Elkhart County 4-H Fair Parade 5,000 Road Run

Age Group Results

July 24, 2016


Results By Time to Run www.timetorun.net


Men: Top Finishers 0-12 13-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-84
Women: Top Finishers 0-12 13-15 16-18 19-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Laura Gillette Goshen IN 101 31 24   19:50.39 6:24/M
Top

Female 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Chynzie Howell Goshen IN 133 11 100   24:17.24 7:50/M
2 Lydia Nisen Goshen IN 219 12 241 7:25.57 31:42.81 10:14/M
3 Latisha Schrock Middleburymiddlebury IN 260 12 266 9:34.72 33:51.96 10:55/M
4 Cadence Mast Goshen IN 181 12 294 13:45.80 38:03.04 12:16/M
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Carmen Yoder Cromwell IN 310 15 36   20:50.66 6:43/M
2 Regan Landis Elkhart IN 158 15 113 4:05.54 24:56.20 8:03/M
3 Alison Bache Middlebury IN 17 14 136 5:10.74 26:01.40 8:24/M
4 Megan Miller Goshen IN 203 14 152 5:38.19 26:28.85 8:32/M
5 Laura Schrock Goshen IN 261 15 159 5:55.40 26:46.06 8:38/M
6 Branndi Smith 324 15 161 5:58.70 26:49.36 8:39/M
7 Jenna Bradberry Goshen IN 30 15 167 6:21.01 27:11.67 8:46/M
8 Hannah Fenwick Three Rivers MI 79 13 197 7:57.01 28:47.67 9:17/M
9 Mckenna Lee Elkhart IN 164 15 212 9:02.53 29:53.19 9:38/M
10 Kaitlyn Reese New Paris IN 236 15 268 13:05.89 33:56.55 10:57/M
Top

Female 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kory Kern 325 16 32   20:43.88 6:41/M
2 Dorcas Wingard Topeka IN 304 16 56 1:15.16 21:59.04 7:05/M
3 Ally Smith Goshen IN 267 17 74 1:58.25 22:42.13 7:19/M
4 Ariana Perez Diener Goshen IN 231 17 77 2:08.19 22:52.07 7:23/M
5 Vanessa Steiner Elkhart IN 272 18 85 2:59.55 23:43.43 7:39/M
6 Anna Nisen Goshen IN 218 18 90 3:10.21 23:54.09 7:43/M
7 Mariah King Middlebury IN 150 17 96 3:24.47 24:08.35 7:47/M
8 Calyn Howell Goshen IN 132 17 102 3:44.22 24:28.10 7:54/M
9 Lauren Craig Goshen IN 58 16 108 3:59.31 24:43.19 7:58/M
10 Mckenzie Love Goshen IN 171 17 117 4:28.76 25:12.64 8:08/M
11 Hanna Durbin Middlebury IN 73 16 119 4:28.99 25:12.87 8:08/M
12 Kirsten Graves Goshen IN 115 17 126 4:51.86 25:35.74 8:15/M
13 Melissa Bailey Goshen IN 19 16 135 5:17.50 26:01.38 8:24/M
14 Kalina Reese New Paris IN 237 18 157 6:00.40 26:44.28 8:37/M
15 Jenna Miller Goshen IN 199 16 166 6:27.65 27:11.53 8:46/M
16 Olivia Feller Nappanee IN 78 16 183 7:31.13 28:15.01 9:07/M
17 Noel Zak Goshen IN 316 17 210 9:06.35 29:50.23 9:37/M
18 Abby Lee Elkhart IN 162 16 213 9:35.91 30:19.79 9:47/M
19 Emily Mast Goshen IN 182 18 226 10:04.51 30:48.39 9:56/M
20 Mackenzie Bobeck Millersburg IN 25 17 228 10:10.64 30:54.52 9:58/M
21 Nicki Wilhelm Goshen IN 300 18 247 11:21.70 32:05.58 10:21/M
22 Kaylee Hettinger Goshen IN 124 17 267 13:08.78 33:52.66 10:55/M
Top

Female 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Amy Walker Milford IN 293 23 44   21:16.65 6:52/M
2 Juni Schirch Goshen IN 253 22 65 1:08.35 22:25.00 7:14/M
3 Alicia Hertzler Winona Lake IN 123 23 80 2:14.08 23:30.73 7:35/M
4 Jamie McBride Elkhart IN 187 19 121 4:04.28 25:20.93 8:10/M
5 Joy Gerig Elkhart IN 100 22 149 5:03.89 26:20.54 8:30/M
6 Alyssa Adam Goshen IN 8 22 151 5:11.42 26:28.07 8:32/M
7 Sarah Sark Millersburg IN 250 21 153 5:14.29 26:30.94 8:33/M
8 Beatriz Castillo Goshen IN 46 19 162 5:39.36 26:56.01 8:41/M
9 Rachel Zentz Goshen IN 320 22 175 6:23.30 27:39.95 8:55/M
10 Sarah Toews Goshen IN 288 24 178 6:45.19 28:01.84 9:02/M
11 Jessica Schirch South Bend IN 252 24 191 7:08.96 28:25.61 9:10/M
12 Allison Culp Nappanee IN 61 23 217 9:09.03 30:25.68 9:49/M
13 Jenna Dreier Goshen IN 71 24 223 9:22.38 30:39.03 9:53/M
14 Taylor Stidham Millersburg IN 275 19 229 9:37.90 30:54.55 9:58/M
15 Aubrey Greene Elkhart IN 116 22 238 10:21.03 31:37.68 10:12/M
16 Brenna Frye Middlebury IN 92 22 239 10:21.18 31:37.83 10:12/M
17 Rebekah Zentz Goshen IN 321 24 240 10:25.65 31:42.30 10:14/M
18 Amelia Serafino Winona Lake IN 263 23 251 11:17.70 32:34.35 10:30/M
19 Julie Santos Goshen IN 249 22 257 11:55.39 33:12.04 10:43/M
20 Caitie Yoder Middlebury IN 308 22 263 12:16.19 33:32.84 10:49/M
21 Kyleena Schlabach Middlebury IN 255 19 265 12:26.72 33:43.37 10:53/M
22 Leslie Jarrett Goshen IN 141 19 272 12:51.23 34:07.88 11:00/M
23 Marissa Lehman Goshen IN 165 22 280 13:55.01 35:11.66 11:21/M
24 Tasha Jones Goshen IN 144 23 281 13:55.35 35:12.00 11:21/M
25 Rheana Roose Goshen IN 243 21 282 13:56.00 35:12.65 11:21/M
26 Cassie Hose Goshen IN 129 22 284 13:59.55 35:16.20 11:23/M
27 Jade Benton Middlebury IN 23 19 286 14:29.19 35:45.84 11:32/M
28 Monica Briano Goshen IN 32 24 289 15:18.93 36:35.58 11:48/M
29 Karla Briano Goshen IN 31 19 292 16:33.99 37:50.64 12:12/M
30 Tori Craw Goshen IN 59 21 301 17:30.98 38:47.63 12:31/M
31 Lorae Weaver Goshen IN 296 20 302 17:31.67 38:48.32 12:31/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ashley Self Goshen IN 262 28 170   27:21.73 8:49/M
2 Jacey Abney Indianapolis IN 7 26 172 0:06.77 27:28.50 8:52/M
3 Rachel Wenger Wakarusa IN 299 28 184 0:53.60 28:15.33 9:07/M
4 Maria Garcia Goshen IN 98 29 194 1:17.22 28:38.95 9:14/M
5 Ashley Lester Middlebury IN 167 29 214 2:59.88 30:21.61 9:47/M
6 Faith Aukerman Elkhart IN 16 27 233 3:52.31 31:14.04 10:05/M
7 Ashley Williams Elkhart IN 302 26 242 4:22.34 31:44.07 10:14/M
8 Caitlin Kritzman Millersburg IN 155 27 260 6:05.43 33:27.16 10:47/M
9 Tierney Boggs Warsaw IN 26 25 269 6:35.11 33:56.84 10:57/M
10 Maria Galindo Goshen IN 95 26 275 6:51.88 34:13.61 11:02/M
11 Amanda Mehl Goshen IN 191 27 276 6:52.16 34:13.89 11:02/M
12 Biname Amundson Goshen IN 13 29 299 11:06.47 38:28.20 12:25/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Reyna Garcia Goshen IN 99 31 82   23:33.87 7:36/M
2 Jessica Evans Granger IN 75 30 123 1:52.99 25:26.86 8:12/M
3 Erica Reyenga Indianapolis IN 238 32 127 2:02.00 25:35.87 8:15/M
4 Sarah Glick Goshen IN 105 34 208 5:48.56 29:22.43 9:28/M
5 Brittany Muir Goshen IN 212 30 209 5:53.83 29:27.70 9:30/M
6 Jamie Stout Zionsville IN 276 33 244 8:18.24 31:52.11 10:17/M
7 Amber Charette Goshen IN 48 33 262 9:58.82 33:32.69 10:49/M
8 Sonny Kliewer Bristol IN 152 34 273 10:38.43 34:12.30 11:02/M
9 Amanda Kindel Bristol IN 148 33 274 10:38.44 34:12.31 11:02/M
10 Brooke Yoder Goshen IN 307 33 295 14:31.33 38:05.20 12:17/M
11 Kara Sackett Colon MI 245 32 306 23:33.59 47:07.46 15:12/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kellie Bontrager Shipshewana IN 27 36 201   29:05.60 9:23/M
2 Nikki Grueser Nappanee IN 117 39 218 1:21.42 30:27.02 9:49/M
3 Jamie Cooper Middlebury IN 54 35 227 1:47.40 30:53.00 9:58/M
4 Elvia Abad Goshen IN 1 37 256 4:00.74 33:06.34 10:41/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Kimberly Harringer Elkhart IN 118 40 128   25:36.39 8:15/M
2 Angie Shoemaker Elkhart IN 265 41 235 5:38.77 31:15.16 10:05/M
3 Kim Stephens Mishawaka IN 274 43 296 12:41.62 38:18.01 12:21/M
4 Jennifer Allen Elkhart IN 11 42 297 12:41.77 38:18.16 12:21/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Yuko Baumann Goshen IN 22 47 116   25:12.16 8:08/M
2 Alta Radelich Bristol IN 233 47 137 0:51.49 26:03.65 8:24/M
3 Maria Brown Goshen IN 39 45 215 5:13.25 30:25.41 9:49/M
4 Tina Sharkey Goshen IN 264 49 220 5:24.32 30:36.48 9:52/M
5 Angie Oliver Elkhart IN 222 47 236 6:08.60 31:20.76 10:06/M
6 Ann Burleson Elkhart IN 41 45 255 7:50.14 33:02.30 10:39/M
7 Katrina Godzisz Elkhart IN 107 45 264 8:27.99 33:40.15 10:52/M
8 Julie Reese New Paris IN 235 47 270 8:45.25 33:57.41 10:57/M
9 Bessie Huneryager Elkhart IN 135 47 293 12:47.20 37:59.36 12:15/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Laura Stringfelow Middlebury IN 278 53 205   29:14.32 9:26/M
2 Brenda Toews Goshen IN 287 53 258 4:07.21 33:21.53 10:45/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Cindy Nicely Elkhart IN 216 57 182   28:14.56 9:06/M
2 Dana Mehl Goshen IN 193 56 291 9:19.63 37:34.19 12:07/M
3 Cindy Franklin White Pigeon IN 88 55 304 17:11.41 45:25.97 14:39/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Conner Sandt Goshen IN 248 19 1   16:18.48 5:15/M
Top

Male 12 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Tommy Claxton Goshen IN 49 11 43   21:15.98 6:51/M
2 Ethan Smith Goshen IN 268 12 46 0:03.79 21:19.77 6:53/M
3 Brandon Kauffman Goshen IN 145 11 88 2:35.38 23:51.36 7:42/M
4 Terell Miller Middlebury IN 206 11 143 4:55.55 26:11.53 8:27/M
5 Brady Abney Goshen IN 6 11 173 6:15.02 27:31.00 8:53/M
6 Kevin Mehl Elkhart IN 195 9 176 6:43.46 27:59.44 9:02/M
7 Josiah Schrock Middleburymiddlebury IN 259 8 196 7:30.98 28:46.96 9:17/M
8 Jaden Fisher Goshen IN 84 9 219 9:19.07 30:35.05 9:52/M
9 Tyson Frey Goshen IN 91 10 224 9:25.72 30:41.70 9:54/M
10 Matthew Godzisz Elkhart IN 108 11 287 14:42.27 35:58.25 11:36/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Angel Arreola Goshen IN 15 15 9   18:41.75 6:02/M
2 Aj Miller Millersburg IN 196 13 30 1:46.25 20:28.00 6:36/M
3 Jordan Jones Nappanee IN 143 15 50 3:03.28 21:45.03 7:01/M
4 Brady Hunsberger Goshen IN 137 13 57 3:18.59 22:00.34 7:06/M
5 Asa Brow New Paris IN 34 15 64 3:40.07 22:21.82 7:13/M
6 Quinten Hunsberger Goshen IN 139 14 84 5:00.04 23:41.79 7:38/M
7 Lance Martin Goshen IN 178 14 87 5:08.09 23:49.84 7:41/M
8 Zack Contreras Osceola IN 52 15 89 5:11.84 23:53.59 7:42/M
9 Moise Yoder Middlebury IN 313 14 146 7:31.73 26:13.48 8:27/M
10 Keegan Miller Goshen IN 208 15 180 9:21.25 28:03.00 9:03/M
Top

Male 16 to 18

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Landon Miller Millersburg IN 200 17 3   17:17.58 5:35/M
2 Trevor Miller Goshen IN 207 16 5 0:36.18 17:53.76 5:46/M
3 Jason Barahona Goshen IN 21 16 6 1:16.84 18:34.42 5:59/M
4 Juan Perez Goshen IN 229 18 7 1:17.12 18:34.70 5:59/M
5 Garrett McKee Goshen IN 190 17 11 1:40.43 18:58.01 6:07/M
6 Sergei Culp Goshen IN 62 17 16 2:02.56 19:20.14 6:14/M
7 Irving Suarez Goshen IN 283 16 17 2:07.18 19:24.76 6:15/M
8 Marcus Hershberger Nappanee IN 122 18 18 2:09.36 19:26.94 6:16/M
9 Will Terry Fort Wayne IN 286 16 21 2:24.47 19:42.05 6:21/M
10 Zach Oyer Goshen IN 224 17 22 2:27.42 19:45.00 6:22/M
11 Mason Kintigh Goshen IN 151 18 27 2:41.05 19:58.63 6:26/M
12 Spencer Roose Goshen IN 244 18 34 3:30.71 20:48.29 6:43/M
13 Xander Lerch Ligonier IN 166 16 37 3:37.56 20:55.14 6:45/M
14 Tyler Evers Wakarusa IN 76 16 39 3:41.24 20:58.82 6:46/M
15 Salvador Escamilla Elkhart IN 74 17 42 3:58.24 21:15.82 6:51/M
16 Christopher Sanchez Goshen IN 247 16 47 4:23.42 21:41.00 7:00/M
17 Noah Nisen Goshen IN 220 17 78 5:39.60 22:57.18 7:24/M
18 Jordan Dreier Goshen IN 72 17 86 6:32.18 23:49.76 7:41/M
19 Luis Ledezma Goshen IN 161 18 92 6:37.61 23:55.19 7:43/M
20 Jaimeson King Middlebury IN 149 16 95 6:50.67 24:08.25 7:47/M
21 Spencer Doriot Syracuse IN 70 18 99 6:58.95 24:16.53 7:50/M
22 Caleb Zentz Goshen IN 318 17 101 7:01.36 24:18.94 7:50/M
23 Mason Mast Elkhart IN 185 16 105 7:17.69 24:35.27 7:56/M
24 Corbin Taylor Goshen IN 284 16 106 7:17.76 24:35.34 7:56/M
25 Clark Carpenter Goshen IN 43 18 132 8:37.42 25:55.00 8:22/M
26 Mitchell Holsopple Millersburg IN 128 18 147 8:56.10 26:13.68 8:27/M
27 Timothy Hostetler Millersburg IN 130 17 231 13:48.42 31:06.00 10:02/M
28 Cody Cripe Nappanee IN 60 17 237 14:12.16 31:29.74 10:09/M
29 Bryce Styles Goshen IN 282 18 246 14:47.94 32:05.52 10:21/M
Top

Male 19 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Davis Stutzman Shipshewana IN 281 19 12   18:59.48 6:07/M
2 Julio Perez Barcenas Elkhart IN 230 19 14 0:17.48 19:16.96 6:13/M
3 Joshua Abbs Goshen IN 4 22 25 0:55.96 19:55.44 6:25/M
4 Gerardo Abad Goshen IN 3 19 28 1:16.24 20:15.72 6:32/M
5 Alex Tyson Goshen IN 290 19 41 2:11.77 21:11.25 6:50/M
6 Michael Schlabach Goshen IN 256 19 48 2:42.57 21:42.05 7:00/M
7 Zach Sauder Goshen IN 251 20 49 2:43.41 21:42.89 7:00/M
8 Mitch Dewitt New Paris IN 68 19 51 2:46.52 21:46.00 7:01/M
9 Alec Brock Millersburg IN 33 19 62 3:15.54 22:15.02 7:11/M
10 Spencer Culp Nappanee IN 63 21 63 3:18.57 22:18.05 7:12/M
11 Brenn McKee Goshen IN 189 19 71 3:39.85 22:39.33 7:18/M
12 Vince Tyson Goshen IN 291 19 79 4:25.44 23:24.92 7:33/M
13 Rainer Brow New Paris IN 36 22 83 4:38.09 23:37.57 7:37/M
14 Eric Wenger Goshen IN 298 23 97 5:10.95 24:10.43 7:48/M
15 Tristan Martin Goshen IN 180 23 130 6:46.52 25:46.00 8:19/M
16 Jami Mitcham New Paris IN 209 19 133 6:56.36 25:55.84 8:22/M
17 Seth Hoffman New Paris IN 127 21 145 7:13.93 26:13.41 8:27/M
18 Asher Brow New Paris IN 35 20 160 7:48.07 26:47.55 8:38/M
19 Jonas Maurer Lagrange IN 186 23 165 8:02.82 27:02.30 8:43/M
20 Matthew Zentz Goshen IN 319 19 171 8:28.19 27:27.67 8:51/M
21 Lucas Miller Goshen IN 201 20 179 9:02.81 28:02.29 9:03/M
22 Tyler Hostetler Millersburg IN 131 20 261 14:29.52 33:29.00 10:48/M
23 Wyatt Morris Goshen IN 210 21 279 16:00.85 35:00.33 11:17/M
24 Johnny Peebles Goshen IN 228 20 283 16:15.93 35:15.41 11:22/M
25 Nathan Freel Osceola IN 89 24 285 16:31.21 35:30.69 11:27/M
26 Jonathan Gonzalez Goshen IN 109 20 307 36:28.98 55:28.46 17:54/M
27 Marlow Alvarado Lagrange IN 12 22 308 36:29.25 55:28.73 17:54/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Andy Williams Wolcottville IN 301 28 2   16:40.41 5:23/M
2 Kurt Neufeld Goshen IN 215 28 8 1:59.89 18:40.30 6:01/M
3 Arron Patrick Elkhart IN 227 29 15 2:37.47 19:17.88 6:13/M
4 Elmer Schlabach Goshen IN 254 27 26 3:15.61 19:56.02 6:26/M
5 Henry Dambanemuya South Bend IN 64 26 29 3:45.59 20:26.00 6:35/M
6 Robby Gingerich Millersburg IN 103 27 38 4:15.99 20:56.40 6:45/M
7 Aaron Graber Etna Green IN 112 27 58 5:22.23 22:02.64 7:06/M
8 Floyd Mast New Paris IN 183 29 60 5:28.18 22:08.59 7:08/M
9 Nikola Blazic Winona Lake IN 24 25 67 5:49.80 22:30.21 7:15/M
10 Nathan Abbs Goshen IN 5 27 69 5:57.36 22:37.77 7:18/M
11 Greg Knueve New Haven IN 154 25 120 8:39.59 25:20.00 8:10/M
12 Michael Ramey Goshen IN 234 29 122 8:41.85 25:22.26 8:11/M
13 Russell Brown South Bend IN 40 29 129 9:01.38 25:41.79 8:17/M
14 Peter Martin South Bend IN 179 26 158 10:05.17 26:45.58 8:38/M
15 John Lubbers South Bend IN 172 27 185 11:34.95 28:15.36 9:07/M
16 Daniel Schmucker Nappanee IN 326 29 186 11:37.45 28:17.86 9:07/M
17 Jason Liechty Indianapolis IN 169 27 187 11:37.59 28:18.00 9:08/M
18 Brandon Hartzler Middlebury IN 119 29 206 12:34.83 29:15.24 9:26/M
19 Christopher Johnston Goshen IN 142 27 234 14:34.59 31:15.00 10:05/M
20 Joe Mehl Goshen IN 194 27 271 17:23.63 34:04.04 10:59/M
21 Matt Lester Middlebury IN 168 29 277 17:41.81 34:22.22 11:05/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Atlee Lambright Topeka IN 157 34 4   17:52.63 5:46/M
2 Mark Davidhizar Elkhart IN 65 34 20 1:39.61 19:32.24 6:18/M
3 Nick Adkins Goshen IN 9 31 31 2:40.07 20:32.70 6:37/M
4 Felix Garcia Goshengoshen IN 96 34 52 3:54.17 21:46.80 7:01/M
5 Don Williams Middlebury IN 303 32 53 3:59.90 21:52.53 7:03/M
6 Trent Stump Nappanee IN 280 34 59 4:10.42 22:03.05 7:07/M
7 Scott Gould Goshen IN 111 32 68 4:42.98 22:35.61 7:17/M
8 Julio Rivera Goshen IN 240 34 104 6:40.10 24:32.73 7:55/M
9 David Fuentes Goshen IN 93 30 115 7:17.38 25:10.01 8:07/M
10 David Ferris Goshen IN 81 32 138 8:12.81 26:05.44 8:25/M
11 Greg Delagrange Westfield IN 66 33 148 8:27.66 26:20.29 8:30/M
12 Andrew Mehl Elkhart IN 192 34 177 10:07.51 28:00.14 9:02/M
13 Josh Showers Osceola IN 266 30 221 12:43.90 30:36.53 9:52/M
14 Mark Stout Zionsville IN 277 34 245 14:00.04 31:52.67 10:17/M
15 Matthew Wagner Elkhart IN 292 32 252 14:57.26 32:49.89 10:35/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Zeb Wall Elkhart IN 294 38 55   21:58.47 7:05/M
2 David Dominguez Goshen IN 69 35 72 0:42.21 22:40.68 7:19/M
3 Garrick Trotter South Bend IN 289 38 110 2:51.64 24:50.11 8:01/M
4 Enrique Madrid Goshen IN 175 37 112 2:54.86 24:53.33 8:02/M
5 Caleb Hunsberger Goshen IN 138 39 131 3:50.39 25:48.86 8:19/M
6 Cristian Madrid Goshen IN 174 35 140 4:09.36 26:07.83 8:25/M
7 Joe Camacho Goshen IN 42 35 174 5:38.52 27:36.99 8:54/M
8 Michael Zavor South Bend IN 317 38 190 6:25.73 28:24.20 9:10/M
9 Steve Klinge Goshen IN 153 37 193 6:28.31 28:26.78 9:10/M
10 Jerry Wolf Granger IN 305 38 203 7:13.19 29:11.66 9:25/M
11 Floyd Schrock Middleburymiddlebury IN 258 35 216 8:27.00 30:25.47 9:49/M
12 Clint Borntrager Goshen IN 29 38 230 9:03.86 31:02.33 10:01/M
13 Jeffrey Gorball Goshen IN 110 38 248 10:22.11 32:20.58 10:26/M
14 Matt Miller Goshen IN 202 37 259 11:24.49 33:22.96 10:46/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Felipe Abad Goshen IN 2 43 23   19:50.06 6:24/M
2 Hermilo Garcia Warsaw IN 97 40 40 1:09.94 21:00.00 6:46/M
3 Jerry Brown Goshen IN 38 41 45 1:27.20 21:17.26 6:52/M
4 Juan Flores Goshen IN 86 44 66 2:34.99 22:25.05 7:14/M
5 Giovanni Lopez Elkhart IN 170 44 73 2:51.73 22:41.79 7:19/M
6 Fermin Cortez Goshen IN 55 40 81 3:41.70 23:31.76 7:35/M
7 Galen Mast Goshen IN 184 43 93 4:08.94 23:59.00 7:44/M
8 Steve Freeto Goshen IN 90 41 94 4:17.39 24:07.45 7:47/M
9 Shane Hernley Goshen IN 121 42 98 4:22.91 24:12.97 7:48/M
10 Raul Lacan Goshen IN 156 41 103 4:42.48 24:32.54 7:55/M
11 Ryan McClane Goshen IN 188 41 118 5:22.65 25:12.71 8:08/M
12 Ryan Wolf South Bend IN 306 43 134 6:11.14 26:01.20 8:24/M
13 Chris Ponciroli Goshen IN 232 40 141 6:18.19 26:08.25 8:26/M
14 Carlin Yoder Middlebury IN 309 42 142 6:18.31 26:08.37 8:26/M
15 Mike Gingerich Goshen IN 102 44 169 7:26.28 27:16.34 8:48/M
16 Mark Grabill Elkhart IN 114 43 204 9:23.13 29:13.19 9:25/M
17 Matt Fisher Goshen IN 85 42 225 10:55.77 30:45.83 9:55/M
18 Kent Kauffman Goshen IN 146 43 243 11:55.67 31:45.73 10:15/M
19 Andy Miller Goshen IN 197 40 288 16:29.12 36:19.18 11:43/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Peter Casaletto Goshen IN 45 45 13   19:03.15 6:09/M
2 Todd Hoffer Etna Green IN 126 49 19 0:25.99 19:29.14 6:17/M
3 Christopher Zvers Peru IN 323 49 33 1:44.69 20:47.84 6:42/M
4 Eugene Yoder Cromwell IN 311 49 35 1:47.00 20:50.15 6:43/M
5 Alvaro Romero Elkhart IN 242 45 54 2:50.76 21:53.91 7:04/M
6 Gregg Lee Elkhart IN 163 48 91 4:51.42 23:54.57 7:43/M
7 Keith Orbin Mishawaka IN 223 48 107 5:35.40 24:38.55 7:57/M
8 Devon Miller Millersburg IN 198 46 109 5:42.38 24:45.53 7:59/M
9 Kenny Martin Goshen IN 177 45 124 6:25.81 25:28.96 8:13/M
10 Doug Brown Goshen IN 37 47 156 7:30.83 26:33.98 8:34/M
11 Steve Norton Goshen IN 221 47 181 9:05.26 28:08.41 9:05/M
12 Paul Kern Elkhart IN 147 48 188 9:18.87 28:22.02 9:09/M
13 Arturo Marin Goshen IN 176 48 195 9:35.82 28:38.97 9:14/M
14 Jeff Stephens Mishawaka IN 273 45 253 13:47.79 32:50.94 10:35/M
15 Derek Allen Elkhart IN 10 46 298 19:15.65 38:18.80 12:21/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Allen Robinson Goshen IN 241 51 111   24:53.00 8:02/M
2 Paul Huneryager Elkhart IN 136 51 139 1:13.04 26:06.04 8:25/M
3 David Folk Goshen IN 87 52 150 1:30.56 26:23.56 8:31/M
4 Tom Cartmel Goshen IN 44 52 154 1:38.28 26:31.28 8:33/M
5 Michael Cleveland Wakarusa IN 50 51 155 1:39.34 26:32.34 8:34/M
6 Mike Sackett Bronson MI 246 50 207 4:28.06 29:21.06 9:28/M
7 Mark Myers Syracuse IN 214 53 250 7:39.09 32:32.09 10:30/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Ruben Falcon Goshen IN 77 56 61   22:11.95 7:09/M
2 Thomas Smith Goshen IN 269 55 70 0:26.33 22:38.28 7:18/M
3 Sam Zepeda Goshen IN 322 55 76 0:38.50 22:50.45 7:22/M
4 Mike Stark Elkhart IN 271 55 125 3:21.05 25:33.00 8:15/M
5 Maximino Soto Goshen IN 270 55 168 5:04.24 27:16.19 8:48/M
6 Mark Riege Wakarusa IN 239 56 189 6:10.34 28:22.29 9:09/M
7 Steve Chamness Elkhart IN 47 58 198 6:36.86 28:48.81 9:17/M
8 Kent Lung New Paris IN 173 58 199 6:37.67 28:49.62 9:18/M
9 Orland Miller Middlebury IN 205 56 200 6:45.06 28:57.01 9:20/M
10 Carl Hubbell Goshen IN 134 55 211 7:38.68 29:50.63 9:37/M
11 Geff Fisher Bristol IN 83 58 290 14:43.95 36:55.90 11:55/M
12 Mark Zak Goshen IN 315 57 300 16:19.58 38:31.53 12:25/M
Top

Male 60 to 84

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Total Time Pace
1 Mark Furkis Ligonier IN 94 60 10   18:50.20 6:05/M
2 Ivor Niggebrugge Mishawaka IN 217 62 75 3:57.59 22:47.79 7:21/M
3 Dean Warstler Syracuse IN 295 60 114 6:13.58 25:03.78 8:05/M
4 David Baer Goshen IN 18 60 144 7:21.71 26:11.91 8:27/M
5 Kent Stucky Goshen IN 279 64 163 8:06.50 26:56.70 8:41/M
6 Jeff Lantzer Goshen IN 160 61 164 8:10.35 27:00.55 8:43/M
7 Steve Hisey Elkhart IN 125 63 192 9:36.45 28:26.65 9:10/M
8 Arden Graber Etna Green IN 113 66 202 10:20.08 29:10.28 9:25/M
9 Ruperto Hernandez Elkhart IN 120 68 222 11:48.80 30:39.00 9:53/M
10 Randy Fielder Kalamazoo MI 82 65 232 12:19.63 31:09.83 10:03/M
11 Ken Yoder Goshen IN 312 69 249 13:38.56 32:28.76 10:28/M
12 John Morse Goshen IN 211 65 254 14:09.80 33:00.00 10:39/M
13 Bob Glick Goshen IN 104 64 278 15:41.23 34:31.43 11:08/M
14 Dave Ferency South Bend IN 80 72 303 20:33.95 39:24.15 12:43/M
15 Lawrence Scholl Goshen IN 257 83 305 27:59.80 46:50.00 15:06/M