Jarrett Elkhart IN 72 22 M 1 19-24 4:18.57 21:00.57 6:46/M
27 Christopher Smith 123 25 M 2 25-29 4:29.62 21:11.62 6:50/M
28 Marvin Schrock Wolcottville IN 173 18 M 8 16-18 4:34.46 21:16.46 6:52/M
29 Ron Jennings Wolcottville IN 190 50 M 2 50-54 4:40.41 21:22.41 6:54/M
30 Randy Houser Fremont IN 68 50 M 3 50-54 4:46.08 21:28.08 6:55/M
31 Jeff Martin Angola IN 200 48 M 1 45-49 5:01.94 21:43.94 7:00/M
32 Brent Munro Huntington IN 101 55 M 2 55-59 5:05.78 21:47.78 7:02/M
33 Dominic Hostetler Shipshewana IN 207 13 M 2 0-13 5:14.45 21:56.45 7:05/M
34 Ric Herrera South Bend IN 178 55 M 3 55-59 5:17.98 21:59.98 7:05/M
35 Mark O'Shaugnessy Ft. Wayne IN 105 56 M 4 55-59 5:19.28 22:01.28 7:06/M
36 Joanna White 145 40 F 2 Top Fin 1:44.34 22:01.29 7:06/M
37 Michaella Burchett Howe IN 19 17 F 3 Top Fin 1:46.05 22:03.00 7:07/M
38 Jacob Fish Bremen IN 42 14 M 5 14-15 5:27.32 22:09.32 7:09/M
39 Renee McCall 88 41 F 1 40-44 1:54.13 22:11.08 7:09/M
40 Andrew Cupp Topeka IN 29 13 M 3 0-13 5:49.56 22:31.56 7:16/M
41 Christian Keller Lagrange IN 188 16 M 9 16-18 5:57.14 22:39.14 7:18/M
42 Bill Ritchie Sturgis MI 175 40 M 1 40-44 5:58.73 22:40.73 7:19/M
43 Kyle Garman Mongo IN 51 18 M 10 16-18 6:10.72 22:52.72 7:23/M
44 Jason Savoie Kendallville IN 116 57 M 5 55-59 6:13.58 22:55.58 7:24/M
45 Allison Thomas Lagrange IN 132 17 F 1 16-18 2:55.25 23:12.20 7:29/M
46 Landon Miller Waterloo IN 194 14 M 6 14-15 6:38.00 23:20.00 7:32/M
47 Joe Thomas Ft Wayne IN 133 42 M 2 40-44 6:38.28 23:20.28 7:32/M
48 Brad Miller Waterloo IN 95 38 M 2 35-39 6:49.55 23:31.55 7:35/M
49 Richard Miller Shipshewana IN 208 47 M 2 45-49 6:49.60 23:31.60 7:35/M
50 Brock Vinson 156 14 M 7 14-15 6:53.39 23:35.39 7:36/M
51 Terry Wooster Angola IN 148 59 M 6 55-59 6:55.31 23:37.31 7:37/M
52 Braden Vinson 157 14 M 8 14-15 6:57.60 23:39.60 7:38/M
53 Chris Vangompel 136 37 M 3 35-39 7:00.13 23:42.13 7:39/M
54 Joann Alleshouse Howe IN 2 44 F 2 40-44 3:37.77 23:54.72 7:43/M
55 Sarah Sark Millersburg IN 115 21 F 1 19-24 3:39.33 23:56.28 7:43/M
56 Hope Sustaita Howe IN 170 16 F 2 16-18 4:03.40 24:20.35 7:51/M
57 Madison Burton Topeka IN 179 17 F 3 16-18 4:06.60 24:23.55 7:52/M
58 Dominick Wood 164 15 M 9 14-15 7:53.29 24:35.29 7:56/M
59 Nic Engle Shipshewana IN 39 37 M 4 35-39 8:02.60 24:44.60 7:59/M
60 Jackie Diekman Lagrange IN 34 26 F 1 25-29 4:32.08 24:49.03 8:00/M
61 Deven Hostetler Orland IN 181 43 M 3 40-44 8:08.07 24:50.07 8:01/M
62 David Baer Goshen IN 171 60 M 1 60-99 8:11.03 24:53.03 8:02/M
63 David Geiger 52 55 M 7 55-59 8:14.41 24:56.41 8:03/M
64 Russell Baker Lagrange IN 7 54 M 4 50-54 8:15.90 24:57.90 8:03/M
65 Ashley Anglin Fort Wayne IN 4 32 F 1 30-34 4:42.60 24:59.55 8:04/M
66 April Chrisman Lagrange IN 24 14 F 1 14-15 4:45.93 25:02.88 8:05/M
67 Alta Radelich 155 47 F 1 45-49 4:48.37 25:05.32 8:05/M
68 Andrew Schwarts 120 23 M 2 19-24 8:30.28 25:12.28 8:08/M
69 Cliff Hibbs 64 49 M 3 45-49 8:32.10 25:14.10 8:08/M
70 Michael Walters Angola IN 196 48 M 4 45-49 8:33.95 25:15.95 8:09/M
71 John Hinkley Chesterton IN 66 56 M 8 55-59 8:35.24 25:17.24 8:09/M
72 Rick Panning Angola IN 108 67 M 2 60-99 8:44.38 25:26.38 8:12/M
73 Crysta Monicolco 100 23 F 2 19-24 5:12.05 25:29.00 8:13/M
74 Kent Stucky Goshen IN 127 64 M 3 60-99 8:47.81 25:29.81 8:13/M
75 Melissa Settle Carmel IN 122 15 F 2 14-15 5:16.54 25:33.49 8:15/M
76 Douglas Targgart 130 49 M 5 45-49 9:02.95 25:44.95 8:18/M
77 Edward Jarrett Elkhart IN 73 54 M 5 50-54 9:05.38 25:47.38 8:19/M
78 Brittney Pender 109 24 F 3 19-24 5:46.44 26:03.39 8:24/M
79 Jim Scott Angola IN 203 68 M 4 60-99 9:23.58 26:05.58 8:25/M
80 Tom Cartmel Goshen IN 22 52 M 6 50-54 9:27.70 26:09.70 8:26/M
81 Doug Brown Goshen IN 16 47 M 6 45-49 9:29.52 26:11.52 8:27/M
82 Stephen Rowe Fremont IN 113 64 M 5 60-99 9:49.08 26:31.08 8:33/M
83 Brandie Fish Fort Wayne IN 193 36 F 1 35-39 6:24.54 26:41.49 8:36/M
84 Mark Laudeman 159 60 M 6 60-99 10:06.74 26:48.74 8:39/M
85 Samuel Fish 44 14 M 10 14-15 10:08.85 26:50.85 8:39/M
86 Connie Gordon Churubusco IN 53 53 F 1 Top Fin 6:43.07 27:00.02 8:43/M
87 Staci Yanke Sturgis MI 150 33 F 2 30-34 6:48.91 27:05.86 8:44/M
88 Mark Grabill Elkhart IN 55 43 M 4 40-44 10:32.24 27:14.24 8:47/M
89 Dennis Barkby Middlebury IN 9 34 M 3 30-34 10:37.25 27:19.25 8:49/M
90 Jennifer Zent Fort Wayne IN 153 40 F 3 40-44 7:05.20 27:22.15 8:50/M
91 Douglas Walter Goshen IN 139 53 M 7 50-54 10:40.82 27:22.82 8:50/M
92 Holly Walters Waterloo IN 195 47 F 2 45-49 7:14.42 27:31.37 8:53/M
93 Ken Schlemmer Noblesville IN 117 53 M 8 50-54 10:52.74 27:34.74 8:54/M
94 Jamie Cooper Middlebury IN 26 35 F 2 35-39 7:19.08 27:36.03 8:54/M
95 Cynthia Cornwell Fort Wayne IN 27 61 F 1 60-99 7:32.29 27:49.24 8:58/M
96 Daron Cupp Topeka IN 30 38 M 5 35-39 11:10.70 27:52.70 8:59/M
97 Matthew Yoder Rome City IN 151 40 M 5 40-44 11:11.49 27:53.49 9:00/M
98 Janel Meese Sturgis MI 92 42 F 4 40-44 7:39.72 27:56.67 9:01/M
99 Joseph Fish Fort Wayne IN 191 38 M 6 35-39 11:20.97 28:02.97 9:03/M
100 Shawn Miller Lagrange IN 99 50 F 1 50-54 7:47.32 28:04.27 9:03/M
 
Place Name City Bib No Age Gender Age Group Time Back Total Time Pace
101 Olivia Hibbs 65 16 F 4 16-18 8:34.82 28:51.77 9:18/M
102 Tyler Randol Wolcottville IN 177 29 M 3 25-29 12:14.07 28:56.07 9:20/M
103 Curt Vinson 158 49 M 7 45-49 12:22.51 29:04.51 9:23/M
104 Maria Brown Goshen IN 18 45 F 3 45-49 8:52.56 29:09.51 9:24/M
105 Walter Fisher Fort Wayne IN 46 34 M 4 30-34 12:27.71 29:09.71 9:24/M
106 Reese Malott Lagrange IN 82 47 F 4 45-49 9:02.17 29:19.12 9:27/M
107 Bob Waltz Lagrange IN 140 63 M 7 60-99 12:37.14 29:19.14 9:27/M
108 Erica Brown Convoy OH 17 35 F 3 35-39 9:03.38 29:20.33 9:28/M
109 Gerrit Geurs Rome City IN 192 30 M 5 30-34 12:47.89 29:29.89 9:31/M
110 Angie Dirr Hudson IN 36 39 F 4 35-39 9:15.06 29:32.01 9:32/M
111 Kurt Franke Ft. Wayne IN 48 36 M 7 35-39 12:52.31 29:34.31 9:32/M
112 Dustin Krapfl Howe IN 76 42 M 6 40-44 12:59.55 29:41.55 9:35/M
113 Tray Harker 59 42 M 7 40-44 12:59.78 29:41.78 9:35/M
114 Ben Oman Sturgis MI 106 31 M 6 30-34 13:14.25 29:56.25 9:39/M
115 Kathy Rowe Fremont IN 112 66 F 2 60-99 9:54.83 30:11.78 9:44/M
116 Elizabeth Cook Angola IN 25 28 F 2 25-29 10:13.17 30:30.12 9:50/M
117 Nathan Keil Lagrange IN 74 10 M 4 0-13 13:55.94 30:37.94 9:53/M
118 Deb Neydon Sturgis MI 102 59 F 1 55-59 10:24.07 30:41.02 9:54/M
119 Nick Miller Royal Oak MI 97 28 M 4 25-29 14:07.22 30:49.22 9:56/M
120 Rj Miller Clawson MI 98 32 M 7 30-34 14:07.44 30:49.44 9:56/M
121 Juan Arroyo 6 38 M 8 35-39 14:29.49 31:11.49 10:04/M
122 Lisa Hellen Royal Oak MI 62 28 M 5 25-29 14:39.57 31:21.57 10:07/M
123 Kerstin Cook Howe IN 166 15 F 3 14-15 11:09.43 31:26.38 10:08/M
124 Annagail Warrener Lagrange IN 142 9 F 1 0-13 11:12.93 31:29.88 10:09/M
125 Jim Warrener 143 37 M 9 35-39 14:47.97 31:29.97 10:09/M
126 Conner McKowen Wolcottville IN 90 19 M 3 19-24 14:50.00 31:32.00 10:10/M
127 David Young Sturgis MI 210 62 M 8 60-99 14:54.51 31:36.51 10:12/M
128 Lori Leatherman Albion IN 77 48 F 5 45-49 11:36.02 31:52.97 10:17/M
129 Lydia Oman Sturgis MI 107 17 F 5 16-18 12:19.39 32:36.34 10:31/M
130 Alayna Brombach 15 23 F 4 19-24 12:27.13 32:44.08 10:34/M
131 Steve Butler Sr. Fort Wayne IN 20 70 M 9 60-99 16:24.70 33:06.70 10:41/M
132 Kim McKibbin Shipshewana IN 89 41 F 5 40-44 13:00.44 33:17.39 10:44/M
133 Corrie Frank 47 34 F 3 30-34 13:15.21 33:32.16 10:49/M
134 Tina Davidhizar Blue Creek OH 33 32 F 4 30-34 13:15.57 33:32.52 10:49/M
135 Zach Anderson Middlebury IN 3 27 M 6 25-29 17:19.62 34:01.62 10:58/M
136 Stephanie Fish Bremen IN 45 44 F 6 40-44 13:55.69 34:12.64 11:02/M
137 Caroline Fish Bremen IN 41 14 F 4 14-15 13:55.69 34:12.64 11:02/M
138 Debbie Fuller Angola IN 198 47 F 6 45-49 14:02.06 34:19.01 11:04/M
139 Wendy Martin Angola IN 199 46 F 7 45-49 14:02.62 34:19.57 11:04/M
140 John Swanson Quincy MI 129 63 M 10 60-99 17:40.83 34:22.83 11:05/M
141 Stephanie Mickem 93 39 F 5 35-39 14:07.08 34:24.03 11:06/M
142 Todd Thornsberry Howe IN 135 45 M 8 45-49 17:51.94 34:33.94 11:09/M
143 Taylor Targgart Wolcottville IN 131 16 F 6 16-18 14:18.24 34:35.19 11:09/M
144 Kathy Widau Sturgis MI 146 63 F 3 60-99 14:31.50 34:48.45 11:14/M
145 Jeffrey Campos 21 52 M 9 50-54 18:26.58 35:08.58 11:20/M
146 Brian Emelander 38 40 M 8 40-44 18:33.74 35:15.74 11:22/M
147 Bill Harris Grabill IN 60 78 M 11 60-99 18:48.65 35:30.65 11:27/M
148 Donna Young Sturgis MI 209 55 F 2 55-59 15:55.36 36:12.31 11:41/M
149 Lola Barkby Sturgis MI 11 8 F 2 0-13 16:02.82 36:19.77 11:43/M
150 Bradley Barkby Sturgis MI 8 33 M 8 30-34 19:37.93 36:19.93 11:43/M
151 Jennifer Allen Elkhart IN 1 42 F 7 40-44 16:24.03 36:40.98 11:50/M
152 Delena Mase Orland IN 84 33 F 5 30-34 16:44.99 37:01.94 11:56/M
153 Amy Hassenzahl 61 42 F 8 40-44 16:52.53 37:09.48 11:59/M
154 Tharon Schultz 119 25 F 3 25-29 17:09.99 37:26.94 12:05/M
155 Larry Goins Celina OH 202 57 M 9 55-59 20:49.67 37:31.67 12:06/M
156 Faith Darland Churubusco IN 31 13 F 3 0-13 17:20.17 37:37.12 12:08/M
157 Marie Laudeman 160 30 F 6 30-34 17:23.50 37:40.45 12:09/M
158 Tyson Dilts Angola IN 35 29 M 7 25-29 21:21.90 38:03.90 12:16/M
159 April Miller Waterloo IN 94 34 F 7 30-34 17:47.58 38:04.53 12:17/M
160 Gena Sanford Howe IN 204 27 F 4 25-29 18:00.27 38:17.22 12:21/M
161 Kalei Bollinger Howe IN 13 15 F 5 14-15 18:04.74 38:21.69 12:22/M
162 Kristin Panning Noblesville IN 182 34 F 8 30-34 18:12.48 38:29.43 12:25/M
163 Erin Young 152 28 F 5 25-29 18:15.08 38:32.03 12:26/M
164 Emily Miller Clawson MI 96 28 F 6 25-29 18:22.78 38:39.73 12:28/M
165 Jade Hall Howe IN 165 15 F 6 14-15 18:58.33 39:15.28 12:40/M
166 Derek Allen Elkhart IN 187 46 M 9 45-49 22:50.69 39:32.69 12:45/M
167 Teia Lower 80 32 F 9 30-34 19:20.00 39:36.95 12:46/M
168 Tiffany Battrick Churubusco IN 12 33 F 10 30-34 19:21.31 39:38.26 12:47/M
169 Megan Culp Goshen IN 28 29 F 7 25-29 20:01.38 40:18.33 13:00/M
170 Morgan Grobis Lagrange IN 168 23 F 5 19-24 21:14.23 41:31.18 13:24/M
171 Rick Gregg 56 65 M 12 60-99 25:27.45 42:09.45 13:36/M
172 Jessica Barkby Middlebury IN 10 35 F 6 35-39 22:00.92 42:17.87 13:38/M
173 Tammy Schultz 118 53 F 2 50-54 22:00.95 42:17.90 13:38/M
174 Angela McNeis 91 40 F 9 40-44 28:38.08 48:55.03 15:47/M
175 Jenni St. Germain Sturgis MI 205 27 F 8 25-29 29:24.98 49:41.93 16:02/M
176 Leon Marshall Woodbridge VA 83 51 M 10 50-54 33:07.71 49:49.71 16:04/M
177 Michelle Keehey Elkhart IN 184 44 F 10 40-44 30:37.71 50:54.66 16:25/M
178 Susan Grobis Lagrange IN 167 59 F 3 55-59 30:37.75 50:54.70 16:25/M
179 Carli Sanford Howe IN 206 13 F 4 0-13 30:38.09 50:55.04 16:25/M
180 Cheri Hull Avilla IN 70 54 F 3 50-54 31:01.12 51:18.07 16:33/M
181 Robert Hull Avilla IN 71 48 M 10 45-49 34:36.15 51:18.15 16:33/M
182 Hayden O'Shaughnessy 104 26 M 8 25-29 34:58.60 51:40.60 16:40/M
183 Jennifer McBride Howe IN 85 42 F 11 40-44 31:23.95 51:40.90 16:40/M
184 Rick McBride Howe IN 86 52 M 11 50-54 35:00.79 51:42.79 16:41/M
185 Shelia Gregg 57 63 F 4 60-99 37:04.80 57:21.75 18:30/M
186 Elaine Hostetler 67 68 F 5 60-99 37:05.04 57:21.99 18:30/M
187 Dale Waltz Lagrange IN 141 63 M 13 60-99 40:40.00 57:22.00 18:30/M
188 Anita Keith 75 57 F 4 55-59 37:05.32 57:22.27 18:30/M
189 Karissa Southworth Noblesville IN 125 33 F 11 30-34 39:58.04 1:00:14.99 19:26/M
190 Josiah Southworth Noblesville IN 124 31 M 9 30-34 43:33.36 1:00:15.36 19:26/M
191 Ryan Worth Sturgis MI 149 33 M 10 30-34 45:40.51 1:02:22.51 20:07/M
192 Paige Boughton Sturgis MI 14 24 F 6 19-24 42:05.64 1:02:22.59 20:07/M