South Adams Cross Country Invitational

September 16, 2017


Results By Time to Run www.timetorun.net

Overall Finish List - Boys

MS Boys

Middle Schools Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 469 Blake Strickler Parkway 11:03.97 5:56/M 8  
2 2 497 Owen Wanner South Adams 11:05.54 5:58/M 6  
3 3 217 Jake Kaehr Adam Central 11:13.16 6:02/M 8  
4 4 492 Race Anderson South Adams 11:20.64 6:06/M 8  
5 5 218 Jadon Agler Adam Central 11:21.73 6:06/M 8  
6 6 242 Deion Guise Bellmont 11:29.10 6:10/M 8  
7 7 493 Brady Fox South Adams 11:37.65 6:15/M 8  
8 8 239 Kobe Baker Bellmont 11:42.02 6:17/M 8  
9 9 617 Damian Jones Wabash 11:42.73 6:17/M 8  
10 10 615 Dave Ford Wabash 11:43.04 6:18/M 7  
11 11 296 Samuel Baumgartner Bluffton 11:52.07 6:23/M 7  
12 12 299 Spencer Gerber Bluffton 11:53.76 6:23/M 8  
13 13 466 Riley Samples Parkway 11:58.45 6:26/M 8  
14 14 625 Aaron Funkhouser West Jay 11:59.86 6:27/M 8  
15 (< 5) 436 Trevor Simons North Miami 12:00.60 6:27/M 8  
16 15 464 Gage Hamrick Parkway 12:03.02 6:29/M 8  
17 16 495 Tyler Goforth South Adams 12:06.86 6:30/M 7  
18 17 610 Kaden Vogel Wabash 12:08.34 6:31/M 6  
19 18 525 Rhett Gilbert Southern Wells 12:09.89 6:32/M 6  
20 19 494 Isaac Gorrell South Adams 12:10.45 6:32/M 8  
21 20 470 Roman Thompson Parkway 12:13.99 6:34/M 7  
22 21 611 Quintin Coe Wabash 12:15.60 6:35/M 6  
23 22 408 Alex Reed Northfield 12:18.45 6:37/M 8  
24 23 241 Calvin Faurote Bellmont 12:19.02 6:37/M 8  
25 24 221 Taylor Pickford Adam Central 12:20.30 6:38/M 8  
26 25 240 Brett Johnson Bellmont 12:21.67 6:38/M 8  
27 26 268 Noah Kitterman Blackford MS 12:24.10 6:40/M 8  
28 27 219 Klayton Terrell Adam Central 12:27.67 6:42/M 8  
29 28 297 Markis Crosbie Bluffton 12:33.18 6:45/M 8  
30 29 616 Sammy Smith Wabash 12:33.65 6:45/M 8  
31 30 411 Brandon McKillip Northfield 12:37.93 6:47/M 6  
32 31 621 Trenton Alexander West Jay 12:41.79 6:49/M 8  
33 32 243 Jacob Hirn Bellmont 12:42.51 6:50/M 7  
34 33 223 Trevor Currie Adam Central 12:49.21 6:53/M 6  
35 34 222 Logan Clark Adam Central 12:53.06 6:56/M 6  
36 35 618 Ethan Berry Wabash 12:53.12 6:56/M 8  
37 36 227 Cody Ausland Adam Central 12:54.57 6:56/M 6  
38 (> 7) 226 Tyler Ausland Adam Central 12:59.44 6:59/M 6  
39 37 614 Brodie Craft Wabash 13:17.13 7:08/M 7  
40 38 244 Eli Hunt Bellmont 13:28.13 7:14/M 8  
41 39 522 Nick Lozoya Southern Wells 13:33.09 7:17/M 7  
42 40 300 Drew Frauhiger Bluffton 13:35.04 7:18/M 8  
43 (> 7) 224 Carter Steele Adam Central 13:36.44 7:19/M 6  
44 41 409 Ryan Brunett Northfield 13:36.78 7:19/M 6  
45 42 523 Potter Garrett Southern Wells 13:41.22 7:21/M 7  
46 (< 5) 561 Tyler Brooks Tri 13:43.03 7:22/M 6  
47 43 519 James Foss Southern Wells 13:46.50 7:24/M 8  
48 (> 7) 609 Trey Thrush Wabash 13:48.45 7:25/M 6  
49 44 302 Hayden Kipfer Bluffton 13:51.04 7:27/M 8  
50 (> 7) 613 Eli Callahan Wabash 13:52.73 7:27/M 7  
51 45 496 Oscar Vasquez South Adams 13:52.99 7:27/M 6  
52 46 410 Reid Haupert Northfield 13:55.40 7:29/M 6  
53 47 467 Cade Schoenleben Parkway 13:59.54 7:31/M 8  
54 48 623 Skyler Bee West Jay 14:03.38 7:33/M 7  
55 (> 7) 225 Noah Burgin Adam Central 14:05.52 7:34/M 6  
56 49 627 Isaiah Weekley West Jay 14:06.72 7:35/M 7  
57 50 303 Elliott Apps Bluffton 14:11.63 7:38/M 8  
58 51 465 Carter Hellwarth Parkway 14:13.49 7:39/M 7  
59 52 246 Ian Webb Bellmont 14:24.67 7:45/M 7  
60 53 632 Logan Zimmerman West Jay 14:27.12 7:46/M 7  
61 54 528 Andrew Aker Southern Wells 14:29.11 7:47/M 6  
62 55 463 Blayne Fullenkamp Parkway 14:34.11 7:50/M 7  
63 56 301 Austin Davis Bluffton 14:42.57 7:54/M 7  
64 (< 5) 437 Cory Brault North Miami 14:44.67 7:55/M 7  
65 (> 7) 608 Landon Mitchell Wabash 14:45.62 7:56/M 6  
66 (> 7) 304 Austin Rupel Bluffton 14:51.12 7:59/M 7  
67 (< 5) 369 Ethan Hoffman Heritage 14:59.90 8:03/M 8  
68 (> 7) 305 Isaac Gerber Bluffton 15:08.49 8:08/M 7  
69 (< 5) 438 Andy Lane North Miami 15:11.50 8:10/M 6  
70 (> 7) 220 Sam Burgin Adam Central 15:13.76 8:11/M 8  
71 57 628 Jackson Edwards West Jay 15:27.50 8:18/M 6  
72 58 524 Drew Pearson Southern Wells 15:29.93 8:19/M 6  
73 59 527 Joshua Bricker Southern Wells 15:47.05 8:29/M 6  
74 (> 7) 247 Braydon Schocke Bellmont 15:53.46 8:32/M 7  
75 60 630 Peyton Lykins West Jay 15:54.33 8:33/M 6  
76 (< 5) 560 Jacob Beckedahl Tri 15:59.01 8:36/M 6  
77 (> 7) 471 Drew Wagner Parkway 16:02.72 8:37/M 7  
78 (< 5) 562 Parker Glandon Tri 16:07.04 8:40/M 7  
79 (> 7) 245 Alex Lee Bellmont 16:16.99 8:45/M 8  
80 (> 7) 251 Caleb Selking Bellmont 16:23.03 8:48/M 8  
81 (< 5) 366 Cade Hetler Heritage 16:25.55 8:50/M 8  
82 (> 7) 308 Andrew Brown Bluffton 16:26.68 8:50/M 8  
83 61 267 Ethan Hidy Blackford MS 16:29.18 8:52/M 7  
84 (> 7) 520 Jenson Nusbaumer Southern Wells 16:31.97 8:53/M 7  
85 (> 7) 637 Aiden Stephens West Jay 16:47.53 9:01/M 6  
86 (> 7) 629 Jason Ayala West Jay 17:12.47 9:15/M 6  
87 62 412 Jj Parker Northfield 17:23.85 9:21/M 6  
88 (> 7) 472 Jack Wagner Parkway 17:28.28 9:23/M 7  
89 (> 7) 633 Kyle Theurer West Jay 17:44.92 9:32/M 8  
90 (> 7) 635 Caleb Dollar West Jay 17:56.21 9:38/M 6  
91 (> 7) 526 Perrin Gates Southern Wells 18:28.54 9:56/M 6  
92 (< 5) 563 Joe Hewitt Tri 18:54.09 10:10/M 6  
93 63 270 Keaton Walker Blackford MS 18:55.35 10:10/M 6  
94 (> 7) 636 Ryan Cross West Jay 19:22.01 10:25/M 6  
95 (> 7) 624 Thomas Charles West Jay 20:04.12 10:47/M 7  
96 (> 7) 307 Caleb Dailey Bluffton 20:08.74 10:49/M 6  
97 64 269 Charleston Slentz Blackford MS 20:09.66 10:50/M 8  
98 65 262 Ryne Clamme Blackford MS 20:48.59 11:11/M 6  
99 (> 7) 228 Owen Connelley Adam Central 21:01.59 11:18/M 6  
100 (> 7) 249 Dustin Henkenius Bellmont 21:18.71 11:27/M 7  
O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
101 (> 7) 521 Justin Thomas Southern Wells 21:30.36 11:34/M 7  
102 (< 5) 368 Dylan Hoffman Heritage 22:46.61 12:14/M 6  

Overall Finish List - Boys

MS Boys

Unattached

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 DNS 413 Jaden Baer Northfield 13:02.73 7:00/M 5  
2 DNS 607 Chase Howard Wabash 13:07.77 7:03/M 5  
3 DNS 414 Luke Haupert Northfield 13:25.68 7:13/M 5  
4 DNS 606 Keaton Wallace Wabash 13:45.75 7:24/M 5  
5 DNS 531 Luke Coffel Southern Wells 14:01.85 7:32/M 5  
6 DNS 605 Braxten Lakin Wabash 14:53.62 8:00/M 5  
7 DNS 604 Kasen Oswalt Wabash 15:06.79 8:07/M 5  
8 DNS 266 Michael Freeman Blackford 15:37.43 8:24/M 5  
9 DNS 532 Aiden Carroll Southern Wells 15:45.54 8:28/M 5  
10 DNS 529 Matthew Pearson Southern Wells 17:14.05 9:16/M 5  
11 DNS 530 Cohen Miller Southern Wells 23:50.27 12:49/M 5  

Team Summary Report - Boys

MS Boys

Middle Schools Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 South Adams 48 2 4 7 16 19 45    
Top 5 Times: 58:21.14  
2 Wabash 86 9 10 17 21 29 35 37    
Top 5 Times: 1:00:23.36  
3 Adam Central 92 3 5 24 27 33 34 36    
Top 5 Times: 1:00:12.07  
4 Bellmont 94 6 8 23 25 32 38 52    
Top 5 Times: 1:00:34.32  
5 Parkway 96 1 13 15 20 47 51 55    
Top 5 Times: 1:01:18.97  
6 Bluffton 135 11 12 28 40 44 50 56    
Top 5 Times: 1:03:45.09  
7 West Jay 195 14 31 48 49 53 57 60    
Top 5 Times: 1:07:18.87  
8 Southern Wells 196 18 39 42 43 54 58 59    
Top 5 Times: 1:07:39.81  
9 Northfield 201 22 30 41 46 62    
Top 5 Times: 1:09:52.41  
10 Blackford MS 279 26 61 63 64 65    
Top 5 Times: 1:28:46.88  
Inc. Heritage 3 finishers    
Inc. North Miami 3 finishers    
Inc. Tri 4 finishers    

Team Summary Report - Boys

MS Boys

Unattached

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
Inc. Blackford DNS Team    
Inc. Northfield DNS Team    
Inc. Southern Wells DNS Team    
Inc. Wabash DNS Team    
 

Final Team Results - Boys

MS Boys

Middle Schools Teams

Team - South Adams

Finish Position - 1

Team Score (places): 48

Team Score (times): 58:21.14

Ave Time:11:40.23

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 497 Owen Wanner 6 2 2 11:05.54 11:05.54 0:00.00
2 492 Race Anderson 8 4 6 11:20.64 22:26.18 0:15.10
3 493 Brady Fox 8 7 13 11:37.65 34:03.83 0:32.11
4 495 Tyler Goforth 7 16 29 12:06.86 46:10.69 1:01.32
5 494 Isaac Gorrell 8 19 48 12:10.45 58:21.14 1:04.91
6 496 Oscar Vasquez 6 (45) (93) 13:52.99 1:12:14.13 2:47.45

Team - Wabash

Finish Position - 2

Team Score (places): 86

Team Score (times): 1:00:23.36

Ave Time:12:04.67

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 617 Damian Jones 8 9 9 11:42.73 11:42.73 0:00.00
2 615 Dave Ford 7 10 19 11:43.04 23:25.77 0:00.31
3 610 Kaden Vogel 6 17 36 12:08.34 35:34.11 0:25.61
4 611 Quintin Coe 6 21 57 12:15.60 47:49.71 0:32.87
5 616 Sammy Smith 8 29 86 12:33.65 1:00:23.36 0:50.92
6 618 Ethan Berry 8 (35) (121) 12:53.12 1:13:16.48 1:10.39
7 614 Brodie Craft 7 (37) (158) 13:17.13 1:26:33.61 1:34.40
8 609 Trey Thrush 6 More Than 7   13:48.45 1:40:22.06 2:05.72
9 613 Eli Callahan 7 More Than 7   13:52.73 1:54:14.79 2:10.00
10 608 Landon Mitchell 6 More Than 7   14:45.62 2:09:00.41 3:02.89

Team - Adam Central

Finish Position - 3

Team Score (places): 92

Team Score (times): 1:00:12.07

Ave Time:12:02.41

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 217 Jake Kaehr 8 3 3 11:13.16 11:13.16 0:00.00
2 218 Jadon Agler 8 5 8 11:21.73 22:34.89 0:08.57
3 221 Taylor Pickford 8 24 32 12:20.30 34:55.19 1:07.14
4 219 Klayton Terrell 8 27 59 12:27.67 47:22.86 1:14.51
5 223 Trevor Currie 6 33 92 12:49.21 1:00:12.07 1:36.05
6 222 Logan Clark 6 (34) (126) 12:53.06 1:13:05.13 1:39.90
7 227 Cody Ausland 6 (36) (162) 12:54.57 1:25:59.70 1:41.41
8 226 Tyler Ausland 6 More Than 7   12:59.44 1:38:59.14 1:46.28
9 224 Carter Steele 6 More Than 7   13:36.44 1:52:35.58 2:23.28
10 225 Noah Burgin 6 More Than 7   14:05.52 2:06:41.10 2:52.36
11 220 Sam Burgin 8 More Than 7   15:13.76 2:21:54.86 4:00.60
12 228 Owen Connelley 6 More Than 7   21:01.59 2:42:56.45 9:48.43

Team - Bellmont

Finish Position - 4

Team Score (places): 94

Team Score (times): 1:00:34.32

Ave Time:12:06.86

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 242 Deion Guise 8 6 6 11:29.10 11:29.10 0:00.00
2 239 Kobe Baker 8 8 14 11:42.02 23:11.12 0:12.92
3 241 Calvin Faurote 8 23 37 12:19.02 35:30.14 0:49.92
4 240 Brett Johnson 8 25 62 12:21.67 47:51.81 0:52.57
5 243 Jacob Hirn 7 32 94 12:42.51 1:00:34.32 1:13.41
6 244 Eli Hunt 8 (38) (132) 13:28.13 1:14:02.45 1:59.03
7 246 Ian Webb 7 (52) (184) 14:24.67 1:28:27.12 2:55.57
8 247 Braydon Schocke 7 More Than 7   15:53.46 1:44:20.58 4:24.36
9 245 Alex Lee 8 More Than 7   16:16.99 2:00:37.57 4:47.89
10 251 Caleb Selking 8 More Than 7   16:23.03 2:17:00.60 4:53.93
11 249 Dustin Henkenius 7 More Than 7   21:18.71 2:38:19.31 9:49.61

Team - Parkway

Finish Position - 5

Team Score (places): 96

Team Score (times): 1:01:18.97

Ave Time:12:15.79

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 469 Blake Strickler 8 1 1 11:03.97 11:03.97 0:00.00
2 466 Riley Samples 8 13 14 11:58.45 23:02.42 0:54.48
3 464 Gage Hamrick 8 15 29 12:03.02 35:05.44 0:59.05
4 470 Roman Thompson 7 20 49 12:13.99 47:19.43 1:10.02
5 467 Cade Schoenleben 8 47 96 13:59.54 1:01:18.97 2:55.57
6 465 Carter Hellwarth 7 (51) (147) 14:13.49 1:15:32.46 3:09.52
7 463 Blayne Fullenkamp 7 (55) (202) 14:34.11 1:30:06.57 3:30.14
8 471 Drew Wagner 7 More Than 7   16:02.72 1:46:09.29 4:58.75
9 472 Jack Wagner 7 More Than 7   17:28.28 2:03:37.57 6:24.31

Team - Bluffton

Finish Position - 6

Team Score (places): 135

Team Score (times): 1:03:45.09

Ave Time:12:45.02

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 296 Samuel Baumgartner 7 11 11 11:52.07 11:52.07 0:00.00
2 299 Spencer Gerber 8 12 23 11:53.76 23:45.83 0:01.69
3 297 Markis Crosbie 8 28 51 12:33.18 36:19.01 0:41.11
4 300 Drew Frauhiger 8 40 91 13:35.04 49:54.05 1:42.97
5 302 Hayden Kipfer 8 44 135 13:51.04 1:03:45.09 1:58.97
6 303 Elliott Apps 8 (50) (185) 14:11.63 1:17:56.72 2:19.56
7 301 Austin Davis 7 (56) (241) 14:42.57 1:32:39.29 2:50.50
8 304 Austin Rupel 7 More Than 7   14:51.12 1:47:30.41 2:59.05
9 305 Isaac Gerber 7 More Than 7   15:08.49 2:02:38.90 3:16.42
10 308 Andrew Brown 8 More Than 7   16:26.68 2:19:05.58 4:34.61
11 307 Caleb Dailey 6 More Than 7   20:08.74 2:39:14.32 8:16.67

Team - West Jay

Finish Position - 7

Team Score (places): 195

Team Score (times): 1:07:18.87

Ave Time:13:27.77

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 625 Aaron Funkhouser 8 14 14 11:59.86 11:59.86 0:00.00
2 621 Trenton Alexander 8 31 45 12:41.79 24:41.65 0:41.93
3 623 Skyler Bee 7 48 93 14:03.38 38:45.03 2:03.52
4 627 Isaiah Weekley 7 49 142 14:06.72 52:51.75 2:06.86
5 632 Logan Zimmerman 7 53 195 14:27.12 1:07:18.87 2:27.26
6 628 Jackson Edwards 6 (57) (252) 15:27.50 1:22:46.37 3:27.64
7 630 Peyton Lykins 6 (60) (312) 15:54.33 1:38:40.70 3:54.47
8 637 Aiden Stephens 6 More Than 7   16:47.53 1:55:28.23 4:47.67
9 629 Jason Ayala 6 More Than 7   17:12.47 2:12:40.70 5:12.61
10 633 Kyle Theurer 8 More Than 7   17:44.92 2:30:25.62 5:45.06
11 635 Caleb Dollar 6 More Than 7   17:56.21 2:48:21.83 5:56.35
12 636 Ryan Cross 6 More Than 7   19:22.01 3:07:43.84 7:22.15
13 624 Thomas Charles 7 More Than 7   20:04.12 3:27:47.96 8:04.26

Team - Southern Wells

Finish Position - 8

Team Score (places): 196

Team Score (times): 1:07:39.81

Ave Time:13:31.96

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 525 Rhett Gilbert 6 18 18 12:09.89 12:09.89 0:00.00
2 522 Nick Lozoya 7 39 57 13:33.09 25:42.98 1:23.20
3 523 Potter Garrett 7 42 99 13:41.22 39:24.20 1:31.33
4 519 James Foss 8 43 142 13:46.50 53:10.70 1:36.61
5 528 Andrew Aker 6 54 196 14:29.11 1:07:39.81 2:19.22
6 524 Drew Pearson 6 (58) (254) 15:29.93 1:23:09.74 3:20.04
7 527 Joshua Bricker 6 (59) (313) 15:47.05 1:38:56.79 3:37.16
8 520 Jenson Nusbaumer 7 More Than 7   16:31.97 1:55:28.76 4:22.08
9 526 Perrin Gates 6 More Than 7   18:28.54 2:13:57.30 6:18.65
10 521 Justin Thomas 7 More Than 7   21:30.36 2:35:27.66 9:20.47

Team - Northfield

Finish Position - 9

Team Score (places): 201

Team Score (times): 1:09:52.41

Ave Time:13:58.48

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 408 Alex Reed 8 22 22 12:18.45 12:18.45 0:00.00
2 411 Brandon McKillip 6 30 52 12:37.93 24:56.38 0:19.48
3 409 Ryan Brunett 6 41 93 13:36.78 38:33.16 1:18.33
4 410 Reid Haupert 6 46 139 13:55.40 52:28.56 1:36.95
5 412 Jj Parker 6 62 201 17:23.85 1:09:52.41 5:05.40

Team - Blackford MS

Finish Position - 10

Team Score (places): 279

Team Score (times): 1:28:46.88

Ave Time:17:45.38

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 268 Noah Kitterman 8 26 26 12:24.10 12:24.10 0:00.00
2 267 Ethan Hidy 7 61 87 16:29.18 28:53.28 4:05.08
3 270 Keaton Walker 6 63 150 18:55.35 47:48.63 6:31.25
4 269 Charleston Slentz 8 64 214 20:09.66 1:07:58.29 7:45.56
5 262 Ryne Clamme 6 65 279 20:48.59 1:28:46.88 8:24.49

Team - Heritage

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 369 Ethan Hoffman 8 Less Than 5   14:59.90 14:59.90 0:00.00
2 366 Cade Hetler 8 Less Than 5   16:25.55 31:25.45 1:25.65
3 368 Dylan Hoffman 6 Less Than 5   22:46.61 54:12.06 7:46.71

Team - North Miami

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 436 Trevor Simons 8 Less Than 5   12:00.60 12:00.60 0:00.00
2 437 Cory Brault 7 Less Than 5   14:44.67 26:45.27 2:44.07
3 438 Andy Lane 6 Less Than 5   15:11.50 41:56.77 3:10.90

Team - Tri

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 561 Tyler Brooks 6 Less Than 5   13:43.03 13:43.03 0:00.00
2 560 Jacob Beckedahl 6 Less Than 5   15:59.01 29:42.04 2:15.98
3 562 Parker Glandon 7 Less Than 5   16:07.04 45:49.08 2:24.01
4 563 Joe Hewitt 6 Less Than 5   18:54.09 1:04:43.17 5:11.06

Final Team Results - Boys

MS Boys

Unattached

Team - Blackford

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 266 Michael Freeman 5 Do Not Score   15:37.43 15:37.43 0:00.00

Team - Northfield

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 413 Jaden Baer 5 Do Not Score   13:02.73 13:02.73 0:00.00
2 414 Luke Haupert 5 Do Not Score   13:25.68 26:28.41 0:22.95

Team - Southern Wells

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 531 Luke Coffel 5 Do Not Score   14:01.85 14:01.85 0:00.00
2 532 Aiden Carroll 5 Do Not Score   15:45.54 29:47.39 1:43.69
3 529 Matthew Pearson 5 Do Not Score   17:14.05 47:01.44 3:12.20
4 530 Cohen Miller 5 Do Not Score   23:50.27 1:10:51.71 9:48.42

Team - Wabash

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 607 Chase Howard 5 Do Not Score   13:07.77 13:07.77 0:00.00
2 606 Keaton Wallace 5 Do Not Score   13:45.75 26:53.52 0:37.98
3 605 Braxten Lakin 5 Do Not Score   14:53.62 41:47.14 1:45.85
4 604 Kasen Oswalt 5 Do Not Score   15:06.79 56:53.93 1:59.02

Overall Finish List - Girls

MS Girls

Middle Schools Teams

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 1 229 Marissa Van De Weg Adam Central 11:48.75 6:21/M 8  
2 2 500 Mckenzie Sturwold South Adams 11:53.92 6:23/M 8  
3 3 417 Addy Rosen Northfield 12:44.90 6:51/M 8  
4 4 505 Nia Litwiller South Adams 12:53.59 6:56/M 6  
5 5 506 Mirra Mata South Adams 13:02.22 7:00/M 6  
6 6 233 Lilly Anderson Adam Central 13:03.70 7:01/M 7  
7 7 430 Shyloe Hunt North Miami 13:07.64 7:03/M 8  
8 8 230 Josie Isch Adam Central 13:09.18 7:04/M 8  
9 9 503 Addisyn Hunley South Adams 13:09.31 7:04/M 7  
10 10 231 Shelby Oliver Adam Central 13:11.26 7:05/M 8  
11 11 501 Jocelyn Willis South Adams 13:19.96 7:10/M 8  
12 12 570 Maleah Hewitt Tri 13:23.18 7:12/M 8  
13 13 499 Mia Singleton South Adams 13:23.65 7:12/M 8  
14 14 253 Delaney Melton Bellmont 13:26.50 7:13/M 8  
15 15 234 Abby Jauregui Adam Central 13:29.29 7:15/M 6  
16 16 543 Katelyn McMillan Southern Wells 13:33.72 7:17/M 7  
17 17 418 Liv Dale Northfield 13:36.33 7:19/M 7  
18 18 426 Mara Zolman Northfield 13:38.35 7:20/M 6  
19 19 271 Cami Caldwell Blackford MS 13:42.57 7:22/M 7  
20 20 548 Cambri Leas Southern Wells 13:42.68 7:22/M 6  
21 21 498 Ella Neuenschwander South Adams 13:45.84 7:24/M 8  
22 22 547 Sydney McFarren Southern Wells 13:45.96 7:24/M 6  
23 23 236 Emilee Hirschy Adam Central 13:55.87 7:29/M 6  
24 24 367 Maleah Hermann Heritage 13:58.55 7:31/M 8  
25 25 237 Gabi Landis Adam Central 13:59.00 7:31/M 6  
26 26 642 Lizzie Dollar West Jay 14:03.21 7:33/M 8  
27 27 252 Madilyn Langston Bellmont 14:15.42 7:40/M 8  
28 28 566 Mckaela Betsch Tri 14:18.11 7:41/M 6  
29 29 278 Sami Williamson Blackford MS 14:27.64 7:46/M 8  
30 30 568 Abi Clarke Tri 14:29.12 7:47/M 7  
31 31 540 Brianna Hughett Southern Wells 14:32.22 7:49/M 7  
32 32 661 Abigail Sheets Parkway 14:34.96 7:50/M 6  
33 (< 5) 619 Cordes Linda Wabash 14:35.14 7:50/M 8  
34 (> 7) 504 Elizabeth Gerber South Adams 14:35.94 7:50/M 6  
35 33 434 Callie France North Miami 14:36.26 7:51/M 5  
36 34 423 Anna Kissel Northfield 14:37.48 7:52/M 6  
37 35 639 Makinsey Murphy West Jay 14:40.68 7:53/M 6  
38 36 420 Gracie Dale Northfield 14:43.95 7:55/M 6  
39 37 311 Annika Linderwell Bluffton 14:45.12 7:56/M 7  
40 38 546 Maddy Scott Southern Wells 14:45.15 7:56/M 6  
41 39 309 Evie Shantz Bluffton 14:48.15 7:57/M 7  
42 40 274 Allison Jacobs Blackford MS 14:54.34 8:01/M 7  
43 41 541 Zoe Needler Southern Wells 15:01.68 8:04/M 7  
44 42 424 Jaycie Krom Northfield 15:01.81 8:04/M 6  
45 43 534 Adela Brewster Southern Wells 15:03.22 8:05/M 8  
46 44 277 Ruby Slentz Blackford MS 15:04.75 8:06/M 8  
47 45 573 Anna Moss Tri 15:12.02 8:10/M 7  
48 46 313 Katie Bultemier Bluffton 15:13.72 8:11/M 8  
49 47 422 Gabby Haupert Northfield 15:15.75 8:12/M 6  
50 (> 7) 428 Camryn Kuhn Northfield 15:22.68 8:16/M 5  
51 48 638 Aubri Hatzell West Jay 15:26.50 8:18/M 8  
52 (< 5) 620 La Mar Grace Wabash 15:27.54 8:18/M 7  
53 49 312 Lucia Corkwell Bluffton 15:29.01 8:19/M 6  
54 (> 7) 539 Hannah Walker Southern Wells 15:30.23 8:20/M 7  
55 50 255 Alyssa Meyers Bellmont 15:34.47 8:22/M 6  
56 (> 7) 538 Madison Springer Southern Wells 15:35.66 8:23/M 7  
57 51 373 Mackenzie Pierce Heritage 15:37.13 8:24/M 8  
58 52 364 Chloe Garcia Heritage 15:37.26 8:24/M 6  
59 53 310 Aubrey Pulver Bluffton 15:38.33 8:24/M 8  
60 54 254 Mia Vrablic Bellmont 15:38.43 8:24/M 7  
61 55 273 Faith Gephart Blackford MS 15:39.29 8:25/M 6  
62 56 256 Sophia Fisher Bellmont 15:39.93 8:25/M 6  
63 (> 7) 235 Josie Shoaf Adam Central 15:40.79 8:25/M 6  
64 57 659 Alexis Berry Parkway 15:41.59 8:26/M 6  
65 58 435 Aricyn Hunt North Miami 15:45.84 8:28/M 5  
66 (> 7) 425 Madeline Moore Northfield 15:49.67 8:30/M 6  
67 59 431 Audrey Piel North Miami 15:52.21 8:32/M 8  
68 (> 7) 507 Hailey Wendel South Adams 15:57.80 8:35/M 6  
69 (> 7) 533 Riley Tappy Southern Wells 16:05.47 8:39/M 8  
70 (> 7) 502 Clancy Hawbaker South Adams 16:16.95 8:45/M 7  
71 (> 7) 545 Faith White Southern Wells 16:34.92 8:54/M 6  
72 60 644 Sarah McClain West Jay 16:36.43 8:55/M 6  
73 61 276 Isabella Reid Blackford MS 16:37.03 8:56/M 6  
74 (> 7) 542 Grace Meeks Southern Wells 16:37.46 8:56/M 7  
75 62 473 Leah Eichler Parkway 16:39.95 8:57/M 8  
76 63 646 Taryn Caldwell West Jay 16:44.01 9:00/M 8  
77 64 275 Allie Parsons Blackford MS 16:44.79 9:00/M 6  
78 65 574 Courtney Mummert Tri 16:45.07 9:00/M 8  
79 66 372 Piper Pierce Heritage 16:52.17 9:04/M 6  
80 67 647 Madison Oliver West Jay 16:57.76 9:07/M 7  
81 68 575 Chloe West Tri 17:06.32 9:12/M 6  
82 (> 7) 238 Elisia Stevens Adam Central 17:07.69 9:12/M 6  
83 69 643 Zoe Hammers West Jay 17:29.38 9:24/M 6  
84 (> 7) 272 Leah Cale Blackford MS 17:43.73 9:32/M 7  
85 (> 7) 640 Gabbi Bilbrey West Jay 17:49.17 9:35/M 7  
86 70 474 Beth Short Parkway 17:54.46 9:37/M 7  
87 (> 7) 535 Hailey Rodgers Southern Wells 17:55.11 9:38/M 8  
88 71 314 Olivia Schrieber Bluffton 18:14.82 9:48/M 6  
89 (> 7) 536 Krista Westfall Southern Wells 18:17.34 9:50/M 8  
90 72 658 Avery White Parkway 18:49.81 10:07/M 6  
91 73 315 Claire Craighead Bluffton 20:01.89 10:46/M 6  
92 (> 7) 316 Alivia Smith Bluffton 20:17.43 10:54/M 8  
93 74 660 Brianna Berry Parkway 20:20.54 10:56/M 6  
94 (> 7) 419 Natalie Keller Northfield 20:21.35 10:56/M 7  
95 75 257 Claire Gass Bellmont 20:31.24 11:02/M 6  
96 76 433 Josalyn Simons North Miami 21:37.52 11:37/M 5  
97 77 374 Kylie Winkler Heritage 22:26.25 12:04/M 6  
98 (> 7) 427 Zarla Dunn Northfield 22:34.50 12:08/M 5  
99 (> 7) 429 Kammie Parker Northfield 26:17.66 14:08/M 5  

Overall Finish List - Girls

MS Girls

Unattached

O'All Place Adj Place Bib No Name Team Time Pace Grade  
1 DNS 552 Breanna Leidig Southern Wells 14:41.13 7:54/M 5  
2 DNS 549 Alexis Leidig Southern Wells 15:54.07 8:33/M 5  
3 DNS 551 Grace White Southern Wells 17:30.08 9:25/M 5  

Team Summary Report - Girls

MS Girls

Middle Schools Teams

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
1 South Adams 31 2 4 5 9 11 13 21    
Top 5 Times: 1:04:19.00  
2 Adam Central 40 1 6 8 10 15 23 25    
Top 5 Times: 1:04:42.18  
3 Northfield 108 3 17 18 34 36 42 47    
Top 5 Times: 1:09:21.01  
4 Southern Wells 127 16 20 22 31 38 41 43    
Top 5 Times: 1:10:19.73  
5 Tri 180 12 28 30 45 65 68    
Top 5 Times: 1:14:07.50  
6 Blackford MS 187 19 29 40 44 55 61 64    
Top 5 Times: 1:13:48.59  
7 Bellmont 201 14 27 50 54 56 75    
Top 5 Times: 1:14:34.75  
8 Bluffton 224 37 39 46 49 53 71 73    
Top 5 Times: 1:15:54.33  
9 West Jay 232 26 35 48 60 63 67 69    
Top 5 Times: 1:17:30.83  
10 North Miami 233 7 33 58 59 76    
Top 5 Times: 1:20:59.47  
11 Heritage 270 24 51 52 66 77    
Top 5 Times: 1:24:31.36  
12 Parkway 293 32 57 62 70 72 74    
Top 5 Times: 1:23:40.77  
Inc. Wabash 2 finishers    

Team Summary Report - Girls

MS Girls

Unattached

  Top 5 ---- Finishers ----  
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*    
Inc. Southern Wells DNS Team    
 

Final Team Results - Girls

MS Girls

Middle Schools Teams

Team - South Adams

Finish Position - 1

Team Score (places): 31

Team Score (times): 1:04:19.00

Ave Time:12:51.80

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 500 Mckenzie Sturwold 8 2 2 11:53.92 11:53.92 0:00.00
2 505 Nia Litwiller 6 4 6 12:53.59 24:47.51 0:59.67
3 506 Mirra Mata 6 5 11 13:02.22 37:49.73 1:08.30
4 503 Addisyn Hunley 7 9 20 13:09.31 50:59.04 1:15.39
5 501 Jocelyn Willis 8 11 31 13:19.96 1:04:19.00 1:26.04
6 499 Mia Singleton 8 (13) (44) 13:23.65 1:17:42.65 1:29.73
7 498 Ella Neuenschwander 8 (21) (65) 13:45.84 1:31:28.49 1:51.92
8 504 Elizabeth Gerber 6 More Than 7   14:35.94 1:46:04.43 2:42.02
9 507 Hailey Wendel 6 More Than 7   15:57.80 2:02:02.23 4:03.88
10 502 Clancy Hawbaker 7 More Than 7   16:16.95 2:18:19.18 4:23.03

Team - Adam Central

Finish Position - 2

Team Score (places): 40

Team Score (times): 1:04:42.18

Ave Time:12:56.44

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 229 Marissa Van De Weg 8 1 1 11:48.75 11:48.75 0:00.00
2 233 Lilly Anderson 7 6 7 13:03.70 24:52.45 1:14.95
3 230 Josie Isch 8 8 15 13:09.18 38:01.63 1:20.43
4 231 Shelby Oliver 8 10 25 13:11.26 51:12.89 1:22.51
5 234 Abby Jauregui 6 15 40 13:29.29 1:04:42.18 1:40.54
6 236 Emilee Hirschy 6 (23) (63) 13:55.87 1:18:38.05 2:07.12
7 237 Gabi Landis 6 (25) (88) 13:59.00 1:32:37.05 2:10.25
8 235 Josie Shoaf 6 More Than 7   15:40.79 1:48:17.84 3:52.04
9 238 Elisia Stevens 6 More Than 7   17:07.69 2:05:25.53 5:18.94

Team - Northfield

Finish Position - 3

Team Score (places): 108

Team Score (times): 1:09:21.01

Ave Time:13:52.20

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 417 Addy Rosen 8 3 3 12:44.90 12:44.90 0:00.00
2 418 Liv Dale 7 17 20 13:36.33 26:21.23 0:51.43
3 426 Mara Zolman 6 18 38 13:38.35 39:59.58 0:53.45
4 423 Anna Kissel 6 34 72 14:37.48 54:37.06 1:52.58
5 420 Gracie Dale 6 36 108 14:43.95 1:09:21.01 1:59.05
6 424 Jaycie Krom 6 (42) (150) 15:01.81 1:24:22.82 2:16.91
7 422 Gabby Haupert 6 (47) (197) 15:15.75 1:39:38.57 2:30.85
8 428 Camryn Kuhn 5 More Than 7   15:22.68 1:55:01.25 2:37.78
9 425 Madeline Moore 6 More Than 7   15:49.67 2:10:50.92 3:04.77
10 419 Natalie Keller 7 More Than 7   20:21.35 2:31:12.27 7:36.45
11 427 Zarla Dunn 5 More Than 7   22:34.50 2:53:46.77 9:49.60
12 429 Kammie Parker 5 More Than 7   26:17.66 3:20:04.43 13:32.76

Team - Southern Wells

Finish Position - 4

Team Score (places): 127

Team Score (times): 1:10:19.73

Ave Time:14:03.95

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 543 Katelyn McMillan 7 16 16 13:33.72 13:33.72 0:00.00
2 548 Cambri Leas 6 20 36 13:42.68 27:16.40 0:08.96
3 547 Sydney McFarren 6 22 58 13:45.96 41:02.36 0:12.24
4 540 Brianna Hughett 7 31 89 14:32.22 55:34.58 0:58.50
5 546 Maddy Scott 6 38 127 14:45.15 1:10:19.73 1:11.43
6 541 Zoe Needler 7 (41) (168) 15:01.68 1:25:21.41 1:27.96
7 534 Adela Brewster 8 (43) (211) 15:03.22 1:40:24.63 1:29.50
8 539 Hannah Walker 7 More Than 7   15:30.23 1:55:54.86 1:56.51
9 538 Madison Springer 7 More Than 7   15:35.66 2:11:30.52 2:01.94
10 533 Riley Tappy 8 More Than 7   16:05.47 2:27:35.99 2:31.75
11 545 Faith White 6 More Than 7   16:34.92 2:44:10.91 3:01.20
12 542 Grace Meeks 7 More Than 7   16:37.46 3:00:48.37 3:03.74
13 535 Hailey Rodgers 8 More Than 7   17:55.11 3:18:43.48 4:21.39
14 536 Krista Westfall 8 More Than 7   18:17.34 3:37:00.82 4:43.62

Team - Tri

Finish Position - 5

Team Score (places): 180

Team Score (times): 1:14:07.50

Ave Time:14:49.50

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 570 Maleah Hewitt 8 12 12 13:23.18 13:23.18 0:00.00
2 566 Mckaela Betsch 6 28 40 14:18.11 27:41.29 0:54.93
3 568 Abi Clarke 7 30 70 14:29.12 42:10.41 1:05.94
4 573 Anna Moss 7 45 115 15:12.02 57:22.43 1:48.84
5 574 Courtney Mummert 8 65 180 16:45.07 1:14:07.50 3:21.89
6 575 Chloe West 6 (68) (248) 17:06.32 1:31:13.82 3:43.14

Team - Blackford MS

Finish Position - 6

Team Score (places): 187

Team Score (times): 1:13:48.59

Ave Time:14:45.72

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 271 Cami Caldwell 7 19 19 13:42.57 13:42.57 0:00.00
2 278 Sami Williamson 8 29 48 14:27.64 28:10.21 0:45.07
3 274 Allison Jacobs 7 40 88 14:54.34 43:04.55 1:11.77
4 277 Ruby Slentz 8 44 132 15:04.75 58:09.30 1:22.18
5 273 Faith Gephart 6 55 187 15:39.29 1:13:48.59 1:56.72
6 276 Isabella Reid 6 (61) (248) 16:37.03 1:30:25.62 2:54.46
7 275 Allie Parsons 6 (64) (312) 16:44.79 1:47:10.41 3:02.22
8 272 Leah Cale 7 More Than 7   17:43.73 2:04:54.14 4:01.16

Team - Bellmont

Finish Position - 7

Team Score (places): 201

Team Score (times): 1:14:34.75

Ave Time:14:54.95

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 253 Delaney Melton 8 14 14 13:26.50 13:26.50 0:00.00
2 252 Madilyn Langston 8 27 41 14:15.42 27:41.92 0:48.92
3 255 Alyssa Meyers 6 50 91 15:34.47 43:16.39 2:07.97
4 254 Mia Vrablic 7 54 145 15:38.43 58:54.82 2:11.93
5 256 Sophia Fisher 6 56 201 15:39.93 1:14:34.75 2:13.43
6 257 Claire Gass 6 (75) (276) 20:31.24 1:35:05.99 7:04.74

Team - Bluffton

Finish Position - 8

Team Score (places): 224

Team Score (times): 1:15:54.33

Ave Time:15:10.87

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 311 Annika Linderwell 7 37 37 14:45.12 14:45.12 0:00.00
2 309 Evie Shantz 7 39 76 14:48.15 29:33.27 0:03.03
3 313 Katie Bultemier 8 46 122 15:13.72 44:46.99 0:28.60
4 312 Lucia Corkwell 6 49 171 15:29.01 1:00:16.00 0:43.89
5 310 Aubrey Pulver 8 53 224 15:38.33 1:15:54.33 0:53.21
6 314 Olivia Schrieber 6 (71) (295) 18:14.82 1:34:09.15 3:29.70
7 315 Claire Craighead 6 (73) (368) 20:01.89 1:54:11.04 5:16.77
8 316 Alivia Smith 8 More Than 7   20:17.43 2:14:28.47 5:32.31

Team - West Jay

Finish Position - 9

Team Score (places): 232

Team Score (times): 1:17:30.83

Ave Time:15:30.17

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 642 Lizzie Dollar 8 26 26 14:03.21 14:03.21 0:00.00
2 639 Makinsey Murphy 6 35 61 14:40.68 28:43.89 0:37.47
3 638 Aubri Hatzell 8 48 109 15:26.50 44:10.39 1:23.29
4 644 Sarah McClain 6 60 169 16:36.43 1:00:46.82 2:33.22
5 646 Taryn Caldwell 8 63 232 16:44.01 1:17:30.83 2:40.80
6 647 Madison Oliver 7 (67) (299) 16:57.76 1:34:28.59 2:54.55
7 643 Zoe Hammers 6 (69) (368) 17:29.38 1:51:57.97 3:26.17
8 640 Gabbi Bilbrey 7 More Than 7   17:49.17 2:09:47.14 3:45.96

Team - North Miami

Finish Position - 10

Team Score (places): 233

Team Score (times): 1:20:59.47

Ave Time:16:11.89

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 430 Shyloe Hunt 8 7 7 13:07.64 13:07.64 0:00.00
2 434 Callie France 5 33 40 14:36.26 27:43.90 1:28.62
3 435 Aricyn Hunt 5 58 98 15:45.84 43:29.74 2:38.20
4 431 Audrey Piel 8 59 157 15:52.21 59:21.95 2:44.57
5 433 Josalyn Simons 5 76 233 21:37.52 1:20:59.47 8:29.88

Team - Heritage

Finish Position - 11

Team Score (places): 270

Team Score (times): 1:24:31.36

Ave Time:16:54.27

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 367 Maleah Hermann 8 24 24 13:58.55 13:58.55 0:00.00
2 373 Mackenzie Pierce 8 51 75 15:37.13 29:35.68 1:38.58
3 364 Chloe Garcia 6 52 127 15:37.26 45:12.94 1:38.71
4 372 Piper Pierce 6 66 193 16:52.17 1:02:05.11 2:53.62
5 374 Kylie Winkler 6 77 270 22:26.25 1:24:31.36 8:27.70

Team - Parkway

Finish Position - 12

Team Score (places): 293

Team Score (times): 1:23:40.77

Ave Time:16:44.15

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 661 Abigail Sheets 6 32 32 14:34.96 14:34.96 0:00.00
2 659 Alexis Berry 6 57 89 15:41.59 30:16.55 1:06.63
3 473 Leah Eichler 8 62 151 16:39.95 46:56.50 2:04.99
4 474 Beth Short 7 70 221 17:54.46 1:04:50.96 3:19.50
5 658 Avery White 6 72 293 18:49.81 1:23:40.77 4:14.85
6 660 Brianna Berry 6 (74) (367) 20:20.54 1:44:01.31 5:45.58

Team - Wabash

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 619 Cordes Linda 8 Less Than 5   14:35.14 14:35.14 0:00.00
2 620 La Mar Grace 7 Less Than 5   15:27.54 30:02.68 0:52.40

Final Team Results - Girls

MS Girls

Unattached

Team - Southern Wells

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Score (times):

Pos Bib No Name Grade O'All Place Cum Place Time Cum Time Time Back
1 552 Breanna Leidig 5 Do Not Score   14:41.13 14:41.13 0:00.00
2 549 Alexis Leidig 5 Do Not Score   15:54.07 30:35.20 1:12.94
3 551 Grace White 5 Do Not Score   17:30.08 48:05.28 2:48.95