New Haven Semi-State X Country

October 21, 2017


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Boys

Boys

Qualifying Teams: 6 Individuals: 10

O'All Place Adj Place Bib No Name Team .3 mile 1 mile 2 Mile Time Pace Grade Qualifier
1 1 528 Matthew Yoder Westview 1:18 4:50 9:57 15:38.00 5:03/M 12 TM
2 2 316 Reece Gibson FW Concordia Lutheran 1:18 4:51 9:57 15:40.37 5:03/M 10 TM
3 3 276 Connor Goetz Carroll (FW) 1:18 4:50 9:57 15:51.34 5:07/M 12 TM
4 (< 5) 329 Jesse Hamlin FW Snider 1:18 4:50 9:58 15:58.61 5:09/M 11 IND
5 (< 5) 261 Michael Taylor Anderson Preparatory 1:17 4:49 10:06 15:59.75 5:09/M 11 IND
6 (< 5) 372 Brennan Butche Mississinewa 1:17 4:49 9:57 16:00.22 5:10/M 11 IND
7 (< 5) 470 Amani Morell SB St. Joseph 1:22 4:57 10:13 16:04.81 5:11/M 12 IND
8 (< 5) 368 Luke Combs Lapel 1:18 4:50 9:57 16:05.35 5:11/M 10 IND
9 4 525 Richmond Stoltzfus Westview 1:18 4:50 10:05 16:10.66 5:13/M 12 TM
10 5 488 Nathan Herbst Wapahani 1:19 4:52 10:07 16:11.92 5:13/M 12 IND
11 6 487 Alex Herbst Wapahani 1:18 4:52 10:07 16:13.38 5:14/M 12 IND
12 7 497 Luke Griner Wawasee 1:21 4:58 10:21 16:19.91 5:16/M 11 IND
13 (< 5) 328 Jackson Brokaw FW Northrop 1:19 4:53 10:20 16:26.88 5:18/M 11 IND
14 (< 5) 327 Conner Bayne FW Northrop 1:20 4:56 10:21 16:27.27 5:18/M 11 IND
15 8 478 Koby Prater Wabash 1:22 5:02 10:27 16:28.19 5:19/M 11
16 9 324 Matthew Ruppert FW Concordia Lutheran 1:23 5:06 10:29 16:29.14 5:19/M 12 TM
17 10 449 Milan Jones Pendleton Heights 1:17 4:51 10:15 16:29.67 5:19/M 11 TM
18 11 527 Kent Yoder Westview 1:19 4:56 10:20 16:32.23 5:20/M 11 TM
19 12 269 Justin Gephart Bellmont 1:28 5:07 10:31 16:35.48 5:21/M 12
20 13 451 Caleb Martin Pendleton Heights 1:24 5:05 10:28 16:35.86 5:21/M 11 TM
21 14 422 Noah Detwiler Northridge 1:21 4:57 10:20 16:35.95 5:21/M 11
22 (< 5) 305 Connor White Eastbrook 1:19 4:52 10:14 16:37.33 5:22/M 12
23 15 320 Drake Kropf FW Concordia Lutheran 1:22 5:06 10:28 16:37.92 5:22/M 10 TM
24 16 362 Brock Spahr Huntington North 1:23 5:03 10:28 16:38.23 5:22/M 11
25 (< 5) 306 Nathan Dibley Elkhart Central 1:21 5:03 10:28 16:39.47 5:22/M 11
26 17 517 Remington Carpenter Westview 1:19 4:56 10:26 16:41.50 5:23/M 9 TM
27 18 366 Jacob Wust Huntington North 1:23 5:03 10:30 16:41.81 5:23/M 11
28 19 467 Colton Shail Penn 1:22 5:04 10:32 16:42.39 5:23/M 12 TM
29 20 296 Luke Owings Concord 1:21 5:00 10:28 16:43.34 5:24/M 10
30 21 272 Kyle Lawson Bellmont 1:28 5:10 10:36 16:44.18 5:24/M 10
31 22 458 Curtis Cornell Penn 1:23 5:07 10:39 16:44.35 5:24/M 12 TM
32 23 284 Draven Thompson Carroll (FW) 1:22 5:01 10:26 16:46.09 5:25/M 11 TM
33 24 384 Drew Bluethmann Mt. Vernon (Fortville) 1:23 5:02 10:21 16:47.23 5:25/M 12
34 25 341 Felix Perez Diener Goshen 1:25 5:09 10:38 16:49.13 5:25/M 11
35 26 515 Dakota Thompson West Noble 1:18 4:51 10:17 16:50.64 5:26/M 11 TM
36 27 464 Chad Piatt Penn 1:22 5:07 10:40 16:51.42 5:26/M 12 TM
37 28 462 Chandler Neal Penn 1:23 5:07 10:40 16:51.57 5:26/M 12 TM
38 (< 5) 330 Ian Winebrenner FW Snider 1:22 5:02 10:36 16:51.61 5:26/M 11
39 29 454 Luke Upton Pendleton Heights 1:21 5:01 10:33 16:51.73 5:26/M 11 TM
40 (< 5) 468 Jared Chapin SB Riley 1:27 5:13 10:41 16:52.26 5:26/M 11
41 (< 5) 469 Nolan O'Rourke SB Riley 1:26 5:14 10:41 16:52.51 5:26/M 12
42 (< 5) 288 Landon Wakeman Columbia City 1:22 5:04 10:37 16:53.12 5:27/M 10
43 30 347 Donny McArdle Homestead 1:21 4:57 10:30 16:53.96 5:27/M 9
44 31 280 Weston Miser Carroll (FW) 1:25 5:10 10:42 16:57.02 5:28/M 11 TM
45 (< 5) 307 Luis Perez Elkhart Central 1:21 5:04 10:39 16:58.24 5:28/M 12
46 (< 5) 287 Nathan Mills Columbia City 1:23 5:05 10:38 16:58.88 5:28/M 10
47 32 514 Jordan Shoemaker West Noble 1:25 5:04 10:36 16:58.95 5:28/M 11 TM
48 33 509 Abraham Longoria West Noble 1:23 5:04 10:36 16:59.18 5:29/M 10 TM
49 (< 5) 303 Cade Orchard Delta 1:23 5:06 10:41 17:00.22 5:29/M 12
50 (< 5) 312 Colten Cripe Fairfield 1:20 4:57 10:26 17:01.76 5:29/M 10
51 34 353 Keagan Stuckey Homestead 1:22 5:00 10:31 17:01.99 5:29/M 10
52 (< 5) 314 Stephen Busch FW Bishop Luers 1:25 5:08 10:44 17:02.37 5:30/M 11
53 35 319 Daniel Hein FW Concordia Lutheran 1:23 5:07 10:42 17:02.74 5:30/M 12 TM
54 36 344 Carter Cook Homestead 1:21 5:00 10:34 17:02.90 5:30/M 10
55 37 506 Allen Abad West Noble 1:26 5:13 10:46 17:03.67 5:30/M 10 TM
56 (< 5) 308 Elias Soto Elkhart Central 1:21 5:05 10:42 17:04.73 5:30/M 11
57 (< 5) 472 Braden Sweet Southwood 1:23 5:07 10:43 17:05.03 5:31/M 9
58 (< 5) 311 Hazael Morales Elkhart Memorial 1:20 5:01 10:27 17:06.86 5:31/M 11
59 38 285 Cory Waldron Carroll (FW) 1:24 5:08 10:32 17:06.91 5:31/M 11 TM
60 39 350 Ryan Ruppert Homestead 1:22 4:56 10:29 17:07.89 5:31/M 11
61 40 273 Nevin Ryan Bellmont 1:31 5:25 10:55 17:08.10 5:32/M 11
62 (< 5) 304 Austin Liepe East Noble 1:22 5:02 10:37 17:08.44 5:32/M 10
63 41 518 Spencer Carpenter Westview 1:20 5:01 10:39 17:09.96 5:32/M 9 TM
64 42 325 Kalen Schlegel FW Concordia Lutheran 1:23 5:08 10:46 17:11.01 5:33/M 10 TM
65 43 354 James Swinehart Homestead 1:23 5:11 10:48 17:11.49 5:33/M 12
66 44 426 Jaimeson King Northridge 1:27 5:17 10:50 17:11.62 5:33/M 12
67 45 421 Austin Clark Northridge 1:27 5:15 10:46 17:12.04 5:33/M 12
68 46 479 Zack Reed Wabash 1:27 5:18 10:50 17:12.46 5:33/M 9
69 47 390 Marco Ramirez Mt. Vernon (Fortville) 1:23 5:02 10:38 17:12.50 5:33/M 10
70 48 516 Michael Weaver West Noble 1:25 5:12 10:56 17:12.51 5:33/M 10 TM
71 49 279 Chase Miguel Carroll (FW) 1:27 5:17 10:54 17:13.12 5:33/M 11 TM
72 (< 5) 531 Matthew Mitsch Yorktown 1:27 5:16 10:52 17:13.73 5:33/M 10
73 50 524 Anthony Schwartz Westview 1:20 5:05 10:36 17:15.26 5:34/M 10 TM
74 51 460 Matthew Long Penn 1:23 5:07 10:42 17:16.24 5:34/M 12 TM
75 52 386 Alex Carver Mt. Vernon (Fortville) 1:26 5:09 10:48 17:16.43 5:34/M 12
76 (< 5) 432 Luke Zeddis Norwell 1:27 5:16 10:51 17:18.04 5:35/M 12
77 53 270 Blaine Johnson Bellmont 1:29 5:17 10:51 17:18.47 5:35/M 10
78 54 520 Abe Jones Westview 1:21 5:09 10:51 17:19.83 5:35/M 12 TM
79 55 363 Jj Whicker Huntington North 1:25 5:11 10:50 17:20.22 5:35/M 12
80 56 277 Andrew Howard Carroll (FW) 1:26 5:13 10:49 17:20.59 5:35/M 12 TM
81 57 452 Sean Roan Pendleton Heights 1:24 5:09 10:52 17:23.05 5:36/M 9 TM
82 58 360 Aaron Hendryx Huntington North 1:25 5:14 10:51 17:24.32 5:37/M 12
83 59 333 Jason Barahona Goshen 1:21 5:00 10:42 17:24.78 5:37/M 12
84 60 431 Kyle Wilson Northridge 1:28 5:20 10:58 17:26.93 5:37/M 12
85 61 466 Nicholas Sergeant Penn 1:27 5:19 11:04 17:27.15 5:38/M 11 TM
86 62 286 Hunter Wallace Carroll (FW) 1:27 5:17 10:57 17:27.64 5:38/M 11 TM
87 63 346 Zach Johnson Homestead 1:24 5:13 10:55 17:29.03 5:38/M 11
88 (< 5) 371 Jalen Springer Marion 1:20 4:57 10:35 17:29.83 5:38/M 12
89 (< 5) 275 Andrew Whitinger Blue River Valley 1:25 5:13 11:01 17:30.36 5:39/M 11
90 64 511 Cosme Pena West Noble 1:28 5:20 11:03 17:31.10 5:39/M 10 TM
91 65 498 Michael Hammer Wawasee 1:27 5:19 11:05 17:31.31 5:39/M 10
92 (< 5) 529 Cam Abernathy Winchester Community 1:20 5:01 10:50 17:32.76 5:39/M 11
93 66 492 Braxton Alexander Wawasee 1:24 5:18 11:05 17:33.21 5:40/M 11
94 67 300 Noah Wright Concord 1:27 5:14 10:55 17:33.34 5:40/M 10
95 68 396 Isaiah Bennett Muncie Central 1:24 5:25 11:14 17:33.35 5:40/M 10
96 69 357 Isaiah Clamplitt Huntington North 1:26 5:18 11:07 17:38.12 5:41/M 10
97 (< 5) 530 Jameson Parker Winchester Community 1:26 5:14 11:01 17:38.31 5:41/M 12
98 (< 5) 395 Elliott Whiteside Muncie Burris 1:21 5:12 11:03 17:38.75 5:41/M 11
99 70 445 Cole Buck Pendleton Heights 1:25 5:18 11:04 17:38.77 5:41/M 11 TM
100 71 397 Kavan Byrd Muncie Central 1:25 5:16 11:04 17:39.30 5:42/M 11

Qualifying Teams: 6 Individuals: 10

O'All Place Adj Place Bib No Name Team .3 mile 1 mile 2 Mile Time Pace Grade Qualifier
101 72 299 Luke Shoemaker Concord 1:21 5:02 10:45 17:40.45 5:42/M 11
102 73 382 Dalton Winans Monroe Central 1:25 5:17 11:06 17:40.58 5:42/M 11
103 74 510 Nathan Mast West Noble 1:26 5:16 10:59 17:41.61 5:42/M 10 TM
104 (< 5) 471 Chase Guenin Southwood 1:26 5:19 11:07 17:41.70 5:42/M 12
105 75 457 Noah Cocquyt Penn 1:28 5:20 11:05 17:42.88 5:43/M 11 TM
106 (< 5) 309 Trevor Miller Elkhart Christian Academy 1:25 5:15 10:56 17:43.12 5:43/M 12
107 76 376 Conner Miller Monroe Central 1:22 5:17 11:06 17:44.46 5:43/M 11
108 77 267 Isaac Fueling Bellmont 1:31 5:27 11:16 17:44.52 5:43/M 9
109 78 385 Timothy Broaders Mt. Vernon (Fortville) 1:28 5:19 11:06 17:45.16 5:44/M 12
110 79 436 Raffi Fry Oak Hill 1:24 5:15 11:04 17:45.85 5:44/M 10
111 80 349 Austin Richards Homestead 1:24 5:20 11:09 17:46.24 5:44/M 10
112 (< 5) 419 Andrew Burns Northfield 1:21 5:14 11:05 17:46.88 5:44/M 9
113 81 412 Cyrus Felger New Haven 1:22 5:10 11:01 17:47.88 5:44/M 11
114 82 388 Trey Klevickas Mt. Vernon (Fortville) 1:28 5:21 11:15 17:48.01 5:45/M 12
115 (< 5) 302 Ryan Fox Delta 1:26 5:21 11:13 17:49.39 5:45/M 12
116 83 444 Andrew Alderman Pendleton Heights 1:25 5:20 11:12 17:50.07 5:45/M 9 TM
117 84 433 Macallister Cheek Oak Hill 1:31 5:26 11:11 17:50.50 5:45/M 10
118 (< 5) 301 Cale Beer DeKalb 1:22 5:07 10:57 17:51.02 5:45/M 10
119 85 367 Nolan Young Huntington North 1:25 5:19 11:09 17:51.37 5:45/M 12
120 86 424 Jon Eichstadt Northridge 1:29 5:24 11:12 17:51.91 5:45/M 10
121 87 375 Zane Kear Monroe Central 1:24 5:16 11:05 17:52.48 5:46/M 11
122 88 274 Lance Williamson Bellmont 1:31 5:29 11:20 17:52.89 5:46/M 12
123 89 404 Braedyn Stovall Muncie Central 1:23 5:04 10:52 17:53.00 5:46/M 12
124 90 383 Jacob Benz Mt. Vernon (Fortville) 1:28 5:21 11:13 17:54.17 5:46/M 10
125 91 481 Blakely Stevens Wabash 1:30 5:28 11:18 17:55.06 5:47/M 10
126 (< 5) 331 Evan Walda FW South Side 1:22 5:09 11:06 17:55.74 5:47/M 10
127 92 532 Leandro Ortiz Concord 1:27 5:17 11:10 17:57.79 5:47/M 10
128 93 289 David Arvidson Concord 1:28 5:26 11:19 17:57.81 5:47/M 12
129 94 418 Luis Saldana New Haven 1:23 5:11 11:00 17:58.84 5:48/M 10
130 95 450 Seth Leicht Pendleton Heights 1:27 5:21 11:16 17:59.15 5:48/M 11 TM
131 96 379 Caden Shumaker Monroe Central 1:26 5:21 11:17 18:00.97 5:48/M 9
132 97 343 Jonathon Snyder Goshen 1:28 5:25 11:22 18:02.00 5:49/M 11
133 98 494 Thomas Conley Wawasee 1:24 5:18 11:18 18:02.48 5:49/M 10
134 99 486 Evan Galbraith Wapahani 1:24 5:21 11:11 18:04.15 5:50/M 11
135 100 442 Danny Nally Oak Hill 1:30 5:24 11:17 18:05.75 5:50/M 10
136 101 339 Sam Miller Goshen 1:29 5:26 11:22 18:06.96 5:50/M 11
137 102 293 Gamaliel Montiel Concord 1:27 5:31 11:28 18:07.10 5:51/M 11
138 103 493 Jace Alexander Wawasee 1:25 5:21 11:15 18:10.55 5:52/M 9
139 104 394 Tyler Strantz Mt. Vernon (Fortville) 1:29 5:22 11:19 18:14.49 5:53/M 9
140 105 405 Matthew Thomma Muncie Central 1:29 5:26 11:21 18:17.81 5:54/M 12
141 (< 5) 310 Abdessamed Bouhassa Elkhart Memorial 1:21 5:08 11:01 18:18.05 5:54/M 11
142 106 315 Luke Bentz FW Concordia Lutheran 1:24 5:19 11:17 18:18.76 5:54/M 9 TM
143 107 425 Christian Kauffman Northridge 1:27 5:21 11:21 18:19.75 5:55/M 12
144 108 437 Julian Garcia Oak Hill 1:29 5:22 11:18 18:19.75 5:55/M 11
145 109 473 Jacob Bruss Wabash 1:30 5:30 11:26 18:20.00 5:55/M 12
146 110 264 Emerson Brown Bellmont 1:30 5:26 11:21 18:24.87 5:56/M 11
147 111 332 Angel Arreola Goshen 1:28 5:21 11:24 18:25.53 5:56/M 11
148 112 415 Coby Grunden New Haven 1:27 5:25 11:31 18:29.89 5:58/M 9
149 113 377 Riley Moulton Monroe Central 1:29 5:35 11:35 18:30.25 5:58/M 11
150 114 503 Bennett Hoffert Wawasee 1:28 5:23 11:27 18:31.83 5:58/M 11
151 115 417 Jordan Lahr New Haven 1:32 5:40 11:44 18:36.15 6:00/M 12
152 116 438 Colin Harts Oak Hill 1:31 5:27 11:31 18:36.21 6:00/M 11
153 117 409 T'Quan Bland New Haven 1:27 5:28 11:35 18:39.78 6:01/M 11
154 118 321 Evan Kropf FW Concordia Lutheran 1:28 5:25 11:28 18:40.73 6:01/M 12 TM
155 (< 5) 369 Borru Kishpaugh Liberty Christian 1:27 5:29 11:37 18:41.52 6:02/M 10
156 119 298 Nikolas Schraw Concord 1:27 5:20 11:27 18:41.91 6:02/M 12
157 120 340 Bryan Olvera Goshen 1:29 5:34 11:50 18:44.31 6:03/M 12
158 121 474 Caleb Callahan Wabash 1:30 5:30 11:31 18:46.33 6:03/M 10
159 122 491 Andrew Schrock Wapahani 1:27 5:29 11:38 18:48.28 6:04/M 9
160 123 378 Gavin Sampley Monroe Central 1:32 5:39 11:54 18:49.91 6:04/M 12
161 124 416 Tyler Hiatt New Haven 1:30 5:32 11:41 18:59.72 6:07/M 10
162 125 427 Tyler Overmyer Northridge 1:29 5:36 11:51 19:03.22 6:09/M 12
163 126 434 Kody Dubois Oak Hill 1:31 5:41 11:56 19:10.37 6:11/M 10
164 127 489 Griffen Miller Wapahani 1:29 5:37 11:49 19:11.09 6:11/M 9
165 128 482 Dereck Vogel Wabash 1:23 5:03 10:59 19:15.31 6:13/M 10
166 129 502 Spencer Hare Wawasee 1:22 5:04 12:28 19:16.56 6:13/M 11
167 130 342 Chris Sanchez Goshen 1:30 5:35 11:54 19:17.56 6:13/M 12
168 131 406 Robert Thomma Muncie Central 1:25 5:29 11:48 19:19.94 6:14/M 10
169 132 408 Isaiah Belcher New Haven 1:28 5:31 11:58 19:29.07 6:17/M 10
170 133 401 Allen Martinez Muncie Central 1:25 5:30 11:55 19:33.67 6:18/M 10
171 134 364 Wilson Whicker Huntington North 1:24 5:15 11:29 19:40.93 6:21/M 10
172 135 476 Wyatt Davis Wabash 1:32 5:46 12:12 19:46.64 6:23/M 10
173 136 398 Jaren Childers Muncie Central 1:31 5:48 12:38 20:35.28 6:38/M 10
174 137 381 Caleb Winans Monroe Central 1:33 5:55 12:40 20:36.93 6:39/M 12
175 138 483 Joey Dickinson Wapahani 1:34 6:15 13:14 21:05.56 6:48/M 9