South Adams Cross Country Invitational

September 16, 2017


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Boys

HS Boys

Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 649 Camden Abernathy Winchester 16:33.12 5:20/M 11  
2 2 590 Dereck Vogel Wabash 16:39.72 5:22/M 10  
3 3 594 Koby Prater Wabash 16:54.53 5:27/M 11  
4 4 445 Matt Gaerke Parkway 17:07.00 5:31/M 11  
5 5 358 Devin Schemenk Heritage 17:14.35 5:34/M 11  
6 6 449 Kyle Roth Parkway 17:17.87 5:35/M 10  
7 7 395 Andrew Burns Northfield 17:19.82 5:35/M 9  
8 8 386 Conner Miller Monroe Central 17:29.09 5:38/M 11  
9 9 518 Nathan Lozoya Southern Wells 17:38.65 5:41/M 10  
10 10 280 Aaron Carnall Bluffton 17:39.35 5:42/M 10  
11 11 475 Wyatt Miller South Adams 17:42.55 5:43/M 12  
12 12 587 Zack Reed Wabash 17:42.65 5:43/M 9  
13 13 361 Andrew Kohrman Heritage 17:48.75 5:45/M 12  
14 14 476 Victor Vasquez South Adams 17:50.22 5:45/M 12  
15 15 440 Aaron Bruns Parkway 17:54.88 5:46/M 10  
16 16 385 Zane Kear Monroe Central 18:03.64 5:49/M 11  
17 17 392 Dalton Winans Monroe Central 18:05.27 5:50/M 11  
18 18 356 Jack Beauchot Heritage 18:07.39 5:51/M 11  
19 19 648 Jamesin Parker Winchester 18:13.26 5:53/M 12  
20 20 396 Jarrett Wilson Northfield 18:29.55 5:58/M 9  
21 21 331 Jack Hammond Eastbrook 18:30.91 5:58/M 10  
22 22 332 Ben Neideck Eastbrook 18:31.08 5:58/M 10  
23 23 389 Caden Shumaker Monroe Central 18:33.06 5:59/M 9  
24 24 651 Trenton Sanders Winchester 18:37.40 6:00/M 10  
25 25 393 Peyton Frye Northfield 18:37.78 6:00/M 11  
26 26 279 Hudson Shalley Bluffton 18:40.53 6:01/M 12  
27 27 329 Nathan Brainer Eastbrook 18:42.72 6:02/M 10  
28 28 330 Zane Callison Eastbrook 18:43.48 6:02/M 10  
29 29 334 Connor White Eastbrook 18:43.67 6:02/M 12  
30 30 387 Riley Moulton Monroe Central 18:48.80 6:04/M 11  
31 (< 5) 211 Corey Oliver Adam Central 18:55.80 6:06/M 11  
32 31 517 Carson Harris Southern Wells 18:57.40 6:07/M 10  
33 32 360 Jacob Anderson Heritage 19:05.58 6:09/M 12  
34 33 576 Maxwell Harris Union City 19:13.70 6:12/M 12  
35 34 479 Luke Gerber South Adams 19:14.49 6:12/M 10  
36 35 359 Niklaus Smith Heritage 19:23.04 6:15/M 11  
37 36 588 Caleb Callahan Wabash 19:24.28 6:15/M 10  
38 37 515 Jaydyn Garrett Southern Wells 19:24.66 6:15/M 11  
39 38 480 Trey Lehman South Adams 19:25.53 6:16/M 10  
40 39 591 Blakely Stevens Wabash 19:26.24 6:16/M 10  
41 40 317 Akshat Piprottar Canterbury 19:31.69 6:18/M 12  
42 41 390 Tj Thompson Monroe Central 19:32.58 6:18/M 12  
43 42 482 Clancy McIntire South Adams 19:34.61 6:19/M 9  
44 43 478 Kamden Yoder South Adams 19:40.57 6:21/M 11  
45 44 357 Corey Foster Heritage 19:46.07 6:23/M 11  
46 45 281 Hank Honegger Bluffton 20:01.44 6:27/M 11  
47 46 589 Michael Cordes Wabash 20:03.34 6:28/M 10  
48 47 355 Derek Schaadt Heritage 20:05.17 6:29/M 10  
49 (< 5) 212 Luke Egly Adam Central 20:10.39 6:30/M 10  
50 48 391 Caleb Winans Monroe Central 20:17.57 6:33/M 12  
51 49 578 Maverick Luster Union City 20:20.00 6:34/M 11  
52 50 319 Nithin Krishnan Canterbury 20:26.28 6:35/M 9  
53 51 516 Vaughn Drennen Southern Wells 20:29.65 6:36/M 10  
54 52 446 Bryce Lowery Parkway 20:31.92 6:37/M 10  
55 53 447 Chaz Neuenschwander Parkway 20:47.99 6:42/M 9  
56 54 448 Trey Ransbottom Parkway 20:52.55 6:44/M 10  
57 (< 5) 216 Korbin Connelley Adam Central 20:56.23 6:45/M 9  
58 55 318 Ian Rentschler Canterbury 20:56.28 6:45/M 10  
59 (< 5) 554 Griffin Jessup Tri 20:59.75 6:46/M 11  
60 56 477 Dario Banuelos South Adams 21:00.76 6:46/M 11  
61 57 579 Nick Woodbury Union City 21:13.65 6:51/M 11  
62 58 595 Ben Hewitt Wabash 21:16.74 6:52/M 11  
63 59 282 Kyle James Bluffton 21:19.72 6:53/M 11  
64 (> 7) 352 Tyler Andrews Heritage 21:20.38 6:53/M 10  
65 60 394 Cayden Pennington Northfield 21:21.14 6:53/M 10  
66 61 333 Thane Syswerda Eastbrook 21:23.39 6:54/M 9  
67 62 335 Austin Yeakle Eastbrook 21:31.02 6:56/M 12  
68 63 320 Isaac Bailey Canterbury 21:34.86 6:57/M 9  
69 (> 7) 483 Aidan Von Gunten South Adams 21:42.17 7:00/M 9  
70 64 283 Grant Bultemeier Bluffton 21:44.04 7:01/M 9  
71 (< 5) 261 Cam Rinker Blackford 21:44.27 7:01/M 10  
72 (> 7) 383 Noel Childress Monroe Central 21:50.78 7:03/M 10  
73 (> 7) 592 Jimmy Smith Wabash 21:54.15 7:04/M 10  
74 65 444 Wesley Ford Parkway 22:04.27 7:07/M 10  
75 (< 5) 260 Josh Jennings Blackford 22:17.84 7:11/M 10  
76 (> 7) 439 Preston Browning Parkway 22:18.01 7:12/M 10  
77 66 577 Christian Mills Union City 22:33.58 7:16/M 12  
78 67 284 Grayson Christal Bluffton 22:44.12 7:20/M 9  
79 (> 7) 353 Calvin Dornseif Heritage 22:47.33 7:21/M 10  
80 68 652 Dawson Ridge Winchester 23:01.00 7:25/M 10  
81 69 398 Ben Kissel Northfield 23:15.46 7:30/M 9  
82 (< 5) 555 Gary Roberts Tri 23:25.47 7:33/M 12  
83 70 397 Grant Dale Northfield 23:29.49 7:35/M 9  
84 (> 7) 362 Caleb Goldsmith Heritage 23:39.80 7:38/M 12  
85 71 653 Alex Sulek Winchester 23:48.42 7:41/M 11  
86 (> 7) 354 Sam Hetler Heritage 23:54.09 7:43/M 10  
87 (> 7) 481 Korbin Dunnuck South Adams 24:03.40 7:45/M 9  
88 72 580 Collin Perry Union City 24:16.30 7:50/M 9  
89 (> 7) 443 Reese Fokine Parkway 24:36.07 7:56/M 12  
90 73 514 Isaac Stults Southern Wells 24:55.22 8:02/M 12  
91 74 323 Hanson Yang Canterbury 25:15.48 8:09/M 12  
92 75 650 Ben Bosken Winchester 25:42.96 8:17/M 11  
93 (> 7) 384 Griffin Heckman Monroe Central 25:55.03 8:22/M 12  
94 76 285 Brody Yergler Bluffton 26:00.71 8:23/M 9  
95 (< 5) 258 Jacob Clamme Blackford 26:12.11 8:27/M 11  
96 77 321 Mark Alvarez Canterbury 27:31.23 8:53/M 12  
97 78 581 Michael Vore Union City 30:19.98 9:47/M 9  
98 (> 7) 442 Tom Etzler Parkway 33:48.35 10:54/M 10  

Team Summary Report - Boys

HS Boys

Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 Wabash 92 2 3 12 36 39 46 58    
Top 5 Times: 1:30:07.42  
2 Monroe Central 94 8 16 17 23 30 41 48    
Top 5 Times: 1:30:59.86  
3 Heritage 103 5 13 18 32 35 44 47    
Top 5 Times: 1:31:39.11  
4 Eastbrook 127 21 22 27 28 29 61 62    
Top 5 Times: 1:33:11.86  
5 Parkway 130 4 6 15 52 53 54 65    
Top 5 Times: 1:33:39.66  
6 South Adams 139 11 14 34 38 42 43 56    
Top 5 Times: 1:33:47.40  
7 Northfield 181 7 20 25 60 69 70    
Top 5 Times: 1:39:03.75  
8 Winchester 183 1 19 24 68 71 75    
Top 5 Times: 1:40:13.20  
9 Southern Wells 201 9 31 37 51 73    
Top 5 Times: 1:41:25.58  
10 Bluffton 204 10 26 45 59 64 67 76    
Top 5 Times: 1:39:25.08  
11 Union City 277 33 49 57 66 72 78    
Top 5 Times: 1:47:37.23  
12 Canterbury 282 40 50 55 63 74 77    
Top 5 Times: 1:47:44.59  
Inc. Adam Central 3 finishers    
Inc. Blackford 3 finishers    
Inc. Tri 2 finishers