Veterans Marathon

Overall Results

November 11, 2017


Results By Time to Run www.timetorun.net

Marathon

  ------- 1/2 Split ------- ------- 2nd 1/2 ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
1 Brenden Zoltek Columbia City IN 482 23 M 1 1:26:05.62 1 1:20:55.21 2:47:00.83 6:22/M
2 Jeff Kelly Morton IL 481 43 M 2 1:28:10.90 2 1:26:28.08 2:54:38.98 6:40/M
3 Christopher Gregory Grandville MI 437 37 M 7 1:29:53.26 3 1:27:50.69 2:57:43.95 6:47/M
4 Andrew Hirzel Kalamazoo MI 457 57 M 5 1:29:28.07 4 1:29:56.25 2:59:24.32 6:51/M
5 John Burchfield Fort Wayne IN 471 23 M 8 1:29:53.36 5 1:30:09.27 3:00:02.63 6:52/M
6 Ryan Kulwicki Valparaiso IN 392 20 M 4 1:29:12.50 6 1:39:18.17 3:08:30.67 7:12/M
7 Elliott Stowe Stevensville MI 546 45 M 3 1:29:10.78 8 1:39:34.26 3:08:45.04 7:12/M
8 Tim Schmitt Columbia City IN 472 34 M 9 1:31:43.95 9 1:40:52.52 3:12:36.47 7:21/M
9 James Swinehart Fort Wayne IN 477 18 M 6 1:29:28.35 15 1:45:30.90 3:14:59.25 7:27/M
10 Brad McCardell Rochester MI 475 49 M 13 1:34:48.63 10 1:40:59.98 3:15:48.61 7:28/M
11 Jason Perry Ionia MI 421 40 M 12 1:34:34.01 13 1:44:20.56 3:18:54.57 7:35/M
12 Erin Laplander Grand Rapids MI 467 26 F 16 1:40:23.30 7 1:39:24.48 3:19:47.78 7:38/M
13 Zachary Speck Roseville MI 435 26 M 10 1:32:41.64 19 1:48:24.33 3:21:05.97 7:40/M
14 Michael Dizon Glenview IL 513 44 M 14 1:38:19.69 11 1:42:51.57 3:21:11.26 7:41/M
15 Tim Curtin Galena OH 532 46 M 15 1:39:59.73 12 1:44:20.04 3:24:19.77 7:48/M
16 Simon Baldwin Lansing MI 459 31 M 11 1:34:33.62 26 1:52:19.02 3:26:52.64 7:54/M
17 Philip Sarachine Altoona PA 440 33 M 23 1:44:32.09 14 1:44:30.91 3:29:03.00 7:59/M
18 Amanda Maly Rochester MI 540 30 F 21 1:43:30.35 18 1:48:02.05 3:31:32.40 8:04/M
19 Matthew Meiser Monroe MI 469 44 M 32 1:47:07.88 16 1:45:59.32 3:33:07.20 8:08/M
20 Felton Wright Tallahassee FL 483 60 M 26 1:45:37.89 17 1:47:54.67 3:33:32.56 8:09/M
21 Kimberly Barnes Hastings MI 470 43 F 22 1:44:31.80 22 1:49:35.76 3:34:07.56 8:10/M
22 Tim Oser Waterville OH 505 50 M 17 1:41:35.11 28 1:53:26.98 3:35:02.09 8:12/M
23 Siguang Xu Rochester MI 400 55 M 27 1:45:48.13 23 1:50:33.46 3:36:21.59 8:15/M
24 Valerie Petre Holland MI 462 43 F 24 1:45:05.30 25 1:51:25.85 3:36:31.15 8:16/M
25 David Swisher Pickerington OH 461 39 M 28 1:45:52.88 24 1:50:40.09 3:36:32.97 8:16/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- 2nd 1/2 ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
26 Andrew Janes 552 43 M 47 1:52:27.42 20 1:48:50.79 3:41:18.21 8:27/M
27 Brittany Wagner Woodburn IN 450 32 F 19 1:42:01.21 37 1:59:20.47 3:41:21.68 8:27/M
28 Kurt Lodico Rochelle IL 509 53 M 20 1:42:29.01 39 1:59:41.53 3:42:10.54 8:29/M
29 Maureen Pluger Hudsonville MI 504 54 F 36 1:49:23.65 29 1:53:50.60 3:43:14.25 8:31/M
30 Thomas Ferry Eau Claire MI 523 40 M 54 1:54:16.94 21 1:49:04.58 3:43:21.52 8:31/M
31 Shane Hillman Gas City IN 549 49 M 33 1:48:42.07 31 1:54:56.81 3:43:38.88 8:32/M
32 Jeff Recker Ottawa OH 432 41 M 39 1:50:23.74 27 1:53:25.33 3:43:49.07 8:33/M
33 Heather Green Powell OH 533 42 F 37 1:49:30.93 30 1:54:38.06 3:44:08.99 8:33/M
34 Kenneth Adgate Acton MA 442 60 M 29 1:46:17.01 36 1:58:21.63 3:44:38.64 8:34/M
35 Margaret Lohse Naperville IL 503 35 F 30 1:46:46.92 38 1:59:32.76 3:46:19.68 8:38/M
36 Julie Berger Ionia MI 422 48 F 35 1:49:02.17 34 1:57:44.81 3:46:46.98 8:39/M
37 Laurel Dawson Muskegon MI 451 61 F 38 1:50:02.75 33 1:56:49.15 3:46:51.90 8:40/M
38 Robert Poznanski Kalamazoo MI 545 57 M 45 1:52:14.00 32 1:55:19.95 3:47:33.95 8:41/M
39 George Lathrop Toledo OH 479 49 M 18 1:41:37.30 60 2:08:27.32 3:50:04.62 8:47/M
40 Eric Jankowski Battle Creek MI 452 33 M 31 1:47:01.40 50 2:03:11.96 3:50:13.36 8:47/M
41 Patrick Heidenreich Auburn IN 473 43 M 43 1:51:44.39 45 2:01:54.30 3:53:38.69 8:55/M
42 Jp Miller Waterville OH 362 40 M 48 1:52:32.87 44 2:01:45.40 3:54:18.27 8:57/M
43 Jacob Neal Richmond VA 455 32 M 65 1:56:27.42 35 1:58:04.02 3:54:31.44 8:57/M
44 Timothy Powell Akron OH 383 57 M 52 1:52:55.13 47 2:02:50.71 3:55:45.84 9:00/M
45 Brian Devries Martin MI 519 56 M 67 1:56:43.98 41 2:00:33.04 3:57:17.02 9:03/M
46 Renee Champagne Milford MI 423 48 F 58 1:55:37.78 43 2:01:39.46 3:57:17.24 9:03/M
47 Michelle Snay East Lansing MI 460 31 F 55 1:54:22.46 48 2:03:00.51 3:57:22.97 9:04/M
48 Josh Monesmith Columbia City IN 514 37 M 73 1:57:40.16 40 1:59:53.33 3:57:33.49 9:04/M
49 Andrew Delagrange Auburn IN 379 36 M 62 1:55:56.44 49 2:03:02.50 3:58:58.94 9:07/M
50 Bob Davidge Canton MI 354 52 M 53 1:53:23.60 54 2:05:54.82 3:59:18.42 9:08/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- 2nd 1/2 ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
51 Andrew Watson Chicago IL 526 25 M 41 1:51:09.29 62 2:08:32.03 3:59:41.32 9:09/M
52 Fred Watson Wilmette IL 525 57 M 42 1:51:11.06 61 2:08:31.07 3:59:42.13 9:09/M
53 Jeff Harper Des Moines IA 524 54 M 51 1:52:50.37 57 2:07:35.18 4:00:25.55 9:11/M
54 Bruce Blanchard Coldwater MI 484 66 M 66 1:56:43.62 51 2:03:48.50 4:00:32.12 9:11/M
55 Anthony Walker Doylestown OH 458 51 M 49 1:52:34.61 58 2:07:58.10 4:00:32.71 9:11/M
56 Jacquelyne Fagan Carmel IN 542 40 F 77 2:00:12.30 42 2:01:34.08 4:01:46.38 9:14/M
57 Anna Moss Kalamazoo MI 380 43 F 69 1:56:44.74 52 2:05:26.60 4:02:11.34 9:15/M
58 Benjamin Siems Kalamazoo MI 356 42 M 68 1:56:44.46 53 2:05:27.26 4:02:11.72 9:15/M
59 Heather Zeigler Woodridge IL 480 37 F 61 1:55:53.08 55 2:06:50.33 4:02:43.41 9:16/M
60 Joseph McDaniel Fairmount City PA 527 36 M 46 1:52:21.17 64 2:11:08.31 4:03:29.48 9:18/M
61 Mark Sigfrids Kalamazoo MI 446 64 M 57 1:55:11.44 63 2:09:41.95 4:04:53.39 9:21/M
62 George Brown Fishers IN 541 45 M 80 2:02:42.09 46 2:02:50.66 4:05:32.75 9:22/M
63 Jordan Nieboer Kalamazoo MI 395 27 M 56 1:54:38.89 68 2:14:12.64 4:08:51.53 9:30/M
64 Amanda McLearn-Montz Iowa City IA 381 24 F 50 1:52:36.94 73 2:16:39.64 4:09:16.58 9:31/M
65 Monica Brown Fishers IN 539 33 F 79 2:02:41.88 56 2:07:19.98 4:10:01.86 9:33/M
66 Kimberly Truesdell Fort Wayne IN 507 36 F 72 1:57:32.38 70 2:14:54.96 4:12:27.34 9:38/M
67 Wing-Kwong Keung Brecksville OH 357 66 M 81 2:02:45.10 65 2:11:25.17 4:14:10.27 9:42/M
68 Holly Chenoweth Albion IN 433 37 F 60 1:55:52.59 76 2:19:00.29 4:14:52.88 9:44/M
69 Heidi Kissner Leo IN 397 45 F 64 1:56:27.38 74 2:18:34.44 4:15:01.82 9:44/M
70 Richard Albanese Antioch IL 368 44 M 86 2:07:22.15 59 2:08:05.14 4:15:27.29 9:45/M
71 Jack Cook Naperville IL 517 14 M 71 1:57:17.02 78 2:20:10.51 4:17:27.53 9:50/M
72 James Henseler Wheaton IL 535 50 M 25 1:45:12.00 92 2:33:20.21 4:18:32.21 9:52/M
73 Anthony Clouse Nappanee IN 456 46 M 74 1:58:14.94 79 2:20:57.93 4:19:12.87 9:54/M
74 Tom Fagan Carmel IN 543 42 M 76 2:00:11.48 77 2:19:02.00 4:19:13.48 9:54/M
75 Rick Cardis Chicago IL 506 47 M 84 2:04:25.74 71 2:16:20.89 4:20:46.63 9:57/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- 2nd 1/2 ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
76 Pamela Rellstab Holgate OH 468 35 F 34 1:48:49.62 89 2:32:15.09 4:21:04.71 9:58/M
77 Daniel Joyner Miller Glen Ellyn IL 371 28 M 88 2:07:31.86 69 2:14:45.45 4:22:17.31 10:01/M
78 Jared Newhard Fort Wayne IN 528 45 M 40 1:50:28.97 90 2:32:31.81 4:23:00.78 10:02/M
79 Gerhard Fussle Winona Lake IN 434 63 M 97 2:12:27.06 66 2:12:38.16 4:25:05.22 10:07/M
80 Nicole Scott Powell OH 547 41 F 63 1:56:26.07 87 2:28:41.28 4:25:07.35 10:07/M
81 Kristin Wrobleski Indianapolis IN 387 39 F 89 2:08:22.79 75 2:18:45.44 4:27:08.23 10:12/M
82 Victoria Herring Marion IN 478 31 F 83 2:04:07.15 82 2:23:12.25 4:27:19.40 10:12/M
83 Kathleen Pyrce Willow Springs IL 424 33 F 44 1:52:09.25 99 2:36:27.09 4:28:36.34 10:15/M
84 Sarah Miller Des Moines IA 466 41 F 103 2:15:47.05 67 2:12:50.89 4:28:37.94 10:15/M
85 Craig Thompson Carmel IN 384 46 M 70 1:57:11.36 88 2:31:56.31 4:29:07.67 10:16/M
86 Jeremiah Kill Monroeville IN 355 43 M 99 2:13:24.88 72 2:16:27.12 4:29:52.00 10:18/M
87 Jacqueline Evans Wrightsville PA 398 50 F 93 2:09:36.57 85 2:25:14.33 4:34:50.90 10:29/M
88 Danielle Sullivan Fort Wayne IN 360 45 F 95 2:11:53.25 83 2:23:12.88 4:35:06.13 10:30/M
89 David Mohr Baltimore MD 449 42 M 101 2:15:07.17 80 2:22:12.23 4:37:19.40 10:35/M
90 Dave Bryan Ormond Beach FL 367 54 M 102 2:15:07.48 81 2:22:12.62 4:37:20.10 10:35/M
91 Frank Payne Jr. Coldwater MI 443 59 M 82 2:03:29.75 100 2:36:45.62 4:40:15.37 10:42/M
92 Jon Permenter Kendallville IN 515 32 M 59 1:55:42.62 114 2:46:23.48 4:42:06.10 10:46/M
93 John Proffitt Waterford MI 502 28 M 90 2:09:25.92 91 2:32:51.17 4:42:17.09 10:46/M
94 Travis Dillon Terre Haute IN 396 34 M 78 2:00:42.38 107 2:43:34.30 4:44:16.68 10:51/M
95 Joel Service Saint Joseph MI 510 49 M 111 2:21:23.20 84 2:24:19.01 4:45:42.21 10:54/M
96 Bob Kroeger Cincinnati OH 372 70 M 98 2:12:42.17 97 2:34:24.26 4:47:06.43 10:57/M
97 Daniel Scott Nappanee IN 382 42 M 96 2:12:12.55 101 2:36:54.97 4:49:07.52 11:02/M
98 George Tchakanakis Chicago IL 476 50 M 87 2:07:23.07 110 2:44:32.47 4:51:55.54 11:09/M
99 Scott Feeny Bloomington IN 444 36 M 85 2:05:04.55 116 2:49:15.68 4:54:20.23 11:14/M
100 Joel Worthington Fishers IN 474 39 M 108 2:19:00.52 98 2:35:57.90 4:54:58.42 11:15/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- 2nd 1/2 ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
101 Jessica Simpson Portage MI 438 25 F 114 2:21:56.61 93 2:33:47.85 4:55:44.46 11:17/M
102 Molly Fisher Galesburg MI 536 38 F 113 2:21:56.44 94 2:33:48.31 4:55:44.75 11:17/M
103 Christine Walker Paw Paw MI 537 46 F 112 2:21:56.36 95 2:33:48.55 4:55:44.91 11:17/M
104 Richard Pye Naperville IL 390 59 M 119 2:28:24.39 86 2:27:25.84 4:55:50.23 11:17/M
105 Marykate Hotaling Billings MT 373 47 F 94 2:11:19.53 115 2:46:44.38 4:58:03.91 11:23/M
106 Kayla Hoffman Fort Wayne IN 426 29 F 107 2:18:21.51 105 2:40:58.34 4:59:19.85 11:25/M
107 Roger Galbraith Cuyahoga Falls OH 538 65 M 116 2:26:20.74 96 2:33:52.93 5:00:13.67 11:28/M
108 Kendra Joyner Miller Glen Ellyn IL 370 28 F 105 2:18:07.92 111 2:44:38.97 5:02:46.89 11:33/M
109 Marc Doran Liverpool LIV 522 30 M 75 1:58:40.71 126 3:04:12.52 5:02:53.23 11:34/M
110 Mark Skibowski Warsaw IN 445 53 M 104 2:17:57.84 112 2:45:54.92 5:03:52.76 11:36/M
111 Michael Cook Naperville IL 518 48 M 106 2:18:16.48 113 2:46:21.02 5:04:37.50 11:38/M
112 Carri Ables Hobart IN 465 40 F 118 2:27:57.16 103 2:37:40.11 5:05:37.27 11:40/M
113 Michael Skipper Warsaw IN 512 57 M 100 2:14:50.58 123 2:56:55.77 5:11:46.35 11:54/M
114 Cathy Johnsen Antioch IL 399 50 F 126 2:34:29.31 104 2:37:47.94 5:12:17.25 11:55/M
115 Allen Robinson Goshen IN 448 53 M 121 2:29:11.04 108 2:43:51.73 5:13:02.77 11:57/M
116 Alan McLearn-Montz Urbandale IA 378 59 M 115 2:22:30.99 118 2:51:03.78 5:13:34.77 11:58/M
117 Thomas Brand Summit NJ 364 70 M 122 2:31:18.16 106 2:42:33.20 5:13:51.36 11:59/M
118 Rachel Hodge Duluth MN 385 24 F 110 2:19:07.09 121 2:54:50.94 5:13:58.03 11:59/M
119 Katina Norwood Marion IN 388 24 F 109 2:19:07.08 122 2:54:50.96 5:13:58.04 11:59/M
120 Rob Gazella Lansing MI 508 66 M 123 2:31:45.31 109 2:44:31.29 5:16:16.60 12:04/M
121 Pattie Kaczorowski Hoffman Estates IL 501 34 F 129 2:39:09.03 102 2:37:33.89 5:16:42.92 12:05/M
122 Laurie Whisler Fort Wayne IN 550 52 F 92 2:09:32.82 130 3:08:46.97 5:18:19.79 12:09/M
123 Connie Gordon Churubusco IN 358 55 F 91 2:09:29.52 131 3:08:50.35 5:18:19.87 12:09/M
124 Paul Evans Lexington KY 366 32 M 117 2:27:34.68 124 2:58:04.26 5:25:38.94 12:26/M
125 Fran Libasci Summit NJ 363 65 F 128 2:36:57.57 117 2:50:45.59 5:27:43.16 12:30/M
 
  ------- 1/2 Split ------- ------- 2nd 1/2 ------- Total Total
Place Name City Bib No Age Gender Rnk Time Rnk Time Time Pace
126 Michelle Chutka West Lafayette IN 544 35 F 125 2:32:51.49 125 3:01:50.05 5:34:41.54 12:46/M
127 Paul Kelvington Chicago IL 463 49 M 130 2:41:00.29 120 2:54:14.56 5:35:14.85 12:48/M
128 Rachel Vawter Hamilton OH 447 36 F 131 2:44:05.33 119 2:52:33.85 5:36:39.18 12:51/M
129 Kurt Spurgeon Glendale Heights IL 389 60 M 120 2:28:25.17 128 3:08:23.11 5:36:48.28 12:51/M
130 Richard Kinstler Tiffin OH 429 73 M 124 2:32:50.17 129 3:08:33.50 5:41:23.67 13:02/M
131 Ken Mohney Mattawan MI 428 48 M 127 2:36:12.73 136 3:18:30.38 5:54:43.11 13:32/M
132 Steve Slattery Cincinnati OH 353 65 M 133 2:45:20.24 134 3:12:29.79 5:57:50.03 13:39/M
133 Jeff Weber Bloomington IN 530 54 M 132 2:45:18.97 135 3:13:05.38 5:58:24.35 13:41/M
134 Kenneth Eaton Newport NC 376 48 M 135 2:50:00.98 132 3:09:15.37 5:59:16.35 13:43/M
135 Tina Eaton Newport NC 375 47 F 134 2:50:00.97 133 3:09:15.46 5:59:16.43 13:43/M
136 Thomas Wiese Munster IN 551 58 M 137 2:56:50.62 127 3:07:13.10 6:04:03.72 13:54/M
137 Anita Hernandez Warsaw IN 351 45 F 138 3:02:17.51 138 3:23:16.98 6:25:34.49 14:43/M
138 April Moore Kendallville IN 464 37 F 136 2:53:44.20 140 3:39:15.93 6:33:00.13 15:00/M
139 Jennifer Savage Warsaw IN 352 46 F 139 3:10:38.12 137 3:22:32.92 6:33:11.04 15:00/M
140 Rachel Edney Bozeman MT 511 58 F 140 3:12:23.13 139 3:30:45.94 6:43:09.07 15:23/M