Wawasee XCountry

October 03, 2017


Results By Time to Run www.timetorun.net

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls Varsity - All Divisions
Team Summary - Girls - Girls Varsity - All Divisions
Finish List - Boys - Boys Varsity - All Divisions
Team Summary - Boys - Boys Varsity - All Divisions
Top

Overall Finish List - Boys

Boys Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 19 Camden Powell Wawasee 10:46.59 5:47/M    
2 2 224 Colin Chupp Lincoln 10:51.90 5:50/M    
3 3 116 Harrison         Phipps Edgewood 11:00.02 5:55/M    
4 4 210 Nolan Bales Lincoln 11:07.77 5:59/M    
5 5 73 Austin Hall ISMS 11:15.19 6:03/M    
6 6 113 Luke         Maier Edgewood 11:17.21 6:04/M    
7 7 109 Jeremy         Johnson Edgewood 11:21.12 6:06/M    
8 8 10 Edward Robison Lakeview 11:25.60 6:08/M    
9 9 83 Seth Mills ISMS 11:26.40 6:09/M    
10 10 166 Lextin Willis Bremen 11:29.88 6:10/M    
11 11 121 Sam         Slough Edgewood 11:32.03 6:12/M    
12 12 211 Trey Hall Lincoln 11:32.25 6:12/M    
13 13 13 Levi Perry Lakeview 11:38.10 6:15/M    
14 14 93 Logan Trier ISMS 11:42.02 6:17/M    
15 15 103 Alec         Fehlmann Edgewood 11:42.03 6:17/M    
16 16 101 Nathan         Dailey Edgewood 11:42.11 6:17/M    
17 17 225 David Schadek Lincoln 11:44.38 6:18/M    
18 18 95 Devin Wirick ISMS 11:44.56 6:18/M    
19 19 23 Josiah Boyer Wawasee 11:47.86 6:20/M    
20 20 120 Noah         Shepherd Edgewood 11:50.25 6:22/M    
21 21 12 Garrett Hall Lakeview 11:50.42 6:22/M    
22 22 17 Jose Velazquez Lakeview 11:54.40 6:24/M    
23 23 14 David Howard Lakeview 11:56.33 6:25/M    
24 24 82 Jack Mills ISMS 11:58.70 6:26/M    
25 25 229 Brian Vegso Lincoln 11:59.09 6:27/M    
26 26 21 Ian Kasae Wawasee 11:59.44 6:27/M    
27 27 212 Davis Wray Lincoln 12:03.15 6:29/M    
28 28 85 Zach Pletcher ISMS 12:06.04 6:30/M    
29 29 213 Dillon Davidson Lincoln 12:07.29 6:31/M    
30 30 27 Ty Brooks Wawasee 12:11.81 6:33/M    
31 31 88 Marcus Ridge ISMS 12:13.67 6:34/M    
32 (> 7) 72 Jaxon Crawford ISMS 12:14.38 6:35/M    
33 32 16 Carlos Velazquez Lakeview 12:15.57 6:35/M    
34 33 22 Tommy Brunner Wawasee 12:24.23 6:40/M    
35 34 167 Jesse Wisler Bremen 12:25.27 6:41/M    
36 35 25 Nate Kryder Wawasee 12:25.94 6:41/M    
37 (> 7) 226 Tanner Feece Lincoln 12:27.12 6:42/M    
38 36 20 Grant Brooks Wawasee 12:27.48 6:42/M    
39 (> 7) 227 Bradey Pittman Lincoln 12:27.96 6:42/M    
40 (> 7) 112 David         Lindquist Edgewood 12:28.10 6:42/M    
41 (> 7) 99 Ben         Brander Edgewood 12:29.72 6:43/M    
42 (> 7) 98 Wil         Boren Edgewood 12:31.79 6:44/M    
43 (> 7) 67 Garret Banuelos ISMS 12:32.02 6:44/M    
44 37 169 Zander Young Bremen 12:33.79 6:45/M    
45 (> 7) 228 Logan Walters Lincoln 12:41.99 6:49/M    
46 (> 7) 24 Dominic Speybroeck Wawasee 12:44.27 6:51/M    
47 38 168 James Wordleman Bremen 12:53.98 6:56/M    
48 (> 7) 68 Lyle Barron ISMS 12:59.93 6:59/M    
49 (> 7) 90 Jackson Smith ISMS 13:00.17 6:59/M    
50 (> 7) 75 Ian Harold ISMS 13:01.16 7:00/M    
51 (> 7) 117 Jack         Reed Edgewood 13:01.28 7:00/M    
52 (> 7) 65 Dylan Anspauch ISMS 13:05.65 7:02/M    
53 39 165 Aidan Russell Bremen 13:06.51 7:03/M    
54 (> 7) 106 Hunter         Heckaman Edgewood 13:06.52 7:03/M    
55 (> 7) 223 Andrew Large Lincoln 13:15.32 7:07/M    
56 (> 7) 105 Little Cub         Gibson Edgewood 13:15.68 7:07/M    
57 (> 7) 216 Gavyn Ferman Lincoln 13:17.55 7:08/M    
58 (> 7) 110 Evan         Justice Edgewood 13:19.91 7:10/M    
59 (> 7) 124 Ian         Wihebrink Edgewood 13:20.91 7:10/M    
60 (> 7) 230 William Kingston Lincoln 13:21.88 7:11/M    
61 40 18 Byrce Duncan Lakeview 13:27.23 7:14/M    
62 (> 7) 100 Chase         Carl Edgewood 13:33.18 7:17/M    
63 (> 7) 123 Blake         Wiggs Edgewood 13:33.99 7:17/M    
64 (> 7) 206 Quinn Shuppert Lincoln 13:40.03 7:21/M    
65 (> 7) 87 Kyle Porter ISMS 13:42.50 7:22/M    
66 (> 7) 204 Calvin Montgomery Lincoln 13:46.48 7:24/M    
67 (> 7) 15 Ricardo Verduzco Lakeview 13:47.13 7:25/M    
68 (> 7) 70 Austin Byall ISMS 13:48.07 7:25/M    
69 (> 7) 97 Jason         Benyousky Edgewood 13:48.49 7:25/M    
70 41 172 Grant Devine Bremen 13:50.03 7:26/M    
71 (> 7) 125 Zach         Wood Edgewood 13:51.46 7:27/M    
72 (> 7) 217 Dominic Giordano Lincoln 13:52.85 7:27/M    
73 (> 7) 231 Bennett Christy Lincoln 13:58.97 7:31/M    
74 (> 7) 78 Dylan Jackson ISMS 14:01.08 7:32/M    
75 (> 7) 111 Tarren         Kruger Edgewood 14:07.09 7:35/M    
76 (> 7) 215 Keith Thielmann Lincoln 14:07.39 7:35/M    
77 (> 7) 81 Connor Larue ISMS 14:09.36 7:36/M    
78 (> 7) 30 Caden Edgar Wawasee 14:09.87 7:36/M    
79 (> 7) 26 Keegan Hurst Wawasee 14:10.26 7:37/M    
80 (> 7) 107 Ryun         Hoffert Edgewood 14:12.41 7:38/M    
81 (> 7) 29 William Long Wawasee 14:12.61 7:38/M    
82 (> 7) 207 Dalton Freeman Lincoln 14:13.90 7:39/M    
83 42 178 Max Varner Bremen 14:16.76 7:40/M    
84 (> 7) 86 Peyton Pope ISMS 14:24.86 7:45/M    
85 (> 7) 76 Quenton Harold ISMS 14:42.10 7:54/M    
86 (> 7) 205 Jaidin Hundt Lincoln 14:43.97 7:55/M    
87 (> 7) 92 Justin Titus ISMS 14:46.62 7:56/M    
88 (> 7) 108 Ayrton         James Edgewood 14:47.24 7:57/M    
89 (> 7) 11 Carter Kreft Lakeview 14:59.18 8:03/M    
90 (> 7) 89 Ethan Sielesnew ISMS 15:03.74 8:05/M    
91 (> 7) 74 Payton Harrismason ISMS 15:04.06 8:06/M    
92 (> 7) 84 Ethan Patrick ISMS 15:06.99 8:07/M    
93 (> 7) 114 Skyler         McGriff Edgewood 15:09.33 8:09/M    
94 (> 7) 221 Aiden Lynn Lincoln 15:11.71 8:10/M    
95 (> 7) 119 Caden         Rife Edgewood 15:11.79 8:10/M    
96 (> 7) 163 Tommy Hilgendorf Bremen 15:14.56 8:11/M    
97 (> 7) 77 Sam Hunter ISMS 15:16.29 8:12/M    
98 (> 7) 222 Cooper Vandreissche Lincoln 15:23.48 8:16/M    
99 (> 7) 122 Michael         Vanwormer Edgewood 15:26.52 8:18/M    
100 (> 7) 102 Adam         Deming Edgewood 15:26.59 8:18/M    
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
101 (> 7) 71 Bronson Craft ISMS 15:26.68 8:18/M    
102 (> 7) 171 Caleb Cullers Bremen 15:33.20 8:22/M    
103 (> 7) 173 Jackson Gilmer Bremen 15:38.90 8:24/M    
104 (> 7) 80 Ben Kumichel ISMS 15:40.12 8:25/M    
105 (> 7) 232 Jack Yadon Lincoln 15:40.94 8:25/M    
106 (> 7) 31 Landon Kessler Wawasee 15:41.44 8:26/M    
107 (> 7) 96 Tyler Wirick ISMS 15:47.14 8:29/M    
108 (> 7) 164 Carter Leman Bremen 15:51.86 8:31/M    
109 (> 7) 175 Sam Stiles Bremen 15:55.32 8:33/M    
110 (> 7) 176 Kody Zbieranski Bremen 16:16.11 8:45/M    
111 (> 7) 219 Kyan Schroeder Lincoln 16:17.37 8:45/M    
112 (> 7) 32 Andrew Turner Wawasee 16:23.54 8:48/M    
113 (> 7) 118 Jonah         Reichenbach Edgewood 16:45.42 9:00/M    
114 (> 7) 174 Keegan Miller Bremen 16:52.42 9:04/M    
115 (> 7) 233 Ashton Blalock Lincoln 16:53.02 9:05/M    
116 (> 7) 91 Owen Smyth ISMS 17:26.27 9:22/M    
117 (> 7) 162 Bracy Heiter Bremen 19:09.95 10:18/M    
118 (> 7) 177 Hullinger Maz Bremen 19:30.97 10:29/M    
119 (> 7) 115 Isaiah         Need Edgewood 19:53.58 10:41/M    
120 (> 7) 208 Diego Gifford Lincoln 20:48.47 11:11/M    
121 (> 7) 104 Konnor         Fleming Edgewood 21:57.26 11:48/M    
122 (> 7) 209 Austin Ward Lincoln 23:42.60 12:45/M    
DQ DQ 161 Aaron Douglass Bremen 12:20.27 6:38/M    
DQ DQ 214 Ivan Turcios Lincoln 12:20.30 6:38/M    
Top

Team Summary Report - Boys

Boys Varsity

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Edgewood 42 3 6 7 11 15 16 20    
Top 5 Times: 56:52.41  
2 Lincoln 60 2 4 12 17 25 27 29    
Top 5 Times: 57:15.39  
3 ISMS 70 5 9 14 18 24 28 31    
Top 5 Times: 58:06.87  
4 Lakeview 87 8 13 21 22 23 32 40    
Top 5 Times: 58:44.85  
5 Wawasee 109 1 19 26 30 33 35 36    
Top 5 Times: 59:09.93  
6 Bremen 158 10 34 37 38 39 41 42    
Top 5 Times: 1:02:29.43  
 
Top

Overall Finish List - Girls

Girls Varsity

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace    
1 1 126 Wini         Barnett Edgewood 11:59.97 6:27/M    
2 2 146 Corissa Koontz Edgewood 12:17.34 6:36/M    
3 3 131 Erika         Bugg Edgewood 12:19.00 6:37/M    
4 4 150 Mariana         Malagon Edgewood 12:35.10 6:46/M    
5 5 4 Rylee Burns Lakeview 12:37.72 6:47/M    
6 6 128 Zoe         Bergan Edgewood 12:38.49 6:48/M    
7 7 43 Katelin Bolinger ISMS 12:43.19 6:50/M    
8 8 184 Mikayla Shively Bremen 12:43.96 6:50/M    
9 9 130 Emily         Bugg Edgewood 12:48.67 6:53/M    
10 10 33 Devin Haskins Wawasee 12:51.60 6:55/M    
11 11 155 Paige         Smythe Edgewood 12:54.51 6:56/M    
12 12 183 Zeta Nunemaker Bremen 13:04.06 7:02/M    
13 13 50 Katie Oeschleger ISMS 13:13.66 7:06/M    
14 14 193 Brighton Bird Lincoln 13:14.18 7:07/M    
15 (> 7) 148 Sydney         Langhorn Edgewood 13:19.02 7:10/M    
16 15 3 Mikayla Mimnaugh Lakeview 13:19.44 7:10/M    
17 (> 7) 151 Macelyn         Marcuccilli Edgewood 13:22.00 7:11/M    
18 16 199 Summer South Lincoln 13:22.84 7:11/M    
19 17 44 Julia Hammel ISMS 13:26.32 7:13/M    
20 18 36 Lilly Tyler Wawasee 13:28.29 7:14/M    
21 19 182 Hallie Klockow Bremen 13:31.22 7:16/M    
22 20 200 Aumrie Weiss Lincoln 13:32.39 7:17/M    
23 21 58 Joey Stinson ISMS 13:32.75 7:17/M    
24 22 46 Hannah Lickey ISMS 13:34.25 7:18/M    
25 23 51 Kassidy Porter ISMS 13:34.99 7:18/M    
26 (> 7) 154 Alex         Price Edgewood 13:35.26 7:18/M    
27 (> 7) 136 Piper         Ellis Edgewood 13:35.63 7:18/M    
28 24 35 Jada Carter Wawasee 13:35.90 7:18/M    
29 (> 7) 145 Ava         Knight Edgewood 13:38.86 7:20/M    
30 25 62 Ava Ward ISMS 13:41.06 7:21/M    
31 (> 7) 149 Amanda         Lusinde Edgewood 13:46.44 7:24/M    
32 26 8 Kiersten Parker Lakeview 13:54.42 7:28/M    
33 (> 7) 63 Hailey Whiteleather ISMS 13:59.99 7:31/M    
34 (> 7) 156 Bailie Stephens Edgewood 14:01.50 7:32/M    
35 27 37 Jordan Gibbs Wawasee 14:02.19 7:33/M    
36 28 40 Trinity Lajoice Wawasee 14:05.66 7:34/M    
37 29 38 Mariah Hurst Wawasee 14:06.86 7:35/M    
38 (> 7) 53 Karrisa Randazzo ISMS 14:07.23 7:35/M    
39 (> 7) 49 Felice Mullinax ISMS 14:09.98 7:36/M    
40 30 39 Sydnee Keith Wawasee 14:10.57 7:37/M    
41 (> 7) 55 Lauren Rouch ISMS 14:10.73 7:37/M    
42 (> 7) 132 Delaney         Byron Edgewood 14:13.73 7:39/M    
43 (> 7) 57 Baily Shidler ISMS 14:14.80 7:39/M    
44 (> 7) 134 Erin         Dawson Edgewood 14:15.33 7:40/M    
45 (> 7) 141 Maya         Ilada Edgewood 14:18.31 7:41/M    
46 31 194 Tessa Hutchinson Lincoln 14:19.88 7:42/M    
47 (> 7) 135 Kate         Deloe Edgewood 14:20.47 7:42/M    
48 32 189 Mackenzie Hindman Lincoln 14:31.78 7:48/M    
49 (> 7) 159 Izzie         Vantwoud Edgewood 14:34.06 7:50/M    
50 (> 7) 47 Caitlyn McCoy ISMS 14:34.24 7:50/M    
51 33 188 Cassidy Riddle Lincoln 14:37.11 7:52/M    
52 34 187 Addison Kingston Lincoln 14:38.43 7:52/M    
53 (> 7) 127 Tes         Berelsman Edgewood 14:43.16 7:55/M    
54 (> 7) 34 Cammy Kryder Wawasee 14:43.89 7:55/M    
55 (> 7) 64 Cassidy Willson ISMS 14:48.86 7:57/M    
56 (> 7) 195 Amaya Ameling Lincoln 14:53.10 8:00/M    
57 (> 7) 152 Helina         McPhail Edgewood 14:57.17 8:02/M    
58 (> 7) 196 Rachel Ray Lincoln 14:59.26 8:03/M    
59 35 180 Emma Heller Bremen 15:04.09 8:06/M    
60 36 2 Kylie Werensly Lakeview 15:14.01 8:11/M    
61 (> 7) 158 Valerie         Tong Edgewood 15:21.75 8:15/M    
62 (> 7) 202 Katie Thielmann Lincoln 15:22.72 8:16/M    
63 (> 7) 41 Alyssa Smith Wawasee 15:27.92 8:18/M    
64 (> 7) 133 Regan         Carl Edgewood 15:28.62 8:19/M    
65 37 179 Ashyln Brooke Bremen 15:35.79 8:23/M    
66 (> 7) 190 Hannah Lafree Lincoln 15:36.44 8:23/M    
67 38 7 Lizzie Miner Lakeview 15:42.60 8:26/M    
68 (> 7) 138 Jayme         Hagan Edgewood 15:54.55 8:33/M    
69 (> 7) 54 Jaden Rostochak ISMS 15:55.33 8:33/M    
70 39 9 Karissa Brath Lakeview 16:00.75 8:36/M    
71 (> 7) 201 Audrey Yadon Lincoln 16:16.75 8:45/M    
72 (> 7) 59 Avery Story ISMS 16:17.01 8:45/M    
73 (> 7) 52 Carlie Price ISMS 16:23.79 8:48/M    
74 (> 7) 147 Elise         Kruger Edgewood 16:25.38 8:50/M    
75 (> 7) 160 Katie         Wahl Edgewood 16:25.47 8:50/M    
76 (> 7) 42 Kylie Perkins Wawasee 16:35.67 8:55/M    
77 (> 7) 137 Alli         Gudeman Edgewood 16:36.82 8:55/M    
78 (> 7) 139 Shelby         Hartley Edgewood 16:40.84 8:58/M    
79 40 5 Rachel Doyle Lakeview 16:40.99 8:58/M    
80 (> 7) 60 Breanna Taylor ISMS 16:56.02 9:06/M    
81 41 185 Audrey Sands Bremen 17:14.05 9:16/M    
82 (> 7) 6 Maia Young Lakeview 17:23.25 9:21/M    
83 (> 7) 61 Lindsay Taylor ISMS 18:01.30 9:41/M    
84 42 181 Davenna Clark Bremen 18:10.25 9:46/M    
85 (> 7) 140 Khloee Henson Edgewood 18:15.17 9:49/M    
86 (> 7) 191 Peighton Eliott Lincoln 18:19.23 9:51/M    
87 (> 7) 197 Autumn Swift Lincoln 18:19.59 9:51/M    
88 (> 7) 142 Molly         Kissling Edgewood 18:27.88 9:55/M    
89 (> 7) 48 Maddie Miner ISMS 18:41.96 10:03/M    
90 (> 7) 186 Adi Stine Bremen 18:44.09 10:04/M    
91 (> 7) 153 Kaitlin Murphy Edgewood 18:45.89 10:05/M    
92 (> 7) 203 Alexxa Howard Lincoln 18:48.72 10:06/M    
93 (> 7) 143 Anastasia Kalikova Edgewood 18:57.68 10:11/M    
94 (> 7) 192 Mckayla Batta Lincoln 18:59.85 10:12/M    
95 (> 7) 28 Aaliyah Hire Wawasee 19:39.99 10:34/M    
96 (> 7) 157 Alyssa         Swanson Edgewood 19:45.68 10:37/M    
97 (> 7) 45 Alina Houser ISMS 19:45.96 10:37/M    
Top

Team Summary Report - Girls

Girls Varsity

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Edgewood 16 1 2 3 4 6 9 11    
Top 5 Times: 1:01:49.90  
2 ISMS 80 7 13 17 21 22 23 25    
Top 5 Times: 1:06:30.17  
3 Wawasee 107 10 18 24 27 28 29 30    
Top 5 Times: 1:08:03.64  
4 Bremen 111 8 12 19 35 37 41 42    
Top 5 Times: 1:09:59.12  
5 Lincoln 113 14 16 20 31 32 33 34    
Top 5 Times: 1:09:01.07  
6 Lakeview 120 5 15 26 36 38 39 40    
Top 5 Times: 1:10:48.19